Διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
Την εκκλησια χεσμενη την εχουμε οι περισσοτεροι(ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ..ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ..)...μας τα εχει κανει τουμπανο αιωνες τωρα...να γινει δημοψηφισμα δεν ζητησε ποτε και ουτε προκειται ...για τον διαχωρισμο κρατους/εκκλησιας.
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΧΤΕΣ.
Γενικα.,..να κατσει στα αβγα της γιατι λιγα ειναι τα ψωμια της.κια πολυ τηνε χουμε ανεχτει.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Να κάνουμε και ένα για το αν γουστάρουμε δημόσιο χρήμα να πηγαίνει στην εκκλησία;
Οι Έλληνες δηλώνουν χριστιανοί σε ποσοστό 90%. Είναι τόσο βαθιά η σχέση με την εκκλησία και τη θρησκεία που δεν το κόβω απίθανο να ζητήσουν αύξηση της χρηματοδότησης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
Οι Έλληνες δηλώνουν χριστιανοί σε ποσοστό 90%. Είναι τόσο βαθιά η σχέση με την εκκλησία και τη θρησκεία που δεν το κόβω απίθανο να ζητήσουν αύξηση της χρηματοδότησης.
Δεν ειναι ακριβως ετσι.Αυτο το 90% ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠλΑΚΑ.ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Οι Έλληνες δηλώνουν χριστιανοί σε ποσοστό 90%. Είναι τόσο βαθιά η σχέση με την εκκλησία και τη θρησκεία που δεν το κόβω απίθανο να ζητήσουν αύξηση της χρηματοδότησης.

Ότι να ναι, κανείς χριστιανός δεν συμφωνεί με την υπερβολική χρηματοδότηση του κράτους προς την εκκλησία. Και εγώ χριστιανός είμαι όμως δεν θέλω χρηματοδότηση της εκκλησίας ούτε θέλω η εκκλησία να είναι ένα με το κράτος. Μην λες fake news για να βγάλεις το μίσος σου προς την εκκλησία.

Όσο για το ποσοστό επίσης δεν ισχύει, γύρω στο 70% πρέπει να έχει πάει πλέον.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Ότι να ναι, κανείς χριστιανός δεν συμφωνεί με την υπερβολική χρηματοδότηση του κράτους προς την εκκλησία. Και εγώ χριστιανός είμαι όμως δεν θέλω χρηματοδότηση της εκκλησίας ούτε θέλω η εκκλησία να είναι ένα με το κράτος. Μην λες fake news για να βγάλεις το μίσος σου προς την εκκλησία.

Όσο για το ποσοστό επίσης δεν ισχύει, γύρω στο 70% πρέπει να έχει πάει πλέον.

80%*
τεράστιο ποσοστό σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
80%*
τεράστιο ποσοστό σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες

Μπράβο δεν υπάρχει κανένα αρνητικό σε αυτό το ποσοστό, τώρα αν εσύ το βλέπεις έως κάτι κακό we don’t care.

Επίσης, κανένας από αυτό το 80% που λες δεν ζήτησε αύξηση της χρηματοδότησης προς την εκκλησία αρα άκυρο και αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
80%*
τεράστιο ποσοστό σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες
Και δες τωρα εδω..


Υπέρ του διαχωρισμού Κράτους - Εκκλησίας τάσσεται η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων σύμφωνα με τη δημοσκόπηση που δημοσιεύει σήμερα η εφημερίδα "ΒΗΜΑ".
Η δημοσκόπηση που διεξήγαγε η Κάπα Research για λογαριασμό της εφημερίδας, αποκαλύπτει πως το 74,5% τάσσεται υπέρ του διαχωρισμού, και το 19,7% να διαφωνεί.
Την ικανοποίηση για έργο και τη δραστηριόητα της Εκκλησίας εξέφρασε και πάλι η μειοψηφία με το 63,9% να δηλώνει πως δεν είναι ικανοποιημένο.
Παράλληλα, το 47% θεωρεί ότι ο ρόλος της Εκκλησίας έχει αποδυναμωθεί και το 78,4% τάσσεται υπέρ της άποψης ότι οι κληρικοί θα πρέπει να μισθοδοτούνται από την Εκκλησία και όχι από το ελληνικό δημόσιο.

Στην ίδια έρευνα το 73% των ερωτηθέντων τάχθηκε υπέρ της καύσης των νεκρών, πρακτική την οποία η Εκκλησία εξακολουθεί να απορρίπτει.
Για να μην λεμε και οτι θεμε δηλαδη..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Αν και είστε off topic, το ποσοστό του χριστιανισμού είναι πιο μεγάλο στα χαρτιά γιατί όλοι δηλωμένοι χριστιανοί είναι, ακόμα και οι άθεοι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Και δες τωρα εδω..


Για να μην λεμε και οτι θεμε δηλαδη..

Μα είναι και λογικό αυτό, ποιος σοβαρός άνθρωπος θέλει να κάνει κουμάντο η Εκκλησία στο κράτος εν ετη 2024 λες και είμαστε 300 χρόνια πίσω;; Εγώ όπως είπα είμαι full χριστιανός όλη μου την ζωή όμως δεν θέλω καμία σχέση εκκλησία - κράτους όπως και δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι η εκκλησία ευθύνεται για πολλά δεινά της ανθρωπότητας.

Τώρα για ακραίους φανατικούς που λένε ότι οι νέες ταυτότητες είναι το χάραγμα οκ απλά τους αγνοούμαι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
Αν και είστε off topic, το ποσοστό του χριστιανισμού είναι πιο μεγάλο στα χαρτιά γιατί όλοι δηλωμένοι χριστιανοί είναι, ακόμα και οι άθεοι.
Ναι..και θα το ξαναπω.Αλλο να πιστευεις στον χριστιανισμο και αλλο ο διαχωρισμος κρατους /εκκλησιας.Εκτος απο αυτο που λες...υπαρχουν και αυτοι που πιστευουν ΛΟΓΙΚΑ.Δηλαδη θεωρουν την πιστη δικο τους προσωπικο δικαιωμα και πολυ καλα κανουν..αλλα ειναι αλλο πραγμα το κρατος και η νομοθεσια.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ;
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με το πόσο είναι ανεξάρτητη η εκκλησία από τις κυβερνήσεις/κράτη θα έλεγα.
Όταν υπάρχουν μεγάλα ποσοστά πιστών στην κοινωνία λογικό είναι να θέλουν οι πιστοί να ζήσουν μία ζωή σύμφωνη με τις όποιες αρχές και τους όποιους κώδικες επιτάσσει η θρησκεία τους (και οι εκπρόσωποί της που τις μεταδίδουν), σε ένα περιβάλλον σύμφωνο με τους ίδιους κώδικες.

Το θέμα είναι δηλαδή ότι η εκκλησία επηρεάζει την κοινωνία και αυτή με τη σειρά πιθανώς την κυβέρνηση/κράτος. Χοντρικά στην περίπτωση ταυτοτήτων/συμφώνου, αυτήν την περίπτωση είχαμε. Η κυβέρνηση δεν επηρεάστηκε άμεσα από την εκκλησία (αφού ήθελε να τα περάσει και εν τέλει τα πέρασε) αλλά η εκκλησία χρησιμοποίησε την επιρροή της στην κοινωνία, κομμάτι της κοινωνίας βγήκε στους δρόμους κοκ. Στην περίπτωση Φίλη από την άλλη, χοντρικά είχαμε ευθεία παρέμβαση στην κυβέρνηση.

Και σήμερα να συνέβαινε διαχωρισμός (ένας διαχωρισμός που δε θα περιλαμβάνει εικόνισμα πάνω από τον πίνακα της τάξης, έτσι τον εννοώ κυρίως προσωπικά), το ποσοστό πιστών (τρου πιστών, όχι τον άτυπο καταλόγο στον όποιο είναι ο καθένας μας επειδή βαφτίστηκε άθελά του ή επειδή το δήλωσε όταν πήγε φαντάρος μην τυχόν τον κοιτάξει κάνας καραβανάς στραβά) θα πάρει χρόνια μέχρι και αν πέσει. Κι αντίστοιχα θα πάρει χρόνια μέχρι να φύγει η αντίληψη "πρέπει όλη η κοινωνία να διακατέχεται από αυτά που λέει η εκκλησία μου".

Με λίγα λόγια πολλοί θα ήθελαν μία εκκλησία που προσπαθεί να παρεμβαίνει λίγοτερο και δε θα βρίσκεται τόσο με το στανιό παντού, ακόμα και πιστοί, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τάσσοταν με τη γνώμη του εν δυνάμει νομοθέτη τους και όχι με τη γνώμη της εκκλησίας τους.

Για αυτό σε ένα κράτος με πολλούς πιστούς ένα τέτοιο δημοψήφισμα πιθανώς δε θα έβγαζε κερδισμένη την άποψη της κυβέρνησης, και γι' αυτό δεν έχει καμία λογική θέμα δικαιωμάτων και ισότητας να τίθεται υπό δημοψήφισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι Έλληνες δηλώνουν χριστιανοί σε ποσοστό 90%. Είναι τόσο βαθιά η σχέση με την εκκλησία και τη θρησκεία που δεν το κόβω απίθανο να ζητήσουν αύξηση της χρηματοδότησης.
Καμία σχέση!
Άλλη μια παραπληροφορηση!
Άλλο η πνευματικοτητα των ανθρώπων και άλλο η εικόνα της σημερινής εκκλησίας...

Κανένας δεν αποδέχεται την μορφή αυτή που έχει πάρει.
Εκκλησία και κράτος ειναι ένα πλέον εφόσον η σχέση της είναι δούναι και λαβειν.

Απλά.αλλη μια δική σας πεποίθηση που έρχεται σαν προσθετικο επιχείρημα στο σκοπό σας .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

80%*
τεράστιο ποσοστό σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες
Άλλη μια άτοπη σύγκριση ...

Τι σχέση έχει η ΙΣΤΟΡΙΑ της δικής μας χώρας με οποιασδήποτε άλλης;
Εφόσον λοιπόν μιλάς για άλλες ευρωπαϊκές χώρες δες αυτό μήπως σου λυθεί η απορία !

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Μπράβο δεν υπάρχει κανένα αρνητικό σε αυτό το ποσοστό, τώρα αν εσύ το βλέπεις έως κάτι κακό we don’t care.

Επίσης, κανένας από αυτό το 80% που λες δεν ζήτησε αύξηση της χρηματοδότησης προς την εκκλησία αρα άκυρο και αυτό.
Λέω ότι σε σχέση με άλλες χώρες (πχ Γερμανία) το ποσοστό που δηλώνει ότι είναι χριστιανοί είναι τεράστιο. Αν είναι καλό ή κακό είναι άλλο θέμα. Το ποιντ μου ήταν ότι η θρησκεία και η εκκλησία παίζει μεγάλο ρόλο στη ζωή των Ελλήνων ειδικά αν συγκρίνουμε τι ισχύει σε άλλους πληθυσμούς.
Καμία σχέση!
Άλλη μια παραπληροφορηση!
Άλλο η πνευματικοτητα των ανθρώπων και άλλο η εικόνα της σημερινής εκκλησίας...

Κανένας δεν αποδέχεται την μορφή αυτή που έχει πάρει.
Εκκλησία και κράτος ειναι ένα πλέον εφόσον η σχέση της είναι δούναι και λαβειν.

Απλά.αλλη μια δική σας πεποίθηση που έρχεται σαν προσθετικο επιχείρημα στο σκοπό σας .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άλλη μια άτοπη σύγκριση ...

Τι σχέση έχει η ΙΣΤΟΡΙΑ της δικής μας χώρας με οποιασδήποτε άλλης;
Εφόσον λοιπόν μιλάς για άλλες ευρωπαϊκές χώρες δες αυτό μήπως σου λυθεί η απορία !

Δεν ξέρω αν έχετε επαφή με άλλες χώρες αλλά η θρησκεία στην Ελλάδα είναι χαρακτηριστικό των Ελλήνων. Θρησκευτικά, προσευχή το πρωί. Αυτά δε συμβαίνουν αλλού.

Τέλος, στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δε χρηματοδοτεί το κράτος. Είναι παράλογο καθώς άτομα σαν εμένα που δεν πιστευτούν, πρέπει να πληρώνουν μέσω των φόρων.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν και είστε off topic, το ποσοστό του χριστιανισμού είναι πιο μεγάλο στα χαρτιά γιατί όλοι δηλωμένοι χριστιανοί είναι, ακόμα και οι άθεοι.
Καλά γενικώς είμαστε συντηρητικοί .
Και όλα αυτά που συζητιούνται για το σεξ , την πορνεία, την ομοφυλοφιλία, το μόχθο της εργασίας, έχουμε θρησκευτικές επιρροές στην ηθική μας.
Ασχέτως που άμα πας εκκλησία σήμερα, όλοι είναι άνω των 60.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top