• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δόντι που "τρώγεται"

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εχω ένα τραπεζίτη τον προτελευταιο κανονικα αλλα ο τελευταιος δεν βγηκε ποτε (δεν τον εχω) που "τρωγεται" και εχει βγει η οδοντίνη, και απο οτι μου πε ο οδοντιατρος μάλλον ειναι απο τριβή καθως μασαω (ισως να ναι και επειδη λείπει ο τελευταιος τραπεζιτης ακριβως απο πισω οποτε ειναι εκτεθειμένο καθως μασάω και στον κατω πισω τελευταιο τραπεζιτη). Μου πε να μην το σφραγισουμε γιατι αν το κανουμε αναγκαστικα θα πρεπει να σφραγισω και τον ακριβως κατω του τραπεζιτη γιατι μετα δεν θα κλεινει το στομα μου αν δεν το κανουμε. Και ειναι κριμα να το κανω αυτο και να χαλασω γερό δοντι.
Εχει τριφτεί ομως και εχει φυγει η αδαμαντινη και εχει βγει η οδοντινη! Και εγω παρατηρω πως ολο και μικραίνει το δοντι και τρώγεται ολο και περισσοτερο! Τι να κανω; Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξαναβγει η αδαμαντίνη. Ξερει καποιος αν υπαρχει καποια θεραπεια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχω ένα τραπεζίτη τον προτελευταιο κανονικα αλλα ο τελευταιος δεν βγηκε ποτε (δεν τον εχω) που "τρωγεται" και εχει βγει η οδοντίνη, και απο οτι μου πε ο οδοντιατρος μάλλον ειναι απο τριβή καθως μασαω (ισως να ναι και επειδη λείπει ο τελευταιος τραπεζιτης ακριβως απο πισω οποτε ειναι εκτεθειμένο καθως μασάω και στον κατω πισω τελευταιο τραπεζιτη). Μου πε να μην το σφραγισουμε γιατι αν το κανουμε αναγκαστικα θα πρεπει να σφραγισω και τον ακριβως κατω του τραπεζιτη γιατι μετα δεν θα κλεινει το στομα μου αν δεν το κανουμε. Και ειναι κριμα να το κανω αυτο και να χαλασω γερό δοντι.
Εχει τριφτεί ομως και εχει φυγει η αδαμαντινη και εχει βγει η οδοντινη! Και εγω παρατηρω πως ολο και μικραίνει το δοντι και τρώγεται ολο και περισσοτερο! Τι να κανω; Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξαναβγει η αδαμαντίνη. Ξερει καποιος αν υπαρχει καποια θεραπεια;
σε αλλο οδοντιατρο γιατι δεν πας?
ξερω οτι βαζουν ενα υλικο απο πανω ακριβως για να μην τριβεται γιατι δεν ειναι και καλο.
Γνωμη μου πηγαινε σε εναν αλλο οδοντιατρο.
ευχομαι να βρεις την ακρη :thumbup:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σφράγισε τον και σφραγισε και τον άλλο. Που είναι το θέμα;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σφράγισε τον και σφραγισε και τον άλλο. Που είναι το θέμα;
Ότι θα της τροχίσει ένα υγιές δόντι για να κολλήσει το σφράγισμα και να μη φύγει... αλλά γιατί να μην κλείνει το στόμα της μετά; Δεν καταλαβαίνω, αφού στο τροχίζει το σφράγισμα και παίρνει το σχήμα του παλιού δοντιού.


Γιατί δε σου τροχίζει το δόντι να του βάλει θήκη; Επίσης μου κάνει εντύπωση που τρώγεται μόνο αυτό... Από επίπεδα φθορίου είσαι εντάξει;
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εχω ένα τραπεζίτη τον προτελευταιο κανονικα αλλα ο τελευταιος δεν βγηκε ποτε (δεν τον εχω) που "τρωγεται" και εχει βγει η οδοντίνη, και απο οτι μου πε ο οδοντιατρος μάλλον ειναι απο τριβή καθως μασαω (ισως να ναι και επειδη λείπει ο τελευταιος τραπεζιτης ακριβως απο πισω οποτε ειναι εκτεθειμένο καθως μασάω και στον κατω πισω τελευταιο τραπεζιτη). Μου πε να μην το σφραγισουμε γιατι αν το κανουμε αναγκαστικα θα πρεπει να σφραγισω και τον ακριβως κατω του τραπεζιτη γιατι μετα δεν θα κλεινει το στομα μου αν δεν το κανουμε. Και ειναι κριμα να το κανω αυτο και να χαλασω γερό δοντι.
Εχει τριφτεί ομως και εχει φυγει η αδαμαντινη και εχει βγει η οδοντινη! Και εγω παρατηρω πως ολο και μικραίνει το δοντι και τρώγεται ολο και περισσοτερο! Τι να κανω; Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξαναβγει η αδαμαντίνη. Ξερει καποιος αν υπαρχει καποια θεραπεια;
Προσπαθώ να κάνω λίγο εικόνα το στόμα σου αλλά είναι δυσκολο χωρίς να το εξετάσω και χωρίς να χω εικόνα.
Αναφέρεσαι σε πάνω γομφίο τον προτελευταίο καθώς φρόνιμητη δεν έχεις. Τον είχες κάνει εξαγωγή παλιότερα? Είναι έγκλειστος και απλά δεν ανατέλλει? Μια πανοραμική θα το δείξει αυτό. Ακριβώς από κάτω έχεις και τους τρεις γομφιους (τραπεζίτες από ότι καταλαβαίνω).
- Ίσως ο τελευταίος κάτω τραπεζίτης επειδή δεν έχει ανταγωνιστή (ζευγαράκι) από πάνω έχει υπερεκφυθει (ανατείλει - ψήλωσει) και σου κάνει πρόωρη επαφή (βρίσκει έντονα δηλαδή) στον από πάνω και έχει προκαλέσει έτσι κάταγμα της αδαμαντινης και αποτριβη
- Η οδοντινη έχει αποκαλυφθεί μόνο μασητικα η και προς τη γλωσσική επιφάνεια? Υπάρχει η ίδια εικόνα και στα μπροστινά δόντια? Από κατανάλωση οξινων πως πας? Λεμόνια κόκα κολες ξύδια κτλ? Ιστορικό γαστροοισοφαγικης παλινδρομησης?

Δυστυχώς η αδαμαντινη δεν αναγεννιεται😔. Τρέχει η έρευνα σε αυτό αλλά ακόμα τίποτα. Να χρησιμοποιείς φρθοριουχο οδοντόκρεμα για την προστασία της εκτεθειμένης οδοντινης.
Είναι δύσκολο από ένα φόρουμ όπως καταλαβαίνεις να βγάλουμε διάγνωση 😊. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι σε δει ένας κλινικός και να σου πει!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ θα άλλαζα οδοντίατρο. Αν αναφέρεσαι σε φρονιμίτη που δεν έχει φυτρώσει, τότε ίσως είναι καλή ιδέα να κάνεις εξαγωγή αυτούς που έχουν φυτρώσει για να έχεις συμμετρική οδοντοστοιχία. Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει αναφέρει την λύση της θήκης ή onlay.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Προσπαθώ να κάνω λίγο εικόνα το στόμα σου αλλά είναι δυσκολο χωρίς να το εξετάσω και χωρίς να χω εικόνα.
Αναφέρεσαι σε πάνω γομφίο τον προτελευταίο καθώς φρόνιμητη δεν έχεις. Τον είχες κάνει εξαγωγή παλιότερα? Είναι έγκλειστος και απλά δεν ανατέλλει? Μια πανοραμική θα το δείξει αυτό. Ακριβώς από κάτω έχεις και τους τρεις γομφιους (τραπεζίτες από ότι καταλαβαίνω).
- Ίσως ο τελευταίος κάτω τραπεζίτης επειδή δεν έχει ανταγωνιστή (ζευγαράκι) από πάνω έχει υπερεκφυθει (ανατείλει - ψήλωσει) και σου κάνει πρόωρη επαφή (βρίσκει έντονα δηλαδή) στον από πάνω και έχει προκαλέσει έτσι κάταγμα της αδαμαντινης και αποτριβη
- Η οδοντινη έχει αποκαλυφθεί μόνο μασητικα η και προς τη γλωσσική επιφάνεια? Υπάρχει η ίδια εικόνα και στα μπροστινά δόντια? Από κατανάλωση οξινων πως πας? Λεμόνια κόκα κολες ξύδια κτλ? Ιστορικό γαστροοισοφαγικης παλινδρομησης?

Δυστυχώς η αδαμαντινη δεν αναγεννιεται😔. Τρέχει η έρευνα σε αυτό αλλά ακόμα τίποτα. Να χρησιμοποιείς φρθοριουχο οδοντόκρεμα για την προστασία της εκτεθειμένης οδοντινης.
Είναι δύσκολο από ένα φόρουμ όπως καταλαβαίνεις να βγάλουμε διάγνωση 😊. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι σε δει ένας κλινικός και να σου πει!
Ειναι ο προτελευταιος γομφίος, δεν εχω ουτε τον τελευταιο γομφίο αλλα ουτε και φρονιμήτη (ετσι γεννήθηκα δηλαδη)
οχι ολα τα δοντια μου ειναι άψογα δεν εχουν κανενα πρόβλημα, μονο σε αυτο εχω προβλημα.
Και εγω αυτο σκεφτομαι οτι ειναι πολύ εκτεθειμένο το δόντι μιας και δέχεται πίεση απο τον τελευταιο κάτω γομφίο και εχει καταφαγωθει :(
Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να μην συνεχίσει να τρώγεται ομως; Δεν ειναι λόγω κακής υγιεινής δηλαδή ουτε κακών συνηθιών αφου μονο αυτο το δόντι εχει πρόβλημα κανεναν αλλο. Απο το δημοτικο το ενοιωθα περιεργο και καπως αιχθηρο και σαν σπασμένο, αλλα ΤΩΡΑ που χει φαγωθεί φουλ βρέθηκε καποιος οδοντίατρος που του κανε εντύπωση και μου το ανέφερε. :( Και μου λεει αυτος τωρα "μα ειναι σαν να λείπει κομμάτι ολόκληρο, σαν να χει σπάσει".
Ειπε πως δεν θα κλείνει το στόμα μου γιατι απο κατω ο τελευταιος γομφίος ειναι υπερυψωμένος σε σχέση με τον διπλανό του. Οποτε σφράγισμα χωρις να μου τροχίσει και υγιές δόντι δεν γινεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα άλλαζα οδοντίατρο. Αν αναφέρεσαι σε φρονιμίτη που δεν έχει φυτρώσει, τότε ίσως είναι καλή ιδέα να κάνεις εξαγωγή αυτούς που έχουν φυτρώσει για να έχεις συμμετρική οδοντοστοιχία. Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει αναφέρει την λύση της θήκης ή onlay.
τους εχω αφαιρεσει ολους τους έγκλειστους φρονιμήτες που ειχα (3) και ο αλλος δεν υπαρχει καν οπως δεν υπαρχει και ο τελευταιος γομφιος, ετσι γεννηθηκα δεν μπορω να βγαλω 3 υγιής γομφιους για να γινει συμμετρική η οδοντοστοιχία μου, θα μεινω χωρις δοντια μετα.
Aν μπορεί καποιος να μου πει αν υπαρχει λύση! Δεν θέλω να τροχίσω υγιή δόντια (ουτε να βαλω θήκη γιατι και εκει τροχίσεις το διπλανό δόντι απο όσο ξερω). Αν υπηρχε καποιο υλικο οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω που απλα στο περνάνε απο πάνω και δεν τρώχεται θα ήταν το ιδανικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμφύτευμα εκεί που λείπει δόντι και σιδεράκια για να φέρουν το επηρεασμένο δόντι στην θέση του. Θήκη ή onlay στο δόντι που έχει φαγωθεί. Δεν ξέρω αν γίνεται με αυτά, αλλά μπορείς να ρωτήσεις. Θα σου κοστίσει αρκετά όμως.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εμφύτευμα εκεί που λείπει δόντι και σιδεράκια για να φέρουν το επηρεασμένο δόντι στην θέση του. Θήκη ή onlay στο δόντι που έχει φαγωθεί. Δεν ξέρω αν γίνεται με αυτά, αλλά μπορείς να ρωτήσεις. Θα σου κοστίσει αρκετά όμως.
Ηδη ειναι στριμωγμένα και πεταχτά τα πανω δοντια μου γιατι εχω μικρή γνάθο αν βαλω και ΑΛΛΟ δοντι τι εχει να γινει; Ειχα ρωτήσει και μια γιατρό πριν 2 χρονια (χωρις να αναφερθει το ενδεχόμενο να μπει αλλο δοντι) και η ίδια μου πε πως αφου εχω ισια δόντια δεν υπαρχει λόγος να μπαινω στην διαδικασία, να πω οτι ειχα εμφανισιακό πρόβλημα να το έκανα.
Δεν με συμφέρει ουτε οικονομικά αλλα ουτε και σε θεμα εμφάνισης. Χιλιες φορες να κανω δυο σφραγίσματα αν ειναι ετσι.
Αν υπαρχει καποιο υλικο που το περναει ο οδοντίατρος και δεν τρώγεται το δόντι θα ταν η μονη λυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ηδη ειναι στριμωγμένα και πεταχτά τα πανω δοντια μου γιατι εχω μικρή γνάθο αν βαλω και ΑΛΛΟ δοντι τι εχει να γινει; Ειχα ρωτήσει και μια γιατρό πριν 2 χρονια (χωρις να αναφερθει το ενδεχόμενο να μπει αλλο δοντι) και η ίδια μου πε πως αφου εχω ισια δόντια δεν υπαρχει λόγος να μπαινω στην διαδικασία, να πω οτι ειχα εμφανισιακό πρόβλημα να το έκανα.
Δεν με συμφέρει ουτε οικονομικά αλλα ουτε και σε θεμα εμφάνισης. Χιλιες φορες να κανω δυο σφραγίσματα αν ειναι ετσι.
Αν υπαρχει καποιο υλικο που το περναει ο οδοντίατρος και δεν τρώγεται το δόντι θα ταν η μονη λυση.
Αν ειναι στριμωγμενα και πεταχτα, τοτε θελεις ορθοδοντικο και αυτος που σου ειπε οτι επειδη ειναι ισια δεν χρειαζεσαι να μπεις σε διαδικασια πρεπει να επιστρεψει στην σχολη του.

Δες αυτο το παραδειγμα. Ισια δοντια αλλα εχει overjet:


Πιστευω οτι η περιπτωση σου ειναι για ορθοδοντικο γιατι απο οτι φαινεται δεν εχεις σωστο bite. Εγω θα πηγαινα σε ορθοδοντικο να δω τι εχει να μου προτεινει και επειτα σε αλλο οδοντιατρο για να δεις αν μπορει να σου βαλει ενα cerec onlay για παραδειγμα.

Το σφραγισμα ειναι προχειρη λυση κατα την γνωμη μου. Αν το χασεις το δοντι σου αργοτερα, κατι που δεν αποκλειεται γιατι ισως γινει πιο ευαλωτο τωρα που δεν εχει προστασια, και δεν το αντικαταστησεις με εμφυτευμα, θα συνεχισεις να εχεις προβληματα γιατι το διπλανο δοντι θα αρχισει να γερνει.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που προσπαθείς να με βοηθήσεις καταρχάς. Τα δοντια μου ειναι πολυ ωραια καμια σχεση με την εικονα που εβαλες, στην εικονα που εβαλες ειναι ΑΡΑΙΑ τα δοντια του παιδιου και πετανε παρα πολυ, εμενα δεν εχουνε κανενα απολυτως κενο και πετανε ελαχιστα. Και δεν πρόκειται να βαλω σιδεράκια γιατι ολοι μου λενε πως ειναι το δυνατό μου σημειο το χαμογελο μου και οποτε ειπα πως θελω να βαζω σιδεράκια ολοι με φάγαν να μην το κάνω και γενικα το πρωτο που ακουω ειναι τι ωραιο χαμόγελο που εχω.
Δεν θελω να γινω "μια αλλη". Και ειδικά οταν εχεις κατι πολυ καλό πάνω σου, δεν ρισκάρεις ευκολα να το χαλασεις.
Δεν διαφωνώ στο οτι θα ταν καλό να έχουμε καλή σύγκλιση και αυτος ηταν ο μόνος λόγος που πήγα σε ορθοδοντικό για το θέμα της σύγκλισης και μόνο.
Οπως και να χει το θεμα με τα σιδεράκια δεν παιζει σε καμια περίπτωση για πολλους λόγους ( εμφάνιση, ταλαιπωρία και λεφτά). Θελω απλα μια λύση να μην τρώγεται το δόντι μου.
Το cerec onlay τι ακριβως ειναι ; Σου τροχίζει το δοντι για να στο βαλει ο οδοντίατρος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που προσπαθείς να με βοηθήσεις καταρχάς. Τα δοντια μου ειναι πολυ ωραια καμια σχεση με την εικονα που εβαλες, στην εικονα που εβαλες ειναι ΑΡΑΙΑ τα δοντια του παιδιου και πετανε παρα πολυ, εμενα δεν εχουνε κανενα απολυτως κενο και πετανε ελαχιστα. Και δεν πρόκειται να βαλω σιδεράκια γιατι ολοι μου λενε πως ειναι το δυνατό μου σημειο το χαμογελο μου και οποτε ειπα πως θελω να βαζω σιδεράκια ολοι με φάγαν να μην το κάνω και γενικα το πρωτο που ακουω ειναι τι ωραιο χαμόγελο που εχω.
Δεν θελω να γινω "μια αλλη". Και ειδικά οταν εχεις κατι πολυ καλό πάνω σου, δεν ρισκάρεις ευκολα να το χαλασεις.
Δεν διαφωνώ στο οτι θα ταν καλό να έχουμε καλή σύγκλιση και αυτος ηταν ο μόνος λόγος που πήγα σε ορθοδοντικό για το θέμα της σύγκλισης και μόνο.
Οπως και να χει το θεμα με τα σιδεράκια δεν παιζει σε καμια περίπτωση για πολλους λόγους ( εμφάνιση, ταλαιπωρία και λεφτά). Θελω απλα μια λύση να μην τρώγεται το δόντι μου.
Το cerec onlay τι ακριβως ειναι ; Σου τροχίζει το δοντι για να στο βαλει ο οδοντίατρος;

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δε σου πρότεινε μια όψη πορσελάνης πάνω σ αυτό το δόντι. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μάσημα μετά;
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δε σου πρότεινε μια όψη πορσελάνης πάνω σ αυτό το δόντι. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μάσημα μετά;
δεν το ξερω αυτο! :( Δεν τον ρωτησα η αληθεια ειναι γιατι δεν εχω και πολυ ιδεα απο αισθητική οδοντιατρική.

Θα προσπαθησω σε κανα μηνα οταν ξεμπερδευω με το διαβασμα να το ψαξω παραπάνω μπας και βρω καποιον που μπορει να βοηθησει!
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τα onlays είναι τα λεγόμενα επενθετα στην ελληνική βιβλιογραφία. Φτιάχνονται εργαστηριακά κατόπιν αποτύπωσης του δοντιου στο στόμα και μπορούν να κατασκευαστουν από ρητίνη η και πορσελάνη. Το θέμα είναι ότι μπορούν να σπασουν αν συνεχίζει να υπάρχει το αίτιο που προκάλεσε την αποτριβη στο δόντι σου. Γι αυτό πρέπει να ελεγχθεί σωστά η συγκλειση σου σε όλες τις κινήσεις που κάνει η κάτω γναθος σου και να εξαλείφθουν όλες οι έντονες επαφές. Γι αυτό μαζί με αυτό το δόντι μπορεί να χρειάζεται αντιμετώπιση και το ζευγάρι του από κάτω που προκάλεσε το όλο πρόβλημα.
Ανάλογα και με την περίπτωση θα μπορούσε και μια στεφανη (θήκη δηλαδή) να είναι καλή επιλογή.
Και όλα αυτά με πολύ επιφύλαξη γιατί από ένα φόρουμ δεν μπορούμε να εξετάσουμε όλο το στόμα, να δούμε τι υπάρχει στην άλλη μεριά, να ελέγξουμε την συγκλειση, την περίοδοντικη κατάσταση, τους χώρους και να δούμε ακτινογραφίες.
Ο οδοντίατρος θα σου πει καλύτερα. Αυτός που σε παρακολουθεί η κάποιος άλλος αν δεν είσαι ικανοποιημένη. 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είδα σμρ αυτή τη συζήτηση και λέω δε μπορεί να είναι τυχαίο...Λοιπόν όταν ήμουν μικρή πριν από 10 χρόνια είχα πέσει κάτω με αποτέλεσμα να σπάσω τα 2 μπροστινά μου δόντια και ο οδοντίατρος μου τα έφτιαξε με κάτι σαν σφράγισμα χωρίς θήκη δλδ. Μετά από 1 χρόνο το νεύρο στο ένα από τα 2 δόντια είχε νεκρωθεί με αποτέλεσμα να κάνω απονεύρωση και ένα χρόνο μετά έκανα το ίδιο και στο 2ο και έκτοτε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όμως, τώρα 8 χρόνια μετά ξεκίνησε ξαφνικά να με πονάει πολύ το ένα από αυτά τα 2 δόντια παρόλο που έχει γίνει απονεύρωση...Έτσι, πήγα σε έναν οδοντίατρο εδώ της γειτονιάς ( γιατί κανονικά αυτός που με κοιτάει εδώ και χρόνια είναι λίγο μακριά και με την καραντίνα ήταν δύσκολο να πάω θεωρώντας κιόλας ότι δε θα είναι κάτι σοβαρό). Η οδοντίατρος ,λοιπόν, μου έβγαλε μια μικρή πρόχειρη ακτινογραφία στην οπόια δε βρηκε κάτι και μου έδωσε να πάρω αντιβίωση. Αύριο ,λοιπόν, είναι η τελευταία μέρα της αντιβίωσης (claricid) και το δόντι αυτό είναι ακόμα πολύ πρησμένο και με ενοχέι...Από δευτέρα θα παρω τηλέφωνο στον κανονικό μου οδοντίατρο να κλέισω ραντεβού να δω τι ακριβως γίνεται αλλα επειδή έχω ψιλοαγχωθεί στέλνω εδώ μήπως κια κάποιος άλλος έιχε παρόμοια εμπειρία και ξέρει να μου πει κάτι...
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είδα σμρ αυτή τη συζήτηση και λέω δε μπορεί να είναι τυχαίο...Λοιπόν όταν ήμουν μικρή πριν από 10 χρόνια είχα πέσει κάτω με αποτέλεσμα να σπάσω τα 2 μπροστινά μου δόντια και ο οδοντίατρος μου τα έφτιαξε με κάτι σαν σφράγισμα χωρίς θήκη δλδ. Μετά από 1 χρόνο το νεύρο στο ένα από τα 2 δόντια είχε νεκρωθεί με αποτέλεσμα να κάνω απονεύρωση και ένα χρόνο μετά έκανα το ίδιο και στο 2ο και έκτοτε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όμως, τώρα 8 χρόνια μετά ξεκίνησε ξαφνικά να με πονάει πολύ το ένα από αυτά τα 2 δόντια παρόλο που έχει γίνει απονεύρωση...Έτσι, πήγα σε έναν οδοντίατρο εδώ της γειτονιάς ( γιατί κανονικά αυτός που με κοιτάει εδώ και χρόνια είναι λίγο μακριά και με την καραντίνα ήταν δύσκολο να πάω θεωρώντας κιόλας ότι δε θα είναι κάτι σοβαρό). Η οδοντίατρος ,λοιπόν, μου έβγαλε μια μικρή πρόχειρη ακτινογραφία στην οπόια δε βρηκε κάτι και μου έδωσε να πάρω αντιβίωση. Αύριο ,λοιπόν, είναι η τελευταία μέρα της αντιβίωσης (claricid) και το δόντι αυτό είναι ακόμα πολύ πρησμένο και με ενοχέι...Από δευτέρα θα παρω τηλέφωνο στον κανονικό μου οδοντίατρο να κλέισω ραντεβού να δω τι ακριβως γίνεται αλλα επειδή έχω ψιλοαγχωθεί στέλνω εδώ μήπως κια κάποιος άλλος έιχε παρόμοια εμπειρία και ξέρει να μου πει κάτι...
Γειά σου 😊. Το πρήξιμο που εντοπίζεται? Αντίστοιχα με τα ούλα μέσα στο στόμα? Επεκτείνεται και εξωστοματικα? Δηλαδή το χειλος σου όπως το βλέπεις στον καθρέφτη είναι διογκωμενο? Επεκτείνεται προς την μύτη? Ο ουρανίσκος από την μέσα μεριά είναι πρησμένος?
Πονάς αυτόματα και συνεχόμενα? Πονάς μονο όταν το πιέζεις?
Έχεις πυρετό? Η έκανες τις προηγούμενες μέρες?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι όλες σημαντικές.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γειά σου 😊. Το πρήξιμο που εντοπίζεται? Αντίστοιχα με τα ούλα μέσα στο στόμα? Επεκτείνεται και εξωστοματικα? Δηλαδή το χειλος σου όπως το βλέπεις στον καθρέφτη είναι διογκωμενο? Επεκτείνεται προς την μύτη? Ο ουρανίσκος από την μέσα μεριά είναι πρησμένος?
Πονάς αυτόματα και συνεχόμενα? Πονάς μονο όταν το πιέζεις?
Έχεις πυρετό? Η έκανες τις προηγούμενες μέρες?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι όλες σημαντικές.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση:)
Το πρήξιμο εντοπίζεται στην πάνω μεριά του ούλου του μπροστινού δοντιού αλλά είναι ψηλά, ναι εξωτερικά φαίνεται πρησμένο και σίγουρα επεκτείνεται προς τη μύτη (ουσιαστικά στο ''κενό'' μεταξύ ούλου και μύτης το νοιώθω), ο πόνος τις πρώτες μέρες ήταν συνεχόμενος αλλά τώρα μετά τις 3 πρώτες μέρες που πήρα αντιβίωση είναι μόνο όταν το πιέζω, Ο ουρανίσκος από τη μέσα μεριά όχι δεν είναι πρησμένος και ,τέλος, δεν έχω κάνει καθόλου πυρετό μέχρι στιγμής.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Φαίνεται ότι μετά από τα χρόνια αυτά η απονεύρωση σου μολύνθηκε από τα υγρά του στόματος που βρίθουν βακτηρίων. Και αυτά σου προκάλεσαν λοίμωξη περιακροριζικα (δηλαδή γύρω από την ρίζα). Αυτό στα αρχικά στάδια δεν φαίνεται ακτινογραφικα πάντα (κάποιες φορές φαίνεται ελάχιστα και μπορεί να παρερμηνευτει και κάποιες φορές καθόλου). Ίσως υπάρχει και πυωδης συλλογή που πρέπει να παροχετευτει. Αυτό το καταλαβαίνουμε μόνο κλινικά με την ψηλαφηση εκεί ψηλά που αναφέρεις το "καρούμπαλακι". Φαίνεται ότι θα χρειαστεί και η απονεύρωση σου να επαναληφθεί μαζί με την αποκατάσταση από πάνω.
Σε κάθε περίπτωση μην το αφήσεις. Να σε δει ο οδοντίατρος σου για να το προλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Φαίνεται ότι μετά από τα χρόνια αυτά η απονεύρωση σου μολύνθηκε από τα υγρά του στόματος που βρίθουν βακτηρίων. Και αυτά σου προκάλεσαν λοίμωξη περιακροριζικα (δηλαδή γύρω από την ρίζα). Αυτό στα αρχικά στάδια δεν φαίνεται ακτινογραφικα πάντα (κάποιες φορές φαίνεται ελάχιστα και μπορεί να παρερμηνευτει και κάποιες φορές καθόλου). Ίσως υπάρχει και πυωδης συλλογή που πρέπει να παροχετευτει. Αυτό το καταλαβαίνουμε μόνο κλινικά με την ψηλαφηση εκεί ψηλά που αναφέρεις το "καρούμπαλακι". Φαίνεται ότι θα χρειαστεί και η απονεύρωση σου να επαναληφθεί μαζί με την αποκατάσταση από πάνω.
Σε κάθε περίπτωση μην το αφήσεις. Να σε δει ο οδοντίατρος σου για να το προλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Ααα τόσο καλά κατάλαβα. Θα πάω οπωσδήποτε γιατί δε θέλω μετά να έχω και άλλες ιστορίες επειδή το άφησα...και πάλι σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!!
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα 😊.
Και όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη επειδή είμαστε σε φόρουμ και μόνο απόψεις ανταλλάζουμε. Καλύτερα να σε δει από κοντά ένας ειδικός και να σου πει 100%!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top