Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Φοβάμαι για το τι απάντηση θα ακουστεί....
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μα πως θα το προστατευσεις?
Υπάρχουν και τα λουρακια που δενουν στο σωμα και οχι στο λαιμο και είναι υποφερτά.
Και οταν το επιτρεπει η περιοχη γιατι μπορει να παιζουν παιδακια και να αντιδρασουν οι γονεις ή να υπαρχουν και άλλα σκυλια που μπορει να τσακωθουν, εκει αν γινεται το αφηνεις να τρεχει χωρις λουρι με την επιβλεψη παντα.
Δεν ειναι βασανισμος.
Βασανισμος ειναι οι δηθεν φιλοζωοι που τα κλείνουν σε ενα μπαλκονι ή σε μια αποθηκη ή σε μια αυλη χωρις καθαριοτητα και χωρις καθαρο νερο. Με βρωμικα κυπελα για φαγητο δεμενα κατω απο τον ηλιο αυτο ειναι βασανισμος.
Και η κακοποιηση επισης.
Που επειδη ειναι αδεσποτο ο αλλος πρεπει να βγαλει πανω του ολο του το μισος.
Εδω κακομεταχειριζονται τα δικα τους ζωα δε θα κακομεταχειριστουν τα αδεσποτα?
Ειναι πολλα που κρύβουν βασανισμο περα απο λουρι.
Ακομα και να τα αφήνουν νηστικα χωρις φαγητο και καλα οτι ετσι τα τιμωρούν ας πουμε.
Το λουρι γινεται για λογους προστασίας και του ιδιου του ζωου και των τριτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλιως θα βλεπαμε να κυκλοφορουν αναμεσα μας τιγρεις και ελεφαντες, να μην υπαρχουν ουτε ζωολογικοι κηποι ή παρκα γιατι συνιστούν βασανισμο που συνιστουν εντωμεταξυ και να ζουμε με τίγρεις μια χαρα :D
Nαι δεν διαφωνώ, το είπα γιατί είδα κάτι σχόλια παραπάνω ότι το σκυλιά και οι γάτες μας περνάνε τόσο τέλεια στα διαμερίσματα μας :jumpy:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Nαι δεν διαφωνώ, το είπα γιατί είδα κάτι σχόλια παραπάνω ότι το σκυλιά και οι γάτες μας περνάνε τόσο τέλεια στα διαμερίσματα μας :jumpy:
εγω επειδη ηταν παγκοσμια ημερα σημερα γιαυτο το τοποθετησα εδω στο ιδιο τοπικ
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί το πρόβατο και το κοτόπουλο θεωρούνται φαγώσιμα ενώ ο σκύλος κ γάτα όχι?

Αν ένας Ασιάτης σφάξει ένα σκυλί και το φάει θα πρέπει να σεβαστούμε την πολιτισμική του διαφορετικότητα η όχι επειδή δεν ταιριάζει με την αισθητική μας?

Ήρεμα ρωτάω
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί το πρόβατο και το κοτόπουλο θεωρούνται φαγώσιμα ενώ ο σκύλος κ γάτα όχι?

Αν ένας Ασιάτης σφάξει ένα σκυλί και το φάει θα πρέπει να σεβαστούμε την πολιτισμική του διαφορετικότητα η όχι επειδή δεν ταιριάζει με την αισθητική μας?

Ήρεμα ρωτάω
επειδή τα κατσίκια, τα κοτόπουλα κτλ δεν είναι κατοικίδια ζώα, τις περισσοτερες φορες τους φαίνεται απολύτως φυσιολογικό. Ασε που καποιοι τα εκτρεφουν και γιαυτο.
Κυριως ειναι από τη μία τα τρώμε αλλά από την άλλη μας πονάει, κι είμαστε σε δίλημμα.
Βγαλε εσυ ακρη μετα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Τα κατσίκια, τα κοτοπουλα κλπ ειναι μεν οικόσιτα, αλλά δεν θεωρούνται "ζώα συντροφιάς" όπως τα γατιά και τα σκυλιά. Τα μεν τα καταναλώνουμε, τα δε τα θεωρούμε (και είναι) μέλη της οικογένειάς μας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί το πρόβατο και το κοτόπουλο θεωρούνται φαγώσιμα ενώ ο σκύλος κ γάτα όχι?

Αν ένας Ασιάτης σφάξει ένα σκυλί και το φάει θα πρέπει να σεβαστούμε την πολιτισμική του διαφορετικότητα η όχι επειδή δεν ταιριάζει με την αισθητική μας?

Ήρεμα ρωτάω
Και εσυ στην αναγκη φαγωσιμος μπορεις να γινεις να σε φαμε; θες; Τι λες;
Αυτο ειναι το ζητουμενο.Επειδη αναγκαστικα μεχρι να βγουν τα τελεια κρεατα που στην πραγματικοτητα δεν θα ειναι κρεατα,αναγκαστικα πρεπει να τρωμε και κρεας.Μας αρκουν 3-4 ειδη κρεατων.Και βεβαια σε μικρη ποσοτητα και για την δικια μας υγεια.Δεν χρειαζεται ,δεν πρεπει και ειναι ΑΝΗΘΙΚΟ να καταναλωνουμε τα παντα.Μπορουμε να ζησουμε χωρις πτερυγιο καρχαρια και χωρις ελαφια.Και χωρις μυαλο πιθηκου,επισης χωρις κρεας σκυλου.Αναγκαδτικα πρεπει καποια ειδη να ειναι φαγωσιμα,αλλά καποια....οχι ΟΛΑ.
Και οχι δεν ειναι θεμα πολιτισμου,το αντιθετο ειναι Θεμα ΜΗ πολιτισμου και καννιβαλισμου.Το φαγητο ειναι ΑΝΑΓΚΗ.Παραδοσεις και ''πολιτισμοι'' οταν θανατωνουμε ζωντανες υπαρξεις δεν χωρανε.
Σεβεσαι δηλαδη τις κοινωνιες που ακομα πολυ σπανια αλλα ακομα υπαρχουν τις κανιβαλιστικες σοβαρα;
Αν μπορεις να το αντιληφθεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί το πρόβατο και το κοτόπουλο θεωρούνται φαγώσιμα ενώ ο σκύλος κ γάτα όχι?

Αν ένας Ασιάτης σφάξει ένα σκυλί και το φάει θα πρέπει να σεβαστούμε την πολιτισμική του διαφορετικότητα η όχι επειδή δεν ταιριάζει με την αισθητική μας?

Ήρεμα ρωτάω
Πολιτισμική διαφορετικότητα αποδεκτή από την πλειονότητα των κατοίκων είναι σε κάποιες μουσουλμανικές χώρες να δέρνουν τις γυναίκες τους και τις αναγκάζουν να φοράν τσαντόρ. Εσύ το αποδέχεσαι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εσυ στην αναγκη φαγωσιμος μπορεις να γινεις να σε φαμε; θες; Τι λες;

Εγώ θα σε έτρωγα πάντως ευχαρίστως.

Αυτο ειναι το ζητουμενο.Επειδη αναγκαστικα μεχρι να βγουν τα τελεια κρεατα που στην πραγματικοτητα δεν θα ειναι κρεατα,αναγκαστικα πρεπει να τρωμε και κρεας.Μας αρκουν 3-4 ειδη κρεατων.Και βεβαια σε μικρη ποσοτητα και για την δικια μας υγεια.Δεν χρειαζεται ,δεν πρεπει και ειναι ΑΝΗΘΙΚΟ να καταναλωνουμε τα παντα.Μπορουμε να ζησουμε χωρις πτερυγιο καρχαρια και χωρις ελαφια.Και χωρις μυαλο πιθηκου,επισης χωρις κρεας σκυλου.Αναγκαδτικα πρεπει καποια ειδη να ειναι φαγωσιμα,αλλά καποια....οχι ΟΛΑ.
Και οχι δεν ειναι θεμα πολιτισμου,το αντιθετο ειναι Θεμα ΜΗ πολιτισμου και καννιβαλισμου.Το φαγητο ειναι ΑΝΑΓΚΗ.Παραδοσεις και ''πολιτισμοι'' οταν θανατωνουμε ζωντανες υπαρξεις δεν χωρανε.
Σεβεσαι δηλαδη τις κοινωνιες που ακομα πολυ σπανια αλλα ακομα υπαρχουν τις κανιβαλιστικες σοβαρα;
Αν μπορεις να το αντιληφθεις.

Το να κυνηγήσεις, να σκοτώσεις και να φας ένα ελάφι είναι ότι πιο φυσικό και έντιμο. Τα σκυλιά δεν τα τρώμε γιατί μας αρέσει περισσότερο να τα χαιδεύουμε και γιατί έχουμε γουρούνια, μοσχάρια και κοτόπουλα να φάμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Εγώ θα σε έτρωγα πάντως ευχαρίστως.



Το να κυνηγήσεις, να σκοτώσεις και να φας ένα ελάφι είναι ότι πιο φυσικό και έντιμο. Τα σκυλιά δεν τα τρώμε γιατί μας αρέσει περισσότερο να τα χαιδεύουμε και γιατί έχουμε γουρούνια, μοσχάρια και κοτόπουλα να φάμε.
Έντιμο για την δικια σου ''ηθικη'' αυτη του νεαντερνταλ που σου εχει απομεινει ,οπως και σε αλλους υπερ του κυνηγιου.Οι νεαντερνταλ κυνηγουσαν αναγκαστικα για να ζησουν,αργτερα εγινε χομπυ,τωρα αυτη η αναγκη δεν υπαρχει ειναι ενα αιματηρο χομπυ.Χομπυ που σκοτωνει και κανει οργανισμους να πονουν δεν ειναι χομπυ ειναι καθαρο και ''αγνο'' εγκλημα.Μην το συνεχισεις χαμενος θα βγεις και επισης οφ τοπικ.

2-3 ηδη ζωων θα το ξαναπω για φαγητο διοτι δεν γινεται αλλιως,μεχρι να τρωμε τα συνθετικα,και σωστα μεγαλωμενα,σε μικρες φαρμες ζωντας καλα και με ανωδυνο θανατο και τιποτε παραπανω,ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι ανηθικα και εγκληματα.

Η ανηθικοτητα οριζεται ως η προκληση απωλειας ζωης και πονου η οποια δεν εινα αναγκαια για την επιβιωση τους ειδους μας.Γινεται για ευχαριστηση η οποια μαντεψε,ειναι ανωμαλη. :empathy:

Καιρος να γινουμε στην πραξη homo sapiens,σοφοι ανθρωποι δηλαδη διοτι μονο κατονομα ειναι οι περισσοτεροι και μετα να παμε και στον συμπαντικο ανθρωπο.Το ζητουμενο ειναι να ξεφυγουν οι περισσοτεροι απο τον νεαντερνταλισμο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έντιμο για την δικια σου ''ηθικη'' αυτη του νεαντερνταλ που σου εχει απομεινει ,οπως και σε αλλους υπερ του κυνηγιου.Οι νεαντερνταλ κυνηγουσαν αναγκαστικα για να ζησουν,αργτερα εγινε χομπυ,τωρα αυτη η αναγκη δεν υπαρχει ειναι ενα αιματηρο χομπυ.Χομπυ που σκοτωνει και κανει οργανισμους να πονουν δεν ειναι χομπυ ειναι καθαρο και αγνι εγκλημα.Μην το συνεχισεις χαμενος θα βγεις και θα επισης οφ τοπικ.
2-3 ηδη θα το ξαναπω για φαγητο και σωστα μεγαλωμενα,σε μικρες φαρμες ζωσντας καλα και με ανωδυνο θανατο και τιποτε παραπανω,ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι ανηθικα και εγκληματα.
Η ανηθικοτητα οριζεται ως η προκληση απωλειας ζωης και πονου η οποια δεν εινα αναγκαια για την επιβιωση τους ειδους μας.Γινεται για ευχαριστηση η οποια μαντεψε,ειναι ανωμαλη. :empathy:
Καιρος να γινπυμε στην πραξη homo sapiens,σοφοι ανθρωποι δηλαδη διοτι μονο κατονομα ειναι οι περισσοτεροι και μετα να παμε και στον συμπαντικο ανθρωπο.Το ζητουμενο ειναι να ξεφυγουν οι περισσοτεροι απο τον νεαντερνταλισμο.
Οι ανηθικότητα όπως και η ηθικότητα ορίζονται όπως θέλει ο καθένας να τα ορίσει. Φιλιά.
Btw, το ότι προτιμάς να φας το γουρουνάκι που ζει στην φάρμα και πεθαίνει στο σφαγείο από το αγριογούροουνο που ζει ελεύθερο και πεθαίνει πάνω στο κυνήγι λέει αρκετά για εσένα, και όχι ότι είσαι sapiens κατά κύριο λόγο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Οι ανηθικότητα όπως και η ηθικότητα ορίζονται όπως θέλει ο καθένας να τα ορίσει. Φιλιά.
Τσου...αυτο ειναι δικο σου δογμα,επειδη ετσι σε βολευει.

Ο γενικος κανονας ειναι να ΜΗΝ κανεις αυτο που δεν θες να σου κανουν και να κανεις αυτο που ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
Φιλουμπες και απο μενα.

(Ναι..ειναι δυσκολο να ξεφυγεις,αλλα με λιγο διαβασμα,κανενα ντοκιμαντερ και κυριως οταν συνειδητοποιησεις οτι δεν πονας μονο εσυ,οτι δεν ζεις μονος σου στο συμπαν,οτι ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ και χωρις αυτα εισαι ενα τιποτα,οπως και εγω,οποτε τους οφειλεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ,τοτε ισως φτασεις σε χομο σαπιενς.Οπως και πολλοι αλλοι βεβαια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τσου...αυτο ειναι δικο σου δογμα,επειδη ετσι σε βολευει.

Ο γενικος κανονας ειναι να ΜΗΝ κανεις αυτο που δεν θες να σου κανουν και να κανεις αυτο που ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
Φιλουμπες και απο μενα.

Τώρα που αλληλοφιληθήκαμε για πες μου, ποιος τον έφτιαξε τον κανόνα αυτό και τι θα γίνει αν δεν τον ακολουθήσω.
(Ναι..ειναι δυσκολο να ξεφυγεις,αλλα με λιγο διαβασμα,κανενα ντοκιμαντερ και κυριως οταν συνειδητοποιησεις οτι δεν πονας μονο εσυ,οτι δεν ζεις μονος σου στο συμπαν,οτι ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ και χωρις αυτα εισαι ενα τιποτα,οπως και εγω,οποτε τους οφειλεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ,τοτε ισως φτασεις σε χομο σαπιενς.Οπως και πολλοι αλλοι βεβαια.

Κι εμείς οι νεάτερνταλ πλάσματα είμαστε, μερικοί και τα ωραιότερα του κόσμου, οπότε αξίζουμε απόλυτο σεβασμό.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τσου...αυτο ειναι δικο σου δογμα,επειδη ετσι σε βολευει.

Ο γενικος κανονας ειναι να ΜΗΝ κανεις αυτο που δεν θες να σου κανουν και να κανεις αυτο που ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
Φιλουμπες και απο μενα.

(Ναι..ειναι δυσκολο να ξεφυγεις,αλλα με λιγο διαβασμα,κανενα ντοκιμαντερ και κυριως οταν συνειδητοποιησεις οτι δεν πονας μονο εσυ,οτι δεν ζεις μονος σου στο συμπαν,οτι ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ και χωρις αυτα εισαι ενα τιποτα,οπως και εγω,οποτε τους οφειλεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ,τοτε ισως φτασεις σε χομο σαπιενς.Οπως και πολλοι αλλοι βεβαια.
Πάνω σε αυτά που λέει και έχει πολύ δίκιο παραθέτω αυτό το άρθρο.

Speciesism
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Τώρα που αλληλοφιληθήκαμε για πες μου, ποιος τον έφτιαξε τον κανόνα αυτό και τι θα γίνει αν δεν τον ακολουθήσω.


Κι εμείς οι νεάτερνταλ πλάσματα είμαστε, μερικοί και τα ωραιότερα του κόσμου, οπότε αξίζουμε απόλυτο σεβασμό.
Μα σαφως,αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα σεβομαστε τις αποψεις σας.Σεβομαστε εσας ,αλλα οχι τις αποψεις σας.Διοτι τοτε θα επρεπε να σεβομασταν τις αποψεις ολων.Οπως και των εγκληματιων,βλεπε παιδεραστες.
:D
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα σαφως,αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα σεβομαστε τις αποψεις σας.Σεβομαστε εσας ,αλλα οχι τις αποψεις σας.Διοτι τοτε θα επρεπε να σεβομασταν τις αποψεις ολων.Οπως και των εγκληματιων,βλεπε παιδεραστες.
:D
It's ok, δε θέλω να σέβεσαι τις απόψεις μου. Αρκεί να σέβεσαι εμένα και το δικαίωμα στο κυνήγι. Πως θα σε κυνηγήσω αλλιώς?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
It's ok, δε θέλω να σέβεσαι τις απόψεις μου. Αρκεί να σέβεσαι εμένα και το δικαίωμα στο κυνήγι. Πως θα σε κυνηγήσω αλλιώς?
Οχι,το δικαιωμα στο κυνηγι δεν υπαρχει.Κυνηγι ειναι ενα εγκλημα και δν ειναι δικαιωμα.''Δικαιωμα'' εχει παραμεινει απο τα κατεστημενα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να καταργηθει.
Διοτι και εγω μπορει να γουσταρω να σκοτωνω βλαμενα,δεν ειναι ομως δικαιωμα μου.

Καποια στιγμη ειναι δεδομενο οτι θα απαγορευτει.
Και σου θυμιζω οτι καποτε,ηταν δικαιωμα καποιων να εχουν σκλαβους , να υπαρχουν σκλαβοπαζαρα,να πουλουν ανθρωπους κλπ.Εννοειται ηταν ανηθικο και εγκλημα και βεβαια με την ωριμανση της κοινωνιας σταματησε.
Ηταν τα πρωτα βηματα για τα δικαιωματα ολων των ανθρωπων.Ακομα υπολοιπονται των ζωων,αλλα ειναι σιγουρο οτι θα γινουν και αυτα.Ηδη εχουν θεσπιστει,μενει να απαγορευτουν και τα απομειναρια του νεαντερνταλισμου ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Αλλα οχι μαναρι μου,μην μου λες για δικαιωμα κυνηγιου,ειναι κατεστημενο οπως ηταν και η δουλεία ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΕΚΛΙΨΕΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.
Τιποτα δεν ειναι δικαιωμα οταν βλαπτει αλλα ζωντανα πλασματα χωρις να εξαρταται η επιβιωση μας απο αυτο.


Μην το συνεχιζεις μπορω να μιλαω αιωνες. :hehe:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι,το δικαιωμα στο κυνηγι δεν υπαρχει.Κυνηγι ειναι ενα εγκλημα και δν ειναι δικαιωμα.''Δικαιωμα'' εχει παραμεινει απο τα λατεστημενα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να καταργηθει.
Διοτι και εγω μπορει να γουσταρω να σκοτωνω βλαμενα,δεν ειναι ομως δικαιωμα μου.
Καποια στιγμη ειναι δεδομενο οτι θα απαγορευτει.
Κια σου θυμιζω οτι καποτε,ηταν δικαιωμα καποιων να εχουν σκλαβους , να υπαρχουν σκλαβοπαζαρα,να πουλουν ανθρωπους κλπ.Εννοειται ηταν ανηθικο και€γκλημα και βεβαια με την ωτιμανση της κοινωνιας σταματησε.
Ηταν τα πρωτα βηματα για τα δικαιωματα πολων των ανθρωπων/.Ακομα υπολοιπονται των ζωων,αλλα ειναι σιγουρο οτι θα γινουν και αυτα.Ηδη εχουν θεσπιστει,μενει να απαγορευτουν και τα απομειναρια του νεανντερνταλισμου ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ/.
Αλλα οχι μαναρι μου,μην μου λες για δικαιωμα κυνηγιου,ειναι κατεστημενο οπως ηταν και η δουλεια ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΠ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΕΚΛΙΨΕΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.
Έχω εντυπωσιαστεί που διαβάζω αυτά τα πράγματα, πραγματικά.
Συγχαρητήρια για τον τρόπο που σκέφτεσαι και φαίνεται πως έχεις ψάξει πράγματα πάνω στο ζήτημα.
Οφείλω να ομολογήσω πως οταν πόσταρα εκείνη τη φωτογραφία περίμενα θύελλα hate αλλά οχι να βρώ κάποιον που να γράψει αυτη την άποψη.
Εύχομαι πολύ περισσότεροι να κάνουν την ίδια έρευνα με εσένα και να κατανοήσουν την ουσία όσων γραφεις.:thumbup:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Έχω εντυπωσιαστεί που διαβάζω αυτά τα πράγματα, πραγματικά.
Συγχαρητήρια για τον τρόπο που σκέφτεσαι και φαίνεται πως έχεις ψάξει πράγματα πάνω στο ζήτημα.
Οφείλω να ομολογήσω πως οταν πόσταρα εκείνη τη φωτογραφία περίμενα θύελλα hate αλλά οχι να βρώ κάποιον που να γράψει αυτη την άποψη.
Εύχομαι πολύ περισσότεροι να κάνουν την ίδια έρευνα με εσένα και να κατανοήσουν την ουσία όσων γραφεις.:thumbup:
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Χρονια ασχολουμε με αυτα τα θεματα.
Να εισαι καλα.:hug:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top