• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διατρέχω κίνδυνο;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Λοιπόν, πριν κάνα 8μηνο έκανα εγχείρηση στη μύτη λόγω στραβού ρινικού διαφράγματος. Παρά το γεγονός ότι θεωρείται απλή και γρήγορη επέμβαση, εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα (αν θυμάμαι καλά, μου είπαν ότι ήμουν 1,5 με 2 ώρες στο χειρουργείο! ).
Γενικά η αναπνοή μου βελτιώθηκε.

Τον τελευταίο μήνα όμως αντιμετωπίζω κάτι περίεργους πονοκεφάλους. Συγκεκριμένα, νιώθω μια πίεση μέσα στο κεφάλι, στο ύψος του "τρίτου ματιού" (δε ξέρω πως λέγεται επίσημα η περιοχή). Με τον καιρό κατάλαβα ότι επρόκειτο για... εγκλωβισμένο αέρα μέσα στο κεφάλι μου! Συμβαίνει μερικές φορές όταν φυσάω προς τα έξω ή προς τα μέσα τη μύτη μου, μετά από λίγο να νιώθω μια πίεση μέσα στο κεφάλι μου και μερικές φορές προκαλείται ένας φριχτός πονοκέφαλος. Σήμερα νόμιζα ότι θα έσπαγε στα δύο το κεφάλι μου, ένιωθα έντονη πίεση και πονοκέφαλο στο συγκεκριμένο μέρος του κεφαλιού.
Τελικά ξάπλωσα στο κρεβάτι και χαλάρωσα. Μετά από αρκετή ώρα και σε φάση που είχα το στόμα ανοιχτό, άκουσα και ένιωσα να βγαίνει αέρας από τη μύτη (όχι από ανάσα) και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αποχώρησε ο πονοκέφαλος. :worry::worry:

Δεν ξέρω αν στέκει αυτό που λέω, πάντως είμαι σχεδόν βέβαιος ότι εγκλωβίζεται αέρας. Διατρέχω κάποιον κίνδυνο; :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πήγαινε σε ένα νοσοκομείο άμεσα και πες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κατ'αρχήν να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου (αυτόν που σου'στρωσε το μύτο ή τον οικογενειακό). Και αυτό έπρεπε να ήταν το πρώτο που θα είχες κάνει, και όχι να γράψεις στο φόρουμ! Δεν κοστίζει πια τόσο πολύ ένα τελεφώνημα.

Αλλιώς πάνε σε καμιά εφημερεύουσα ΩΡΛ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καποιος που μενει μαζι σου να σε παει επι τοπου στο νοσοκομειο; Δεν το εχεις πει σε οικογενεια, φιλους; Και τον γιατρο σου γιατι δεν τον πηρες τηλ αμεσως;
Ρε συ με αυτα δεν παιζουμε!!! Δεν ειναι φυσιολογικο να νιωθεις το κεφαλι σου να πιεζεται τοσο καιρο... ισως καποια επιπλοκη απο την εγχειρηση, ισως ομως να μην παιζει ρολο αυτο, τι να κανουμε, υποθεσεις, πως να ξερουμε;;; Μπορει να ειναι απο κατι απλο μεχρι κατι σοβαρο.. Το μονο που μπορουμε να σου πουμε ειναι να πας αμεσως, επρεπε ηδη να ειχες παει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Το είπα στη μητέρα μου, αλλά η απάντησή της ήταν να μην φυσάω δυνατά τη μύτη μου (γιατί η αλήθεια είναι ότι ξεσηκώνω τον κόσμο όποτε τη φυσάω). Καλά τι να περιμένω, αφού είναι άσχετη. :/:

Θα επικοινωνήσω το συντομότερο είτε με τον ΩΡΛ που με εγχείρησε ( το κακό είναι ότι μετά την εγχείρηση, δε με πολυ πρόσεξε, επειδή δεν πήρε φράγκο "φακελάκι" για να την κάνει), είτε με κάποιον που μου πρότειναν!
Έγραψα στο forum στην περίπτωση που έχει συμβεί και σε άλλον και ξέρει ή είναι κάτι αναμενόμενο...

Επίσης μόλις χθες διαπίστωσα ότι επρόκειτο για εγκλωβισμό αέρα, ήταν η 2η φορά που μου συνέβη...
Το λέω γιατί στο πρώτο post έδωσα την αίσθηση ότι μου συμβαίνει συχνά εδώ και καιρό...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πονάς γενικά σε αυτή την περιοχή ή σε όλο το μέρωπο;
Έχει ναυτία; ή προβλήματα στην όραση σου;

Έχει προβλήματα αισθητικότητας ή κινητικότητας;
Ο πόνος είναι συνεχόμενος (Δηλαδή μπορεί να κρατηθεί για ώρες;
ή παροξυσμικός (μικρής σχετικά διάρκειας και έντονος)

Πονάς πουθενά αλλού (μέτωπο, μύτη, κάτω γνάθο) ;
ηρεμεί ο πόνος με depon ή άλλα παυσίπονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Πονάς γενικά σε αυτή την περιοχή ή σε όλο το μέρωπο;
Έχει ναυτία; ή προβλήματα στην όραση σου;

Έχει προβλήματα αισθητικότητας ή κινητικότητας;
Ο πόνος είναι συνεχόμενος ή παροξυσμικός (μικρής διάρκειας ή έντονος).

Πονάς πουθενά αλλού (μέτωπο, μύτη, κάτω γνάθο) ;
Την πίεση τη νιώθω όχι σε όλο το κούτελο αλλά στο ύψος του "τρίτου ματιού".
Αν γίνει πόνος (χθες έγινε και πρωτοδιαπίστωσα ότι επρόκειτο για εγκλωβισμένο αέρα) πονάω στο ίδιο σημείο και έντονα και διαρκεί κανά 1,5 με 2 ώρες. Μπορεί να διήρκεσε και λιγότερο επειδή ξάπλωσα και απεγκλωβίστηκε ο αέρας, δεν είμαι σίγουρος.
Είναι πιο έντονο από κλασσικό πονοκέφαλο πάντως, ενώ, δεν έχω προβλήματα κινητικότητας, ισορροπίας ή οράσεως.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το είπα στη μητέρα μου, αλλά η απάντησή της ήταν να μην φυσάω δυνατά τη μύτη μου (γιατί η αλήθεια είναι ότι ξεσηκώνω τον κόσμο όποτε τη φυσάω). Καλά τι να περιμένω, αφού είναι άσχετη. :/:
:/:

Θα επικοινωνήσω το συντομότερο είτε με τον ΩΡΛ που με εγχείρησε ( το κακό είναι ότι μετά την εγχείρηση, δε με πολυ πρόσεξε, επειδή δεν πήρε φράγκο "φακελάκι" για να την κάνει), είτε με κάποιον που μου πρότειναν!
Παρε αυτον αρχικα κι αν δεν ''αισθανθεις'' εμπιστοσυνη που λεμε, μιλα με τον αλλον. Παραλληλα, δεν εχεις να χασεις και κατι, κανε ενα τηλ στο Υγεια πχ και ζητα να σε συνδεσουν με εναν οποιονδηποτε ωρλ και κανε απλως μια ερωτηση, απο κει κι επειτα θα σε σε συμβουλευσουν κι ολα θα παρουν το δρομο τους, αλλα μην το αφησεις

Επίσης μόλις χθες διαπίστωσα ότι επρόκειτο για εγκλωβισμό αέρα, ήταν η 2η φορά που μου συνέβη...
Το λέω γιατί στο πρώτο post έδωσα την αίσθηση ότι μου συμβαίνει συχνά εδώ και καιρό...
Ναι... κι εγω αυτο καταλαβα, αλλα τι 1 τι 2 τι 15, σιγουρα ειναι ενοχλητικο. Οι γιατροι γι'αυτο υπαρχουν παντως...;)
Πετρο ευχομαι να ειναι ολα καλα και τσαμπα να ανησυχεις αλλα οπως ειπαμε, δεν το αφηνεις! Τιποτα που μας ενοχλει δε το αφηνουμε, αλλα το διορθωνουμε! Καλημερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Την πίεση τη νιώθω όχι σε όλο το κούτελο αλλά στο ύψος του "τρίτου ματιού".
Αν γίνει πόνος (χθες έγινε και πρωτοδιαπίστωσα ότι επρόκειτο για εγκλωβισμένο αέρα) πονάω στο ίδιο σημείο και έντονα και διαρκεί κανά 1,5 με 2 ώρες. Μπορεί να διήρκεσε και λιγότερο επειδή ξάπλωσα και απεγκλωβίστηκε ο αέρας, δεν είμαι σίγουρος.
Είναι πιο έντονο από κλασσικό πονοκέφαλο πάντως, ενώ, δεν έχω προβλήματα κινητικότητας, ισορροπίας ή οράσεως.

-petros

Είχα υποθέσει μήπως είναι νευρολογικό το πρόβλημά αλλά αφού δεν έχεις τέτοια προβλήματα δεν είναι (σε αντίθετη περίπτωση θα έλεγα ότι ίσως είναι βλάβη του ανώτερου κλάδου τριδύμου--> αισθητικός κλάδος).

Δε μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να συσχετιστούν τα συμπτώματα σου με την εγχείρηση.
Ίσως υπάρχει μια εσωτερική φλεγμονή με αποτέλεσμα να δυσκολεύει η ροή του εγκεφαλονωτιαίο υγρού και να ανεβάζει πίεση η περιοχή. Ή να μολύνθηκες με κανά μικρόβιο κατά την διάρκεια ή μετά την εγχείρηση.

Άλλη εξήγηση είναι να σου ανέβηκε η μυωπία (δε σχετίζεται με την εγχείρηση) ---> ο πονοκέφαλος συμβαίνει όταν διαβάζεις βιβλία ή είσαι στον υπολογιστή, ή μπορεί και να σου συμβεί και έξω από το σπίτι κάνοντας μια βόλτα. Πολλές φορές δε καταλαβαίνεις ότι επηρεάζεται η όραση αν ανεβαίνει ελάχιστα.


Αν πας στον ιατρό που σε εγχείρησε σίγουρα θα ξέρει καλύτερα το ιστορικό σου αλλά δε πρόκειται ποτέ να παραδεχτεί ότι φταίει εκείνος παρόλα αυτά θα ενεργήσει σωστά αφού θα ξέρει το ιστορικό σου.

Αν πας σε έναν ιατρό ίδιας ειδικότητας μπορεί να κατηγορήσει τον άλλο ιατρό (ακόμα και χωρίς να φταίει.)

Το καλύτερο είναι να πας στον ιατρό που σε εγχείρησε και να επισκεφτείς και έναν ιατρό άλλης ειδικότητας π.χ. νευρολόγο, παθολόγο....

Το λογικό είναι να σε βάλουν να κάνεις μια αξονική εγκεφάλου και να σου πάρουν αίμα για εξετάσεις και μετά θα σου πουν τι έχεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
fockos αγόρι μου, δεν δίνουμε ιατρικές συμβουλές από το ίντερνετ, πόσο μάλλον όταν δεν έχουμε πάρει καν το πτυχίο.

Πέτρο πασά μου πάνε σε έναν καλό ΩΡΛ :)
Επίσης, δεν ξέρω πως την φυσάς την μύτη σου, αλλά ο σωστός τρόπος είναι ένα ρουθούνι την φορά. Δηλαδή, κλείνεις το ένα ρουθούνι και φυσάς το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν έκανα διαγνώσεις΄ούτε έδωσα ιατρικές συμβουλές (με εξαίρεση αυτό που είπα να πάει στον ίδιο ιατρό και να πάει σε έναν ιατρό άλλης ειδικότητας πιο γενικής).

Έκανα κάποιες υποθέσεις o τίτλος του θέματος είναι "Διατρέχω κίνδυνο;

Γενικά να πάει σε ΩΡΛ άλλο απο αυτό που΄έκανε εγχείρηση το θεωρώ λάθος ως στρατηγική (μπορεί να έχει καλο αποτέλεσμα)


Είμαι της άποψης δεν ξέρω αν είναι σωστό να έχουμε έναν γενικό ιατρό (π.χ. παθολόγο) τον οποίο να εμπιστευόματε και στην συνέχεια αυτός θα μας κατευθύνει στον ένα ή στον άλλο.

Όταν ήμουν μικρός πήγαινα σε παιδίατρο ιδιώτη ο οποίος αν ποτέ έβλεπε κάτι που δε του άρεσε με έστελνε στις υπόλοιποες ειδικότητες.

Τώρα έχω και έναν παθολόγο (ιδιώτη) αποφεύγω να πηγαίνω σε ιατρούς άλλων ειδικότητων άκόμα και αν έχω πρόβλημα εντοπισμένο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top