Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,702 μηνύματα.
Ο κούλης (ή κύκλοι από το Μαξίμου) διέρρεαν οτι θα νομιμοποιήσει τον γάμο ομόφυλων ζευγαριών στην Ελλάδα πριν τις εκλογές ώστε ουσιαστικά να φέρει ένα πλήγμα στον ΣΥΡΙΖΑ στα κοινωνικά. Έχουμε κανένα νεότερο ή θα πάει άπατο?
Ουδείς γιγνώσκει. Θεωρώ ότι η Νέα Δημοκρατία θα προτιμήσει να μείνει στα λόγια έτσι ώστε και να δίνει φρούδες ελπίδες στους LGBTQ+ αλλά και να μη χάσει την εύνοια των πιο σκληρών Δεξιών συντηρητικών εις τους οποίους παραδοσιακά έχει έρεισμα.

Ο εκσυγχρονισμός της πατρίδος μας αργεί πολύ δυστυχώς και μια ολόκληρη κοινότητα εν Ελλάδι γίνεται θύμα πολιτικών παιγνίων. Για εμένα τέτοιες αποφάσεις θα έπρεπε να γίνονται διακομματικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Ο κούλης (ή κύκλοι από το Μαξίμου) διέρρεαν οτι θα νομιμοποιήσει τον γάμο ομόφυλων ζευγαριών στην Ελλάδα πριν τις εκλογές ώστε ουσιαστικά να φέρει ένα πλήγμα στον ΣΥΡΙΖΑ στα κοινωνικά.
Ακόμα δεν είναι σιγουρο καν ποτε θα γίνουν οι εκλογές. Τα γεγονότα στην Ουκρανία μονοπωλούν τις ειδήσεις.

Νομιζω ότι πλέον μόνο λαϊκιστές του τύπου αντιβαξερς, πουτινοφιλοι και ακροδεξιοί και εθνικια είναι κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων. Η κοινωνία εξελίσσεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
δυστυχώς και μια ολόκληρη κοινότητα εν Ελλάδι γίνεται θύμα πολιτικών παιγνίων.

Σωστά, και αυτό πλέον έχει αρχίσει να έχει μετρήσιμες επιπτώσεις και σε εμένα προσωπικά καθώς έχοντας πια επιστρέψει στην Ελλάδα μετά από 15+ χρόνια στο UK βλέπω έχει αρχίσει να μου δημιουργεί προβλήματα. Είμαι πλέον σε σύμφωνο συμβίωσης με άλλον άνδρα και έχω έναν γιο (βιολογικός γιός μου προ γνωριμίας μου με τον τωρινό σύντροφο μου) που τον μεγαλώνουμε μαζί. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όμως που ο πολιτικός μας γάμος είναι πλέον επιβεβλημένος για πολλούς και διάφορους λόγους. Έχω πολλά χρόνια να ποστάρω στο στέκι ( αν και ποστάρω συχνά πυκνά στο ischool- είμαι μέλος από το 2009 και κάποτε ήμουν και στη συντονιστική ομάδα) αλλά ίσως κάποιοι παλιότεροι να με θυμούνται όσο όμως ακόμα η ζωή μου ήταν εντελώς διαφορετική.

Αναφορικά με το πολιτικό σκέλος προσωπικά πιστεύω οτι ίσως όντως στο παρά πέντε πριν τις εκλογές ο κούλης κάνει το βήμα γιατί έχει δείξει δείγματα οτι θέλει να περάσει ένα πιο socially liberal προφίλ αλλά και για να χτυπήσει τον ΣΥΡΙΖΑ εκεί που πονάει. Για να δούμε, είμαι περίεργος πέρα φυσικά από την αναγκαιότητα που πλέον έχει αρχίσει να αποκτά για τη προσωπική μου ζωή ο πολιτικός μου γάμος με τον σύντροφο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σωστά, και αυτό πλέον έχει αρχίσει να έχει μετρήσιμες επιπτώσεις και σε εμένα προσωπικά καθώς έχοντας πια επιστρέψει στην Ελλάδα μετά από 15+ χρόνια στο UK βλέπω έχει αρχίσει να μου δημιουργεί προβλήματα.

Αναφορικά με το πολιτικό σκέλος προσωπικά πιστεύω οτι ίσως όντως στο παρά πέντε πριν τις εκλογές ο κούλης κάνει το βήμα γιατί έχει δείξει δείγματα οτι θέλει να περάσει ένα πιο socially liberal προφίλ αλλά και για να χτυπήσει τον ΣΥΡΙΖΑ εκεί που πονάει. Για να δούμε, είμαι περίεργος πέρα φυσικά από την αναγκαιότητα που πλέον έχει αρχίσει να αποκτά για τη προσωπική μου ζωή ο πολιτικός μου γάμος με τον σύντροφο μου.

Σε τέτοια θέματα νομίζω ότι άσχετα με την κάθε κυβέρνηση, η πολιτική ακολουθείται με βάση τις αποφάσεις της ΕΕ ή απλά η καθυστέρηση εφαρμογής έχει συνήθως τους εξής λόγους:
  • σύγκρουση γραφειοκρατίας μεταξύ υπηρεσιών
  • έλλειψη πολιτικής εικόνας ακριβούς ερμηνείας των Ευρωπαϊκών αποφάσεων
  • απουσία αγγλικής γλώσσας σε βασικές υπηρεσίες της χώρας ώστε να κατανοούν άμεσα νομικά κείμενα από το Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ή το Ευρωπαϊκό δικαστήριο
  • προϊστορία στην καθυστέρηση γενικά επειδή το σύστημα βολεύεται: άσχετοι υπάλληλοι σε άσχετες θέσεις
Η Ελλάδα δεν έχει καλό παρελθόν σε κανονικές μεταρρυθμίσεις αστικού κράτους και ειδικά σε λεπτά θέματα βελτίωσης της κοινωνίας. Εμμένουμε στην παθογένεια του πρωτοκΩλου για να συντηρείται ένα δίκτυο άχρηστων επαγγελμάτων και φυσικά το κράτος με τα απίθανα νομικίστικα παράβολα και το βαθύ δημόσιο. Όταν ο κοσμοπολίτης γιατρός Καποδίστριας προσπάθησε να μάθει στον κόσμο την αναγκαιότητα των αστικών δικαστηρίων από τον τοπικό κοτζαμπάση ή Οθωμανό καδή για τις Ελληνοτουρκικές κοινότητες, βρήκε μεγάλη αντίσταση λόγω νοοτροπίας! Το αστικό δίκαιο είναι δυτικό-Ευρωπαϊκή κατάκτηση στον ανθρώπινο πολιτισμό και δυστυχώς οι δημοκρατικοί Έλληνες απόγονοι των χλαμυδοφόρων Ελλήνων δεν το κατανόησαν ποτέ. Κρίμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν είναι τόσο "μπροστα" κοινωνικά όσο οι δυτικές ή οι βόρειες χώρες της Ευρώπης... ούτε τόσο "πίσω" όσο οι ανατολικές χώρες οι οποιες έκαναν βέβαια πολύ περισσότερα θετικά βήματα (ειδικά οι χώρες της Βαλτικής) σε σχέση με την αυταρεσκη μεγάλη σοβιετια που είναι η Ρωσία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν περιμένω ν αλλάξει κάτι σύντομα. Πάντως, στο Οικογενειακό Δίκαιο μαθαίναμε πως οι έννομες συνέπειες συμφώνου συμβίωσης είναι στην ολότητά τους σχεδόν ίδιες με εκείνες του γάμου(προσωπικές και περιουσιακές σχέσεις, διατροφή, κληρονομικά κλπ). Δεν ισχύει τελικά αυτό;

Πάντως, από κράτος, του οποίου το ανώτατο δικαστήριο χρησιμοποιεί για το γάμο τον ορισμό του Μοδεστίνου που έζησε πριν 1800 χρόνια (γάμος εστί ένωσις ανδρός και γυναικός...) και στο οποίο ο γάμος ομοφύλων θεωρείται ότι αντιβαίνει τη δημόσια τάξη, δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές σύντομα. Γενικότερα υπάρχει η αίσθηση πως το σύμφωνο συμβίωσης καλύπτει τα νομικά κενά που υπήρχαν.
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν περιμένω ν αλλάξει κάτι σύντομα. Πάντως, στο Οικογενειακό Δίκαιο μαθαίναμε πως οι έννομες συνέπειες συμφώνου συμβίωσης είναι στην ολότητά τους σχεδόν ίδιες με εκείνες του γάμου(προσωπικές και περιουσιακές σχέσεις, διατροφή, κληρονομικά κλπ). Δεν ισχύει τελικά αυτό;

Πάντως, από κράτος, του οποίου το ανώτατο δικαστήριο χρησιμοποιεί για το γάμο τον ορισμό του Μοδεστίνου που έζησε πριν 1800 χρόνια (γάμος εστί ένωσις ανδρός και γυναικός...) και στο οποίο ο γάμος ομοφύλων θεωρείται ότι αντιβαίνει τη δημόσια τάξη, δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές σύντομα. Γενικότερα υπάρχει η αίσθηση πως το σύμφωνο συμβίωσης καλύπτει τα νομικά κενά που υπήρχαν.

Ο γιός μου είναι πλέον είναι στην προεφηβεία. Όταν είχα προσπαθήσει να πρωτοεξηγήσω με λεπτομέρειες τι είναι το σύμφωνο συμβίωσης που έχουμε, μπερδεύτηκα και εγώ και εκείνος (κάπως το έσωσε ο σύντροφος μου στη συνέχεια). Δεν είναι μόνο το νομικό κομμάτι. Είναι το κοινωνικό αλλά και αυτή η αίσθηση ισότητας. Οτι δεν είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Άλλο να πεις ''είμαστε παντρεμένοι'' που εκεί το βουλώνουν όλοι και άλλο να εξηγείς τώρα τι και πως για το σύμφωνο συμβίωσης. Ένα παράδειγμα αυτό. Υπάρχουν ακόμα περισσότερα στην κοινωνική σφαίρα της καθημερινότητας μου που πολλά τα ξεχνάω.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ο γιός μου είναι πλέον είναι στην προεφηβεία. Όταν είχα προσπαθήσει να πρωτοεξηγήσω με λεπτομέρειες τι είναι το σύμφωνο συμβίωσης που έχουμε, μπερδεύτηκα και εγώ και εκείνος (κάπως το έσωσε ο σύντροφος μου στη συνέχεια). Δεν είναι μόνο το νομικό κομμάτι. Είναι το κοινωνικό αλλά και αυτή η αίσθηση ισότητας. Οτι δεν είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Άλλο να πεις ''είμαστε παντρεμένοι'' που εκεί το βουλώνουν όλοι και άλλο να εξηγείς τώρα τι και πως για το σύμφωνο συμβίωσης. Ένα παράδειγμα αυτό. Υπάρχουν ακόμα περισσότερα στην κοινωνική σφαίρα της καθημερινότητας μου που πολλά τα ξεχνάω.
Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου τα καλύτερα και επιτέλους η κοινωνία να αρχίσει να αποδέχεται το "διαφορετικό" είτε είναι χρώμα, αγάπη ή εθνικότητα.

Δυστυχώς η πολιτική φίλτατε όπως προανέφερε ο Γιάννης δεν έχει σχέση με τα παραπάνω αλλά από τα συμφέροντα. Αν δει ότι θα κερδίσει ψήφους θα το κάνει αλλιώς...

Τέλος πάντων μακάρι να μας πάνε όλα καλά ως κοινωνία και να καταφέρουμε να προχωρήσουμε μπροστά διότι ως μια δημοκρατική και ως μια χώρα που περηφανεύετε για την ανάπτυξη της στους κοινωνικούς θεσμούς από την αρχαιότητα δεν είναι καθόλου πρέπων μέχρι και σήμερα να συζητάμε τέτοια θέματα. Θέματα τα οποία ανήκουν 50 χρόνια πριν.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν περιμένω ν αλλάξει κάτι σύντομα. Πάντως, στο Οικογενειακό Δίκαιο μαθαίναμε πως οι έννομες συνέπειες συμφώνου συμβίωσης είναι στην ολότητά τους σχεδόν ίδιες με εκείνες του γάμου(προσωπικές και περιουσιακές σχέσεις, διατροφή, κληρονομικά κλπ). Δεν ισχύει τελικά αυτό;

Πάντως, από κράτος, του οποίου το ανώτατο δικαστήριο χρησιμοποιεί για το γάμο τον ορισμό του Μοδεστίνου που έζησε πριν 1800 χρόνια (γάμος εστί ένωσις ανδρός και γυναικός...) και στο οποίο ο γάμος ομοφύλων θεωρείται ότι αντιβαίνει τη δημόσια τάξη, δεν περιμένω μεγάλες αλλαγές σύντομα. Γενικότερα υπάρχει η αίσθηση πως το σύμφωνο συμβίωσης καλύπτει τα νομικά κενά που υπήρχαν.
Εκτός από αυτά που ανέφερε και ο ίδιος στο κοινωνικό κομμάτι, από τη στιγμή που δεν επιτρέπεται νόμιμα να υπάρχουν 2 γονείς του ίδιου φύλου, και το σύμφωνο (όπως νομίζω και ο γάμος, αλλά δεν είμαι σίγουρος) είναι άχρηστο όσο αναφορά το παιδί. Αν τυχόν γίνει κάτι στον έναν, ο άλλος δεν θα έχει κανένα δικαιώματα πάνω στο παιδί και ακόμα και ο πιο μακρινός συγγενής που δεν το έχει δει ούτε μια φορά το παιδί, θα έχει περισσότερα δικαιώματα από τον άνθρωπο που το μεγάλωσε ως γονιός του. Όπως επίσης και άλλα μικρότερα θέματα, όπως ασφάλιση κτλ από τη μεριά του μη βιολογικού γονέα νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
@Psychologist
Ο Ρώσος πατριάρχης εκτός από λάτρης του Πούτιν λέει πως για τον πόλεμο φταίνε τα gay parades... :P
Mήπως η Ρωσία στα ανθρώπινα δικαιώματα έχει πιάσει πάτο;
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
@Psychologist
Ο Ρώσος πατριάρχης εκτός από λάτρης του Πούτιν λέει πως για τον πόλεμο φταίνε τα gay parades... :P
Mήπως η Ρωσία στα ανθρώπινα δικαιώματα έχει πιάσει πάτο;
Καλός μαλάκας είναι κ αυτός. :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,702 μηνύματα.
Το ότι συνδέουμε πάντως τις διεθνείς εξελίξεις με τα δικαιώματα των LGBTQ+ της Ελλάδος είναι μοναδικό. Υποκλίνομαι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Καλός μαλάκας είναι κ αυτός. :P
Δεν παίζεται...

Το ότι συνδέουμε πάντως τις διεθνείς εξελίξεις με τα δικαιώματα των LGBTQ+ της Ελλάδος είναι μοναδικό. Υποκλίνομαι.
Τα δικαιώματα είναι το ίδιο σημαντικά σε όλες τις χώρες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,702 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Ναι αλλά όλα αυτά τώρα συνδέονται με τα γεγονότα της Ουκρανίας και δεν έχουν καμμία δουλειά εδώ.
Κι εγώ φταίω που συνδέονται; Δυστυχώς υπάρχουν χώρες που δεν δέχονται ουτε καν τα γκέι πραιντ. Πόσο μάλλον τους γάμους... Η Ρωσία έχει πιάσει πάτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλέον άρχισε να ενοχλεί ορισμένους ο Καπουτζίδης επειδή μιλάει ανοιχτά για αυτά τα θέματα. Ξίδι.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Βασικά, δεν έχει ποστάρει κανείς το πιο βασικό σε αυτό θρεντ, την καμπάνια υπέρ του ισότιμου γάμου. Μπορεί να υπογράψει και οποίος θέλει και δεν το έχει κάνει ήδη
https://pestonai.gr/
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποιος μιλα ανοιχτα πλεον και εκθέτει την πραγματικοτητα ενοχλει ..

αλλωστε η γκετοποίηση και η " αγέλη" ειναι αυτη που κανει κακο σε μια κοινωνια ,ποτε η ΜΙΑ και ισως θαραλλεα αντικειμενικη και ουσιαστικη αποψη οσο και αν " πολεματε " απο πολλους

Μαθηματα πλεον για πολλους ολα αυτα ..

Μιλαμε δεν φευγουμε ποτε και απο πουθενα ;)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
ανούσια καρναβάλια
Μιας και είναι ο μήνας του pride. Δεν είναι ανούσιο, ούτε καρναβάλι. Αλλά μου την σπάει η τεράστια εμπορευματοποίηση του! Έχουν ντύσει τα πάντα με την πολύχρωμη σημαία, κάπου έλεος🙃
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top