• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δωρεάν Μαγνητική για ανασφάλιστα άτομα

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
είμαι ανασφάλιστος, μένω θεσσαλονίκη, μπορώ να κάνω δωρεάν μαγνητική? και αν ναι πώς? βοήθεια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νομίζω ούτε οι ασφαλισμένοι κάνουν δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
με μια συμμετοχή εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Αν κλείσεις ραντεβού σε νοσοκομείο σε γιατρό που θα στη γράψει δεν νομίζω οτι θα πληρώσεις κάτι. Όλοι αυτοί οι πρόσφυγες και μετανάστες στα νοσοκομεία δεν έχουν ασφάλεια αλλά δε νομίζω να πληρώνουν τίποτα.
Μάθε ποια ειδικότητα μπορεί να σου γράψει τη μαγνητική για την οποία ενδιαφέρεσαι και κλείσε ραντεβού σε νοσοκομείο. Το ΑΜΚΑ θέλουν.
Βασικά πάρε και σε ένα νοσοκομείο να ρωτήσεις τη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Οι αιτούντες άσυλο έχουν πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει δηλαδή;

τύποις, υποθέτω πως ναι. Αλλά η αναμονή είναι το βασικό πρόβλημα μάλλον. Ιδίως για τους εξωτερικούς ασθενείς. 1-2 μέρες στον ιδιωτικό τομέα για ct ή mri έναντι
https://www.youtube.com/watch?v=q48GD7hZ_7I
στο εσυ ή τις πανεπιστημιακές. Και εδώ μπαίνει στην μέση η ελληνική πατέντα της πλασματικής εισαγωγής ώστε και νωρίτερα να γίνει και με μηδενική συμμετοχή. (Με κάποια επιφύλαξη για το αν ισχύει ακόμα αυτό μετά τις περσινές αλλαγές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Τίποτα, περαστικά σου! Βρήκες άκρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εμενα παντως οσοι μου έρχονται με παραπεμπτικά ιδιωτών για εξετάσεις. κτλ τους διώχνω και απειλούν με μηνύσεις και λοιπά...
ενώ φάρμακα τους γράφω μόνο αν έχουν παραπεμπτικό και μόνο για ένα μηνα.

Να σκεφτομαστε κάθε φορά τι χρεώνουμε στο δημόσιο γιατί σε λίγα λόγια όλα αυτά τα δωρεάν θα σταματήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
εμενα παντως οσοι μου έρχονται με παραπεμπτικά ιδιωτών για εξετάσεις. κτλ τους διώχνω. Ενώ φάρμακα τους γράφω μόνο αν έχουν παραπεμπτικό και μόνο για ένα μηνα.

Τι σημαίνει αυτό; Ιδιώτες γιατροί συμβεβλημένοι με εοπυυ εννοείς; Δεν κατάλαβα - βασικά δεν ξέρω και τι ακριβώς δουλειά κάνεις. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι μέχρι 26 ετών, ειδικά αν σπουδάζεις ακόμα και δεν έχει ένσημα, μπορούν να σε ασφαλίζουν οι γονείς σου στο δικό τους βιβλιάριο.:empathy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι σημαίνει αυτό; Ιδιώτες γιατροί συμβεβλημένοι με εοπυυ εννοείς; Δεν κατάλαβα - βασικά δεν ξέρω και τι ακριβώς δουλειά κάνεις. :redface:

όχι ΄ερχονται με χαρτάκια που ο τάδε ασθενής χρίζει αυτες τις εξετάσεις. Ο ιδιώτης παίρνει την επίσκεψη κανονικά και στέλνει τον ασθενή στο νοσοκομείο για να κάνει τις εξετάσεις τζάμπα.

H συνήθης πρακτική είναι με τα φάρμακα. Πάνε σε ένα ιδιωτη που τους εξετάζει τους γραφει φαρμακα και μετά ερχονται στο δημοσιο για να τους ανανεώνους τις συνταγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εμενα παντως οσοι μου έρχονται με παραπεμπτικά ιδιωτών για εξετάσεις. κτλ τους διώχνω και απειλούν με μηνύσεις και λοιπά...
ενώ φάρμακα τους γράφω μόνο αν έχουν παραπεμπτικό και μόνο για ένα μηνα.

Να σκεφτομαστε κάθε φορά τι χρεώνουμε στο δημόσιο γιατί σε λίγα λόγια όλα αυτά τα δωρεάν θα σταματήσουν.

όχι ΄ερχονται με χαρτάκια που ο τάδε ασθενής χρίζει αυτες τις εξετάσεις. Ο ιδιώτης παίρνει την επίσκεψη κανονικά και στέλνει τον ασθενή στο νοσοκομείο για να κάνει τις εξετάσεις τζάμπα.

Και το θεωρείς σωστό αυτό που κάνεις δλδ; Έχεις ιδέα πόσο καθυστερημένα ραντεβού έχουν τα δημόσια για να εξεταστείς; Είχα πάθει θλάση στον ώμο τον Νοέμβρη και το ραντεβού που μου κλείσανε ήταν για Ιανουάριο, οπότε εγώ ως τότε να πέθαινα από τον πόνο. Όταν δεν υπάρχει σύστημα για τον άρρωστο, ο άρρωστος θα απευθυνθεί σε κάποιον σύντομα κι ας πληρώσει. Το ότι εσύ διώχνεις έναν ασθενή που ήρθε για εξετάσεις εγώ δε το θεωρώ τόσο ηθικό από έναν γιατρό. Σόρρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
όχι ΄ερχονται με χαρτάκια που ο τάδε ασθενής χρίζει αυτες τις εξετάσεις. Ο ιδιώτης παίρνει την επίσκεψη κανονικά και στέλνει τον ασθενή στο νοσοκομείο για να κάνει τις εξετάσεις τζάμπα.

Γιατί να μην τις κάνει αφού τις δικαιούται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
εμενα παντως οσοι μου έρχονται με παραπεμπτικά ιδιωτών για εξετάσεις. κτλ τους διώχνω και απειλούν με μηνύσεις και λοιπά...
ενώ φάρμακα τους γράφω μόνο αν έχουν παραπεμπτικό και μόνο για ένα μηνα.

Να σκεφτομαστε κάθε φορά τι χρεώνουμε στο δημόσιο γιατί σε λίγα λόγια όλα αυτά τα δωρεάν θα σταματήσουν.

Τυπικά, δεν διώχνουμε τον ασθενή. Τον εξετάζουμε, αγνοώντας τα χαρτάκια τα ανεπίσημα, και κρίνουμε εμείς τον διαγνωστικό έλεγχο που χρειάζεται αναλαμβάνοντας την ευθύνη. Αν κάποιοι γιατροί του δημόσιου τομέα βρίσκονται σε διαμάχη με τον ιδιωτικό, δεν φταίει τίποτε να την πληρώνει ο ασθενής. Αυτό είναι το δέον γενέσθαι θεωρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Τυπικά, δεν διώχνουμε τον ασθενή. Τον εξετάζουμε, αγνοώντας τα χαρτάκια τα ανεπίσημα, και κρίνουμε εμείς τον διαγνωστικό έλεγχο που χρειάζεται αναλαμβάνοντας την ευθύνη. Αν κάποιοι γιατροί του δημόσιου τομέα βρίσκονται σε διαμάχη με τον ιδιωτικό, δεν φταίει τίποτε να την πληρώνει ο ασθενής. Αυτό είναι το δέον γενέσθαι θεωρώ

Ντάξει σε λατρεύω! <3

Ον τόπικ: οι γιατροί ας αφήσουν τις τυπολατρείες. Εννοείται πως γίνατε γιατροί γιατί θέλετε να βοηθάτε τον άνθρωπο. :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
. Όταν δεν υπάρχει σύστημα για τον άρρωστο, ο άρρωστος θα απευθυνθεί σε κάποιον σύντομα κι ας πληρώσει. Το ότι εσύ διώχνεις έναν ασθενή που ήρθε για εξετάσεις εγώ δε το θεωρώ τόσο ηθικό από έναν γιατρό. Σόρρυ.
Όταν έρθει ένας ασθενής στο νοσοκομείο έρχεται για να εξεταστεί όχι για εξετάσεις το δεύτερο είναι παράνομο. . Αν οι εξετάσεις αυτές είναι παραπεμπτικά από ιατρό το ΕΟΠΥΥ ή του δημοσίου ή τις κρίνω εγώ ότι χρειάζονται τότε τις γράφω. Αλλά αν έρθουν με υπογραφή του ιδιώτη τότε δεν έχει θέση στο δημόσιο νοσοκομείο ο ασθενής αλλά στο εργαστήριο που υνεργάζεται ο ιδιώτης. Δεν πρέπει υπερχρεώνουμε το δημόσιο γιατί αλλιώς θα σταματήσει να υπάρχει.

παραδειγμα
Ερχεται ένας παππους με χαρτί από καρδιολόγο συνταγή του 2014 του και τις γράφω συμφωνα με την συνταγή του ιδιώτη καρδιολογου. Αυτόματα γίνομαι ηθικός γιατί δε θα χρεώσω τον παππου την επίσκεψη του καρδιολογου, όμως ο παππούς μετά από 3 μήνες πεθαίνει εξαιτίας αιμορραγικού εγκεφαλικού πράγμα που δε θα συνεβαινε αν ο παππους εξεταζόταν από καρδιολόγο. Η ευθύνη πάει σε μένα που εγραψα στα φαρμακα και ουσιαστικά γίνομαι δολοφονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Όταν έρθει ένας ασθενής στο νοσοκομείο έρχεται για να εξεταστεί όχι για εξετάσεις το δεύτερο είναι παράνομο. . Αν οι εξετάσεις αυτές είναι παραπεμπτικά από ιατρό το ΕΟΠΥΥ ή του δημοσίου ή τις κρίνω εγώ ότι χρειάζονται τότε τις γράφω. Αλλά αν έρθουν με υπογραφή του ιδιώτη τότε δεν έχει θέση στο δημόσιο νοσοκομείο ο ασθενής αλλά στο εργαστήριο που υνεργάζεται ο ιδιώτης. Δεν πρέπει υπερχρεώνουμε το δημόσιο γιατί αλλιώς θα σταματήσει να υπάρχει.

Ο ιδιώτης γιατρός συμβεβλημένος με εοπυυ αν έχει πλαφόν δεν χρεώνει τον ασθενή. Ένα αυτό. Αλλά ακόμα κι αν είναι γιατρός μη συμβεβλημένος κι έχει πάρει μια επίσκεψη 30 ευρώ ας πούμε κι ο ασθενής χρειάζεται εξετάσεις 200 ευρώ, δεν έχει το δικαίωμα ο ασθενής που έχει ασφάλεια να χαλαλίσει τα 30 ευρώ επίσκεψη για να κάνει τη δουλειά του γρήγορα αλλά να μην έχει τα 200 για την εξέταση;

Ο γιατρός είναι στο νοσοκομείο για να εξετάζει και να γιατρεύει, δεν είναι για να κρίνει αν το κράτος χάνει λεφτά ή αν ο ιδιώτης γιατρός πληρώθηκε ή αν το δημόσιο θα φαλιρίσει κάποτε. Τελεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παραδειγμα
Ερχεται ένας παππους με χαρτί από καρδιολόγο συνταγή του 2014 του και τις γράφω συμφωνα με την συνταγή του ιδιώτη καρδιολογου. Αυτόματα γίνομαι ηθικός γιατί δε θα χρεώσω τον παππου την επίσκεψη του καρδιολογου, όμως ο παππούς μετά από 3 μήνες πεθαίνει εξαιτίας αιμορραγικού εγκεφαλικού πράγμα που δε θα συνεβαινε αν ο παππους εξεταζόταν από καρδιολόγο. Η ευθύνη πάει σε μένα που εγραψα στα φαρμακα και ουσιαστικά γίνομαι δολοφονος.

Αυτό που περιγράφεις δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε. Αν αμφιβάλεις για κάτι κάθεσαι και εξετάζεις τον ασθενή δε τον διώχνεις όμως επειδή πήγε σε ιδιώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top