Διακοπή κύησης λόγω προβλημάτων υγείας του εμβρύου

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε.Εγω αυτο εχω να πω.Παρα πολυ κοντινο συγγενικο μου προσωπο γεννηθηκε με πληρη διανοητικη στερηση.Δυστυχως το προβλημα που ειχε δεν μπορουσε να διαγνωσθει τοτε-πριν 20 σχεδον χρονια- ουτε σε υπερηχο ουτε σε κανεναν αλλο προγεννητικο ελεγχο και ακομα ουτε τωρα θα μπορουσε να διαγνωσθει πριν ακομα γεννηθει..Που λετε λοιπον μεχρι 1 ετος περιπου το προβλημα δεν εχει διαγνωσθει και κανεις δεν ειχε καταλαβει σχεδον τιποτα...Μετα ομως αρχισαν τα βασανα..Αυτο το παιδακι εχει την ιδια περιπου ηλικια με εμενα..Ωστοσο εξαιτιας της καταστασης του 1.Δεν εχει καμια επαφη με το περιβαλλον,δεν αντιλαμβανεται τι συμβαινει γυρω του. 2. Δεν μπορει φυσικα να μιλησει.3 Δεν μπορει να περπατησει 4.Δεν μπορει να φαει μονο ουτε να πιει και γενικα δεν μπορει να κανει τιποτα απο μονο του 5.Ειναι επικινδυνο για τον ιδιο του τον εαυτο καθως συνεχεια πεφτει,χτυπαει,ματωνει και δημιουργει αθελα του πολλες πληγες πανω του 6.Οταν αρρωσταινει επειδη δεν μπορει να το πει κλαιει και μενει νηστικο για μερες 7.Παρολο τις εγχειρησεις που εχουν γινει παθαινει κρισεις με αποτελεσμα να επιδεινωνεται η υγεια...Αυτο το παιδακι λοιπον καθημερινα ζει ενα δραμα και υποφερει.Μια απο τα ιδια συμβαινει και με τους γονεις που εχουν γερασει πριν την ωρα τους.Εκτος απο το γεγονος οτι ολη αυτη η κατασταση ειναι ψυχοφθορα οσο δεν παει( την εχω ζησει προσωπικα) σε παει πισω στη ζωη σου καθως δεν μπορεις να κανεις πρακτικα πραγματα..Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο βλεποντας το παιδι σου να υποφερει και να μην εισαι ικανος να το βοηθησεις..Μου σκιζεται η καρδια οταν βλεπω αυτη την ψυχουλα και αναρωτιεμαι γιατι να συμβαινουν αυτα στους ανθρωπους..Απο την αλλη βλεπω και τους γονεις που εχουν μαραζωσει και εχουν βυθιστει μεσα στη θλιψη....Πραγματικα δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο να ζουσε η οχι αυτο το παιδι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Kι εμένα μια δευτερη ξαδέρφη μου γεννήθηκε με πρόβλημα που δεν διαγνώσθηκε επειδή η θεία δεν έκανε τις απαραιτητες εξετάσεις. Γεννήθηκε υπερβολικά παραμορφωμένο (τα μάτια στο πλάι του προσώπου, τα χέρια ήταν διπλάσια σε μήκος απο το φυσιολογικό και πολλά άλλα) και φυσικά είχε νοητική καθηστέρηση και πολλά προβλήματα υγείας. Οι γονείς ήταν μετριου εισοδηματος, πουλησαν τα πάντα και πήραν δάνεια για να πληρώσουν δεκάδες επεμβασεις που ταλαιπωρούσαν το παιδί συνέχεια (περιμεναν να αναρρώσει απο τη μια για να κάνουν την αλλη). Δεν είχε ποτε ζησει σαν φυσιολογικό παιδί, συνεχώς πόναγε και έπαιρνε φάρμακα. Εννοείται δεν έβγαινε από το σπίτι, δεν είχε φίλους να παίξει, δεν μπορούσε να μείνει μόνο του ουτε για λίγα λεπτά, δεν μπορούσε να φροντισει τον εαυτό του, να περπατησει κανονικα, γενικά δεν μπορούσε να κάνει σχεδόν τίποτα. Πέθανε στα 20 από καρδιά, αφού είχε ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια και οι οικογένεια έμεινε με το πένθος, την θλίψη και τα χρέη.

Και τώρα κάποιος θα έρθει και θα πει "ναι, αλλά έζησε" λες και αυτό έχει σημασία, λες και η ζωη από μόνη της είναι κάτι τόσο σπουδαίο όταν καταντάει να είναι συνεχές βασανιστήριο. Είναι η ίδια "λογική" που λέει να μην γίνεται ευθανασία σε βαριά ασθενείς, ακόμα και να το θέλουν οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Κι εγώ θεωρώ πώς δεν έχει νόημα απλά να σώζεται μια ζωή με όποιο κόστος. Πρέπει να υπάρχει κ ποιότητα ζωής. Από την ίδια οπτική θεωρώ απαράδεκτη και τη στάση των γιατρών που κρατάνε στη ζωντανούς ανθρώπους με σοβαρές και ανίατες ασθένειες. Από ένα σημείο κ πέρα δεν αξίζει η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kι εμένα μια δευτερη ξαδέρφη μου γεννήθηκε με πρόβλημα που δεν διαγνώσθηκε επειδή η θεία δεν έκανε τις απαραιτητες εξετάσεις. Γεννήθηκε υπερβολικά παραμορφωμένο (τα μάτια στο πλάι του προσώπου, τα χέρια ήταν διπλάσια σε μήκος απο το φυσιολογικό και πολλά άλλα) και φυσικά είχε νοητική καθηστέρηση και πολλά προβλήματα υγείας. Οι γονείς ήταν μετριου εισοδηματος, πουλησαν τα πάντα και πήραν δάνεια για να πληρώσουν δεκάδες επεμβασεις που ταλαιπωρούσαν το παιδί συνέχεια (περιμεναν να αναρρώσει απο τη μια για να κάνουν την αλλη). Δεν είχε ποτε ζησει σαν φυσιολογικό παιδί, συνεχώς πόναγε και έπαιρνε φάρμακα. Εννοείται δεν έβγαινε από το σπίτι, δεν είχε φίλους να παίξει, δεν μπορούσε να μείνει μόνο του ουτε για λίγα λεπτά, δεν μπορούσε να φροντισει τον εαυτό του, να περπατησει κανονικα, γενικά δεν μπορούσε να κάνει σχεδόν τίποτα. Πέθανε στα 20 από καρδιά, αφού είχε ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια και οι οικογένεια έμεινε με το πένθος, την θλίψη και τα χρέη.

Και τώρα κάποιος θα έρθει και θα πει "ναι, αλλά έζησε" λες και αυτό έχει σημασία, λες και η ζωη από μόνη της είναι κάτι τόσο σπουδαίο όταν καταντάει να είναι συνεχές βασανιστήριο. Είναι η ίδια "λογική" που λέει να μην γίνεται ευθανασία σε βαριά ασθενείς, ακόμα και να το θέλουν οι ίδιοι.

Κι εγώ θεωρώ πώς δεν έχει νόημα απλά να σώζεται μια ζωή με όποιο κόστος. Πρέπει να υπάρχει κ ποιότητα ζωής. Από την ίδια οπτική θεωρώ απαράδεκτη και τη στάση των γιατρών που κρατάνε στη ζωντανούς ανθρώπους με σοβαρές και ανίατες ασθένειες. Από ένα σημείο κ πέρα δεν αξίζει η ζωή.

Δε μπορείτε να απαιτείτε από τους ιατρούς να κάνουν ευθανασία!!! Αυτό που μπορούν να κάνουν αν κάποιος βρίσκεται στην εντατική να αποσυνδέσουν άτυπα τα μηχανήματα ή να δίνουν υποστηρικτική αγωγή τώρα όποιος θέλει να κάνει ευθανασία σε ένα πρόσωπο ας την κάνει ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δε μπορείτε να απαιτείτε από τους ιατρούς να κάνουν ευθανασία!!! Αυτό που μπορούν να κάνουν αν κάποιος βρίσκεται στην εντατική να αποσυνδέσουν άτυπα τα μηχανήματα ή να δίνουν υποστηρικτική αγωγή τώρα όποιος θέλει να κάνει ευθανασία σε ένα πρόσωπο ας την κάνει ο ίδιος.
Αυτό που λες όντως ισχύει και, κατά τη γνώμη μου, αποτελεί και μια απάνθρωπη πλευρά της ιατρικής. Δεν είναι και πολύ ηθικό να κρατιέται στη ζωή 'με το ζόρι' ένα άτομο που έχει απωλέσει τη δυνατότητα να ζει φυσιολογικά και να διατηρεί την αξιοπρέπειά του. Ειδικά αν το συγκεκριμένο άτομο επιθυμεί να πεθάνει.
Έτσι και για ένα αγέννητο παιδί στο οποίο έχει διαγνωστεί κάποια σοβαρή πάθηση. Διαφωνώ με το να γεννηθεί ένα παιδί που θα βασανίζεταο εφ' όρου ζωής μόνο και μόνο για να μην αφαιρεθεί μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Όταν δεν γινται το παιδί να έχει μια κανονικη ζωη τότε είναι απο τις ελάχιστες περιπτωσεις με τις οποιες συμφωνω για την διακοπη μιας εγκυμοσυνης ή αν το πρόβλημα διαγνωσθει εφοσον είναι ζωντανό τη ν διακοπη των μηχανηματων που το βοηθουν να ζησει.Τι νόημμα εχει μια ζωη χωρίς το παιδι να μπορει να πιξει να μιλησει να περπατησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top