Είναι κοινωνικά ορθή η αντικαπνιστική ρητορική;

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι και; και το αλκοόλ προκαλεί θάνατο. Μήπως να πάμε για καθ'ολική ποτοαπαγόρευση όπως στην Σαουδική Αραβία;

Ρε σοβαρευτείτε, οι ίδιοι γκρεμίζετε το αφήγημα περί ελευθερίας που προωθείτε. Το τι θα κάνω εγώ στον εαυτό μου αφορά μόνο εμένα. Οι ίδιοι που λέτε το κράτος να μην παρεμβαίνει στην οικονομία θέλετε το κράτος να παρεμβαίνει στην ζωή του καθενός.
Καλά το κράτος παρεμβαίνει στην αυτοκαταστροφή μας αν πχ θέλω να αυτοκτονήσω η αν θέλω να φοράω ζώνη ή κράνος. Αν θα έπρεπε να το κάνει μεγάλη συζήτηση. Διότι αν είμαι εξαρτημένος από ουσίες ή θέλω να αυτοκτονήσω από την κατάθλιψη, υποτίθεται δεν είναι η ελεύθερη βούλησή μου αυτή , είναι ότι είμαι ο δούλος των ουσιών ή της κατάθλιψης.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το βαθύτερο κριτήριο βάσει του οποίου λαμβάνονται τέτοιες αποφάσεις είναι η προστασία της ζωής των πολιτών λόγω.. ευαισθησίας του κράτους, ή η επιβάρυνση του συστήματος υγείας μαζί με το κόστος για την περίθαλψη που θα δημιουργήσει κάποιος που δε φοράει ζώνη/κράνος ή που θα αποκτήσει προβλήματα από το κάπνισμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,941 μηνύματα.
Καλά το κράτος παρεμβαίνει στην αυτοκαταστροφή μας αν πχ θέλω να αυτοκτονήσω η αν θέλω να φοράω ζώνη ή κράνος. Αν θα έπρεπε να το κάνει μεγάλη συζήτηση. Διότι αν είμαι εξαρτημένος από ουσίες ή θέλω να αυτοκτονήσω από την κατάθλιψη, υποτίθεται δεν είναι η ελεύθερη βούλησή μου αυτή , είναι ότι είμαι ο δούλος των ουσιών ή της κατάθλιψης.
Μιλάς σε άτομο που τάσσεται υπέρ της νομίμου ευθανασίας (υπό προϋποθέσεις φυσικά) και υπέρ της νομιμοποίησης της κάνναβης. Θες αλήθεια να συζητήσουμε τις απόψεις μου πάνω στο κατά πόσο ένα κράτος πρέπει να παρεμβαίνει στην ζωή των πολιτών;

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι από τα λιγότερα προβληματικά σε μια κοινωνία. Όταν ζούμε σε έναν πλανήτη με γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα, με φυτοφάρμακα, με εκπομπές αερίων και μόλυνση των υδάτων... αλλά ναι το κάπνισμα είναι που μας κάνει την ζωή χειρότερη.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, όχι, δεν είναι.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά έχω μπει σε αμέτρητα μαγαζιά που έχουν ταμπέλα να λέει ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ και να μην τηρείται.
Γιατί;
Επειδή είμαστε στο Γιουνανιστάν. Επειδή ο Έλληνας δεν ακούει.

Αν θέλει κάποιος να καπνίσει, ας το κάνει. Δικαίωμά του. Αρκεί μόνο να μην βλάπτει τους άλλους (δηλαδή να μην καπνίζει σε κλειστούς χώρους και μπροστά σε παιδιά).
Προφανώς δεν είναι όλοι οι καπνιστές τόσο απερίσκεπτοι. Έχω φίλους που καπνίζουν και πάντα μας ρωτάνε αν είμαστε οκευ με το κάπνισμα τους δίπλα μας, γιατί προφανώς τα τσιγάρα ζέχνουν και κολλάει πάνω σου η μυρωδιά ακόμα και να μην καπνίζεις εσύ ο ίδιος.

Δεν είναι στέρηση ελευθερίας. Είναι να είσαι κοινωνικά ευαισθητοποιημένος.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Καλά το κράτος παρεμβαίνει στην αυτοκαταστροφή μας αν πχ θέλω να αυτοκτονήσω η αν θέλω να φοράω ζώνη ή κράνος. Αν θα έπρεπε να το κάνει μεγάλη συζήτηση. Διότι αν είμαι εξαρτημένος από ουσίες ή θέλω να αυτοκτονήσω από την κατάθλιψη, υποτίθεται δεν είναι η ελεύθερη βούλησή μου αυτή , είναι ότι είμαι ο δούλος των ουσιών ή της κατάθλιψης.
Σωστό αυτό για την ελεύθερη βούληση με την προϋπόθεση ότι οι πράξεις μας δεν επηρεάζουν αρνητικά τους γύρω μας.
Ο διπλανός μας δεν θέλει να είναι παθητικός καπνιστής ή το παιδί μας δεν θέλει να μείνει χωρίς μάνα επειδή εμείς αποφασίσαμε ν΄αυτοκτονήσουμε, ή ο οδηγός του διπλανού αυτοκινήτου δεν θέλει να πεθάνει στην άσφαλτο επειδή εμείς στουκάραμε πάνω του επειδή ήμασταν μεθυσμένοι ή... ή... ή...

Ανεξαρτήτως με το τι νομοθετεί ή όχι το Κράτος, αν θέλουμε να είμαστε δούλοι των "παθών" μας εξασκώντας την ελεύθερη βούλησή μας, θα το κάνουμε χωρίς να παραβιάζουμε την ελεύθερη βούληση των άλλων.
Ας καπνίζουμε σ΄έναν χώρο που δεν βρίσκονται άλλοι γύρω μας, ας μην κάνουμε παιδιά αν έχουμε αυτοκτονικές τάσεις, ας περιμένουμε να ξεμεθύσουμε πριν πιάσουμε το τιμόνι στα χέρια μας κτλ, κτλ.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,107 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το βαθύτερο κριτήριο βάσει του οποίου λαμβάνονται τέτοιες αποφάσεις είναι η προστασία της ζωής των πολιτών λόγω.. ευαισθησίας του κράτους, ή η επιβάρυνση του συστήματος υγείας μαζί με το κόστος για την περίθαλψη που θα δημιουργήσει κάποιος που δε φοράει ζώνη/κράνος ή που θα αποκτήσει προβλήματα από το κάπνισμα.
Τα κρατη ειναι αμοραλιστικα και σκεφτονται με τη λογικη κοστους-ωφελους. Σε απολυτους αριθμους ναι θα εξοικονομισουν αρκετα εκατομμυρια, απο την αλλη η εννοια της ανθρωπινης ελευθερης δρασης θα συσταλει αρκετα
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μιλάς σε άτομο που τάσσεται υπέρ της νομίμου ευθανασίας (υπό προϋποθέσεις φυσικά) και υπέρ της νομιμοποίησης της κάνναβης. Θες αλήθεια να συζητήσουμε τις απόψεις μου πάνω στο κατά πόσο ένα κράτος πρέπει να παρεμβαίνει στην ζωή των πολιτών;
Μήπως θα πρέπει να έχουμε και assisted suicide programs όπως στον Καναδά?
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι από τα λιγότερα προβληματικά σε μια κοινωνία. Όταν ζούμε σε έναν πλανήτη με γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα, με φυτοφάρμακα, με εκπομπές αερίων και μόλυνση των υδάτων... αλλά ναι το κάπνισμα είναι που μας κάνει την ζωή χειρότερη.

Το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι σαφέστατα πολύ περισσότερο προβληματικά σε μία κοινωνία από τα μεταλλαγμένα και τα φυτοφάρμακα και αυτό είναι πανεύκολο να το διαπιστώσεις, διότι πέραν του ότι το τσιγάρο και το αλκοόλ συνδέονται άμεσα με αυξημένη θνησιμότητα σε τεράστιο βαθμό (τα φυτοφάρμακα όχι), δεν έχουν και κανένα θετικό. Τα μεταλλαγμένα, τα φυτοφάρμακα και η μόλυνση δεν είναι ωραία πράγματα, αλλά στον αντίποδα προσφέρουν θερμιδική αφθονία και ποικιλία και φθηνό φαγητό.

Για πες μου λοιπόν, πως είναι χειρότερο να τρως ραντισμένη φθηνή ντομάτα με το να καπνίζεις, ή να μεγαλώνεις σε σπίτι με αλκοολικό πατέρα?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,941 μηνύματα.
Μήπως θα πρέπει να έχουμε και assisted suicide programs όπως στον Καναδά?
Άνθρωποι που υποφέρουν δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούνται, εάν οι ίδιοι (έχοντας σώας τας φρένας) το επιθυμούν πάντοτε.

τα φυτοφάρμακα όχι
Μόνο ξέκαναν χωριάτες και χωριάτες με καρκίνο όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στα χωράφια.

δεν έχουν και κανένα θετικό
Δεν ισχύει, ιδίως για το αλκοόλ. Το ανόθευτο σε μικρή ποσότητα βοηθάει και τις λειτουργίες της καρδιάς. Όλα θέλουν το μέτρο τους, τίποτα σε υπερβολικό βαθμό δεν κάνει καλό.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά αρχίζω να συμπαθώ τους Βρετανούς περισσότερο...
Άλλη μια ηλίθια πρωτοβουλία από μια υποτίθεται φιλελεύθερη κυβέρνηση.

Θα δημιουργήσει με μαθηματική ακρίβεια μαύρη αγορά που θα εκτινάξει τις τιμές των τσιγάρων/καπνού και μόνο κακό θα κάνει.

Τραγική απόφαση αν όντως το προχωρήσουν, για το οποιο πάλι καλα δεν ειμαι σιγουρος, καθώς έχουν πιο σημαντικά πράγματα να εστιάσουν μέχρι τις εκλογές σε ένα χρόνο.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Δεν ισχύει, ιδίως για το αλκοόλ. Το ανόθευτο σε μικρή ποσότητα βοηθάει και τις λειτουργίες της καρδιάς. Όλα θέλουν το μέτρο τους, τίποτα σε υπερβολικό βαθμό δεν κάνει καλό.
Δεν μιλάμε, Γιάννη για ένα ποτήρι κρασί που πίνουμε με το φαγητό μας και βοηθάει την λειτουργία της καρδιάς.
΄Οταν κάποιος πίνει ένα ποτήρι κρασί, δεν θερίζει ούτε καταστρέφει ζωές που δεν του φταίνε σε τίποτα.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Άνθρωποι που υποφέρουν δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούνται, εάν οι ίδιοι (έχοντας σώας τας φρένας) το επιθυμούν πάντοτε.
Όλοι μπορούν να αυτοκτονήσουν αν το θέλουν. Παίρνουν απλά ένα κουτί ντεπόν. ΔΕΝ πρέπει να έχεις κρατικές δομές που ωθούν τον κόσμο στο θάνατο. Είναι ανήθικο.
Μόνο ξέκαναν χωριάτες και χωριάτες με καρκίνο όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στα χωράφια.

Τα φυτοφάρμακα έχουν προκαλέσει αρκετά προβλήματα στον κόσμο, αλλά έχουν φέρει και αρκετό όφελος, όπως το ότι δεν περνάμε πλέον επισιτιστικές κρίσεις πράγμα που επιλέγεις να αγνοήσεις. Επίσης δεν χρειάζεται να τα τρως. Αγόρασε βιολογικά.
Δεν ισχύει, ιδίως για το αλκοόλ. Το ανόθευτο σε μικρή ποσότητα βοηθάει και τις λειτουργίες της καρδιάς. Όλα θέλουν το μέτρο τους, τίποτα σε υπερβολικό βαθμό δεν κάνει καλό.

Δεν ισχύουν αυτά που ισχυρίζεσαι και μπορείς να ψάξεις και να δεις για το πόσο κακές ήταν οι έρευνες οι οποίες "απέδειξαν" τον ισχυρισμό σου. Η μικρή ποσότητα αλκοόλ στην καλύτερη είναι ουδέτερη για τον οργανισμό, ενώ γνωρίζουμε πως ακόμα και μια μικρή ποσότητα προκαλεί προβλήματα στον ύπνο πράγμα που μακροπρόθεσμα αθροίζει και δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα υγείας, ειδικά σε μια κοινωνία η οποία δεν κοιμάται σωστά εξ αρχής. Συμπεριέλαβε σε αυτά και τα πόσα σοβαρότατα προβλήματα δημιουργεί το αλκοόλ όταν πίνεις μέτριες και μεγάλες ποσότητες και κρίνε αν είναι καλό για την κοινωνία. Το ένα ποτηράκι που θα πιει κάποιος είναι υπεύθυνο για πάρα πολλά αυτοκινητιστικά κάθε χρόνο. Ο λόγος που το αλκοόλ δεν απαγορεύεται είναι γιατί αφενός είναι αδύνατο να εφαρμόσεις τέτοια απαγόρευση καθώς το αλκοόλ είναι πανεύκολο να το φτιάξεις μόνος στο σπίτι και αφεταίρου διότι όλοι σχεδόν πίνουν όταν βγαίνουν έξω και θα ήθελαν να συνεχίσουν να μπορούν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα δημιουργήσει με μαθηματική ακρίβεια μαύρη αγορά που θα εκτινάξει τις τιμές των τσιγάρων/καπνού και μόνο κακό θα κάνει.

That's the point. Να είναι τόσο ασύμφορο που ο μέσος καπνιστής να πει, "χέστο το κόβω".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,040 μηνύματα.
Ξεκινησαν οι παπαριες..Καλα λεγαν οτι μετα τον κοβιντ ολο αυτο το επιχειρημα περι διασωσης των συστηματων υγειας θα γενικευτει. Πρωτα προστιμο σε οποιον καπνιστη δεν εμφανιζεται στο νοσοκομειο, σε λιγο καιρο αυξημενα ασφαλιστρα σε οποιον τρωει πανω απο χ αριθμο γλυκων το μηνα, ολα με το προσχημα της μειωσης των ζημιων στο συστημα υγειας. Και καποια ζωα χειροκροτανε
Σε ποιον καπνιστή αναφέρεσαι;

Αλλά και καπνιστής να είναι μόνο, όταν κλείνεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν μπορείς να πας, πρέπει να το ακυρώνεις εγκαίρως. Αν δεν το ακυρώσεις, στερείς ραντεβού από κάποιον άλλον που το έχει ανάγκη.

Οπότε, ναι, μια χαρά είναι το πρόστιμο.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,107 μηνύματα.
Περιμένω να μου τα πεις.
Να τονισω οτι ξερω πολυ καλα τις διαβρωτικες συνεπειες του αλκοολ σε ατομικο επιπεδο και τα συλλογικα κοστη που μετακυλιονται στη κοινωνια απο την εκτεταμενη χρηση του. Παρολο αυτα, οχι μονο το αλκοολ αλλα και διαφορες ουσιες υπαρχουν οσο υπαρχει η ανθρωποτητα. Αν κατι σαν το ποτο δεν ηταν ευχαριστο δε θα επιβιωνε το τεστ του χρονου. Πολιτισμοι ολοκληροι εχουν ακμασει και παρακμασει αλλα αυτο εκει αγερωχο. Πολλες φορες κιολας τα διαφορα ειδη ειναι αμεσα συνυφασμενα με τη πολιτιστικη κληρονομια των τοπων παραγωγης τους π.χ ρακη στη Κρητη. Αν το πιασουμε απο οικονομικη σκοπια, η βιομηχανια του αλκοολ αποφερει διολου ευκαταφρονητα κερδη, απο τη φορολογια, απο τον τζιρο που κανουν οι επιχειρηματιες, απο το γεγονος οτι υπαρχει ενας αξιολογος αριθμος εγχωριων παραγωγων, ο οποιος βιοποριζεται απο αυτο. Για μενα βεβαια η πιο ουσιαστικη επιδραση του ειναι στον κοινωνικο τομεα, διοτι οπως και να το κανουμε στις περισσοτερες συναθροισεις περιλαμβανοταν ανεκαθεν και το αλκοολ, ουτε βεβαια κατι τετοιο εντυπωση αφου ειναι γνωστο οτι σε μετρημενες ποσοτητες ριχνει τις αναστολες και προκαλει ευφορια, ευνοωντας ετσι τη κοινωνικοτητα. Δεν ισχυριζομαι σε καμια περιπτωση οτι ειναι υγιες να βασιζεται κανεις στο αλκοολ προκειμενου να κοινωνικοποιειται, μιλαω καθαρα στα πλαισια υγιους χρησης απο κατα βαση υγιη ατομα. Τα ιδια ισχυουν πανω κατω και για το τσιγαρο. Μεγαλα κερδη (καποτε υπηρξε και μελετη οτι το καπνισμα προκαλει προωρο θανατο οποτε γλυτωνει την κυβερνηση απο τα εξοδα μακροχρονιας φροντιδας σε ηλικιωμενους αν θες να το δεις τελειως στυγνα), χρησιμοποιηση ως μεσο αποδρασης απο τη πραγματικοτητα, ιδιαιτερα διαδεδομενο σε εργατες οι οποιοι κατα κανονα δεν επιναν εν ωρα εργασιας οποτε στρεφονταν σε διαφορετικη πηγη ευχαριστησης, χρησιμοποιειται και ως αφορμη κοινωνικοποιησης (τρακες κλπ). Σε σχεση με το αλκοολ βεβαια θεωρω οτι ειναι μακραν πιο επιζημιο στον οργανισμο.

Ας ειμαστε ειλικρινεις ομως τωρα λιγα πραγματα ειναι πιο ωραια στη ζωη απο το να τραβας μια παχια τζουρα νικοτινης, ή να γαργαλας τους gaba και τους ντοπαμινεργικους υποδοχεις σου με λιγη καθαρη αιθανολη. (νταξει υπαρχουν και κλτερες εναλλακτικες αλλα λεω για τον μεσο ανθρωπο).Ανθρωποι ειμεθα, για αυτα ζουμε. Ολες αυτες οι ουσιες ειναι το συμπτωμα και η ανθρωπινη φυση το προβλημα. Καπως πρεπει να ξεχαστουμε απο τη ματαιοτητα της υπαρξης, η οποια ενυπαρχει σχεδον σε καθε ανρθωπο. Για να μην αναφερω για βασανα,προβληματα, εξανλτητικα ωραρια, δανεια, οικονομικες υποχρεωσεις, οπου το αλκοολ λελογισμενα παντα αποτελει μια απο τις πολλες διεξοδους. Υπαρχουν και αλλες φιλοι, σχεσεις, βιντεοπαιχνιδια, θρησκειες αλλα θα ηταν τελειως γελοιο να υποβαθμισουμε τον πολλες φορες ευεργετικο ρολο του ποτου.Καποιοι ειναι γενετικα σχεδιασμενοι να ανταποκρινονται μονο σε τετοιους διεξοδους και οσο τηρουν το μετρο δε βλεπω καποιο προβλημα, εξαλλου και ο εθισμος σε γενετικους παραγοντες στηριζεται πολλες φορες. Πιστευω λοιπον οτι η κοινωνια χωρις αυτο θα ηταν πολυ χειροτερα απο οτι ειναι τωρα, αν το αλκοολ και το τσιγαρο δεν υπηρχαν. Εντεχνα χρησιμοποιουνται σαν βαλβιδες αποσυμπιεσης αλλα ακομα και ολα τα βιοποριστικα προβληματα να ηταν λυμενα ειναι στη φυση του ανθρωπου να τα αναζητα. Στη τελικη δε μιλαμε και για εκτεταμενη χρηση οπιου, οπως ναρκωναν οι Βρετανοι τους Κινεζους αν θυμαμαι καλως. Αν απονομιμοποιουταν το αλκοολ το μονο που θα γινοταν θα ηταν η γιγαντωση της μαυρης αγορας και η πωληση νοθευμενων ουσιων οπως γινεται τωρα με τα ναρκωτικα. Αποτελεσμα, περισσοτεροι θανατοι. Ειναι λυπηρο να χανουν ανθρωποι περιουσιες, ειναι αποτροπιαστικο να χανονται οικογενειες επειδη τις πηρε στο λαιμο τους καποιος μεθυσμενος (μονιμος φοβος κατα την οδηγηση) αλλα ειναι ολα στα πλαισιου το αποδεκτου κοινωνικου ρισκου. Και αν μια μερα μαγικα δεν υπαρχει το αλκοολ, ολο και καποια αλλη ουσια θα βρει ο ανθρωπος και η ιδια ρητορικη θα επαναλαμβανεται, αλλα αντι να λεμε οδηγουσε πιωμενος θα λεμε οδηγουσε ενω ειχε κουμπωσει ενα κουτι ζαναξ. Εκτος αν προτεινεις την απαγορευση καθε ουσιας με δυνητικη πιθανοτητα εθισμου, τοτε απλα ας αποποιηθουμε την ανθρωπινη ιδιοτητα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,941 μηνύματα.
Όλοι μπορούν να αυτοκτονήσουν αν το θέλουν. Παίρνουν απλά ένα κουτί ντεπόν. ΔΕΝ πρέπει να έχεις κρατικές δομές που ωθούν τον κόσμο στο θάνατο. Είναι ανήθικο.
Φοβερό επιχείρημα. Αντί να λήγεις ανώδυνα την ζωή σου... Και τι είναι ηθικό εν τέλει εις αυτή τη ζωή;

Τα φυτοφάρμακα έχουν προκαλέσει αρκετά προβλήματα στον κόσμο
Αυτοαναιρείς λοιπόν το προηγούμενο πως είναι καλλίτερα από τσιγάρο/αλκοόλ.

Δεν ισχύουν αυτά που ισχυρίζεσαι και μπορείς να ψάξεις και να δεις για το πόσο κακές ήταν οι έρευνες οι οποίες "απέδειξαν" τον ισχυρισμό σου. Η μικρή ποσότητα αλκοόλ στην καλύτερη είναι ουδέτερη για τον οργανισμό, ενώ γνωρίζουμε πως ακόμα και μια μικρή ποσότητα προκαλεί προβλήματα στον ύπνο πράγμα που μακροπρόθεσμα αθροίζει και δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα υγείας, ειδικά σε μια κοινωνία η οποία δεν κοιμάται σωστά εξ αρχής. Συμπεριέλαβε σε αυτά και τα πόσα σοβαρότατα προβλήματα δημιουργεί το αλκοόλ όταν πίνεις μέτριες και μεγάλες ποσότητες και κρίνε αν είναι καλό για την κοινωνία. Το ένα ποτηράκι που θα πιει κάποιος είναι υπεύθυνο για πάρα πολλά αυτοκινητιστικά κάθε χρόνο. Ο λόγος που το αλκοόλ δεν απαγορεύεται είναι γιατί αφενός είναι αδύνατο να εφαρμόσεις τέτοια απαγόρευση καθώς το αλκοόλ είναι πανεύκολο να το φτιάξεις μόνος στο σπίτι και αφεταίρου διότι όλοι σχεδόν πίνουν όταν βγαίνουν έξω και θα ήθελαν να συνεχίσουν να μπορούν.
Σε αυτό απαντάω και ως προς αυτό που είπε η @Λένω μαζί. Εσείς μιλάτε προληπτικά, εγώ όχι. Συμφωνώ πως το να πίνεις πρέπει να έχει και κάποιες προληπτικές συνέπειες για το καλό της κοινωνίας όπως και το να καπνίζεις. Ας πούμε, για εμένα αλκοτέστ και τέτοιες ανοησίες δεν υπάρχουν. Μία γουλιά να βάλω στο στόμα μου, τιμόνι δεν θα πιάσω. Και αυτό θα έπρεπε να είναι και νόμος. Ομοίως το τσιγάρο πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά σε κλειστούς χώρους ή να επιτρέπεται μόνον όταν πληρούνται προδιαγραφές εξ αερισμού του χώρου με αποτέλεσμα να μην ενοχλείται κανένας. Σε κάνει βίαιο το αλκοόλ με την οικογένεια σου; Σύλληψη και επιπτώσεις με τον νόμο. Σε μία χώρα όπου έγινε γυναικοκτονία σε περίπτωση όπου στο παρελθόν είχε κληθεί η αστυνομία για ενδοοικογενειακή βία και οι πολισμάνοι πήγαν κάτω από την πολυκατοικία με το περιπολικό την άραξαν και έφυγαν χωρίς να κάνουν κάτι είναι το λιγότερο αστείο να μιλάμε για αλκοόλ.

Το νόημα μου είναι πως μπαίνετε στην λογική πονάει δόντι βγάζω δόντι. Όταν φέρεσαι ανεύθυνα με το κάθε τι (είτε αλκοόλ είτε τσιγάρο) πρέπει να έχεις επιπτώσεις, αυτό εξ υπακούεται. Όχι όμως να απαγορευτούν. Αυτό είναι ανοησία.

That's the point. Να είναι τόσο ασύμφορο που ο μέσος καπνιστής να πει, "χέστο το κόβω".
Τέλεια, και αυτό το ζήτημα κοινώς είναι ταξικό καθώς ο φραγκάτος θα μπορεί να γράφει στα @@ του τις πολιτικές αυτές αλλά ο φτωχός που θα θέλει σιγαρέτο no no. Όλα ταξικά είναι.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,107 μηνύματα.
Τέλεια, και αυτό το ζήτημα κοινώς είναι ταξικό καθώς ο φραγκάτος θα μπορεί να γράφει στα @@ του τις πολιτικές αυτές αλλά ο φτωχός που θα θέλει σιγαρέτο no no. Όλα ταξικά είναι.
Ε ναι για αυτο σου λεει να γινει οικονομικα ασυμφορο για τη πλειονοτητα του πληθυσμου, αυτο ισοδυναμει με απαγορευση του τσιγαρου. Αν καπνιζουν λιγοι φραγκατοι δεν εχει την επιδραση στα δημοσιονομικα του κρατους με το να καπνιζουν τα 3/4 του εθνους. Κοινως λιγοτερα χρηματα για αξονικες πνευμονα, περισσοτερα στην επιδοτηση της επομενης λιστας πετσα. Στα θετικα ειναι οτι θα μειωθουν τουλαχιστον οι τερματικοι καρκινοι και οι ΧΑΠ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,776 μηνύματα.
Αυτο που το τσιγαρο ειναι νομιμο ενω η κανναβη οχι με τρελενει.Καμια σχεση ο εθισμος της νικοτινης με του χορτου.Ευτυχως γερμανια ολλανδια μαλτα και πολλες πολιτειες της αμερικης εχουν κανει την αρχη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top