Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Το δικό λιθαράκι θα μπορούσες να το βάλεις ακόμη και μειώνοντας την κατανάλωση κρέατος ή ακολουθώντας την πρόταση του Graham Hill. Οι υπερβολές από κάθε πλευρά είναι περιττές νομίζω, ειδικά όταν το κρέας περιέχει στοιχεία απαραίτητα για την ανθρώπινη διατροφή. Να κόψω το κρέας για να καταπίνω συμπληρώματα από το φαρμακείο, ή να τρώω in-vitro κρέας, ε, όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω.


....ελλα τωρα, που δεν μπορει ο ανθρωπος χωρις το κρεας ... Μια χαρά μπορεί! Απλά τις βιταμίνες και τις πρωτείνες πρέπει να τις πέρνει από άλλες τροφές (καλή αντικατάσταση είναι τα όσπρια, μανιτάρια, σόγια......)
Αλλα δεν θελει!!! γιατι μας αρεσει το κρεας! Και δεν μας νοιαζει απο που προερχεται !!!:whistle:
Τρώγοντας την σάρκα αυτών των πλασμάτων, τρώμε τον πόνο τους, τρώμε τον φόβο τους, τρώμε την στέρηση τους, τρώμε τα μαρτύρια τους. Τρωγοντας, λοιπον, τι μπριζολα εχω τυψεις, αλλα.... μου αρεσει, προτιμω ομως τα φαγητα με κιμα, για να μην βλεπω οτι ειναι κομματι σαρκας . Τουλάχιστον δεν δηλωνω φιλοζωη.... - θα ήταν υποκρισια για μενα. Προς το παρόν προσπαθω να γινω φιλανθρωπη πρωτα....! Αλλα πραγματικα σέβομαι τους ανθρώπους που υποστηριζουν τις ιδεες τους με τις πραξεις !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Η απόλυτη χορτοφαγία άλλωστε, συνδέεται με σοβαρές διατροφικές ελλείψεις που απειλούν την υγεία.

Έχω την εντύπωση ότι αυτός είναι ένας μύθος. Ποτέ δεν πήρα μια πειστική απάντηση στο τι μου προσφέρει η κατανάλωση κρέατος που δεν μπορώ να το βρω αλλού. Θα παρακαλούσα όποιος έχει κάποιες συγκεκριμένες γνώσεις επί του θέματος να με διαφωτίσει. :angelnot:

Κανένας άνθρωπος, και πουθενά, δεν έζησε, ούτε ζεί σε "αρμονία με τη φύση".
Παρα μόνο σε "αρπαγή από τη φύση".
Και αν που και που την ευχαριστούμε για τα όσα μας "προσφέρει", ας μην ξεχνάμε πως
η ίδια αδιαφορεί για το ποιός θα "λάβει" τα "δώρα" που εκείνη "προσφέρει".

Ο λόγος που μάθαμε να τρώμε κρέας και μεταλλάξαμε το έντερό μας να το αντέχει (όχι και τόσο καλά όπως αποδεικνύεται) ήταν γιατί υπήρχαν ιστορικοί περίοδοι στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους που δεν υπήρχε τίποτα άλλο να φάμε.

Αν έχεις όμως την τύχη να ζεις σε ένα πιο αρμονικό περιβάλλον, μπορείς να κάνεις ένα "δώρο" στον εαυτό σου και να επιλέξεις τις διατροφικές συνήθειες που σου χαρίζουν υγεία, ευεξία και ένα κλικ παραπάνω στη σκέψη. Φαινομενικά, ίσως σου στοιχίσει λίγο πιο ακριβά αλλά αν δούμε τι πόρους καταναλώνουμε σε άχρηστα πράγματα νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Θρησκευτικά ή φιλοσοφικά, όπως κι αν το δεις, η έκπτωση από τη Φύση είναι η "αμαρτία" μας. Αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ ανήθικη την κατανάλωση "νεκράς τροφής". Σε τι βαθμό είναι η αμαρτία μου, έχει να κάνει πρώτα με μένα και στη συνέχεια με την ανθρώπινη κοινωνία στην οποία ζω. Ούτε εγώ ζω αρμονικά μέσα στη φύση, μπορώ όμως να ζήσω λίγο πιο κοντά της. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Λες να φτάσουμε σε σημείο να μην έχουμε ανάγκη τις ζωικές πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας και μάλιστα λόγω πολιτισμού; :confused: Οι βιολόγοι θα σκίσουν τα πτυχία τους σε λίγο. :P

το γάλα, το τυρί και το γιαούρτι, παρέχουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δὲ νομίζω πάντως ὅτι ὁ Βουδισμὸς γενικὰ ὡς πρακτικὴ ἀπέρριψε ὁλοκληρωτικὰ τὴν κατανάλωση κρέατος. Ὅσο γνωρίζω, στὴν Ταϊλάνδη ἀλλὰ καὶ σὲ ἄλλες χῶρες καθαρὰ βουδιστικές, οἱ ἄνθρωποι τρῶνε κανονικώτατα κρέας. Κάποιες συγκεκριμένες μᾶλλον ἀσκητικὲς ἐκδόσεις τοῦ Βουδισμοῦ ἐπιτάσσουν τὴν ὁλοκληρωτικὴ ἀποχὴ ἀπὸ ζωϊκὲς τροφὲς, ἀλλὰ αὐτὲς οἱ πρακτικὲς δὲν ἀκολουθοῦνται ἀπὸ μεγάλα κομμάτια τοῦ πληθυσμοῦ, ἀλλὰ ἀπὸ μεμονωμένους ἀσκητές. Διορθῶστε με ἂν κάνω λάθος.

Θα ήθελα να πω εδώ ότι η απόρριψη που ανέφερα στηρίζεται σε ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα από τη διδασκαλία του Βουδισμού.
Υπάρχουν πηγές που αναφέρουν ότι μαθητές του ιστορικού Βούδα δέχονταν και κρέας ως τροφή ως άσκηση ταπεινοφροσύνης καθώς η τροφή τους εξαρτάτο αποκλειστικά από ελεημοσύνη, όχι όμως από επιλογή.

Όσον αφορά στις χώρες που ανέφερες, είναι επόμενο ότι σε διάφορες κοινωνίες οι άνθρωποι δεν ακολουθούν πιστά τις διδαχές κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο και πολλοί ορθόδοξοι (για άλλα δόγματα δε γνωρίζω) δεν τηρούν τις νηστείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
....ελλα τωρα, που δεν μπορει ο ανθρωπος χωρις το κρεας ... Μια χαρά μπορεί!
Κάποιο ιατρικό σύγγραμα που να το αποδεικνύει έχουμε; Μην κάνεις τον κόπο για μένα, κάν' τον για σένα και θα δεις πως δεν υπάρχει οριστική απάντηση, όπως σε πάααρα πολλούς τομείς της επιστήμης.
Εγώ απ' όσο το έχω ψάξει, έχω καταλήξει πως η καλύτερη διατροφή είναι η Μεσογειακή.
Είναι η διατροφή που μας πάει και που αποδεδειγμένα βοηθά στην καλή υγεία του σώματος.

το γάλα, το τυρί και το γιαούρτι, παρέχουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας !!!
Ξεκαθάρισα πως μιλάω για απόλυτη χορτοφαγία. Ταλαιπωρείται λιγότερο το ζώο όταν το αρμέγεις έχεις την εντύπωση, ή κάνετε εκπτώσεις στα πιστεύω σας όπου δεν συμφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τρώγοντας την σάρκα αυτών των πλασμάτων, τρώμε τον πόνο τους, τρώμε τον φόβο τους, τρώμε την στέρηση τους, τρώμε τα μαρτύρια τους.


- (ύψωμα χεριού, με την απαραμιλλη χάρη που μονο ο έλλην διδάσκει)
Ρε παιδί!

- (γκαρσον)
Μάστα κύριε!

- Χτύπα μια μπριζόλα ναουμ.

-Μάστα κύριε. Πως την θέλετε;

- Καλοψημένη.
Και το μοσχαρακι να πεθανε στον υπνο του.

- Εφτασεηηηη...



















υγ. μολις το ειδα


Ο λόγος που μάθαμε να τρώμε κρέας και μεταλλάξαμε το έντερό μας να το αντέχει (όχι και τόσο καλά όπως αποδεικνύεται) ήταν γιατί υπήρχαν ιστορικοί περίοδοι στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους που δεν υπήρχε τίποτα άλλο να φάμε.

Αν έχεις όμως την τύχη να ζεις σε ένα πιο αρμονικό περιβάλλον, μπορείς να κάνεις ένα "δώρο" στον εαυτό σου και να επιλέξεις τις διατροφικές συνήθειες που σου χαρίζουν υγεία, ευεξία και ένα κλικ παραπάνω στη σκέψη. Φαινομενικά, ίσως σου στοιχίσει λίγο πιο ακριβά αλλά αν δούμε τι πόρους καταναλώνουμε σε άχρηστα πράγματα νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Θρησκευτικά ή φιλοσοφικά, όπως κι αν το δεις, η έκπτωση από τη Φύση είναι η "αμαρτία" μας. Αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ ανήθικη την κατανάλωση "νεκράς τροφής". Σε τι βαθμό είναι η αμαρτία μου, έχει να κάνει πρώτα με μένα και στη συνέχεια με την ανθρώπινη κοινωνία στην οποία ζω. Ούτε εγώ ζω αρμονικά μέσα στη φύση, μπορώ όμως να ζήσω λίγο πιο κοντά της.






...Cool Story Bro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
"Ξεκαθάρισα πως μιλάω για απόλυτη χορτοφαγία. Ταλαιπωρείται λιγότερο το ζώο όταν το αρμέγεις έχεις την εντύπωση, ή κάνετε εκπτώσεις στα πιστεύω σας όπου δεν συμφέρει;
"

οχι, ειναι το ιδιο με το να το σκοτώσεις :crazy::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

Αὐτὴ ἡ νοοτροπία πιστεύω εἶναι τελείως λανθασμένη. Τὰ ζῷα εἶναι καὶ γιὰ νὰ τὰ τρῶμε καὶ σὲ καμμία περίπτωση δὲν τίθεται θέμα «ἴσων δικαιωμάτων» μὲ τὸν ἄνθρωπο (αὐτὴ ἡ νεομαρξιστικὴ ὁρολογία τῶν «ἴσων δικαιωμάτων» ἡ ὁποῖα ἔχει ἐπικρατήσει σχεδὸν παντοῦ στὸν πολιτικὸ βίο, μὲ κάνει ἐξ ἀρχῆ ἀρνητικό, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο θέμα).

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος να συνδέεις τα μη-ανθρωποκεντρικά συστήματα με τον Μαρξ. Η μέρα με τη νύχτα. :)

Τα ζώα είναι για να τα τρώμε όσο και ο άνθρωπος είναι ζώο για να φαγωθεί από αυτά. Αν σε ικανοποιεί αυτός ο νόμος της ζούγκλας μπορείς να μείνεις εκεί και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Αν όχι, και είσαι εναντίων των "ίσων δικαιωμάτων" τότε δεν μπορεί απ' το να θεωρείς ότι έχεις το δικαίωμα να εξουσιάζεις τα ζώα.

Νομίζεις δε, ότι αυτό το δικαίωμα στο έδωσε ο Θεός, σωστά; :hmm:Η Φύση δεν αναγνωρίζει αν εσύ είσαι κάτι διαφορετικό από ένα ζώο, συνεπώς η "υπεροχή" σου είναι θεόσταλτη.

Και γιατί έτσι να μην θεωρήσουμε έτσι ότι ο θεός "εξέθρεψε" τους ανθρώπους για να καταναλώσει τις ψυχές τους; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα ζώα είναι για να τα τρώμε όσο και ο άνθρωπος είναι ζώο για να φαγωθεί από αυτά. Αν σε ικανοποιεί αυτός ο νόμος της ζούγκλας μπορείς να μείνεις εκεί και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Αν όχι, και είσαι εναντίων των "ίσων δικαιωμάτων" τότε δεν μπορεί απ' το να θεωρείς ότι έχεις το δικαίωμα να εξουσιάζεις τα ζώα.
ρε παιδια,,ολα σε μια αλυσιδα ειναι δεμενα

ολοι τρωμε αλλους και μας τρωνε αλλοι

χωρις να το καταλαβαινουμε πχ ξερετε ποσα μικροβια ή ακαρεα σκοτωνουμε και τρωμε χωνευουμε καθημερινα χωρις να το καταλαβαινουμε?
αυτα δεν εχουν ψυχη δηλαδη?

η αλυσιδα του ο ενας τρωει τον αλλον ειναι αναγκαια,,απλα οταν εχουμε υπερβολες και υπερκαταναλωση η αλυσιδα κινδυευει και μεις οι ιδιοι

οπως εχει δικαιωμα να μας φαει ενα λιονταρι,,ετσι εχουμε δικαιωμα να φαμε και μεις ενα ελαφι πχ..

εσεις που αγαπατε τα ζωα ,δεν εχετε σκοτωσει ποτε ζουζουνι-κατσαριδα?
ξερετε οτι εχουν οικογενεια -το Τερεζεικο - και παιδια να τους περιμενουν στη φωλια?

εσεις πώς τα σκοτωνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κάποιο ιατρικό σύγγραμα που να το αποδεικνύει έχουμε; Μην κάνεις τον κόπο για μένα, κάν' τον για σένα και θα δεις πως δεν υπάρχει οριστική απάντηση, όπως σε πάααρα πολλούς τομείς της επιστήμης.
Εγώ απ' όσο το έχω ψάξει, έχω καταλήξει πως η καλύτερη διατροφή είναι η Μεσογειακή.
Είναι η διατροφή που μας πάει και που αποδεδειγμένα βοηθά στην καλή υγεία του σώματος.

Όπως φαίνεται και από τις ίδιες μας τις αναρτήσεις, η επιλογή του καθενός είναι αποτέλεσμα της προσωπικής του αναζήτησης και κοσμοθεωρίας και βάσει αυτής εκφράζει τη γνώμη του, οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το τί πάει στον καθένα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων από τη βιολογία του οργανισμού του, μέχρι και τη συνείδηση του.


Ξεκαθάρισα πως μιλάω για απόλυτη χορτοφαγία. Ταλαιπωρείται λιγότερο το ζώο όταν το αρμέγεις έχεις την εντύπωση, ή κάνετε εκπτώσεις στα πιστεύω σας όπου δεν συμφέρει;

Ταπεινά :redface: να θυμίσω ότι έχουμε ένα εξίσου ενδιαφέρον θέμα μας για τη χορτοφαγία όπου μπορεί να εξελιχθεί περαιτέρω αυτή η συζήτηση:)

Η σύγκριση αρμέγματος και θανάτωσης, δε μπορώ να πω εάν ευσταθεί, ωστόσο θα συμφωνήσω ότι οι συνθήκες ζωής των γαλακτοπαραγωγών ζώων που εκτρέφονται σε βιομηχανοποιημένες συνθήκες πρέπει να βελτιωθούν άμεσα και δραστικά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"
οχι, ειναι το ιδιο με το να το σκοτώσεις :crazy::wall:
Με δεδομένο ότι οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων που προορίζονται για σφαγή ή για άρμεγμα έτσι κι αλλιώς δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, τι λες να είναι καλύτερο: Να πεθάνεις μια φορά ή να σου τραβάνε τα βυζιά κάθε μέρα αναγκάζοντας τον οργανισμό σου να παράγει γάλα; :fool:

ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ!

Όσο υποστηρίζετε την χορτοφαγία καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσετε σε ποια κατηγορία ανήκετε:

  • Ημι-χορτοφάγοι: στην διατροφή τους περιλαμβάνονται μόνο ορισμένα ζωικά τρόφιμα, όπως ψάρια και πουλερικά.
  • Γαλακτο-χορτοφάγοι: από τα ζωικά προϊόντα, καταναλώνουν μόνο γαλακτοκομικά.
  • Ωο-χορτοφάγοι: μόνο αυγά περιλαμβάνονται στο καθημερινό διαιτολόγιο.
  • Γαλακτο-ωο-χορτοφάγοι: αποτελούν συνδυασμό κατηγοριών 2 και 3.
  • Αυστηρά χορτοφάγοι: εκείνοι που αποκλείουν εντελώς την κατανάλωση οποιουδήποτε ζωικού προϊόντος.
Αν δεν ανήκετε δε, στην τελευταία κατηγορία, πώς δικαιολογείτε αυτές τις ιδεολογικές και διατροφικές εκπτώσεις (μια που ο Mercury μας μίλησε γι' αγάπη παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ρε παιδια,,ολα σε μια αλυσιδα ειναι δεμενα

ολοι τρωμε αλλους και μας τρωνε αλλοι

χωρις να το καταλαβαινουμε πχ ξερετε ποσα μικροβια ή ακαρεα σκοτωνουμε και τρωμε χωνευουμε καθημερινα χωρις να το καταλαβαινουμε?
αυτα δεν εχουν ψυχη δηλαδη?
Ψυχή με την αυστηρή έννοια της λέξης..Όχι δεν έχουν.
Τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί,όπως είπα και παραπάνω,δεν έχουν νοημοσύνη όπως την αντιλαμβανόμαστε,και δεν έχουν νευρικό σύστημα για να πονέσουν. Δεν ξέρω κάν αν μπορούν να αντιληφθούν την ίδια τους την ύπαρξη.
Και όταν ορισμένα απο αυτά ευθυνονται για το άν θα ζήσεις ή όχι,νομίζω δεν τίθεται θέμα επιλογής.
Σέβομαι κάθε μορφή ζωής,αλλά αν βρεθώ(υποθετικό σενάριο τώρα) σε μιά κατάσταση που μου επιτεθεί κάποιο άγριο ζώο και κινδυνεύω να πεθάνω,σαφώς και θα προσπαθήσω να το σκοτώσω.Βασικά ενστικτα επιβίωσης είναι.

η αλυσιδα του ο ενας τρωει τον αλλον ειναι αναγκαια,,απλα οταν εχουμε υπερβολες και υπερκαταναλωση η αλυσιδα κινδυευει και μεις οι ιδιοι

οπως εχει δικαιωμα να μας φαει ενα λιονταρι,,ετσι εχουμε δικαιωμα να φαμε και μεις ενα ελαφι πχ..

εσεις που αγαπατε τα ζωα ,δεν εχετε σκοτωσει ποτε ζουζουνι-κατσαριδα?
ξερετε οτι εχουν οικογενεια -το Τερεζεικο - και παιδια να τους περιμενουν στη φωλια?

εσεις πώς τα σκοτωνετε?

Θυμάσε το Karate Kid με την Hillary Swank??
Που είχανε πάει επίσκεψη σε κάτι μοναχούς που σεβόντουσαν κάθε μορφής ζωή;

Τα ζουζούνια και τα ζωύφια γενικότερα,ξανά όπως οι μικροοργανισμοί,δεν είναι τόσο εξελιγμένα όπως τα φυτοφάγα και τα σαρκοβόρα ζώα.
Σαφώς και έχουν ζωή και αυτά,και προσωπικά σπάνια σκοτώνω ζωύφια.Συνήθως απλώς τα βγάζω/διώχνω απο το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ...Mercury σε βλέπω να ζεις με αέρα αν πάρεις υπόψη σου και τις έρευνες που θέλουν τα φυτά να νιώθουν τον πόνο... :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Με δεδομένο ότι οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων που προορίζονται για σφαγή ή για άρμεγμα έτσι κι αλλιώς δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, τι λες να είναι καλύτερο: Να πεθάνεις μια φορά ή να σου τραβάνε τα βυζιά κάθε μέρα αναγκάζοντας τον οργανισμό σου να παράγει γάλα; :fool:
ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ!

Όσο υποστηρίζετε την χορτοφαγία καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσετε σε ποια κατηγορία ανήκετε:

  • Ημι-χορτοφάγοι: στην διατροφή τους περιλαμβάνονται μόνο ορισμένα ζωικά τρόφιμα, όπως ψάρια και πουλερικά.
  • Γαλακτο-χορτοφάγοι: από τα ζωικά προϊόντα, καταναλώνουν μόνο γαλακτοκομικά.
  • Ωο-χορτοφάγοι: μόνο αυγά περιλαμβάνονται στο καθημερινό διαιτολόγιο.
  • Γαλακτο-ωο-χορτοφάγοι: αποτελούν συνδυασμό κατηγοριών 2 και 3.
  • Αυστηρά χορτοφάγοι: εκείνοι που αποκλείουν εντελώς την κατανάλωση οποιουδήποτε ζωικού προϊόντος.
Αν δεν ανήκετε δε, στην τελευταία κατηγορία, πώς δικαιολογείτε αυτές τις ιδεολογικές και διατροφικές εκπτώσεις (μια που ο Mercury μας μίλησε γι' αγάπη παραπάνω).

Εγώ μιάς και πρόσφατα converted :P,ανήκω στην κατηγορία 4.Ισως καταλήξω στην κατηγορία 3,καθώς κάπου διάβασα πως το γάλα δεν είναι τόσο αναγκαίο,αλλά ακόμα το ψάχνω.
Αυτό που θα ήθελα είναι,επειδή τα παράγωγα των ζώων προέρχονται απο αμφιβόλου ποιότητας πηγές,κάποια στιγμή στο μέλλον να έχω μία μικρή ας το πούμε φάρμα όπου θα έχω τα δικά μου ζώα που θα τους φέρομαι με σεβασμό,χωρίς να τα καταχράζομαι.
Όπως και τα δικά μου οπωροκηπευτικά(αλλά δεν είναι σχετικό με το θέμα).

Και για να επιστρέψω στην αρχική μου ερώτηση.
Πώς χαρακτηρίζεται κάποιος φιλόζωος;;
Απο τα κατοικιδιά του;;
Η απο τον τρόπο διατροφής του;; Ή και τα δύο;;
Αυτός που ταίζει τα αδέσποτα στον δρόμο αλλά σπίτι του κατεβάζει δύο μπριζόλες χοιρινές πώς λέγεται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να σου τραβάνε τα βυζιά κάθε μέρα αναγκάζοντας τον οργανισμό σου να παράγει γάλα; :fool:
που ξερεις?μπορει και να τους αρεσει..:P
εγω λεω να σταματησουμε να αρμεγουμε τα ξενα ζωα και αρμεγουμε τους ανθρωπους..
αυτο λεγεται φιλοζωια,,
οποτε ειδικα οι γυναικες που ειστε φιλοζωες..προσφερθητε..:worry:
εμεις ειμαστε προθυμοι παντως..

Αυτός που ταίζει τα αδέσποτα στον δρόμο αλλά σπίτι του κατεβάζει δύο μπριζόλες χοιρινές πώς λέγεται;;
ενα σαρκοφαγο θηλαστικο που κανει παρεα ενα αλλο-το σκυλο
ο ανθρωπος και ο λυκος βασικα γιαυτο ενωθηκαν,,για να κυνηγησουν παρεα αλλα ζωα..
τι πιο φυσικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πώς χαρακτηρίζεται κάποιος φιλόζωος;;
Φιλόζωος (μπορεί να) είναι αυτός που δεν βλάπτει τα ζώα χωρίς λόγο. Η ανάγκη σίτισης είναι λόγος btw...
Αυτός που ταίζει τα αδέσποτα στον δρόμο αλλά σπίτι του κατεβάζει δύο μπριζόλες χοιρινές πώς λέγεται;;
Άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος να συνδέεις τα μη-ανθρωποκεντρικά συστήματα με τον Μαρξ. Η μέρα με τη νύχτα. :)

Τα ζώα είναι για να τα τρώμε όσο και ο άνθρωπος είναι ζώο για να φαγωθεί από αυτά. Αν σε ικανοποιεί αυτός ο νόμος της ζούγκλας μπορείς να μείνεις εκεί και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Αν όχι, και είσαι εναντίων των "ίσων δικαιωμάτων" τότε δεν μπορεί απ' το να θεωρείς ότι έχεις το δικαίωμα να εξουσιάζεις τα ζώα.

Νομίζεις δε, ότι αυτό το δικαίωμα στο έδωσε ο Θεός, σωστά; :hmm:Η Φύση δεν αναγνωρίζει αν εσύ είσαι κάτι διαφορετικό από ένα ζώο, συνεπώς η "υπεροχή" σου είναι θεόσταλτη.

Και γιατί έτσι να μην θεωρήσουμε έτσι ότι ο θεός "εξέθρεψε" τους ανθρώπους για να καταναλώσει τις ψυχές τους; :whistle:

Γιὰ νὰ διευκρινίσω λίγο τὰ περὶ νεομαρξιστικῆς ὁρολογίας, ἔχω στὸ μυαλό μου διαφημίσεις διαφόρων Μ.Κ.Ο. καὶ συλλόγων ποὺ χρησιμοποιοῦν ὅρους ποὺ θυμίζουν ἀριστερὰ συνθήματα (π.χ. «κατὰ τῆς βίας, ὑπὲρ τῶν γυναικῶν»). Ἐν πολλοῖς αὐτὴ ἡ ὁρολογία τρόπον τινα χρησιμοποιήθηκε στὴν ἀναβάπτιση ὀνομάτων ὑπουργείων ἀπὸ τὴν κυβέρνηση τοῦ ΓΑΠ καὶ εἶναι στὸ πλαίσιο μιᾶς σχολῆς σκέψης τῆς ἀριστερᾶς τὴν ὁποῖα ὅμως δὲ θυμᾶμαι αὐτὴν τὴ στιγμὴ ἀκριβῶς ποιά εἶναι:P

Μιᾶς καὶ ἔθεσες ὅμως τὸ ζήτημα τοῦ κατὰ πόσον δικαιολογεῖται ἡ συμπεριφορά μας ἀπέναντι στὰ ζῷα θεολογικά, θὰ σοῦ ἀπαντήσω στηριζόμενος πάντως στὸ πῶς ἀπαντᾷ στὸ θέμα ἡ Ὀρθόδοξη θεολογία.

Τὸ ὅτι ὁ ἄνθρωπος εἶναι ἀνώτερος ἀπὸ τὰ ζῷα θεμελιώνεται στὴν Π.Δ. ἀφ' ἑνὸς ἀπὸ τοῦ ὅτι ὁ Θεὸς δημιούργησε ὅλὸν τὸν φυσικὸ κόσμο μὲ τὴ φράση «εἶπε καὶ ἐγεννήθησαν» ἐνῷ τὸν ἄνθρωπο ξεχωριστὰ («ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ' εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ' ὁμοίωσιν»). Ἀκόμα φαίνεται αὐτὴ ἡ ἀνωτερότητα άπὸ τὸ γεγονὸς ὅτι ἔδωσε τὴν ἐξουσία στὸν Ἀδὰμ νὰ δώσῃ ὄνομα στὰ ζῷα. Προπτωτικὰ ὁ ἄνθρωπος ζοῦσε σὲ πλήρη ἁρμονία μὲ τὴ φύση καὶ δὲν ἔτρωγε τὰ ζῷα. Ὅταν ἔγινε ἡ πτώση τοῦ ἀνθρώπου ἀπὸ τὸν παράδεισο, ἐπῆλθε αύτὴ ἡ δυσαρμονία μεταξὺ φύσεως καὶ ἀνθρώπου καὶ ἡ φύση ἔγινε ἐχθρικὴ πρὸς τὸν ἄνθρωπο. Ἀκόμα ὁ ἄνθρωπος, προκειμένου νὰ τραφῇ, ἄρχισε νὰ τρώῃ καὶ κρέας.

Εἶναι προφανὲς λοιπὸν ὅτι ἡ φυσιολογικὴ κατάσταση τοῦ ἀνθρώπου κατὰ τὴν Ὀρθόδοξη θεολογία εἶναι νὰ μὴν τρώῃ κρέας. Ἐπειδὴ ὅμως ὁ ἄνθρωπος εἶναι ἀτελὴς καὶ δὲν μπορεῖ ἐξ ἀρχῆς νὰ φθάσῃ σὲ αὐτὸ τὸ ἐπίπεδο, ἡ Ἐκκλησία δὲν ἐπιβάλλει τὴν μὴ βρώση κρέατος, ἀλλὰ θέτει συγκεκριμένους κανόνες μέσῳ τῶν νηστειῶν ἀλλὰ καὶ κάποιων ἄλλων ἀπαγορεύσεων (π.χ. ἀπαγορεύεται ὁ ἄσκοπος βασανισμὸς τῶν ζῴων) ὥστε νὰ μὴ γίνεται κατάχρηση αὐτῆς τῆς δυνατότητας ἀπὸ τὸν ἄνθρωπο. Παλαιότερα μάλιστα (καὶ γιὰ λόγους οἰκονομικῆς ἔνδειας βέβαια), οἱ περισσότεροι Ἕλληνες ἔτρωγαν πολὺ λίγες φορὲς τὸ χρόνο.

Ἀκόμα, πολλοὶ μοναχοὶ στὸ Ἅγιον Ὄρος ἀλλὰ καὶ ἀλλοῦ, δὲν τρῶνε καθόλου κρέας καὶ κάποιοι κάνουν μάλιστα πολὺ αὐστηρὲς νηστεῖες τρώγοντας νερὸ καὶ ψωμί. Αὐτὸ ὅμως δὲν τὸ κάνουν ἐπειδὴ θεωροῦν ὅτι εἶναι κακὸ ἡ κατανάλωση κρέατος, ἀλλὰ έπειδὴ πιστεύουν ὅτι τὸ νὰ θυσιάσουν τὴν ἐπιθυμία τους γιὰ κρέας, εἶναι ἕνα (σαφῶς ὄχι τὸ μόνο) δεῖγμα τῆς ἀγάπης πρὸς τὸ Χριστό καὶ ὅτι ἔτσι προσεγγίζουν περισσότερο τὴν κατάσταση τοῦ προπτωτικοῦ ἀνθρώπου.

Συνεπῶς, σημασία γιὰ μένα δὲν ἔχει τὸ ἂν τρώῃ ἢ ὄχι κάποιος κρέας, ἀλλὰ τὸ ποιά εἶναι ἡ φιλοσοφικὴ στάση ἀπέναντι σὲ αὐτὸ τὸ θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ξεκαθάρισα πως μιλάω για απόλυτη χορτοφαγία. Ταλαιπωρείται λιγότερο το ζώο όταν το αρμέγεις έχεις την εντύπωση, ή κάνετε εκπτώσεις στα πιστεύω σας όπου δεν συμφέρει;

"

οχι, ειναι το ιδιο με το να το σκοτώσεις :crazy::wall:

που ξερεις?μπορει και να τους αρεσει..:P
Βασικά αρέσει στις αγελάδες το άρμεγμα. Σε πολλές φάρμες έχουν ρομποτικά μηχανήματα όπου η αγελάδα πάει από μόνη της για άρμεγμα. Αν δεν της άρεζε, ποιός ο λόγος να πάει; Αυτά που βλέπετε σε βίντεο από peta και άλλες τέτοιες οργανώσεις, δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Αν δεν με πιστεύετε, μπορείτε να πάτε σε κάποια μονάδα παραγωγής γάλακτος και να δείτε πόσο τους αρέσει το άρμεγμα.

Ψυχή με την αυστηρή έννοια της λέξης..Όχι δεν έχουν.
Τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί,όπως είπα και παραπάνω,δεν έχουν νοημοσύνη όπως την αντιλαμβανόμαστε,και δεν έχουν νευρικό σύστημα για να πονέσουν. Δεν ξέρω κάν αν μπορούν να αντιληφθούν την ίδια τους την ύπαρξη.
Και όταν ορισμένα απο αυτά ευθυνονται για το άν θα ζήσεις ή όχι,νομίζω δεν τίθεται θέμα επιλογής.
Σέβομαι κάθε μορφή ζωής,αλλά αν βρεθώ(υποθετικό σενάριο τώρα) σε μιά κατάσταση που μου επιτεθεί κάποιο άγριο ζώο και κινδυνεύω να πεθάνω,σαφώς και θα προσπαθήσω να το σκοτώσω.Βασικά ενστικτα επιβίωσης είναι.



Θυμάσε το Karate Kid με την Hillary Swank??
Που είχανε πάει επίσκεψη σε κάτι μοναχούς που σεβόντουσαν κάθε μορφής ζωή;

Τα ζουζούνια και τα ζωύφια γενικότερα,ξανά όπως οι μικροοργανισμοί,δεν είναι τόσο εξελιγμένα όπως τα φυτοφάγα και τα σαρκοβόρα ζώα.
Σαφώς και έχουν ζωή και αυτά,και προσωπικά σπάνια σκοτώνω ζωύφια.Συνήθως απλώς τα βγάζω/διώχνω απο το σπίτι.

το θεωρώ κάπως υποκριτικό να αποκαλούμαστε φιλόζωοι αλλά παράλληλα να δεχόμαστε ως μορφή ζωής μόνο τα όντα που νιώθουν πόνο. Δεν υπάρχει οργανισμός που να είναι πιο εξελιγμένος από κάποιον άλλο. Ο κάθε οργανισμός, είτε είναι βακτήριο, είτε πρωτόζωο, είτε ψάρι, είτε κατσαρίδα, είτε άνθρωπος, είτε δέντρο, είναι εξελιγμένος για να μπορεί να επιβιώσει στο περιβάλλον που ζει.
Πριν συνεχίσετε να διαφωνείτε για το ποιός είναι πιο ηθικός, θα σας πρότεινα να ψάξετε τον ορισμό της ζωής.

Δείτε και το παρακάτω βίντεο ενός neutrophil να κυνηγάει ένα βακτήριο. Μπορεί το βακτήριο να μην έχει νευρικό σύστημα, μπορεί όμως να αισθανθεί αλλαγές στο περιβάλλον του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βασικά αρέσει στις αγελάδες το άρμεγμα. Σε πολλές φάρμες έχουν ρομποτικά μηχανήματα όπου η αγελάδα πάει από μόνη της για άρμεγμα. Αν δεν της άρεζε, ποιός ο λόγος να πάει; Αυτά που βλέπετε σε βίντεο από peta και άλλες τέτοιες οργανώσεις, δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Αν δεν με πιστεύετε, μπορείτε να πάτε σε κάποια μονάδα παραγωγής γάλακτος και να δείτε πόσο τους αρέσει το άρμεγμα.
Σε πιστεύω και θα τολμήσω έναν παραλληλισμό με το ανθρώπινο θηλυκό καθώς νομίζω πως η ανάγκη της αγελάδας για άρμεγμα οφείλεται στον ίδιο λόγο που και η γυναίκα δεν βλέπει την ώρα να ξυπνήσει το μωρό να φάει.
Όπως ίσως ξέρετε (τουλάχιστον στη γυναίκα) η παραγωγή του γάλακτος, είναι ανάλογη της ζήτησης από το μωρό. Όσο περισσότερο γάλα πιει το μωρό δηλαδή, τόσο περισσότερο θα παραχθεί στο μεσοδιάστημα μέχρι τον επόμενο θηλασμό.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, εκεί κοντά στις 3 με 4 ώρες που περιμένεις το μωρό να ξυπνήσει να φάει, το στήθος να τσιτώνει και να φουσκώνει τόσο πολύ από το γάλα, που το τάισμα να είναι λυτρωτικό και να το περιμένεις με ανυπομονησία.
Μάλλον και για την αγελάδα είναι εξίσου ανακουφιστικό...
Όπως ίσως γνωρίζετε επίσης, μια γυναίκα μπορεί να θηλάζει και 4 και 5 χρόνια, εφ' όσον υπάρχει (ή δημιουργείται τεχνητά) ζήτηση. Δεν είναι όμως ό,τι καλύτερο, ούτε για τη γυναίκα, ούτε για το μωρό (παιδί πια στα 4 ή στα 5).
Για την αγελάδα γιατί να είναι; :hmm:

Και μια που μου το θύμισες, αξίζει να δείτε την ιστορία της Temple Grandin και τον τρόπο που μηχανεύτηκε για να υποφέρουν όσο το δυνατό λιγότερο τα βοοειδή που οδηγούνται σε σφαγή. Είναι καλή ταινία. Αν την πετύχετε πουθενά, δείτε τη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, εκεί κοντά στις 3 με 4 ώρες που περιμένεις το μωρό να ξυπνήσει να φάει, το στήθος να τσιτώνει και να φουσκώνει τόσο πολύ από το γάλα, που το τάισμα να είναι λυτρωτικό και να το περιμένεις με ανυπομονησία.
Μάλλον και για την αγελάδα είναι εξίσου ανακουφιστικό...

ετισ εξηγηται που κυνηγαμε τα φουσκωμενα στηθη μια ζωη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top