Δικαιολογούν μια κακή μάνα τα δικά της παιδικά βιώματα;

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ελπιζω να μην με κραξετε για το θεμα αλλα εχω σοκαριστει. Χθες εφεραν στις γερμανικες ειδησεις τη δικη μιας μανας της οποιας η κορη βρεθηκε νεκρη την 1η Μαρτιου απο τις αρχες, κλειδωμενη μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο. Το κοριτσακι ηταν 7 χρονων και 9,5 κιλα. Η αυτοψια εδειξε οτι πεθανε απο ασιτια! :mad: Η μανα(τροπος του λεγειν) καταδικαστηκε σε ισοβια. Ο δικηγορος της προσπαθησε να μειωσει την ποινη λεγοντας οτι και η ιδια ειχε περασει ασχημη παιδικη ηλικια. Συγνωμη μονο εγω το θεωρω αυτο παραλογο?:hmm:
Μεχρι πιο σημειο πιστευετε οτι διακιολογουν τα βιωματα μας τις πραξεις μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kassie:
Ελπιζω να μην με κραξετε για το θεμα αλλα εχω σοκαριστει. Χθες εφεραν στις γερμανικες ειδησεις τη δικη μιας μανας της οποιας η κορη βρεθηκε νεκρη την 1η Μαρτιου απο τις αρχες, κλειδωμενη μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο. Το κοριτσακι ηταν 7 χρονων και 9,5 κιλα. Η αυτοψια εδειξε οτι πεθανε απο ασιτια! :mad: Η μανα(τροπος του λεγειν) καταδικαστηκε σε ισοβια. Ο δικηγορος της προσπαθησε να μειωσει την ποινη λεγοντας οτι και η ιδια ειχε περασει ασχημη παιδικη ηλικια. Συγνωμη μονο εγω το θεωρω αυτο παραλογο?:hmm:
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! :mad:

Άμα πέρασε τόόόόσο άσχημη παιδική ηλικία που να μη μπορεί να καταλάβει τις στοιχειώδεις ανάγκες ενός παιδιού, να μην έκανε παιδιά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οσο ασχημα και αν ειανι τα βιωματα της αυτο δεν δικεωλογιτε. Αυτο το ατομο ειναι αρρωστο. Και πιστευω πως τα ασχημα παιδικα βιωματα θα επρεπε να τη ειχανε κανει καλη μητερα, για να προσφερει περισσοτερα και καλυτερα απο αυτ απου ειχε αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Φυσικά θα συμφωνήσω πως δεν είναι επαρκής δικαιολογία τα άσχημα παιδιά βιώματα... Είναι μόνο ένα λιθαράκι στο βουνό των προβλημάτων που έχουν από το παρελθόν τους τέτοιου είδους άτομα...

Η μόνη ένστασή μου είναι για το "Και πιστευω πως τα ασχημα παιδικα βιωματα θα επρεπε να τη ειχανε κανει καλη μητερα, για να προσφερει περισσοτερα και καλυτερα απο αυτ απου ειχε αυτη"

ποτέ δεν ξέρεις πως θα λειτουργήσει ένα γεγονός στον καθένα. Σε άλλους τα άχημα βιώματα λειτουργούν ως κίνητρο και σε άλλους ως ασυνείδητη μίμηση... Αλλά θα πρέπει να έχετε υπόψη σας πως υπερισχύει η μίμηση σε όλων των ειδών τις βίαιες συμπεριφορές. Είναι τεκμηριωμένο αυτό που σας λέω.

Επαναλαμβάνω όμως πως κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επαρκή δικαιολογία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Embrance

Νεοφερμένος

Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τι θα πει βιωσε ασχημα παιδικα χρονια?Ελεος δηλαδη.Και για αυτον τον λογο σκοτωσε την κορη της?
Θα πω το εξης,κατι που ειπε ενας απο τους Πατερες του Αγιου Ορους.

Οσοι αποτυνχανουν να μεγαλωσουν τα παιδια τους,εχουν αποτυχει σε ΟΛΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Embrance:
Οσοι αποτυνχανουν να μεγαλωσουν τα παιδια τους,εχουν αποτυχει σε ΟΛΑ!


Καταρχάς να σε ρωτήσω κάτι? Τι ακριβώς σημαίνει "αποτυχία στο μεγάλωμα ενός παιδιού"? Να γίνει δλδ κλέφτης? Πρεζάκι? Δολοφόνος?
Χωρίς φυσικά να αναφέρομαι στο συνταρακτικό γεγονός που περιέγραψε αρχικά η Kassie, θέλω να υπενθυμίσω τους αστάθμητους παράγοντες που έχει η ζωή. Επιπλέον, μην ξεχνάμε ότι σαφώς και η οικογένεια μας δίνει τον μπούσουλα για μια σωστή πορεία στην ζωή, όμως από κάποια ηλικία και μετά παύουμε να είμαστε "παιδιά" και είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και τις επιλογές μας και δεν μπορούμε να καταλογίζουμε όλα τα δεινά στην "κακιά" οικογένεια.
Καμία προσωπική επίθεση καλέ μου Embrance, αλλά δεν μπορώ να δεχθώ μία τέτοια κουβέντα από κάποιον Πατέρα της Εκκλησίας, που δεν μπήκε ποτέ ούτε καν στην διαδικασία να δοκιμάσει αν μπορεί να επιτύχει (κατά τα λεγόμενά του σαφώς), μια και επιλέγει να παραμείνει άτεκνος μια ζωή. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βαρέθηκα την υπερασπιστική γραμμή που στηρίζεται στα "άσχημα παιδικά χρόνια" και στην "διαταραγμένη προσωπικότητα".
Συνήθως όσοι πέρασαν άσχημη παιδική ηλικία επιθυμούν να μην ζήσουν το ίδιο και τα παιδιά τους.
Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ας μην έκανε παιδί.
Και οκ.εκείνη είχε άσχημα παιδικά χρόνια,είχε και ο άντρας της δύσκολη παιδική ηλικία;Γιατί μαζί βασάνιζαν το κοριτσάκι.
Αλλά μάλλον η συμπεριφορά της μάνας σοκάρει περισσότερο την κοινή γνώμη (εμένα με σοκάρει η συμπεριφορά και των δυο).
Η συνείδηση μου δεν μπορεί να δικαιολογήσει κανέναν, ό,τι κι αν είχε ζήσει, ο οποίος ασκεί βία σε ένα ανυπεράσπιστο πλάσμα και μάλιστα σε ένα πλάσμα που ο ίδιος έχει φέρει στον κόσμο και στηρίζεται σε αυτόν για να το προστατέψει και να το μεγαλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δέχομαι την μία και μόνη πιθανότητα να έχει τελικώς γίνει παράφρον και να μην το έχουν πάρει χαμπάρι οι γύρω της ώστε να την κλείσουν σε κάνα σχετικό ίδρυμα.
Κατά τα άλλα τι να δικαιολογήσω? Δυσκολεύομαι απίστευτα πολύ να μπω στην όποια ψυχολογία της γυναίκας αυτής.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι μιλάμε για ένα πραγματικά άρωστο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοείται βρε κουε οτι είναι παράφρων. Είναι δυνατόν να τα έκανε όλα αυτά και να είχε τα λογικά της? :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ε άμα είναι αποδεδειγμένα παράφρων τότε τι να δικαιολογούν οι καταστάσεις....
είναι άρωστη, τελεία και παύλα...
όταν κάποιος είναι αρωστος δεν χρειάζεται άλλες δικαιολογίες
είναι απλά άρωστος άσχετα από το πως και το γιατί αρώστησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι και οι δύο είχαν πλήρη συνείδηση των όσων έκαναν;
Ότι ναι ήταν άρρωστοι αλλά με την έννοια ότι ήταν σαδιστές.
Τους έδινε ικανοποίηση ότι επιβάλλοταν σε κάποιον ανήμπορο.
Αυτό δεν είναι παράνοια.Παράνοια θα ήταν αν πίστευαν ότι το παιδάκι είναι πχ.ένα σατανικό πρόσωπο που έχει σκοπό να τους βλάψει ή γενικά οποιαδήποτε διαστρέβλωση της πραγματικότητας η οποία φυσικά θα είχε αντίκτυπο και σε άλλες πλευρές της ζωής τους.
Ο εννιάχρονος βασανισμός και εξαθλίωση της κόρης τους είναι καθαρά και μόνο σαδισμός και δεν έχει καμμία νομική δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpanther

Νεοφερμένος

Η blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Dark Krono και την Kleftra.
Σίγουρα θα είχαν προηγηθεί και άλλα επεισόδια πριν από αυτό το γέγονος. Δεν μπορεί μια ωραία μέρα να έκλεισε το παιδί στην αποθήκη (δες θυμάμαι ακριβώς που). Άρα, κάποιος κάλυπτε την κατάσταση (σύζυγος, γονείς, πεθερικά κλπ). Είναι όλοι υπαίτιοι για αυτό.
Με λύπη μου λέω ότι τέτοια άτομα θα έπρεπε να πεθάνουν με τον ίδιο τρόπο που έχουν σκοτώσει τους άλλους. Εάν υπήρχε τέτοιος νόμος ή έστω θαν. ποινή, είμαι σίγουρη ότι θα σκεφτόντουσαν πάρα πολύ το να διαπράξουν κάποιο έγκλημα (από το πιό απλό μέχρι το πιο "βαρύ")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αν πραγματικά ήταν παράφρων, θα είχε πατήσει εκεί ο δικηγόρος της, αντί να ψάχνει για φτηνές δικαιολογίες. Θα διεκδικούσε να την κλείσουν σε ψυχιατρικό ίδρυμα (όπου επικρατούν σαφώς καλύτερες συνθήκες κράτησης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εαν το παρουμε αναλυτικα και σε βαθος, οποιοσδηποτε ουσιαστικα πραττει καποια εγκλημετικη ενεργεια (οχι απο λαθος του.Π.Χ. να παιζω με οπλο μικρος και να πυροβολισω κατα λαθος τον παππου...),κατι τρεχει με αυτον.
δεν ειναι εντλως καλα.
Υπαρχει καποιο προβλημα με τροπο σκεψης,κρισης κτλ κτλ.
Η γυναικα αυτη και τρελη να ειναι και ασχημο παρελθον να ειχε,δεν δικαιολογει την πραξη της.
Εμενα δεν με ενδιαφερει να θα μεινει για παντα σε καποιο ψυχιατρικο ιδρυμα και της κανουν τεστ, ή αν θα την κλεισουν φυλακη.
εμενα με ενδιαφερει νη ληφθουν τα καταλληλα μετρα ωστε να αποφευχουν στο μελλον αντιστοιχα περιστατικα.
Και εκφραζοντας την προσωπικη μου αποψη σε αυτο,σε τετοια περιστατικα πρεπει να διωκεται και να ανακρινεται και ο-η συζηγος!
Το θεωρω αδιανοητο να ειναι το κοριτσακι π.χ. τοσο καιρο κλεισμενο εκει και να πεθανει απο ασιτια και ο αντρας π.χ. να βγει και να πει δεν ηξερα τιποτα....
εκτος π.χ. αν ειναι ναυτικος και ελειπε κανα 6μηνο σερι...αλλα και παλι στο τηλεφωνο δεν θα ζητουσε να μιλησει με το παιδι του;
Ολα αυτα φυσικα ειναι σεναρια καθως καλλιστα θα μπορουσε να υπηρχε ανδρας.
Οπως και να εχει ειτε οταν ακουω αυτα ειτε οταν ακουω οτι ο πατερας βιαζε την κορη του 5-6-7 κτλ κτλ χρονια και ενω η μανα το ηξερε δεν εκανε τιποτα...απο φοβο και ετσι,ουτε αυτο δεν το δικαιολογω.
Ποιον φοβο;
Φοβο να προστατεψεις το παιδι σου;
Ναι ΟΚ, εμενα με επεισες...
Εν κατακλειδι, το κοριτσακι χαθηκε και αδικα, οπως χανονται πολλα παιδια με τετοιο αισχρο τροπο.
Η μανα θα μπει μεσα (πιθανοτατα σε τρελοκομειο) και ελπιζω να μεινει εκει μεσα και μονιμα.
Τις ασχημες εμεπιριες μας δεν τις μεταφερουμε στα παιδια μας...αντιθετα πρεπει να γινονται μαθηματα σε εμας για να γινουμε καλλιτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Παιδια θα συμφωνησω μαζι σας! Ξερετε πιο ειναι το πιο τραγικο? Η κυρια αυτη ειχε αλλα 3 παιδια και συζυγος δεν υπηρχε. :( Αρρωστη δεν ηταν γιατι ολοι ξερουμε οτι ειναι πολυ ευκολο να το παιξει καποιος τρελος για να μην παει φυλακη! Μ αυτην δεν τεθεικε ποτε τετοιο ζητημα! Θεωρηθηκε απο την αρχη οτι ειχε απολυτη συνειδηση των πραξεων της!:mad:
Δεν θελω να νομισετε οτι ειμαι αφελης! Ξερω οτι τετοια φρικαλεα γεγονοτα συμβαινουν... Αλλα παιδια εκεινο το κορμακι ηταν σαν...:(
Με πιο δικαιωμα αυτο το τερας το καταδικασε σε θανατο? Μακαρι να σαπισει στη φυλακη!:mad: Οχι τιποτα αλλο για να μην βγει μια μερα και ζηταει τα αλλα παιδια της πισω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η ίδια δεν έχει δηλώσει κάτι? Δεν μπορώ να διανοηθώ με τι σκεπτικό έκανε κάτι τέτοιο, ειδικά αν είχε συνείδηση των πράξεων της! Για ποιό λόγο? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η ίδια δεν έχει δηλώσει κάτι? Δεν μπορώ να διανοηθώ με τι σκεπτικό έκανε κάτι τέτοιο, ειδικά αν είχε συνείδηση των πράξεων της! Για ποιό λόγο? :wacko:
Michelle μου δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχει δηλωσει τιποτα!:(
Ουτε καν μια λεξη μετανοιας!:mad:
Τουλαχιστον σωθηκαν τα αλλα 3 παιδακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Α!Ωστε ειχε τα λογικα της ε....:mpinelik: :rant:
Ακου εκει τι εκανε η παλιο-χαμουρα!:mad: :mad:
Μιλαμε οτι οχι μονο φυλακη ρεπει να παει, αλλα κι εγω δεν ξερω τι να της κανουν!
Σιχτιρ με την παλιο μποχλαδο!
Δεν μπορω, οταν ακουω γενικα κακοποιησεις,βιασμους,δολοφονιες παιδιων και βρεφων, μιλαμε γινομαι εξω φρενων!:mad:
Και ποσα αγγελουδια χανονται ετσι!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Embrance

Νεοφερμένος

Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καταρχάς να σε ρωτήσω κάτι? Τι ακριβώς σημαίνει "αποτυχία στο μεγάλωμα ενός παιδιού"? Να γίνει δλδ κλέφτης? Πρεζάκι? Δολοφόνος?
Χωρίς φυσικά να αναφέρομαι στο συνταρακτικό γεγονός που περιέγραψε αρχικά η Kassie, θέλω να υπενθυμίσω τους αστάθμητους παράγοντες που έχει η ζωή. Επιπλέον, μην ξεχνάμε ότι σαφώς και η οικογένεια μας δίνει τον μπούσουλα για μια σωστή πορεία στην ζωή, όμως από κάποια ηλικία και μετά παύουμε να είμαστε "παιδιά" και είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και τις επιλογές μας και δεν μπορούμε να καταλογίζουμε όλα τα δεινά στην "κακιά" οικογένεια.
Καμία προσωπική επίθεση καλέ μου Embrance, αλλά δεν μπορώ να δεχθώ μία τέτοια κουβέντα από κάποιον Πατέρα της Εκκλησίας, που δεν μπήκε ποτέ ούτε καν στην διαδικασία να δοκιμάσει αν μπορεί να επιτύχει (κατά τα λεγόμενά του σαφώς), μια και επιλέγει να παραμείνει άτεκνος μια ζωή. :/:
Το εχω σκεφτει οπως και εσυ το ολο θεμα.Στο τελος συμφονισα ομος μετ λεγομενα υποαυτην την αποψη-
Το παιδι οταν ειναι νεο ακομη,ο χαρακτηρας του και ο νους του ειναι ευπλαστα.Αν του δοθουν οι σωστες αρχες απο μικρο,θα οριμαζουν μαζι του οσο μεγαλωνει,και κατα 99% θα ειναι σωστος χαρακτηρας οταν μεγαλωσει.
Και οσο για αυτο που ειπες για το αν αποτυχια ειναι το παιδι να γινει ναρκομανης ή κλεφτης κτλ,εν μερη ειναι.Αλλα δεν ειναι ολο "ζουμι" μονο αυτο.Κατα βαση ειναι θεμα χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αυτό που ρώτησα ήταν το εξής :
Τι θεωρεί ο καθένας σας αποτυχία στο μεγάλωμα ενός παιδιού? Και κατά πόσο παίζει ρόλο η οικογένεια σε αυτή την αποτυχία? Ένα απλό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η περίπτωση του Σάββα Ξηρού, μέλος της 17 Νοέμβρη, ο οποίος μεγάλωσε σε μια βαθειά θρησκευόμενη οικογένεια (πατέρας παπάς κ.λ.π.) και όμως όλοι ξέρουμε πού κατέληξε. Πόσο φταίξιμο μπορούμε να ρίξουμε σε αυτούς τους γονείς? (εγώ προσωπικά, πολύ, απλά θέλω να μάθω την δική σας άποψη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top