Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οπότε για ποια κοινωνία μιλάτε και τι συγκρίνετε αφού και εσείς οι ίδιοι αναγνωρίζεται πολύ βασικές ελλείψεις ?

Απλά εμείς εδώ έχουμε την πεποίθηση πως ότι υπάρχει στο εξωτερικό, μπορούμε άνετα να το εφαρμόσουμε χωρίς να έχουνε φροντίσει πρωτίστως να λύσουμε πολύ βασικότερα θέματα ώστε να προχωρήσουμε παρακάτω. ..
Όπως πάντα από το τέλος ξεκινάμε εξου και όλο αυτό...
Και πως θα τα λύσουμε; Θα κάνουμε κάθε φορά τη χάρη στους τράγους σε θέματα που δεν τους αφορούν να παίρνουν παράταση επειδή δεν συμφωνούν με τα σκατά που έχουν στο κεφάλι τους; Δεν πρέπει να στείλουμε στο ανάθεμα τους γκέι και τις οικογένειες που θέλουν να φτιάξουν. Τους μουσάτους με τα φανταχτερά ριχτά πρέπει να στείλουμε στο διάολο. :)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Οπότε για ποια κοινωνία μιλάτε και τι συγκρίνετε αφού και εσείς οι ίδιοι αναγνωρίζεται πολύ βασικές ελλείψεις ?

Απλά εμείς εδώ έχουμε την πεποίθηση πως ότι υπάρχει στο εξωτερικό, μπορούμε άνετα να το εφαρμόσουμε χωρίς να έχουνε φροντίσει πρωτίστως να λύσουμε πολύ βασικότερα θέματα ώστε να προχωρήσουμε παρακάτω. ..
Όπως πάντα από το τέλος ξεκινάμε εξου και όλο αυτό...
Κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίνει η αρχή? Πάντα, το συντηρητικό κομμάτι της κοινωνίας αντιδρά όταν νομίζει πως κινδυνεύουν οι αξίες του (πχ όταν η γυναίκες απέκτησαν δικαίωμα να ψηφίζουν υπήρχαν αντιδράσεις). Αν λειτουργούμε έτσι θα παραμείνουμε για πάντα στον σκοταδισμό που υπάρχει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.
(πχ όταν η γυναίκες απέκτησαν δικαίωμα να ψηφίζουν υπήρχαν αντιδράσεις).
Οι γυναίκες απέκτησαν δικαίωμα ψήφου στη κεντρώα κυβέρνηση του Νικολάου Πλαστήρα το 1952 ο οποίος ήσαν θιασώτης φασιστικών ιδεών εις το παρελθόν και λάτρης του Μουσολίνι. Στην Ιταλία ο μοναδικός φορέας υπέρ του δικαιώματος της ψήφου των γυναικών ήσαν το Εθνικό Φασιστικό Κόμμα / PNF του Μουσολίνι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Απο ποτε ενα straight ατομο δεν ξερει τι βιωνει απο πρωτο χερι που λεμε,αυτα που βιωνει ενας ομοφυλόφιλος ?
Το να εχεις στο άμεσο σου περιβάλλον ενα τετοιο ατομο ,το να το ζεις καθημερινα ή να εχεις αναλαβει να το στηριζεις με καθε τροπο νομιζεις οτι δεν ταυτιζεσαι και οτι ο λογος σου δεν εχει βαση ?
Για ξανασκεψου αυτο που ειπες και δες οτι κανεις λαθος .

Καταρχην εγω θα σου πω τελειως ηρεμα και φιλικα να μην γινεσαι έξαλλη με μια αποψη διατυπωμενη σε ενα ανωνυμο φορουμ ,δεν αξιζει να χαλας γι αυτο τον λογο την ηρεμια σου πιστεψε με ;)
Δεν ειμαστε σε ακαδημαικο φορουμ οπου εκθετουμε επιστημονικες αποψεις .
Ελευθερο διαλογο κανουμε και πολυ συχνα κανουμε και λαθοι και εχουμε το θαρρος να τα παραδεχομαστε αλλα πολυ περισσοτερο να μας λετε και εσεις που ειστε πιο καταλληλοι πανω στο αντικειμενο σας ,πηγες που πιστοποιουν ομως ακριβως αυτο που συζηταμε και οχι ΟΛΑ να τα σχετιζουμε μονο με την βιολογια .
Πρεπει να το δεις λιγακι πιο χαλαρα ολο αυτο και στο ειπα γιατι το βγαζεις και στο λογο σου και ειναι κατι που το εκανα και εγω και πραγματικα χανεις πολυ και δικιο να εχεις .

Τωρα ναι ,εγω ειπα και το υποστηριζω ακομα,προσεχε όμως , οχι βιολογικα αλλα καθαρα απο θεμα εμπειρίας , νοοτροπίας , γεγονότων και ψυχολογικής προσέγγισής ανθρωπων
Δηλαδη πρεπει να ειμαι γνωστης βιολογιας για να υποστηριξω ενα τετοιο περιστατικο οταν αντιμετωπιζω πλεον πολλες περιπτωσεις γυναικων μεσω της ερευνας μου που οντως εκδηλωνουν τετοιες συμπεριφορές και ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τους αντρες ?



Ειναι ενα ασυναισθητο θεμα αυτοπροβολης καλυπτομενο απο την ειδικοτητα σου .
Μπορει να μην το κανεις συνειδητα αλλα αυτο βγαινει και χανεις ακριβως γιατι ολο αυτο επενδύεται απο ενα αρνητικο συναισθημα .
Θυμωνεις και γινεσαι εξαλη και χανεις στον σωστο τροπο τεκμηρίωσης των επιχειρηματων σου

Εγω παντως θα χαρω πολυ να διαβαζω δικες σου πηγες ,ενος κοριτσιου που ειναι γνωστης και να ενημερωνομαι και σε αυτο το κομματι, αλλα προσεξε μονο οταν μιλαμε καθαρα για βιολογικα θεματα και οχι για θεματα συμπεριφορών και ψυχοσυνθεσεων που εκει μπλεκουν πολυ ολα αυτα και πολλες φορες το ενα μπορει να αναιρεί το αλλο .
Καθε ανθρωπος ειναι τελειως διαφορετικος και δεν μπορουμε να κατατάσσουμε τα παντα σε μια αντε δυο κατηγοριες :)
Μαριάννα ειλικρινά σκέφτηκα να σου απαντήσω σοβαρά και μετά είδα παρακάτω τις απόψεις σου περί ομόφυλων ζευγαριών που υιοθετούν παιδιά και λίγο απογοητεύτηκα. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια από αυτά γιατί νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς είμαστε σε διαφορετική σελίδα.

Το ότι δε χρειάζεται να χαλάω τη ζαχαρένια μου το ξέρω, το ότι δεν είμαστε ακαδημαϊκό φόρουμ επίσης το ξέρω. Όπως επίσης ξέρω ότι δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές αν δεν αρέσει σε όλους η πίτσα με ανανά, που ναι είναι ΥΠΈΡΟΧΗ. Για θέματα όμως κοινωνικά περί ρατσισμού, ομοφοβίας κλπ, αξίζει να είναι κανείς έξαλλος γιατί βλέπεις πώς με τέτοιες απόψεις παραμένουμε μέρος του προβλήματος και δεν προχωράμε σαν κοινωνία.

Είναι πολύ εύκολο να θεωρήσεις κάποια ζητήματα ασήμαντα αν δεν ανήκεις σε αυτούς που πλήττονται. Πχ εγώ που νομίζω ότι είμαι straight, ναι μεν δεν έχει τύχει να βιωσω ρατσισμό ή δεν έχει τύχει να κινδυνεψω ποτέ όταν φιλιεμαι δημόσια στο δρόμο , όμως σε αντίθεση με πολλούς, αναγνωρίζω ότι αυτό αποτελεί προνόμιο σε σχέση με την LGBT+ κοινότητα. Χαρακτηριστικά, πρόσφατα ένας φίλος μου μου μοιράστηκε ότι είναι σε σχέση με ένα αγόρι και είναι πολύ χαρούμενος. Μου μοιράστηκε επίσης ότι ενώ μοιράζεται πολύ συχνά στιγμιότυπα από τη ζωή του στο ινσταγκραμ δε θέλει να μοιραστεί αυτή τη σχέση και λυπάται γι αυτό, όχι επειδή δε θέλει αλλά επειδή φοβάται την αντίδραση κάποιων αλλιώς φίλων μας καί συγγενών. Όπως επίσης κι εγώ έχω δεχθεί σεξουαλική παρενόχληση στο παρελθόν καί πολύ πιθανόν ένας άντρας να μήν τό έχει βιώσει αυτό, δε σημαίνει όμως ότι η θέση του θα πρέπει να είναι " αααααα δεν έχω βιώσει κάτι τέτοιο άρα δεν υπάρχει η ανάγκη να κάνουμε κάτι γι αυτό το φαινόμενο".

Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς να θέλω να φανώ ξερολας καί ειδικός, βλέπω ότι υπάρχει τεράστια σύγχιση της βιολογίας καί τής κοινωνιολογίας καί το είπα καί πριν. Και αν έχω πει κάτι λάθος σχωρατε με αλλά διακρίνω ότι τα λάθη γίνονται κυρίως από άτομα που επικαλούνται τη βιολογία για να συγκαλύψουν τις ρατσιστικές τους απόψεις. Και αυτό με κάνει επίσης έξαλλη! Και δε θα έπρεπε να κάνει μόνο εμένα έξαλλη αλλά όλον τόν κόσμο όταν διαβάζει τέτοιες απόψεις.

Τώρα αυτό που λες περί αυτοπροβολης αν ισχύει προφανώς καί δεν είναι το κίνητρο μου. Γνωρίζω ότι πολλές φορές είμαι ειρωνική, πολύ ειρωνική αλλά πραγματικά πριν με κατηγορήσετε αναρωτηθείτε το γιατί φτάνω σε τέτοιο σημείο.

Προφανώς δεν απολογούμαι για τυχόν τέτοιες συμπεριφορές, μπροστά στα τερατα που έχω δεί νά γράφονται εδώ μέσα χωρίς κανένα ίχνος ντροπής και αξιοπρέπειας, δεν είμαι εγώ αυτή που θα ζητήσει συγνώμη. Όχι τώρα τουλάχιστον
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πως θα τα λύσουμε; Θα κάνουμε κάθε φορά τη χάρη στους τράγους σε θέματα που δεν τους αφορούν να παίρνουν παράταση επειδή δεν συμφωνούν με τα σκατά που έχουν στο κεφάλι τους; Δεν πρέπει να στείλουμε στο ανάθεμα τους γκέι και τις οικογένειες που θέλουν να φτιάξουν. Τους μουσάτους με τα φανταχτερά ριχτά πρέπει να στείλουμε στο διάολο. :)
Εγώ μαζί σου αλλά αυτοι οι τραγοι που λες γιατί μπορούν και έχουν τέτοια εξουσία πλέον?
Δεν αντιλαμβάνεσαι πως η ίδια η πολιτεία τους έχει δώσει αυτή την εξουσία γιατί πλέον μεταφέρει το μπαλάκι ευθυνών δήθεν σε αυτούς?
Ένα μεγάλο αλισβερίσι υπάρχει μεταξύ τους το οποίο εξυπηρετεί και τους μεν και τους δε και σε κάθε περίπτωση πάντα κάποιος μπαίνει μπροστά για να αποπροσανατολιζεται το όλο ζήτημα
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ μαζί σου αλλά αυτοι οι τραγοι που λες γιατί μπορούν και έχουν τέτοια εξουσία πλέον?
Δεν αντιλαμβάνεσαι πως η ίδια η πολιτεία τους έχει δώσει αυτή την εξουσία γιατί πλέον μεταφέρει το μπαλάκι ευθυνών δήθεν σε αυτούς?
Ένα μεγάλο αλισβερίσι υπάρχει μεταξύ τους το οποίο εξυπηρετεί και τους μεν και τους δε και σε κάθε περίπτωση πάντα κάποιος μπαίνει μπροστά για να αποπροσανατολιζεται το όλο ζήτημα
Ναι μέχρι να ψοφολογίσουν τα σάψαλα που τους ακούνε λες και είναι ο μάγος της φυλής γιατί κατά τα άλλα έχει αρχίσει να πέφτει η δημοτικότητα τους. Προφανώς και οι πολιτικοί κάνουν γαργάρα πολλές φορές μη τυχόν χάσουν καμία ψήφο. Παρόλα αυτά και το σύμφωνο πέρασε και η υιοθεσία μπορεί να περάσει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίνει η αρχή? Πάντα, το συντηρητικό κομμάτι της κοινωνίας αντιδρά όταν νομίζει πως κινδυνεύουν οι αξίες του (πχ όταν η γυναίκες απέκτησαν δικαίωμα να ψηφίζουν υπήρχαν αντιδράσεις). Αν λειτουργούμε έτσι θα παραμείνουμε για πάντα στον σκοταδισμό που υπάρχει.
Και για να γίνει η αρχή πρέπει να ξεκινήσεις από τα άκρα ή να αρχίσουμε να τρώγομαι μεταξύ μας ;

Αναφέρεις ένα γεγονός που έγινε όταν υπήρχε μια άλλη κοινωνία.
Τώρα;
Δεν νομίζεις ότι σιγά σιγά θα γίνει και αυτό εφόσον τα νέα παιδιά είναι πιο ανοιχτά σε αυτά τα θέματα;

Φτάσαμε σε ένα καλό σημείο μετα από πολλά χρόνια. Λίγη υπομονή ακόμα νομίζω δεν θα βγει σε κακό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Πολυ υποκρισια πεφτει απο καποιους που προσπαθουν να κρυψουν τι πραγματικα πιστευουν,πολυ αγαρμπα ομως και τους καταλάβαινουμε.Τεσπα.

Αν ελεγε το ανθρωπινο ειδος οτι η κοινωνια δεν ειναι ετοιμη(εκει τα ριχνουμε τωρα αντι να παραδεχτουμε οτι δεν το γουσταρουμε εμεις...) για μια αλλαγη και ας περιμενουμε λιγο ακομα μεχρι να ετοιμαστει..θα ειχαμε μεινει ακομα στα σκλαβοπαζαρα.

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα και τα διδασκει η ιδια η ιστορια.
Παντα υπαρχουν οι πιο πρωτοποριακοι,παντα υπαρχουν οι συντηριτικοι και τα μεσαιωνικα σαψαλα,απο τα οποια οι μισοι ειναι αλαζονες,...και θεωρουν οτι εχουν το Θεό μεσα τους και εχουν παντα δικιο και οι αλλοι μισοι το παιζουν προοδευτικοι ,και λενε μωρε ναι..δικιο εχετε ΑΛΛΑ η κοινωνια δεν ειναι ετοιμη.
Προσωπικα δεν ξερω με τι αηδιαζω περισσοτερο.

Οπως και να εχει, η ιστορια δειχνει οτι πρωτα γινεται το βημα,απο καποιους πρωτοπορους και ανθρωπιστες που εχουν την ενσυναισθηση και δεν νοιαζονται μονο για τα δικα τους ΘΕΛΩ και μετα συμβιβαζονται και τα μισανθρωπα οπισθοδρομικα υποκειμενα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαριάννα ειλικρινά σκέφτηκα να σου απαντήσω σοβαρά και μετά είδα παρακάτω τις απόψεις σου περί ομόφυλων ζευγαριών που υιοθετούν παιδιά και λίγο απογοητεύτηκα. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια από αυτά γιατί νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς είμαστε σε διαφορετική σελίδα.
Μαργαρίτα χάρηκα :bye2:
Έπειτα δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που είπα και σε πείραξε τόσο πολύ ώστε να μην μου απαντήσεις σοβαρά.
Άλλωστε αν δεν το θες δεν σε πιέζει κανένας οπότε πάλι ξεκινάς την συζήτηση σου με ένα μεγάλο φάουλ.
Υποστηρίζω απόλυτα την άποψη αυτή αλλά όχι ακόμα και με τις υπάρχων κοινωνικές και ρατσιστικές συνθήκες που καλλιεργουνται από μια μερίδα ανθρώπων.
Στο ξαναλέω το ότι έχεις μια διαφορετική άποψη αυτό δεν πάει να πει ότι είσαι εσύ ή σωστή και εγώ η λάθος και η παράλογη ή το αντίθετο και πραγματικά είναι όντως ειρωνικο σε κάθε σου μήνυμα να κάνεις αυτό που σου ανέφερα από την πρώτη στιγμή και ας μην το παραδέχεσαι.

Πάλι ξεκινάς με απόρριψη και απόψεις απόλυτες βασισμένες στις δικές σου σπουδές που είναι οι μόνες ικανές για να κάνεις ένα διάλογο...
Το ότι δε χρειάζεται να χαλάω τη ζαχαρένια μου το ξέρω, το ότι δεν είμαστε ακαδημαϊκό φόρουμ επίσης το ξέρω. Όπως επίσης ξέρω ότι δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές αν δεν αρέσει σε όλους η πίτσα με ανανά, που ναι είναι ΥΠΈΡΟΧΗ. Για θέματα όμως κοινωνικά περί ρατσισμού, ομοφοβίας κλπ, αξίζει να είναι κανείς έξαλλος γιατί βλέπεις πώς με τέτοιες απόψεις παραμένουμε μέρος του προβλήματος και δεν προχωράμε σαν κοινωνία.
Όχι εδώ μέσα καλό μου γιατί στο ξαναλέω εδώ όλα είναι λόγια του αέρα..
Επαναστάτες του πληκτρολόγιο έχουνε καταντήσει .
Η κοινωνία μας χρειάζεται έμπρακτα πράγματα πλέον οπότε εγώ θα έλεγα τον δικαιολογημενο σου θυμό ορισμένες φορές καντων παραγωγικό συμμετέχωντας εκεί που πρέπει πλέον.
Είναι πολύ εύκολο να θεωρήσεις κάποια ζητήματα ασήμαντα αν δεν ανήκεις σε αυτούς που πλήττονται. Πχ εγώ που νομίζω ότι είμαι straight, ναι μεν δεν έχει τύχει να βιωσω ρατσισμό ή δεν έχει τύχει να κινδυνεψω ποτέ όταν φιλιεμαι δημόσια στο δρόμο , όμως σε αντίθεση με πολλούς, αναγνωρίζω ότι αυτό αποτελεί προνόμιο σε σχέση με την LGBT+ κοινότητα.
Σου είπα δεν ανήκεις αλλά οταν έχεις δικούς σου ανθρώπους ταυτιζεσαι οπότε συνεχίζεις να επιμένεις σε κάτι λάθος...
Χαρακτηριστικά, πρόσφατα ένας φίλος μου μου μοιράστηκε ότι είναι σε σχέση με ένα αγόρι και είναι πολύ χαρούμενος. Μου μοιράστηκε επίσης ότι ενώ μοιράζεται πολύ συχνά στιγμιότυπα από τη ζωή του στο ινσταγκραμ δε θέλει να μοιραστεί αυτή τη σχέση και λυπάται γι αυτό, όχι επειδή δε θέλει αλλά επειδή φοβάται την αντίδραση κάποιων αλλιώς φίλων μας καί συγγενών.
Ποιος φταίει γι αυτό;
Εγώ που τον δέχομαι,ο γονιός που του έμαθε να φοβάται γι αυτό που είναι,ο φίλος που τον απορρίπτει ή ενα μέσο κοινωνικής δικτύωσης πού επιλεκτικά δέχεται πλέον κάποιους ομοφυλοφιλους και όχι όλους..

Είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις την κυρία αιτία του φόβου του ;
Όπως επίσης κι εγώ έχω δεχθεί σεξουαλική παρενόχληση στο παρελθόν καί πολύ πιθανόν ένας άντρας να μήν τό έχει βιώσει αυτό, δε σημαίνει όμως ότι η θέση του θα πρέπει να είναι " αααααα δεν έχω βιώσει κάτι τέτοιο άρα δεν υπάρχει η ανάγκη να κάνουμε κάτι γι αυτό το φαινόμενο".
Καταρχήν λυπάμαι για αυτό αυτό που σου ετυχε και κατά δεύτερων αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα?
Συγκρίνεις μια παραβατικη και κατακριτέα πράξη με μια τελείως φυσιολογική για ένα ομοφυλόφιλο άνθρωπο..
Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς να θέλω να φανώ ξερολας καί ειδικός, βλέπω ότι υπάρχει τεράστια σύγχιση της βιολογίας καί τής κοινωνιολογίας καί το είπα καί πριν. Και αν έχω πει κάτι λάθος σχωρατε με αλλά διακρίνω ότι τα λάθη γίνονται κυρίως από άτομα που επικαλούνται τη βιολογία για να συγκαλύψουν τις ρατσιστικές τους απόψεις. Και αυτό με κάνει επίσης έξαλλη! Και δε θα έπρεπε να κάνει μόνο εμένα έξαλλη αλλά όλον τόν κόσμο όταν διαβάζει τέτοιες απόψεις.
Εγώ όμως που σε έφερα όπως λες σε αυτή την έξαλλη κατάσταση δεν επικαλέστηκα ποτέ αποψεις σχετικά με την βιολογία.
Ίσα ίσα ξεκαθάρισα ότιπροσέγγισα το θέμα από ψυχολογικής πλευράς και εκεί επέτρεψε μου να γνωρίζω πολλά περισσότερα.
Άρα δεν αναγνωρίζεις ότι κάπου δεν χρειάζεται να θυμώνεις γιατί όλο αυτό σε κάνει να παραλογιζεσαι και να βγάζεις λάθος συμπεράσματα;
Τώρα αυτό που λες περί αυτοπροβολης αν ισχύει προφανώς καί δεν είναι το κίνητρο μου. Γνωρίζω ότι πολλές φορές είμαι ειρωνική, πολύ ειρωνική αλλά πραγματικά πριν με κατηγορήσετε αναρωτηθείτε το γιατί φτάνω σε τέτοιο σημείο.
Εγώ δεν σε κατηγορώ απλά στο επισήμανα και το εκανα με αφορμή την φώτο που ανέβασες.
Είδα ένα πολύ όμορφο και φρέσκο κορίτσι αλλά ο τρόπος έκφρασης της δεν συμβαδίζει με αυτή την εικόνα.
Είδα ότι παρασύρεσαι ...


Προφανώς δεν απολογούμαι για τυχόν τέτοιες συμπεριφορές, μπροστά στα τερατα που έχω δεί νά γράφονται εδώ μέσα χωρίς κανένα ίχνος ντροπής και αξιοπρέπειας, δεν είμαι εγώ αυτή που θα ζητήσει συγνώμη. Όχι τώρα τουλάχιστον
Κανείς μας δεν θα απολογηθεί για τίποτα αν αυτά που δεν εκφράζει δεν προσβάλουν αξίες και ηθικές.
Άλλωστε δεν στο ζήτησε κανένας.
Συμφωνώ ότι γράφονται πράγματα από ανθρώπους με πολύ ανάγωγο τρόπο αλλά αν αυτό δεν πειράζει τον ίδιο δεν μπορούμε όλοι οι υπόλοιποι να το παραβλεψουμε .

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο τρόπος σου και η "χαρη" που μου έκανες να απαντήσεις σοβαρά ή οχι τελικά :hmm:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι μέχρι να ψοφολογίσουν τα σάψαλα που τους ακούνε λες και είναι ο μάγος της φυλής γιατί κατά τα άλλα έχει αρχίσει να πέφτει η δημοτικότητα τους. Προφανώς και οι πολιτικοί κάνουν γαργάρα πολλές φορές μη τυχόν χάσουν καμία ψήφο. Παρόλα αυτά και το σύμφωνο πέρασε και η υιοθεσία μπορεί να περάσει.
Στο ξαναλέω μακάρι να περάσει και μακάρι όλοι εμείς να είμαστε εκεί και να αντιδράσουμε έμπρακτα πλέον,όταν κάποιοι από όλους αυτούς προσπαθήσουν να προσβάλουν ή να στιγματισουν ένα παιδί ομοφυλόφιλου ζευγαριού ;)

Όσο για την δημοτικοτητα τους μην ελπίζεις σε αυτή.
Η πολιτεία έχει ανάγκη την εκκλησία και το απέδειξε και στο θέμα του ιού.
Μην νομίζεις ότι ο κλήρος το δέχτηκε όλο αυτό χωρίς το απαραίτητο αντάλλαγμα που εισέπραξε από το κράτος..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα σταθώ στο ότι η κοινωνία χρειάζεται ανθρώπους που έμπρακτα κάνουν πράγματα. Well, έχω κάνει εθελοντισμό καί δε θεωρώ προς θεού, ότι είμαι σωτήρας απλά ένιωθα όμορφα . Επίσης, κάνω μεταπτυχιακό στην παγκόσμια υγεία καί ναι θα ενδιαφερομουν να κάνω το κόσμο λιγότερο σκατα απ'ότι είναι. Αν όχι καλύτερο τότε έστω όχι χειρότερο απ'ότι είναι. Αν θα το καταφέρω θα το δούμε.
Σήμερα σε ένα μάθημα του μεταπτυχιακού μου ανέφερα ότι μικρή ήθελα να γίνω αεροσυνοδός. Ο καθηγητής μου με ρώτησε " και πώς νιώθεις που αντί για αεροσυνοδός επέλεξες να αλλάξεις τον κόσμο;" . Έτσι ακριβώς μου το είπε και πραγματικά έχω μείνει ακόμα με αναπάντητη την ερώτηση και δε ξέρω αν θα την απαντήσω καί ποτ γιατί ειλικρινά δε θεωρώ ότι θα αλλάξω τον κόσμο. Οπότε προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου επαναστάτη του πληκτρολογίου, μέρος τού συστήματος μπορεί να είμαι και να γίνω γιατί όσο μαθαίνω το πώς λειτουργεί τόσο καταλαβαίνω πόσο περίπλοκο είναι να το αλλάξεις. Όμως, καλό είναι να αλλάζουμε σιγά σιγά τον εαυτό μας και τουλάχιστον αυτό θεωρώ ότι το κάνω. Αποδείξεις υπάρχουν μιας και είμαι εδώ μέσα 10 χρόνια, οπότε θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά στις απόψεις μου από τα 14 στα 24.

Προς θεού πάλι, αυτά δε τα είπα λόγω αυτοπροβολης αλλά επειδή αναρωτιεστε γιατί είμαι έξαλλη και γιατί νευριάζω τόσο πολύ εδώ μέσα, να ξέρετε τουλάχιστον ότι προσπαθώ έστω και λίγο να κάνω κάτι παραπέρα γι αυτό. Αν καταφέρω να κάνω κάτι έτσι τόσο δα θα είμαι πολύ περιφανη γι αυτό και ας με λέτε ψώνιο :)
Ψωνιστικο ίσως είναι το κατεβατο που έγραψα αλλά ειλικρινά έχω κουραστεί αφάνταστα να πρέπει να δικαιολογώ τον εαυτό μου και τις απόψεις μου γιατί όταν βλέπετε κάποιον " έξαλλο" με αυτά που λέτε είναι κατ ανάγκη " επαναστάτης του πληκτρολογίου" . Μέρος του συστήματος είμαι και είναι οκ, όπως οκ θα ήταν αν ήμουν απλά επαναστάτης του πληκτρολογίου. Well, δεν είμαι. Ψώνιο, ειρωνική, ηλίθια,ξερολας , οργισμένη φεμινίστρια, φεμιναζι και πολλά άλλα είναι αυτά που έχω ακούσει εδώ μέσα και ίσως να ισχύουν :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Προς θεού πάλι, αυτά δε τα είπα λόγω αυτοπροβολης
Kαρδουλα μου γλυκια,αν ειναι δυνατον επειδη καποια υποννοησε αυτοπροβολη,να νομιζεις οτι το θεωρουμε και οι υπολοιποι και να το λες συνεχεια.
Πληζ ουτε για αστειο.Εδω λενε καποιοι οτι ειναι πετυχημενοι και εμεις τους ζηλευουμε που δεν ειμαστε για αυτο λεμε τα αντiθετα απο αυτους... :whatever: σοβαρα θα ασχοληθουμε με αυτα; Απλα γελαμε,αν και ειναι για κλαμματα κατι τετοια.

Οποτε μην ξαναδιαβασω να λες για αυτοπροβολη,διοτι βασικα υποκυπτεις σε ενα εμμεσο μπουλινγκ και φιμωμα/Δηλαδη δεν θα λεμε την αποψη μας γιατι καποιοι λενε οτι αυτοπροβαλομμαστε;
Θα τους βολευε αλλα ΔΕΝ...


A ειναι δυνατον! Ειναι το κλασσικο που κανει και σε εμενα.Δες την υπογραφη μου και θα καταλαβεις.
Χαιρομαι να διαβαζω τις αποψεις σου και μαλιστα ειδικα που ειναι τοσο ωριμες απο ενα τοσο νεο ατομο!
Keep going...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα σε ένα μάθημα του μεταπτυχιακού μου ανέφερα ότι μικρή ήθελα να γίνω αεροσυνοδός. Ο καθηγητής μου με ρώτησε " και πώς νιώθεις που αντί για αεροσυνοδός επέλεξες να αλλάξεις τον κόσμο;" . Έτσι ακριβώς μου το είπε και πραγματικά έχω μείνει ακόμα με αναπάντητη την ερώτηση και δε ξέρω αν θα την απαντήσω καί ποτέ. Οπότε προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου επαναστάτη του πληκτρολογίου, μέρος τού συστήματος μπορεί να είμαι και να γίνω γιατί όσο μαθαίνω το πώς λειτουργεί τόσο καταλαβαίνω πόσο περίπλοκο είναι να το αλλάξεις.
Για να στο πει αυτό ο καθηγητής σου πάει να πει ότι του έχεις δώσει τέτοια δείγματα οπότε είναι πολύ εύστοχη η ερώτηση του και αν δεν σε φοβιζει όλο αυτό που σου είπε κάτσε και σκέψου πως θα το διαχειριστής εφόσον είναι προσωπική σου επιλογή γιατί μόνο τότε θα κανεις αλλαγές που τυχών θέλεις εσύ σαν άνθρωπος για να έχεις ισορροπία μέσα σε κάτι τόσο σημαντικό.
Όμως, καλό είναι να αλλάζουμε σιγά σιγά τον εαυτό μας και τουλάχιστον αυτό θεωρώ ότι το κάνω. Αποδείξεις υπάρχουν μιας και είμαι εδώ μέσα 10 χρόνια, οπότε θεωρώ ότι υπάρχει διαφορά στις απόψεις μου.
Κρατάμε αυτό οπου για εμένα είναι το πιο σημαντικό.
Να προσέχουμε όμως αυτές οι αλλαγές να είναι για το καλό μας και όχι γιατι αποκτούμε κάποιες δεξιότητες ή γνωσεις αλλά τις χειριζόμαστε λάθος.

θα σου πω οτι ο καλύτερος κριτής για το αν αλλάζουμε σαν άνθρωποι και αν αυτό είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο είναι οι δικοί μας άνθρωποι και όχι εδώ μέσα ή οι απόψεις από τελείως άγνωστους ανθρώπους που δεν μας έχουν δει σε καμία άλλη πτυχή της ζωής μας .

Εκεινοι μονο πού μας ξέρουν για χρόνια και αναγνωρίζουν την δουλειά που κάνουμε με τον ευατο μας και σε πιο σημείο έχουμε φτάσει. Ειναι αυτοί που θα σου πουν οτι άλλαξες και μου αρέσεις περισσότερο δίνοντας έτσι την αξία που πρέπει από το να το λέμε εμείς μόνοι μας για τον εαυτό μας !
Προς θεού πάλι, αυτά δε τα είπα λόγω αυτοπροβολης αλλά επειδή αναρωτιεστε γιατί είμαι έξαλλη και γιατί νευριάζω τόσο πολύ εδώ μέσα, να ξέρετε τουλάχιστον ότι προσπαθώ έστω και λίγο να κάνω κάτι παραπέρα γι αυτό. Αν καταφέρω να κάνω κάτι έτσι τόσο δα θα είμαι πολύ περιφανη γι αυτό και ας με λέτε ψώνιο :)
Άλλος μπορεί να σου πει φτάνει με αυτό το εγώ σου και την έκθεση των πραγμάτων που έχεις κάνει.
Εγώ θα σου πω ένα μπράβο που προσπαθείς , αναγνωρίζεις και ψώνιο δεν σε κάνει να θες να λες αυτά που έχεις καταφέρει επειδη νιώθεις περιφανη αφου ήρθαν μετά από πολύ δουλειά και κόπο,ψώνιο σε κάνει να έχεις το βλέμμα εκεί πάνω ψηλά και να βλέπεις όλες τις άλλες απόψεις ,σπουδές,αξίες και προσπάθειες πολύ μικρότερες από τις δικές σου και μάλιστα να γελάς και να ειρωνεύεσαι με αυτές!

Εκεί δείχνεις τι άνθρωπος είσαι και κατά πόσο θες να βελτιώνεσαι!

Ότι είχα να σου πω πάνω σε αυτό το θέμα στο είπα και πραγματικά χάρηκα πολύ γιατί νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος έκφρασης σου σε αδικεί ,αν συμφωνείς μαζί μου καλώς το κρατάς και αν θες το δουλεύεις,αν πάλι όχι απλά το προσπερνάς ,το πετάς και όλα μια χαρά ;)
Κρατα μόνο τον προσωπικό μας διάλογο και τίποτε παραπάνω που να εμπεριέχει κάτι το οποίο φυσικά δεν το υποστηρίζω και το κλείνω εδώ γιατί πραγματικά λυπάμαι για τα αυθαίρετα συμπεράσματα που πλέον λέγονται καθαρά και μόνο εκφράζοντας έτσι προσωπικές εμπαθειες και δεν έχουν καμία σχέση με την συζήτηση μας και είναι πραγματικά απορίας άξιο ποιος ο λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο από ένα τρίτο και παντελώς άγνωστο άτομο :hmm:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,882 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι μίλησαν για την ομοφυλοφυλία στα ζώα και την φύση, μαντέψτε για ποιο ζώο γίνεται λόγος. ;)
1637516541010.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.
Ναι καλά τα λόγια, θα νομιμοποιηθεί ο πολιτικός γάμος ποτέ όμως;

Το σύμφωνο συμβίωσης το έφερε ο ΣΥΡΙΖΑ. Η Νέα Δημοκρατία θα κάνει τίποτα ή θα χαθούν και οι λίγοι LGBT Conservatives που υπάρχουν; Η αριστερά μονοπωλεί στη μάχη για τα δικαιώματα τους και δυστυχώς όχι άδικα.

Όλους μας ενώνει κάτι, είμεθα Έλληνες! Αφήστε τα άλλα στην άκρη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,882 μηνύματα.
Καινούργια αντωνυμία υποκείμενο διεκδικεί το 22% των νέων Γάλλων (18-23 ετών) που δεν θεωρούν τον εαυτό τους ούτε άνδρα, ούτε γυναίκα
1637615037817.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.
22% που στον άκρατο προοδευτισμό θεωρούν τους εαυτούς τους αφυλους/ρε; Έχω αρχίσει να ανησυχώ για το μέλλον του κόσμου μας. Νέα μόδα που άρχισε από Σουηδία και αυτό.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
22% που στον άκρατο προοδευτισμό θεωρούν τους εαυτούς τους αφυλους/ρε; Έχω αρχίσει να ανησυχώ για το μέλλον του κόσμου μας. Νέα μόδα που άρχισε από Σουηδία και αυτό.
Αυτό που εσύ το βαφτίζεις μόδα αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα της ελευθερίας, υπάρχουν άτομα που έχουν υποστεί άπειρη βία, έχουν δολοφονηθεί,τα έχουν διώξει από τό σπίτι τους, για να πετάς έτσι αυθαίρετα τη λέξη μόδα.
Θεωρώ ότι επιτέλους υπάρχει η γνώση και σαν άτομα μπορούμε να εξερευνήσουμε τη σεξουαλική μας ταυτότητα (αυτά αν ζούμε σε μία τέτοιου είδους χώρα).
Επίσης,δε καταλαβαίνω πως θά επηρεάσουν αρνητικα τό μέλλον του κόσμου μας τα αφυλα άτομα, θέλεις να μου εξηγήσεις;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.
Αυτό που εσύ το βαφτίζεις μόδα αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα της ελευθερίας, υπάρχουν άτομα που έχουν υποστεί άπειρη βία, έχουν δολοφονηθεί,τα έχουν διώξει από τό σπίτι τους, για να πετάς έτσι αυθαίρετα τη λέξη μόδα.
Θεωρώ ότι επιτέλους υπάρχει η γνώση και σαν άτομα μπορούμε να εξερευνήσουμε τη σεξουαλική μας ταυτότητα (αυτά αν ζούμε σε μία τέτοιου είδους χώρα).
Επίσης,δε καταλαβαίνω πως θά επηρεάσουν αρνητικα τό μέλλον του κόσμου μας τα αφυλα άτομα, θέλεις να μου εξηγήσεις;
Γεννιομαστε με ένα φύλο, κάποιοι με δύο και στη συνέχεια τη ζωή τους επιλέγουν το ένα. Βιολογικά είμαστε είτε αρσενικά είτε θηλυκά. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Το τι θέλει να αυτοαποκαλείται ο καθένας είναι δικό του δικαίωμα, εμένα όμως με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Το αποκαλώ μόδα γιατί γενικά όπως στην αρχαιότητα υπήρχαν οι σοφοί που έλεγαν εκεί 5 χαζομάρες και από κάτω όλοι λέγανε τι είπε τώρα ρε το άτομο ε κάπως έτσι είμαστε και με τον προοδευτισμό σήμερα. Μερικοί βρίσκουν εκεί μια προοδευτική αρλούμπα και ζητωκραυγαζουν από κάτω οι άλλοι. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν υπάρξει φωνές που λένε να παίρνουν φάρμακα τα παιδιά για να σταματάει η ανάπτυξη τους μέχρι να αποφασίσουν ποιο φύλο θα έχουν ( λες και είναι παιχνίδι ). Αυτές οι ηλιθιότητες για την ώρα μπορεί από τη πλειοψηφία του προοδευτικού κόσμου να μοιάζουν ακρότητες αλλά κανένας δεν με επιβεβαιώνει πως δεν θα γίνει mainstream εις το μέλλον.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεννιομαστε με ένα φύλο, κάποιοι με δύο και στη συνέχεια τη ζωή τους επιλέγουν το ένα. Βιολογικά είμαστε είτε αρσενικά είτε θηλυκά. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Το τι θέλει να αυτοαποκαλείται ο καθένας είναι δικό του δικαίωμα, εμένα όμως με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Το αποκαλώ μόδα γιατί γενικά όπως στην αρχαιότητα υπήρχαν οι σοφοί που έλεγαν εκεί 5 χαζομάρες και από κάτω όλοι λέγανε τι είπε τώρα ρε το άτομο ε κάπως έτσι είμαστε και με τον προοδευτισμό σήμερα. Μερικοί βρίσκουν εκεί μια προοδευτική αρλούμπα και ζητωκραυγαζουν από κάτω οι άλλοι. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν υπάρξει φωνές που λένε να παίρνουν φάρμακα τα παιδιά για να σταματάει η ανάπτυξη τους μέχρι να αποφασίσουν ποιο φύλο θα έχουν ( λες και είναι παιχνίδι ). Αυτές οι ηλιθιότητες για την ώρα μπορεί από τη πλειοψηφία του προοδευτικού κόσμου να μοιάζουν ακρότητες αλλά κανένας δεν με επιβεβαιώνει πως δεν θα γίνει mainstream εις το μέλλον.
Εσένα σε αφήνει παγερά αδιάφορο γιατί πολύ απλά φαίνεται ότι δεν έχεις βρεθεί ποτέ στην θέση του να αμφισβητήσεις το φύλο σου, τυχαίνει να είσαι straight, καί δεν έχεις σκεφτεί ποτέ πως θα μπορούσε να είναι να βρίσκεσαι στη θέση αυτών των ατόμων. Και αυτό είναι ένα εξαιρετικό προνομιο που έχεις και είναι καλό να τό αναγνωρίσεις.
Προφανώς καί αυτό με τα φάρμακα είναι ανήθικο αλλά νομίζω ότι επειδή κάπου τό διάβασες νομίζεις εσφαλμένα ότι όλοι οι "προοδευτικοί" γονείς είναι έτσι. Σχετικά τώρα με τους φιλοσόφους, ευτυχώς υπάρχει η επιστήμη και μπορεί να μας λύσει κάποιες απορίες και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι αυτά που λες περί ηλιθιότητητων δεν είναι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top