Είναι όντως το σωστό αυτό που ισχύει στη φύση;

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι όλη αυτή η μανία με το επιχείρημα "έτσι είναι στη φύση, άρα έτσι είναι και το σωστό" έχει τις ρίζες του σε θεολογικές βάσεις, στο "τα πάντα εν σοφία εποίησε", οπότε δεν θα έπρεπε ίσως να γίνεται δεκτό από όλους, παρά μόνο σε συζητήσεις μεταξύ χριστιανών.

Ίσως το παραπάνω να μπορούσε να αποτελέσει και ξεχωριστό θέμα, προσωπικά μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σκέψη. :)

Ενταξει ο καθενας εχει τα δικα του πιστευω...
Προσωπικα δεν εχω προβλημα το τι κανει ο καθενας μεσα στο σπιτι του και τι πιστευει ως "σωστο η λαθος" αλλα εχω προβλημα οταν σονι και καλα θελει να επιβαλει το δικο του πιστευω σε μενα η και στην υπολοιπη κοινωνια...

Αυτο δεν αφορα μονο τους χριστιανους
ΑΛΛΑ
Και καποιους αλλους πιο ""μοντερνους"" που σονι και καλα θεωρουν για παραδειγμα οτι το να πηγαινει κανεις με πολλους συντροφους ειναι "προοδος", η που θεωρουν οτι αμα δεν εχει χασει κανεις την παρθενια του πριν τα 20 εχει καποιο προβλημα αλλα και αλλες αναλογες παρακμιακες κατα εμενα "μοντερνες" αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι το "σωστό" αυτό που ισχύει στη φύση, αλλά αυτό που ισχύει στη φύση είναι το σωστό για τη φύση.

Είναι το κατάλληλο για τη λειτουργία της, για την ευημερία των ειδών της, συνολικά ως σύστημα, αλλά και κάθε ενός ξεχωριστά.

Το σωστό όπως το αντιλαμβανόμαστε εμείς οι άνθρωποι, είναι αυτό που κάθε φορά μας έμαθαν οι χώροι και οι χρόνοι στους οποίους ζούμε, οι οικογένειές μας, οι κοινωνίες μας. Μάλιστα αμφιβάλλω αν τελικά είναι το σωστό που θα έπρεπε να ισχύει για το είδος μας αν έλειπαν όλα αυτά.
Ωστόσο έχουμε τόσο απομακρυνθεί από την αρχική μας κατάσταση μέσα από την κοινωνική και πνευματική μας εξέλιξη που είμαστε πλέον υποχρεωμένοι να βρίσκουμε κάθε φορά το σωστό για την κατάστασή μας.
Αυτό που ισχύει στη φύση είναι καλό και κατάλληλο γι αυτήν και καλό θα ήταν να μην αναμιχθούμε καθόλου.

Αν πάλι επιλέξουμε να υιοθετήσουμε κάποιους κανόνες από αυτούς που ισχύουν στη φύση, αναπόφευκτα θα κληθούμε να τους προσαρμόσουμε στην δική μας ζωή, τα δικά μας δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η εξαίρεση είναι κι αυτή φυσική, τόσο όμως ο κανόνας όσο και η εξαίρεση κάνουν πολλά αφύσικα πράγματα. Ο άνθρωπος αν το δούμε αυστηρά, ήταν φυσικός μόνο όταν ήταν στα επίπεδα του ζώου. Από και και πέρα έχει εκπέσει σε άνθρωπο (ή ανυψωθεί, ανάλογα πώς το βλέπει κανείς) και στην φύση του ανθρώπου είναι να κάνει κυρίως αφύσικα πράγματα, όπως το να καπνίζει, να πίνει, να έχει αυτοκίνητα, να κάνει πολέμους και άλλα τόσα. Η εξαίρεση και οι μειοψηφίες μας πείραξαν ; Δεν κοιτάμε τα μούτρα μας στον καθρέφτη ; Θα δούμε το πιο αφύσικο ον του πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε μια τέτοια ερώτηση, πάντα έχω την εξής απορία. Για να αναζητούμε αν είναι όντως το σωστό αυτό που ισχύει στην φύση, ξέρουμε τι είναι η φύση, τι μηχανισμούς χρησιμοποιεί ή ποιες πολύπλοκες "μαθηματικές" δομές κρύβει...για να μπορέσουμε να δώσουμε απάντηση; :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το "σωστό" εξ ορισμού περιέχει την ερώτηση: σωστό για ποιόν; Οπότε ότι δεν σου ταιριάζει εσένα Λία, μπορεί κάλιστα να μήν είναι σωστό για σένα, και, αν θεωρείται φυσικό, τότε αναιρείται και η ορθότητα της φυσης και οτιδήποτε φυσιολογικού. Προσωπικά το βλέπω θέμα ποσοστού. Ειδικά στις μέρες μας το κατα πόσο το φυσιολογικό είναι και σωστό αμφισβητείται κατα κόρον. Αν, σαν αποτέλεσμα, η πλειοψηφία ασπαστεί παραφύσιν πρακτικές, εκ των πραγμάτων το "φυσιολογικό" θα αλλάξει.

Ομως κοιτάξτε το εξαιρετικά ενδιαφέρον. Αν υποθέσουμε ότι όλοι οι βάτραχοι γίνονταν ξαφνικά θηλυκοί. Θα εξαφανίζονταν οι βάτραχοι, μετά θα πλήθαιναν οι μύγες κλπ κλπ, και ύστερα απο μερικές χιλιάδες εξελίξεις τέτοιου είδους ίσως δημιουργείτο τελικά ενας κόσμος κατάλληλος και με φυσική διαρρύθμιση για... θηλυκούς βατράχους. Πώς θα γινόταν αυτό δεν ξέρω, όμως αφού ο πίθηκος έγινε άνθρωπος μάλλον όλα είναι εφικτά στη φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
''Τα παντα εν σοφια εποιησε''.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
''Τα παντα εν σοφια εποιησε''.;)

Ποιος:redface:; Αν δεν είναι Εκείνος που "ουκ εποίησε θάνατον, ουδέ τέρπεται επ' απωλείας ζώντων", μπορεί όλα στη φύση να είναι "απόλυτα σωστά"- προφανώς, για (και σε) σχέση με την ανθρώπινη οπτική!- αλλά υπάρχει και το μέγα λάθος, ο θάνατος, που όλα τα ...στραβώνει:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
''Τα παντα εν σοφια εποιησε''.;)
Προφανώς η ερώτηση δεν απευθύνεται στους οπαδούς οργανωμένων θρησκειών που τα έχουν όλα figured out (?) από παιδιά, αλλά σε πιο ...ανήσυχα πνεύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προφανώς η ερώτηση δεν απευθύνεται στους οπαδούς οργανωμένων θρησκειών που τα έχουν όλα figured out (?) από παιδιά, αλλά σε πιο ...ανήσυχα πνεύματα
.
Θα μου επιτρεψετε να σας επισημανω οτι το site ειναι ενα forum ελευθερης εκφρασης και δεν εχετε κανενα δικαιωμα να κανετε υποδειξεις σε ποιους απευθυνεται 'η οχι μια ερωτηση...ουτε ειστε σε θεση να με κατατασετε σε οργανωμενες ή οχι θρησκειες...δεν σας εχω δωσει κανενα τετοιο δικαιωμα.Περιοριστειτε λοιπον κοσμιως να παραθεσετε την απαντηση σας στο ερωτημα χωρις αιχμες και προσωπικους χαρακτηρισμους για αλλα μελη,τεκμηριωνωντας ή μη την αποψη σας...Προσωπικα λυπαμαι για τον δογματισμο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπενθυμίζω ότι το θέμα ξεκίνησε από την εξής ερώτηση μου:
Εγώ πάντως πιστεύω ότι όλη αυτή η μανία με το επιχείρημα "έτσι είναι στη φύση, άρα έτσι είναι και το σωστό" έχει τις ρίζες του σε θεολογικές βάσεις, στο "τα πάντα εν σοφία εποίησε", οπότε δεν θα έπρεπε ίσως να γίνεται δεκτό από όλους, παρά μόνο σε συζητήσεις μεταξύ χριστιανών.

Ίσως το παραπάνω να μπορούσε να αποτελέσει και ξεχωριστό θέμα, προσωπικά μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σκέψη.
(ναι οκ, αντί για "χριστιανών" έπρεπε να γράφει κάτι πιο γενικό, αλλά anyway, κεκτημένη ταχύτης)

Ουσιαστικά δηλαδή η ερώτηση του θέματος είναι αν υπάρχει κάποια εξήγηση πέρα από το κοινότυπο "τα πάντα εν σοφία εποίησε". Πραγματικά, δεν βλέπω πώς θα μπορούσα να το καταστήσω σαφέστερο ότι απαντήσεις που συνοψίζονται ή ταυτίζονται με την εν λόγω φράση είναι εκτός θέματος.

Από τη στιγμή που η ερώτηση είναι δική μου, προφανώς έχω δικαίωμα να κάνω υποδείξεις σε ποιούς απευθύνεται, όπως πάμπολλα άλλα θέματα στο φόρουμ απευθύνονται πχ σε γυναίκες μόνο, άνδρες μόνο, καπνιστές μόνο κτλ. Ε, εγώ απευθύνομαι σε άθεους/αγνωστικιστές μόνο. Όχι για λόγους ...discrimination, αλλά διότι πολύ απλά για τους υπόλοιπους, η απάντηση είναι προφανής, την έχω ακούσει εκατοντάδες φορές (τη γράφω και στο αρχικό ποστ!) και δεν με ενδιαφέρει να την ακούσω άλλη μία (ούτε νομίζω ότι ωφελεί κάποιον άλλον).

Πάντως, από το λίγο που σε έχω παρακολουθήσει φαίνεσαι αξιόλογο μέλος και είμαι σίγουρη ότι μπορείς να γράψεις κάτι λιγότερο κοινότυπο. :)

ΥΓ: Στις ελάχιστες περιπτώσεις που έχω δει άνθρωπο να χρησιμοποιεί πληθυντικό στο ίντερνετ, I can't help but wonder πόσο αγενέστατους πρέπει να μας θεωρεί όλους (δηλαδή το 99% των ελλήνων στο internet) που δεν το κάνουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η φυση δεν ειναι τελεια... μονο ο Δημιουργος που την εφτιαξε:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Υπενθυμίζω ότι το θέμα ξεκίνησε από την εξής ερώτηση μου:

(ναι οκ, αντί για "χριστιανών" έπρεπε να γράφει κάτι πιο γενικό, αλλά anyway, κεκτημένη ταχύτης)

Ουσιαστικά δηλαδή η ερώτηση του θέματος είναι αν υπάρχει κάποια εξήγηση πέρα από το κοινότυπο "τα πάντα εν σοφία εποίησε". Πραγματικά, δεν βλέπω πώς θα μπορούσα να το καταστήσω σαφέστερο ότι απαντήσεις που συνοψίζονται ή ταυτίζονται με την εν λόγω φράση είναι εκτός θέματος.
Από τη στιγμή που η ερώτηση είναι δική μου, προφανώς έχω δικαίωμα να κάνω υποδείξεις σε ποιούς απευθύνεται, όπως πάμπολλα άλλα θέματα στο φόρουμ απευθύνονται πχ σε γυναίκες μόνο, άνδρες μόνο, καπνιστές μόνο κλ. Ε, εγώ απευθύνομαι σε άθεους/αγνωστικιστές μόνο. Όχι για λόγους ...discrimination, αλλά διότι πολύ απλά για τους υπόλοιπους, η απάντηση είναι προφανής, την έχω ακούσει εκατοντάδες φορές (τη γράφω και στο αρχικό ποστ!) και δεν με ενδιαφέρει να την ακούσω άλλη μία (ούτε νομίζω ότι ωφελεί κάποιον άλλον).
Κατ' αρχην οταν αναφερω οτι ο Δημιουργος ''τα παντα εν σοφια εποιησεν'' -που ειναι η αποψη μου, δεν δινω σε κανεναν το δικαιωμα να με κατηγοροιποιει θρησκευτικα, πολιτικα ,κοινονικα κλπ.Οσο για εσας μπορει να εχετε μεν το δικαιωμα να καταθεσετε ερωτημα .να καλεσετε χρηστες να απαντησουν ,ενδεχομενους συγκεκριμενες κατηγοριες ,αλλα δεν νομιζω οτι εχετε δικαιωμα να απαγορευσετε...ακομη και οταν οι ερωτησεις απευθυνονται σε πιο εμφανεις ομαδες (πχ ανδρες- γυναικες) δεν νομιζω οτι απαγορευεται ποτε να ακουστει και το επιχειρημα μιας αλλης κοινβνικης ομαδας ....αυτο συμφωνα με τις γνωσεις μου λεγεται δογματισμος και σκοταδισμος και ουδολου συμβαλλει στην διακινηση και στην αναπτυξη των ιδεων...Ειχα δε την εντυπωση οτι σκοπος των ερωτησεων ειναι αυτος...
Πάντως, από το λίγο που σε έχω παρακολουθήσει φαίνεσαι αξιόλογο μέλος και είμαι σίγουρη ότι μπορείς να γράψεις κάτι λιγότερο κοινότυπο. :)

ΥΓ: Στις ελάχιστες περιπτώσεις που έχω δει άνθρωπο να χρησιμοποιεί πληθυντικό στο ίντερνετ, I can't help but wonder πόσο αγενέστατους πρέπει να μας θεωρεί όλους (δηλαδή το 99% των ελλήνων στο internet) που δεν το κάνουμε :P
Δεν γνωριζω αν ειμαι απο τις ελαχιστες ή τις πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που χρησιμοποιουν πληθυντικο ευγενειας στο ιντερνετ ή αλλου,δεν το εχω ψαξει ....μα ουτε και με ενδιαφερει....τον χρησιμοποιω παντοτε κατα την κριση μου (εχω απαντησει προσφατως και σε σχετικη ερωτηση στο site),ταν θεωρω οτι επιβαλλεται να τον χρησιμοποιησω και δεν με ασχολουμαι αν αλλοι στο ιντερνετ τον χρησιμοποιουν ή οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατ' αρχην οταν αναφερω οτι ο Δημιουργος ''τα παντα εν σοφια εποιησεν'' -που ειναι η αποψη μου, δεν δινω σε κανεναν το δικαιωμα να με κατηγοροιποιει θρησκευτικα, πολιτικα ,κοινονικα κλπ.

Όταν αναφέρεσαι σε δημιουργό, αυτο-κατηγοριοποιείσαι θρησκευτικά (στην κατηγορία όσων θεωρούν ότι υπάρχει δημιουργός), whether you like it or not.

Όσο για την απαγόρευση, απ'όσο ξέρω τα μηνύματα εκτός θέματος (off-topic) απαγορεύονται. Όταν ένα θέμα ρωτάει "τι υπάρχει πέρα από το 'τα πάντα εν σοφία εποίησε';" κι εσύ απαντάς με αυτή τη φράση, νομίζω ότι είναι προφανές ότι είσαι εκτός θέματος. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι εντός θέματος, προφανώς θα ήταν ευπρόσδεκτο, σε όποια θρησκεία κι αν ανήκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι πολλά γύρω μας γίνονται με βάση την θρησκοληψία. Κάπως έτσι και με τη φύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι όλη αυτή η μανία με το επιχείρημα "έτσι είναι στη φύση, άρα έτσι είναι και το σωστό" έχει τις ρίζες του σε θεολογικές βάσεις, στο "τα πάντα εν σοφία εποίησε", οπότε δεν θα έπρεπε ίσως να γίνεται δεκτό από όλους, παρά μόνο σε συζητήσεις μεταξύ χριστιανών.:)
Όσο για την απαγόρευση, απ'όσο ξέρω τα μηνύματα εκτός θέματος (off-topic) απαγορεύονται. Όταν ένα θέμα ρωτάει "τι υπάρχει πέρα από το 'τα πάντα εν σοφία εποίησε';" κι εσύ απαντάς με αυτή τη φράση, νομίζω ότι είναι προφανές ότι είσαι εκτός θέματος. Αν έχεις να προσθέσεις κάτι εντός θέματος, προφανώς θα ήταν ευπρόσδεκτο, σε όποια θρησκεία κι αν ανήκεις.
Αυτό το "τα πάντα εν σοφία εποίησε" είναι αστείο να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα γιατί μπαίνει ΚΑΙ ο χρονικός παράγοντας. ΠΟΤΕ? Την εποχή των δεινοσαύρων? Την εποχή του ανθρώπου των σπηλαίων ή της κοινοβιακής δομής των πρώιμων κοινωνιών? Μήπως την εποχή των νομάδων? Στη βασιλεία, στην φεουδαρχία ή στην δημοκρατία? Οι άνθρωποι που τείνουν να χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα συνήθως εννοούν "τα πάντα εποίησε την εποχή που τα πράγματα ήταν όπως θεωρώ εγώ σωστά" και αγνοούν ότι ο Θεός ή μια φορά "εποίησε" (εμείς δεν έχουμε στοιχεία για τόσο πίσω οπότε δεν ξέρουμε πως ήταν ότι εποίησε) και όλες οι αλλαγές από κει και πέρα είναι ύβρεις ή "εν σοφία ποεί" οπότε πάλι μένει σε εμάς να αποφασίσουμε τι από αυτά που βλέπουμε γύρω μας ποιεί ο Θεός, τι ο Διάβολος και τι ο Άνθρωπος.
Η αναλογία με την φύση στα ανθρώπινα συνήθως αφορά ζώα που σε ΕΝΑ τους χαρακτηριστικό είναι όπως θα το ήθελε ο ομιλών ξεχνώντας όλα τα άλλα (πχ κάποια πουλιά για τη μονογαμικότητα και το μοίρασμα των εργασιών στη φωλιά ή το λιοντάρι όταν θέλουμε όλη τη δουλειά να την βγάζει η γυναίκα αλλά ο άντρας να είναι ο αρχηγός μόνο με το σημάδεμα της περιοχής) και αγνοόντας παράλληλα όσα δεν μας βολεύουν στο οικοδόμημα μας (πχ αμφιφυλοφιλία στα ζώα).
Το να απλοποιούμε είτε ως ένθεοι είτε ως άθεοι το "τα πάντα εν σοφία εποίησε" μου φαίνεται κρίμα. Όπως και το να μην σκεφτόμαστε ότι η φύση υπήρξε μπούσουλας για μη θρησκευτικά συστήματα μια κι αποτελούσε πάντα κάποιου είδους "σταθερά" για τον άνθρωπο ένθεο ή άθεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στην ουσία δεν υπάρχει σωστό η λάθος.Υπάρχει το αντικειμενικό.Και επειδή είναι αδύνατον να συλλάβουμε την αντικειμενικότητα,δλδ την αλήθεια,επινοήσαμε τις έννοιες του σωστου και του λάθους.Το κάναμε για να μπορέσουμε να λειτουργησουμε.Οσο περισσοτερο προχωράμε,τοσο περισσότερο μπαίνουμε σε υποσύνολα των υποσυνόλων της αλήθειας,οπότε χρειαζόμαστε συνεχώς περισσότερες παραμέτρους σύγκρισης,για να επιβιώσουμε.Η αλήθεια είναι απλή.Εμείς δεν έχουμε την ικανοτητα κατανόησης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top