[ΕΡΤ] Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Ναι, απολύτως

    Ψήφοι: 18 20.9%
  • Συμφωνώ με την αναδιάρθρωση, διαφωνώ με το κλείσιμο

    Ψήφοι: 40 46.5%
  • Οχι, δεν συμφωνώ

    Ψήφοι: 26 30.2%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 1.2%

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η Προσωρινή Διαταγή του ΣτΕ: https://www.tovima.gr/files/1/2013/06/17/ap.pdf
Μία σύντομη κριτική: https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=7494075

Υπενθυμίζεται ότι θα συζητηθεί σήμερα η τροπολογία που κατέθεσε το Κομμουνιστικό Κόμμα στη Βουλή, για ακύρωση της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου. Ανάλογες προτάσεις νόμου έχουν καταθέσει και τα άλλα κόμματα πλην ΝΔ και ΧΑ. Υπήρξαν ρητές δηλώσεις στήριξης της τροπολογίας του ΚΚΕ από ΔΗΜΑΡ και ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ξέρω για τους άλλους (ΠΑΣΟΚ, ΑΝΕΛ). https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=7493318

Και ένα ωραίο βιντεάκι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Κέλλυ Σακάκου: «Εσένα άνεργε απολυμένε του Ιδιωτικού Τομέα σκέφτομαι αυτές τις ώρες!»

Η Κέλλυ Σακάκου μίλησε για το λουκέτο της ΕΡΤ, αλλά και για την ανεργία που μαστίζει την χώρα μας, εκφράζοντας τη δική της γνώμη μέσα από τον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook:

«Εσένα άνεργε απολυμένε του Ιδιωτικού Τομέα σκέφτομαι αυτές τις ώρες! Σε κάλεσε ο εργοδότης σου μια μέρα και σου ανακοίνωσε την απόλυσή σου!...

Έφυγες απελπισμένος, μια ζωή συντρίμμια σκέφθηκες, τι θα γίνουν τα παιδιά μου, η γυναίκα μου, οι άνθρωποι που στηρίζονται σε μένα, η δικιά μου η ζωή!..

Πήγες σπίτι και ίσως βρήκες έναν ώμο ν" ακουμπήσεις.. Αλλά μέχρι εκεί!

Ούτε συναυλίες για χάρη σου, ούτε ευαίσθητοι καλλιτέχνες, ούτε κόμματα, ούτε υστερίες, ούτε τσαμπουκάδες...

Εσένα σκέφτομαι που προστέθηκες στους 1.500.000 άνεργους κι ούτε ένα δάκρυ...»

https://www.protothema.gr/life-style/Gossip/article/?aid=287271
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Λίγα λόγια για την απόφαση του προέδρου του ΣτΕ σχετικά με την ΕΡΤ
Λέει ΝΑΙ στο κλείσιμο της ΕΡΤ αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι το επιβάλλει με το ζόρι απλά το επιτρέπει, μπορεί κάλλιστα να παραμείνει ανοιχτή όπως και να κλείσει.
Το ΟΧΙ στο μαύρο σημαίνει οτι κάτι πρέπει να υπάρχει στην θέση της απαγορεύεται δηλαδή να κλείσει άν δέν βρεθεί πρώτα ο αντικαταστάτης, με άλλα λόγια απαγορεύεται το κλείσιμο απουσία αντικαταστάτη όπως έκανε ο Σαμαράς ενώ δέν απαγορεύεται να παραμείνει ανοιχτή, η απόφαση δηλαδή είναι καθαρά εναντίον του Σαμαρά όσο και άν πολλοί προσπαθούν να ερμηνεύσουν οτι είναι υπέρ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Προκλητική η κυβέρνηση απέναντι στην τροπολογία του ΚΚΕ - Το ΚΚΕ επανέρχεται (VIDEO - AUDIO)
https://www.902.gr/eidisi/politiki/2...stin-tropologia-toy-kke-kke-epanerhetai-video
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Κέλλυ Σακάκου: «Εσένα άνεργε απολυμένε του Ιδιωτικού Τομέα σκέφτομαι αυτές τις ώρες!»

Η Κέλλυ Σακάκου μίλησε για το λουκέτο της ΕΡΤ, αλλά και για την ανεργία που μαστίζει την χώρα μας, εκφράζοντας τη δική της γνώμη μέσα από τον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook:

«Εσένα άνεργε απολυμένε του Ιδιωτικού Τομέα σκέφτομαι αυτές τις ώρες! Σε κάλεσε ο εργοδότης σου μια μέρα και σου ανακοίνωσε την απόλυσή σου!...

Έφυγες απελπισμένος, μια ζωή συντρίμμια σκέφθηκες, τι θα γίνουν τα παιδιά μου, η γυναίκα μου, οι άνθρωποι που στηρίζονται σε μένα, η δικιά μου η ζωή!..

Πήγες σπίτι και ίσως βρήκες έναν ώμο ν" ακουμπήσεις.. Αλλά μέχρι εκεί!

Ούτε συναυλίες για χάρη σου, ούτε ευαίσθητοι καλλιτέχνες, ούτε κόμματα, ούτε υστερίες, ούτε τσαμπουκάδες...

Εσένα σκέφτομαι που προστέθηκες στους 1.500.000 άνεργους κι ούτε ένα δάκρυ...»

https://www.protothema.gr/life-style/Gossip/article/?aid=287271

Ναι, με κάλεσε και μου το ανακοίνωσε, ήμουν μια ακόμη παράπλευρη απώλεια της κρίσης.
Με κάλεσαν μετά και σε συνεντεύξεις για δουλειές με τα μισά λεφτά, χωρίς ένσημα, χωρίς ωράριο, άλλη μια συνέπεια της κρίσης.
Όσο βαθαίνει η κρίση όμως, και τα πράγματα γίνονται χειρότερα για τον διπλανό μου ,εγώ η απολυμένη του ιδιωτικού τομέα καταλαβαίνω πως τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα και για εμένα.

Αν έγινα φτηνή εγω, δεν επιθυμώ να φτηνύνει και ο άλλος για να αισθανθώ καλύτερα.
Θέλω να τον βοηθήσω να κρατηθεί, γιατί έτσι θα μπορώ να έχω την ελπίδα πως δεν θα ζήσουμε σαν δούλοι.

Δεν με πειράζει που κανείς δεν έκλαψε για εμένα, δεν χρειάζομαι ούτε τα δάκρυα, ούτε τον οίκτο κανενός.

Ένα χαμόγελο μόνο χρειάζομαι απο τον διπλανό και θα κάνω ότι μπορώ για να μπορεί να χαμογελάει.
Μόνο έτσι θα μπορώ να χαμογελάω και εγώ, δεν υπάρχει για εμένα άλλος τρόπος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πληθαίνουν οι αντιδράσεις ύστερα από το άδειασμα στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων του προέδρου του ΣτΕ, Κωνσταντίνου Μενουδάκου, ο οποίος εξήγησε πως δεν έκανε ποτέ διευκρινιστικές δηλώσεις για την προσωρινή διαταγή του Ανώτατου Διοικητικού Δικαστηρίου που αφορούσε το μέλλον της ΕΡΤ.
Μετά την μαύρη προπαγάνδα της εφημερίδας "Παραπολιτικά", έρχεται αυτό. Οι τύποι είναι επαγγελματίες "πειρατές". :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το poll, αν και μικρό, πιστεύω αντικατοπτρίζει τις απόψεις των πολιτών αυτής της χώρας.

Ένα 50% συμφωνεί ότι πρέπει να γίνει αναδιάρθρωση και μάλιστα όλου του δημοσίου, ένα 20% συμφωνεί με το κλείσιμο της ΕΡΤ, είναι μάλλον όσοι ψήφισαν άμεσα ΝΔ, και υπάρχει και το 30% της αντί πέρα όχθης που either έβλεπε ΕΡΤ κάθε μέρα ή είναι αριστερό, or δουλεύει στο δημόσιο και βλέπει την μονιμότητα του να πηγαίνει βόλτα, προσπαθεί μέσω ατελείωτων τηλεοπτικών τρίκ και παραστάσεων να αφήσει το δημόσιο αντιπαραγωγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι δημοσκοπήσεις γενικά με αφήνουν αδιάφορο, αλλά αφού το θέτεις έτσι, να σου πω ότι μπορώ να ερμηνεύσω και εγώ τη δημοσκόπηση με τρόπο που να έρχεται κοντά στις δικές μου απόψεις.
Το 80% των μελών που ψήφισαν διαφωνεί με την κλειστή ΕΡΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με το κλείσιμο της δημόσιας τηλεόρασης ναι, όμως συμφωνούν με τις αλλαγές που πάνε να γίνουν, δηλαδή συμφωνούν ότι πρέπει να μπει μια τάξη. Και εγώ αναδιάρθρωση ψήφισα και δεν νομίζω να προβάλλω αυτό που πιστεύεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Με το κλείσιμο της δημόσιας τηλεόρασης ναι, όμως συμφωνούν με τις αλλαγές που πάνε να γίνουν, δηλαδή συμφωνούν ότι πρέπει να μπει μια τάξη. Και εγώ αναδιάρθρωση ψήφισα και δεν νομίζω να προβάλλω αυτό που πιστεύεις :)

Δεν είπα ότι συμπίπτουν οι απόψεις μας, είπα απλά ότι η συντριπτική πλειοψηφία διαφωνεί με το αντιδημοκρατικό κλείσιμο της ΕΡΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπα ότι συμπίπτουν οι απόψεις μας, είπα απλά ότι η συντριπτική πλειοψηφία διαφωνεί με το αντιδημοκρατικό κλείσιμο της ΕΡΤ.

Και η πλειοψηφία συμφωνεί με την αλλαγή νοοτροπίας μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και η πλειοψηφία συμφωνεί με την αλλαγή νοοτροπίας μας :)

Ναι και η πλειοψηφία διαφωνεί με το κλείσιμο.

Θα το συνεχίσουμε πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και η πλειοψηφία συμφωνεί με την αλλαγή νοοτροπίας μας :)


αλλαγή νοοτροπίας από ποιον; από αυτούς που την καθιέρωσαν;

χ0αχ0α0χα0χα0αχ00χαα0χα0χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αλλαγή νοοτροπίας από ποιον; από αυτούς που την καθιέρωσαν;

χ0αχ0α0χα0χα0αχ00χαα0χα0χ

Όχι. Αναγκαστικά το κάνουν, λόγω... Ευρώπης. Το ΠΑΣΟΚ λέει ότι διαφωνεί. Παραμύθια βέβαια, αλλά με το ποσοστό που έχει δεν μπορεί να ρίξει μεγαλύτερη λάσπη στον τόπο.

Έπρεπε να έρθουν οι Ευρωπαίοι για να γίνει κάτι με το δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι Ευρωπαίοι το μόνο που ζήτησαν είναι αριθμό απολύσεων. Κι ο Σαμαράς ως γνωστός ανεύθυνος πολιτικάντης μη βρίσκοντας τι να κάνει κλείνει σε μια μέρα όλη την ΕΡΤ και μας το παρουσιάζει ως μελετημένο σχέδιο εξυγίανσης και "βαθιές τομές που έπρεπε να γίνουν". τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι Ευρωπαίοι το μόνο που ζήτησαν είναι αριθμό απολύσεων. Κι ο Σαμαράς ως γνωστός ανεύθυνος πολιτικάντης μη βρίσκοντας τι να κάνει κλείνει σε μια μέρα όλη την ΕΡΤ και μας το παρουσιάζει ως μελετημένο σχέδιο εξυγίανσης και "βαθιές τομές που έπρεπε να γίνουν". τι δεν καταλαβαίνεις;

Αυτοί είναι μόνο οι πρώτη μερίδα απολύσεων. Πρέπει να γίνουν αρκετές περικοπές στο δημόσιο και κάπου έπρεπε να ξεκινήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν είπα ότι πρέπει να μειωθεί ο δημόσιος τομέας.

Πρέπει να γίνουν αρκετές περικοπές στο δημόσιο και κάπου έπρεπε να ξεκινήσει.

Είμαι ο μόνος που βλέπω μία αντίφαση;
Και δεν ρωτώ εσένα, ρωτώ όλους τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτοί είναι μόνο οι πρώτη μερίδα απολύσεων. Πρέπει να γίνουν αρκετές περικοπές στο δημόσιο και κάπου έπρεπε να ξεκινήσει.


πού το στηρίζεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που βλέπω μία αντίφαση;
Και δεν ρωτώ εσένα, ρωτώ όλους τους άλλους.
Ο δημόσιος τομέας μπορεί να λειτουργήσει με τις ίδιες υπηρεσίες με λιγότερα άτομα.
πού το στηρίζεις αυτό;

Προφανώς, υπάρχουν μερικοί που πιάνουν τζάμπα θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top