Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
ΚΑΙ ο Θεός ευλόγησε τον Νώε, και τους γιους του· και τους είπε: Αυξάνεστε και πληθύνεστε, και γεμίστε τη γη·
και ο φόβος σας, και ο τρόμος σας, θα είναι επάνω σε όλα τα ζώα τής γης, κι επάνω σε όλα τα πουλιά τού ουρανού, επάνω σε κάθε τι που σέρνεται επάνω στη γη, κι επάνω σε όλα τα ψάρια τής θάλασσας· στα χέρια σας δόθηκαν·
κάθε τι που κινείται, το οποίο ζει, θα είναι σε σας για τροφή· μέχρι το χλωρό χορτάρι, σας έδωσα τα πάντα· κρέας, όμως, με τη ζωή του, με το αίμα του, δεν θα φάτε
Θα βγούμε έξω από το θέμα αλλά αυτό είναι άκρατος ανθρωποκεντρικός εγωισμός

ως τόσο όπως προείπα δεν υπάρχει δυνατότητα αναπαραγωγής

ό,τι καλύτερο για να καταπολεμηθεί ο υπερπληθυσμός για το καλό του πλανήτη.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλή ανατροφή μπορεί να γίνει και από ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, ως τόσο όπως προείπα δεν υπάρχει δυνατότητα αναπαραγωγής άρα η όλη διαδικασία εξ αρτάται από ετεροφυλόφιλους γονείς που εγκατέλειψαν για τον χ y λόγο τα παιδιά των. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα του κοινωνικού συμβιβασμού που προείπα αλλά σε εσάς τους sjw σας χάλασε.
Και τι σχέση έχει αυτό; Εγκαταλελειμένα παιδιά θα υπάρχουν πάντα. Άσε που η υιοθεσία από ομόφυλο ζευγάρι δεν αφορά πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί να έχεις παρένθετη μητέρα, φίλη του ζευγαριού, που δέχεται να κυοφορήσει ένα εξωγενώς γονιμοποιημένο ωάριο. Ή μπορεί για χψ λόγους να έχουμε έναν φυσικό πατέρα ή κηδεμόνα ενός παιδιού, η μητέρα ή οι γονείς αντίστοιχα να έχουν πεθάνει, και να θέλει ο σύντροφός του να υιοθετήσει το παιδί, ώστε νομικά να έχει συγκεκριμένα δικαιώματα. Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση, αν πεθάνει και ο φυσικός πατέρας ή κηδεμόνας, τότε το παιδί θα πάει σε ίδρυμα και όχι με τον σύντροφο του κηδεμόνα, ο οποίος μπορεί να μεγάλωνε για χρόνια το παιδί, αλλά απέναντι στο νόμο να είναι ανύπαρκτος. Όπως χάνει και σειρά άλλων πιο minor δικαιωμάτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η κοινωνία είναι δομημένη έτσι για αιώνες
Επίσης για χιλιετίες μέχρι πρόσφατα επιτρέπονταν η δουλεία, τα βασανιστήρια και η νομική καωτερότητα της γυναίκας. Συνεπώς είτε και αυτά είναι σωστά για εσένα είτε το συγκεκριμένο επιχείρημα δεν έχει καμία αξία.

και για κάποιο λόγο μπορούν ένας άνδρας και μία γυναίκα να τεκνοποιήσουν.
Άρα αν ένα ετερόφυλο ζευγάρι αδυνατεί για κάποιους λόγους να τεκνοποιήσει, αυτό είναι κάποιο μήνυμα της φύσης ότι δε θα είναι καλοί γονείς;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας LGBT που να μη παραδέχεται την σημασία του να μεγαλώνουν τα παιδιά με γονείς άλλου φύλου (και τα δύο φύλα χρειάζονται). Η φύσις εποίησε η αναπαραγωγή να εγένετο μεταξύ ανδρός και γυναικός.

Επίσης η φύσις εποίησε να πεθαίνεις στα 25-30, αλλά τα ad naturam τα θυμάστε μόνο όταν θέλετε να καλύψετε τη κακοψυχία σας.

Παραμένει βέβαια άγνωστο το πώς η δυνατότητα αναπαραγωγής συνδέεται με την ποιότητα της ανατροφής, αλλά είμαι βέβαιος ότι στο μυαλό σου βγάζει νόημα.

Η όλη ιστορία με το δικαίωμα στην τεκνοθεσία από τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια είναι απλά ένας κοινωνικός συμβιβασμός αφού a priori παραδεχθούμε πως το να μεγαλώνουν τα παιδιά με ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων είναι μακράν καλλίτερο και προτιμητέο από το να μεγαλώνουν σε παιδοφυλακές (σσ. ιδρύματα). Τα παιδιά που παραμένουν κλεισμένα σε ιδρύματα είναι μακράν περισσότερα αναλογικά από εκείνα που υιοθετούνται από τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια (βέβαια θεωρώ εάν χαλάρωναν κάπως οι τρομερές διαδικασίες και οι άθλιες προϋποθέσεις υιοθεσίας ίσως να είχαμε περισσότερες επιτυχίες αλλά στο σαβουροκράτος μην ζητάμε και πολλά).

Μμμ, όχι.

Η όλη ιστορία με το δικαίωμα στην υιοθεσία ξεκινάει από δύο επίπεδα. Αφενός από την οπτική του παιδιού, το οποίο έχει δικαίωμα να μεγαλώσει σε ένα υγιές περιβάλλον, ανάμεσα σε ανθρώπους που το αγαπούν. Αφετέρου από την οπτική των γονιών, οι οποίοι έχουν δικαίωμα ως άνθρωποι να δημιουργήσουν οικογένεια. Επομένως, το να στερείς από τα ομόφυλα ζευγάρια το δικαίωμα στην υιοθεσία σημαίνει πρώτον, ότι παραβιάζεις το δικαίωμα του παιδιού να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον αντίστοιχο εκείνου που θα είχε αν υπήρχαν ακόμα οι φυσικοί γονείς του, και δεύτερον ότι θεωρείς την ομόφυλη οικογένεια ως κάτι υποδεέστερο της ετερόφυλης, το οποίο παραβιάζει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

Βέβαια μπορείς κάλλιστα να υποστηρίξεις ότι τα ομόφυλα ζευγάρια δεν μπορούν ποτέ να δημιουργήσουν οικογένεια, για κάποιον ευφάνταστο ιδεοληπτικό λόγο, ή ότι είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν δύο έμφυλα πρότυπα μέσα στην οικογένεια. Στην τελευταία περίπτωση, ανυπομονώ να ακούσω τις απόψεις σου για την ανδρική και τη γυναικεία φύση, είμαι βέβαιος ότι θα είναι εξίσου sad με την υπόλοιπη τοποθέτηση.

Υ.Γ. Αυτά για να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση επί του ζητήματος γιατί και woke χαρακτηριστικά (από αριστερό) και νύξη για Αννίτα Πάνια έγινε από φιλελέρα και πολλά άλλα καλά ορισμένων...

Εκεί που γράφω και εγώ τον Μαρξ και τον Λένιν. Παρακάτω.

My memory is a bit fuzzy, are you still a nazi?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Και τι σχέση έχει αυτό; Εγκαταλελειμένα παιδιά θα υπάρχουν πάντα. Άσε που η υιοθεσία από ομόφυλο ζευγάρι δεν αφορά πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί να έχεις παρένθετη μητέρα, φίλη του ζευγαριού, που δέχεται να κυοφορήσει ένα εξωγενώς γονιμοποιημένο ωάριο. Ή μπορεί για χψ λόγους να έχουμε έναν φυσικό πατέρα ή κηδεμόνα ενός παιδιού, η μητέρα ή οι γονείς αντίστοιχα να έχουν πεθάνει, και να θέλει ο σύντροφός του να υιοθετήσει το παιδί, ώστε νομικά να έχει συγκεκριμένα δικαιώματα. Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση, αν πεθάνει και ο φυσικός πατέρας ή κηδεμόνας, τότε το παιδί θα πάει σε ίδρυμα και όχι με τον σύντροφο του κηδεμόνα, ο οποίος μπορεί να μεγάλωνε για χρόνια το παιδί, αλλά απέναντι στο νόμο να είναι ανύπαρκτος. Όπως χάνει και σειρά άλλων πιο minor δικαιωμάτων.
Δεν ξέρω καν το νομικό πλαίσιο για την παρένθετη μητέρα και εάν επιτρέπεται επίσημα, μπορείς να με διαφωτίσεις εσύ. Παρ'όλα αυτά δεν βλέπω κάτι στο οποίο διαφωνούμε ως εδώ. Εγώ απλά επεσήμανα τον τρόπο αναπαραγωγής.
Επίσης για χιλιετίες μέχρι πρόσφατα επιτρέπονταν η δουλεία, τα βασανιστήρια και η νομική καωτερότητα της γυναίκας. Συνεπώς είτε και αυτά είναι σωστά για εσένα είτε το συγκεκριμένο επιχείρημα δεν έχει καμία αξία
Αυτά που αναφέρεις υπήρχαν για ένα διάστημα και η κοινωνία τα εξάλειψε. Ολόκληρη η ανθρώπινη ιστορία είναι μία αποδόμηση και ανοικοδόμηση. Θα με απαντήσεις τότε και αυτός ο νέος τύπος Οικογενείας είναι μία ανοικοδόμηση. Ναι θα πω εγώ, είναι. Αλλά ο καθένας έχει διαφορετική οπτική για το τι χρειάζεται να αποδομηθεί και τι όχι. Εγώ προσωπικά τάσσομαι υπέρ της υιοθεσίας καθαρά για πρακτικούς λόγους (αποσυμφόρησις ιδρυμάτων). Όχι για κάτι παραπάνω.

Άρα αν ένα ετερόφυλο ζευγάρι αδυνατεί για κάποιους λόγους να τεκνοποιήσει, αυτό είναι κάποιο μήνυμα της φύσης ότι δε θα είναι καλοί γονείς;
Όχι. Δυστυχώς η φύσις έδωσε και παθογένειες στους ανθρώπους. Κανείς δεν είπε πως η φύσις δεν είναι απαραίτητα σκληρή. Για την ακρίβεια είναι υπερβολικά σκληρή και η ίδια με τους δικούς της άγνωστους κανόνες κάνει ένα είδος φυσικής επιλογής στους ανθρώπους. Τουλάχιστον σύμφωνα με το πως οι άνθρωποι ερμηνεύουν το καλό και το λιγότερο καλό.

Επίσης η φύσις εποίησε να πεθαίνεις στα 25-30, αλλά τα ad naturam τα θυμάστε μόνο όταν θέλετε να καλύψετε τη κακοψυχία σας.
Νοπ. Τα χαμηλά ποσοστά θνησιμότητας του παρελθόντος αφορούν τα υψηλότατα επίπεδα θνησιμότητος των νεογέννητων παιδιών. Ο κόσμος και τότε ζούσε σε υψηλές ηλικίες σαν τις σημερινές. Η επιστήμη βελτιώνει απλά τις συνθήκες. Δεν ξέρω που το πας. Με την ίδια λογική και εσείς την παρέμβαση της επιστήμης στον άνθρωπο την θυμάστε μόνον όταν θέλετε γιατί και άλλοι στο παρελθόν προσπάθησαν να παρέμβουν επιστημονικά στην φύση για τους δικούς τους λόγους που σίγουρα διαφωνείτε μαζί τους.

Επομένως, το να στερείς από τα ομόφυλα ζευγάρια το δικαίωμα στην υιοθεσία σημαίνει πρώτον, ότι παραβιάζεις το δικαίωμα του παιδιού να μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον αντίστοιχο εκείνου που θα είχε αν υπήρχαν ακόμα οι φυσικοί γονείς του
Γιατί θεωρείς ως σίγουρο πως ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν θα έβλαπτε ένα παιδί και θα το μεγάλωνε σωστά και με αγάπη;
και δεύτερον ότι θεωρείς την ομόφυλη οικογένεια ως κάτι υποδεέστερο της ετερόφυλης
Για να θεωρήσω κάτι υποδεέστερο πρέπει να υπάρχει κιόλας. Δεν το έχουμε ακόμα στην Ελλάδα για να κρίνω. Ως τώρα έναν τύπο Οικογενείας έμαθα και αυτόν ξέρω. Παρ'όλα αυτά είμαι ανοικτός στο να δοκιμαστεί και αυτό. Όμως ως τώρα η πυρηνική οικογένεια είναι το υγιές κύτταρο του Έθνους και της φυλής.
τις απόψεις σου για την ανδρική και τη γυναικεία φύση
Θεωρώ πως είναι κοινωνικά κατασκευάσματα πολλές συμπεριφορές που έχουμε προσδέσει στα δύο φύλα, αυτό το αναγνωρίζω (όπως και αναγνωρίζω πως τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, έχει διαφορά η λέξη). Παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω προσωπικά λόγο στο να γκρεμιστούν αυτές οι κοινωνικές συμπεριφορές. Προσωπική άποψη, με αρέσουν. Έχω το δικαίωμα; Το έχω. Έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς; Το έχεις. End of story.

My memory is a bit fuzzy, are you still a nazi?
Η δική μου η μνήμη όμως δεν με γελά. Σε θυμάμαι εσένα. Κάποτε ήσουν δικός μας και εν συνεχεία έγινες κομμούνι. Δεν θα σε κουνήσω βέβαια εγώ το δάκτυλο. Μιας που κάποτε ήμουν κομμούνι και εν συνεχεία ασπάστηκα τα εθνικά ιδεώδη. Δεν το χωρούσε η ιδιοσυγκρασία μου να νοιώθω προδότης βλέπεις. Δεν θα καθίσω να εξηγήσω την διαφορά του εθνικιστού με του Εθνικοσοσιαλιστή μιας που και off topic είναι και θα πάει στο βρόντο.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Μα έτσι και αλλιώς η ανατροφή από ζευγάρια ίδιου φύλου υπάρχει και στο ζωικό βασίλειο, πρόσφατα κιόλας παρατηρήθηκε ζευγάρι πιγκουίνων που μαζί δύο αρσενικά μεγάλωσαν ένα παρατημένο αυγό. Το επιχείρημα καταρρίπτεται απο τα γεγονόντα
https://www.imperial.ac.uk/ImageCro...o-penguins--tojpeg_1556609647401_x2.jpg?r=696
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Μα έτσι και αλλιώς η ανατροφή από ζευγάρια ίδιου φύλου υπάρχει και στο ζωικό βασίλειο, πρόσφατα κιόλας παρατηρήθηκε ζευγάρι πιγκουίνων που μαζί δύο αρσενικά μεγάλωσαν ένα παρατημένο αυγό. Το επιχείρημα καταρρίπτεται απο τα γεγονόντα
https://www.imperial.ac.uk/ImageCro...o-penguins--tojpeg_1556609647401_x2.jpg?r=696
Επιπλέον, υπάρχουν οι Mexico whiptail lizards οι οποίες είναι όλες θηλυκές και αναπαράγονται ασεξουαλικά, δηλαδή με παρθενογένεση. Σε αυτό το είδος παρατηρείται το pseudocopulation, δηλαδή οι συγκεκριμένες σαύρες, παρόλο που είναι όλες θηλυκές συμπεριφέρονται σαν να ''κάνουν'' σεξ και αυτή η συμπεριφορά διεγείρει το αναπαραγωγικό σύστημα της σαύρας έτσι ώστε να παραχθούν ωάρια.

Με λίγα λόγια, η φύση δεν είναι όπως τη φαντάζονται οι δεξιοί. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Νοπ. Τα χαμηλά ποσοστά θνησιμότητας του παρελθόντος αφορούν τα υψηλότατα επίπεδα θνησιμότητος των νεογέννητων παιδιών. Ο κόσμος και τότε ζούσε σε υψηλές ηλικίες σαν τις σημερινές. Η επιστήμη βελτιώνει απλά τις συνθήκες. Δεν ξέρω που το πας. Με την ίδια λογική και εσείς την παρέμβαση της επιστήμης στον άνθρωπο την θυμάστε μόνον όταν θέλετε γιατί και άλλοι στο παρελθόν προσπάθησαν να παρέμβουν επιστημονικά στην φύση για τους δικούς τους λόγους που σίγουρα διαφωνείτε μαζί τους.

Νοπ μπακ του γιου. Σύμφωνα με τη Wikipedia, μόνο το 57% των κυνηγών - τροφοσυλλεκτών έφτανε στην ηλικία των 15 ετών, και περίπου το 64% επιβίωνε μέχρι τα 45. Ωστόσο ακόμα και αν δεχθούμε το επιχείρημά σου, η υψηλή παιδική θνησιμότητα είναι επίσης κάτι φυσικό. Αφού λοιπόν τα ad naturam είναι βάσιμα επιχειρήματα, το να αφήνουμε μωρά και παιδιά να πεθαίνουν είναι κάτι θεμιτό και επιδοκιμαστέο.

Όσο για τους άλλους στο παρελθόν, δεν έχω ιδέα σε ποιους αναφέρεσαι.

Γιατί θεωρείς ως σίγουρο πως ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν θα έβλαπτε ένα παιδί και θα το μεγάλωνε σωστά και με αγάπη;

Γιατί θεωρείς ως σίγουρο πως ένα ετερόφυλο ζευγάρι δεν θα έβλαπτε ένα παιδί και θα το μεγάλωνε σωστά και με αγάπη;

Τελευταία φορά που κοίταξα, η πλειονότητα των serial killers, των school-shooters, των ναζιστών και άλλων υγιών κοινωνικών στοιχείων ανατράφηκαν από ετερόφυλα ζευγάρια. Γιατί προϋποθέτεις ότι η βλάβη σε ένα παιδί προέρχεται από το φύλο των γονιών του και όχι από άλλους παράγοντες;

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι κάθε ομόφυλο ζευγάρι είναι υγιές και κατάλληλο να μεγαλώσει ένα παιδί. Ωστόσο, το ίδιο ισχύει αποδεδειγμένα και για τα ετερόφυλα ζευγάρια. Επομένως, δεν βλέπω πώς είναι βάσιμο ένα τεκμήριο υπέρ της ακαταλληλότητας των ομόφυλων ζευγαριών.

Για να θεωρήσω κάτι υποδεέστερο πρέπει να υπάρχει κιόλας. Δεν το έχουμε ακόμα στην Ελλάδα για να κρίνω. Ως τώρα έναν τύπο Οικογενείας έμαθα και αυτόν ξέρω. Παρ'όλα αυτά είμαι ανοικτός στο να δοκιμαστεί και αυτό. Όμως ως τώρα η πυρηνική οικογένεια είναι το υγιές κύτταρο του Έθνους και της φυλής.

Γουελ, εφόσον κόβεσαι τόσο να τοποθετηθείς ως προς τα δικαιώματα και τις ζωές άλλων ανθρώπων το ελάχιστο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να διαβάσεις τι συμβαίνει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες (19) όπου η υιοθεσία είναι νόμιμη.

Όσο για την τελευταία πρόταση, βαριέμαι να απαντήσω σε γνωμικό που πήρες από εξώφυλλο 60χρονου στο facebook.

Θεωρώ πως είναι κοινωνικά κατασκευάσματα πολλές συμπεριφορές που έχουμε προσδέσει στα δύο φύλα, αυτό το αναγνωρίζω (όπως και αναγνωρίζω πως τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, έχει διαφορά η λέξη). Παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω προσωπικά λόγο στο να γκρεμιστούν αυτές οι κοινωνικές συμπεριφορές. Προσωπική άποψη, με αρέσουν. Έχω το δικαίωμα; Το έχω. Έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς; Το έχεις. End of story.

Είναι εξαιρετικά άσχετη η παρατήρηση πως τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, αλλά σε ευχαριστώ που αποδόμησες τον φεμινισμό με επιχείρημα τύπου Tate. Όσο για τα έμφυλα συμπεριφορικά στερεότυπα, πράγματι έχεις δικαίωμα να σου αρέσουν πατριαρχικές δομές. Επειδή όμως υπάρχουν και αρκετά ετερόφυλα ζευγάρια που δεν γουστάρουν την όλη φάση, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απουσία δύο φύλων ως επιχείρημα κατά της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια, γιατί απλούστατα τέτοιες αντιλήψεις υπάρχουν και σε ετερόφυλα.

Η δική μου η μνήμη όμως δεν με γελά. Σε θυμάμαι εσένα. Κάποτε ήσουν δικός μας και εν συνεχεία έγινες κομμούνι. Δεν θα σε κουνήσω βέβαια εγώ το δάκτυλο. Μιας που κάποτε ήμουν κομμούνι και εν συνεχεία ασπάστηκα τα εθνικά ιδεώδη. Δεν το χωρούσε η ιδιοσυγκρασία μου να νοιώθω προδότης βλέπεις. Δεν θα καθίσω να εξηγήσω την διαφορά του εθνικιστού με του Εθνικοσοσιαλιστή μιας που και off topic είναι και θα πάει στο βρόντο.

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο, εγώ ανέκαθεν εθνοπροδότης ήμουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Νοπ μπακ του γιου. Σύμφωνα με τη Wikipedia, μόνο το 57% των κυνηγών - τροφοσυλλεκτών έφτανε στην ηλικία των 15 ετών, και περίπου το 64% επιβίωνε μέχρι τα 45. Ωστόσο ακόμα και αν δεχθούμε το επιχείρημά σου, η υψηλή παιδική θνησιμότητα είναι επίσης κάτι φυσικό. Αφού λοιπόν τα ad naturam είναι βάσιμα επιχειρήματα, το να αφήνουμε μωρά και παιδιά να πεθαίνουν είναι κάτι θεμιτό και επιδοκιμαστέο.

Όσο για τους άλλους στο παρελθόν, δεν έχω ιδέα σε ποιους αναφέρεσαι.
Α εσύ το πήγες τρομερά πίσω. Ο άνθρωπος διαρκώς παρενέβαινε στη φύση. Υπάρχει μια ολόκληρη εξελικτική πορεία. Εγώ σου μιλάω για τις αρχαίες, μεσαιωνικές κοινωνίες. Στη στατιστική το χαμηλό ποσοστό ηλικίας θανάτου του ανθρώπου οφείλεται κυρίως στην βρεφική θνησιμότητα που άρχισε μόλις στα μέσα με τέλη του 20ου αιώνα να καταπολεμάται αποτελεσματικά (και αυτό μόνο για τις ανεπτυγμένες κοινωνίες). Όσο για το ad naturam που λες δεν καταλαβαίνεις κάτι. Και οι δύο μεριές αξιοποιούμε την ανθρώπινη παρέμβαση στην φύση αλλά και την αυτονομία της φύσης με ωφελιμιστικό τρόπο. Καθείς όπως τον βολεύει, απλά εσύ επιμένεις να κατηγορείς εμένα για αυτό το πράγμα.
Γιατί θεωρείς ως σίγουρο πως ένα ετερόφυλο ζευγάρι δεν θα έβλαπτε ένα παιδί και θα το μεγάλωνε σωστά και με αγάπη;

Τελευταία φορά που κοίταξα, η πλειονότητα των serial killers, των school-shooters, των ναζιστών και άλλων υγιών κοινωνικών στοιχείων ανατράφηκαν από ετερόφυλα ζευγάρια. Γιατί προϋποθέτεις ότι η βλάβη σε ένα παιδί προέρχεται από το φύλο των γονιών του και όχι από άλλους παράγοντες;
Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Εσύ είπες πως κάθε παιδί έχει δικαίωμα στο να μεγαλώσει με αγάπη. Και απόρησα γιατί το θεωρείς κάτι σίγουρο αυτό. Ίσως ήταν ελαφρώς παρεξηγήσιμος ο τρόπος που το διατύπωσες. Κατά τα άλλα συμφωνούμε, ετεροφυλόφιλα ζευγάρια ανέθρεψαν και κομμούνια.... Αν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι είναι διατεθειμένο να μεγαλώσει παιδί με πατριωτικές αξίες θα το προτιμήσω από ένα ετεροφυλόφιλο προσωπικά (βλέπεις; Ωφελιμιστική προσέγγιση των πραγμάτων στα πάντα).

Είναι εξαιρετικά άσχετη η παρατήρηση πως τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, αλλά σε ευχαριστώ που αποδόμησες τον φεμινισμό με επιχείρημα τύπου Tate. Όσο για τα έμφυλα συμπεριφορικά στερεότυπα, πράγματι έχεις δικαίωμα να σου αρέσουν πατριαρχικές δομές. Επειδή όμως υπάρχουν και αρκετά ετερόφυλα ζευγάρια που δεν γουστάρουν την όλη φάση, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απουσία δύο φύλων ως επιχείρημα κατά της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια, γιατί απλούστατα τέτοιες αντιλήψεις υπάρχουν και σε ετερόφυλα.
Μ'αρέσει που με κατηγορείς πως αναμασώ πράγματα που βλέπω σε προφίλ άλλων ενώ αυτή η παράγραφος είναι ξεκάθαρο NPC. Πετάμε στο άσχετο φεμινισμό, andrew tate, πατριαρχία και όλα καλά. Κλασσική συμπεριφορά NPC. Δεν έχει καμμία σχέση η πατριαρχία με αρρενωπότητα και θηλυκότητα. Αλλά αυτά είναι και off topic. Το πρότυπο μητέρα-πατέρας εσύ θεωρείς πως είναι τυχαίο δηλαδή; Δεν λέω να μην υπάρχουν και άλλοι δεσμοί αλλά προσοχή στη διατύπωση. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα πια.
Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο, εγώ ανέκαθεν εθνοπροδότης ήμουν.
Μην ανησυχείς, δεν σε πρόλαβα στην χρυσή εποχή σου. Κομμούνι σε θυμάμαι όταν μπήκα. Μάλιστα πετούσες και διάφορα καλά μαργαριτάρια όπως το αν γίνει πόλεμος που θα κολυμπούσες μέχρι την Αλβανία. Εμένα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Για την αριστερά αγχώνομαι πιο πολύ που ονειρεύεται νέο συμμοριτοπόλεμο και συνάμα προάγει τέτοιες αντιλήψεις στους δικούς της. Όσο για το τι ήσουν δεν το συνεχίζω εφ'όσον δεν το παραδέχεσαι εσύ ο ίδιος. Αλλά μην με υποτιμάς τόσο, έχω πολλά πλοκάμια, παντού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Επίσης έρευνες έχουν δείξει ότι τα παιδιά από ομοφυλόφιλους γονείς είναι πιο πιθανό να υποστούν κακοποίηση κατά την παιδική τους ηλικία, και αντιμετωπίζουν σε μεγαλύτερο ποσοστό προβλήματα μετέπειτα στην ενήλικη ζωή τους σε σχέση με παιδιά που μεγάλωσαν με straight γονείς.
Περίεργο διότι η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημονικών ερευνών δείχνουν το ακριβώς αντίθετο, ότι ουδεμία διαφορά υφίσταται ανάμεσα σε παιδιά τα οποία μεγαλώνουν σε ομόφυλες οικογένειες σε σχέση με αυτά που μεγαλώνουν σε ετερόφυλες.




Στην πραγματικότητα είναι τόσες πολλές αυτές οι έρευνες που το αντίθετο, η μειοψηφία των ερευνών που υποστηρίζουν το αντίθετο, έχουν ελεγχθεί για την επιστημονική τους μεθοδολογία και την αντικειμενικότητά τους (σε τέτοιου είδους συμπεράσματα καταλήγουν έρευνες που διεξάγονται συνήθως από θρησκευτικές οργανώσεις και φορείς εναντίον των δικαιωμάτων των ΛΟΑΤΚΙ ατόμων)

 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Όταν μια έρευνα έρχεται σε αντίθεση με την επικρατούσα ιδεολογία είναι φυσικό να απαξιώνεται.

Θα αναφέρω όμως και κάτι άλλο που επίσης δένει και επιβεβαιώνει την πρώτη έρευνα.
Τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας είναι περισσότερα στα lgbtq ζευγάρια σε σχέση με τα straight

Αυτό αυτόματα καθιστά την straight οικογένεια καλύτερο υποψήφιο περιβάλλον για ένα παιδί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μα έτσι και αλλιώς η ανατροφή από ζευγάρια ίδιου φύλου υπάρχει και στο ζωικό βασίλειο, πρόσφατα κιόλας παρατηρήθηκε ζευγάρι πιγκουίνων που μαζί δύο αρσενικά μεγάλωσαν ένα παρατημένο αυγό. Το επιχείρημα καταρρίπτεται απο τα γεγονόντα
https://www.imperial.ac.uk/ImageCro...o-penguins--tojpeg_1556609647401_x2.jpg?r=696

Επιπλέον, υπάρχουν οι Mexico whiptail lizards οι οποίες είναι όλες θηλυκές και αναπαράγονται ασεξουαλικά, δηλαδή με παρθενογένεση. Σε αυτό το είδος παρατηρείται το pseudocopulation, δηλαδή οι συγκεκριμένες σαύρες, παρόλο που είναι όλες θηλυκές συμπεριφέρονται σαν να ''κάνουν'' σεξ και αυτή η συμπεριφορά διεγείρει το αναπαραγωγικό σύστημα της σαύρας έτσι ώστε να παραχθούν ωάρια.

Με λίγα λόγια, η φύση δεν είναι όπως τη φαντάζονται οι δεξιοί. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία.
Δε βλέπω πως το τι απαντάτε στη φύση έχει κάποια πρακτική σχέση με τους ανθρώπους, πόσο μάλλον οταν αφορά φαινόμενα που δεν έχουν ή δε μπορούν να μελετηθούν σε βάθος. Στη φύση μπορούμε να κάνουμε πολλές ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις. Μεσα σε αυτές μπορεί να ειναι η ομοφυλοφιλία, η παιδοφιλια, ο καναβιλισμος, η εξορία, ο βασανισμός του θηράματος και άλλα όμορφα. Η ανθρώπινη κοινωνία δε λειτουργεί αποκλειστικά βάση της βιολογια της, αλλα βασίζεται στη λογική και κατ'επέκταση στην ηθική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όσο για το ad naturam που λες δεν καταλαβαίνεις κάτι. Και οι δύο μεριές αξιοποιούμε την ανθρώπινη παρέμβαση στην φύση αλλά και την αυτονομία της φύσης με ωφελιμιστικό τρόπο. Καθείς όπως τον βολεύει, απλά εσύ επιμένεις να κατηγορείς εμένα για αυτό το πράγμα.

Δεν υποστήριξα ποτέ ότι η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια είναι θεμιτή επειδή η ομοφυλοφιλία είναι φυσικό φαινόμενο. Αντίθετα, υποστήριξα ότι οποιοδήποτε ad naturam επιχείρημα είναι αβάσιμο, απλούστατα γιατί είναι λογικό άλμα να υποστηρίξεις πως ο,τιδήποτε φυσικό είναι και θεμιτό ή, αντίστοιχα, αποδοκιμαστέο.

Σε κάθε περίπτωση, αν επί κοινωνικών ζητημάτων προσφεύγεις στη φύση ad hoc με ένα καθαρά υποκειμενικό στοιχείο όπως ο ωφελιμισμός (γιατί δεν προσδιορίζεις με ποια κριτήρια απαξιολογείς την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια), τότε η συζήτηση είναι κυνήγι φαντασμάτων και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Εσύ είπες πως κάθε παιδί έχει δικαίωμα στο να μεγαλώσει με αγάπη. Και απόρησα γιατί το θεωρείς κάτι σίγουρο αυτό. Ίσως ήταν ελαφρώς παρεξηγήσιμος ο τρόπος που το διατύπωσες. Κατά τα άλλα συμφωνούμε, ετεροφυλόφιλα ζευγάρια ανέθρεψαν και κομμούνια.... Αν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι είναι διατεθειμένο να μεγαλώσει παιδί με πατριωτικές αξίες θα το προτιμήσω από ένα ετεροφυλόφιλο προσωπικά (βλέπεις; Ωφελιμιστική προσέγγιση των πραγμάτων στα πάντα).

Εφόσον μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις, τουλάχιστον απάντα σε αυτό που λέω και όχι σε αυτό που νομίζεις ότι λέω. Δεν είπα ποτέ πως ένα ομόφυλο ζευγάρι θα αποτελέσει οπωσδήποτε υγιές περιβάλλον ανατροφής ενός παιδιού. Όπως, άλλωστε, κανείς δεν μπορεί να εξασφαλίσει κάτι τέτοιο ούτε για τα ομόφυλα ζευγάρια.

Ωστόσο, η συζήτηση ξεφεύγει από την ουσία της γιατί η αναπαραγωγή από ετερόφυλα ζευγάρια είναι ανεξέλεγκτη. Κανείς δεν εξασφαλίζει ούτε την ποιότητα των γονιών, ούτε την ποιότητα των αξιών με τις οποίες θα μεγαλώσουν το παιδί τους. Εφόσον λοιπόν το σχετικό ζήτημα είναι ανεξέλεγκτο, αυτό που απομένει είναι μια δυσμενής διάκριση εις βάρος των ομόφυλων ζευγαριών. Γιατί από τη μία αναγνωρίζεις το πρόβλημα και στα ετερόφυλα ζευγάρια, ωστόσο τους επιτρέπεις να δημιουργούν προβληματικές οικογένειες, ενώ από την άλλη στερείς ακόμα και τη δυνατότητα από τα ομόφυλα να δημιουργήσουν υγιείς.

Μ'αρέσει που με κατηγορείς πως αναμασώ πράγματα που βλέπω σε προφίλ άλλων ενώ αυτή η παράγραφος είναι ξεκάθαρο NPC. Πετάμε στο άσχετο φεμινισμό, andrew tate, πατριαρχία και όλα καλά. Κλασσική συμπεριφορά NPC. Δεν έχει καμμία σχέση η πατριαρχία με αρρενωπότητα και θηλυκότητα. Αλλά αυτά είναι και off topic. Το πρότυπο μητέρα-πατέρας εσύ θεωρείς πως είναι τυχαίο δηλαδή; Δεν λέω να μην υπάρχουν και άλλοι δεσμοί αλλά προσοχή στη διατύπωση. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα πια.

Με χαρακτηρίζει NPC ο άνθρωπος που απέδρασε από το 4chan.

Αν πρέπει να αποδόσεις κάπου την ασχετοσύνη αυτής της παραγράφου, ξεκίνα από το γεγονός ότι αναφέρθηκες στο ότι τα δύο φύλα είναι ίσα και όχι ίδια. Αν δεν αιτιολογήσεις γιατί αναφέρθηκες σε ένα λαϊκίστικο επιχείρημα κατά του φεμινισμού, τότε θα συνεχίσω να σε θεωρώ ιδεοληπτικό.

Η πατριαρχία έχει αδιαμφισβήτητα σχέση με την αρρενωπότητα και τη θηλυκότητα, την ανδρική και τη γυναικεία φύση ή οποιαδήποτε άλλη ταμπέλα έρχεται εκ των υστέρων για να προσδώσει κοινωνικές προεκτάσεις στις έμφυλες ταυτότητες. Όταν ένας άνθρωπος ανατρέφεται εντός ενός πλαισίου που του υπαγορεύει ότι πρέπει να συμπεριφέρεται με τον Χ τρόπο επειδή είναι άνδρας ή γυναίκα, και όταν ιστορικά αυτό το πλαίσιο έχει χρησιμοποιηθεί για την καταπίεση των γυναικών (και των ανδρών, σε διαφορετική έκταση), τότε προφανώς και τα συναφή δίπολα σχετίζονται με την πατριαρχία.

Με ρωτάς μάλιστα αν το πρότυπο μητέρας - πατέρας είναι τυχαίο. Όταν όμως αυτό το δίπολο διαμορφώθηκε σε ένα πατριαρχικό παρελθόν, η αναπαραγωγή του σήμερα δεν διαιωνίζει κατάλοιπα τουλάχιστον αυτού του συστήματος; Όταν αξιώνεις μόνο από τα ετερόφυλα ζευγάρια να ανατρέφουν παιδιά, επειδή μόνο αυτά μπορούν να δείξουν σε ένα παιδί τι πρέπει να είναι άνδρας και τι γυναίκα (προϋποθέτοντας μια σαφή και ανυπέρβλητη συμπεριφορική διαφοροποίηση μεταξύ των δύο), δεν είσαι και σεξιστής;

Μην ανησυχείς, δεν σε πρόλαβα στην χρυσή εποχή σου. Κομμούνι σε θυμάμαι όταν μπήκα. Μάλιστα πετούσες και διάφορα καλά μαργαριτάρια όπως το αν γίνει πόλεμος που θα κολυμπούσες μέχρι την Αλβανία. Εμένα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Για την αριστερά αγχώνομαι πιο πολύ που ονειρεύεται νέο συμμοριτοπόλεμο και συνάμα προάγει τέτοιες αντιλήψεις στους δικούς της. Όσο για το τι ήσουν δεν το συνεχίζω εφ'όσον δεν το παραδέχεσαι εσύ ο ίδιος. Αλλά μην με υποτιμάς τόσο, έχω πολλά πλοκάμια, παντού.

Α ναι, αυτό αδιαμφισβήτητα το έχω πει και σε διαβεβαιώ πως έχω αποκτήσει τρομερές ικανότητες στο ύπτιο για όταν έρθει η ώρα. Εξάλλου για την Αλβανία μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω, έχει τρομερές παραλίες. Πέρα όμως από την ειδυλλιακή αλβανική ακτογραμμή, το γεγονός ότι βγάζεις τέτοιο μένος απέναντι στην αριστερά συνολικά λέει περισσότερα για σένα παρά για τις κολυμβητικές μου ικανότητες.

Τέλος, θα με τιμούσε το ότι έχω θαυμαστές που ρωτάνε για μένα αν αυτοί δεν ήταν ακροδεξιοί. Εν προκειμένω βέβαια τα πλοκάμια σου είναι είτε αμόρφωτα είτε καθυστερημένα (ποντάρω και στα δύο), διότι σε παραπληροφόρησαν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
γιατί δεν προσδιορίζεις με ποια κριτήρια απαξιολογείς την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια
Δεν είμαι κατά της δυνατότητος, ως τόσο παραμένει ως ιδεατό για εμένα το ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και η πυρηνική οικογενεία για την ώρα ως τε το παιδί να γνωρίζει και τι εστί μητέρα και τι εστί πατέρας. Βλέπουμε στο μέλλον αγαπητέ μου.

Γιατί από τη μία αναγνωρίζεις το πρόβλημα και στα ετερόφυλα ζευγάρια,
Η λογική σου επειδή μερικά ετεροφυλόφιλα ζευγάρια είναι προβληματικά αυτό σημαίνει πως είναι εν τάξει η υιοθεσία σε ομοφυλόφιλα είναι περίεργη και επιδέχεται κριτικής. Πάντα υπήρχε αυτό και πάντα θα υπάρχει. Δεν μπορεί ένα κράτος να ελέγχει το ποιοι θα γεννάνε παιδιά (ίσως σε μερικές συγκεκριμμένες περιπτώσεις να έπρεπε) και στις περισσότερες περιπτώσεις ευτυχώς δεν μπορεί γιατί αν κάθε ιδεολογία που γυρνούσε το κρατικό γρανάζι ήθελε να χτυπήσει σε αυτό το σημείο τους αντιπάλους της θα είχαμε άσχημα ξεμπερδέματα.

Με χαρακτηρίζει NPC ο άνθρωπος που απέδρασε από το 4chan.
Ε αυτά που λες είναι όλα NPC.

Αν πρέπει να αποδόσεις κάπου την ασχετοσύνη αυτής της παραγράφου, ξεκίνα από το γεγονός ότι αναφέρθηκες στο ότι τα δύο φύλα είναι ίσα και όχι ίδια. Αν δεν αιτιολογήσεις γιατί αναφέρθηκες σε ένα λαϊκίστικο επιχείρημα κατά του φεμινισμού, τότε θα συνεχίσω να σε θεωρώ ιδεοληπτικό.
Η ασχετοσύνη ανήκει σε εσάς τους woke που έχετε ισοπεδώσει τα πάντα. Δεν χρειάζεται καν στοιχειώδη νοημοσύνη για να καταλάβεις πως τα δύο φύλα δεν είναι ίδια. Και αμφιβάλλω και αν οι φεμινιστές το υποστηρίζουν αυτό κιόλας, μιας που ύπουλα το συνέδεσες εκεί για δημιουργία εντυπώσεων υπέρ σου. Γνωστή στρατηγική. Από εκεί και έπειτα εάν δεν καταλαβαίνεις τις εγγενείς διαφορές τι να πω, δεν υπάρχει καν λόγος να το συζητήσουμε.

Η πατριαρχία έχει αδιαμφισβήτητα σχέση με την αρρενωπότητα και τη θηλυκότητα, την ανδρική και τη γυναικεία φύση ή οποιαδήποτε άλλη ταμπέλα έρχεται εκ των υστέρων για να προσδώσει κοινωνικές προεκτάσεις στις έμφυλες ταυτότητες. Όταν ένας άνθρωπος ανατρέφεται εντός ενός πλαισίου που του υπαγορεύει ότι πρέπει να συμπεριφέρεται με τον Χ τρόπο επειδή είναι άνδρας ή γυναίκα, και όταν ιστορικά αυτό το πλαίσιο έχει χρησιμοποιηθεί για την καταπίεση των γυναικών (και των ανδρών, σε διαφορετική έκταση), τότε προφανώς και τα συναφή δίπολα σχετίζονται με την πατριαρχία.
Σε κάποια χαρακτηριστικά ίσως. Θεωρώ σε γενική εικόνα άκυρο τον συσχετισμό πατριαρχίας- έμφυλων χαρακτηριστικών. Πάντα και σε κάθε πολιτισμό οι άνθρωποι ανατρέφονται ενός πλαισίου όπως το λες. Κάποιες συμπεριφορές πάντα προωθούνταν ως υγιή πρότυπα και αυτό πρέπει και να συμβαίνει αν θέλουμε να υπάρξει συνέχεια στο ανθρώπινο είδος. Τα περί καταπιέσεως είναι λίγο NPC ρε μαν. Που κολλάνε; Πολλοί δεν ακολουθούν τα πρότυπα, κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία του να πράττει αυτό που θέλει χωρίς να δέχεται κατακραυγή. Είστε ελεύθεροι να μεγαλώνετε παιδιά χωρίς ταυτότητα και κοινωνικά χαρακτηριστικά. Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε το αντίθετο. Προφανώς βέβαια στους woke ούτε αυτό είναι αρκετό καθώς το δηλητήριο τους θέλουν να το επιβάλλουν πάνω σε όλους, δεν δέχονται πως υπάρχουν και διαφορετικές ερμηνείες από τη ποταπή δική τους.

Όταν αξιώνεις μόνο από τα ετερόφυλα ζευγάρια να ανατρέφουν παιδιά, επειδή μόνο αυτά μπορούν να δείξουν σε ένα παιδί τι πρέπει να είναι άνδρας και τι γυναίκα (προϋποθέτοντας μια σαφή και ανυπέρβλητη συμπεριφορική διαφοροποίηση μεταξύ των δύο), δεν είσαι και σεξιστής;
Δεν αξιώνω κάτι τέτοιο αλλά ούτε κολλάει κάπως ο σεξισμός σε αυτό που είπες. Πάλι NPC ατάκα. Ό,τι δεν κάνουν οι γονείς (είτε ετεροφυλόφιλοι είτε ομοφυλόφιλοι) το κάνει η κοινωνία με τον τρόπο της. Η κοινωνία μας είναι ηθικοπλαστική και ανέκαθεν στην ανθρώπινη ιστορία ήταν. Πάντα όμως υπήρχαν και τα άτομα που δεν ακολουθούσαν την νόρμα.

Τέλος, θα με τιμούσε το ότι έχω θαυμαστές που ρωτάνε για μένα αν αυτοί δεν ήταν ακροδεξιοί
Δεν θαυμάζουμε κομμούνια «φίλε» griff. Ούτε με νοιάζει τι καπνό φουμάρεις, όμως έτυχε παραδόξως να πέσω από τα σύννεφα με τις αποκαλύψεις. Κοίτα να δεις κάτι πράγματα.

Εν προκειμένω βέβαια τα πλοκάμια σου είναι είτε αμόρφωτα είτε καθυστερημένα (ποντάρω και στα δύο), διότι σε παραπληροφόρησαν.
ή απλά δεν έχεις το θάρρος να το παραδεχθείς, το έχεις σβήσει τελείως από μέσα σου. Άλλως τε για αυτό φημίζεται ο χώρος σας. Το αποδεικνύεις και με αυτά που γράφεις θαλασσόλυκε μου.

Προσωπικά βέβαια εύχομαι να λες αλήθεια και να μην ήσουν ουδέποτε εθνικόφρονας γιατί είναι κρίμα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πριν από 5 περίπου χρόνια, είχα ψηφίσει να μην παντρεύονται και να μην υιοθετούν παιδιά.
Τώρα έχω αλλάξει άποψη. Λέω ναι στο γάμο και στην υιοθεσία.
Βλέπω πως υπάρχουν αρμονικότατα ομοφυλοφυλικά ζευγάρια, συχνά πολύ καλύτερα από ετεροφυλικά, με αλληλοσεβασμό και επικοινωνία και βρίσκουν ένα μοντέλο οικογένειας, για να μεγαλώνουν τα παιδιά, συχνά πολύ καλύτερα απ αυτά των <<παραδοσιακών>> ζευγαριών
Έχω ήδη γνωρίσει πολλά τετοια ζευγάρια και καθενα έχει τον τρόπο του. :

- Δυο ζευγάρια γυναικών, έχουν από 2 παιδιά το κάθε ζευγάρι. Το ένα ζευγαρι είναι γειτόνισσες, καταπληκτικά κορίτσια και μανάδες. Το άλλο ήταν συναδέλφισσα με τη σύντροφό της, μας εξήγησε και τον τροπο σύλληψης, γιατί είχα και γω την <<τεχνική>> απορία, ποιος άνθρωπος θα δεχτεί να πάει ο/η σύντροφος με άλλον, προκειμένου να συλλάβει. Η συνάδελφος το έκανε με εξωσωματική. Έχουν μεταξύ τους κύκλο, ή οι κλινικές υποψήφιους πατεράδες, οι οποίοι είναι επίσης ομοφυλόφυλοι και γίνεται μεταξύ τους αυτή η συμφωνία. Λίγο εμπορική, αλλά λειτουργεί μια χαρά. Για τις γυναίκες είναι εύκολο. Επίσης λόγω μητρότητας, έχουν τον πρώτο λόγο για την ανατροφή του παιδιού. Οι πατεράδες, εδώ στη γειτονιά έρχονται τακτικά. Τα παιδιά είναι πλέον μαθημένα σ αυτό το μοντέλο.
- Ξέρω επίσης γυναίκα που είχε παιδιά με άντρα και τα μεγαλώνει πλέον με την σύντροφό της.
Απ την άλλη γνωρίζω πολλά παιδιά, που ζουν και μεγαλώνουν σε μη λειτουργικούς γάμους, ή γάμους που έγιναν δίχως αγάπη, απλά με σκοπό την αναπαραγωγή. Πολύ άσχημο!

Τα περί βιολογικής δυνατότητας αναπαραγωγής, δε σχετίζονται καθόλου με την ευτυχία της οικογένειας.
Παιδιά, μπορούν να συλληφθούν ακόμη και από βιασμό, δε σημαίνει αυτό κάτι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά της δυνατότητος, ως τόσο παραμένει ως ιδεατό για εμένα το ετεροφυλόφιλο ζευγάρι και η πυρηνική οικογενεία για την ώρα ως τε το παιδί να γνωρίζει και τι εστί μητέρα και τι εστί πατέρας. Βλέπουμε στο μέλλον αγαπητέ μου.


Η λογική σου επειδή μερικά ετεροφυλόφιλα ζευγάρια είναι προβληματικά αυτό σημαίνει πως είναι εν τάξει η υιοθεσία σε ομοφυλόφιλα είναι περίεργη και επιδέχεται κριτικής. Πάντα υπήρχε αυτό και πάντα θα υπάρχει. Δεν μπορεί ένα κράτος να ελέγχει το ποιοι θα γεννάνε παιδιά (ίσως σε μερικές συγκεκριμμένες περιπτώσεις να έπρεπε) και στις περισσότερες περιπτώσεις ευτυχώς δεν μπορεί γιατί αν κάθε ιδεολογία που γυρνούσε το κρατικό γρανάζι ήθελε να χτυπήσει σε αυτό το σημείο τους αντιπάλους της θα είχαμε άσχημα ξεμπερδέματα.


Ε αυτά που λες είναι όλα NPC.


Η ασχετοσύνη ανήκει σε εσάς τους woke που έχετε ισοπεδώσει τα πάντα. Δεν χρειάζεται καν στοιχειώδη νοημοσύνη για να καταλάβεις πως τα δύο φύλα δεν είναι ίδια. Και αμφιβάλλω και αν οι φεμινιστές το υποστηρίζουν αυτό κιόλας, μιας που ύπουλα το συνέδεσες εκεί για δημιουργία εντυπώσεων υπέρ σου. Γνωστή στρατηγική. Από εκεί και έπειτα εάν δεν καταλαβαίνεις τις εγγενείς διαφορές τι να πω, δεν υπάρχει καν λόγος να το συζητήσουμε.


Σε κάποια χαρακτηριστικά ίσως. Θεωρώ σε γενική εικόνα άκυρο τον συσχετισμό πατριαρχίας- έμφυλων χαρακτηριστικών. Πάντα και σε κάθε πολιτισμό οι άνθρωποι ανατρέφονται ενός πλαισίου όπως το λες. Κάποιες συμπεριφορές πάντα προωθούνταν ως υγιή πρότυπα και αυτό πρέπει και να συμβαίνει αν θέλουμε να υπάρξει συνέχεια στο ανθρώπινο είδος. Τα περί καταπιέσεως είναι λίγο NPC ρε μαν. Που κολλάνε; Πολλοί δεν ακολουθούν τα πρότυπα, κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία του να πράττει αυτό που θέλει χωρίς να δέχεται κατακραυγή. Είστε ελεύθεροι να μεγαλώνετε παιδιά χωρίς ταυτότητα και κοινωνικά χαρακτηριστικά. Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε το αντίθετο. Προφανώς βέβαια στους woke ούτε αυτό είναι αρκετό καθώς το δηλητήριο τους θέλουν να το επιβάλλουν πάνω σε όλους, δεν δέχονται πως υπάρχουν και διαφορετικές ερμηνείες από τη ποταπή δική τους.


Δεν αξιώνω κάτι τέτοιο αλλά ούτε κολλάει κάπως ο σεξισμός σε αυτό που είπες. Πάλι NPC ατάκα. Ό,τι δεν κάνουν οι γονείς (είτε ετεροφυλόφιλοι είτε ομοφυλόφιλοι) το κάνει η κοινωνία με τον τρόπο της. Η κοινωνία μας είναι ηθικοπλαστική και ανέκαθεν στην ανθρώπινη ιστορία ήταν. Πάντα όμως υπήρχαν και τα άτομα που δεν ακολουθούσαν την νόρμα.


Δεν θαυμάζουμε κομμούνια «φίλε» griff. Ούτε με νοιάζει τι καπνό φουμάρεις, όμως έτυχε παραδόξως να πέσω από τα σύννεφα με τις αποκαλύψεις. Κοίτα να δεις κάτι πράγματα.


ή απλά δεν έχεις το θάρρος να το παραδεχθείς, το έχεις σβήσει τελείως από μέσα σου. Άλλως τε για αυτό φημίζεται ο χώρος σας. Το αποδεικνύεις και με αυτά που γράφεις θαλασσόλυκε μου.

Προσωπικά βέβαια εύχομαι να λες αλήθεια και να μην ήσουν ουδέποτε εθνικόφρονας γιατί είναι κρίμα.
Πάντως ο θεός που πιστεύεις είπε αγαπάτε αλλήλους και οχι αγαπάτε ομόαιμον, ομότροπον,ομόθρησκον,ομόγλωσσον και ετεροφυλόφιλον. Κάπου μπάζουν τα πιστεύω σου just saying.
Και το να αγαπάς τους άλλους σημαίνει να τους αποδέχεσαι όπως ακριβώς είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Πάντως ο θεός που πιστεύεις είπε αγαπάτε αλλήλους και οχι αγαπάτε ομόαιμον, ομότροπον,ομόθρησκον,ομόγλωσσον και ετεροφυλόφιλον. Κάπου μπάζουν τα πιστεύω σου just saying.
Και το να αγαπάς τους άλλους σημαίνει να τους αποδέχεσαι όπως ακριβώς είναι.
Τώρα σας πήρε ο πόνος για το τι λέει ο Χριστός; Δεν τους γράφεις στα @@ σου όπως έλεγες;

Επίσης σε αυτό το θρεντ ούτε του ΚΚΕ είστε ιδιαίτερα δημοφιλείς όπως φάνηκε. Πρώτη φορά είδα μέχρι και τον μεμέτσι σε νευρικό κλονισμό. Θα μου τον κουζουλάνετε.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Τώρα σας πήρε ο πόνος για το τι λέει ο Χριστός; Δεν τους γράφεις στα @@ σου όπως έλεγες;

Επίσης σε αυτό το θρεντ ούτε του ΚΚΕ είστε ιδιαίτερα δημοφιλείς όπως φάνηκε. Πρώτη φορά είδα μέχρι και τον μεμέτσι σε νευρικό κλονισμό. Θα μου τον κουζουλάνετε.
Έκανες δυο σχόλια που καμιά σχέση δεν έχουν με αυτό που έγραψα.Εξήγησέ μου γιατί αγαπάς επιλεκτικά αλλήλους. Αν είσαι σωστός εθνικιστης δεν είσαι καλός χριστιανός και τούμπαλιν. Περιμένω
Και νησάφι πια με το ΚΚΕ λύσσα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Έκανες δυο σχόλια που καμιά σχέση δεν έχουν με αυτό που έγραψα.Εξήγησέ μου γιατί αγαπάς επιλεκτικά αλλήλους. Αν είσαι σωστός εθνικιστης δεν είσαι καλός χριστιανός και τούμπαλιν. Περιμένω
Γιατί δεν είμαι άγιος. Μόνον οι άγιοι αγαπούσαν τους πάντες, ακόμα και αυτοί πολλές φορές δεν το κατόρθωσαν αυτό όπως ο πάτερ Παΐσιος που απεχθάνονταν τους Τούρκους. Οι άνθρωποι έχουν συναισθήματα. Νιώθουν οργή, αδικία, μίσος, χαρά, ηδονή τα πάντα. Ως τόσο υπάρχουν άλλοι θρήσκοι στο φόρουμ για να ασχοληθείς μαζί τους. Εγώ δηλώνω πρώτα Εθνικιστής και μετά Χριστιανός. Από τον χριστιανισμό κρατάω περισσότερο τας παραδόσεις που μας άφησε και καλούμαστε να διαφυλάξουμε.

Α και άσε τις αιχμές πως δεν συμπαθώ κανέναν πλην τους ετεροφυλόφιλους γιατί δεν ισχύει αυτό με την καμμία.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Α και άσε τις αιχμές πως δεν συμπαθώ κανέναν πλην τους ετεροφυλόφιλους γιατί δεν ισχύει αυτό με την καμμία.
Δεν τις έπιασα εγώ αγαπητέ, εσύ χρησιμοποιείς hate speech εναντίον των ανθρώπων που προσδιορίζονται σεξουαλικά διαφορετικά απο οτι εσύ με το να τους λες πως δεν είναι φυσιολογικοί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top