Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευρωπαιος πολιτης εισαι και στη Γερμανια..ουτε υπηκοοτητα δεν αλλαζεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Γιατί δεν έμεινες Γερμανία; :)
Γιατί όλοι οι μεγάλοι Έλληνες επιστήμονες του εξωτερικού και οι απλοί μετανάστες που τους «έφαγε» η ξενιτιά...θέλουν να επιστρέψουν κάποια στιγμή στο Ελλαδιστάν και να ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής εκεί; :hmm:

Γιατι δεν ξερω Γερμανικα και δεν ειχα λεφτα..Τωρα ψαχνομαι..
Γιατι κακα τα ψεμματα υπαρχουν 3 πραγματα που σου λειπουν στο εξωτερικο.Οι γονεις,οι φιλοι και ο καιρος.Και εγω αν ημουν μεγαλος ελληνας επιστημονας του εξωτερικου θα ηθελα οταν δεν θα ηθελα πλεον να ασχοληθω σοβαρα με την ερευνα (γιατι η ερευνα στην ελλαδα ειναι μεγαλη ιστορια) γυρω στα 60 θα ηθελα να ερθω με τα λεφτακια μου εδω στον καλο καιρο..Που ειναι το περιεργο?

Οι γνωστοι μου παντως που ειναι 5 χρονια λενε οτι υπαρχουν πραγματα που τους λειπουν η τους ενοχλουν αλλα δεν ειναι τρελοι να ερθουν πισω στην παρανοια που επικρατει στη μικρη αφρικανικη μας χωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Γιατι δεν ξερω Γερμανικα και δεν ειχα λεφτα..Τωρα ψαχνομαι..

Λίγο άσχετο, αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στο Βερολίνο είναι ότι ελάχιστοι μιλούν αγγλικά, ακόμα και σε τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο της πόλης. Οπότε μάλλον δεν είναι καλή επιλογή αν δεν ξέρεις Γερμανικά, παρόλο που είναι πανέμορφη πόλη.:/: Όμως έχω την εντύπωση ότι στην πρώην Δυτική Γερμανία τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα καλύτερα απ' αυτή την άποψη. Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές που ψάχνουν για φυσικούς ομιλητές και ένας φίλος μου τώρα δουλεύει για μια τέτοια εταιρία στην Ολλανδία.

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλή επιτυχία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Λίγο άσχετο, αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στο Βερολίνο είναι ότι ελάχιστοι μιλούν αγγλικά, ακόμα και σε τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο της πόλης. Οπότε μάλλον δεν είναι καλή επιλογή αν δεν ξέρεις Γερμανικά, παρόλο που είναι πανέμορφη πόλη.:/: Όμως έχω την εντύπωση ότι στην πρώην Δυτική Γερμανία τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα καλύτερα απ' αυτή την άποψη. Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές που ψάχνουν για φυσικούς ομιλητές και ένας φίλος μου τώρα δουλεύει για μια τέτοια εταιρία στην Ολλανδία.

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλή επιτυχία.:)

Εγω παντως οσους νεους γνωρισα μιλουσαν καλα την αγγλικη..Οι μεγαλοι οχι και τοσο..Καλα αν βρω δουλεια εκει πχ στα αγγλικα μετα τα γερμανικα τα μαθαινεις..Κανεις και μαθηματα..Αλλα ειναι ζορικο να βρεις..
Για Ολλανδια ειναι πιο ευκολο σχετικα να βρεις στα Αγγελικα δουλεια μιας και ολοι μιλανε εκει σαν πρωτη γλωσσα,απλα συνηθως οι πολυεθνικες ψαχνουν ατομα με μεγαλη εμπειρια.Θα δειξει..Αυριο εχω συναντησει και με τον υπευθυνο απο το γραφειο διασυνδεσης του πανεπιστημιου μπας και με βοηθησει..

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ευχη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι χαλια που καταντησε η Ελλαδα και με τοσους ηλ*θιους και ηλ*θιες που γεμισε πραγματικα ωρες ωρες ευχομαι να πηγαινα να ζησω σε καμια αλλη χωρα. Αυτος ο τοπος ειχε αξια μονο στην αρχαιοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ετσι χαλια που καταντησε η Ελλαδα και με τοσους ηλ*θιους και ηλ*θιες που γεμισε πραγματικα ωρες ωρες ευχομαι να πηγαινα να ζησω σε καμια αλλη χωρα. Αυτος ο τοπος ειχε αξια μονο στην αρχαιοτητα

Παρτο εσυ αποφαση και τα εισιτηρια δωρο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pwlina

Νεοφερμένος

Η pwlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Λογιστής/ρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλώς σας βρήκα μιας και είμαι new!Εγώ πάντως θα έφευγα από αυτή την χώρα μας άαααανετα, αλλά δεν το τολμώ μιας μόνο οι δικοί μου άνθρωποι με κρατάνε εδώ.Αν δεν μου ομόρφαιναν τόσο την ζωή μου θα την είχα κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.Αφού την έκαναν και θα συνεχίσουν να την έχουν σαν τα μούτρα τους οι πολιτικοί και όχι μόνο, ας κάτσουν μόνοι τους εδώ να την ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ την Ελλαδίτσα μας!Θα πήγαινα προς Αμερική μεριά(θα μου πεις τώρα άλλος ηλίθιος λαός από εκεί) αλλά κάθε μέρα ξυπνάω με αυτή την σκέψη..να φύγω με τον αγαπημένο μου και να μην κοιτάξω πίσω ποτέ!Εδώ είναι σαν να αμφισβητούν την νοημοσύνη μασ,πάρε τον πρωθυπουργό μέχρι την τελευταία (βλέπε Τζούλια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ το σκέφτομαι συνέχεια να φύγω. Και συνέχεια μετανιώνω για το ότι δεν έμεινα έξω αφού τελείωσα το μάστερ. Δεν ξέρω, δύσκολη, πολύ δύσκολη απόφαση. Έχω και τον φίλο μου που όλο με πριζώνει, αλλά δεν ταυτίζονται οι ανάγκες μας στο πού. Κι έχω και τους δικούς μου να μου λένε ότι αφού με στηρίζουν για ποιό λόγο να μεταναστεύσω; Πολύ δύσκολες οι αποφάσεις γ@μώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τελευταία διαβάζω σε ξένες εφημερίδες για φόβους για κύμα μεταναστών από την Ελλάδα... Και δεν ξέρω πώς νιώθω γι'αυτό.
Από τη μία "και τι θέλετε να κάνουμε, ρε παιδιά;"... από την άλλη, μήπως αν κάποιος δεν το έχει ανάγκη, να μη φύγει...

Πώς σας επηρεάζει η οπτική γωνία των άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Από τη μία "και τι θέλετε να κάνουμε, ρε παιδιά;"... από την άλλη, μήπως αν κάποιος δεν το έχει ανάγκη, να μη φύγει...

Πώς σας επηρεάζει η οπτική γωνία των άλλων;

Πώς ορίζεται το "δεν έχει ανάγκη"; Ας πούμε σκέφτομαι ότι κάποιος που δεν είναι άνεργος μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει ανάγκη. Την βγάζει με αξιοπρέπεια. Αν όμως σκεφτεί ότι ο Κλάους στο Μόναχο, με παρόμοιες σπουδές κι ίδια πάνω-κάτω ηλικία έχει πολύ μεγαλύτερο μισθό, λιγότερα έξοδα κι επομένως πολύ περισσότερες δυνατότητες για μόρφωση, διασκέδαση, ταξίδια, λέει "εγώ στο πηγάδι κατούρησα"; Νομίζω ότι η έννοια ανάγκη διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Όσο για την γνώμη των ξένων, εντάξει, επηρεάζεσαι, αλλά όπως και να 'χει έξω ο καλός επιβραβεύεται. Βλέπω τους Πολωνούς φίλους μου Βρετανία, έχουν ενταχθεί καλά, ενώ το 2006 που πρωτοπήγανε υπήρχε πολύ αρνητικό κλίμα για τις "ορδές Πολωνών στην Βρετανία" μετά την ένταξη της Πολωνίας στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4564167

Η γενιά των εικοσάρηδων, αντιμέτωπη με την άγρια αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4564167

Η γενιά των εικοσάρηδων, αντιμέτωπη με την άγρια αγορά εργασίας.
Σίγουρα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια ( μας το απαγορεύουν τα ΜΜΕ και Καναλάρχες, σερβίροντας αυτά που βολεύουν, αποπροσανατολίζοντας, παραποιώντας την ουσία, αποχαυνώνοντας με τα μεσημεριανάδικα,life styl και reality show Με λίγα λόγια ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ )
Τα πράγματα δεν είναι καλλίτερα στην Ευρώπη, ΗΠΑ, Ασία ( σκεψου μόνον ότι το χρέος της " Μεγάλης" Αμερικής ανέρχεται στα 14 Τρισ $ και το έλλειμα στο 13%, η Βιομηχανική Ιαπωνία, μετά την αντιπληθωριστική 10ετία 1990-2000, αφού κατάφερε να δώσει επι τέλους ένα μικρό επιτόκιο 0,5%, έχει έλλειμα 170% του ΑΕΠ της και ένα παράξενο μεγάλο χρέος, που συνίσταται σε εσωτερικό και εξωτερικό χρέος!, και διάφορα άλλα κράτη )
Η λύση βρίσκεται στα χέρια μας.
Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι τελικά πρέπει να αποφασίζουν ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΜΕ ΕΜΑΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σίγουρα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια
Η λύση θα έρθει όταν πάψουμε όλοι εμείς να αποτελούμε τους εγγυητές, προκειμένου να δανείζονται τεραστίου μεγέθους ποσά, αλλά και να τα διαχειρίζονται με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να έχουμε τα σημερινά αποτελέσματα.
Ότι δέν κατάφεραν δύο παγκόσμιοι πόλεμοι, το κατάφεραν χειριζόμενοι τις εξισώσεις τους οι οικονομολόγοι που υπηρετούν το διεθνές τραπεζικό σύστημα.
Με ποιό τρόπο μπορούμε εμείς να αντιδράσουμε; Όταν η συντρηπτική πλειοψηφία αγνοεί η λέξη (ΡΑΝΤΑ), στο τραπεζικό σύστημα, τί σημαίνει, πώς είναι δυνατό να καταννοήσουμε τις εξισώσεις που ρυθμίζουν τις υπεραξίες που προκύπτουν απο την χρήση τους;
Εδώ ένα νομοσχέδιο ρύθμισης των χρεών στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, είναι έξι μήνες προς ψήφιση και εμπαίζουν τον κόσμο αλλά και τους επιχειρηματίες που ελπίζουν στην ανάκαμψη, υποσχόμενοι την ψήφησή του.
Φήμες, λένε πως περίπου στις 15/3/2010, θα ανανεωθούν οι υποσχέσεις για το περίφημο νομοσχέδιο.
Η ολιγωρία στην ψήφηση του νομοσχεδίου, απλά τοποθετεί τους κυβερνητικούς χειρισμούς να φαίνονται πως είναι υπέρ του τραπεζικού συστήματος και σαφώς όχι υπέρ της ανάπτυξης και ευημερίας των πολλών σε αυτό το κράτος.
Οι εξισώσεις τους δουλεύουν καλά. Άν υπολογίσουμε με χωριάτικους λογαριασμούς, θα δούμε το αποτέλεσμα που έχει η πρωτοφανής μείωση στα χρονικά δεδομένα των μισθών. Εμέσως πλήν σαφώς οδηγούνται οι μισθωτοί πάλι στις τράπεζες.
Ο χρόνος δουλεύει σε βάρος αυτών που χρωστούν και υπέρ στις τράπεζες.

Λέτε να το αγνοεί η σημερινή κυβέρνηση; Μπά δέν το πιστεύω. Η ικανότατη σημερινή κυβέρνηση χειρίζεται τις έλπίδες μας. Το μόνο που απομένει είναι να περιμένουμε και λίγες ημέρες ακόμα.

Ο δείκτης δανεισμού των νοικοκυριών άλλωστε αποτελεί και στατιστικά υπολογίσιμο ποσοστό στην βιομηχανική ανάπτυξη της χώρας. Άν είναι δυνατόν.

Στατιστικοαπατεώνες
επιτέλους πότε θα σταματήσετε να μας εμπέζετε;

Δέν υπάρχει φρένο για εσάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σίγουρα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια ( μας το απαγορεύουν τα ΜΜΕ και Καναλάρχες, σερβίροντας αυτά που βολεύουν, αποπροσανατολίζοντας, παραποιώντας την ουσία, αποχαυνώνοντας με τα μεσημεριανάδικα,life styl και reality show Με λίγα λόγια ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ )
Τα πράγματα δεν είναι καλλίτερα στην Ευρώπη, ΗΠΑ, Ασία ( σκεψου μόνον ότι το χρέος της " Μεγάλης" Αμερικής ανέρχεται στα 14 Τρισ $ και το έλλειμα στο 13%, η Βιομηχανική Ιαπωνία, μετά την αντιπληθωριστική 10ετία 1990-2000, αφού κατάφερε να δώσει επι τέλους ένα μικρό επιτόκιο 0,5%, έχει έλλειμα 170% του ΑΕΠ της και ένα παράξενο μεγάλο χρέος, που συνίσταται σε εσωτερικό και εξωτερικό χρέος!, και διάφορα άλλα κράτη )
Η λύση βρίσκεται στα χέρια μας.
Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι τελικά πρέπει να αποφασίζουν ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΜΕ ΕΜΑΣ!!
Τα χέρια μας είναι αδύναμα σήμερα.
Κάποιες άλλες εποχές ίσως να συμμετείχαν στην Γαλική, στην Οκτωβριανή ή άν θέλεις και στην δική μας επανάσταση το 21.
Σήμερα όμως είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο.
Όσον αφορά την Αμερική, είναι πράγματι μεγάλη φίλε μου. Δέν είναι τυχαία προταγωνιστής στα παγκόσμια δρώμενα.
Άλλο όμως το χρέος της, αυτό ίσως είναι και το τίμημα που πληρώνουν.
Όσον αφορά τους καναλάρχες, καραδοκούν απλά κάποιο γεγονός προκειμένου να το ανταλάξουν με την σιωπή ή ακόμα και παπαγαλίζοντας, με αποτέλεσμα την κατα το δοκούν όπως γράφεις κατεύθυνση της κοινής γνώμης.
Είναι απλά δούνε και λαβείν, ίσως είναι και μιά μορφή του ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ. Για το τελευταίο έχω πολές απορίες, κατα συνέπεια δέν συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Σίγουρα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια ( μας το απαγορεύουν τα ΜΜΕ και Καναλάρχες, σερβίροντας αυτά που βολεύουν, αποπροσανατολίζοντας, παραποιώντας την ουσία, αποχαυνώνοντας με τα μεσημεριανάδικα,life styl και reality show Με λίγα λόγια ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ )
Τα πράγματα δεν είναι καλλίτερα στην Ευρώπη, ΗΠΑ, Ασία ( σκεψου μόνον ότι το χρέος της " Μεγάλης" Αμερικής ανέρχεται στα 14 Τρισ $ και το έλλειμα στο 13%, η Βιομηχανική Ιαπωνία, μετά την αντιπληθωριστική 10ετία 1990-2000, αφού κατάφερε να δώσει επι τέλους ένα μικρό επιτόκιο 0,5%, έχει έλλειμα 170% του ΑΕΠ της και ένα παράξενο μεγάλο χρέος, που συνίσταται σε εσωτερικό και εξωτερικό χρέος!, και διάφορα άλλα κράτη )
Η λύση βρίσκεται στα χέρια μας.
Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι τελικά πρέπει να αποφασίζουν ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΜΕ ΕΜΑΣ!!

Τι εννοεις οτι η λυση δεν ειναι στη μεταναστευση? Οταν εισαι νεος εδω και δεν μπορεις να βρεις με τιποτα δουλεια θα πρεπει να κατσεις εδω και να περιμενεις να ξυπνησει επιτελους ο ελληνας και να ξαναχτιστει απο την αρχη η κατασταση?
Μεγαλο ποσοστο των ελληνων ακομα και τωρα αν τους δωσεις μια θεση που μπορουν να φανε θα φανε..Γιατι τετοια νοοτροπια εχουν παρει απο τις μεγαλυτερες γενιες..

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..Ολες οι ελπιδες πανε μπας και μπορεσουν οι επομενες γενιες να ζησουν με αξιοπρεπεια σε ενα κρατος που να τους σεβεται.Για να γινει αυτο θα πρεπει να βγουμε απο την κριση (δυσκολο με τα μεχρι στιγμης μονο εισπρακτικα μετρα και την απουσια μετρων αναπτυξης) και να μεγαλωσουμε τις νεες γενιες με νεες αξιες..

Αλλα μεχρι να γινει αυτο τι να κανει ενας ανεργος νεος σε αυτη τη χωρα?Να μενει με τους γονεις του και να ελπιζει να ξυπνησουν και οι υπολοιποι?

Και δεν ξερω τι χρεη εχουν οι αλλες χωρες..Ξερω ομως τι μισθο παιρνουν οι νεοι εκει,τι υπηρεσιες απολαμβανουν και ποσο φθηνοτερα ειναι ολα στα περισσοτερα μερη της ευρωπης..

Δυστυχως ολη η γενια των γονιων μας τα σκατωσε..Φαγανε πολιτικοι,εφαγε και ο λαος και τωρα την πληρωνουν οι νεοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..
τοτε τι να πει η μεταπολεμικη γενια?που εφτιαξε ολοκληρη της Ελλαδα μεσα απο τοσες περιπετειες?

οι μεγαλυτερες επαναστασεις και αλλαγες και η μεγαλυτερη ανοδος ερχονται μετα απο τις κρισεις..τωρα ειναι η εποχη της ευκαιριας για τους νεους που εχουν μυαλο,και οχι γιαυτους που θελουν να τρωνε ετοιμα για να ζουνε ανετα(οπως εμαθαν πολλοι τοσα χρονια)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,092 μηνύματα.
Τι εννοεις οτι η λυση δεν ειναι στη μεταναστευση? Οταν εισαι νεος εδω και δεν μπορεις να βρεις με τιποτα δουλεια θα πρεπει να κατσεις εδω και να περιμενεις να ξυπνησει επιτελους ο ελληνας και να ξαναχτιστει απο την αρχη η κατασταση?
Μεγαλο ποσοστο των ελληνων ακομα και τωρα αν τους δωσεις μια θεση που μπορουν να φανε θα φανε..Γιατι τετοια νοοτροπια εχουν παρει απο τις μεγαλυτερες γενιες..

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..Ολες οι ελπιδες πανε μπας και μπορεσουν οι επομενες γενιες να ζησουν με αξιοπρεπεια σε ενα κρατος που να τους σεβεται.Για να γινει αυτο θα πρεπει να βγουμε απο την κριση (δυσκολο με τα μεχρι στιγμης μονο εισπρακτικα μετρα και την απουσια μετρων αναπτυξης) και να μεγαλωσουμε τις νεες γενιες με νεες αξιες..

Αλλα μεχρι να γινει αυτο τι να κανει ενας ανεργος νεος σε αυτη τη χωρα?Να μενει με τους γονεις του και να ελπιζει να ξυπνησουν και οι υπολοιποι?

Και δεν ξερω τι χρεη εχουν οι αλλες χωρες..Ξερω ομως τι μισθο παιρνουν οι νεοι εκει,τι υπηρεσιες απολαμβανουν και ποσο φθηνοτερα ειναι ολα στα περισσοτερα μερη της ευρωπης..

Δυστυχως ολη η γενια των γονιων μας τα σκατωσε..Φαγανε πολιτικοι,εφαγε και ο λαος και τωρα την πληρωνουν οι νεοι..

Δηλαδή λες οτι η γενιά μας είναι ξοφλημένη αλλά στα παιδιά μας πρέπει να δώσουμε αξίες αλτρουισμού. Μα πώς θα γίνει αυτό; Όταν εμείς σπουδάσαμε, κοπιάσαμε, ιδρώσαμε και πήραμε το τίποτα, πώς ακριβώς θα διδάξουμε στα παιδιά μας να κάνουν το ίδιο με σκοπό μήπως τα πράγματα γίνουν καλύτερα; Εγω υποθέτω οτι όλη αυτή η αγανάκτηση θα γεννήσει πιο πολύ ατομικισμό παρά νοιάξιμο για το γενικό συμφέρον.

τοτε τι να πει η μεταπολεμικη γενια?που εφτιαξε ολοκληρη της Ελλαδα μεσα απο τοσες περιπετειες?

οι μεγαλυτερες επαναστασεις και αλλαγες και η μεγαλυτερη ανοδος ερχονται μετα απο τις κρισεις..τωρα ειναι η εποχη της ευκαιριας για τους νεους που εχουν μυαλο,και οχι γιαυτους που θελουν να τρωνε ετοιμα για να ζουνε ανετα(οπως εμαθαν πολλοι τοσα χρονια)..

Λόγια, πάλι λόγια. Τι επανάσταση ζητάτε;;; Με πράξεις. Πείτε ονομαστικά να καταλάβω. Η ευκαιρία για αυτούς που έχουν μυαλό δε θα είναι σίγουρα μέσα στην ετοιμόρροπη Ελλαδίτσα. Οπότε κάποιοι θα φύγουν, κάποιοι θα "πεθάνουν" και κάποιοι θα εξακολουθήσουν την επανάσταση του καναπέ. Ο σκοπός των μεγάλων βαδίζει προς την πραγματοποίησή του. Κάποιοι θα αγοράσουν μεγαλύτερα χρυσά κουτάλια για να τρώνε πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δε με προσβάλλεις, άλλωστε εγώ το παραδέχτηκα πρώτη.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.
Το σήμερα όμως που λές πως θα ζήσεις, θα το συναντήσεις αφού πρώτα το έχεις δεί απο το χθές.
Προννόησε μιά φορά, μήν αφήνεις τον οίστρο σου να σε κουμαντάρει.
Δες το σήμερα σαν μιά καινούργια ημέρα. Άλλωστε στην Ιθάκη δέν πρόκειται σε μιά ημέρα να πας.
Όμως τη Ιθάκη την έχεις οραματιστεί πρίν κάν ξεκινήσεις και εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μου.
Είναι απαραίτητο να οραματιζόμαστε. Εσείς περισότερο απο εμένα.
Άν μάθεις να οραματίζεσαι, έστω και εμπειρικά, δέν είναι απαραίτητο να πας και πανεπιστήμιο γι'αυτό,
τότε να είσαι σίγουρη πως θα είναι το σήμερα πάντα λίγο ποιό ενδειαφέρον απο αυτό που έχεις αφήσει να σου εμφανιστεί ξαφνικά ένα πρωϊνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.
ισως με αυτην την ιδεα δεν κοιμα το μελλον οπως πρεπει και τελικα φτανει το "σημερα" σε χρεωκοπια ,οπως η Ελλαδα σημερα..

η ιδεα του να ζεις πανω απο ολα το παρον οδηγησε τη γενια μας απο το 80 και μετα στην κατρακυλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimphoto

Νεοφερμένος

Ο jimphoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη.........είμαι 36 ετών και θα σου δώσω τη συμβουλή μου από τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά. Και «μάρτυρας» για αυτό που σου λέω είναι ότι γράφω το πρώτο μήνυμα σε αυτό το φόρουμ.
Δεν σου είπα την ηλικία μου γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό «κάποιον» για να σε συμβουλέψει αλλά θα καταλάβεις παρακάτω γιατί την αναφέρω.
Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα διαφωνήσουν κάθετα. Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα συμφωνήσουν απόλυτα. Το σίγουρο είναι ότι αυτά που θα σου πω είναι από την εμπειρία μου μέχρι στιγμής από αυτά που έχω ζήσει εγώ.
Ξεκινάω λέγοντας σου ότι εγώ θα σε συμβουλέψω να φύγεις όσο ποιο σύντομα μπορείς. Άμεσα και γρήγορα πριν περάσει ο καιρός. Και εξηγούμε ………..
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για βίζες κλπ για Αυστραλία. Για Αμερική που σκέφτεσαι δεν στο συνιστώ. Μετά από έρευνα που έκανα εδώ και 7 μήνες κατέληξα στα εξής. Λίγες χώρες είναι αυτές που μπορούν να προσφέρουν κάτι καλύτερο. Θα στις πω με σειρά ξεκινώντας από την καλύτερη επιλογή.
Καναδάς , Δανία , Αυστραλία , Νορβηγία , Σουηδία , Αυστρία .
Εγώ κατέληξα Αυστραλία λόγω ενός γνωστού που έχω εκεί και λόγω ότι ξέρω μόνο Αγγλικά. Ο Καναδάς έχει την ποιοτικότερη ζωή αυτή τη στιγμή στο κόσμο σύμφωνα με αρκετές πηγές. Όταν λέμε ποιότητα ζωης επειδή ο καθείς το αντιλαμβάνεται διαφορετικά η έρευνα που έκανα η ποιότητα μεταφράζεται σε βιοτικό επίπεδο δουλειά , κόστος ζωης κλπ. Σύστημα υγείας , κουλτούρα ανθρώπων , παιδία και σχέση μισθού/ζωης ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Δεν θα σε κουράσω με λεπτομέρειες τι παίρνουμε τι παίρνουνε κλπ κάνε μια έρευνα στο δυκτιο και θα καταλάβεις.
Τώρα στο διαταυτα ! ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ !!!
Εδώ είναι που θα πικράνω κόσμο και θα βγούνε οι φίλοι και θα με πούνε έτσι η αλλιώς …….. αλλά δεν πειράζει σεβαστές και οι γνώμες τους και τα πρόσωπα τους εξάλλου κουβέντα κάνουμε.
Ο κύριος λόγος που φεύγω δεν είναι η αναδουλειά να το πω……..αλλά ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι Έλληνες….. μας βαρέθηκα. Είμαστε χειρότεροι και από τους ποιο κανίβαλους στα βάθη της ζούγκλας. Εγωιστές και υπερόπτες…..μια ζωή εμείς ….εμείς εφεύραμε εμείς φιλοσοφήσαμε εμείς πρώτοι σε αυτό στο άλλο μια ζωή ΕΜΕΙΣ ! Οι άλλοι είναι πάντα πίσω μας ….εμείς πρώτοι. Παρτακηδες …….μπας και βοηθήσουμε τον διπλανό μας θα μας πέσει ο κ@#$ς ! Όχι πρέπει να κάνουνε οι άλλοι για εμάς έτσι πάει. Αξιοκρατία ?? Τι είναι αυτό ? Άσε να διορίσω τον δικό μου και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Αγενείς ……. Πατάμε την αξιοπρέπεια όλων γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλους οι άλλοι δεν υπάρχουν. Θα το παρατηρήσεις ποιο έντονα όταν πας σε κάποιο κατάστημα να πάρεις κάτι και βλέπεις ότι απαιτούμε επειδή πληρώνουμε. Ναι φίλε μου πληρώνεις να πάρεις ψωμί πχ στο φούρνο. Αν σου φέρει πορτοκαλάδα πες εγώ ζήτησα ψωμί όχι πορτοκαλάδα όμορφα και ευγενικά δε χάλασε ο κόσμος που έγινε λάθος. Εμείς όμως «πατάμε» την αξιοπρέπεια του ανθρώπου που κάνει μια δουλειά επειδή πληρώνουμε βρίζοντας τον.
Πας εσύ να πιάσεις δουλίτσα κάπου με τα πτυχία σου και βλέπεις την θέση σου θα την πάρει η κάποια ξανθο-μπιμπο «μπαλκωνατη» η κανας άχρηστος που έχει μπει με μέσο. Μετά παίρνεις το πτυχιακι σου όπως χιλιάδες παιδιά και το κάνεις λαδόκολλα να τυλας σουβλάκια. Εδώ δεν μετράει το πτυχίο αλλά η γνωριμίες. Να το ήξερα να μην χαράμιζα και τα χρόνια μου στα θρανία.
Μην πιάσω παιδία υγεία τα γνωρίζουμε όλοι. Θα σου πω κάτι τελευταίο γιατί έχω γράψει ήδη πολλά και σίγουρα θα έχω κουράσει. Σου λέω λοιπόν φύγε ! γιατί αν μείνεις ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα απατασε. Ξέρω θα με πουν απαισιόδοξο μηδενιστή κλπ. Μην τους ακούς γιατί αυτά τα άκουγα και εγώ στην ηλικία σου και κατάντησα 36 χρονών να περιμένω πότε θα αλλάξει αυτή η χώρα. Δυστυχώς για μένα δεν θα αλλάξει. Απλά γιατί δεν έχουμε τα κότσια να δούμε ότι δεν φταίνε ούτε κυβερνήσεις ούτε τίποτα. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι ….η νοοτροπία μας……εμείς ψηφίζουμε εμείς αποφασίζουμε εμείς κάνουμε τα πάντα αλλά αυτό το γονίδιο που έχουμε όλοι οι Έλληνες είναι αυτό της ΠΑΡΤΗΣ μας. Αυτό πρέπει να αλλάξουμε.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας πολλές φορές.
Δεν το βλέπουμε και ρίχνουμε το φταίξιμο αλλού …… γιαυτο κοπέλα μου επειδή η ζωούλα σου είναι μια και μοναδική ΦΥΓΕ το να κάτσεις εδώ επειδή κάποιοι νομίζουν ότι θα αλλάξουν αυτή τη χώρα και οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα γιαυτο δεν είναι λύση. Θα χαραμίσεις την ζωή σου κυνηγώντας το ρημάδι το Ελληνικό dream …… πάρε ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο. Τι ευτυχία !
Και κλείνοντας για να μην παρεξηγηθώ γιατί αν μιλάς σκληρά θα σε γιουχάρουν και θα σε χλευάσουν αντί να κάτσουν να σκεφτούν.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα όντος. Οι κάτοικοι της είμαστε ο ιός αυτής της χώρας που εξαπλώνουμε τη μιζέρια μας και την κακομοιριά μας σε κάθε άκρη της.
Καλή πορεία σου εύχομαι στη ζωή σου ότι και να αποφασίσεις.





Δημήτρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top