• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δόντια - στοματική υγεία - οδοντίατροι

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
:| Το εμφύτευμα, εκτός από την τσέπη, πονάει και κυριολεκτικά;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χαχαχα
Η αδερφή μιας φίλης μου είπε ότι δεν είχε θέμα. Καμιά σχέση με εξαγωγή φρονιμητων γιατί φαντάζομαι ότι για να φτάσεις σε σημείο για εμφύτευμα έχεις ήδη κάνει απονεύρωση
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο επίκαιρο θέμα δεν γινόταν να ανοίξετε, κυριολεκτικά μόλις γύρισα απο οδοντίατρο για να τσεκάρουμε φρονιμίτες.Είμαι πανευτυχής επειδή τελικά γλίτωσα το χειρουργείο.
Γενικά στην ζωή μου πέρα απο καθαρισμό δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω ούτε ένα σφράγισμα και φοβάμαι πάρα πολύ τη στιγμή που θα χρειαστεί.
Παρά ταύτα το πάν είναι ο τακτικός καθαρισμός.

Η αδερφή μου είχε συγγενή έλλειψη και έβαλε εμφύτευμα σε νεαρή ηλικία για αισθητικούς λόγους,θυμάμαι δεν πόνεσε,ακόμα το εχει και ξέρω ειναι πολύ γερό και με καλή στοματική ρουτίνα διαρκεί μια ζωή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Χαχαχα
Η αδερφή μιας φίλης μου είπε ότι δεν είχε θέμα. Καμιά σχέση με εξαγωγή φρονιμητων γιατί φαντάζομαι ότι για να φτάσεις σε σημείο για εμφύτευμα έχεις ήδη κάνει απονεύρωση
Έβγαλα φρονιμήτες, οποίος πριν το βγάζω έκανε ζημιά στο γομφίο που απονευρώθηκε και αυτό. Το γομφιό θα τον αντικαστήσω με εμφύτευμα.

Στους φρονιμήτες δεν πόνεσα ιδιαίτερα.

Πιο επίκαιρο θέμα δεν γινόταν να ανοίξετε, κυριολεκτικά μόλις γύρισα απο οδοντίατρο για να τσεκάρουμε φρονιμίτες.Είμαι πανευτυχής επειδή τελικά γλίτωσα το χειρουργείο.
Γενικά στην ζωή μου πέρα απο καθαρισμό δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω ούτε ένα σφράγισμα και φοβάμαι πάρα πολύ τη στιγμή που θα χρειαστεί.
Παρά ταύτα το πάν είναι ο τακτικός καθαρισμός.
Καλά κάνεις εγώ είχα πάρα πολλά χρόνια να πάω σε οδοντίατρο και το πληρώνω τώρα. Ούτε φρονιμήτες δεν είχα βγάλει.

Έκανα και κάποια σφραγίσματα. Δεν χρειάστηκε αναισθησία απλώς πρέπει να έχεις πολύ ώρα ανοιχτό το στόμα μου.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά κάνεις εγώ είχα πάρα πολλά χρόνια να πάω σε οδοντίατρο και το πληρώνω τώρα. Ούτε φρονιμήτες δεν είχα βγάλει.
Δεν πειράζει να μην αγχώνεσαι, γενικά απο δω και πέρα να δείς αυτά που έμαθες να τα εφαρμόσεις.Απο κει και πέρα sooner or later τα δόντια μας είναι αναλώσιμα για όλους.
Εύχομαι να το περάσεις εντελώς ανώδυνα!
Και... με γειά το δόντι :rolleyes:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Στους φρονιμήτες δεν πόνεσα ιδιαίτερα.
Αυτό το ιδιαίτερα δεν μ΄αρεσε και πολυ .
τα δόντια μας είναι αναλώσιμα για όλους.
Κάποιοι δεν έχουν θέματα παρότι ούτε τα πλένουν τακτικά ούτε πάνε οδοντίατρο, πρέπει να είναι και το δόντι του ατόμου .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παρότι ούτε τα πλένουν τακτικά ούτε πάνε οδοντίατρο
Αν δεν πάνε στον οδοντίατρο, δεν θα διαγνωστεί και το κακό άρα θα νομίζουν πως δεν εχουν θέμα.
Στα δόντια ο πόνος είναι το τελικό σταδίο=απονεύρωση.
Η τερηδόνα είναι silent.(Αν και δεν ειναι μονο η τερηδόνα, αλλά και η πέτρα , η ουλίτιδα, η κακοσμία, η περιοδοντίτιδα κ.ο.κ)
Φυσικά και έχουν θέμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Αν δεν πάνε στον οδοντίατρο, δεν θα διαγνωστεί και το κακό άρα θα νομίζουν πως δεν εχουν θέμα.
Στα δόντια ο πόνος είναι το τελικό σταδίο=απονεύρωση.
Η τερηδόνα είναι silent.
Φυσικά και έχουν θέμα.
Nαι και εγώ δεν είχα θέμα μέχρι που απόκτησα. Είχα και τερηδόνα σε κάποια και μου τα σφράγισε και δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαι και εγώ δεν είχα θέμα μέχρι που απόκτησα. Είχα και τερηδόνα σε κάποια και μου τα σφράγισε και δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση.
Ακριβώς,απλά ο κόσμος το αμελεί και θεωρεί γενικότερα έξοδο το να δίνει 40Ε για καθαρισμό ανα εξάμηνο που όμως προλαμβάνει πολύ περισσότερες κοστοβόρες και επώδυνες επεμβάσεις.

Έτσι επισκέπτεται ο κόσμος τον οδοντίατρο μόνο οταν υπάρχει πόνος,όμως πόνος για το δόντι σημαίνει τερηδόνα που έφτασε ως το νεύρο.Και εκεί ξεκινάει μια σειρά απο αλυσιδωτά αναγκαία κακά.

Θεωρώ πως θα πρέπει να διδάσκεται καλύτερα η στοματική υγιεινή στα σχολεία και οι γονείς να εφιστούν παραπάνω την προσοχή στην προληπτική υγεία των δοντιών των παιδιών.

Καλύτερα το προλαμβάνειν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το θεραπεύειν έχει τρελά κόστη και πόνο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Αν δεν πάνε στον οδοντίατρο, δεν θα διαγνωστεί και το κακό άρα θα νομίζουν πως δεν εχουν θέμα.
Στα δόντια ο πόνος είναι το τελικό σταδίο=απονεύρωση.
Η τερηδόνα είναι silent.(Αν και δεν ειναι μονο η τερηδόνα, αλλά και η πέτρα , η ουλίτιδα, η κακοσμία, η περιοδοντίτιδα κ.ο.κ)
Φυσικά και έχουν θέμα.
Απλά λέω ότι άλλος είναι 20 χρονών τίγκα στα σφραγίσματα και στις απονευρώσεις και άλλος είναι 30 και δεν έχει κανένα σφράγισμα χωρίς να τα πλένει κιόλας ιδίαιτερα ή να κάνει καθαρισμούς . Πιστεύω ότι η ευπάθεια των δοντιών δεν είναι ίδια για όλους .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά λέω ότι άλλος είναι 20 χρονών τίγκα στα σφραγίσματα και στις απονευρώσεις και άλλος είναι 30 και δεν έχει κανένα σφράγισμα χωρίς να τα πλένει κιόλας ιδίαιτερα . Πιστεύω ότι η ευπάθεια των δοντιών δεν είναι ίδια για όλους .
Το σφράγισμα σταματάει την επέκταση της τερηδόνας.Και η απονεύρωση σταματάει ενα νεκρό δόντι απο το να πέσει και μια τεράστια μόλυνση.Αν ο άλλος δεν τα πλένει, δεν κάνει καθαρισμό και πάει στον οδοντίατρο και τους βρίσκει άψογη στοματική υγιεινή μπράβο του του βγάζω το καπέλο για τα γερά του δόντια.
Αν ομως δεν πάει καθόλου και αντι να κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις μένει με ένα στόμα μεσα στα μικρόβια τότε είναι πολύ κακό.
Μιλάμε αυτές οι μολύνσεις αν τις αφήσεις φτάνουν μέχρι και στον πνεύμονα.(Ριαλ περιστατικό αυτό).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος δεν τρώει υδατάνθρακες και ζάχαρη δεν χρειάζεται καν να ξαναπληνει δοντια.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος δεν τρώει υδατάνθρακες και ζάχαρη δεν χρειάζεται καν να ξαναπληνει δοντια.
Μετά απο 14 ώρες απλησιάς δημιουργείται πέτρα στο στόμα.
Καλή τύχη αν αποκτήσεις πέτρα επειδή είναι πάρα πολύ κακό σημάδι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αν τρως αυτά που τρως εσύ.

έχω άψογη στοματική υγιεινή.
Και λες βλακείες.Ποιός οδοντίατρος στα έχει πει αυτά; Γενικά είναι πάρα πολύ κακές συμβουλές αυτές που δίνεις.Και μιλάμε για ένα θέμα υγείας.
Ναι οι υδατάνθρακες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο όμως το να λες πράγματα που δεν γνωρίζεις ή που γνωρίζεις κατα το ήμισυ δες σε τιμά.
Προσπαθούμε να ρίξουμε φώς σε ενα μελανό σημείο και ιδίως στην Ελλάδα που είναι η επίσκεψη στον οδοντίατρο και η καλή ρουτίνα στοματικής υγιεινής και δεν βοηθάς.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Όποιος δεν τρώει υδατάνθρακες και ζάχαρη δεν χρειάζεται καν να ξαναπληνει δοντια.
Ενδεχομένως να έπρεπε να τα τρώγαμε όλα ωμά μάλλον για να μη θέλουμε οδοντίατρο, όπως και οι σκύλοι .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδεχομένως να έπρεπε να τα τρώγαμε όλα ωμά μάλλον για να μη θέλουμε οδοντίατρο, όπως και οι σκύλοι .
Και τα δόντια των σκύλων θέλουν καθαρισμό και έχουν ένα σωρό στοματικά προβλήματα αν δεν τους κάνεις.
Απλά να άλλο ένα θέμα που ο κόσμος δεν γνωρίζει και το αμελεί.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω άψογη στοματική υγιεινή.
Και λες βλακείες.Ποιός οδοντίατρος στα έχει πει αυτά; Γενικά είναι πάρα πολύ κακές συμβουλές αυτές που δίνεις.Και μιλάμε για ένα θέμα υγείας.
Ναι οι υδατάνθρακες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο όμως το να λες πράγματα που δεν γνωρίζεις ή που γνωρίζεις κατα το ήμισυ δες σε τιμά.
Προσπαθούμε να ρίξουμε φώς σε ενα μελανό σημείο και ιδίως στην Ελλάδα που είναι η επίσκεψη στον οδοντίατρο και η καλή ρουτίνα στοματικής υγιεινής και δεν βοηθάς.
Μην καταλαβαίνεις ότι θες. Αρχικά εσένα περίμεναν τώρα όλοι δεν πλένουν τα δόντια τους, να τους δώσεις τα φώτα ότι πρέπει να τα πλένουν. Το να πλένεις τα δόντια είναι συνήθεια που τη μαθαίνεις μικρός από το σπίτι, άμα δνε την μάθεις όταν πρέπει αντε γειά. Μια ζωή προβολήματα θα έχεις.

Επίσης ούτε βλακειες λέω, ούτε συμβουλές δίνω, ούτε προτροπές. Δεν είπα σε κανένα να μην πλένει δόντια, ούτε να μην πάει οδοντίατρο, έλεος.

Είπα το πάρα πολύ απλό. Αν δεν τρως υδατανθρακα δεν παθαίνει τίποτα το στόμα σου, ακόμα και αν δεν πλένεις ποτέ τα δόντια, διότι χωρίς υδατανθρακα τα μικρόβια δεν έχουν τροφή για να παράγουν τα οξέα που προκαλούν τις βλάβες. Το κρέας δεν τρέφει τα βακτήρια αυτά, ούτε το λίπος. Όταν λοιπον δεν τρως υδατανθρακα δεν έχεις θέμα, και εκ συνεπαγωγης οποίος κάνει διατροφή σαν την δική σου, δηλαδή χορτοφαγικη, έχει το μεγαλύτερο θέμα.

Ουτε είπα πως δεν έχεις καλή στοματική υγεία, ούτε πως οι χορτοφάγοι έχουν σάπια δόντια. Να καταλαβαίνουμε και λίγο το διαβάζουμε ε...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδεχομένως να έπρεπε να τα τρώγαμε όλα ωμά μάλλον για να μη θέλουμε οδοντίατρο, όπως και οι σκύλοι .
Αν τρως ωμά πράγματα θα πεθάνεις από τροφικη ή από έλλειψη θρεπτικών συστατικών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν ως εδώ, ξύλο στις τουαλέτες του οδοντιατρείου,ΤΩΡΑ.
Τι ξύλο να ρίξεις μωρή μισή μερίδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top