Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,571 μηνύματα.
ΨΗΦΙΣΜΑ ὑπέρ τοῦ γάμου ὁμόφυλων ζευγαριῶν τῆς ἀλλοδαπῆς ἐνέκρινε τό Εὐρωπαϊκό Κοινοβούλιο μέ τήν Νέα Δημοκρατία νά δίδει θετική ψῆφο. Μόνον οἱ εὐρωβουλευτές Ἄννα Μισέλ Ἀσημακοπούλου καί Μανώλης Κεφαλογιάννης διεχώρισαν τήν θέση τους, τηρώντας ἀποχή. Τό ΕΛΚ, στό ὁποῖο ἀνήκουν οἱ εὐρωβουλευτές τῆς ΝΔ, ἐνεφανίσθη διχασμένο, μέ τόν ἐπί κεφαλῆς Μάνφρεντ Βέμπερ νά καλεῖ σέ ἀποχή. Ὡστόσο ὁ εἰσηγητής τῆς ΝΔ ἐπί τοῦ θέματος, Στέλιος Κυμπουρόπουλος συνέστησε στούς εὐρωβουλευτές νά τό ὑπερψηφίσουν, πρᾶγμα πού ἔπραξαν, διαχωρίζοντας τήν θέση τους ἀπό τό ΕΛΚ.

Συμφώνως πρός τό κείμενο τῆς Εὐρωβουλῆς, οἱ χῶρες τῆς ΕΕ καλοῦνται νά ἀναγνωρίσουν στά ὁμοφυλόφιλα ζευγάρια τά ἴδια δικαιώματα μέ τά ἑτερόφυλα. Τό ψήφισμα οὐσιαστικά ἱκανοποιεῖ ἐμμέσως πλήν σαφῶς τά αἰτήματα τῆς Ἐπιτροπῆς Σισιλιάνου ὑπέρ τοῦ πολιτικοῦ γάμου ὁμοφυλοφίλων. Γίνεται μάλιστα μνεία στούς τομεῖς τῆς ἐλεύθερης κυκλοφορίας καί τῆς οἰκογενειακῆς ἐπανενώσεως. Συγκεκριμένως στό κείμενο ἀναφέρεται: «Οἱ γάμοι ἤ τά σύμφωνα συμβιώσεως πού ἔχουν καταγραφεῖ σέ ἕνα κράτος μέλος πρέπει νά ἀναγνωρίζονται σέ ὅλα τά ἄλλα ὁμοιομόρφως, καί οἱ σύζυγοι καί σύντροφοι τοῦ ἰδίου φύλου πρέπει νά ἔχουν ἴδια μεταχείριση μέ ἐκείνη τῶν ὁμολόγων τους τοῦ ἀντίθετου φύλου».
Σύμφωνα με την Εφημερίδα ΕΣΤΙΑ λοιπόν η Ελλάδα θα αρχίσει να αποδέχεται και επίσημα τους πολιτικούς γάμους ομοφυλόφιλων ζευγαριών του εξωτερικού ή που έγιναν στο εξωτερικό. Σαν πρώτο βήμα είναι καλό αλλά δεν αρκεί μόνον αυτό.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σύμφωνα με την Εφημερίδα ΕΣΤΙΑ λοιπόν η Ελλάδα θα αρχίσει να αποδέχεται και επίσημα τους πολιτικούς γάμους ομοφυλόφιλων ζευγαριών του εξωτερικού ή που έγιναν στο εξωτερικό. Σαν πρώτο βήμα είναι καλό αλλά δεν αρκεί μόνον αυτό.
Δηλαδή Γιάννη, αν σε κάποιο μέρος του πλανήτη, ξεφυτρώσει μία Δικτατορία που όμοια της δεν έχουμε ξαναβιώσει και οι παραξενιές που είναι νόμιμες σε αυτό το κράτος μόρφωμα, ξεπερνούν κατα πολύ την φαντασία που διαθέτουμε αυτή την στιγμή, τί θα κάνουμε;
Θα είμαστε υποχρεωμένοι να υπακούσουμε στους Νόμους της;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε άλλα νέα, αν το χιούμορ πρέπει να χει όρια, δεν είναι χιούμορ.

Απ' τη μία θέλω να συμφωνήσω γιατί κι εγώ κοντά σ αυτή την άποψη είμαι, από την άλλη όταν ακούω πχ ανέκδοτα με κτηνοβασιες μου γυρνάνε τ' άντερα. Γι' αυτό αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που χαράζει τα όρια του χιούμορ του καθενός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,571 μηνύματα.
Δηλαδή Γιάννη, αν σε κάποιο μέρος του πλανήτη, ξεφυτρώσει μία Δικτατορία που όμοια της δεν έχουμε ξαναβιώσει και οι παραξενιές που είναι νόμιμες σε αυτό το κράτος μόρφωμα, ξεπερνούν κατα πολύ την φαντασία που διαθέτουμε αυτή την στιγμή, τί θα κάνουμε;
Θα είμαστε υποχρεωμένοι να υπακούσουμε στους Νόμους της;
Τι θες να πεις Μάξιμε με αυτό; Δεν θεωρώ παραξενιά τη θεσμική ένωση δύο ανθρώπων υπό κρατική υπόσταση που αισθάνονται από κοινού έλξη ο ένας για τον άλλον και θέλουν κάτι παραπάνω από απλά σχέση και ας μην είναι το συμβατικό ζευγάρι άντρας-γυναίκα. Τι το κακό έχει η νομιμοποίηση του πολιτικού γάμου των ομοφυλόφιλων; Και μάλιστα τόσο κακό ώστε να μη μπορούμε εμείς οι ετεροφυλόφιλοι να ζούμε με αυτό; Το να είσαι κατά είναι δημοκρατικό δικαίωμα σου, δεν θα σου επιβάλλει κανένας τις απόψεις του εκτός από τίποτα sjw αλλά όταν εννοείς να υπακούσουμε στο Νόμο πως το εννοείς;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η Μουτίδου είναι η κλασσική 50αρα που "έχει γκέι φίλους" και το παίζει cool, αλλά πολλές φορές προβαίνει σε ομοφοβικές δηλώσεις, που απορρέουν από τα κοινωνικά στερεότυπα.

Δεν είναι κάτι καινούργιο. Θυμάμαι σε μία πρωινή εκπομπή έλεγε ότι της αρέσει περισσότερο το "ανδρικό χιούμορ, τύπου Φάνης Λαμπρόπουλος, που είναι διαφορετικό από το ανδρικό γκέι χιούμορ".
Νομίζω ότι και στο booth γινόταν ένας χαμός με τις τοποθετήσεις της (και των άλλων παρουσιαστριών), που ήταν εκτός των άλλων και σεξιστικές. Πχ έλεγε, με αφορμή ένα περιστατικό βιασμού, ότι "οι νεαρές γυναίκες και τα κορίτσια προκαλούν όταν βγάζουν έξαλλες φωτογραφίες δείχνοντας στήθος κλπ"

Το πρόβλημα δεν είναι το χιούμορ και η σάτιρα της Μουτιδου, αλλά ο τρόπος με τον οποίο νομιμοποιεί μία κατάσταση μέσα από στερεοτυπικές αντιλήψεις.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εκεί που δεν προσβάλλονται ανθρώπινες αξίες και πολύ περισσότερο κοινωνικές ομάδες που έχουν δηλώσει ότι κάτι τέτοιες ενέργειες επιβαρύνουν ήδη την ψυχολογική τους κατάσταση, εφόσον ζούμε σε μια κοινωνία που αδυνατεί να τους εντάξει και προτιμά την "σάτιρα" από την έμπρακτη στήριξη .

Ναι αλλά πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που επηρεάζεται αρνητικά η ψυχολογία τους από "τέτοιες ενέργειες", οπότε εάν δε θέλουμε να προσβάλλουμε ούτε έναν έστω και άθελά μας, τότε απλώς δεν πρέπει να σατιριζουμε κανέναν άνθρωπο και καμιά κοινωνική ομάδα στη γη. Αλλιώς πώς οριοθετείς πότε κάποιον πρέπει όντως να μην τον σατιριζουμε και πότε είναι δικό του πρόβλημα που θίγεται;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απ' τη μία θέλω να συμφωνήσω γιατί κι εγώ κοντά σ αυτή την άποψη είμαι, από την άλλη όταν ακούω πχ ανέκδοτα με κτηνοβασιες μου γυρνάνε τ' άντερα. Γι' αυτό αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που χαράζει τα όρια του χιούμορ του καθενός.
Ξέρεις τι σκεφτομαι εγω; Οτι το να σου αρεσει η το να μη σου αρεσει ειναι δικαιωμα σου και του καθενος προφανως δεν θα αλλαξεις και δεν χρειαζεται να αλλαξεις τις προτιμησεις η το γουστο του καθενος. Ομως το να φιμωνει κανεις και να τραβαει ορια σε καθε ειδος χιουμορ που δεν ειναι του γουστου του ( οπως και να το χαρακτηριζει) δεν θεωρω πως ειναι σωστο.Και δεν θεωρω πως θα πρεπει να συμβει.
You have fun with your shit i have fun with mine.
Νομιζω το political correctness της εποχης ειναι μαστιγα πλεον.( γνωμη μου)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αλλά πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που επηρεάζεται αρνητικά η ψυχολογία τους από "τέτοιες ενέργειες", οπότε εάν δε θέλουμε να προσβάλλουμε ούτε έναν έστω και άθελά μας
Αγαπη, everybody is triggered nowadays.
Ειλικρινα, ολοι θα εχουν και απο κατι,γιαυτο λεω πως ειναι φιμωτρο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε άλλα νέα, αν το χιούμορ πρέπει να χει όρια, δεν είναι χιούμορ.
Αν το "αστείο" βασίζεται σε στερεότυπα, δεν είναι χιούμορ, είναι η εύκολη λύση. Μια χαρά μπορείς να κάνεις έξυπνο χιούμορ χωρίς να διαιωνίζεις μαλακίες, punch up not down, δόξα τω θεώ αυτή η λογική του σε προσβάλλω και αν προσβάλλεσαι έχεις εσύ το θέμα, ξεπεράστηκε μαζί με τα μπραφ.
Γενικά το λέω, όχι για την Μουτίδου ή το συγκεκριμένο βίντεο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το "αστείο" βασίζεται σε στερεότυπα, δεν είναι χιούμορ, είναι η εύκολη λύση. Μια χαρά μπορείς να κάνεις έξυπνο χιούμορ χωρίς να διαιωνίζεις μαλακίες, punch up not down, δόξα τω θεώ αυτή η λογική του σε προσβάλλω και αν προσβάλλεσαι έχεις εσύ το θέμα, ξεπεράστηκε μαζί με τα μπραφ.
Γενικά το λέω, όχι για την Μουτίδου ή το συγκεκριμένο βίντεο.
Μπορείς να δώσεις σαφή όρια σε αυτην την λογική; Εννοώ ο καθένας προσβάλλεται απο το οτιδήποτε. Που θα τραβηχτεί αυτή η γραμμη; Ξερεις; Εγω δεν εχω την παραμικρή ιδεα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που επηρεάζεται αρνητικά η ψυχολογία τους από "τέτοιες ενέργειες", οπότε εάν δε θέλουμε να προσβάλλουμε ούτε έναν έστω και άθελά μας, τότε απλώς δεν πρέπει να σατιριζουμε κανέναν άνθρωπο και καμιά κοινωνική ομάδα στη γη. Αλλιώς πώς οριοθετείς πότε κάποιον πρέπει όντως να μην τον σατιριζουμε και πότε είναι δικό του πρόβλημα που θίγεται;
Επειδή ακριβώς τα όρια είναι πολύ ιδιαίτερα και λεπτά χρειάζεται πολύ προσοχή από τους ανθρώπους που κάνουν σάτιρα .

Δεν μιλάω φυσικά μόνο για την Μουτιδου που για εμένα προσωπικά δεν μπορείς να την παρακολουθήσεις και πολύ γιατί ο λόγος και ό τρόπος εκφρασης της είναι ακατάλληλος και μόνο εκνευρισμό φέρνει σε αρκετούς .

Άλλωστε ο αρχικός μου σχολιασμός ήταν ότι οκ ! δεν είπε κάτι που δεν ξέραμε και φυσικά δεν έθιξε μέσα σε όλα για το πόσο ευχάριστοι τύποι είναι οι συγκεκριμένοι ...
Γιατί προτίμησε μόνο τα αρνητικά και μάλιστα πριν αρχίσει όλο αυτό το παραλήρημα φρόντισε να πει ότι έχει πολλούς φίλους γκέι ?

Αν κρίνω όμως με βάση τα σχόλια που υπήρξαν από άτομα της κοινωνικής ομάδας που έθιξε υπήρξαν αρκετές ενοχλήσεις και όλο αυτό γιατί η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη και εκπαιδευμένη ακόμα για κάτι τέτοιο .
Άρα κατά πόσο ένας άνθρωπος που κάνει " σάτιρα "και μάλιστα έχει και φίλους και εννοείται ξέρει τα όρια τους μπορεί να πεις ότι δεν ξεπερνάει τα όρια αυτής στοχευμένα ή όχι ?


Οποτε ποιος μπορεί να οριοθετήσει την σάτιρα όταν στο βωμό αυτής θυσιάζονται κομματικές παρατάξεις ,κοινωνικές ομάδες,φιλίες και φυσικά ηθικές αξίες ?

Δυστηχως εδώ δεν έχουμε σάτιρα .
Έχουμε ένα λόγο να κάνουμε βαβούρα δεδομένου και της επετείου τον Ζακ, να πουλήσουμε κανα εισιτήριο παραπάνω γιατί η παράσταση δεν είναι sold aout και να βγάλουμε και κάνα φράγκο από τον χορηγό στο τέλος ..

Εντάξει πλέον η έννοια της σάτιρας θα σηκωθεί και θα μας κυνηγάει με την κατάντια της ...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί προτίμησε μόνο τα αρνητικά και μάλιστα πριν αρχίσει όλο αυτό το παραλήρημα φρόντισε να πει ότι έχει πολλούς φίλους γκέι ?
Τοσα χρονια το λεει
ΕΛΕΟΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οποτε ποιος μπορεί να οριοθετήσει την σάτιρα όταν στο βωμό αυτής θυσιάζονται κομματικές παρατάξεις ,κοινωνικές ομάδες,φιλίες και φυσικά ηθικές αξίες ?
ΕΛΕΟΣ


Πραγματικα ορισμενοι εχετε φοβερη αναγκη να θυματοποιειστε.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Απ' τη μία θέλω να συμφωνήσω γιατί κι εγώ κοντά σ αυτή την άποψη είμαι, από την άλλη όταν ακούω πχ ανέκδοτα με κτηνοβασιες μου γυρνάνε τ' άντερα. Γι' αυτό αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που χαράζει τα όρια του χιούμορ του καθενός.
Κατα την γνώμη μου η διάκριση των αστείων, είναι απαραίτητη.
Το αστείο επίσης, είναι απαραίτητο στην ζωή μας.
Η καλαισθησία όμως, είναι το μέτρο που οφείλουν να έχουν τα αστεία και όχι μόνο.
Οταν η καλαισθησία χαθεί, απλά γίνεται κακόγουστο και δεν είναι αστείο.

Και χωρίς κακόγουστα αστεία, στην ζωή μας θα κυριαρχεί η καλαισθησία.
Η απορία μου είναι πως, τί γίνεται όταν τα κακόγουστα αστεία γίνουν επάγγελμα; τότε είναι φανερό οτι μπορούν και να βλάψουν.
Είτε ηθελημένα είτε άθελα.
Μπορείς να δώσεις σαφή όρια σε αυτην την λογική; Εννοώ ο καθένας προσβάλλεται απο το οτιδήποτε. Που θα τραβηχτεί αυτή η γραμμη; Ξερεις; Εγω δεν εχω την παραμικρή ιδεα.
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, έχουν την απάντηση.
Ο Φειδίας στα αγάλματα του, εφάρμοζε την χρυσή τομή(φ=1,618).
Η φύση, είναι φανερό οτι γεωμετρεί.
Ο κακόγουστος άνθρωπος,είναι μια έννοια που δεν έχω όρεξη να σχολιάσω.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποτε ποιος μπορεί να οριοθετήσει την σάτιρα όταν στο βωμό αυτής θυσιάζονται κομματικές παρατάξεις ,κοινωνικές ομάδες,φιλίες και φυσικά ηθικές αξίες ?
Ο σκοπός της σάτιρας είναι να ενοχλεί, να ταρακουνάει, να προκαλεί και να ξεσκίζει την καθεστηκυία τάξη αλλά και όλα τα κακώς κείμενα εν γένει. Από την σάτιρα δεν πρέπει να ξεφεύγει κανείς. Αν λαμβάνεις υπόψη φιλίες, κομματικές παρατάξεις και τα λοιπά που αναφέρεις δεν κάνεις σάτιρα αλλά επιλεκτικό και στοχευμένο χιούμορ και χαϊδεύεις αυτιά...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τοσα χρονια το λεει
ΕΛΕΟΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΕΛΕΟΣ


Πραγματικα ορισμενοι εχετε φοβερη αναγκη να θυματοποιειστε.
Χριστινάκι να σε ρωτήσω κάτι ?
Ποια δική σου ανάγκη να αντιδρας πάντα έτσι αναγωγα σε μια διαφορετική άποψη από την δική σου ?

Κορίτσι μου καλό το ότι έχεις κάποιες απόψεις δεν πάει να πει ότι όλες οι άλλες είναι λάθος .

Χαλάρωσε λιγάκι και μάθε ακόμα και τώρα σε αυτή την ηλικία που είσαι ότι οι δικές σου προσωπικές απόψεις δεν είναι παντα οι σωστές και αυτές που πρεπει όλοι να υιοθετήσουμε .
Το να ακούς και τις διαφορετικές και να αντιδρας με σεβασμό ή με την στοιχειώδη ευγένεια είναι πραγματα που τα μαθαίνουμε στα παιδιά και όχι σε ενήλικες .
Προσπάθησε τουλάχιστον να είσαι πιο κόσμια στο είπαν και άλλοι αλλά βλέπω το συνεχίζεις και δυστηχως δεν θα σου πω κάτι άλλο .
Αν θέλεις να αντιδρας έτσι στις απαντήσεις μου τι άλλο να πω ποια ..
Κάνε το δικό σου παιχνιδάκι όπως έχεις μάθει 😉
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο σκοπός της σάτιρας είναι να ενοχλεί, να ταρακουνάει, να προκαλεί και να ξεσκίζει την καθεστηκυία τάξη αλλά και όλα τα κακώς κείμενα εν γένει. Από την σάτιρα δεν πρέπει να ξεφεύγει κανείς. Αν λαμβάνεις υπόψη φιλίες, κομματικές παρατάξεις και τα λοιπά που αναφέρεις δεν κάνεις σάτιρα αλλά επιλεκτικό και στοχευμένο χιούμορ και χαϊδεύεις αυτιά...
Μα εδώ είναι το θέμα ..
Αυτό δεν είναι σάτιρα και είπα τους λόγους ..

Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε !
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαλάρωσε λιγάκι και μάθε ακόμα και τώρα σε αυτή την ηλικία που είσαι ότι οι δικές σου προσωπικές απόψεις δεν είναι παντα οι σωστές και αυτές που πρεπει όλοι να υιοθετήσουμε .
Που ξέρεις σε ποια ηλικία είμαι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό δεν είναι σάτιρα και είπα τους λόγους ..
Τι είναι σατιρα Μαργαριτα; Για πες μας.
Σιγουρα θα εχεις σπουδασει θεατρο οπως η Μουτιδου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εδώ είναι το θέμα ..
Αυτό δεν είναι σάτιρα και είπα τους λόγους ..

Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε !
Μα εσύ είπες ουσιαστικά ότι δεν είναι σάτιρα όταν στο βωμό της θυσιάζονται κομματικές παρατάξεις, φιλίες κλπ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εσύ είπες ουσιαστικά ότι δεν είναι σάτιρα όταν στο βωμό της θυσιάζονται κομματικές παρατάξεις, φιλίες κλπ.
Θες να μιλήσουμε γενικά ή για την εν λόγο ?

Η σάτιρα δεν εξαρτάται και από αυτόν που την κάνει ?

Για πες μου ο Λαζόπουλος για εσένα έκανε σάτιρα ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top