Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εγω δεν αμφισβητησα το δικαιωμα τους να ζουν οπως θελουν. Μιλησα για απλα για ορια, το οποια ως σεξουαλικη μειοψηφια πρεπει να σεβονται.


Κάτσε ρε φίλε, ποίος είσαι εσύ που νομίζεις ότι αξίζεις σεβασμό by default επειδή έτυχε να είσαι στρέιτ και κάποιος γκέι δεν αξίζει (ή έστω είναι υποχρεωμένος αν αποδείξει την αξία του) ?
Η ανωτερότητα του ανθρώπου φαίνεται αλλού. Και αν όντως η σεξουαλικότητα σου είναι πηγή εσωτερικής υπερηφάνειας τότε μπράβο, βάλ'το και στο βιογραφικό σου.
Προφανώς και δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι σε μια κοινωνία, αλλά είμαστε ίσοι. Εφόσον οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι εγκληματίες και δεν κάνουν τίποτα κακό (και ναι, η προσβολή της αισθητικής μερικών δεν μετράει, και εγώ μπορεί να δω εσένα και να μην μου αρέσει η φάτσα σου, αλλά είναι γνώμη μου και θα την κρατήσω για μένα γιατί δεν έχω δικαίωμα να σε προσβάλω) θεωρώ παράλογο να μην έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Η κοινωνία μας δεν πάει κατά διαόλου όπως προαναφέρθηκε επειδή υπάρχουν γκέι. Υπήρχαν πάντα και στοιχηματίζω είναι κάτι που δεν θα αλλάξει. Θα γίνει όμως καλύτερη αν εμείς γίνουμε περισσότερο άνθρωποι και αναγνωρίσουμε ότι και ένα άλλο μέρος του πληθυσμού αξίζει όσο εμείς να απολαμβάνει τα προνόμια της κοινωνίας, μιας και αποτελούν μέρος της. Στο κάτω κάτω δεν ζητούν τίποτα φοροαπαλαγές (όπως δεν ξέρω, ας πούμε... η εκκλησία :whistle: )

Εύχομαι λοιπόν να συμβεί το δικό σου worst case scenario, να εξισωθούμε όλοι στρέιτ, γκέι, άσπροι, μαύροι, ρόζ και ότι άλλο διαφορετικό υπάρχει από white straight cisgender man που παντρεύεται γυναίκα. Έτσι ώστε να μην χρειαστεί να εξηγήσω ποτέ στο παιδί μου γιατί δύο άνθρωποι φιλιούνται ή κρατιούνται χέρι χέρι.. Αλλά ακόμα και αν αυτό δεν γίνει και συνεχίσουμε να είμαστε 100 χρόνια πίσω, μια καλή απάντηση θα ήταν "γιατί αγαπάνε ο ένας τον άλλο".

Οι πιθανότητες να βγει το ενδεχόμενο παιδί μου ή το δικό σου σε μερικά χρόνια γκέι είναι ίδιες ανεξάρτητα απ' την κοινωνία που θα γεννηθεί. Είναι κάτι προκαθορισμένο, δεν μπορείς να το αλλάξεις.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν το δικό μου σε μερικά χρόνια (ότι φύλο και να είναι) ελκύεται από αγόρια ή κορίτσια (ή και τα δύο), θα απαιτήσω όμως να "βγει" καλός άνθρωπος. Αυτός είναι ο ρόλος του γονιού, όχι να κάνει τις επιλογές για το ίδιο το παιδί.

Αν είναι λοιπόν να αρχίσουμε να ανησυχούμε για την κοινωνία, ας αφήσουμε τα ποσοστά των ομοφυλοφίλων -τα οποία δεν μπορούμε να αλλάξουμε- και ας πιάσουμε άλλα ποσοστά
Πόσους δολοφόνους έχουμε?
βιαστές?
Πόσα άτομα κακοποιούν τις γυναίκες και τα παιδιά τους?
Πόσοι άνθρωποι μισούν τον συνάνθρωπο?

Κάποιοι γονείς έκαναν γκέι παιδιά, και κάποιοι γονείς ανέθρεψαν λάθος τα παιδιά τους. Παρόλα αυτά εμείς θεωρούμε ακόμα ποίο ανησυχητικό το πρώτο... (τελικά μας αξίζουν τα μνημόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εγω δεν αμφισβητησα το δικαιωμα τους να ζουν οπως θελουν. Μιλησα για απλα για ορια, το οποια ως σεξουαλικη μειοψηφια πρεπει να σεβονται.

Δε βρισκω κακα τα στερεοτυπα - και δη τα σεξουαλικα, τα οποια δεν αποτελουν ντροπιαστικα κατασκευασματα. Γιατι θα πρεπει τα παντα μονιμως να (πρεπει να) αποδογυριζονται, επειδη ειναι απλα καιρος για "αλλαγες"?

Εσύ θα έκανες καλή παρέα με τον θρησκευτικό μου...
Ο τύπος είχε σαλτάρει τόσο πολύ με το σύμφωνο συμβιωσης που υποστηριζε (σε ΓΕΝΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) ότι το επομενο βημα είναι η νομοθετηση της παιδοφιλιας και της κτηνοβασίας...:P
Άρ'πα το αυγό και κουρεφτο! Αρπα το και κουρεφτο!!:hehe::hehe:

Επίσης θα σε συμβουλευα να μην πιστευεις και πολύ τα όσα λενε οι τραγοπαπες ομοφοβικοι μαλακες που τους πληρωνεις εσυ απο την τσεπουλα σαν σωστος ελληνας φορολογουμενος και μπραβο σου...Η ψυχολογια εχει αποδειξει ότι οι ομοφοβικοι και μαλιστα αυτοι που το προβαλουν συνεχως έχουν υπεραυξημενη πιθανοτητα να είναι οι ίδιοι ομοφυλοφιλοι που απλως το κρυβουν...Τρανό και εξαιρετικά γελοιο παραδειγμα ο πρωην αρχιεπισκοπος Χριστόδουλος(γελοιος ο ιδιος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εσύ θα έκανες καλή παρέα με τον θρησκευτικό μου...
Ο τύπος είχε σαλτάρει τόσο πολύ με το σύμφωνο συμβιωσης που υποστηριζε (σε ΓΕΝΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) ότι το επομενο βημα είναι η νομοθετηση της παιδοφιλιας και της κτηνοβασίας...:P
Άρ'πα το αυγό και κουρεφτο! Αρπα το και κουρεφτο!!:hehe::hehe:.

Μη σου φαινεται καθολου αστειο.;)
Εν γενει να παρουν σειρα ολοι αυτοι στη συνεχεια. Αρκει να γλυκαθουν, να νιωσουν λιγο περισσοτερο στο περιθωριο και να ασκησουν και πιεσεις.
Και ενας νομος αρκει να νομιμοποιησει και την πιο ακραια παρεκκλιση. Το θεμα των δικαιωματων του παιδιου ή του ζωου, ειναι κατι που θα ρυθμιστει και δεοντως - γιατι δικαιωμα ειναι αυτο που καθε φορα σου αναγνωριζεται και οχι αυτο που εσυ θεωρεις δεδομενο - οταν ερθει η ωρα και ουτε γατα ουτε ζημια. :)


Η ψυχολογια εχει αποδειξει ότι οι ομοφοβικοι και μαλιστα αυτοι που το προβαλουν συνεχως έχουν υπεραυξημενη πιθανοτητα να είναι οι ίδιοι ομοφυλοφιλοι που απλως το κρυβουν...Τρανό και εξαιρετικά γελοιο παραδειγμα ο πρωην αρχιεπισκοπος Χριστόδουλος(γελοιος ο ιδιος)...

Αρα ολοι αυτοι που ειναι κατα, ειναι κρυφο-ομοφυλοφιλοι ε?
Ή μηπως αυτο ισχυει μονο για αυτους (τους λιγους) που κατεχουν υψηλα αξιωματα?
Γιατι αν ισχυει για ολους, να κανω μια προσωπικη ενδοσκοπηση καλου κακου....:P

Παιδαριωδης γενικευση, αν μου επιτρεπεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Παιδαριώδεις γενικευσεις κάνει η θρησκεία, η ίδια θρησκεία που κάποτε δεν ήθελε την γυναίκα με ίσα δικαιωματα με τον άντρα, όχι η επιστημη....

https://psychologein.dagorastos.net/2012/04/11/homophobia-homosexuality/
https://www.livescience.com/52146-homophobia-personality-traits.html
https://www.independent.co.uk/life-s...gay-adoptions-at-no-disadvantage-8518004.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Μη σου φαινεται καθολου αστειο.;)
Εν γενει να παρουν σειρα ολοι αυτοι στη συνεχεια. Αρκει να γλυκαθουν, να νιωσουν λιγο περισσοτερο στο περιθωριο και να ασκησουν και πιεσεις.
Και ενας νομος αρκει να νομιμοποιησει και την πιο ακραια παρεκκλιση. Το θεμα των δικαιωματων του παιδιου ή του ζωου, ειναι κατι που θα ρυθμιστει και δεοντως - γιατι δικαιωμα ειναι αυτο που καθε φορα σου αναγνωριζεται και οχι αυτο που εσυ θεωρεις δεδομενο - οταν ερθει η ωρα και ουτε γατα ουτε ζημια. :)


Τέλος πάντων, για να μην το κουράζουμε και πολύ. Αν ποτέ καταλάβεις τη διαφορά του ομοφυλόφιλου από τον παιδεραστή και τον κτηνοβάτη έλα να το ξανά συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.


Κάτσε ρε φίλε, ποίος είσαι εσύ που νομίζεις ότι αξίζεις σεβασμό by default επειδή έτυχε να είσαι στρέιτ και κάποιος γκέι δεν αξίζει (ή έστω είναι υποχρεωμένος αν αποδείξει την αξία του) ?
Η ανωτερότητα του ανθρώπου φαίνεται αλλού. Και αν όντως η σεξουαλικότητα σου είναι πηγή εσωτερικής υπερηφάνειας τότε μπράβο, βάλ'το και στο βιογραφικό σου. [

Εγω δεν επιθυμω να τη βαλω στο βιογραφικο μου. Αλλοι καιγονται διακαως!:P

Ανωτεροτητα και "μπατε σκυλοι αλεστε" ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.


Προφανώς και δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι σε μια κοινωνία, αλλά είμαστε ίσοι. Εφόσον οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι εγκληματίες και δεν κάνουν τίποτα κακό (και ναι, η προσβολή της αισθητικής μερικών δεν μετράει, και εγώ μπορεί να δω εσένα και να μην μου αρέσει η φάτσα σου, αλλά είναι γνώμη μου και θα την κρατήσω για μένα γιατί δεν έχω δικαίωμα να σε προσβάλω) θεωρώ παράλογο να μην έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Εγω δε εθεσα ποτε θεμα αισθητικης, το οποιο ειναι κατι που σε προσωπικο επιπεδο (καποια στιγμη) λυνεται.

Αλλα ρε παιδι μου, το κρεβατι στηριζεται απο καταβολης κοσμου διχως προβλημα σε μια βαση. Ποιος ο (σπουδαιος) λογος να νομιζουμε ξαφνικα πως αυτη ειναι ασταθης και πως πρεπει να το σταθεροποιησουμε καλυτερα με το ζορι, καρφωνοντας του αλλη μια?
(Δουλεια δεν ειχε ο διαολος και γ.... τα παιδια του...):D

Οτι δουλευει, δεν το πειραζουμε. Εγω αυτο ξερω.:P


Η κοινωνία μας δεν πάει κατά διαόλου όπως προαναφέρθηκε επειδή υπάρχουν γκέι. Υπήρχαν πάντα και στοιχηματίζω είναι κάτι που δεν θα αλλάξει. Θα γίνει όμως καλύτερη αν εμείς γίνουμε περισσότερο άνθρωποι και αναγνωρίσουμε ότι και ένα άλλο μέρος του πληθυσμού αξίζει όσο εμείς να απολαμβάνει τα προνόμια της κοινωνίας, μιας και αποτελούν μέρος της. Στο κάτω κάτω δεν ζητούν τίποτα φοροαπαλαγές (όπως δεν ξέρω, ας πούμε... η εκκλησία :whistle: )

Δε ζητουν φοροαπαλλαγες....ακομα!
Κατσε να δεις αργοτερα και τα ξαναλεμε!

Και μιας και το ολο θεμα ειναι ουσιαστικα θεμα (οικονομικων) προνομιων και μονο, ολες οι ομαδες του πληθυσμου δεν μπορουν να απολαμβανουν τα ιδια δικαιωματα. Καποιες ομαδες εχουν σκοπιμως περισσοτερα προνομια απο καποιες αλλες, λογω της σημασιας τους ή του εργου που επιτελουν.


Εύχομαι λοιπόν να συμβεί το δικό σου worst case scenario, να εξισωθούμε όλοι στρέιτ, γκέι, άσπροι, μαύροι, ρόζ και ότι άλλο διαφορετικό υπάρχει από white straight cisgender man που παντρεύεται γυναίκα. Έτσι ώστε να μην χρειαστεί να εξηγήσω ποτέ στο παιδί μου γιατί δύο άνθρωποι φιλιούνται ή κρατιούνται χέρι χέρι.. Αλλά ακόμα και αν αυτό δεν γίνει και συνεχίσουμε να είμαστε 100 χρόνια πίσω, μια καλή απάντηση θα ήταν "γιατί αγαπάνε ο ένας τον άλλο".

Εισαι ρομαντικη. Θα σου περασει.:P:)

Οι πιθανότητες να βγει το ενδεχόμενο παιδί μου ή το δικό σου σε μερικά χρόνια γκέι είναι ίδιες ανεξάρτητα απ' την κοινωνία που θα γεννηθεί. Είναι κάτι προκαθορισμένο, δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Αυτο ειναι σχετικο. Με διαφορετικα κοινωνικα δεδομενα, και η φυση θα αντιδρασει. Θα νερωσει σε καποιο ποσοστο το κρασι της και θα αυξησει εν γενει το ποσοστο ομοφυλοφιλιας..
Συνεπως οι πιθανοτητες ισως να μην ειναι και τοσο ιδιες....

Βεβαια, ολα θα εξαρτηθουν απο τη γενικη κατασταση της ανθρωποτητας: το αν θα ειναι μονιμως μπλεγμενη σε εσωτερικες συρραξεις ή οχι.

Αλλα και να γερνουν οι πιθανοτητες προς τη ζυγαρια των ομοφυλοφιλων, τα κοινωνικα δεδομενα θα εχουν αλλαξει κατα 360 μοιρες - ασε που το προβλημα αναπαραγωγης θα εχει λυθει εργαστηριακα και το σεξ θα ειναι απλα ανουσιο, ασκοπο, ανοητο, ισως και παρανομο.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν το δικό μου σε μερικά χρόνια (ότι φύλο και να είναι) ελκύεται από αγόρια ή κορίτσια (ή και τα δύο), θα απαιτήσω όμως να "βγει" καλός άνθρωπος. Αυτός είναι ο ρόλος του γονιού, όχι να κάνει τις επιλογές για το ίδιο το παιδί.

Ο ρολος του γονιου ειναι να προσφερει σωστες και ασφαλεις επιλογες. Και να το καθοδηγει.
Το αν θα βγει καλος ανθρωπος, ειναι κατι που δεν προδιαγραφεται - ουτε δυναται να απαιτηθει. Απλα ως γονιος, κανεις την προσευχη σου. Τοσο τωρα, οσο και στο μελλον, με παγιωμενη ομοφυλοφιλια-ετεροφυλοφιλια διπλα διπλα.

Αν είναι λοιπόν να αρχίσουμε να ανησυχούμε για την κοινωνία, ας αφήσουμε τα ποσοστά των ομοφυλοφίλων -τα οποία δεν μπορούμε να αλλάξουμε- και ας πιάσουμε άλλα ποσοστά
Πόσους δολοφόνους έχουμε?
βιαστές?
Πόσα άτομα κακοποιούν τις γυναίκες και τα παιδιά τους?
Πόσοι άνθρωποι μισούν τον συνάνθρωπο?
Καλωσορισες στον πραγματικο κοσμο.

Πιασε χαρτι και γραφε - με σειρα προτεραιοτητας - τις διορθωσεις που πρεπει να γινουν.

Κάποιοι γονείς έκαναν γκέι παιδιά, και κάποιοι γονείς ανέθρεψαν λάθος τα παιδιά τους. Παρόλα αυτά εμείς θεωρούμε ακόμα ποίο ανησυχητικό το πρώτο... (τελικά μας αξίζουν τα μνημόνια)

Και ειναι λογικο.

Η λαθος ανατροφη ειναι "προβληματικο" προϊον απο ετεροφυλους γονεις. Η κοινωνια το βλεπει απλα ως φυσιολογικη συμπεριφορικη αποκλιση απο το αναμενομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Σαν να ακούω τον Λιακοπουλο να κάνει κήρυγμα:hehe::hehe:
Να'σαι καλά ρε φίλε...Με εκανες και γέλασα με το λιβελογραφημα σου...:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Αν ποτέ καταλάβεις τη διαφορά του ομοφυλόφιλου από τον παιδεραστή και τον κτηνοβάτη έλα να το ξανά συζητήσουμε.

Η διαστροφη ειναι θεμα οπτικης γωνιας / κοινωνικης κανονικοτητας.

Συνεπως, εμπιπτει σε βελτιωσεις - εαν και εφοσον τα κοινωνικα δεδομενα ωριμασουν.

Μην εχεις καμμια αμφιβολια πως αυτο που αποστρεφεσαι τωρα, την επαυριο θα θεωρειται απολυτα φυσιολογικο.:)

Σαν να ακούω τον Λιακοπουλο να κάνει κήρυγμα:hehe::hehe:
Να'σαι καλά ρε φίλε...Με εκανες και γέλασα με το λιβελογραφημα σου...:hehe::hehe:

Χαιρομαι!:P

Στα σημερινα νεα παιδια πρεπει να γελα και λιγο το πικραμενο χειλακι τους.
Γιατι αυτα που θα τους βρουν μονο για κλαματα θα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,839 μηνύματα.
Η ανθρώπινη κοινωνία καταγράφεται και εξελίσσεται εδώ και κάποιες χιλιάδες χρόνια σε διάφορα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτή την ισοπεδωτική λογική (πχ οι γάμοι ομοφυλόφιλων θα οδηγήσουν σε νομική αναγνώριση κτηνοβασίας και παιδοφιλίας, το σεξ θα χάσει την αξία του, θα αναπαραγώμαστε εργαστηριακά κ.α.), σε ποια άλλα κοινωνικά γεγονότα την έχουμε συναντήσει (με παραδείγματα).

Το λέω γιατί παρόμοια καταστροφολογία, τη συναντούσαμε και για άλλα θέματα παλαιότερα (κατάργηση δουλείας/δουλεμπορίου, δικαιώματα στις γυναίκες, ισοτιμία μαύρων - λευκών, ανεξιθρησκία/ περιορισμοί θρησκευτικών επιρροών), κι όμως η κοινωνία μας σήμερα εξελίσσεται πάνω σε αυτά χωρίς προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Χαιρομαι!:P

Στα σημερινα νεα παιδια πρεπει να γελα και λιγο το πικραμενο χειλακι τους.
Γιατι αυτα που θα τους βρουν μονο για κλαματα θα ειναι.

Ποιάς δεκαετίας είσαι??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αλλα ρε παιδι μου, το κρεβατι στηριζεται απο καταβολης κοσμου διχως προβλημα σε μια βαση. Ποιος ο (σπουδαιος) λογος να νομιζουμε ξαφνικα πως αυτη ειναι ασταθης και πως πρεπει να το σταθεροποιησουμε καλυτερα με το ζορι, καρφωνοντας του αλλη μια?
(Δουλεια δεν ειχε ο διαολος και γ.... τα παιδια του...):D

Οτι δουλευει, δεν το πειραζουμε. Εγω αυτο ξερω.:P
Δεν ξέρω τι σου έχουν πει αλλά η φύση ήταν bisexual πολύ πριν εσείς οι φυσιολογικοί αποφασίσετε ότι εφόσον πάτε με γυναίκες μόνο είστε ανώτεροι ενώ οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να χωθούν στην τρύπα τους και να μη ζητάνε τίποτα.

Δε ζητουν φοροαπαλλαγες....ακομα!
Κατσε να δεις αργοτερα και τα ξαναλεμε!
Να μετακομίσεις στη Σαουδική Αραβία που η ομοφυλοφιλία διώκεται ποινικά. Μην τυχόν σε βάλουν να πληρώνεις και επίδομα για τα αποβράσματα. :D

Και μιας και το ολο θεμα ειναι ουσιαστικα θεμα (οικονομικων) προνομιων και μονο, ολες οι ομαδες του πληθυσμου δεν μπορουν να απολαμβανουν τα ιδια δικαιωματα. Καποιες ομαδες εχουν σκοπιμως περισσοτερα προνομια απο καποιες αλλες, λογω της σημασιας τους ή του εργου που επιτελουν.

Σαν να λεμε οκ τα παιδάκια στη Ζιμπάμπουε έχουν δικαίωμα να φάνε αλλά στη σκατόχωρα που γεννήθηκαν μην περιμένουν και πολλά. :whistle:




Η λαθος ανατροφη ειναι "προβληματικο" προϊον απο ετεροφυλους γονεις. Η κοινωνια το βλεπει απλα ως φυσιολογικη συμπεριφορικη αποκλιση απο το αναμενομενο.
Πιθανότητες για σωστή ανατροφή από ομοφυλόφιλους γονείς δεν υπάρχουν ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
είναι αστείο γιατί θεωρώ εσένα μιλώντας για αυτά τα θέματα στην νέα γενιά το ίδιο τρομακτικό με ένα παιδεραστή.
Καλώς ή κακώς κάποιοι από εμάς τους επόμενους δεν θέλουμε να μένουμε σε σπηλιές και να κρεμόμαστε απ τα δέντρα.
Αν σε πειράζουν λοιπόν οι ριζοσπαστικές κοινωνικές αλλαγές, σταμάτα να απολαμβάνεις τα προνόμια τους.

Ο ρολος του γονιου ειναι να προσφερει σωστες και ασφαλεις επιλογες. Και να το καθοδηγει.
Το αν θα βγει καλος ανθρωπος, ειναι κατι που δεν προδιαγραφεται - ουτε δυναται να απαιτηθει. Απλα ως γονιος, κανεις την προσευχη σου. Τοσο τωρα, οσο και στο μελλον, με παγιωμενη ομοφυλοφιλια-ετεροφυλοφιλια διπλα διπλα.
Μου λες δηλαδή ότι σαν γονιός εναποθέτεις της ελπίδες σου το παιδί να βγει καλό, κάνοντας την προσευχή σου στο θεούλη? Μιλάμε για συνεισφορά όχι αστεία...
Αυτό που δεν προδιαγράφεται είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός, κακό δεν γεννιέται κανένα παιδί, γίνεται στην πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Η ανθρώπινη κοινωνία καταγράφεται και εξελίσσεται εδώ και κάποιες χιλιάδες χρόνια σε διάφορα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτή την ισοπεδωτική λογική (πχ οι γάμοι ομοφυλόφιλων θα οδηγήσουν σε νομική αναγνώριση κτηνοβασίας και παιδοφιλίας, το σεξ θα χάσει την αξία του, θα αναπαραγώμαστε εργαστηριακά κ.α.), σε ποια άλλα κοινωνικά γεγονότα την έχουμε συναντήσει (με παραδείγματα).

Δεν την εχουμε συναντησει. Ειναι απλα μια πολυ πιθανη μελλοντικη εξελιξη. Κατ εμε, πιο πιθανη απο καποιες αλλες, λαμβανοντας υποψη οτι ο ανθρωπος "σκληραινει"/ ψυχραινει συνεχως και εναποθετει ολο και περισσοτερα πραγματα της ζωης του στα τεχνουργηματα του.

Το λέω γιατί παρόμοια καταστροφολογία, τη συναντούσαμε και για άλλα θέματα παλαιότερα (κατάργηση δουλείας/δουλεμπορίου, δικαιώματα στις γυναίκες, ισοτιμία μαύρων - λευκών, ανεξιθρησκία/ περιορισμοί θρησκευτικών επιρροών), κι όμως η κοινωνία μας σήμερα εξελίσσεται πάνω σε αυτά χωρίς προβλήματα.

H δουλεια & Co εχει καταργηθει εδω και πολλες δεκαετιες. Αρα χλωμο το κοβω να εχει υπαρξει (διαδικτυακη ή αλλη) καταστροφολογια περι αυτου απο ατομα με χρονικο οριζοντα αυτον ενος μεσου ανθρωπου. Οτι ειναι αμιγως κοινωνικο και οχι φυσικο κατασκευασμα οφειλει να βελτιωνεται.

Κανενα απο αυτα δεν το ελυσε επιτυχως, δηλ πληρως. Μονο μερικως. Γιατι δε μπορει να εξαλειφθει εντελως η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. Μαλιστα, αυτο ειναι κατι που το ισχυον παγκοσμιο οικονομικο συστημα προωθει συνεχως- με κατ επιφασιν δημοκρατικο μανδυα. Γνωστα πραγματα.

Ποιάς δεκαετίας είσαι??:P

Της σωστης - will ich glauben.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,839 μηνύματα.
Δεν την εχουμε συναντησει. Ειναι απλα μια πολυ πιθανη μελλοντικη εξελιξη. Κατ εμε, πιο πιθανη απο καποιες αλλες, λαμβανοντας υποψη οτι ο ανθρωπος "σκληραινει"/ ψυχραινει συνεχως και εναποθετει ολο και περισσοτερα πραγματα της ζωης του στα τεχνουργηματα του.



H δουλεια & Co εχει καταργηθει εδω και πολλες δεκαετιες. Αρα χλωμο το κοβω να εχει υπαρξει (διαδικτυακη ή αλλη) καταστροφολογια περι αυτου απο ατομα με χρονικο οριζοντα αυτον ενος μεσου ανθρωπου. Οτι ειναι αμιγως κοινωνικο και οχι φυσικο κατασκευασμα οφειλει να βελτιωνεται.

Το οτι ο ανθρωπος θα εχει δυο φυλα, το ενα φυλο θα ελκεται απο το αλλο και ως προϊον θα επερχεται η ανανεωση/ διαιωνιση, ειναι κατι που δεν αποφασιστηκε απο ανθρωπο. Ειναι κατι που ο ανθρωπος το βρηκε και το αποδεχθηκε.
Και η ομοφυλοφιλία δεν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, τη βρήκαμε μαζί με την ετεροφυλοφιλία (σε ανθρώπους και ζώα).
Εφόσον είναι πιο φυσιολογική η ετεροφυλοφιλία από την αμφισεξουαλικότητα και την ομοφυλοφιλία, υποθέτω ότι η φύση θα είχε φροντίσει να δώσει τα σχετικά ένστικτα στους ανθρώπους και αναλόγως θα εξάλειφε τις "παρεκκλίνουσες" συμπεριφορές.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει.

Ίσα ίσα που η ομοφοβία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, που τροφοδοτείται από γονείς και κοινωνία προς τα παιδιά τους. Αν ήσασταν τόσο σίγουροι για την ανωτερότητα της ετεροφυλίας, τις βαθιές και φυσιολογικές ρίζες της μέσα στον άνθρωπο και τη φύση, δε θα τρέματε στην παραμικρή κοινωνική αλλαγή, προς την αποδοχή της σεξουαλικής διαφορετικότητας. ;)

Θυμίζει λίγο και το αστείο που συμβαίνει με τον θεσμό του γάμου: λυσσάξανε κάποιοι συντηρητικοί για την αξία του θεσμού, το περάσανε στον μέσο ανθρώπο ως στόχο και προορισμό ζωής - αρχίσανε όλοι να παντρεύονται (λες και ας πούμε οι περισσότεροι ξαφνικά έγιναν μονογαμικοί και έτοιμοι για οικογένεια και παιδιά) και τελικά καταλήγουμε σήμερα τα διαζύγια να πέφτουν βροχή και σε ανθρώπους που ζουν σε καταπιεστικές σχέσεις. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
είναι αστείο γιατί θεωρώ εσένα μιλώντας για αυτά τα θέματα στην νέα γενιά το ίδιο τρομακτικό με ένα παιδεραστή.
Καλώς ή κακώς κάποιοι από εμάς τους επόμενους δεν θέλουμε να μένουμε σε σπηλιές και να κρεμόμαστε απ τα δέντρα.
Αν σε πειράζουν λοιπόν οι ριζοσπαστικές κοινωνικές αλλαγές, σταμάτα να απολαμβάνεις τα προνόμια τους.

Τοσο πρωτογονη ειναι λοιπον για σας η κοινωνια (του Internet, Facebook & Co) στην οποια ζειτε και ασφυκτιατε ε?:D
Ειστε και αχαριστοι συν τοις αλλοις!:D

Μου λες δηλαδή ότι σαν γονιός εναποθέτεις της ελπίδες σου το παιδί να βγει καλό, κάνοντας την προσευχή σου στο θεούλη? Μιλάμε για συνεισφορά όχι αστεία...
Αυτό που δεν προδιαγράφεται είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός, κακό δεν γεννιέται κανένα παιδί, γίνεται στην πορεία.

Το νουθετεις, του δινεις κατευθυνσεις και μετα ευχεσαι να επιλεξει το καλο. Δηλ. κανεις και μια σιωπηρη προσευχη. Δεν ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησει αυτα που θα του πεις. Πρεπει να ασκησει και την ελευθερη του βουληση το παιδι.
Οποτε ναι, σαφως γινεται κακο παιδι στην πορεια- εαν και εφοσον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Το νουθετεις, του δινεις κατευθυνσεις και μετα ευχεσαι να επιλεξει το καλο. Δηλ. κανεις και μια σιωπηρη προσευχη. Δεν ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησει αυτα που θα του πεις. Πρεπει να ασκησει και την ελευθερη του βουληση το παιδι.
Οποτε ναι, σαφως γινεται κακο παιδι στην πορεια- εαν και εφοσον.
Φυσικά και πρέπει να ασκήσει την ελεύθερη του βούληση, να επιλέξει αν θέλει να βάψει το δωμάτιο του πράσινο μπλε μωβ ή πορτοκαλί. Αν θέλει να αρχίσει μπάσκετ ποδόσφαιρο ή μπαλέτο, να αποφασίσει μόνο του τι επάγγελμα θα ακολουθήσει.
Αλλά συγχώρεσε με, δεν εύχεσαι το παιδί σου να γίνει καλό, το απαιτείς. Του μαθαίνεις ότι κάποια πράγματα είναι εκτός ορίων. Δεν χτυπάμε άλλα παιδιά, δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα, δεν βρίζουμε. Αν δεν το μάθει μικρό, δεν θα το μάθει και μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Και η ομοφυλοφιλία δεν είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, τη βρήκαμε μαζί με την ετεροφυλοφιλία (σε ανθρώπους και ζώα).
Εφόσον είναι πιο φυσιολογική η ετεροφυλοφιλία από την αμφισεξουαλικότητα και την ομοφυλοφιλία, υποθέτω ότι η φύση θα είχε φροντίσει να δώσει τα σχετικά ένστικτα στους ανθρώπους και αναλόγως θα εξάλειφε τις "παρεκκλίνουσες" συμπεριφορές.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει.

Εξαιρεσεις απο τον κανονα παντα υπαρχουν. Και το οτι η φυση επιτρεπει να υπαρχουν τετοιες εξαιρεσεις, καποιο λογο θα εχει. Επειδη δε μπορουμε να τη ρωτησουμε, μπορουμε μονο να εικασουμε παρατηρωντας τα πλασματα της. Εχει επιλεγει ως πρωτευουσα / φυσιολογικη "παρεκκλιση" η ετεροφυλια σε ολα τα εμβια οντα για τους γνωστους λογους. Αυτο καθιστα αυτοματα ολες τις αλλες εκδοχες ως δευτερευουσες και λιγοτερο σημαντικες.

Ο ανθρωπος, δε φυτευτηκε. Προερχεται απο καποιο ειδος ζωου δυο φυλων που εξελιχθηκε. Συνεπως φερει και τα χαρακτηριστικα αυτου.

Και για το οτι η ομοφυλοφιλια συνανταται στα ζωα, ειναι κατι που γινεται για συγκεκριμενους λογους. Λογοι, τους οποιους η ανθρωπιινη κοινωνια θα ηταν αδυνατο να ενσωματωσει γιατι θα προσεκρουαν σε υποστασιακα, δημοκρατικα και οχι μονο δικαιωματα

Ίσα ίσα που η ομοφοβία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, που τροφοδοτείται από γονείς και κοινωνία προς τα παιδιά τους. Αν ήσασταν τόσο σίγουροι για την ανωτερότητα της ετεροφυλίας, τις βαθιές και φυσιολογικές ρίζες της μέσα στον άνθρωπο και τη φύση, δε θα τρέματε στην παραμικρή κοινωνική αλλαγή, προς την αποδοχή της σεξουαλικής διαφορετικότητας. ;)

Θυμίζει λίγο και το αστείο που συμβαίνει με τον θεσμό του γάμου: λυσσάξανε κάποιοι συντηρητικοί για την αξία του θεσμού, το περάσανε στον μέσο ανθρώπο ως στόχο και προορισμό ζωής - αρχίσανε όλοι να παντρεύονται (λες και ας πούμε οι περισσότεροι ξαφνικά έγιναν μονογαμικοί και έτοιμοι για οικογένεια και παιδιά) και τελικά καταλήγουμε σήμερα τα διαζύγια να πέφτουν βροχή και σε ανθρώπους που ζουν σε καταπιεστικές σχέσεις. :clapup:
Δε μιλαμε για αποδοχη. Μιλαμε για την πρεπουσα ενσωματωση. Δηλ αποδοχη με ορους λογικης.

Η παρακμη του γαμου δεν εχει να κανει με την ομοφυλοφιλια. Ειναι καθαρα μια μοιραια εξελιξη μιας θεσμικης κανονικοτητας.

Φυσικά και πρέπει να ασκήσει την ελεύθερη του βούληση, να επιλέξει αν θέλει να βάψει το δωμάτιο του πράσινο μπλε μωβ ή πορτοκαλί. Αν θέλει να αρχίσει μπάσκετ ποδόσφαιρο ή μπαλέτο, να αποφασίσει μόνο του τι επάγγελμα θα ακολουθήσει.
Αλλά συγχώρεσε με, δεν εύχεσαι το παιδί σου να γίνει καλό, το απαιτείς. Του μαθαίνεις ότι κάποια πράγματα είναι εκτός ορίων. Δεν χτυπάμε άλλα παιδιά, δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα, δεν βρίζουμε. Αν δεν το μάθει μικρό, δεν θα το μάθει και μεγάλο.

Αν εννοεις οτι το κηδεμονευεις μεχρι τα 18 του, τοτε ναι, απαιτεις (να συμμορφωνεται μα τα δικα σου πιστευω)
Μετα τα 18 παυεις (να απαιτεις)- και ευχεσαι.
Κανεις ομως δε σου εξασφαλιζει οτι δε θα παραστρατησει - οτι και να του φυτεψεις μικρο.

Δεν ξέρω τι σου έχουν πει αλλά η φύση ήταν bisexual πολύ πριν εσείς οι φυσιολογικοί αποφασίσετε ότι εφόσον πάτε με γυναίκες μόνο είστε ανώτεροι ενώ οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να χωθούν στην τρύπα τους και να μη ζητάνε τίποτα.
Η φυση μπορει να ειναι bisexual αλλα αναπαραγεται με το hetero-sexual. Η λογικη λεει οτι το ως εκ τουτου το δευτερο αποτελει κανονικοτητα ενω το homo-sexual μια συμπληρωματικη αποκλιση και οχι το αντιστροφο. θα κυριαρχησει η ωφελιμιστικη γενετησια ορμη και οχι καποια η οποια θα εχει μηδενικο αποτελεσμα. Το homo ασκειται για αλλους λογους - εχω αναφερθει σε αυτους.
Στους ανθρωπους το θεμα ειναι πιο πολυπλοκο, λογω των κοινωνικων κατασκευασματων που πατουν πανω στην εν λογω λογικη.

Να μετακομίσεις στη Σαουδική Αραβία που η ομοφυλοφιλία διώκεται ποινικά. Μην τυχόν σε βάλουν να πληρώνεις και επίδομα για τα αποβράσματα. :D
Ουδεποτε μιλησα για αποβρασματα.

Σαν να λεμε οκ τα παιδάκια στη Ζιμπάμπουε έχουν δικαίωμα να φάνε αλλά στη σκατόχωρα που γεννήθηκαν μην περιμένουν και πολλά. :whistle:

Ακουγεται ανατριχιαστικα ωμο, κυνικο, αλλα απαξ και γεννηθεις στη λαθος πλευρα της ζωης, τη γαμ.....ς!:)
Ισχυει ανεξαρτητως χωρας ή τοπου.

Η ζωη θα επρεπε να εχει μονο μια πλευρα, τη σωστη πλευρα. Αλλα κατι τετοιο, ειναι - για την ωρα - αδυνατο.



Πιθανότητες για σωστή ανατροφή από ομοφυλόφιλους γονείς δεν υπάρχουν ε?
Αν θεωρησουμε πως το παιδι χρειαζεται ανδρικο και γυναικειο προτυπο, αδυνατω να σκεφθω ποιος απο τους δυο ομοφυλους γονεις θα παιξει το ρολο του πατερα και ποιος της μητερας. Αγαπη νετα σκετα δεν αρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν θεωρησουμε πως το παιδι χρειαζεται ανδρικο και γυναικειο προτυπο, αδυνατω να σκεφθω ποιος απο τους δυο ομοφυλους γονεις θα παιξει το ρολο του πατερα και ποιος της μητερας. Αγαπη νετα σκετα δεν αρκει.
Εσύ το θεωρείς αυτό. Πολύ αντικειμενικό πάντως η κακιά ανατροφή να είναι κάτι που η κοινωνία αποδέχεται ως φυσιολογικό ενώ η καλή ανατροφή από ομόφυλο ζευγάρι όχι.

To παιδί δε χρειάζεται αντρικό και γυναικείο πρότυπο. Χρειάζεται την ένωση 2 κυττάρων για να προκύψει και αγάπη / φροντίδα για να μεγαλώσει.

Υπάρχουν άτομα που μεγάλωσαν σε μονογονεική οικογένεια και είναι μια χαρά και άτομα που μεγάλωσαν στο "φυσιολογικό" πλαίσιο που λες και είναι σκατάνθρωποι γεμάτοι κακία και απωθημένα. Άρα μάλλον το αντρικό και γυναικείο πρότυπο δεν προυποθέτει απαραίτητα ότι το παιδί θα είναι καλός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εσύ το θεωρείς αυτό. Πολύ αντικειμενικό πάντως η κακιά ανατροφή να είναι κάτι που η κοινωνία αποδέχεται ως φυσιολογικό ενώ η καλή ανατροφή από ομόφυλο ζευγάρι όχι.

To παιδί δε χρειάζεται αντρικό και γυναικείο πρότυπο. Χρειάζεται την ένωση 2 κυττάρων για να προκύψει και αγάπη / φροντίδα για να μεγαλώσει.

Το θεμα δεν ειναι αν το παιδι θα γινει καλος ανθρωπος - αρα αυτο το χαρισμα το εχουν μονο οι ομοφυλοφιλοι γονεις - αλλα πως θα αναπτυχθει σωστα. Για την αναπτυξη του - και οχι για το αν θα γινει καλο ή κακο - ειναι απαραιτητες και οι δυο φυλικες εικονες.

Η κακια ανατροφη απο ετεροφυλο ζευγαρι ειναι απλα ενα αποκλινον προϊον της ετεροφυλης οικογενειας. Το παιδι εχει εισπραξει και τα δυο προτυπα ως πρεπει, απλα αυτα τελικα υπηρξαν ανεπαρκη ως προς την καθοδηγηση.
Στο ομοφυλο ζευγαρι, δεν αμφισβητει κανεις την καλη προθεση. Φερει ομως μονο το μισο προτυπο, αρα εκ των πραγματων ειναι λειψο.

Το παιδι εχει αναγκη τα δυο προτυπα. Η αγαπη - και δη μονο του ενος απο τα δυο φυλα - δεν ειναι πανακεια. Δε μπορει να λειτουργησει εξισορροπιστικα για την απουσια τους.

Υπάρχουν άτομα που μεγάλωσαν σε μονογονεική οικογένεια και είναι μια χαρά και άτομα που μεγάλωσαν στο "φυσιολογικό" πλαίσιο που λες και είναι σκατάνθρωποι γεμάτοι κακία και απωθημένα.
Άρα μάλλον το αντρικό και γυναικείο πρότυπο δεν προυποθέτει απαραίτητα ότι το παιδί θα είναι καλός άνθρωπος.

Τα παιδια μονογονεϊκων οικογενειων ειναι ιδιαζουσες περιπτωσεις ετεροφυλων οικογενειων. Τα δυο προτυπα υπαρχουν, αφου το παιδι εχει κατα κανονα επαφη με το προτυπο που λειπει απο το σπιτι.

Το θεμα δεν ειναι το αν το παιδι θα βγει καλο ή κακο. Το θεμα ειναι το περιβαλλον. Θα κληθει αργοτερα να συγχρωτιστει και με τα δυο φυλα - επομενως ειναι απαραιτητο να εισπραττει την μονιμη παρουσια και των δυο κατα την αναπτυξη του.

Και οπως καθε κανονας, εχει και αυτος τις εξαιρεσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι αν το παιδι θα γινει καλος ανθρωπος - αρα αυτο το χαρισμα το εχουν μονο οι ομοφυλοφιλοι γονεις - αλλα πως θα αναπτυχθει σωστα. Για την αναπτυξη του - και οχι για το αν θα γινει καλο ή κακο - ειναι απαραιτητες και οι δυο φυλικες εικονες.

Η κακια ανατροφη απο ετεροφυλο ζευγαρι ειναι απλα ενα αποκλινον προϊον της ετεροφυλης οικογενειας. Το παιδι εχει εισπραξει και τα δυο προτυπα ως πρεπει, απλα αυτα τελικα υπηρξαν ανεπαρκη ως προς την καθοδηγηση.
Στο ομοφυλο ζευγαρι, δεν αμφισβητει κανεις την καλη προθεση. Φερει ομως μονο το μισο προτυπο, αρα εκ των πραγματων ειναι λειψο.

Το παιδι εχει αναγκη τα δυο προτυπα. Η αγαπη δεν ειναι πανακεια. Δε μπορει να λειτουργησει εξισορροπιστικα για την απουσια τους.



Τα παιδια μονογονεϊκων οικογενειων ειναι ιδιαζουσες περιπτωσεις ετεροφυλων οικογενειων. Τα δυο προτυπα υπαρχουν, αφου το παιδι εχει κατα κανονα επαφη με το προτυπο που λειπει απο το σπιτι.

Το θεμα δεν ειναι το αν το παιδι θα βγει καλο ή κακο. Το θεμα ειναι το περιβαλλον. Θα κληθει αργοτερα να συγχρωτιστει και με τα δυο φυλα - επομενως ειναι απαραιτητο να εισπραττει την μονιμη παρουσια και των δυο κατα την αναπτυξη του.

Και οπως καθε κανονας, εχει και αυτος τις εξαιρεσεις του.

Τόσα ποστς αυτού του ομοφοβικού οχετού έχεις γράψει, και μία επιστημονική πηγή που να τεκμηριώνει ότι το παιδί πρέπει ντε και καλά να έχει ~και τα δύο πρότυπα~ δεν έχεις δώσει. Επίσης απέφυγες πλήρως το νόημα της σύγκρισης με μονογονικές οικογένειες: το παιδί πως ακριβώς έχει επαφή με το πρότυπο που λείπει από το σπίτι όταν ο ένας του γονιός πέθανε? Εάν εγκατέλειψε την οικογένεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top