Διακόσμηση τοίχου

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Πιστεύω όσα λιγότερα τόσο καλύτερο. Γενικά δεν μου αρέσει η φορτωμένη διακόσμηση, αλλά ειδικά το υπνοδωμάτιο θέλω να είναι μίνιμαλ για να με ξεκουράζει αυτή η εικόνα.
Θα πρότεινα έναν πίνακα ζωγραφικής ή μια φωτογραφία τοπίου που σου αρέσει και σε χαλαρώνει.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Λαίδη Μι, αν πάντως σου φαίνονται πολύ άδειοι οι τοίχοι (και δεν έχεις λεφτά να πάρεις μεγάλο πίνακα) μπορείς να αγοράσεις μια υφασμάτινη ταπετσαρία τοίχου. Δεν είναι πολύ ακριβές και γεμίζουν τον χώρο. Προσωπικά πήρα μια αρκετά μεγάλη (1.5×1 περίπου) 10 ευρώ απ το ebay. Στην Ελλάδα υπάρχουν και καταστήματα που πουλάνε με ~20αρικο.

Αυτή είναι η δική μου, σε λευκό τοίχο και με λοιπά μωβ στοιχεία στο δωμάτιο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάποιες ωραίες ιδέες, ανάλογα με το ύφος που θες να δώσεις, είναι:

1. Για cozy - ρομαντικό στυλ, μπορείς είτε να κρεμάσεις μια λευκή διάφανη κουρτίνα και από μέσα μια κουρτίνα από φωτάκια, όπως εδώ:
Screenshot_1.jpg
ή μια σειρά από λαμπάκια και να πιάσεις με μανταλάκια πάνω τους φωτογραφίες. Μπορείς αντί για λαμπάκια να χρησιμοποιήσεις και απλά σκοινιά:
Screenshot_2.jpg



2. Αν θες να δείχνει πιο ακριβό και elegant το δωμάτιο, θα πρότεινα έναν μεγάλο καθρέφτη με πολύ εντυπωσιακή, χρυσή κορνίζα (την οποία μπορείς να βάψεις μόνη σου με χρυσό σπρέι για πιο οικονομικά). Μπορείς είτε να βάλεις έναν μακρόστενο οριζόντια πάνω απ' το προσκέφαλο είτε 2 κατακόρυφους, έναν σε κάθε κομοδίνο:
Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg



3. Για πιο minimal - artistic άποψη, θα πρότεινα ένα δίπτυχο/τρίπτυχο μοντέρνων πινάκων με έντονα χρώματα, ειδικά αν όλο το υπόλοιπο δωμάτιο είναι σε απαλούς τόνους:
Screenshot_5.jpg
Screenshot_6.jpg



και τέλος, 4. για πιο boho - vintage στυλ, θα πρότεινα να βάλεις στον τοίχο μια σύνθεση από μικρά, vintage καδράκια όπως αυτή
Screenshot_11.jpg
και δίπλα, μπορείς να αντικαταστήσιες το 1 απ' τα 2 κομοδίνα με μια σκαλίτσα με ράφια όπου θα βάλεις φυτά και βιβλία, όπως εδώ:
Screenshot_7.jpg


Αν σου φαίνεται too much όλο αυτό φυσικά μπορείς να κάνεις το 1 απ' τα 2 ή να βάλεις ένα ραφάκι πάνω απ' το κρεβάτι σου και να το γεμίσεις μικρά φυτά:
Screenshot_8.jpg
Screenshot_9.jpg
Screenshot_10.jpg


Γενικά εμένα μ' αρέσει πολύ να είναι φορτωμένο το υπνοδωμάτιο συγκεκριμένα, γιατί δίνει μια αίσθηση ζεστασιάς που σε κάνει να θες να χουχουλιάσεις εκεί μέσα. Τα πολύ μινιμαλ μου θυμίζουν δωμάτιο ξενοδοχείου για να είμαι ειλικρινής :P
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μια -κατ'εμέ- ενδιαφέρουσα πρόταση που πολύ θα ήθελα να είχα σε κάποιο δωμάτιο
και που- βέβαια- απαιτεί κάποιο καλλιτεχνικό ταλέντο.
artist1-face.gif

29222603.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
1015150085.jpg
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aleksa αυτή είναι μία εξαιρετική ιδέα και αφήνει πολλά υπονοούμενα για την ιδιοκτήτρια καθώς κάποιος θα μπορούσε να σκεφτεί ότι συγκεντρώνει και αυτή κάποια από τα αντίθετα χαρακτηριστικά των γατών όπως επιθετική αλλά συγχρόνως ευαίσθητη, προκλητική αλλά πρόθυμη να παραδοθεί, μυστηριώδης αλλά δοτική κτλ.,κτλ.;)
Πολύ μου άρεσε!:D
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Aleksa αυτή είναι μία εξαιρετική ιδέα και αφήνει πολλά υπονοούμενα για την ιδιοκτήτρια καθώς κάποιος θα μπορούσε να σκεφτεί ότι συγκεντρώνει και αυτή κάποια από τα αντίθετα χαρακτηριστικά των γατών όπως επιθετική αλλά συγχρόνως ευαίσθητη, προκλητική αλλά πρόθυμη να παραδοθεί, μυστηριώδης αλλά δοτική κτλ.,κτλ.;)
Πολύ μου άρεσε!:D
Χμ....Σαν να μου θυμίζει κάτι η περιγραφή του χαρακτήρα :rolleyes:
Πάντως, όπως και να'χει, η εικόνα αυτή αγγίζει τον ιδανικό μου διάκοσμο για υπνοδωμάτιο.:)

Περιττό να πούμε πως θα μπορούσαν τα γατιά κάλλιστα να αντικατασταθούν με ότι άλλο εκφράζει και αρέσει στον/ην κάτοχο του σπιτιού. Η βασική ιδέα είναι νομίζω ο κρυφός φωτισμός πίσω από το ανάγλυφο σχήμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περιττό να πούμε πως θα μπορούσαν τα γατιά κάλλιστα να αντικατασταθούν με ότι άλλο εκφράζει και αρέσει στον/ην κάτοχο του σπιτιού. Η βασική ιδέα είναι νομίζω ο κρυφός φωτισμός πίσω από το ανάγλυφο σχήμα.

Τίποτα δεν θα ήταν το ίδιο αν αντικαθιστούσαμε τα γατιά!:lol:
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πιο οικονομική λύση είναι καδρα Με Decoupag αλλά δε ξέρω τ! Φώτο
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η πιο οικονομική λύση είναι καδρα Με Decoupag αλλά δε ξέρω τ! Φώτο

Όλες σχεδόν οι λύσεις που σου είπα είναι οικονομικές. Οι κορνίζες στο σκρουτζ ξεκινάνε από 0,50€ και μπορείς να εκτυπώσεις ό,τι εικόνες θες, αλλά και να τις αλλάζεις όποτε τις βαριέσαι. Τα ντεκουπάζ χαρτιά νομίζω ότι βγαίνουν σε πολύ περιορισμένα σχέδια, κατά 99% τριανταφυλλάκια και μπορεί να σε περιορίσουν.


ΥΓ: Και στο best price έχει επίσης πολύ ωραίες κορνίζες. Εγώ είχα πάρει ακριβώς αυτήν από το tiger νομίζω με 3 ευρώ αντί για 0,75 που κάνει εδώ (δεν ξέρω τι παίζει στο σαιτ με τα μεταφορικά άμα κάνεις κι άλλες αγορές) και δεν ξεχωρίζει καθόλου απ' αυτές της μάνας μου που χει ψωνίσει από φωτογραφείο:

Screenshot_20201030_223841_com.android.chrome.jpg
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
doom_eternal_video_game_2020_doom_slayer-wallpaper-5120x2880.jpg


Η αφίσα που περιμένω να μου έρθει αύριο. Εντάξει το έχω μετανιώσει λίγο, πρέπει να συγχρονίσω τα γούστα μου με την ηλικία μου, ισχύει. I will do it.
 

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
View attachment 71927

Η αφίσα που περιμένω να μου έρθει αύριο. Εντάξει το έχω μετανιώσει λίγο, πρέπει να συγχρονίσω τα γούστα μου με την ηλικία μου, ισχύει. I will do it.
Δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον το συντονίζω τα γούστα μου με την ηλικία μ.εγω πχ βλέπω παιδικά και δεν θεωρώ ότι είναι περίεργο γιατί πολλά από αυτά είναι πιο ωραία από ορισμένες ταινίες που βγαινουν
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κρεβάτι μεταλλικό σε καφέ αποχρώσεις το δωμάτιο και από πάνω στο κεφαλάρι τον πίνακα το φιλί του κλιμτ 😍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top