DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δώρα…
Δώρα για τα χριστούγεννα, δώρα για την πρωτοχρονιά, δώρο χριστουγέννων (νάταν κι άλλο…:()
Όταν είμαστε μικροί μας δίνουν δώρα.
Όταν ήμασταν εμείς μικροί (π.Χ. π.χ.:P) τα δώρα ήταν περισσότερο συμβολικά και λιγότερα αριθμητικά. Ονειρευόμασταν ένα παιχνίδι κι αυτό παίρναμε, ή άντε και κάτι χρηστικό, ρούχο ή άλλο.
Οι σημερινοί μικροί για κάποιο λόγο πρέπει να βλέπουν (ή τελικά μήπως όχι?) ευάριθμα πακέτα κάτω από το δέντρο …
Ως μεγαλύτεροι (με τις πρώτες μας δουλειές και τους πρώτους μισθούς) διαλέγαμε σε ποιους θα κάνουμε τα καλύτερα δώρα και περιοριζόμασταν σε συμβολικά στους υπόλοιπους.
Μετά, ήρθαν οι γάμοι και οι υποχρεώσεις, περισσότερα δώρα, νέοι δωρολήπτες στον κατάλογο, κάποιοι με ex officio απαιτήσεις βλ. πεθερικά, οι λοιποί εξ αγχιστείας, κ.ο.κ.

Τι συμβαίνει τελικά με τα δώρα? Που είμαστε και όπως είμαστε οικονομικά δηλαδή…
  • Μπορούμε να έχουμε ιεράρχηση των δώρων με βάση τις προσωπικές μας επιθυμίες? Ή αυτό θα σήμαινε για κάποιους τουλάχιστον μια μικρή επανάσταση?
  • Πόσο επηρεαζόμαστε ή και δεσμευόμαστε από τις επιθυμίες και πόσο από τις υποχρεώσεις μας?
  • Έχουμε τόσο πολύ συνδέσει την προσφορά δώρων με το γενικότερο καταναλωτισμό? (εντάξει αυτό είναι ρητορικό ερώτημα)
  • Μπορούμε να επιστρέψουμε στην εποχή που μπορούσαμε να πάμε μόνο γλυκά σε κάποιον ή ακόμα καλύτερα κάτι φτιαγμένο από μας για εκείνον?
  • Έχουμε τη δυνατότητα να αναδιατάξουμε τις υποχρεώσεις ανάλογα με τις εκάστοτε δυνατότητες χωρίς να στενοχωρήσουμε κανέναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα δώρα πάντα κάτι συμβολίζουν ειδικά απέναντι σε ανθρώπους που αγαπάμε...
Πολλές φορές έχουν γίνει συζητήσεις σε φιλικές μου παρέες πως επιλέγει κάποιος ένα δώρο... Με βάση το δικό του γούστο;; Ή κάτι που θα αρέσει σε αυτόν που θα προσφέρουμε το δώρο;;;; Οι απαντήσεις ήταν ποικίλες και διαφορετικές....

Σαν παιδιά (τουλάχιστον της δικής μου γενιάς) τα δώρα εμείς τα είχαμε συνδέσει με τις γιορτές και με τη νονά ή το νονό....Λίγα και καλά.... Πάντα βέβαια στην οικογένεια υπήρχε κι ενας θείος ή θεία που μας αγαπούσε υπερβολικά και μας επαιρνε και εκείνος δώρα.....

Ως ενήλικες τώρα σημασία έχει η κίνηση...βέβαια, όμως από αυτό που προσφέρεις φαίνεται και η κίνηση πολλές φορές... δηλαδή φαίνεται αν έχεις ψαξει, αν έχεις ασχοληθεί με το δώρο ...ή απλά βρήκες κάτι για την υποχρέωση....
Προτιμότερο τότε είναι να πάρεις κάποιο γλυκό ή ανθοδέσμη να του μείνει η γλύκα ή
το άρωμα και η ομορφιά των λουλουδιών.....;) παρά να πάρεις κάτι μόνο και μόνο...για να το πάρεις....!

Αυτά για την ώρα.... αργότερα τα σπουδαία!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νομιζω ότι πιά μπορούμε να κάνουμε δώρα mixtapes/cds, που ήταν κλασσικό "με τα χεράκια μου" δώρο. Επίσης, θεωρώ ότι τα κλισε δώρα είναι πολύ χαζά και ελάχιστες φορές ο παραλήπτης οντως τα θέλει ή τα χρησιμοποιεί (βλέπε βιβλίο, πορτοφόλι, κορνίζα, cd, κούπα κλπ). Χίλιες φορες κάτι χρηστικό (ποτά, γλυκά, ακόμα και κάλτσες ή εσωρουχα) παρά τα γνωστα "ειδη δώρων". Βέβαια αμα προκειται για πολύ κοντινό πρόσωπο, στο περίπου κάτι μπορούμε να βρούμε που θα αρέσει, αφού ξερουμε τα γούστα, hobby και αναγκες. Στον δικό μου φέτος πήρα κάτι που διάλεξε μόνος του online και ασχολήθηκα με τον εκτελωνισμό του. Επίσης του έχω πάρει και διάφορα μικροδωράκια καθημερινης χρήσης από εξωτερικό, για εκπληξη κάτω από το δέντρο. Σε φίλους παλι μικροπράγματα που έχουν άμεση σχεση με την καθημερινότητα ή τη δουλειά τους (πχ, εργαλεία, αρωμα, χορδες για κιθαρα, κλπ).
Ρώτησα τον πατέρα μου τι θελει φετος και μου είπε: "μια οδοντόκρεμα, μου τελειώνει". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
φέτος σκέφτηκα κάτι που θα πιάσει τόπο από αυτά που συνήθως λαμβάνω τα χριστούγεννα... είπα στα άτομα που συνήθως μου κάνουν δώρα ότι δεν θέλω τίποτα και ότι προτιμώ να κάνουν δωρεά το ποσό που θα διαθέσουν για τα δώρα σε κάποιο νοσοκομείο ή εκστρατεία κατά του καρκίνου ή τέλος πάντων σε ανήμπορους ανθρώπους ή έστω σε κάποια φιλοζωική. Θα κάνω και εγώ το ίδιο. Αυτό νομίζω είναι άλλωστε και το κανονικό πνεύμα των χριστουγέννων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έγω κάνω αρκετά χειροποίητα δώρα που φτιάχνω μόνη μου... έχουν μεαγλύτερη αξία για τα αγαπημένα μου πρόσωπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top