Διαλογισμός

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τον διαλογισμό δεν αποκτάς αυτογνωσία ..

Η αυτογνωσία έρχεται περνώντας ο άνθρωπος μέσα από πολλά στάδια και καμιά φορά μόνο την ηρεμία που αναζητάς μέσα από αυτόν δεν πρόκειται να βρεις ..

Άλλο διαλογιζομαι , ηρεμώ και τακτοποιώ τις σκέψεις μου και άλλο μπαίνω στο κομμάτι της αυτογνωσίας δηλαδή της αυτοαξιολογισης μας ..
Και μόνο η λέξη σε κάνει να αντιλαμβάνεσαι την συναισθηματική διαταραχή που περνάς συνειδητοποιώντας πολλά κομμάτια του ευατου σου ..
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τα υπόλοιπα περί αυτογνωσίας κτλ που υποθηκαν είναι για γέλια, διότι δεν δουλεύει έτσι πράγμα. Δεν αποκτάς αυτογνωσία επειδή κανείς αναπνοές και παρατηρείς τις σκεψεις σου 30 λεπτά τη μέρα.
Για γέλια είναι και το να είσαι απολύτως σίγουρος για κάτι, όταν δεν το έχεις δοκιμάσει για κάποιο καιρό τουλάχιστον. Προφανώς όταν μπαίνεις σε μια τέτοια ρουτίνα, αρχίζεις μηχανικά να την εφαρμόζεις και έξω από τον διαλογισμό, στην καθημερινότητά σου. Όταν παρατηρείς χωρίς συναίσθημα τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου (αυτό είναι το point του διαλογισμού) και το προεκτείνεις και εκτός διαλογισμού τότε, ναι, σαφώς και κάνεις μεγάλη δουλειά στον τομέα της αυτογνωσίας.

Anyway, το σταματάω εδώ γιατί αν θυμάσαι (μαζί πρέπει να το συζητούσαμε), για εμένα υπάρχουν κάποια προσωπικά πράγματα που δεν πρέπει να τα λες σε κανέναν. Όχι μόνο γιατί εκχυδαΐζονται όταν τα δημοσιοποιείς αλλά και γιατί είναι απόλυτα βιωματικές εμπειρίες, τις οποίες και να θες, δεν μπορείς να εξηγήσεις ικανοποιητικά με λόγια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τον διαλογισμό δεν αποκτάς αυτογνωσία ..

Η αυτογνωσία έρχεται περνώντας ο άνθρωπος μέσα από πολλά στάδια και καμιά φορά μόνο την ηρεμία που αναζητάς μέσα από αυτόν δεν πρόκειται να βρεις ..

Άλλο διαλογιζομαι , ηρεμώ και τακτοποιώ τις σκέψεις μου και άλλο μπαίνω στο κομμάτι της αυτογνωσίας δηλαδή της αυτοαξιολογισης μας ..
Και μόνο η λέξη σε κάνει να αντιλαμβάνεσαι την συναισθηματική διαταραχή που περνάς συνειδητοποιώντας πολλά κομμάτια του ευατου σου ..
Προς τι αυτή η σιγουριά; Τι διαλογισμό έκανες; Για πόσο καιρό και πόσο τακτικά, αν επιτρέπεται;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς τι αυτή η σιγουριά; Τι διαλογισμό έκανες; Για πόσο καιρό και πόσο τακτικά, αν επιτρέπεται;
Είπες κάτι προηγούμενος στον Τόλη και θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου .
Κάποια πράγματα είναι πολύ προσωπικές εμπειρίες και είναι τελείως άσκοπο να τις παρουσιάζεις σε ένα δημόσιο φόρουμ που αποτελείται από άτομα που ούτε καν έχουν την διάθεση να σκεφτούν μήπως αυτό που λες αξίζει .

Αντιλαμβάνεσαι τι λέω 😉
Για να λέω όμως κάτι τέτοιο εγώ που δεν έχω κανένα θέμα να δηλώσω ότι έχω κάνει και ψυχανάλυση και έχω παλέψει πολύ με κρίσης πανικού κάτι σημαινει ..

Έχω περάσει και περνάω ακόμα και από το στάδιο της αυτογνωσίας οπότε εκεί ξέρω πολύ καλά τι είναι να έρχεσαι αντιμέτωπος με τον ίδιο σου τον ευατο και πόσο ψυχοφθόρο είναι αυτό στην αρχή ...

Εκτός βέβαια και αν έχεις φτάσει στο σημείο που είσαι Ζεν με τον ίδιο σου τον ευατο ,τις πράξεις σου ,τις ενέργειες σου και δεν σε απασχολεί τίποτα από ότι ζεις καθημερινά ...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ο,τι καλύτερο για την εισαγωγή στο ζεν διαλογισμό, στον οποίο έχει τις ρίζες του το mindfulness.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

Ο,τι καλύτερο για την εισαγωγή στο ζεν διαλογισμό, στον οποίο έχει τις ρίζες του το mindfulness.
Υπάρχει και αυτό πάντως: OPEN MIND
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top