Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό;

Εδώ μιλάμε για αξίες!
Σε εμποδίζει η απόδοση τιμών στους ήρωες μιας πατρίδας που αυτή την στιγμη ειναι ελεύθερη ώστε να ζεις εσύ σε μια τέτοια χώρα, να συμμερίζεται και να σέβεσαι έναν ομοφυλόφιλο;

Απαγορεύει ένα αλλοθρησκο ή άθεο να συμμετέχει στα κοινά, να δουλεύει και γενικά ΜΟΝΟ οι Χριστιανοί έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στο οτιδήποτε;
Του απαγορεύει ή θρησκεία να κάνει σύμφωνο συμβίωσης;;;;
Του απαγορεύει να ζει μαζί με το σύντροφό ;
Πως με ποιο τρόπο;
Πρακτικά μιλάμε πλέον....

Έπειτα το δικαίωμα της οικογένειας δεν το έχουν πλέον τα ομοφυλόφιλο ζευγάρια;
Εδώ έχουμε και ζευγάρι ομοφυλόφιλων που έχει κάνει παιδί με παρένθετη μητέρα..
Τον εμπόδισε κανένας;
Ίσα ίσα λύσεις υπάρχουν εάν πραγνατικα το θέλεις!
Το σύστημα υιοθεσιων είναι ένα άλλο κοινωνικό ζήτημα που πραγματικά μπάζει από παντού ακόμα και για τα κανονικά ζευγάρια.


Ειλικρινά είναι αυτό που προανέφερα.
Το ουσιαστικό πρόβλημα δεν θα λυθεί ποτέ γιατί πολυ απλα ο καθένας βγάζει ή το αντιμετωπιζει από την καθαρή του προσωπική εμμονή -εναντίωση.. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ωραία είπαμε συμφωνώ αλλά πάλι ποιος ο λόγος να πεις κάτι τέτοιο όταν καταρρίπτεται το επιχείρημα σου μ.ενα όνομα και μόνο;

Σε ρωτησα αλλα απεφυγες να απαντησεις, η αντιπολίτευση τι κανει για όλα αυτό ;

Που ειναι η αντιπρόταση της ;

Έπειτα είσαι σίγουρη πως μονο η τωρινή κυβέρνηση προβάλει ότι έχει γκέι πολιτικό;

Για τον σύμβουλο του Τσιπρα ,Νίκο Καρανικα τι έχεις να πεις ;
Πολυσυζητημενο πρόσωπο για πολλά και διάφορα και η κυβέρνηση Τσιπρα τον είχε "θεο" ....
Θες μήπως να πιάσουμε αυτό το θεματακι που πραγματικα μπαζει απο παντού ;)

Νομίζω βλέπεις μονόπλευρα τα γεγογονοτα και η κομματικη σου επιλογή δεν σε αφήνει να δεις ότι ακριβώς τα ίδια έκανε και η παράταξη που υποστηρίζεις.

Η δικη μου λοιπον πλεον επιλογη να μην υποστηρίζω ουτε τους μεν ουτε τους δε μετά από όλα αυτά που περάσαμε ΚΑΙ από τους δύο, με κάνει να βλέπω πως ότι ΔΕΝ κάνει το κυβερνών κόμμα, ειναι τα ίδια ακριβώς που ΔΕΝ έκανε και η αντιπολίτευση όταν είχε την ευκαρια ...
Άρα;
Αντίλογος μπορεί να γίνει μέχρι αύριο όσο αφορά το τι κάνει ή δεν η κάθε κυβέρνηση, αλλά έχει βάση και νόημα; :)

Οπότε ας μιλήσουμε επιτέλους επι της ουσίας και όχι επί των κομμάτων ;)
Σχετικά με τήν αντιπολίτευση, είχα αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ, και γι αυτό θεώρησα ότι δεν είναι αναγκαίο, ότι καί αυτή δεν έκανε πολλά. Αλλά το όλο ποστ μου ξεκίνησε με την ξεκάθαρη διαφωνία μου με τόν Φώτη που ενώ αναφερθήκαμε στο πόσο κακή ήταν η ομιλία τού Μητσοτάκη πήγε κατευθείαν νά πει "ναι αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ". Anyways, τόση ώρα καταλαβαίνω ότι κάνουμε κύκλους
Οπότε ναι, καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις και εν μέρη συμφωνώ. Τώρα από εκεί καί πέρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Edit: τον πολιτικό που ανέφερες δεν τον ξέρω. Δε ξέρω τι εντύπωση έχετε για εμένα αλλά έχω πει πολλές φορές ότι προς δε τάσσομαι φανατικά υπέρ κάποιου κόμματος. Μόνο κατά:P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Το σύστημα υιοθεσιων είναι ένα άλλο κοινωνικό ζήτημα που πραγματικά μπάζει από παντού ακόμα και για τα κανονικά ζευγάρια
Αυτό ακριβώς είναι η βάση του προβλήματος.

Όλα κανονικά ζευγάρια είναι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ακριβώς είναι η βάση του προβλήματος.

Όλα κανονικά ζευγάρια είναι.
Έλα τώρα παίζουνε με τις λέξεις και είστε έτοιμοι για παρεξήγηση 😉

Όχι δεν μιλάμε για κανονικά ζευγάρια και αντιλαμβανεσαι τον τρόπο που το λεω νομίζω και δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε αυτή την διαδικασία ανάλυσης ειδικά όταν μιλάμε για ένα τόσο λεπτό ζήτημα που είναι τα παιδιά και το κυριότερο σε ποια κοινωνία θα αναγκάσουμε αυτά τα παιδιά να ζήσουν.. 😉

Δεν ειναι όλες οι ώρες και οι συνθήκες νομιζω για ανούσιες παρεξηγήσεις...

Αν θέλετε να αναλύσουμε τις κοινωνικές επιπτώσεις που θα έχουν αυτά τα παιδιά εδώ είμαστε 🙂
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Έλα τώρα παίζουνε με τις λέξεις και είστε έτοιμοι για παρεξήγηση 😉

Όχι δεν μιλάμε για κανονικά ζευγάρια και αντιλαμβανεσαι τον τρόπο που το λεω νομίζω και δεν υπάρχει λόγος να μπούμε σε αυτή την διαδικασία ανάλυσης ειδικά όταν μιλάμε για ένα τόσο λεπτό ζήτημα που είναι τα παιδιά και το κυριότερο σε ποια κοινωνία θα αναγκάσουμε αυτά τα παιδιά να ζήσουν.. 😉

Δεν ειναι όλες οι ώρες και οι συνθήκες νομιζω για ανούσιες παρεξηγήσεις...
Αν δεν θες να σε παρεξηγούν, να προσέχεις πως γράφεις αυτό που θες να περάσεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν θες να σε παρεξηγούν, να προσέχεις πως γράφεις αυτό που θες να περάσεις.
Αγάπη μου δεν υπάρχουν άσχημες λέξεις ή πονηρές λέξεις.
Υπάρχουν πονηρά ή άσχημα μυαλά 😉

Επιμένω σε αυτό που είπα γιατί η πρόθεση μου δεν ήταν αυτή που το δικό σου μυαλο σκέφτηκε.
Αν ειναι δυνατον είναι πολύ κρίμα σε ένα ζήτημα παιδιών να μένουμε σε αυτό όταν υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν σε κανονικές και κοινωνικά αποδέκτες κοινωνίες και περνούν πολύ χειρότερα από ότι μπορεί να περάσουν σε οικογεβειως ομοφυλόφιλων ζευγαριών..

Δεν συμμετέχω πλέον ε αυτό τον παραλογισμό σας εφόσον το δικό σας μυαλό βλέπει τα πάντα με καχυποψία :give_rose:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

Συνημμένα

  • IMG_20220916_190605.jpg
    IMG_20220916_190605.jpg
    213.4 KB · Εμφανίσεις: 60

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Αν με ρωτούσατε παλιότερα όταν ήμουν λύκειο θα ήμουν διστακτικός στην υιοθεσία από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Πλέον έχοντας δει καλύτερα το θέμα θεωρώ ότι πρέπει να έχουν το δικαίωμα στην υιοθεσία δεδομένου ότι θα μπορούν να προσφέρουν στα παιδιά αγάπη. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο ένα παιδί να μεγαλώνει σε μια οικογένεια ομοφυλοφίλων ανθρώπων από όπου θα θα πάρουν αγάπη, εφόδια για το μέλλον τους και φροντίδα από το να είναι παρατημένα σε ιδρύματα η σε οικογένειες που τα κακοποιούν.

Απλά θα πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη μέριμνα από την κοινωνία και το εκπαιδευτικό σύστημα ώστε τα παιδιά αυτά να είναι προστατευμένα από τυχόν νταήδες και διάφορους επικριτές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
τι μπορούν να κάνουν; Να προσλάβουν σωματοφύλακες; Αυτά πάντα θα συμβαίνουν εις κάθε κοινωνία.

Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση στα σχολεία, μάθημα κοινωνιολογίας σε όλες τις τάξης και όχι μόνο στη Γ λυκείου ώστε οι νέες γενιές να γίνουν πιο ανεκτικές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.
Σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση στα σχολεία, μάθημα κοινωνιολογίας σε όλες τις τάξης και όχι μόνο στη Γ λυκείου ώστε οι νέες γενιές να γίνουν πιο ανεκτικές.
Συμφωνούμε εις αυτό αλλά να ξέρεις μόνον να μειώσεις τέτοια περιστατικά μπορείς, όχι να τα εξαλείψεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Όχι δεν μιλάμε για κανονικά ζευγάρια και αντιλαμβανεσαι τον τρόπο που το λεω
Μα αυτό είναι το πρόβλημα, οτι δυστυχώς αντιλαμβάνομαι τον τρόπο που το λες και αυτό σημαίνει οτι αυτό έχει περαστεί στην κοινωνία. Ακόμα και ένα νέο άτομο σαν εσένα που δεν είναι κατά των ομοφυλοφίλων δε θεωρεί τη σχέση τους κανονική, φαντάσου ένας ηλικιωμένος άνθρωπος με παλιές ιδέες.

Όταν ξεκινήσουμε να θεωρούμε κανονικά όλα τα ζευγάρια που αγαπιούνται και θέλουν να ζήσουν μαζί (άσε τώρα πολιτικούς γάμους, σύμφωνα συμβίωσης και υιοθεσίες, μιλάω μόνο για μια σχέση ζωής και αγάπης) τότε θα προχωρήσει μπροστά η κοινωνία μας σε αυτό το θέμα. Με το διαχωρισμό σε κανονικά και μη κανονικά μόνο πίσω μένουμε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτό είναι το πρόβλημα, οτι δυστυχώς αντιλαμβάνομαι τον τρόπο που το λες και αυτό σημαίνει οτι αυτό έχει περαστεί στην κοινωνία. Ακόμα και ένα νέο άτομο σαν εσένα που δεν είναι κατά των ομοφυλοφίλων δε θεωρεί τη σχέση τους κανονική, φαντάσου ένας ηλικιωμένος άνθρωπος με παλιές ιδέες.

Όταν ξεκινήσουμε να θεωρούμε κανονικά όλα τα ζευγάρια που αγαπιούνται και θέλουν να ζήσουν μαζί (άσε τώρα πολιτικούς γάμους, σύμφωνα συμβίωσης και υιοθεσίες, μιλάω μόνο για μια σχέση ζωής και αγάπης) τότε θα προχωρήσει μπροστά η κοινωνία μας σε αυτό το θέμα. Με το διαχωρισμό σε κανονικά και μη κανονικά μόνο πίσω μένουμε.
Αυτή είναι η ουσία για εμένα Χιμελα μου όλα τα υπόλοιπα ειναι στα δικά σας μυαλά.

Το ξαναλέω...δεν υπάρχουν επιτρεπτές ή μη επιτρεπτές λέξεις..
Υπάρχουν μυαλά που τα οποία στην δεδομένη περίπτωση πιαστικατε απο ΜΙΑ και μονο λεξη και φτιάξατε ολόκληρο σενάριο και δεν αντιλαμβάνομαι και τον λογο αυτού...

Λυπάμαι δεν έχω κάτι άλλο να πω για τον δικό σας τρόπο σκέψεις και τιποτε άλλο, άλλωστε δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει ότι θέλει....
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Αυτή είναι η ουσία για εμένα Χιμελα μου όλα τα υπόλοιπα ειναι στα δικά σας μυαλά.

Το ξαναλέω...δεν υπάρχουν επιτρεπτές ή μη επιτρεπτές λέξεις..
Υπάρχουν μυαλά που τα οποία στην δεδομένη περίπτωση πιαστικατε απο ΜΙΑ και μονο λεξη και φτιάξατε ολόκληρο σενάριο και δεν αντιλαμβάνομαι και τον λογο αυτού...

Λυπάμαι δεν έχω κάτι άλλο να πω για τον δικό σας τρόπο σκέψεις και τιποτε άλλο, άλλωστε δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει ότι θέλει....
Κι όμως από τις λέξεις θα ξεκινήσουμε γιατί οι λέξεις κρύβουν την ουσία της σκέψης μας. Έχουν κι οι λέξεις τη σημασία τους, άλλωστε είναι γνωστή η παροιμία "η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει". Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε για να γίνει η αλλαγή. Όταν είπες "κανονικά ζευγάρια" μπορεί να μην το αντιλήφθηκες αλλά είπες οτι τα άλλα ζευγάρια δεν είναι κανονικά, έκανες έναν διαχωρισμό και αυτό προσπαθούμε να εξαλείψουμε. Ακόμα και μέσα σε ανθρώπους που δεν έχουν ρατσισμό (όπως εσύ) κρύβεται όμως ο διαχωρισμός. Κι αυτό πρέπει να τελειώσει.

Να στο πω πιο απλά, αν είχες μπροστά σου ένα φιλικό σου ομοφυλόφιλο ζευγάρι και συζητούσατε και τους έλεγες "καλά εδώ η υιοθεσία είναι δύσκολη για τα κανονικά ζευγάρια!", τί πιστεύεις οτι θα ένιωθαν; Δε θα πληγώνονταν; Δε θα πήγαιναν το βράδυ σπίτι τους σκεπτόμενοι οτι ακόμα και η φίλη τους η Μαργαρίτα δεν τους θεωρεί κανονικό ζευγάρι;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Μαργαρίτα είχες και άλλες λέξεις να χρησιμοποιήσεις. Π.χ. straight ζευγάρια ή ετερόφυλα ζευγάρια. How hard was that?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.
Καλά ας επικρατήσει ηρεμία, δεν χρειάζεται να κολλάμε άνθρωπο στο τοίχο. Δυστυχώς όλοι μεγαλώσαμε με κάποια πράγματα στο κεφάλι μας. Μεγαλώσαμε γνωρίζοντας ότι κανονική/φυσιολογική οικογένεια είναι η ετεροφυλόφιλη. Ότι το φυσιολογικό είναι από παιδιά να μας γυαλίζουν το μάτι συνομήλικοι/ες του αντίθετου φύλου μόνον κλπ.

Κάποια πράγματα βγαίνουν αυθορμήτως δυστυχώς και πολλές φορές πράγματι πληγώνουν τον κόσμο και δημιουργούν παρεξηγήσεις όπως η παραπάνω λέξις «κανονικά» στα ζευγάρια που πράγματι είναι διαχωρισμός σε κανονικά και μη κανονικά. Όμως εφ΄όσον έχει υπάρξει λάθος όπως αντελήφθην δεν χρειάζεται να δώκουμε περαιτέρω έκταση στο θέμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Παιδιά δε χρειζεται όντως τόσο πανικός για μια λέξη. Η Μαργαρίτα μπορεί να το είπε πάνω στον αυθορμητισμό της , δεν το είπε σίγουρα για να μειώσει κάποιον και δε χρειάζεται τόσο backlash για κάτι αυθόρμητο. Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας έχουμε κάνει πολλές ατυχείς δηλώσεις στην ζωή μας.😉😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top