• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:vroum:Όχι κοπέλα μου. Όσο απελπισμένος και αν είναι κάποιος πρέπει και ο ίδιος και οι γύρω του να έχουν την ψυχραιμία και τη λογική να σκέφτονται, διαφορετικά είναι τα εύκολα θύματα των τσαρλατάνων που καραδοκούν. Προσωπικά λυπάμαι αυτούς που αγοράζουν ψευτοελπίδες από ομοιοπαθητικούς, μάγισσες, ψευτοάγιους. Ντρέπομαι για το ανθρώπινο είδος όταν βλέπω φωτογραφίες ατόμων να ανεβαίνουν με τα γόνατα την ανηφόρα του ναού στην Τήνο.

Μάλλον δεν έχεις νιώσει ποτέ τι θα πει απελπισία γι αυτό μιλάς ίσως κάπως σκληρά!

Κατανοητό όμως ,ούτε θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω τη επιλογη μου να δω και την ομοιοπαθητικη ΕΦΟΣΟΝ καποιοι εχουν δει αποτελεσμα ...τώρα σε τι δεν ξέρω..

Έτσι ξεκινάς πάντα !

Εσύ το ονομάζεις χαζομάρα εμείς προσπάθεια να ξεφύγουμε από τον πόνο που μας προκαλεί απελπισία!!

Σημασία έχει το σήμερα ,το τώρα και το τώρα έχει ότι βρήκα επιτέλους ηρεμία στο νευροπαθητικο πόνο με την βοηθεια του βελονισμό ,ο οποίος ήρθε βέβαια με αφορμή την ομοιοπαθητικη !

Ίσως έπρεπε να περάσω και από τον δρόμο της "χαζομάρας" οπως λες ,δεν πειράζει, κρατάω το αποτέλεσμα που ειναο ότι ΔΕΝ πονάω και ξαναεχω την λειτουργικότητα μου :panwkatw:

Τώρα καλύτερα να μην συζητήσουμε για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός, νομίζω είναι ένα θέμα αυστηρά προσωπικό και δεν έχει κανένα λόγο ο ένας να πείσει τον άλλο για το δικό του πιστεύω :)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις νιώσει ποτέ τι θα πει απελπισία γι αυτό μιλάς ίσως κάπως σκληρά!

Κατανοητό όμως ,ούτε θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω τη επιλογη μου να δω και την ομοιοπαθητικη ΕΦΟΣΟΝ καποιοι εχουν δει αποτελεσμα ...τώρα σε τι δεν ξέρω..

Έτσι ξεκινάς πάντα !

Εσύ το ονομάζεις χαζομάρα εμείς προσπάθεια να ξεφύγουμε από τον πόνο που μας προκαλεί απελπισία!!

Σημασία έχει το σήμερα ,το τώρα και το τώρα έχει ότι βρήκα επιτέλους ηρεμία στο νευροπαθητικο πόνο με την βοηθεια του βελονισμό ,ο οποίος ήρθε βέβαια με αφορμή την ομοιοπαθητικη !

Ίσως έπρεπε να περάσω και από τον δρόμο της "χαζομάρας" οπως λες ,δεν πειράζει, κρατάω το αποτέλεσμα που ειναο ότι ΔΕΝ πονάω και ξαναεχω την λειτουργικότητα μου :panwkatw:

Τώρα καλύτερα να μην συζητήσουμε για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός, νομίζω είναι ένα θέμα αυστηρά προσωπικό και δεν έχει κανένα λόγο ο ένας να πείσει τον άλλο για το δικό του πιστεύω :)
Κατανοητή η ανάγκη για λύση των προβλημάτων που μπορεί κάποιο άτομα να αντιμετωπίζει, όμως γνωρίζουμε ότι η ομοιοπαθητική είναι καθαρά ψευδοεπιστήμη. Οι κύριοι ιατρικοί οργανισμοί όπως WHO και NSH, δεν προτείνουν ούτε την υποστηρίζουν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατανοητή η ανάγκη για λύση των προβλημάτων που μπορεί κάποιο άτομα να αντιμετωπίζει, όμως γνωρίζουμε ότι η ομοιοπαθητική είναι καθαρά ψευδοεπιστήμη. Οι κύριοι ιατρικοί οργανισμοί όπως WHO και NSH, δεν προτείνουν ούτε την υποστηρίζουν.
ετσι! αλλα ολα αυτα τα εμαθα καθως βγηκα απο τον "λαβυρινθο " μου εξου και εγραψα την εμπειρια μου και ποσο αρνητικη ειμαι πλεον σε ολο αυτο .

μην ξεχναμε εχω αναφερει εδω μεσα πως το ατυχημα μου και ο χρονιος νευροπαθητικος πονος ηταν και η αιτια της διαγνωσης μου με αγχωδης διαταραχη η οποια με οδηγουσε και σε καταθλιπτικα επεισοδια πριν αρκετα χρονια πλεον ..

επειτα ο ανθρωπος πειθεται πολλες φορες μονο μεσα απο την βιωματικη του εμπειρια εφοσον το ξαναλεω υπαρχουν ατομα εκει εξω που υποστηριζουν οτι τους βοηθαει ολο αυτο ,τωρα τι βοηθεια λαμβανουν και πως δεν ξερω ,κραταω την δικη μου εμπειρια !
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Προφανώς και η ομοιοπαθητική είναι απάτη και μάλιστα απάτη για χαζούς. Είναι δυνατόν να πιστεύει κάποιος λογικός ότι "όσο πιο πολύ αραιώνεται μια ουσία, τόσο πιο δραστική γίνεται γιατί το νερό ...έχει μνήμη"; (Τους εύχομαι το νερό που πίνουν να θυμηθεί ότι κάποτε ήταν στην τουαλέτα). Όσο για τους "ομοιοπαθητικούς" συνήθως δεν είναι καν γιατροί. Είναι φαρμακοποιοί, νοσηλευτές, γυμναστές ή εντελώς άσχετοι.

Που να δεις και κάτι βιοσυντονισμούς που αναφέρουν ακόμα και γιατροί/ψυχολόγοι με πτυχία που τους εγκρίνουν. Και το αστείο δε ; Αυτοί οι άνθρωποι ισχυρίζονται οτι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες μεθόδοι απο την κβαντική φυσική. Έχουν μάθει μια λέξη και την πετάνε, και παίζει να μην έχουν διαβάσει ούτε για δείγμα τις αντίστοιχες θεωρίες, πόσο μάλλον να τις κατανοήσουν σε στοιχειώδες επίπεδο.

Κάτι τέτοιοι τουλάχιστον βοηθούν στο να αναδεικνύεται γιατί η επιστημονική μέθοδος και το peer review είναι τόσο σημαντικό. Δεν υπάρχει πιο αισχρό πράγμα απο το να εκμεταλλεύεσαι τον ασθενή για προσωπικό σου όφελος δίνοντας του φρούδες ελπίδες οτι έχεις πραγματική λύση στο πρόβλημα του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top