Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Μιας και είναι ο μήνας του pride. Δεν είναι ανούσιο, ούτε καρναβάλι. Αλλά μου την σπάει η τεράστια εμπορευματοποίηση του! Έχουν ντύσει τα πάντα με την πολύχρωμη σημαία, κάπου έλεος🙃
Μετά σου λένε ότι δεν κάνουν προπαγάνδα και δεν είναι υπερβολικοί. 😵😵
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Προπαγάνδα για τι ?
Όταν ντύνουν τα πάντα με τη σημαία τους το είναι αυτό;; Δεν ξέρω που τους βοηθάει με το να αλλάζουν όλες οι πολυεθνικές τα εμβλήματα τους σε ουράνιο τόξο και να βάζουν δημόσια κτήρια σημαίες.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Μετά σου λένε ότι δεν κάνουν προπαγάνδα και δεν είναι υπερβολικοί. 😵😵
Δεν φταίνε οι ομοφυλόφιλοι για αυτό. Φταίνε οι εν λόγω επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται την διαφορετικότητα κάποιου ανθρώπου για να πλουτίζουν... Εγκληματικό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όταν ντύνουν τα πάντα με τη σημαία τους το είναι αυτό;; Δεν ξέρω που τους βοηθάει με το να αλλάζουν όλες οι πολυεθνικές τα εμβλήματα τους σε ουράνιο τόξο και να βάζουν δημόσια κτήρια σημαίες.
Ακριβώς αυτό που είπε η Εριφύλη. Και στην πραγματικότητα δεν νοιάζονται καν θέμα marketing είναι .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Η πολύχρωμη σημαία είναι πλέον το σύμβολό τους και η υπερβολή στην εμφάνισή των μελών της κοινότητας είναι ένας τρόπος να γίνουν πιο ορατοί και να μας πουν "είμαστε κι εμείς εδώ". Και καλά κάνουν γιατί δεν τους αξίζει πλέον να είναι στο περιθώριο, όπως δεν τους άξιζε ποτέ. Αν το θεωρείτε κακόγουστο αυτό το στυλ, well άλλοι θεωρούν πιο κακόγουστο τον συντηρητισμό σας. Ξύδι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Η πολύχρωμη σημαία είναι πλέον το σύμβολό τους και η υπερβολή στην εμφάνισή των μελών της κοινότητας είναι ένας τρόπος να γίνουν πιο ορατοί και να μας πουν "είμαστε κι εμείς εδώ". Και καλά κάνουν γιατί δεν τους αξίζει πλέον να είναι στο περιθώριο, όπως δεν τους άξιζε ποτέ. Αν το θεωρείτε κακόγουστο αυτό το στυλ, well άλλοι θεωρούν πιο κακόγουστο τον συντηρητισμό σας. Ξύδι.
Στο περιθώριο δεν είναι πλέον, ας μη γελιόμαστε μεταξύ μας! Μάθε ότι αυτό λέγεται marketing και το πλασάρουν παντού, κάθε χρόνο, τον μήνα του pride... Και ναι, η εμπορευματοποίηση είναι κακόγουστη:) Αν δεν το βλέπεις, πρόβλημα σου
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,288 μηνύματα.
Στο περιθώριο δεν είναι πλέον, ας μη γελιόμαστε μεταξύ μας! Μάθε ότι αυτό λέγεται marketing και το πλασάρουν παντού, κάθε χρόνο, τον μήνα του pride... Και ναι, η εμπορευματοποίηση είναι κακόγουστη:) Αν δεν το βλέπεις, πρόβλημα σου
Δεν κατάλαβες τι παίζει εδώ;; Τα ίδια άτομα που μιλάνε για ελευθερία απόψεων κτλ αν πεις κάτι που είναι ενάντια από αυτό που πιστεύουν τότε όχι μόνο δεν το δέχονται αλλά σε ειρωνεύονται από πάνω. Με αλλά λόγια θέλουν να υπάρχει ελευθερία απόψεων με την προϋπόθεση να είναι η ίδια με την δίκη τους αλλιώς είσαι ρατσιστής κτλ. Βέβαια δεν ξέρω που βλέπουν το ρατσισμό όταν εμείς απλά λέμε ότι υπάρχει υπερβολική προβολή της ομάδας αυτής από πολυεθνικές, δημόσιους οργανισμούς κτλ μόνο και μόνο για θέμα marketing πραγμα που αγγίζει τα όρια της υπερβολής πλέον.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι παίζει εδώ;; Τα ίδια άτομα που μιλάνε για ελευθερία απόψεων κτλ αν πεις κάτι που είναι ενάντια από αυτό που πιστεύουν τότε όχι μόνο δεν το δέχονται αλλά σε ειρωνεύονται από πάνω. Με αλλά λόγια θέλουν να υπάρχει ελευθερία απόψεων με την προϋπόθεση να είναι η ίδια με την δίκη τους αλλιώς είσαι ρατσιστής κτλ. Βέβαια δεν ξέρω που βλέπουν το ρατσισμό όταν εμείς απλά λέμε ότι υπάρχει υπερβολική προβολή της ομάδας αυτής από πολυεθνικές, δημόσιους οργανισμούς κτλ μόνο και μόνο για θέμα marketing πραγμα που αγγίζει τα όρια της υπερβολής πλέον.
Ποσώς με ενδιαφέρει τι δέχεται και τι δεν δέχεται ο καθένας. Αυτήν είναι η δική μου άποψη και δεν πρόκειται να την αλλάξει κανείς με τα χαζά του επιχειρήματα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η πολύχρωμη σημαία είναι πλέον το σύμβολό τους και η υπερβολή στην εμφάνισή των μελών της κοινότητας είναι ένας τρόπος να γίνουν πιο ορατοί και να μας πουν "είμαστε κι εμείς εδώ". Και καλά κάνουν γιατί δεν τους αξίζει πλέον να είναι στο περιθώριο, όπως δεν τους άξιζε ποτέ. Αν το θεωρείτε κακόγουστο αυτό το στυλ, well άλλοι θεωρούν πιο κακόγουστο τον συντηρητισμό σας. Ξύδι.
Αν η ίδια η κοινότητα προέβαλε αυτή τη σημαία συνεχόμενα , δε θα είχα ενοχληθεί , το κάνουν όμως οι εταιρείες και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι υποκριτικό.
Η απόδειξη ;;; Δεν το κάνουν όλο το χρόνο, αλλά μόνο τον Ιούνιο . Βασικά και τώρα δεν ενοχλούμαι στη θέα της πολύχρωμης σημαίας απλά φαίνεται πόσο επιτηδευμένα προβάλλεται αυτη τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Θα μας πουν τα bershka ότι νοιάστηκαν για τους λοατκι :shifty:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο περιθώριο δεν είναι πλέον
Εδώ διαφωνώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πολύχρωμη σημαία είναι πλέον το σύμβολό τους και η υπερβολή στην εμφάνισή των μελών της κοινότητας είναι ένας τρόπος να γίνουν πιο ορατοί και να μας πουν "είμαστε κι εμείς εδώ". Και καλά κάνουν γιατί δεν τους αξίζει πλέον να είναι στο περιθώριο, όπως δεν τους άξιζε ποτέ. Αν το θεωρείτε κακόγουστο αυτό το στυλ, well άλλοι θεωρούν πιο κακόγουστο τον συντηρητισμό σας. Ξύδι.
Το πετυχαινουν ομως μεσα απο την πολυχρωμια ?
Θα ηταν πολυ ωραιο να ηταν ΜΟΝΟ αυτο και οχι να προκαλεσουν ΜΟΝΟ με την πολυχρωμια ..

Δυστηχως αρκετοι επελεξαν μεσα απο πολυ πρόστυχες και ακρως αποκρουστικες σκηνες να το κανουν αυτο και μαλιστα σε ενα δημοσιο χωρο ..
Αληθεια ο σεβασμος που αναζητουν που βρισκεται σε ενα χωρο που εγω εχω μαθει να σεβομαι και αυτοι τον καταπατουν ?


Μην εθελοτυφλουμε σε κατι τοσο χυδαιο καμια φορα ειδικα οταν γινετε σε δημοσιους χωρους και προσβαλουν πολλα πραγματα ..

Και για να σας προλαβω τα ιδια θα ελεγα και αν γινοταν μια παρελαση και εβλαπα αυτες τις εικονες να γινονται και απο ενα ¨κανονικο ¨..

Δυστηχως με τετοιες κινησεις χανουν το διακαιωμα να διεκδηκουν οτι παργματικα τους αξιζει και αυτοι που θελουν απλα να εχουν ισα δικαιωματα με ολους τους υπολοιπους ανθρωπους και οχι να κανουν επίδειξη τα μορια τους και τις στασεις που προτιμούν στα κρεβατια τους ;)

Μερικοι πλεον διεκδηκουν το διακιωμα να ¨πηδιουνται ¨να το πω χυμα στην μεση του δρομου και εμεις να περναμε διπλα τους και να λεμε αφηστε τους εχουν και αυτοι δικαιωμα ..

Με συγχωρεις αλλα το ξυδακι πλεον εσεις πρεπει να το πινετε γιατι εγω προσωπικα και πολλοι αλλοι ευτυχως δεν θα ανεχομαστε να κυκλοφορουμε με παιδια και διπλα μου να αντικρίζω τετοιες εικονες απο οποιο ζευγαρι και να ειναι ...

Οπως εσυ και εγω εχουμε μαθει τα του κρεαβατιου μας να τα κρατανε στο σπιτι μας ,εχουμε μαθει να περπαταμε χερι χερι με τον ερωτικο μας συντροφο και να ειμαστε τοσο οσο ωστε να μην προκαλουμε ετσι πρεπει να μαθουν και αυτοι οι ανθρωποι ..

Τοτε να εισαι σιγουρη οτι κανενας δεν θα χρειαστει να πιει ξυδακι γιατι πλεον δεν ενοχλει η διεκδηκηση των διακιωματων τους αλλα ο τροπος που πανε να επιβληθουν σε μια κοινωνια ..

Πολυ διαφορετικο απο αυτο που θιγεις ...

Παντα στα ακρα παμε γι αυτο ποτε δεν θα υπαρξει ισορροπία
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Το πετυχαινουν ομως μεσα απο την πολυχρωμια ?
Θα ηταν πολυ ωραιο να ηταν ΜΟΝΟ αυτο και οχι να προκαλεσουν ΜΟΝΟ με την πολυχρωμια ..

Δυστηχως αρκετοι επελεξαν μεσα απο πολυ πρόστυχες και ακρως αποκρουστικες σκηνες να το κανουν αυτο και μαλιστα σε ενα δημοσιο χωρο ..
Αληθεια ο σεβασμος που αναζητουν που βρισκεται σε ενα χωρο που εγω εχω μαθει να σεβομαι και αυτοι τον καταπατουν ?


Μην εθελοτυφλουμε σε κατι τοσο χυδαιο καμια φορα ειδικα οταν γινετε σε δημοσιους χωρους και προσβαλουν πολλα πραγματα ..

Και για να σας προλαβω τα ιδια θα ελεγα και αν γινοταν μια παρελαση και εβλαπα αυτες τις εικονες να γινονται και απο ενα ¨κανονικο ¨..

Δυστηχως με τετοιες κινησεις χανουν το διακαιωμα να διεκδηκουν οτι παργματικα τους αξιζει και αυτοι που θελουν απλα να εχουν ισα δικαιωματα με ολους τους υπολοιπους ανθρωπους και οχι να κανουν επίδειξη τα μορια τους και τις στασεις που προτιμούν στα κρεβατια τους ;)

Μερικοι πλεον διεκδηκουν το διακιωμα να ¨πηδιουνται ¨να το πω χυμα στην μεση του δρομου και εμεις να περναμε διπλα τους και να λεμε αφηστε τους εχουν και αυτοι δικαιωμα ..

Με συγχωρεις αλλα το ξυδακι πλεον εσεις πρεπει να το πινετε γιατι εγω προσωπικα και πολλοι αλλοι ευτυχως δεν θα ανεχομαστε να κυκλοφορουμε με παιδια και διπλα μου να αντικρίζω τετοιες εικονες απο οποιο ζευγαρι και να ειναι ...

Οπως εσυ και εγω εχουμε μαθει τα του κρεαβατιου μας να τα κρατανε στο σπιτι μας ,εχουμε μαθει να περπαταμε χερι χερι με τον ερωτικο μας συντροφο και να ειμαστε τοσο οσο ωστε να μην προκαλουμε ετσι πρεπει να μαθουν και αυτοι οι ανθρωποι ..

Τοτε να εισαι σιγουρη οτι κανενας δεν θα χρειαστει να πιει ξυδακι γιατι πλεον δεν ενοχλει η διεκδηκηση των διακιωματων τους αλλα ο τροπος που πανε να επιβληθουν σε μια κοινωνια ..

Πολυ διαφορετικο απο αυτο που θιγεις ...

Παντα στα ακρα παμε γι αυτο ποτε δεν θα υπαρξει ισορροπία
Εδώ με βρίσκεις πολύ σύμφωνη, δυστυχώς οι ομοφυλόφιλοι τα τελευταία χρόνια στην προσπάθεια τους να γίνονται αποδεκτοί (που πλέον είναι,μη κοροϊδευόμαστε) ζητάνε ακραία δικαιώματα που δεν έχει κανένας μας! Ας μη ξεχάσουμε στο pride πριν δύο τρία χρόνια που ένα τρανς άτομο είχε βάλει την ελληνική σημαία στον απαυτό του, συγγνώμη αλλά εμένα με ενόχλησε! Κάπου έλεος, τα δικαιώματα μας σταματάνε εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Στο περιθώριο δεν είναι πλέον, ας μη γελιόμαστε μεταξύ μας! Μάθε ότι αυτό λέγεται marketing και το πλασάρουν παντού, κάθε χρόνο, τον μήνα του pride... Και ναι, η εμπορευματοποίηση είναι κακόγουστη:) Αν δεν το βλέπεις, πρόβλημα σου
Προφανέστατα είναι ακόμη στο περιθώριο από την στιγμή που δεν έχουμε φτάσει η ίδια η οικογένεια του ομοφυλόφιλου ατόμου να το αποδέχεται και να το αγκαλιάζει αλλά να το ενοχοποιεί.
Όσο για τα μαθήματα μάρκετινγκ, σ' ευχαριστώ. Εκτιμήθηκαν δεόντως.
Αν η ίδια η κοινότητα προέβαλε αυτή τη σημαία συνεχόμενα , δε θα είχα ενοχληθεί , το κάνουν όμως οι εταιρείες και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι υποκριτικό.
Η απόδειξη ;;; Δεν το κάνουν όλο το χρόνο, αλλά μόνο τον Ιούνιο . Βασικά και τώρα δεν ενοχλούμαι στη θέα της πολύχρωμης σημαίας απλά φαίνεται πόσο επιτηδευμένα προβάλλεται αυτη τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Θα μας πουν τα bershka ότι νοιάστηκαν για τους λοατκι
Άρα το πρόβλημά σου δεν είναι τα λοατκι άτομα, αλλά ο καπιταλισμός που εμπορευματοποιεί το οτιδήποτε. Επίσης, ο Ιούνης είναι μήνας ευαισθητοποίησης και ορατότητας της λοατκι κοινότητας. Όπως έχουμε και τόσες άλλες μέρες που θυμόμαστε διάφορες ασθένειες, την κακοποίηση των γυναικών, παιδιών κοκ. Όπως επίσης έχουμε και το black history month, ακριβώς επειδή είναι ένα κοινωνικό ζήτημα που καίει και οφείλουμε συνεχώς να το επαναφέρουμε. Ποιο το πρόβλημα με αυτό;
Δυστηχως με τετοιες κινησεις χανουν το διακαιωμα να διεκδηκουν οτι παργματικα τους αξιζει και αυτοι που θελουν απλα να εχουν ισα δικαιωματα με ολους τους υπολοιπους ανθρωπους και οχι να κανουν επίδειξη τα μορια τους και τις στασεις που προτιμούν στα κρεβατια τους ;)
Θα σταθώ μόνο σε αυτό. Το ότι στο δικό σου μυαλό το δικαίωμά τους στην ελευθερία αυτομάτως αφαιρείται λόγω της πολυχρωμίας και "προκλητικότητας" (τι είναι προκλητικό btw?), ανήκει μόνο εκεί, στο δικό σου μυαλό. Α, και στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, γιατί αυτές οι απόψεις είναι απόψεις του 1950. Δεν θα μας ρωτήσουν για το πως θα εκφραστούν και δεν θα τους βάλουμε εμπόδιο στο πως θα ζήσουν. Adios.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Προφανέστατα είναι ακόμη στο περιθώριο από την στιγμή που δεν έχουμε φτάσει η ίδια η οικογένεια του ομοφυλόφιλου ατόμου να το αποδέχεται και να το αγκαλιάζει αλλά να το ενοχοποιεί.
Αυτό λέγεται χάσμα γενεών, πώς ζητάς από έναν 60αρη θα δεχτεί κάτι τέτοιο όταν έχει μεγαλώσει εντελώς διαφορετικά? Εγώ αναφέρομαι στην δικιά μου γενιά, που πλέον είναι εντελώς αποδεκτοί
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σταθώ μόνο σε αυτό. Το ότι στο δικό σου μυαλό το δικαίωμά τους στην ελευθερία αυτομάτως αφαιρείται λόγω της πολυχρωμίας και "προκλητικότητας" (τι είναι προκλητικό btw?), ανήκει μόνο εκεί, στο δικό σου μυαλό. Α, και χρονοντούλαπο της ιστορίας, γιατί αυτές οι απόψεις είναι απόψεις του 1950. Δεν θα μας ρωτήσουν για το πως θα εκφραστούν και δεν θα τους βάλουμε εμπόδιο στο πως θα ζήσουν. Adios.
Λαθος ...
Αν δεν με ρωτησουν τι σημαινει ηθικη και σεβασμος θα με βρουν απεναντι τους και σε οποιον αρεσει ..

Δεν το ηξερα να περιφερω τα γενιτικα μου οργανα ελεθευρα , να προσβάλω εθνικα συμβολα βαζοντας στον κ@λο μου για να μην θεωρηθω οτο εχω αποψεις του 50 ..



Αν παλι αυτο θα με κρινει χαιρομαι παρα πολυ που δεν ανηκω στην δικη σας γνωστη πλεον κατηγορια
Ποσο τραγικο μπορει να γινει ακομα .

Θα ηταν προτιμότερο να μαθουμε τι σημαινει δικαιωμα να εχω μια ιση ζωη ως προς το να κανω ενα γαμο ,να εχω δικαιωματα αν χασω ενα συντροφο μου και να μην μπορω να τον πενθησω οπως θελω ή να υιοθετησω ακομα και ενα παιδι ,απο το τι σταση του αρεσει και με ποιο μοριο του αρεσει να περναει την ωρα του στο κρεβατι ..

Το τι ειναι ηθικο τι προκλητικο και τι οχι το γνωριζουμε ολοι ...αυτοι που κανουν οτι δεν το γνωριζουν ειναι γιατι απλα τους βολευει αυτη η αποψη !

Ειλκρινα πλεον μου αρεσουν παρα πολυ αυτες οι συζητησεις ...βγαζουν συμπεριφορεςπ ου καθρεπτιζουν αψογα των ομιλητη γιατι ακομα και οταν στεκονται σε αυτα που μπορουν να αντικρουσουν απλα εκτιθονται ακομα περισσοτερο :bye2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Προφανέστατα είναι ακόμη στο περιθώριο από την στιγμή που δεν έχουμε φτάσει η ίδια η οικογένεια του ομοφυλόφιλου ατόμου να το αποδέχεται και να το αγκαλιάζει αλλά να το ενοχοποιεί.
Όσο για τα μαθήματα μάρκετινγκ, σ' ευχαριστώ. Εκτιμήθηκαν δεόντος.

Άρα το πρόβλημά σου δεν είναι τα λοατκι άτομα, αλλά ο καπιταλισμός που εμπορευματοποιεί το οτιδήποτε. Επίσης, ο Ιούνης είναι μήνας ευαισθητοποίησης και ορατότητας της λοατκι κοινότητας. Όπως έχουμε και τόσες άλλες μέρες που θυμόμαστε διάφορες ασθένειες, την κακοποίηση των γυναικών, παιδιών κοκ. Όπως επίσης έχουμε και το black history month, ακριβώς επειδή είναι ένα κοινωνικό ζήτημα που καίει και οφείλουμε συνεχώς να το επαναφέρουμε. Ποιο το πρόβλημα με αυτό;
Ανήκω στην λοατκι κοινότητα και προσωπικά δεν με εκφράζει πλέον το pride με την μορφή που έχει πάρει. Έχει χάσει όποιο ανατρεπτικό και εξεγερσιακό χαρακτήρα είχε (θυμόμαστε πως καθιερώθηκε αυτή η γιορτή, από την εξέργεση του stonewall).

Πλέον στην χώρα μας παρατηρούμε σιγά σιγά την αφομοίωση, ένας ροζ καπιταλισμός, μπορεί η εργασιακή εκμετάλλευση να είναι ο κανόνας και οι μισθοί στα τάρταρα αλλά ευτυχώς μπορούμε όλα να βάψουμε τα νύχια μας και να ντυθούμε όπως θέλουμε. Δεν αρκεί να είναι μόνο μια πολύχρωμη γιορτή αλλά να έρθουν ξανά στο προσκήνιο οι βασικές αιτίες καταπίεσης που βιώνουμε, δηλαδή οι ταξικές.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανήκω στην λοατκι κοινότητα και προσωπικά δεν με εκφράζει πλέον το pride με την μορφή που έχει πάρει. Έχει χάσει όποιο ανατρεπτικό και εξεγερσιακό χαρακτήρα είχε (θυμόμαστε πως καθιερώθηκε αυτή η γιορτή, από την εξέργεση του stonewall).

Πλέον στην χώρα μας παρατηρούμε σιγά σιγά την αφομοίωση, ένας ροζ καπιταλισμός, μπορεί η εργασιακή εκμετάλλευση να είναι ο κανόνας και οι μισθοί στα τάρταρα αλλά ευτυχώς μπορούμε όλα να βάψουμε τα νύχια μας και να ντυθούμε όπως θέλουμε. Δεν αρκεί να είναι μόνο μια πολύχρωμη γιορτή αλλά να έρθουν ξανά στο προσκήνιο οι βασικές αιτίες καταπίεσης που βιώνουμε, δηλαδή οι ταξικές.
Ακριβως !
Τι αλλο να πουμε πλεον οταν ενας ανθρωπος που ανηκει σε αυτο ,μαχαιτε για το αυτονοητο για ολους μας, εκφραζει τετοια αποψη !

Εγω πραγματικα σε ευχαριστω γι αυτη σου την δηλωση :hi:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ανήκω στην λοατκι κοινότητα και προσωπικά δεν με εκφράζει πλέον το pride με την μορφή που έχει πάρει. Έχει χάσει όποιο ανατρεπτικό και εξεγερσιακό χαρακτήρα είχε (θυμόμαστε πως καθιερώθηκε αυτή η γιορτή, από την εξέργεση του stonewall).

Πλέον στην χώρα μας παρατηρούμε σιγά σιγά την αφομοίωση, ένας ροζ καπιταλισμός, μπορεί η εργασιακή εκμετάλλευση να είναι ο κανόνας και οι μισθοί στα τάρταρα αλλά ευτυχώς μπορούμε όλα να βάψουμε τα νύχια μας και να ντυθούμε όπως θέλουμε. Δεν αρκεί να είναι μόνο μια πολύχρωμη γιορτή αλλά να έρθουν ξανά στο προσκήνιο οι βασικές αιτίες καταπίεσης που βιώνουμε, δηλαδή οι ταξικές.
Θεωρώντας ότι η δική σου άποψη αξίζει απάντηση, θα σταθώ μόνο σε αυτήν.

Το σέβομαι και το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εγώ που βρίσκομαι εκτός επικεντρώθηκα κατά βάση στο ότι πλέον η λοατκι κοινότητα έχει πάρει χώρο στην συζήτηση και μου φαίνεται αρκετά σημαντικό κι αυτό από μόνο του. Οι ταξικές διαφορές όμως δεν μας αφορούν όλους, ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού ή ταυτότητας;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Θεωρώντας ότι η δική σου άποψη αξίζει απάντηση, θα σταθώ μόνο σε αυτήν.

Το σέβομαι και το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εγώ που βρίσκομαι εκτός επικεντρώθηκα κατά βάση στο ότι πλέον η λοατκι κοινότητα έχει πάρει χώρο στην συζήτηση και μου φαίνεται αρκετά σημαντικό κι αυτό από μόνο του. Οι ταξικές διαφορές όμως δεν μας αφορούν όλους, ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού ή ταυτότητας;
Επειδή πολλά γράφτηκαν για το αισθητικό κομμάτι, προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό, αλλού εστιάζω.

Τα λοατκι άτομα που υποφέρουν περισσότερο είναι και τα φτωχά. Τα ταξικό κομμάτι παίζει σημαντικό ρόλο. Διαφορετική αντιμετώπιση έχει ένας φτωχός γκει μαύρος άντρας από έναν λευκό γιατρό με μεγάλο εισόδημα, Οι καταπιέσεις που βιώνουμε όλοι δεν είναι αυτοφυή φαινόμενα, εδράζονται σε ένα οικονομικό καθεστώς το οποίο επιτρέπει την εκμετάλλευση και οικονομική την ανισότητα. Όλα αυτά συνδέονται.

Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου αν και είναι δύσκολο μέσα σε λίγες γραμμές να εξηγηθούν όλα τα παραπάνω.
Αλλά για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω να ασχολούμαστε μόνο με το ταξικό και να αφήσουμε όλα τα άλλα. Απλώς προσωπικά, θεωρώ ότι εγώ δεν βιώνω την ίδια καταπίεση με πχ έναν γκει άντρα μεγαλοστέλεχος οποίος πληρώνεται με 5 χιλιάδες ενώ εγώ βγάζω με το ζόρι 700 ευρώ και παράλληλα σπουδάζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top