Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι από το FB, συγκεκριμένα από την σελίδα Thank You, Next.

(https://www.facebook.com/groups/thankyounextofficial/permalink/959404408174281/)


Πάμε μια 7αιτία πίσω.
Εκεί που μολης είχε τελειώσει μια σχέση μακροχρόνια και έψαχνα τρύπα να μην βλέπω άνθρωπο μπροστά μου γνωρίζω μια κοπέλα μέσο σοσιαλ που ήθελε να με ακούει, να με παρηγορεί και μα με συμβουλεύει μόνο. (τουλάχιστον έτσι νόμιζα.)
Περνάνε μέρες και εβδομάδες κουβέντας και βοηθώντας με να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
Και μια μέρα που μέχρι τότε της είχα ανοίξει τα εσώψυχα μου, μου λέει πως θα πάει Γερμανία γι διακοπές. Οταν γύρισε μου είχε πάρει δωράκι ένα στυλό (τπτ σπουδαίο αλλά πολύ cute εκ μέρους της) για να μου το δοσει όμως δεν ήθελε να βρεθούμε. Ήθελε να μου το στείλει ταχυδρομικός. Εε και εννοητε δεν είχα θέμα και πολύ χάρηκα όταν το πηρα στα χέρια μου παρ οτι ήθελα να την έβλεπα από κοντά. (εδώ να επισημάνω πως δεν είχα δει κ πολλές φώτο της ούτε κάποιο βίντεο)
Για να μην τα πολύ λέω οι μήνες περνούσαν και τα δώρα εκ μέρους της είχαν γίνει συνήθειο αλλά όσο πήγαινε και ανέβαιναν ποιοτικά συνεπος και χρηματικά.
Είχε φτάσει σε σημείο να ανοίγω κούτα
1.5m x 1.5m και να φοβάμαι μην βγει από μέσα.
Τα δέματα, οι φάκελοι και ότι λάμβανα εκτως από το στυλό (το προτο δώρο) είχαν κάτι ερωτικό και ίσως σεξουαλικο.
Καταλάβαινα που το πάει και δεν με ενοχλούσε εννοείτε παρ όλο που ήταν 2 χρόνια μεγαλύτερη μου. Της έλεγα να βρεθούμε και να με αποφεύγει, να της λέω να βάλουμε κάμερα και να μην βάζαμε ποτέ.
Να βρίσκει δικαιολογίες χαζές αλλά και εγώ δεν επέμενα γιατί το ένιωθα πως στεναχωριωταν.
🤷‍♂️

Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια ως που μου είπε την αλήθεια της ζωής της σε ένα τελευταίο κατεβατό μνμα.
Η κοπέλα που στην αρχή της γνωριμίας μας ήταν ΑΓΌΡΙ είχε πάει Γερμανία για αλλαγή φύλλου και γύρισε κοπέλα... μετά από ορμονοθεραπειες κλπ αυτά τα 2 χρόνια που μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά είχε γίνει μια κοριτσαρα γκομεναρα που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από κάποια αυτούσια κοπέλα σωματικά.
Είχε περάσει δυσκολίες με γονείς, μπόουλινγκ, και πολλά άλλα που εύκολα θα την ωθουσαν σε καταχρήσεις ή εσωτερικά συμπλέγματα.
Μετά την εξομολόγηση της και συνεπώς το τεράστιο TYN από πλευράς της εξαφανίστηκε από προσώπου γης. Διέγραψε τα πάντα και δεν μπορούσα να την βρω με τπτ.
Έψαξα σε χρυσό οδηγό και κάλεσα 64 άτομα με το ίδιο επώνυμο στην περιοχή που μου έγραφε στα γράμματα της πως έμενε αλλά δεν...
Πήγα από κοντά στο σπίτι που έγραφαν τα γράμματα, ρώτησα κατοίκους της πολυκατοικίας, ένα νέο παιδί από κάτω που είχε μαγαζί με ξυλοκατασκευες, ένα σουβλατζιδικο δίπλα και ένα μίνι μάρκετ. Απογοητευμένος πήγα 3 φορές έξω από το κτίριο και απλά καθόμουν περιμένω τας μπας κ την δω (αν κ δεν ήξερα αν θα την γνώριζα, σκεφτόμουν πως αν με δει θα κάνει κάποια αντίδραση γτ αυτή με είχε δει άπειρες φορές)
Πλέων μένω μόνιμα Ολλανδία, έχω φίλους κ φίλες τρανς, λεσβιές ή γκει και όλα μου την θυμίζουν.
Υγ 1) η αγάπη, ο έρωτας δεν έχουν όρια χρώμα φύλλο.
Υγ 2) ήμουν πάντα τόσο οπεν μαιντ που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν με εμπιστευτικέ
Υγ 3) αν το βλέπεις αυτό το στόρι στείλε!
Υγ 4) εγώ δεν έστειλα ποτέ κανένα δώρο γιατί δεν με άφηνε. Δεν ήθελε με τπτ.
Υγ 5) αν έχω κάποιο ορθογραφικό μην με φάτε παιδιά... Σόρι.


Το συγκεκριμένο ΤΥΝ ο τύπος το δίνει στους ανθρώπους, που έχουν 'πρόβλημα' με κάθε τι μη ετεροκανονικό :)


ΥΓ. Μόνο αγάπη <3
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Η διαφήμιση της Pantene ειναι για τρολ 100%, δεν ξερω εσεις αλλα εγω γελαω ακομα😅😅. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,839 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είναι από το FB, συγκεκριμένα από την σελίδα Thank You, Next.

(https://www.facebook.com/groups/thankyounextofficial/permalink/959404408174281/)


Πάμε μια 7αιτία πίσω.
Εκεί που μολης είχε τελειώσει μια σχέση μακροχρόνια και έψαχνα τρύπα να μην βλέπω άνθρωπο μπροστά μου γνωρίζω μια κοπέλα μέσο σοσιαλ που ήθελε να με ακούει, να με παρηγορεί και μα με συμβουλεύει μόνο. (τουλάχιστον έτσι νόμιζα.)
Περνάνε μέρες και εβδομάδες κουβέντας και βοηθώντας με να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
Και μια μέρα που μέχρι τότε της είχα ανοίξει τα εσώψυχα μου, μου λέει πως θα πάει Γερμανία γι διακοπές. Οταν γύρισε μου είχε πάρει δωράκι ένα στυλό (τπτ σπουδαίο αλλά πολύ cute εκ μέρους της) για να μου το δοσει όμως δεν ήθελε να βρεθούμε. Ήθελε να μου το στείλει ταχυδρομικός. Εε και εννοητε δεν είχα θέμα και πολύ χάρηκα όταν το πηρα στα χέρια μου παρ οτι ήθελα να την έβλεπα από κοντά. (εδώ να επισημάνω πως δεν είχα δει κ πολλές φώτο της ούτε κάποιο βίντεο)
Για να μην τα πολύ λέω οι μήνες περνούσαν και τα δώρα εκ μέρους της είχαν γίνει συνήθειο αλλά όσο πήγαινε και ανέβαιναν ποιοτικά συνεπος και χρηματικά.
Είχε φτάσει σε σημείο να ανοίγω κούτα
1.5m x 1.5m και να φοβάμαι μην βγει από μέσα.
Τα δέματα, οι φάκελοι και ότι λάμβανα εκτως από το στυλό (το προτο δώρο) είχαν κάτι ερωτικό και ίσως σεξουαλικο.
Καταλάβαινα που το πάει και δεν με ενοχλούσε εννοείτε παρ όλο που ήταν 2 χρόνια μεγαλύτερη μου. Της έλεγα να βρεθούμε και να με αποφεύγει, να της λέω να βάλουμε κάμερα και να μην βάζαμε ποτέ.
Να βρίσκει δικαιολογίες χαζές αλλά και εγώ δεν επέμενα γιατί το ένιωθα πως στεναχωριωταν.
🤷‍♂️

Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια ως που μου είπε την αλήθεια της ζωής της σε ένα τελευταίο κατεβατό μνμα.
Η κοπέλα που στην αρχή της γνωριμίας μας ήταν ΑΓΌΡΙ είχε πάει Γερμανία για αλλαγή φύλλου και γύρισε κοπέλα... μετά από ορμονοθεραπειες κλπ αυτά τα 2 χρόνια που μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά είχε γίνει μια κοριτσαρα γκομεναρα που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από κάποια αυτούσια κοπέλα σωματικά.
Είχε περάσει δυσκολίες με γονείς, μπόουλινγκ, και πολλά άλλα που εύκολα θα την ωθουσαν σε καταχρήσεις ή εσωτερικά συμπλέγματα.
Μετά την εξομολόγηση της και συνεπώς το τεράστιο TYN από πλευράς της εξαφανίστηκε από προσώπου γης. Διέγραψε τα πάντα και δεν μπορούσα να την βρω με τπτ.
Έψαξα σε χρυσό οδηγό και κάλεσα 64 άτομα με το ίδιο επώνυμο στην περιοχή που μου έγραφε στα γράμματα της πως έμενε αλλά δεν...
Πήγα από κοντά στο σπίτι που έγραφαν τα γράμματα, ρώτησα κατοίκους της πολυκατοικίας, ένα νέο παιδί από κάτω που είχε μαγαζί με ξυλοκατασκευες, ένα σουβλατζιδικο δίπλα και ένα μίνι μάρκετ. Απογοητευμένος πήγα 3 φορές έξω από το κτίριο και απλά καθόμουν περιμένω τας μπας κ την δω (αν κ δεν ήξερα αν θα την γνώριζα, σκεφτόμουν πως αν με δει θα κάνει κάποια αντίδραση γτ αυτή με είχε δει άπειρες φορές)
Πλέων μένω μόνιμα Ολλανδία, έχω φίλους κ φίλες τρανς, λεσβιές ή γκει και όλα μου την θυμίζουν.
Υγ 1) η αγάπη, ο έρωτας δεν έχουν όρια χρώμα φύλλο.
Υγ 2) ήμουν πάντα τόσο οπεν μαιντ που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν με εμπιστευτικέ
Υγ 3) αν το βλέπεις αυτό το στόρι στείλε!
Υγ 4) εγώ δεν έστειλα ποτέ κανένα δώρο γιατί δεν με άφηνε. Δεν ήθελε με τπτ.
Υγ 5) αν έχω κάποιο ορθογραφικό μην με φάτε παιδιά... Σόρι.


Το συγκεκριμένο ΤΥΝ ο τύπος το δίνει στους ανθρώπους, που έχουν 'πρόβλημα' με κάθε τι μη ετεροκανονικό :)


ΥΓ. Μόνο αγάπη <3
Έελα τι γλυκιά ιστορία!! <3

Περίμενα όμως να τη βρει και να έχουν όμορφη συνέχεια, έστω να ανακαλύψει ότι πέθανε βρε παιδί μου. Εύχομαι να τη βρει κάποια στιγμή, θα ένιωθα ένα κάποιο κενό στη θέση του αν δεν μάθαινα ποτέ τι απέγινε. 🙁

Love is love!!! ❤
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι από το FB, συγκεκριμένα από την σελίδα Thank You, Next.

(https://www.facebook.com/groups/thankyounextofficial/permalink/959404408174281/)


Πάμε μια 7αιτία πίσω.
Εκεί που μολης είχε τελειώσει μια σχέση μακροχρόνια και έψαχνα τρύπα να μην βλέπω άνθρωπο μπροστά μου γνωρίζω μια κοπέλα μέσο σοσιαλ που ήθελε να με ακούει, να με παρηγορεί και μα με συμβουλεύει μόνο. (τουλάχιστον έτσι νόμιζα.)
Περνάνε μέρες και εβδομάδες κουβέντας και βοηθώντας με να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
Και μια μέρα που μέχρι τότε της είχα ανοίξει τα εσώψυχα μου, μου λέει πως θα πάει Γερμανία γι διακοπές. Οταν γύρισε μου είχε πάρει δωράκι ένα στυλό (τπτ σπουδαίο αλλά πολύ cute εκ μέρους της) για να μου το δοσει όμως δεν ήθελε να βρεθούμε. Ήθελε να μου το στείλει ταχυδρομικός. Εε και εννοητε δεν είχα θέμα και πολύ χάρηκα όταν το πηρα στα χέρια μου παρ οτι ήθελα να την έβλεπα από κοντά. (εδώ να επισημάνω πως δεν είχα δει κ πολλές φώτο της ούτε κάποιο βίντεο)
Για να μην τα πολύ λέω οι μήνες περνούσαν και τα δώρα εκ μέρους της είχαν γίνει συνήθειο αλλά όσο πήγαινε και ανέβαιναν ποιοτικά συνεπος και χρηματικά.
Είχε φτάσει σε σημείο να ανοίγω κούτα
1.5m x 1.5m και να φοβάμαι μην βγει από μέσα.
Τα δέματα, οι φάκελοι και ότι λάμβανα εκτως από το στυλό (το προτο δώρο) είχαν κάτι ερωτικό και ίσως σεξουαλικο.
Καταλάβαινα που το πάει και δεν με ενοχλούσε εννοείτε παρ όλο που ήταν 2 χρόνια μεγαλύτερη μου. Της έλεγα να βρεθούμε και να με αποφεύγει, να της λέω να βάλουμε κάμερα και να μην βάζαμε ποτέ.
Να βρίσκει δικαιολογίες χαζές αλλά και εγώ δεν επέμενα γιατί το ένιωθα πως στεναχωριωταν.
🤷‍♂️

Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια ως που μου είπε την αλήθεια της ζωής της σε ένα τελευταίο κατεβατό μνμα.
Η κοπέλα που στην αρχή της γνωριμίας μας ήταν ΑΓΌΡΙ είχε πάει Γερμανία για αλλαγή φύλλου και γύρισε κοπέλα... μετά από ορμονοθεραπειες κλπ αυτά τα 2 χρόνια που μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά είχε γίνει μια κοριτσαρα γκομεναρα που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από κάποια αυτούσια κοπέλα σωματικά.
Είχε περάσει δυσκολίες με γονείς, μπόουλινγκ, και πολλά άλλα που εύκολα θα την ωθουσαν σε καταχρήσεις ή εσωτερικά συμπλέγματα.
Μετά την εξομολόγηση της και συνεπώς το τεράστιο TYN από πλευράς της εξαφανίστηκε από προσώπου γης. Διέγραψε τα πάντα και δεν μπορούσα να την βρω με τπτ.
Έψαξα σε χρυσό οδηγό και κάλεσα 64 άτομα με το ίδιο επώνυμο στην περιοχή που μου έγραφε στα γράμματα της πως έμενε αλλά δεν...
Πήγα από κοντά στο σπίτι που έγραφαν τα γράμματα, ρώτησα κατοίκους της πολυκατοικίας, ένα νέο παιδί από κάτω που είχε μαγαζί με ξυλοκατασκευες, ένα σουβλατζιδικο δίπλα και ένα μίνι μάρκετ. Απογοητευμένος πήγα 3 φορές έξω από το κτίριο και απλά καθόμουν περιμένω τας μπας κ την δω (αν κ δεν ήξερα αν θα την γνώριζα, σκεφτόμουν πως αν με δει θα κάνει κάποια αντίδραση γτ αυτή με είχε δει άπειρες φορές)
Πλέων μένω μόνιμα Ολλανδία, έχω φίλους κ φίλες τρανς, λεσβιές ή γκει και όλα μου την θυμίζουν.
Υγ 1) η αγάπη, ο έρωτας δεν έχουν όρια χρώμα φύλλο.
Υγ 2) ήμουν πάντα τόσο οπεν μαιντ που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν με εμπιστευτικέ
Υγ 3) αν το βλέπεις αυτό το στόρι στείλε!
Υγ 4) εγώ δεν έστειλα ποτέ κανένα δώρο γιατί δεν με άφηνε. Δεν ήθελε με τπτ.
Υγ 5) αν έχω κάποιο ορθογραφικό μην με φάτε παιδιά... Σόρι.


Το συγκεκριμένο ΤΥΝ ο τύπος το δίνει στους ανθρώπους, που έχουν 'πρόβλημα' με κάθε τι μη ετεροκανονικό :)


ΥΓ. Μόνο αγάπη <3
Γλυκιά αλλά τόσο θλιβερή ιστορία...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Από ποια άποψη είναι για τρολ ;
Μακαρι ολα τα προβληματα να λύνονται με μια διαφήμιση απο μια πολυεθνική επιχείρηση. Η Pantene και καθε Pantene απλα βγαζει μια διαφήμιση ωστε να τραβήξει τα βλέμματα και να βγαλει κέρδος.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μακαρι ολα τα προβληματα να λύνονται με μια διαφήμιση απο μια πολυεθνική επιχείρηση. Η Pantene και καθε Pantene απλα βγαζει μια διαφήμιση ωστε να τραβήξει τα βλέμματα και να βγαλει κέρδος.
ουτε αυριο εγω στο γραφειο θα δω καποιον να ντυθει οπως ακριβως γουσταρει και οπως ακριβως δειχνει και η διαφημιση,εκει θα ηταν η τερμα απελευθερωση και αποδοχη αν ο καθενας φορουσε οτι τον εξεφραζε ακριβως οπως στη διαφημιση.Αλλα δυστυχως ειμαστε πισω ακομη.Και σε παγκοσμιο επιπεδο ρωτω αν εχει τολμησει κανεις να παει στη δουλεια του ντυμενος οπως του αρεσει ως queer.Και εδω η απαντηση ειναι οχι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όλα από κάπου αρχίζουν. Αν δεν προβληθούν, καλώς ή κακώς δεν θα ξυπνήσει ποτε ο κόσμος.

Εργάζομαι σε Big 4 στην Κύπρο, ευχαριστώ την εταιρεία μου, που επιτρέπει σε συναδέλφους να έρθουν με μακιγιάζ ή βαμμένα νύχια και ας είναι αγόρια 🙂.

Το ανθρώπινο δυναμικό είναι η κάθε εταιρεία, όχι τα ντουβάρια, οι ταμπέλες και τα λογότυπα. Όταν το ανθρώπινο δυναμικό μιας εταιρείας αποτελείται από ανθρώπους που δεν μπαίνουν σε κουτάκια, και εκτιμούν την ανθρώπινη υπόσταση Γι αυτό που είναι, ναι υπάρχει πρόοδος.

Σε 1-2 δεκαετίες ο κόσμος δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που ζούμε τώρα. Πάντα θα υπάρχουν ρατσιστές και ομοφοβικοί και όλα τα σχετικά, αλλά θα είναι ελάχιστοι!

Νέο αίμα και νέα μυαλά, αδειάζουν ευτυχώς οι χώροι εργασίας και ο πλανήτης γενικά από ανθρώπους με σκοταδιστικές αντιλήψεις μιας και τις παίρνουν μαζί τους στον τάφο.

Αυτά που συζητάμε σήμερα σε λίγο καιρό θα είναι αυτονόητα. Το πιστεύω ειλικρινά!
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Pink capitalism και pink washing. Μαζί στην αλλαγή και ανατροπή των έμφυλων στερεοτύπων αλλά χωρίς να γίνει κριτική σε βαθύτερα προβλήματα των κοινωνιών μας δεν γίνεται δουλειά. Εκτός αν κάποια άτομα της lgbtq+ κοινότητας ενδιαφέρονται μόνο για την ενσωμάτωση/προσαρμογή και τίποτα παραπάνω.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σωστά και αυτό θα μας πάρει καιρό σαν κοινωνία να αποβάλλουμε τέτοια μυαλά δυστυχώς.
Εμένα με κέρδισε που μια εταιρία και ναι το περιμένω και από άλλες έσπασε το ταμπού αν θες ότι οι διαφημίσεις πρέπει να είναι έτσι.Με ένα ορισμένο μοτίβο.
Και πολύ καλά έκαναν.

Και καιρός να αλλάζουν κάποια πράγματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω πως, θα ήθελα να μην έχω τώρα χειμώνα, γιατι πιάνει αρκετά μείον.
Αν ήταν τώρα καλοκαίρι, ζέστη καλή και μία όμορφη παραλία.
Τι ωραία που θα ήταν...

Βλέπεις, απλά δεν γίνεται.

Και πώς γίνεται να ονομάσεις καλή αλλαγή κάτι που απλά δεν επιδέχεται αλλαγή;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,839 μηνύματα.
Αυτά που συζητάμε σήμερα σε λίγο καιρό θα είναι αυτονόητα. Το πιστεύω ειλικρινά!
Ειναι καπιταλισμοςς βιεντο μου ....δεν εχει να κανει ουτε με ρατσισμο,νταξ ισως εχει να κανει(για να επιτευχθει ο στοχος),αλλα κυριως ειναι καπιταλισμος

Αν στις πανελληνιες ειχα τις γνωσεις που εχω τωρα ,θα ηθελα να ειχα σπουδασει ψυχολογια μαρκετινκγ(gender marketing) .Ειναι ο υπερτατος κλαδος για να βγει το χρημα .

Στην ο καπιταλισμος χρησιμοποιει την ψυχολογια του μαρκετινγκ για να αυξηθουν τα εσοδα .Δημιουργουν μια πλαστη αναγη στον ανθρωπο και του την πουλανε (βλεπε metaverse κλπ).

Ετσι και με την Pantene , οι πωλησεις της ειναι κυριως για γυναικες ....πως θα αυξηθουν τα εσοδα ?Μπαινουν σε ενα μοτο ΄΄τα μαλλια δεν εχουν φυλο΄΄ και ετσι προσσεγιζουν ενα μεγαλο μερος της κοινωνια και των δυο φυλων.Ασχετα οτι και σημερα οι ανδρες ας πουμε χρησιμοποιουν conditioner σε λιγοτερο βαθμο ....αλλα μελλοντικα με την φραση που λες οτι θα ειναι αυτονοητα ,οι πωλησεις θα ειναι αβερτες και στα 2 φυλα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν ασχολήθηκε κανεις με το κομμάτι του μάρκετινγκ.

Ασχολούμαστε με το γεγονός πως υπάρχουν άνθρωποι που ζήτησαν από το ΕΣΡ να διακοπεί η συγκεκριμένη διαφήμιση γιατί προβάλει ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα σε ώρες που παρακολουθούν τβ παιδιά. Ασχολούμαστε με το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκουν αποκρουστικό να προβαλλονται ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα στην τηλεοραση κλπ κλπ.

Με αυτό ασχολούμαστε, ούτε αν διαφημίζεται Pantene ή τρίχες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ουτε αυριο εγω στο γραφειο θα δω καποιον να ντυθει οπως ακριβως γουσταρει και οπως ακριβως δειχνει και η διαφημιση,εκει θα ηταν η τερμα απελευθερωση και αποδοχη αν ο καθενας φορουσε οτι τον εξεφραζε ακριβως οπως στη διαφημιση.Αλλα δυστυχως ειμαστε πισω ακομη.Και σε παγκοσμιο επιπεδο ρωτω αν εχει τολμησει κανεις να παει στη δουλεια του ντυμενος οπως του αρεσει ως queer.Και εδω η απαντηση ειναι οχι.
Μου θύμισες κάποιον που έβγαινε πίσω απο έναν περντέ...και έλεγε διάφορες ιστορίες, κάπου εκεί πριν πολλά - πολλά χρόνια και ο κόσμος μιμούνταν τα καμώματα του.
Παρόλαυτά, κανένας δεν τον μιμήθηκε στο ντύσιμο.

Ολα έχουν όρια.
Καλαισθησία, δεν σημαίνει τα κάνω όλα ίσιωμα.
Καλαισθησία, σημαίνει πριν απο όλα "αρμονία".
Πριν απο όλα, στα χρώματα.
Μετά με ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, ώστε φορώντας κάποιο ρούχο, να νοιώθεις απλά και όμορφα.
"Ουκ εν τω πολλώ, το εύ".
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ετσι και με την Pantene , οι πωλησεις της ειναι κυριως για γυναικες ....πως θα αυξηθουν τα εσοδα ?Μπαινουν σε ενα μοτο ΄΄τα μαλλια δεν εχουν φυλο΄΄ και ετσι προσσεγιζουν ενα μεγαλο μερος της κοινωνια και των δυο φυλων.Ασχετα οτι και σημερα οι ανδρες ας πουμε χρησιμοποιουν conditioner σε λιγοτερο βαθμο ....αλλα μελλοντικα με την φραση που λες οτι θα ειναι αυτονοητα ,οι πωλησεις θα ειναι αβερτες και στα 2 φυλα
Καλά για το ντόρο το έκαναν , όχι ότι τώρα θα τρέξουν οι άντρες να αγοράσουν pantene επειδή είδαν τους άντρες στην τηλεόραση. Μπορεί πάλι στις γυναίκες να απευθύνονται κατά βάθος .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,839 μηνύματα.
Καλά για το ντόρο το έκαναν , όχι ότι τώρα θα τρέξουν οι άντρες να αγοράσουν pantene επειδή είδαν τους άντρες στην τηλεόραση. Μπορεί πάλι στις γυναίκες να απευθύνεται κατά βάθος .
Υπαρχουν πολλα ατομα που δεν χρησιμοποιουν conditioners γιατι ειναι γυναικεια (της παλιας τεχνολογιας ατομα )....ε αφου ξεκλειδωνουν αυτο το πληθυσμο θα εχουν και αλλο εσοδα ,εφοσον ο πληθυσμος στοχος τους ,ντρεπεται να τα χρησιμοποιησει ....με το χρονο θα ειναι πιο ελευθεροι στις αγορες τους

Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιουν την ισοτητα φυλων με σκοπο τα κερδη (τους στηριζουμε δυναμικα παντως :pianist: )
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλά για το ντόρο το έκαναν , όχι ότι τώρα θα τρέξουν οι άντρες να αγοράσουν pantene επειδή είδαν τους άντρες στην τηλεόραση. Μπορεί πάλι στις γυναίκες να απευθύνονται κατά βάθος .
μα ειναι αδυνατον με μια και μονη διαφημιση ας ηταν αλλο προιον εγω δεν στεκομαι εκει,ειναι αδυνατον λοιπον να εχουν αλλαξει ολοι οι ομοφοβικοι μεσα σε μια νυχτα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Δεν ασχολήθηκε κανεις με το κομμάτι του μάρκετινγκ.

Ασχολούμαστε με το γεγονός πως υπάρχουν άνθρωποι που ζήτησαν από το ΕΣΡ να διακοπεί η συγκεκριμένη διαφήμιση γιατί προβάλει ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα σε ώρες που παρακολουθούν τβ παιδιά. Ασχολούμαστε με το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκουν αποκρουστικό να παρακολουθούν ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα κλπ κλπ.

Με αυτό ασχολούμαστε, ούτε αν διαφημίζεται Pantene ή τρίχες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Εντάξει, αυτοί είναι οι γνωστοί/προβληματικοί τύποι-τύπισες οι οποίοι νομίζουν ότι το παιδί τους θα γίνει γκει επειδή θα δουν μια διαφήμιση. Κάποια στιγμή θα εκλείψουν. Θετικό που γίνονται τέτοια βήματα αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλες αυτές οι ενέργειες είναι ένα pink washing, μπορεί να μην έχεις εργασία και πρόσβαση σε βασικά δικαιώματα (όπως πολλά τρανς άτομα στην Ελλάδα και αλλού) αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να βάψεις ελεύθερα τα νύχια και τα μαλλιά σου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εντάξει, αυτοί είναι οι γνωστοί/προβληματικοί τύποι-τύπισες οι οποίοι νομίζουν ότι το παιδί τους θα γίνει γκει επειδή θα δουν μια διαφήμιση. Κάποια στιγμή θα εκλείψουν. Θετικό που γίνονται τέτοια βήματα αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλες αυτές οι ενέργειες είναι ένα pink washing, μπορεί να μην έχεις εργασία και πρόσβαση σε βασικά δικαιώματα (όπως πολλά τρανς άτομα στην Ελλάδα και αλλού) αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να βάψεις ελεύθερα τα νύχια και τα μαλλιά σου.
κατσε κι αν το κανεις θα σε προσλαβουν? Αληθεια?
Περισσοτερο ρατσισμο θα βιωσει καποιος αν παει στον εργοδοτη του με βαμμενα μαλλια και νυχια.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καλά για το ντόρο το έκαναν , όχι ότι τώρα θα τρέξουν οι άντρες να αγοράσουν pantene επειδή είδαν τους άντρες στην τηλεόραση. Μπορεί πάλι στις γυναίκες να απευθύνονται κατά βάθος .
Αν προσέξεις λίγο, θα δεις οτι στα ΜΜΕ, έχει αρχίσει να φουντώνει η εμφάνιση τέτοιων παραστάσεων.
Αν τα συσχετίσεις, τότε θα δεις τι γίνεται, αθροίζεται και σε λιγα χρόνια θα έχει επέλθει μία αλλοίωση της πραγματικότητας που θα ζούμε, ώστε αυτό που εσύ ονομάζεις απλό λέγοντας οτι το "έκαναν για το ντόρο".
Δεν είναι τόσο απλός ο ντόρος τελικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top