Δύο Κορίτσια, ένα σώμα...

demi_xt

Νεοφερμένος

Η demi_xt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

Τα παιδιά αυτά έχουν δύο ψυχές... τα σιαμαία δίδυμα είναι ένα είδος μονοχοριονικών διδύμων (τα δίδυμα που είναι πανομοιότυπα) και προκύπτουν από τη διαίρεση ενός γονιμοποιημένου ωαρίου σε δύο διαφορετικά έμβρυα με το ίδιο γενετικό υλικό (για αυτό το λόγο είναι ίδια). Ανάλογα με το χρόνο που θα γίνει η διαίρεση αυτή, καθορίζεται το είδος των διδύμων (αν θα έχουν κοινό αμνιακό σάκο, κοινό πλακούντα... παίρνουν και ανάλογη ονομασία).
Στα σιαμαία δίδυμα, η διαίρεση αυτή γίνεται αργά (μετά τη 13η μέρα της γονιμοποίησης) με αποτέλεσμα να αναπτύσσουν κοινά όργανα! Οι προσωπικότητες όμως, οι χαρακτήρες τους και γενικότερα ό,τι αφορά αυτό που ονομάζουμε "ψυχή" είναι διαφορετικά. Το 1990 που γεννήθηκαν, η υπερηχογραφία δεν ήταν τόσο εξελιγμένη όσο σήμερα. Κρίμα..... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Καλως ήρθες καταρχάς.
Μιλάς για κάποια συγκεκριμένα σιαμαία? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο ...κατατοπιστικός?

υ.γ. Δεν είναι δουλειά μου να στο επισημάνω, αλλά τα κεφαλαία απαγορεύονται. Καλή χρονιά :)

υ.γ.2 μόλις είδα ότι είσαι άντρας και το διόρθωσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Το σωμα προφανως ειναι το ιδιο αλλα η ψυχη κι ολα τα σχετικα διαφερουν λογικα. Τα σιαμαια ειναι οπως τα διδυμα μονο που μοιραζονται καποια κοινα οργανα απ' οσο γνωριζω.
Ειναι πολυ δυσκολο. Κριμα ειναι να βλεπεις τετοιες σπανιες περιπτωσεις που επιβαρυνουν τ' ατομα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Είναι πραγματικά θαυμαστό το πόση δύναμη κρύβει ο άνθρωπος! Εγώ τα θαύμασα τα κορίτσια και μπράβο τους που καταφέρνουν να ζουν μια -όσο γίνεται- φυσιολογική ζωή, να εκτιμούν την ζωή τους χωρίς να κλαίγονται! Μακάρι να παραδειγματιζόμασταν και εμείς από τέτοια περιστατικά, και να εκτιμούσαμε την ζωή μας, αλλά και τον πλησίον μας περισσότερο.
Χαίρομαι και για τους γονείς τους, γιατί δεν πιστεύω να είδαν τα παιδιά τους ποτέ ως "μουλάρια" (που πρέπει να είναι τέλεια) και δεν κάνανε κάτι για να τα διαχωρίσουν, (που μπορεί να είχε αποτέλεσμα τον φρικτό θάνατο του ενός παιδιού) αλλά ως παιδιά.

Η απάντηση μου;
Ναι, είναι δύο ψυχές, γιατί πρόκειται για δύο διακριτές προσωπικότητες και άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Πριν από 2 1/2 χρόνια περίπου μια γερμανίδα γέννησε σιαμαία δίδυμα κοριτσάκια. Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι γιατροί συνέστησαν διακοπή της κύησης καθώς τα έμβρυα ενώνονταν στο τελείωμα της σπονδυλικής τους στήλης (στο λεγόμενο κόκκυγα)κάτι που καθιστούσε ένα διαχώρισμό αργότερα εξαιρετικά δύσκολο εως αδύνατο. Η μητέρα αρνήθηκε λέγοντας ότι ο Θεός της τα έστειλε με αυτή την ιδιαιτερότητα και δεν υπήρχε περίπτωση να χαλάσει το έργο του χωρίζοντάς τα. Ένα χρόνο μετά τη γέννησή τους οι γονείς αποφάσισαν το διαχωρισμό των διδύμων, παρ'όλο που οι προοπτικές ήταν δυσοίωνες. Τα μωρά δεν μπορούσαν να καθίσουν, ούτε να περπατήσουν και η ζωή των γονιών τους ήταν αρκετά δύσκολη:mad:. Η εγχείρηση έγινε. Η μια πέθανε και η άλλη έμεινε παράλυτη και τυφλή. Ένα χρόνο μετά η θρησκευόμενη μητέρα εμφανίστηκε σε τηλεοπτική εκπομπή επιδεικνύοντας το ολοκαίνουριο λίγων μηνών μωράκι της και τονίζοντας πόσο φροντίζει την παράλυτη τυφλή κόρη της:mad:. Δεν έχω συμπεράσματα:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Θαύμα δεν είναι με την καμία. Θαύμα είναι η ψυχική τους δύναμη να κάνουν μια ζωή που μόνο φυσιολογική δε θεωρείται. Είναι 2 διαφορετικές προσωπικότητες σε ένα σώμα. Από τις βασικές καθημερινές τους ανάγκες μπορείτε να φανταστειτε πόσο δύσκολη είναι η ζωή τους. Τα περισσότερα όργανά τους είναι κοινά, οπότε ο διαχωρισμός δε συζητιέται καν. Πώς θα τις χωρίζανε; Θα έπαιρνε η καθεμία απο ένα χέρι και ένα πόδι, χώρια για τα εσωτερικά όργανα;. Ή μήπως θα κόβανε το ένα κεφάλι;

Δυστυχώς η περίπτωση τους είναι από τις πιο ατυχής κατά τη διχοτόμηση και αναπαραγωγή των κυττάρων του εμβρύου εμβρύων στα αρχικά στάδια της κύησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
The twins have a younger brother named Dakota and a younger sister named Morgan.
Εκτός των άλλων, μου έκανε εντύπωση που οι γονείς έκαναν κι άλλα παιδιά μετά απ'αυτά. Γιατί;


Εμένα μ' έκανε εντύπωση τι ονόματα διάλεξαν... άκου Ντακότα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εμένα μ' έκανε εντύπωση τι ονόματα διάλεξαν... άκου Ντακότα :confused:
Μπορει κατι να συμαινει για αυτους... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Γιατί, το Μόργκαν σημαίνει? :worry:


*Είναι σαν το ζεύγος Μπέκαμ, που τον έβγαλαν "Μπρούκλιν" επειδή εκεί τον συνέλαβαν? :confused:
**Και τους είπε ο Άλι Τζι "εγώ το δικό μου παιδί τότε, θα τον πω 'Τουαλέττες των KFC στο Λάνγκλεϋ Βίλατζ'"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Δηλαδή, αυτή θα λέει "σκατόπαιδο" και θα το εννοεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeyondTheInvisible

Νεοφερμένος

Η fuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Λέμε για δικαίωμα να ζήσουν.... το δικαιώμα να πεθάνουν???
Εγώ δεν έβαλα τον εαυτό μου στην θέση του γονιού αλλά στην θέση ενός απ αυτά τα παιδιά και η αυτοκτονία (όσο σκληρη και αν ακουστώ) θα ήταν η μόνη μου ελπίδα και λυση... βέβαια θα μου πείτε όλοι αγαπάμε την ζωή μας πέρα από γκρίνιες απογοητεύσεις αρρώστιες και τα σχετικά... αλλά εδώ μιλάμε για μια ημιτελής ζωή. Τι και αν μπορώ να φάω... τι και αν μπορώ να πάω σχολείο ή να ζήσω σε εισαγωγικά μια νορμάλ ζωή όταν θα κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρεφτη και θα βλέπω πως δεν έχω την αυτονομία μου... δεν θα μπορώ να ζήσω τον έρωτα... να κάνω οικογενεία... να υλοποιήσω τα όνειρα μου... όταν όλοι θα με κοιτάζουν και όσο και θετικοί και αν είναι βαθειά μέσα τους με τον τρόπο τους θα με απορρίπτουν... όχι! Τουλάχιστον τώρα λέω όχι!

Τετοιες καταστάσεις είναι πολυ λυπηρές... και σαν γονιός ίσως θα πρέπε να σκεφτεί πρώτα αυτα τα παιδιά και πως θα ζήσουν και όχι εγωιστικά απλά να ζήσουν για να μην γίνει εκείνος "δολοφόνος"... Η διχοτόμηση σε βρεφική ηλικία είναι και για μένα η μόνη λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κάτι που πρέπει να σκεφτείτε ακόμα είναι ό,τι οι ίδιες οι κοπέλες δεν θέλουν να χωριστούν (και είναι στα 18 πλέον). Δεν ήταν και δυνατό βέβαια και αυτό ήταν ότι πιο κοντινό σε φυσιολογική ζωή.

Επειδή είναι στην Αμερική αρχίζουν διάφοροι να έχουν περίεργα κολλήματα τι θα γίνει αν θέλουν να παντρευτούν, θα έχει έναν άντρα η μία και έναν η άλλη (αλλά έχουν κοινά όργανα) και άλλες ιστορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
όντως θαύμα το πως επιβίωσαν αυτά τα κορίτσια μέχρι αυτή την ηλικία..
όσων αφορά τους διαχωρισμούς,κι εγώ πιστεύω πως είναι καλό να γίνονται σε βρεφική ηλικία και να επιβιώνει ο ισχυρότερος των δύο.
Μπορεί να έχουν την υγεία τους και να προσπαθούν να ζουν μια φυσιολογική ζωή,αλλά..όπως είπανε κι άλλοι πριν από μενα.μοιράζονται δύο ψυχές,ένα σώμα...δεν έχουν την αυτονομία τους..είναι πολύ δύσκολη η ζωή έτσι...
τι να πω..κουράγιο στους γονείς...

όσο για την πρόταση της beyond,δεν θεωρώ ότι η αυτοκτονία αποτελεί λύση,ούτε σε αυτά τα προβλήματα ούτε και ποτέ.γιατί η ζωή όσο σκληρή και "ημιτελής" είναι,δεν παύει να είναι ένα όμορφο ταξίδι γεμάτο νέες εμπειρίες,μέρη,ανθρώπους και πράγματα να ανακαλύψεις..κι ενωμένη σε ένα σώμα να είσαι και "δεσμευμένη" έτσι σε μια κατάσταση,δεν παύει να είναι κάτι που πρέπει να ζήσεις,ένα ποτό που θα ρουφήξεις μέχρι την τελευταία σταγόνα.
Η αυτοκτονία δεν είναι λύση.είναι αρχή νέων προβληματων για τους γονείς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
H ζωή είναι ένστικτο! Είναι ορμή εκ των έσω, δεν γίνεται να ελεγχθεί και να περιοριστεί! Πάντα βρίσκει τον τρόπο να προσαρμόζεται, γι αυτό και θα υπάρχουμε ακόμη (σε όποια μορφή) σε ένα πλανήτη που θα δούμε εμείς την καταστροφή του και όχι αυτός την δική μας!

Η "τραγικότητα" των παραπάνω περιπτώσεων, έχει να κάνει πιστεύω με εμάς τους "φυσιολογικούς" παρά με τους ίδιους, οι οποίοι, αν τους ακούσεις να μιλάνε και να περιγράφουν τα συναισθήματα τους, νομίζεις πως είναι σχεδόν ευτυχισμένοι!
Παρακολουθώντας κάποτε μια συνέντευξη δύο "ενωμένων" στην τηλεόραση, δεν μπόρεσα να συγκρατήσω ένα χαμόγελο όταν είπε ο ένας και ο άλλος κούνησε το κεφάλι καταφατικά, συμπαρασύροντας τον!
-Είμαστε μια χαρά, έχουμε πάντα...παρέα!

ήθος ανθρώπω δαίμων λοιπόν και το μήνυμα είναι, σαφής παραβολή αλληγορικής μορφής...
φτιάχνουμε τον κόσμο στα μέτρα μας κι όχι αυτός στα δικά του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τα κορίτσια αυτά είναι ακόμα μικρά..τι θα γίνει όταν μεγαλώσουν?

εχουν βγαλει κανονικα διπλομα οδηγησης και ειναι στο πανεπιστημιο.

η υπαρξη τους εχει αρνητικα αλλα παλι εχει και θετικα.

εχετε νοιωσει ποτε γνησια μοναξια? Αυτο ειναι ενα συναισθημα που δεν θα νοιωσουν ποτε αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εχουν βγαλει κανονικα διπλομα οδηγησης και ειναι στο πανεπιστημιο.

η υπαρξη τους εχει αρνητικα αλλα παλι εχει και θετικα.

εχετε νοιωσει ποτε γνησια μοναξια? Αυτο ειναι ενα συναισθημα που δεν θα νοιωσουν ποτε αυτες

Δεν το λέω ειρωνικά αλλά έχω απορίες.

1. Σε ποιό όνομα είναι το δίπλωμα? Και πώς στο καλό εξετάστηκε η κάθεμία χωριστά? Ναρκώσαν τη μία για να πάρει τον έλεγχο η άλλη? (Αλήθεια δεν καταλαβαίνω!)

2. Ονόμασε μου ένα θετικό(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εχουν βγαλει κανονικα διπλομα οδηγησης και ειναι στο πανεπιστημιο.

η υπαρξη τους εχει αρνητικα αλλα παλι εχει και θετικα.

εχετε νοιωσει ποτε γνησια μοναξια? Αυτο ειναι ενα συναισθημα που δεν θα νοιωσουν ποτε αυτες


κι αυτο ομως δεν ειναι παντα καλο.......το να μην μπορεις να βιωνεις και την μοναξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Έρευνα έδειξε ότι τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ούτε πιο ευτυχισμένες ούτε πιο δυστυχισμένες από εμάς. Η ευτυχία που νιώθουν είναι ίδιας μορφής και έντασης απλώς την νιώθουν για μικρότερα πράγματα από ότι εμείς. Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς γιατί έχω χάσει το λινκ αλλά πρέπει να αποδεχτούμε το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να είναι ευτυχισμένος χωρίς να είναι 100% νορμαλ. Απλώς οι λόγοι για τους οποίους νιώθει ευτυχισμένος είναι διαφορετικοί από εμάς.

Δεν λέω ότι πρόκειται για μια επιθυμητή κατάσταση αλλά δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν τέρατα. Γεννήθηκαν έτσι και έχουν μάθει να το αντιμετωπίζουν σαν κάτι φυσιολογικό για αυτές. Φανταστείτε έναν κόσμο όπου όλοι ήταν έτσι. Τότε, κάποιος με ένα μόνο κεφάλι θα ήταν ο προβληματικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1. Σε ποιό όνομα είναι το δίπλωμα? Και πώς στο καλό εξετάστηκε η κάθεμία χωριστά? Ναρκώσαν τη μία για να πάρει τον έλεγχο η άλλη? (Αλήθεια δεν καταλαβαίνω!)

2. Ονόμασε μου ένα θετικό(!)

1) ναι τις δοκιμασαν ξεχωριστα, οχι δεν τις ναρκωσαν προφανως γιατι εχουν δυο χερια το καθε ενα εκ των οποιων ανηκει σε διαφορετικη. Αλλα τις δοκιμασαν και τις δυο. Οπως καταλαβαινεις μπορουν και οδηγουν γιατι η μια προβλεπει τελεια τα συναισθηματα και τις αντιδρασεις τις αλλης.

2) ειναι πραγματα που εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε, πως ειναι να αισθανεσαι εναν ανθρωπο τοσο καλα που να καταλαβαινεις τις σκεψεις του? Φαντασου πως ειναι ο καλυτερος σου φιλος? Πως ειναι να βρισκεσαι κοντα του, ε καντο αυτο 10.000 φορες.

Ειναι ευτυχησμενες, απλα οχι με τον ιδιο τροπο που ειμαστε ευτηχισμενοι εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ θα 'μουν (πλέον) μίζερος αν δεν με άφηναν λεπτό μόνο μου. :worry:


Υγ. και δεν το βρίσκω τόσο σωστό "ένα σώμα" μα "δυό σώματα ενωμένα", που λέει και ο δρ χατζηγιάννης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top