Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ειναι τοσο απλο. Το εχω ξαναπει: γαμος σημαινει κοινωνικη εξισωση δυο ανομοιων σεξουαλικων νορμων. Μιας φυσιολογικης και μιας μη. Αυτοματα, το gay θα γινει επιλογη, με οτι αυτο συνεπαγεται.
Σαφως και η ζωη μου δε θα επηρεαστει.
Θα επηρεαστει η ζωη των παιδιων μας ομως σιγουρα.
Εγω δεν εστιαζω στο οπτικο ή στην αισθητικη. Αυτο ειναι κατι που βελτιωνεται, το εχω πει.
Και ουδεις μιλησε για απαγορευση κυκλοφοριας.
Σαφως και (θα) ειμαστε ανεκτικοι. Αλλα καποια πραγματα δεν εξισωνονται,οσο και να το θελουμε.
Ο γάμος σημαίνει παίρνω ένα χαρτί που λέει πως είμαι παντρεμένη με ένα άλλο άτομο. Και με τον γάμο ίσως έχεις κάποια προνόμια σχετικά με το νόμο οικονομία κτλ δεν είναι κάτι άλλο από αυτό. Και θα το ξαναπώ και οι γκέι φυσιολογικοί είναι. Αν εσύ ζεις με στερεότυπα και νομίζεις ότι δεν είναι πρόβλημά σου. Αλλά δεν μπορείς να αποκαλείς μη φυσιολογικό έναν άνθρωπο έτσι αυθαίρετα.
Από που και ως που θα επηρεάσει την ζωή των άλλων; Επηρεάζει την ζωή των γκέι ο γάμος των στρέιτ; ΌΧΙ! Οπότε ούτε το ανάποδο. Αν δύο άνθρωποι είναι ερωτευμένοι και θέλουν να παντρευτούν ποιος είσαι εσύ που θα το απαγορεύσεις;
Εφόσον αρνείσαι να αποδεχτείς πως όλοι οι άνθρωποι έχουν ίσα ανθρώπινα δικαιώματα, αρνείσαι να τα παραχωρήσεις σε μια ομάδα ατόμων γιατί δεν συμφωνείς με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις μόνο ρατσιστική μπορώ να χαρακτηρίσω την στάση σου και απαράδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Heptamer σε όλη τη συζήτηση δεν έχεις παραθέσει ούτε ένα επιχείρημα.Το μόνο πράγμα που επιμένεις να λες είναι τι δεν σου αρέσει εσένα.Πραγματικά κανείς δε νοιάζεται γι αυτό.
Θεωρώ ότι είναι τόσο αυτονόητο το γεγονός ότι οι γκέι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν σαν άνθρωποι που είναι κι αυτοί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάζεις τόσο κόμπλεξ σε ένα θέμα που δε σε αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Εδώ ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και περνάει από σαράντα κύματα για να παντρευτεί..αν τελικά παντρευτεί σε τέτοιες εποχές.
Γι αυτό ρωτώ εγώ κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να δίνεται στους ομοφυλόφιλους το δικαίωμα να παντρευτούν...ωραία, αλλά σε τι θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Στην επισημοποίηση της σχέσης τους...ποσώς μας ενδιαφέρει ... όπως ποσώς μας ενδιαφέρει και για ένα στρέιτ ζευγάρι. Μπορούν να αρκεστούν σε μια απλή σχέση κανείς δε τους καταπιέζει να μη φανερώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Δε ζούμε και στη δεκαετία του 60. Είναι αποδεκτοί στη κοινωνία πλέον προς τι τέτοιο ''σούσουρο'';
Προσωπικά βρήκα αποτροπιαστική την εικόνα του/της τραγουδίστριας που κέρδισε τη γιουροβίζιον... (διαγωνισμός κατωτάτου επιπέδου και κάργα στημένος). Ένιωσα να με κοροιδεύουν...γιατί να αφήσει μούσι τη στιγμή που θα μπορούσε να το ξυρίσει και να είναι μια όμορφη κοπέλα όπως ήταν παλιότερα και η Ντάνα Ιντερνάσιοναλ. Αυτή η αλόγιστη και χωρίς κανένα ενδοιασμό παρουσίαση τέτοιων προτύπων γιατί θα πρέπει να χαρακτηρίζει την εποχή μας και γιατί θα πρέπει εμείς να δεχόμαστε ότι μας πλασάρουν ως κάτι φυσιολογικό; Δεν είμαι ρατσίστρια απλά δέχομαι πως τα πάντα έχουν ένα όριο. Σε λίγο θα μας πλασάρουν και το σεξ επί σκηνής ως κάτι το άκρως φυσιολογικό...αν δε το έχουν κάνει ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Εδώ ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και περνάει από σαράντα κύματα για να παντρευτεί..αν τελικά παντρευτεί σε τέτοιες εποχές.
Γι αυτό ρωτώ εγώ κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να δίνεται στους ομοφυλόφιλους το δικαίωμα να παντρευτούν...ωραία, αλλά σε τι θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Στην επισημοποίηση της σχέσης τους...ποσώς μας ενδιαφέρει ... όπως ποσώς μας ενδιαφέρει και για ένα στρέιτ ζευγάρι. Μπορούν να αρκεστούν σε μια απλή σχέση κανείς δε τους καταπιέζει να μη φανερώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Δε ζούμε και στη δεκαετία του 60. Είναι αποδεκτοί στη κοινωνία πλέον προς τι τέτοιο ''σούσουρο'';
Προσωπικά βρήκα αποτροπιαστική την εικόνα του/της τραγουδίστριας που κέρδισε τη γιουροβίζιον... (διαγωνισμός κατωτάτου επιπέδου και κάργα στημένος). Ένιωσα να με κοροιδεύουν...γιατί να αφήσει μούσι τη στιγμή που θα μπορούσε να το ξυρίσει και να είναι μια όμορφη κοπέλα όπως ήταν παλιότερα και η Ντάνα Ιντερνάσιοναλ. Αυτή η αλόγιστη και χωρίς κανένα ενδοιασμό παρουσίαση τέτοιων προτύπων γιατί θα πρέπει να χαρακτηρίζει την εποχή μας και γιατί θα πρέπει εμείς να δεχόμαστε ότι μας πλασάρουν ως κάτι φυσιολογικό; Δεν είμαι ρατσίστρια απλά δέχομαι πως τα πάντα έχουν ένα όριο. Σε λίγο θα μας πλασάρουν και το σεξ επί σκηνής ως κάτι το άκρως φυσιολογικό...αν δε το έχουν κάνει ήδη...

μήπως γιατί ο γάμος δεν αποτελεί μια ''απλή επισημοποίηση της σχέσης'' αλλά ένα μέσο να έχουν πρόσβαση σε διάφορες κοινωνικές παροχές που έχουν τα παντρεμένα ζευγάρια; μήπως γιατί υπάρχει κάτι που λέγεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και όποιος/α θέλει πρέπει να μπορεί να παντρεύεται με όποιον/α θέλει;

Άντε πάλι η Κοντσιτα. Μια περσόνα είναι πάνω στην σκηνή. Δεν την παρουσίασε κανείς σαν πρότυπο και ούτε θα αποτελέσει πρότυπο. Και στην τελική πιο άσχημη ήταν η εικόνα με τις Πολωνές που ''χτυπούσαν βούτυρο'' με το μισό βυζί έξω.

Όσο για το σεξ επί σκηνής αν γίνεται σε παραστάσεις όπου υπάρχει ειδική σήμανση που είναι το κακό. Έχουμε καταντήσει το σεξ και την σεξουαλικότητα να είναι ταμπού και να ντρεπόμαστε για αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Εδώ ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και περνάει από σαράντα κύματα για να παντρευτεί..αν τελικά παντρευτεί σε τέτοιες εποχές.
Γι αυτό ρωτώ εγώ κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να δίνεται στους ομοφυλόφιλους το δικαίωμα να παντρευτούν...ωραία, αλλά σε τι θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Στην επισημοποίηση της σχέσης τους...ποσώς μας ενδιαφέρει ... όπως ποσώς μας ενδιαφέρει και για ένα στρέιτ ζευγάρι. Μπορούν να αρκεστούν σε μια απλή σχέση κανείς δε τους καταπιέζει να μη φανερώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Δε ζούμε και στη δεκαετία του 60. Είναι αποδεκτοί στη κοινωνία πλέον προς τι τέτοιο ''σούσουρο'';

Δηλαδή επειδή εσύ είσαι κατά του γάμου, ή εν πάσει περιπτώσει δεν καταλαβαίνεις τη σημασία του, αρνείσαι να εξετάσεις τη σημασία παραχώρησης ίσων δικαιωμάτων;
Το ετεροφυλόφιλο ζευγάρι *αν* θέλει, μπορεί να παντρευτεί.
Το ομοφυλόφιλο και να θέλει, δεν του επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Εδώ ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και περνάει από σαράντα κύματα για να παντρευτεί..αν τελικά παντρευτεί σε τέτοιες εποχές.
Γι αυτό ρωτώ εγώ κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να δίνεται στους ομοφυλόφιλους το δικαίωμα να παντρευτούν...ωραία, αλλά σε τι θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Στην επισημοποίηση της σχέσης τους...ποσώς μας ενδιαφέρει ... όπως ποσώς μας ενδιαφέρει και για ένα στρέιτ ζευγάρι. Μπορούν να αρκεστούν σε μια απλή σχέση κανείς δε τους καταπιέζει να μη φανερώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Δε ζούμε και στη δεκαετία του 60. Είναι αποδεκτοί στη κοινωνία πλέον προς τι τέτοιο ''σούσουρο'';
Προσωπικά βρήκα αποτροπιαστική την εικόνα του/της τραγουδίστριας που κέρδισε τη γιουροβίζιον... (διαγωνισμός κατωτάτου επιπέδου και κάργα στημένος). Ένιωσα να με κοροιδεύουν...γιατί να αφήσει μούσι τη στιγμή που θα μπορούσε να το ξυρίσει και να είναι μια όμορφη κοπέλα όπως ήταν παλιότερα και η Ντάνα Ιντερνάσιοναλ. Αυτή η αλόγιστη και χωρίς κανένα ενδοιασμό παρουσίαση τέτοιων προτύπων γιατί θα πρέπει να χαρακτηρίζει την εποχή μας και γιατί θα πρέπει εμείς να δεχόμαστε ότι μας πλασάρουν ως κάτι φυσιολογικό; Δεν είμαι ρατσίστρια απλά δέχομαι πως τα πάντα έχουν ένα όριο. Σε λίγο θα μας πλασάρουν και το σεξ επί σκηνής ως κάτι το άκρως φυσιολογικό...αν δε το έχουν κάνει ήδη...
Ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι θέλει να μπορεί να παντρεύεται γιατί με τον γάμο υπάρχουν διάφορες κοινωνικές παροχές. Δεν είναι μόνο να επισημοποιήσουν την σχέση. Και είναι απαράδεκτο να τους απαγορεύεται το δικαίωμα αυτό.
Για την κονσίτα τώρα. Αρχικά να πω ότι εμένα δεν με φάνηκε απαράδεκτη η παρουσία της. Παράξενη ναι κατακριτέα σε καμία περίπτωση. Η κονσίτα λοιπόν όπως έχει δηλώσει είναι άντρας γκέι έχει παντρευτεί άντρα και φοράει αντρικά και γυναικεία ρούχα. Έχει όμως και ωραία φωνή που θεωρώ πως και αυτός ήταν ένας λόγος που κέρδισε (αν ήταν άφωνη τελείως πρώτη δεν θα έβγαινε με την καμία). Ο συγκεκριμένος τραγουδιστής (πέρα από το όνομα μιλάμε για άντρα) έχει ας πούμε αυτήν την ιδιαίτερη εμφάνιση. Ωραία και; Σε ενοχλεί; Δεν είναι πρότυπο απλά ένας τραγουδιστής με εκκεντρική εμφάνιση αν θες και δεν πάει να πει ότι θα κάνει πλύση εγκεφάλου στον κόσμο και θα γίνει όπως αυτός. Άσε που το θύμα της ιστορίας ήταν ο ίδιος επειδή δέχτηκε απίστευτο ρατσισμό από πολύ κόσμο και όμως δεν είπε τίποτα. Όπως άκουσα από παντού "το βλέπουν παιδιά". So what? :worry: Δεν πρέπει να μάθουν τα παιδιά να είναι ανεκτικά στο διαφορετικό ότι και να είναι αυτό; Πρέπει να τους βάλεις παρωπίδες και να πεις "στην πυρά ο ανώμαλος";
Άσε που η ομοφυλοφιλία υπάρχει στους ανθρώπους και σε πολλά είδη του ζωικού βασιλείου αιώνες τώρα άρα δε νομίζω να μπορείς να τη χαρακτηρήσεις ως μη φυσιολογική. Δεν έχεις και κανένα επιχείρημα για αυτό οπότε περιττό να το λες.
Όσο για το σεξ δεν έχει κάτι κακό. Μη με πεις πως το θεωρείς και αυτό αφύσικο. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι; Εδώ ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και περνάει από σαράντα κύματα για να παντρευτεί..αν τελικά παντρευτεί σε τέτοιες εποχές.
Γι αυτό ρωτώ εγώ κάνουμε τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να δίνεται στους ομοφυλόφιλους το δικαίωμα να παντρευτούν...ωραία, αλλά σε τι θα εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Στην επισημοποίηση της σχέσης τους...ποσώς μας ενδιαφέρει ... όπως ποσώς μας ενδιαφέρει και για ένα στρέιτ ζευγάρι. Μπορούν να αρκεστούν σε μια απλή σχέση κανείς δε τους καταπιέζει να μη φανερώσουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Δε ζούμε και στη δεκαετία του 60. Είναι αποδεκτοί στη κοινωνία πλέον προς τι τέτοιο ''σούσουρο'';
Προσωπικά βρήκα αποτροπιαστική την εικόνα του/της τραγουδίστριας που κέρδισε τη γιουροβίζιον... (διαγωνισμός κατωτάτου επιπέδου και κάργα στημένος). Ένιωσα να με κοροιδεύουν...γιατί να αφήσει μούσι τη στιγμή που θα μπορούσε να το ξυρίσει και να είναι μια όμορφη κοπέλα όπως ήταν παλιότερα και η Ντάνα Ιντερνάσιοναλ. Αυτή η αλόγιστη και χωρίς κανένα ενδοιασμό παρουσίαση τέτοιων προτύπων γιατί θα πρέπει να χαρακτηρίζει την εποχή μας και γιατί θα πρέπει εμείς να δεχόμαστε ότι μας πλασάρουν ως κάτι φυσιολογικό; Δεν είμαι ρατσίστρια απλά δέχομαι πως τα πάντα έχουν ένα όριο. Σε λίγο θα μας πλασάρουν και το σεξ επί σκηνής ως κάτι το άκρως φυσιολογικό...αν δε το έχουν κάνει ήδη...
Η ελληνική κοινωνία ζει στη δεκαετία του 60 αν όχι πιο πίσω και όχι, δεν είναι αποδεκτή η ομοφυλοφιλία εδώ.Αν βγω χέρι,χέρι με το αγόρι μου ή του πω "Σε αγαπώ μωρό μου" δεν θα μου φερθεί κανένας σωστά.Σε αντίθεση με διάφορα straight ζευγάρια που μπορεί να θέλουν να εκφράσουν και με άλλους διάφορους τρόπους την αγάπη τους δημοσίως και δεν θα τους ασκηθεί κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία ζει στη δεκαετία του 60 αν όχι πιο πίσω και όχι, δεν είναι αποδεκτή η ομοφυλοφιλία εδώ.Αν βγω χέρι,χέρι με το αγόρι μου ή του πω "Σε αγαπώ μωρό μου" δεν θα μου φερθεί κανένας σωστά.Σε αντίθεση με διάφορα straight ζευγάρια που μπορεί να θέλουν να εκφράσουν και με άλλους διάφορους τρόπους την αγάπη τους δημοσίως και δεν θα τους ασκηθεί κριτική.
Έχω ακούσει το εξής επικό: "δεν με ενοχλούν οι γκέι αλλά το να βγαίνουν χέρι χέρι στο δρόμο ή να φιλιούνται δημόσια είναι απαράδεκτο". Κοινώς να κλειδωθούν στα σπίτια τους γιατί μερικοί ζουν στο μεσαίωνα και νομίζουν ότι μπορούν να αφαιρούν βασικά δικαιώματα από τους ανθρώπους με το έτσι θέλω. Μιλάμε είμαστε πολύ μπροστά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ακούσει το εξής επικό: "δεν με ενοχλούν οι γκέι αλλά το να βγαίνουν χέρι χέρι στο δρόμο ή να φιλιούνται δημόσια είναι απαράδεκτο". Κοινώς να κλειδωθούν στα σπίτια τους γιατί μερικοί ζουν στο μεσαίωνα και νομίζουν ότι μπορούν να αφαιρούν βασικά δικαιώματα από τους ανθρώπους με το έτσι θέλω. Μιλάμε είμαστε πολύ μπροστά. :P
Πραγματικά είμαστε για κλάματα:P Αυτό το "δε με ενοχλούν" με το που το ακούς από τον άλλον προφανώς συμπεραίνεις ότι δεν έχει πρόβλημα με τα γκει ζευγάρια. Με βάση τη λογική εκεί καταλήγεις. Μετά ακούς αυτό το "ε δε θέλω όμως και να τους βλέπω χέρι χέρι" και μένεις μαλάκας. Δηλαδή φαντάσου να τον ενοχλούσαν κιόλας :P Τι θα έκανε; Θα κατέβαινε με την Εελένη Λουκά στο pride με εικόνες πεντέξι αγίων παραμάσχαλα ή θα τους εξόντονε τους γκέι έναν έναν, ή μία μία; Τρέλα η κατάσταση, σκέτη τρέλα! :kill:Πίου πίου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πραγματικά είμαστε για κλάματα:P Αυτό το "δε με ενοχλούν" με το που το ακούς από τον άλλον προφανώς συμπεραίνεις ότι δεν έχει πρόβλημα με τα γκει ζευγάρια. Με βάση τη λογική εκεί καταλήγεις. Μετά ακούς αυτό το "ε δε θέλω όμως και να τους βλέπω χέρι χέρι" και μένεις μαλάκας. Δηλαδή φαντάσου να τον ενοχλούσαν κιόλας :P Τι θα έκανε; Θα κατέβαινε με την Εελένη Λουκά στο pride με εικόνες πεντέξι αγίων παραμάσχαλα ή θα τους εξόντονε τους γκέι έναν έναν, ή μία μία; Τρέλα η κατάσταση, σκέτη τρέλα! :kill:Πίου πίου!!
Χαχαχαχαχα πραγματικά όμως! Αυτήν την ατάκα ακούω σχεδόν από όλους. Και εμένα με έρχεται να απαντήσω "εμένα δεν με αρέσει η φάτσα σου άρα μη κυκλοφορείς" αλλά τότε θα με πουν κακιά, κατάλαβες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και ΕΓΩ αποφάσισα ότι να είναι κάποιος μελαχρινός με πράσινα μάτια (κορίτσια ηρεμήστε) αποτελεί ξεπεσμό την ανθρώπινης ύπαρξης. Επίσης όταν κάποιος φοράει καρό παντελόνι να καλούμε το fashion police (όντως θα χρειαζόταν).

Στην ετεροφυλοφιλική επαφή η ενασχόληση με τον πρωκτό, τόσο σε στοματικό όσο και σε επίπεδο διείσδυσης, αποτελεί υποβάθμιση; Ας μην αναφερθούμε σε διαφόρων τύπων στοματικές... απολαύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απρόσεχτε κάτι δεν μας λες όμως. Πρωκτικό σεξ κάνουν και τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια. Είσαι κατά και με αυτό;
Με ένα ναι ή με ένα όχι μπορείς να απαντήσεις, απλό είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Heptamer σε όλη τη συζήτηση δεν έχεις παραθέσει ούτε ένα επιχείρημα.Το μόνο πράγμα που επιμένεις να λες είναι τι δεν σου αρέσει εσένα.Πραγματικά κανείς δε νοιάζεται γι αυτό.

2. Θεωρώ ότι είναι τόσο αυτονόητο το γεγονός ότι οι γκέι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν σαν άνθρωποι που είναι κι αυτοί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάζεις τόσο κόμπλεξ σε ένα θέμα που δε σε αφορά.
1. Δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο. Δεν εχω πει πουθενα οτι δε μου αρεσει κατι προσωπικα. Εχω μιλησει γενικα περι φυσιολογικοτητας και μη. Δεν εχω προσωποποιησει κατι.
Θα μπορουσα να επιστρεψω το παραπανω. Οτι ουτε οι υποστηρικτες των ομοφυλοφιλων εχουν παραθεσει καποιο επιχειρημα. Παρεκτος εαν το κυριο επιχειρημα ειναι η αδιαμφισβητητη μεν, αλλα εξισου πολυφορεμενη καραμελα περι δικαιωματων. Να το βαλουμε στη ζυγαρια με τη αξιωματικη φυσιολογικοτητα, να δουμε ποιο ειναι πιο βαρυ.:P

2. Δε βγαζω κανενα κομπλεξ. Οπως εγω ως μοναδα, κανω οτι θελω,αλλα αναγνωριζω και τα ορια μου ζωντας εντος της κοινωνιας, το αυτο θα πρεπει να κανουν και ολοι οι υπολοιποι και ολα τα κοινωνικα υποσυνολα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
1.

2. Οπως εγω ως μοναδα, κανω οτι θελω,αλλα αναγνωριζω και τα ορια μου ζωντας εντος της κοινωνιας, το αυτο θα πρεπει να κανουν και ολοι οι υπολοιποι και ολα τα κοινωνικα υποσυνολα.:)

Ακριβώς αυτό. Όρια! Στα πάντα πρέπει να υπάρχει όριο. Ναι να παντρευτούν, ναι να συνάπτουν σχέσεις ναι σε πράγματα που έχουν να κάνουν με κοινωνικά δικαιώματα. Πρέπει να ξέρεις όμως πότε να πατήσεις φρένο. Αν στη τηλεόραση και στις διάφορες εκπομπές δε μπούνε όρια τότε θα καταντήσει ένα χειρότερο χαζοκούτι από ότι είναι ήδη, το επίπεδο θα μειωθεί δραματικά και θα εκμεταλλεύεται το κάθε κακομοίρη για τη δημοσιότητα, από τις χαζές ξανθιές μέχρι και τον καταπιεσμένο νέο που δεν ήξερε αν ήθελε να είναι άντρας ή γυναίκα.
Πιστεύω πως με αυτό το τρόπο δεν υπερασπίζονται τα δικαιώματα των γκέυ αλλά κάθε άλλο...τους γελοιοποιούν και φέρνουν τον τηλεθεατή σε μια κατάσταση αηδίας, που στο τέλος τους μισεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Όρια! Στα πάντα πρέπει να υπάρχει όριο. Ναι να παντρευτούν, ναι να συνάπτουν σχέσεις ναι σε πράγματα που έχουν να κάνουν με κοινωνικά δικαιώματα. Πρέπει να ξέρεις όμως πότε να πατήσεις φρένο. Αν στη τηλεόραση και στις διάφορες εκπομπές δε μπούνε όρια τότε θα καταντήσει ένα χειρότερο χαζοκούτι από ότι είναι ήδη, το επίπεδο θα μειωθεί δραματικά και θα εκμεταλλεύεται το κάθε κακομοίρη για τη δημοσιότητα, από τις χαζές ξανθιές μέχρι και τον καταπιεσμένο νέο που δεν ήξερε αν ήθελε να είναι άντρας ή γυναίκα.
Πιστεύω πως με αυτό το τρόπο δεν υπερασπίζονται τα δικαιώματα των γκέυ αλλά κάθε άλλο...τους γελοιοποιούν και φέρνουν τον τηλεθεατή σε μια κατάσταση αηδίας, που στο τέλος τους μισεί.
Καταρχήν τα όρια μεταβάλλονται ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της κάθε κοινωνίας αλλά ας μη μείνω σε αυτό.
Τώρα δηλαδή πιστεύεις ότι ο τύπος με τα γένια και το φόρεμα που έστειλε ένα μήνυμα σίγουρα αντιρατσιστικό είναι χειρότερη επιρροή- πρότυπο από τα υπόλοιπα πρότυπα που προβάλλονται; Αυτές που βγαίνουν να τραγουδάνε επειδή έχουν ωραία πόδια και όχι φωνή (κοινώς κορίτσια χτίστε σώμα και ας είστε φάλτσες θα βγάλετε λεφτά) είναι οκ; Το πρότυπο ανθρώπου που πατάει επί πτωμάτων για να αποκτήσει αυτό που θέλει είναι καλό πρότυπο; Νομίζω πως στον κόσμο που ζούμε ένα όμορφο βήμα για να βελτιωθούμε είναι να δείξουμε ανθρωπιά και να απαλλαγούμε από τον ρατσισμό. Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Όρια! Στα πάντα πρέπει να υπάρχει όριο. Ναι να παντρευτούν, ναι να συνάπτουν σχέσεις ναι σε πράγματα που έχουν να κάνουν με κοινωνικά δικαιώματα. Πρέπει να ξέρεις όμως πότε να πατήσεις φρένο. Αν στη τηλεόραση και στις διάφορες εκπομπές δε μπούνε όρια τότε θα καταντήσει ένα χειρότερο χαζοκούτι από ότι είναι ήδη, το επίπεδο θα μειωθεί δραματικά και θα εκμεταλλεύεται το κάθε κακομοίρη για τη δημοσιότητα, από τις χαζές ξανθιές μέχρι και τον καταπιεσμένο νέο που δεν ήξερε αν ήθελε να είναι άντρας ή γυναίκα.
Πιστεύω πως με αυτό το τρόπο δεν υπερασπίζονται τα δικαιώματα των γκέυ αλλά κάθε άλλο...τους γελοιοποιούν και φέρνουν τον τηλεθεατή σε μια κατάσταση αηδίας, που στο τέλος τους μισεί.

Α δηλαδή σε ενοχλεί να βλέπεις γκει στην τηλεόραση? Τους πολιτικούς να ξεκατινιάζονται, να δερνονται ενίοτε και να σε κοροιδεύουν μπροστά στη μούρη σου δε σε ενοχλεί να τος βλέπεις? Τις χαζοξανθιές -λεγε με τσιμεντωμένη οδοντογλυφιδα- ? κλπ μην πω άλλα ωραία τηλεοπτικά θεάματα.
Μάλλον δεν έχεις νιώσει ποτέ καταπίεση και κρίση ταυτότητας για να μιλάς έτσι. Η άγνοια όμως δεν επιτρέπει σε κανέναν να είναι τόσο απόλυτα εναντίων μιας μερίδας ανθρώπων σε σημείο που φτάνει τα όρια κακίας.
Ο τηλεθεατής, άμα ψάχνει να μισήσει και να κατακρίνει κάποιον μόνο και μόνο για να δημιουργήσει την αυταπάτη ότι αυτός είναι καλύτερος και πιο φυσιολογικός και να ικανοποιήσει τα κομπλεξ του θα το κάνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
1. Δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο. Δεν εχω πει πουθενα οτι δε μου αρεσει κατι προσωπικα. Εχω μιλησει γενικα περι φυσιολογικοτητας και μη. Δεν εχω προσωποποιησει κατι.
Θα μπορουσα να επιστρεψω το παραπανω. Οτι ουτε οι υποστηρικτες των ομοφυλοφιλων εχουν παραθεσει καποιο επιχειρημα. Παρεκτος εαν το κυριο επιχειρημα ειναι η αδιαμφισβητητη μεν, αλλα εξισου πολυφορεμενη καραμελα περι δικαιωματων. Να το βαλουμε στη ζυγαρια με τη αξιωματικη φυσιολογικοτητα, να δουμε ποιο ειναι πιο βαρυ.:P

2. Δε βγαζω κανενα κομπλεξ. Οπως εγω ως μοναδα, κανω οτι θελω,αλλα αναγνωριζω και τα ορια μου ζωντας εντος της κοινωνιας, το αυτο θα πρεπει να κανουν και ολοι οι υπολοιποι και ολα τα κοινωνικα υποσυνολα.:)

Καλά,δεν πρόκειται να κάτσω να μιλήσω με 1.,2. κλπ για να υπερασπιστώ το αυτονόητο εν έτει 2014.
Πάντως δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω τι το αφύσικο υπάρχει στο να θέλουν να παντρευτούν ή να αποκτήσουν παιδιά δυο άνθρωποι που αγαπιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Καταρχήν τα όρια μεταβάλλονται ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της κάθε κοινωνίας αλλά ας μη μείνω σε αυτό.
Τώρα δηλαδή πιστεύεις ότι ο τύπος με τα γένια και το φόρεμα που έστειλε ένα μήνυμα σίγουρα αντιρατσιστικό είναι χειρότερη επιρροή- πρότυπο από τα υπόλοιπα πρότυπα που προβάλλονται; Αυτές που βγαίνουν να τραγουδάνε επειδή έχουν ωραία πόδια και όχι φωνή (κοινώς κορίτσια χτίστε σώμα και ας είστε φάλτσες θα βγάλετε λεφτά) είναι οκ; Το πρότυπο ανθρώπου που πατάει επί πτωμάτων για να αποκτήσει αυτό που θέλει είναι καλό πρότυπο; Νομίζω πως στον κόσμο που ζούμε ένα όμορφο βήμα για να βελτιωθούμε είναι να δείξουμε ανθρωπιά και να απαλλαγούμε από τον ρατσισμό. Τι λες;
Κανένας ρατσισμός. Είμαι υπέρ του γάμου και της σχέσης ανάμεσα σε 2 άντρες. Με αυτό που διαφωνώ όμως είναι ''το τράβηγμα από τα αυτιά'' που συμβαίνει στη τηλεόραση και τα μίντια, στο όνομα πάντα της δημοσιότητας. Σταματήστε να μασάτε τη καραμέλα του ρατσισμού και της υπεράσπισης δικαιωμάτων καθώς αυτό που συνέβη στον άνθρωπο αυτόν δεν είναι υπεράσπιση κανενός δικαιώματός του αλλά κάθε άλλο... ήταν ξεκάθαρη και στυγνή εκμετάλλευση με σκοπό να γίνει σούσουρο και κουβέντα και να υποβαθμιστεί και αυτός και το επίπεδο γενικότερα ενός ''θεσμού'' του κ... Το ίδιο συμβαίνει και με τις χαζοξανθιές που εύστοχα αναφέρεις καθώς είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...χρησιμοποιούνται για λόγους και μόνο τηλεθέασης και δημοσιότητας καθώς ο Έλληνας αρέσκεται με το που ανοίγει την ΤιΒι να πέφτει σε ένα θέαμα που μόνο ανάγκη αυνανισμού θα μπορούσε να του προκαλέσει εκείνη τη στιγμή και τίποτα άλλο. Ένα θέαμα που θα τον κάνει να παρατήσει όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω του, τα πιο σημαντικά,έτσι ώστε κάποιοι ανενόχλητοι να οργανώνουν πλεκτάνες πάνω στις πλάτες του. Δυστυχώς παίζονται παιχνίδια και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το ίδιο κατά τη γνώμη μου συνέβει και με τον συγκεκριμένο εκπρόσωπο χώρας στη γιουροβίζιον... έγινε σάλος, ακούστηκαν διαφορετικές απόψεις, μερικοί τον έβρισαν, μερικοί τον υποστήριξαν αλλά όλα αυτά με τη κουκούλα της υπεράσπισης των κοινωνικών δικαιωμάτων. Με τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν έχω τίποτα αλλά με αηδιάζει ο τρόπος των μίντια που όπως πάντα τη τρίχα την κάνουν τριχιά από όλες τις απόψεις.

Α δηλαδή σε ενοχλεί να βλέπεις γκει στην τηλεόραση? Τους πολιτικούς να ξεκατινιάζονται, να δερνονται ενίοτε και να σε κοροιδεύουν μπροστά στη μούρη σου δε σε ενοχλεί να τος βλέπεις? Τις χαζοξανθιές -λεγε με τσιμεντωμένη οδοντογλυφιδα- ? κλπ μην πω άλλα ωραία τηλεοπτικά θεάματα.
Μάλλον δεν έχεις νιώσει ποτέ καταπίεση και κρίση ταυτότητας για να μιλάς έτσι. Η άγνοια όμως δεν επιτρέπει σε κανέναν να είναι τόσο απόλυτα εναντίων μιας μερίδας ανθρώπων σε σημείο που φτάνει τα όρια κακίας.
Ο τηλεθεατής, άμα ψάχνει να μισήσει και να κατακρίνει κάποιον μόνο και μόνο για να δημιουργήσει την αυταπάτη ότι αυτός είναι καλύτερος και πιο φυσιολογικός και να ικανοποιήσει τα κομπλεξ του θα το κάνει. :)

Και πάλι θα το πω μην είστε προκατειλημμένοι σε συγκεκριμένες απαντήσεις απλά και μόνο επειδή είδατε στο πόστ μου μια φράση που ίσως να ακούστηκε ρατσιστική. Όλα αυτά που αναφέρεις συμβαίνουν διότι πλέον στο βωμό της τηλεθέασης, της δημοσιότητας και των χρημάτων θυσιάζονται τα πάντα, δεν υπάρχει ούτε το ελάχιστο όριο, ούτε η ελάχιστη αξιοπρέπεια. Και πάλι θα πω πως δεν είμαι εναντίων των γκευ αντρών αλλά εναντίων της γενικότερης νοοτροπίας με την οποία λειτουργούν τα μέσα της δημοσιότητας. Όλα αυτά που έγιναν δεν έγιναν τυχαία. Ήταν προμελετημένα...δημιουργήθηκαν 2 αν θες ομάδες ανθρώπων που η μία υποστήριζε τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και η άλλη περιέγραφε ως αποτροπιαστικό το συγκεκριμένο θέαμα και είχε αναπτύξει μια έχθρα εναντίων αυτής της κοινωνικής ομάδας. Χρησιμοποιήθηκε ο συγκεκριμένος άνθρωπος με σκοπό τη δημιουργία ανακατωσούρας σε μια κρίσιμη μάλιστα εποχή για την Ευρώπη. Το να ξεμπροστιάζεις κάποιον και να ακούγονται τόσα αρνητικά σχόλια για το πρόσωπο του δεν είναι υπεράσπιση δικαιωμάτων αλλά προσπάθεια για υποβάθμιση της κοινωνικής αυτής ομάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν θα επρεπε να τιθεται καν θεμα περι νομιμοποιησης των ομοφυλοφιλων!!! Ολοι οι ανθρωποι ανεξαιρετως ειναι ισοι και εχουν ισα δικαιωμα σε ολα!! Αν καποιους τος ενοχλει δικο τους προβλημα!! Ισως θα επρεπε να κοιταξουν μηπως κατι δεν παει καλα με τους ιδιους...επιπλεον επειδη το ακουω συχνα η ομοφυλοφιλια δεν ειναι επικτητη σε καμια περιπτωση και υπηρχε απο την δημιουργια του ανθρωπου...απο την αρχαιοτητα κιολας ηταν πολυ διαδεδομενη..παρε παραδειγμα αρχαια αθηνα και ρωμη!!!Για οσους φοβουνται μηπως χαλασει ο κοσμος απο τους πολλους ομοφυλοφιλους ας κοιταξει τι εχουν προσφερει στην ανθρωποτητα και μετα ας κοιταξουν και τι εχουν προσφερει και οι ιδιοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αγγελικηκολ

Νεοφερμένος

Η αγγελικηκολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην αγαπη κ στο γαμο.. κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο.
συνεπως βρισκω απολυτως φυσιολογικο δυο ανθρωποι του ιδιου φυλου να μπορουν να εχουν δικαιωματα αναλογα με αυτων των στρειτ.
ειναι κ εκεινοι πολιτες,φορολογουμενοι με υποχρεωσεις,ομως οι υποχρεωσεις πρεπει να συνοδευονται με αναλογα δικαιωματα οπως κ στην περιπτωση των στρειτ αλλωστε. επομενως για ακομη μια φορα θα δηλωσω υπερ του γαμου. οσον ανφορα την υιοθεση ειμαι διστακτικη. ο δισταγμος αυτος εχει να κανει με την ελληνικη κοινωνια. οι ανθρωποι στην ελλαδα ακομα δεν ειναι ετοιμοι,βυθιζονται στα στερεοτυπα κ χανουν την ουσια. αυτη η μισαλλοδοξια δυστυχως θα εχει αναλογο αντικτυπο κ στα παιδια των ομοφιλοφυλων.
αν στην χωρα μας επικρατουσε γνησιος κ οχι ακριτος φιλελευθερισμος τοτε η υιοθεσια θα αποτελουσε ενα ακομα δειγμα υψιστου ανθρωπισμου,αγαπης κ πολυδιαστατης προοδου για την ελλαδα..δυστυχως υπαρχουν πολλοι αγωνες ακομα για να κερδηθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top