Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πότε το πνεύμα μου μπήκε στην christine και δεν το ξέρω;
το αγόρασα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστηχως στο βωμό της σάτιρας βρίσκουν πολλες ξεχασμένες περσόνες την ευκαιρία να διαφημίζουν τις δουλειές τους .

Την κακογουστια όμως δεν μπορείς να μην την σχολιάσεις ειδικά όταν πατάει σε μια ομάδα ανθρώπων με αυτό τον τρόπο και να την βαπτίσεις σάτιρα ..

Όλα αυτά θα ήταν αποδεκτά και θα μιλούσαμε για πραγματική σατιρα αν πλέον τα βιντεάκια της δεν είχαν και ένα χορηγό στο τέλος ή δεν πατούσαν σε ενα γεγονός για να διαφήμιζαν μια παράσταση της ..

Αρνητική δημοσιότητα λέγεται πλέον όλο αυτό ...

Την δουλειά της κάνει πολύ απλά και δυστηχως ορισμένοι την διαλέγουν να την κάνουν με αυτό τον τρόπο .
Άλλωστε είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει τι θα υιοθετήσει από όλο αυτό και τι όχι οπότε καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις 🙂
οι πραγματικές εμετικές απόψεις σε πολλά άλλα βίντεο δεν έχουν περάσει απαρατήρητες όπου και αυτό δείχνει ότι οι άνθρωποι πλέον αντιλαμβάνονται ποιο θα είναι και το επόμενο της βήμα ..
Εκλογές έρχονται 😉
Μαραγαρίτα, πραγματικά οι απόψεις σου περα απο στερεοτυπικες ειναι και ακρως επικινδυνες.
Περα απο το οτι ως ανθρωπος παρεξηγεισαι παρα πολυ ευκολα απο οτι βλεπω, δεν μπορεις να αντιληφθεις και βασικα πραγματα.
Κρίμα
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύς ντόρος με το βίντεο. Θα ξεπεράσω τον εκνευρισμό με τα καλαμάκια και θα μπω αύριο που θα έχω χρόνο να το δω και να σας πω τη γνώμη μου (στα παπ..ια σας κιόλας, απλά το λέω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι κατά κάποιο τρόπο το ίδιο με την Λατινοπούλου.
Καλά, μην βάζουμε ίσα και όμοια την άριστη χαζογκόμενα wannabe βουλευτής με τα λεφτά του μπαμπά με μια ταλαντούχα γυναίκα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι λες κοριτσι μου;
Ξερεις τι σημαινει σατιρα;
Τι ασυναρτησιες λες; Πραγματικα αηδιαστικό ποστ τουλάχιστον.
Απαραδεκτη και απαράδεκτοι όσοι θίχτηκαν.
Ανθρωποι χωρις χιούμορ,χωρίς αίσθηση.
Λύπη για το politically correct μιξ της σημερινής κοινωνίας.
Μόνο αηδία.
[

Περα απο το οτι ως ανθρωπος παρεξηγεισαι παρα πολυ ευκολα απο οτι βλεπω, δεν μπορεις να αντιληφθεις και βασικα πραγματα.
Χριστινάκι τι έγινε κορίτσι μου χάλια η μέρα σήμερα ?

Για ποιες παρεξηγήσεις μιλάς και για ποια νεύρα ..
Για δες πως απάντησες και μετά ΟΤΑΝ και ΑΝ ηρεμήσεις και εισαι σε θέση να πεις και εσύ την άποψη σου για το βίντεο χωρίς να κρίνεις τις υπόλοιπες καντω ..

Το ότι αρέσει σε εσένα η συγκεκριμένη ή ότι υιοθετείς τις απόψεις της αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα ούτε να κρίνεις τον οποιοδήποτε ούτε είσαι εσύ το πρότυπο κάποιου για να αναιρέσει τα δικά του πιστεύω και να υιοθετήσει τα δικά σου .

Τώρα για το "κρίμα " τι να πω ..
Αν οι απόψεις μου δεν συμβαδίζουν με τις δικές σου δεν με απασχολεί ιδιαίτερα θα έλεγα ...μη σου πω ότι μου είναι και τελείως αδιάφορο και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο ..

Καλό βράδυ με ηρεμία 😉
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
θα με κάνετε να δω το βίντεο. παλιοκόριτσα. :xtipao:
μην τσακώνεστε! :giveup:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα με κάνετε να δω το βίντεο. παλιοκόριτσα. :xtipao:
μην τσακώνεστε! :giveup:
Ποιος τσακώνεται καλέ και εσύ 🤣🤣🤣
Δεν είναι ώρα για τσακωμούς είναι και μια βράδυα να βγει 🤪

Δες το και μετά δες και τα σχόλια από κάτω να καταλάβεις ότι υπάρχει πολύ πληθώρα απόψεων και όλες έχουν βάση ανάλογα τα πιστεύω του καθενός .. ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Καλά, μην βάζουμε ίσα και όμοια την άριστη χαζογκόμενα wannabe βουλευτής με τα λεφτά του μπαμπά με μια ταλαντούχα γυναίκα.
Τους βάζω ίσα και όμοια στη πολιτική στρατηγική τους. Η Λατινοπούλου προφανώς και είναι άλλη κατηγορία, θέλει προσπάθεια για να πέσεις τόσο μέσα στα σκ@τ@.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Γενικά η συγκεκριμένη YouTuber έχει αυτό το ύφος και στυλ σε όλα τα βίντεο της. Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει το χιούμορ αυτό, σε άλλους μπορεί να αρέσει και άλλοι να το βρίσκουν άκρως προσβλητικό. Αυτό μπορώ να το καταλάβω. Το ότι κάποιος θίγεται μόνο με το συγκεκριμένο της βίντεο δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή δεχόμαστε το χιούμορ μόνο όταν δεν μα αφορά προσωπικά;

Στα off topic (ασχετα με το συγκεκριμένο βίντεο): Με το political correct έχουμε φτάσει σε άλλα επίπεδα. Πλέον δεν κρίνεται κάτι ως πολιτικά μη ορθό με βάση την πρόθεση και την διατύπωση του πομπού αλλά με βάση την πρόθεση του δεκτη και την ικανότητα του να το παραποιήσει, να το απομόνωσει και να το παρερμηνεύσει. Μανιφέστο για την παγκόσμια ειρήνη να βγάλεις αν βρεθούν δυο άτομα με λίγους παραπάνω ακόλουθους στο twitter να θέλουν να το δουν στραβά θα ζήσεις τον υπόλοιπο μήνα της ζωής σου στην καλύτερη περίπτωση με ένα cancel μπροστά από το όνομα σου. Συμβαίνει φυσικά και το αντίθετο, μπορεί να τους υποτιμάς με κάθε σου πρόταση και να σε έχουν για Θεό τους. Δύσκολη εποχή για να έχει κανείς δημόσιο λόγο, ιδίως όταν κάνεις χιούμορ το οποίο παραδοσιακά βασίζεται στο οριακό, την υπερβολή ή την ωμή και σχεδόν προκλητική αποτύπωση της αλήθειας...
Στην ουσία όλοι ξέρουμε πότε κάποιος κάνει προσβλητικά σχόλια που θίγουν συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες, οποτέ μην προσπαθούμε να παρερμηνεύσουμε τα λόγια κάποιου, βγάζοντας από τη μυγα ξίγκι, για να φανούμε φιλελεύθεροι...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλέον δεν κρίνεται κάτι ως πολιτικά μη ορθό με βάση την πρόθεση και την διατύπωση του πομπού αλλά με βάση την πρόθεση του δεκτη και την ικανότητα του να το παραποιήσει, να το απομόνωσει και να το παρερμηνεύσει.
Nah...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε τέτοιος χαμός, αλήθεια. Η γυναίκα κάνει χαβαλέ, πλάκα, χιούμορ, πως το λένε. Δεν εξετάζω αν είναι πετυχημένο ή όχι, πάντως είναι χιούμορ. Κι από ό,τι κατάλαβα (γιατί δεν την παρακολουθώ γενικά) κάνει παρόμοιο χαβαλέ και με άλλες κοινωνικές ομάδες.

Όπως και να έχει, η πλήρης αποδοχή μιας κοινωνικής ομάδας περιλαμβάνει το να της συμπεριφερόμαστε ισότιμα. Και αυτό περιλαμβάνει και τη διάσταση του χιούμορ/σάτιρας. Αν οι ομοφυλόφιλοι είναι touchy θέμα στη σάτιρα, αυτό οφείλεται και στην υποκρισία της πολιτικής ορθότητας.

Σαφώς και υπάρχουν πολλοί που γελάνε όταν δουν οτιδήποτε ομοφοβικό και άλλοι που έχτισαν καριέρες παίζοντας ρόλους βασισμένους σε στερεότυπα και καρικατούρες των γκέι, το συγκεκριμένο βίντεο δεν είναι κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον δεν έχει τέτοια πρόθεση.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στεναχώρια η Μουτιδου…
Το ότι η Μουτιδου δεν θα στενοχωρηθει το ξέρω, δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη μου. Ούτως ή άλλως, έχει ήδη μεγάλο και σταθερό φαν κλαμπ, δεν έχει ανάγκη από τους λίγους που θα το εγκαταλειψουμε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω, απλά θεωρώ ότι είναι άλλη μια που θέλησε να χρησιμοποιήσει μια ομάδα πληθυσμού για δικό της όφελος ενώ στην πραγματικότητα δεν συμφωνεί. Κρίμα σε όποιον πίστεψε ότι είχε αληθινές προθέσεις όταν υποστήριζε τους λοατκι
Εκείνο που με ξενίζει σε αυτό που γράφεις, είναι το γιατί μία σεξουαλική προτίμηση οποιουδήποτε, να χρειάζεται καλές προθέσεις του γενικού πληθυσμού και ποιο συγκεκριμένα εδώ της γυναίκας ηθοποιού Μουτίδου.
Και τονίζω το γυναίκα γιατι δείχνει φανερά οτι δεν της αρέσει να γλυκοκοιτάζει ένας άνδρας τον σύντροφο της ή οποιονδήποτε άλλο της παρέας της.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε τέτοιος χαμός, αλήθεια. Η γυναίκα κάνει χαβαλέ, πλάκα, χιούμορ, πως το λένε. Δεν εξετάζω αν είναι πετυχημένο ή όχι, πάντως είναι χιούμορ. Κι από ό,τι κατάλαβα (γιατί δεν την παρακολουθώ γενικά) κάνει παρόμοιο χαβαλέ και με άλλες κοινωνικές ομάδες.

Όπως και να έχει, η πλήρης αποδοχή μιας κοινωνικής ομάδας περιλαμβάνει το να της συμπεριφερόμαστε ισότιμα. Και αυτό περιλαμβάνει και τη διάσταση του χιούμορ/σάτιρας. Αν οι ομοφυλόφιλοι είναι touchy θέμα στη σάτιρα, αυτό οφείλεται και στην υποκρισία της πολιτικής ορθότητας.

Σαφώς και υπάρχουν πολλοί που γελάνε όταν δουν οτιδήποτε ομοφοβικό και άλλοι που έχτισαν καριέρες παίζοντας ρόλους βασισμένους σε στερεότυπα και καρικατούρες των γκέι, το συγκεκριμένο βίντεο δεν είναι κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον δεν έχει τέτοια πρόθεση.
Συμφωνώ μαζί σου.
Θα προσθέσω μόνο κάτι απο την κυρία Μουτίδου.
Σκόπιμο το κυρία και είναι για να προσπαθήσω να δω απο μία άλλη μεριά την ηθοποιό Μουτίδου.

Αρχικά, αυτό που μου προξένησε εντύπωση, είναι οτι η ηθοποιός τα είπε και σχολίασε αυτή την ομάδα.
Ομως, δεν πιστεύω οτι και μόνη της τα έγραψε όλα.
Αρα, μία τόσο αναλυτική και περιεκτική - καυστική και άλλα πολλά
Μουτίδου, με τουλάχιστον έναν πίσω απο αυτά που είπε, φανερώνει μία στάση η οποία δείχνει ευφυέστατη και άριστα τοποθετημένη ώστε να τύχει της εκμετάλλευσης απο μέρους της και όσων βρίσκονται πίσω απο την κ. Μουτίδου.

Προκάλεσε πολλούς, αναστάτωσε περισσότερους (και φιλικώς προσκείμενους με τους θιγόμενους), αν προσθέσουμε και όσους ασχολήθηκαν και συνεχίζουν να τους απασχολεί το θέμα, η γνώμη μου είναι πως πέτυχε τον σκοπό της.

Τώρα, μία δικηγόρος - ηθοποιός και όσα άλλα κάνει, δεν νομίζω να μην είναι και ευφυής.
Το απέδειξε οτι είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Το πρόβλημα δεν είναι με τον απλό ανώνυμο ομοφυλόφιλο που μπορεί να γουστάρει να κάνει παρέα με άντρα ακόμα και να φιλιέται μαζί του. Το πρόβλημα είναι με αυτούς που κάνουν φασαρία για να φαίνονται διαδηλώσεις, gay parade, πορείες για δικαιώματα, οργανώσεις, Βαλλιανάτοι, γάμοι, υιοθεσίες και τέτοια. Την τελευταία πενταετία αφού τους εκπληρώθηκαν όλα τα αιτήματα με την σύμφωνη γνώμη όλου του πολιτικού κόσμου έπεσαν στην αφάνεια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μου το έστειλαν 4 άτομα το συγκεκριμένο βίντεο που δημοσιοποίησε η Μουτίδου, για να το δω. Θεώρησαν ότι περιγράφει επακριβώς την προσωπική μου ζωή, βλέποντάς το σκεφτόντουσαν ότι μιλούσε για μένα.

Συμφωνώ μαζί της στο 95% 🙂. Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι αυτό που περιγράφει στο βίντεο θέλουν.

Εννοείται υπάρχουν εξαιρέσεις. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, αλλά τα έθεσε πολύ σωστά με εύθυμο τρόπο πιστεύω.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τόσα χρόνια η Μουτίδου αναφέρεται σε στερεοτυπικές κατηγορίες ανθρώπων για να κάνει το χιούμορ της (είναι βασικό χαρακτηριστικό στα βίντεό της), τώρα μας πείραξε, που όπως σαφώς είπε "ήρθε η ώρα σας"; :P
Δηλαδή πιάνει κατηγορίες και λέει υπάρχουν οι έτσι και οι αλλιώς.
Είδα το βίντεο. Σε κάποια συμφωνώ μαζί της και σε κάποια άλλα όχι.
Δεν τη έχω δει αλλά γενικά πάντα θα δούμε κράξιμο για γυναίκες, άντρες , Ελληνίδες μαμάδες .. και μπορεί να το βρίσκουμε αστείο.

Ο χαμός δεν ξέρω αν γίνεται από υποκρισία και πολιτική ορθότητα ή από ρατσισμό που μπορεί να υπάρχει στους γκέι αλλά που δεν υπάρχει στην Ελληνίδα μάνα ας πούμε οπότε δεν ασχολείται κανείς .

Βέβαια οι εποχές έχουν αλλάξει και από αυτό , δηλαδή και τώρα αν έβγαινε το σαγαπώ μαγαπάς πχ θα έλεγαν σεξιστικό , σκουπίδι ενώ τότε δεν ξέρω αν έλεγε κανείς κάτι .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως, όπως και όλες οι εκφάνσεις της καθημερινής ζωής, έτσι και το τι θεωρείται χιούμορ ακολουθεί τις εκάστοτε κοινωνικές επιταγές. Πριν όχι και τόσο πολλά χρόνια, κυκλοφορούσαν ανέκδοτα με "μογγολάκια" (έτσι έλεγαν τα παιδάκια με σύνδρομο Down), Πόντιους, χοντρούς, τραυλούς, ξανθιές κ.ό.κ. Σήμερα όχι απλώς δε γελάμε με αυτά, αλλά τα θεωρούμε και άκρως προσβλητικά. Το θέμα του βίντεο είναι λίγο ντεμί, γι' αυτό και κάποιοι το βρήκαν αστείο ενώ κάποιοι κακόγουστο και ομοφοβικό. Προσωπικά δεν έχω δει Μουτίδου κι ούτε πρόκειται γιατί δεν αντέχω τον τρόπο που μιλάει (μου προκαλεί πονοκέφαλο κι εκνευρισμό) αλλά διάβασα λίγο σε άρθρα τι είπε.

Το ερώτημα λοιπόν στο οποίο καταλήγουμε είναι το εξής: Πού θα πρέπει εν τέλει να χαράζονται τα όρια του χιούμορ και πού να το βουλώνουμε;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ερώτημα λοιπόν στο οποίο καταλήγουμε είναι το εξής: Πού θα πρέπει εν τέλει να χαράζονται τα όρια του χιούμορ και πού να το βουλώνουμε;
Εκεί που δεν προσβάλλονται ανθρώπινες αξίες και πολύ περισσότερο κοινωνικές ομάδες που έχουν δηλώσει ότι κάτι τέτοιες ενέργειες επιβαρύνουν ήδη την ψυχολογική τους κατάσταση, εφόσον ζούμε σε μια κοινωνία που αδυνατεί να τους εντάξει και προτιμά την "σάτιρα" από την έμπρακτη στήριξη .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
you must be fun at parties , τι διαβάζω.
Πάντως αυτο που καταλαβαίνω είναι πως γελάτε με την σάτιρα μέχρι να καεί ο κώλος σας.
Κόμπλεξ λεγεται
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top