Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

Ikaros6316

Νεοφερμένος

Ο Ikaros6316 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για ποιο λόγο σε άγχωσε αρχικά το ότι άργησες να πας για ύπνο;
Δεν ξέρω φίλε μου δεν μπορώ να το εξηγήσω ..... να κοιτούσα το ρολόι κάθε τόσο και έλεγα μέσα μου τι διάολο πότε θα με πάρει ο ύπνος κόλησε το μυαλό μου εκεί πίεζα τον ευατό μου να κοιμηθεί με αποτέλεσμα να κοιμηθώ αργά 4-4.30 να μην χορτάσω ύπνο και αυτό συναίβει για τρεις μέρες συναιχόμενα.
Έκανα μια δοκιμή αν πέσω για ύπνο νωρίς 10.00 -10.30 δεν το παθαίνω αυτό αν πέσω μετά τις 12.30 με 01.00 συμβαίνει τι να πω δεν ξέρω. Και να φανταστείς παλαιότερα κοιμώμουν πριν ακουμπήσει το κεφάλι στο μαξιλάρι. Πριν από 10 με 15 χρόνια το είχα ξαναπάθει σε περίοδο εξετάσεων αλλά τότε το είχα ξεπεράσει τώρα ζορίζομαι να το ξεπεράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Άρα αυτο σου συμβαίνει μόνο τις τελευταίες ημέρες; Αυτό είναι καλό γιατί σημαίνει πως δεν ειναι τουλάχιστον κάτι χρόνιο κ καθαρά βιολογικό και πως κατά πάσα πιθανότητα θα το αντιμετωπίσεις μόλις εντοπίσεις την πηγή του.

Εφόσον σου έχει ξανασυμβεί και φάνηκε πως η αϋπνία ήταν η αντίδρασή σου στο άγχος, αυτό είναι σημάδι πως και τώρα ίσως η αιτιολογία κρύβεται εκεί. Ψάξε να δεις αν είναι κάτι που σε ζορίζει τις τελευταίες ημέρες. Π.χ. όταν δεν κοιμάσαι τι σκέψεις κάνεις κ σε απασχολούν;

Αν σε πιάνει ύπνος αν κοιμηθείς πριν τις 12, αλλά όχι μετά, αυτό ίσως σημαίνει πως έχεις άγχος με το πρωινό ξύπνημα. Δηλαδή νιώθεις πιεσμένος για το πότε πρέπει να ξυπνήσεις. Μήπως έχεις πίεση στη δουλειά σχετικά με την απόδοσή σου;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στην παρούσα φάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikaros6316

Νεοφερμένος

Ο Ikaros6316 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άρα αυτο σου συμβαίνει μόνο τις τελευταίες ημέρες; Αυτό είναι καλό γιατί σημαίνει πως δεν ειναι τουλάχιστον κάτι χρόνιο κ καθαρά βιολογικό και πως κατά πάσα πιθανότητα θα το αντιμετωπίσεις μόλις εντοπίσεις την πηγή του.

Εφόσον σου έχει ξανασυμβεί και φάνηκε πως η αϋπνία ήταν η αντίδρασή σου στο άγχος, αυτό είναι σημάδι πως και τώρα ίσως η αιτιολογία κρύβεται εκεί. Ψάξε να δεις αν είναι κάτι που σε ζορίζει τις τελευταίες ημέρες. Π.χ. όταν δεν κοιμάσαι τι σκέψεις κάνεις κ σε απασχολούν;

Αν σε πιάνει ύπνος αν κοιμηθείς πριν τις 12, αλλά όχι μετά, αυτό ίσως σημαίνει πως έχεις άγχος με το πρωινό ξύπνημα. Δηλαδή νιώθεις πιεσμένος για το πότε πρέπει να ξυπνήσεις. Μήπως έχεις πίεση στη δουλειά σχετικά με την απόδοσή σου;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στην παρούσα φάση...
Αυτό έχει ξεκινήσει από τον Ιούνιο δεν είναι κάτι μόνιμο έρχετε και φεύγει. Η αιτία πιθανών να ήταν μια κόντρα με κάτι συγγενείς μου που αυτή είχε σαν αποτέλεσμα να μην μιλάμε και επειδή ζω σε κοινωνία μικρή και τους έβλεπα συχνά μπροστά μου ξέρεις τώρα να τους βλέπεις και να μην τους μιλάς αυτή η σκέψη ίσως μου προκαλούσε έννοια. είμαι άνθρωπος που δεν μου αρέσει γενικά να μαλλώνω με άλλους (κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις καμιά φορά) και αν μαλώσω με κάποιον το μετανιώνω και το σκέφτομαι, πιθανών αυτές οι σκέψεις με απασχολούσαν. Με την δουλειά μου δεν νιώθω πιεσμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δεν μου είχε ξανασυμβεί αυτό,τουλάχιστον όχι σε τετοιο βαθμό και για τόσες μέρες.
Μια βδομάδα κλείνω σχεδόν με ελάχιστο ύπνο τα βράδυα...

Γενικά πάντα είχα θέμα.Αργεί να με πάρει ο ύπνος αλλά αφότου κοιμηθω ξύπναγα κανονικά το πρωί. Τις τελευταίες μέρες πέφτω να κοιμηθώ και ξυπνάω μετά απο 2-3 ώρες.Δεν κοίταζα το ρολόι τις προηγούμενες μέρες και νόμιζα ότι ξύπναγα γύρω στις 5-6 αλλά χθές το βράδυ ξύπνησα και η ώρα ήταν 2! Μόνο 2 ώρες είχα κοιμηθεί.
Μετά όσο και αν προσπαθήσω τίποτα,κλείνω τα μάτια και απλά περνάει η ώρα,γρήγορα σχετικά αλλά δεν με παίρνει ο ύπνος και τα μάτια μου είναι κουρασμένα.
Νομίζω αυτό ξεκίνησε μετά απο μερικές μέρες αφότου έβαζα ένα σπρέυ στη μύτη (aurid) που μου έγραψε ο γιατρός επειδή απο αλλεργία μάλλον, πρηζόταν η μύτη μου... το πρήξιμο έφυγε βέβαια αλλά ήρθε η αυπνοία.

Δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό,στις οδηγίες δεν περιλαμβάνει στις παρενέργειες αυπνία αλλά έψαξα στο γοογλε και αναφέρει πως αυτα τα καρστικοστεροειδή(πρέπει να είναι και κορτιζονούχα) μπορεί να φέρουν αυπνία. Μάλιστα εγώ το έβαζα αυτο για 10 μέρες(μέχρι και χθές) ενω ο γιατρός είχε πει για 1 βδομάδα και να πηγαινα να με δει πάλι..απο χθές το σταμάτησα αυτο το σπρέυ αλλά και πάλι δεν κοιμήθηκα..
θα παω τη Δευτέρα τώρα.. ελπίζω να μην έγινε καμιά ζημιά,ήδη έχω αγχωθεί...

Θέλω να πέσω για ύπνο, να ξεκουράσω τα μάτια μου αλλά δεν έχω όρεξη...αντε να δώ πόσο θα κρατήσει αυτο το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θέλω να πέσω για ύπνο, να ξεκουράσω τα μάτια μου αλλά δεν έχω όρεξη...αντε να δώ πόσο θα κρατήσει αυτο το πράγμα.
Χωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα, όταν πέφτεις να κοιμηθείς, να μην σκέπτεσαι καθόλου ότι δεν θα σε πάρει ο ύπνος, γιατί όσο το σκέπτεσαι θα αγχώνεσαι και θα είναι χειρότερα.

Πριν κοιμηθείς, πιες λίγο γάλα, ή ένα χαμομήλι, ή αν έχεις βράσε τίλιο, όταν ξαπλώσεις, διάβασε ένα περιοδικό ή ένα κόμικ, και πιστεύω ότι διαβάζοντας θα νυστάξεις, και χωρίς να σκέπτεσαι καθόλου την αϋπνία άσε να σε πάρει ο ύπνος.

Αν πάλι βλέπεις ότι περνά ή ώρα και δεν σε παίρνει, τότε σήκω, κάνε κάποια ψιλοδραστηριότητα, τσίμπησε κάτι από το ψυγείο, και ξαναξάπλωσε, αυτά από την δική μου πείρα και από συμβουλές άλλων.

Προπάντων, μην αγχώνεσαι ότι δεν θα κοιμηθείς.

Αν πάλι ξυπνήσεις και δεν μπορείς να ξανακοιμηθείς όπως γράφεις, πάλι σήκω κάνε κάτι και ξαναπέσε.

Από ό,τι έχω διαβάσει, όταν βλέπεις ότι περνά η ώρα γρήγορα αλλά δεν κοιμάσαι, στην πραγματικότητα κοιμάσαι λίγο και ξαναξυπνάς χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Δες και εδώ:

https://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3517
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δοκίμασε να βελτιώσεις την "υγιεινή του ύπνου" σου, δηλαδή:
  • Για μία ώρα πριν τον ύπνο, μην δεις τηλεόραση και μην κάτσεις στον υπολογιστή.
  • Για τουλάχιστον 6 ώρες πριν από τον ύπνο, μην πιεις καφέ και μην ασκηθείς.
  • Προσπάθησε να ασκηθείς το πρωί/μεσημέρι ώστε το βράδυ να είσαι κουρασμένος και να πέσεις ξερός στο κρεβατι.
  • Πριν πας για ύπνο πιες ένα ζεστό γάλα ή τσάι. Υπάρχουν και ειδικά χαλαρωτικά αφεψήματα και αιθέρια έλαια που πιθανώς να βοηθήσουν. Ένα ζεστό ντους/μπάνιο μπορεί επίσης να βοηθήσει.
  • Πριν πας για ύπνο άκου χαλαρωτική μουσική ή/και δες βίντεο για προοδευτική μυική χαλάρωση.
  • Αν μένεις με κάποιον άλλο, ζήτησέ του να σου κάνει μασάζ πριν πας για ύπνο.
  • Αν υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει πριν πας για ύπνο και το σκέφτεσαι και ανησυχείς, γράψε το σε ένα κομμάτι χαρτί για να το βγάλεις από το μυαλό σου.
  • Αν το πρόβλημα είναι όντως από το φάρμακο που έπαιρνες, λογικά τώρα που το σταμάτησες θα βελτιωθεί η κατάσταση.
Επίσης, να τονίσω ότι όταν ο γιατρός μας λέει να πάρουμε ένα φάρμακο για 7 μέρες, το παίρνουμε για 7 μέρες. Δεν φτιάχνουμε δικά μας φαρμακευτικά σχήματα.

Α, να προσθέσω ότι δίκιο έχει ο D_G, αν ξυπνήσεις στη μέση της νύχτας, μην κάτσεις στο κρεβάτι. Σήκω και κάνε κάτι. Πήγαινε στον καναπέ, διάβασε ένα βιβλίο, άκου μουσική. Αλλά μην μείνεις στο κρεβάτι αν δεν νυστάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα, όταν πέφτεις να κοιμηθείς, να μην σκέπτεσαι καθόλου ότι δεν θα σε πάρει ο ύπνος, γιατί όσο το σκέπτεσαι θα αγχώνεσαι και θα είναι χειρότερα.
Ναι το γνωρίζω αυτό,
Δε το σκέφτομαι και είμαι γενικά χαλαρός,μπορεί να αγχωθώ για λίγο αλλά το ελέγχω.. το τραγικό ήταν χθες,αγχώθηκα απίστευτα όταν αντίκρυσα ότι η ώρα ήταν 2 ενώ νόμιζα ήταν 5-6 και είχα την υπόνοια ότι είχα κοιμηθεί κάποιες ώρες τουλάχιστον..

Πριν κοιμηθείς, πιες λίγο γάλα, ή ένα χαμομήλι, ή αν έχεις βράσε τίλιο, όταν ξαπλώσεις, διάβασε ένα περιοδικό ή ένα κόμικ, και πιστεύω ότι διαβάζοντας θα νυστάξεις, και χωρίς να σκέπτεσαι καθόλου την αϋπνία άσε να σε πάρει ο ύπνος.
Αυτό με το γάλα θα το δοκιμάσω απόψε να δω μήπως βοηθήσει..

Αν πάλι βλέπεις ότι περνά ή ώρα και δεν σε παίρνει, τότε σήκω, κάνε κάποια ψιλοδραστηριότητα, τσίμπησε κάτι από το ψυγείο, και ξαναξάπλωσε, αυτά από την δική μου πείρα και από συμβουλές άλλων.

Προπάντων, μην αγχώνεσαι ότι δεν θα κοιμηθείς.

Αν πάλι ξυπνήσεις και δεν μπορείς να ξανακοιμηθείς όπως γράφεις, πάλι σήκω κάνε κάτι και ξαναπέσε.

Από ό,τι έχω διαβάσει, όταν βλέπεις ότι περνά η ώρα γρήγορα αλλά δεν κοιμάσαι, στην πραγματικότητα κοιμάσαι λίγο και ξαναξυπνάς χωρίς να το καταλαβαίνεις.
Ελπίζω να μην χρειαστεί να καταφύγω σε κάτι απο όλα αυτά.. απλά να κοιμηθώ ήσυχα και ήρεμα όπως έκανα πάντα, για 12 ώρες τουλάχιστον!

Δοκίμασε να βελτιώσεις την "υγιεινή του ύπνου" σου, δηλαδή:
  • Για μία ώρα πριν τον ύπνο, μην δεις τηλεόραση και μην κάτσεις στον υπολογιστή.
  • Για τουλάχιστον 6 ώρες πριν από τον ύπνο, μην πιεις καφέ και μην ασκηθείς.
  • Πριν πας για ύπνο πιες ένα ζεστό γάλα ή τσάι. Υπάρχουν και ειδικά χαλαρωτικά αφεψήματα και αιθέρια έλαια που πιθανώς να βοηθήσουν.
  • Πριν πας για ύπνο άκου χαλαρωτική μουσική ή/και δες βίντεο για προοδευτική μυική χαλάρωση.
  • Προσπάθησε να ασκηθείς το πρωί/μεσημέρι ώστε το βράδυ να είσαι κουρασμένος και να πέσεις ξερός στο κρεβατι.
  • Αν υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει πριν πας για ύπνο και το σκέφτεσαι και ανησυχείς, γράψε το σε ένα κομμάτι χαρτί για να το βγάλεις από το μυαλό σου.
  • Αν το πρόβλημα είναι όντως από το φάρμακο που έπαιρνες, λογικά τώρα που το σταμάτησες θα βελτιωθεί η κατάσταση.
Επίσης, να τονίσω ότι όταν ο γιατρός μας λέει να πάρουμε ένα φάρμακο για 7 μέρες, το παίρνουμε για 7 μέρες. Δεν φτιάχνουμε δικά μας φαρμακευτικά σχήματα.
Ελπίζω να είναι αυτό.
Όντως έκανα βλακεία που το το συνέχισα 2-3 μέρες ακόμα,αλλά θεώρησα ότι οκ σπρέυ είναι δεν είχα δώσει πολύ σημασία στις παρενέργειες των ουσιών που περιέχει και επειδή πήγαινε καλά με το θέμα της αλλεργία σκέφτηκα να κάνω αυτη την έξυπνη αλχημεία.

Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
12 ώρες κοιμάσαι συνήθως; :blink::stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
12 ώρες κοιμάσαι συνήθως; :blink::stunned:
"ήσυχα και ήρεμα όπως εκανα πάντα" εκεί τελιώνει. έβαλα ένα "," τώρα
Το 12 ώρες το αναφέρω μεταφορικά διότι με τόσες μέρες που εχω να κοιμηθώ καλά, χρειάζομαι αρκετές ώρες αναπλήρωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kant

Νεοφερμένος

Ο nikos kant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μεσα στο τόσο πολυπλοκο θεματακι του υπνου,
θα ακουστουν παντα πολλες αποψεις.

Ισως το αγχος ,
παθησεις ορμονικες ,
καταθλιψη και τοσα ακομη θα ακουμε.

Αν και επιβάλεται η γνωμη ΜΟΝΟ του ειδικου ,
καλο θα ειναι η επι πιεση θετικη σκεψη για αρχη.

ΥΓ. Οι πολλες ωρες υπνου μπορει επισης να υποκρουπτουν αναλογες καταστασεις,
που ΟΛΕΣ ομως ειναι ΠΕΡΑΣΤΙΚΕΣ :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Εκκολαπτομενοι ιατροι έχω ένα πρόβλημα και πιστεύω μπορείτε να με βοηθήσετε. :)
Εδω και ορισμενα χρονια οταν ξαπλωνω, την στιγμη που παει να με παρει ο υπνος τελικα δεν με παιρνει αλλα αποκτω πληρη συνειδηση. Δεν μπορω να κουνησω χερια, δεν μπορω να μιλησω παρα μονο να σκεφτω.Ερχονται κατα κυματα πονοκεφαλοι που βαρανε αλυπητα μαζι με ταχυκαρδιες και νομιζω πως πεθαινω. Με τα χιλια ζορια, καταφερνω να ανοιξω τα ματια μου. Που οφειλεται αυτό το πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω; Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινει πολυ συχνα
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εκκολαπτομενοι ιατροι έχω ένα πρόβλημα και πιστεύω μπορείτε να με βοηθήσετε. :)
Εδω και ορισμενα χρονια οταν ξαπλωνω, την στιγμη που παει να με παρει ο υπνος τελικα δεν με παιρνει αλλα αποκτω πληρη συνειδηση. Δεν μπορω να κουνησω χερια, δεν μπορω να μιλησω παρα μονο να σκεφτω.Ερχονται κατα κυματα πονοκεφαλοι που βαρανε αλυπητα μαζι με ταχυκαρδιες και νομιζω πως πεθαινω. Με τα χιλια ζορια, καταφερνω να ανοιξω τα ματια μου. Που οφειλεται αυτό το πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω; Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινει πολυ συχνα
Ευχαριστώ.


https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Όντως αυτό που περιγράφεις θυμίζει το sleep paralysis που σου έστειλε ο από πάνω. Στα ελληνικά είναι αυτό που λένε οι γιαγιάδες " Η επίσκεψη της Μόιρα" 'η κάπως έτσι. Είναι πιο συχνό σε άτομα που έχουν κακό ωράριο ύπνο, συνήθως για καιρό, αϋπνίες ή άγχος. Λογικά αν σ' εσένα οφείλεται ένα από αυτά, φτιάξτο και θα σου περάσει Τώρα, σε περίπτωση που σου ξανασυμβεί:
Πρώτα απ' όλα η "απενεργοποίηση" των μυών είναι φυσιολογική στα στάδια του ύπνου(επίσης ελαττώνεται και η αναπνευστική συχνότητα), το ότι ξυπνάς και υπάρχει ακόμα οφείλεται σε μαλάκινση του εγκεφάλου σου. Τώρα που το ξέρεις αυτό, την επόμενη φορά που σου συμβεί ΧΑΛΑΡΩΣΕ. Δώσε λίγο χρόνο στο μυαλό σου και θα στροφάρει ξανά. Κράτα τα μάτια σου κλειστά, συγκεντρώσου στην αναπνοή σου και προσπάθησε να κάνεις μικρές κινήσεις, όπως το κούνημα των δαχτύλων σου. Μείνει ήρεμος και σε 3-5 λεπτά θα έχει περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εκκολαπτομενοι ιατροι έχω ένα πρόβλημα και πιστεύω μπορείτε να με βοηθήσετε. :)
Εδω και ορισμενα χρονια οταν ξαπλωνω, την στιγμη που παει να με παρει ο υπνος τελικα δεν με παιρνει αλλα αποκτω πληρη συνειδηση. Δεν μπορω να κουνησω χερια, δεν μπορω να μιλησω παρα μονο να σκεφτω.Ερχονται κατα κυματα πονοκεφαλοι που βαρανε αλυπητα μαζι με ταχυκαρδιες και νομιζω πως πεθαινω. Με τα χιλια ζορια, καταφερνω να ανοιξω τα ματια μου. Που οφειλεται αυτό το πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω; Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινει πολυ συχνα
Ευχαριστώ.


That ^^

Να μην κοιμάσαι ανάσκελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Όντως αυτό που περιγράφεις θυμίζει το sleep paralysis που σου έστειλε ο από πάνω. Στα ελληνικά είναι αυτό που λένε οι γιαγιάδες " Η επίσκεψη της Μόιρα" 'η κάπως έτσι. Είναι πιο συχνό σε άτομα που έχουν κακό ωράριο ύπνο, συνήθως για καιρό, αϋπνίες ή άγχος. Λογικά αν σ' εσένα οφείλεται ένα από αυτά, φτιάξτο και θα σου περάσει Τώρα, σε περίπτωση που σου ξανασυμβεί:
Πρώτα απ' όλα η "απενεργοποίηση" των μυών είναι φυσιολογική στα στάδια του ύπνου(επίσης ελαττώνεται και η αναπνευστική συχνότητα), το ότι ξυπνάς και υπάρχει ακόμα οφείλεται σε μαλάκινση του εγκεφάλου σου. Τώρα που το ξέρεις αυτό, την επόμενη φορά που σου συμβεί ΧΑΛΑΡΩΣΕ. Δώσε λίγο χρόνο στο μυαλό σου και θα στροφάρει ξανά. Κράτα τα μάτια σου κλειστά, συγκεντρώσου στην αναπνοή σου και προσπάθησε να κάνεις μικρές κινήσεις, όπως το κούνημα των δαχτύλων σου. Μείνει ήρεμος και σε 3-5 λεπτά θα έχει περάσει.
Τις αιτίες που αναφέρεις, πράγματι ανταποκρίνονται στο ιστορικό μου. Ειδικά το ωράριο ύπνου είναι οτι να'ναι. Μπορείς να εξηγήσεις αυτό με την μαλάκυνση; :hmm::whatever:
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, δύσκολα εφαρμόζονται όμως.
That ^^

Να μην κοιμάσαι ανάσκελα.
Και αυτο το κάνω.
Επίσης, κόψε καφέδες (όχι πολλούς) και προσπάθησε να κοιμάσαι 7-8 ώρες.
Καφεδες δεν πινω πολλους και κοιμάμαι οχι πανω απο 4-5 ωρες.

Ευχαριστώ για την διαγνωση και τις συμβουλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpolidanae

Νεοφερμένος

Η alexpolidanae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να αναφερω και εγω μια δικη μου ιστορια... Που δυστηχως με βασανιζει σε ολη μου την ζωη, πλην των διαστηματων που δουλευα πανω απο 12 ωρες την μερα, και φανταζομαι οτι δεν ειχα τα ιδια σημαδια υπνηλιας που εχω τωρα γιατι βρισκομουν σε μια μονιμη υπερενταση.
Δυστηχως ομως δεν δουλευω τις ιδιες πλεον ωρες, αν και εχω στην διαρκεια της μερας μου να κανω πολυ σημαντικα πραγματα...
Που δυστηχως δεν γινονται, οσες τυψεις και να νιωθω για αυτο... Γιατι απλα ανεξασρτητα με το τι ωρα θα κοιμηθω... Που συνηθως νυσταζω απο τις 23:00-00:00 αλλα δεν κοιμαμαι πριν τις 3 το πρωι... Το πρωι αδυνατω να ξυπνησω οσα ξυπνητηρια και να χτυπανε και οσα ατομα και να με "Τραβανε" Απο τα ποδια.
Το ιδιο συμβαινει και αμα κοιμηθω μεσημερι για μιση ωρα αλλα τελικα ξυπναω μετα απο 3-4 ωρες.
Σας παρακαλω δωστε μου καποια συμβουλη, ειτε καποιες εξετασεις που πρεπει να κανω ειτε καποια ληψη βιταμινων ή φαρμακων που θα μπορουσαν να με βοηθησουν, για να μην χανω αλλο πολυτιμο χρονο απο την ζωη μου στον υπνο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εγω εχω ενα αλλο προβλημα. Μισω τον υπνο. Δεν θελω να κοιμαμαι, γινεται?

Με αποσυντονιζει εντελως ο υπνος. Πεφτω να κοιμηθω και το επομενο πρωι, πες μεσημερι καλυτερα, που ξυπναω ειμαι τερμα ζαβλακομενος και αργω κατι ωρες μεχρι να παρω μπρος.

Με λιγα λογια, θελω οταν κοιμαμαι και εχω καποια σχεδια για το επομενο πρωι, μολις ξυπναω να σκεφτομαι αμεσως τι εχω στο μυαλο απο το προηγουμενο βραδυ και κυριως την θεληση και ορεξη που ειχα το προηγουμενο βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Γεια σας παιδια....καθε φορα που ξυπναω με ποναει το κεφαλι μου !! τι λετε να φταει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν κοιμήθηκες αρκετά Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top