Εθελοντική εργασία

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ειναι ιδεολογικο το θεμα,
η εργασια πρεπει να πληρώνεται, ιδιως οταν μιλαμε για προσφορα σε κοινωνικες δομες (συνηθως περι αυτου προκειται)
κατι που ειναι υποχρεωση του κρατους. Με αυτη την πατεντα βρηκε πλαγιο τροπο για να κοβει χρηματα,
οταν μιλαμε για λεφτα τα οποια εχουν δοθει απο τους φορους ολων.

Εθελοντικη εργασια προσφερω μονο αν διοργανωσω κατι εγω με τους ορους που οριζω εγω η οποιος αλλος συνεργαστει μαζι μου
με τους ιδιους ορους. Συνηθως βεβαια προκειται για στοχευμενες παρεμβασεις που ειναι πολυ συντομες με συγκεκριμενο στοχο και αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ειναι ιδεολογικο το θεμα,
η εργασια πρεπει να πληρώνεται, ιδιως οταν μιλαμε για προσφορα σε κοινωνικες δομες (συνηθως περι αυτου προκειται)
κατι που ειναι υποχρεωση του κρατους. Με αυτη την πατεντα βρηκε πλαγιο τροπο για να κοβει χρηματα,
οταν μιλαμε για λεφτα τα οποια εχουν δοθει απο τους φορους ολων.

Εθελοντικη εργασια προσφερω μονο αν διοργανωσω κατι εγω με τους ορους που οριζω εγω η οποιος αλλος συνεργαστει μαζι μου
με τους ιδιους ορους. Συνηθως βεβαια προκειται για στοχευμενες παρεμβασεις που ειναι πολυ συντομες με συγκεκριμενο στοχο και αποτελεσμα.

Κοιτα ,γενικα και ειδικα συμφωνω και επαυξανω. Οπου το κρατος ειναι απον, εκει βρισκεται ο εθελοντισμος. Αλλα ειναι καποια πραγματα που μεχρι να κουνηθει το κρατος...σωθηκες.Πχ να καθαρισεις μια παραλια απο σκουπιδια ή να βοηθησεις στη διασωση καποιου σπανιου ειδους ή και ποσα αλλα...μη σε κουραζω και πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν με κουραζεις, σου ειπα μονο την αποψη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειμαι κατα της εθελοντικης εργασιας,
και εννοειται οτι δεν προκειται να το κανω ποτε μου αυτο.
Διαφωνώ. Η εθελοντική εργασία μπορεί να συνεισφέρει πολλά και στην κοινωνία αλλά και στον καθένα μας προσωπικά. Δεν διαφωνώ ότι δεν πρέπει να υπάρχει εκμετάλλευση - διότι σίγουρα υπάρχει - αλλά διαφωνώ στο να μη προσφέρουμε έστω και κάτι πολύ απλό στον συνάνθρωπό μας. Το να δουλεύεις εθελοντικά σε ένα γηροκομείο κρατώντας συντροφιά σε μερικούς ηλικιωμένους είναι πράξη καλοσύνης και αγάπης και θα το θεωρούσα λάθος να γίνεται έναντι αμοιβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ceres Victoria

το να προσφερεις στο συναθρωπο σου δεν σημαινει οτι πρεπει να συμμετεχεις σε γηροκομεια η αλλους παρομοιους οργανισμους....
Ειπα οτι ειμαι κατα της οργανωμένης εθελοντικης εργασιας ετσι οπως εχει δομηθει, οχι του να προσφερω στο συναθρωπο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγω δεν εχω ξανασυμμετασχει σε κατι τετοιο,αλλα μου προτειναν να μπω σε μια ομαδα η οποια μαζευει διαφορα,για παιδια με ογκο...τα οποια μοιραζει στα νοσοκομεια που νοσηλευονται...αλλα και γενικα τροφοδοτει τις βιβλιοθηκες των νοσοκομειων με παιδικα βιβλια,τους χωρους διασκεδασης των πιτσιρικιων με διαφορα εργαλεια,παιχνιδια κλπ....θα το κανω...τωρα εχουμε να πακεταρουμε δωρα για το πασχα...η προσφορα δυναμωνει πολυ τον ανθρωπο.....αποκτα συνειδητη κοινωνικοποιηση η οποια εξελισσεται σε ευσυνειδησια...δηλαδη βοηθαει να νοιωσουμε οτι ειμαστε μερος αυτης της κοινωνιας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
εγω δεν εχω ξανασυμμετασχει σε κατι τετοιο,αλλα μου προτειναν να μπω σε μια ομαδα η οποια μαζευει διαφορα,για παιδια με ογκο...τα οποια μοιραζει στα νοσοκομεια που νοσηλευονται...αλλα και γενικα τροφοδοτει τις βιβλιοθηκες των νοσοκομειων με παιδικα βιβλια,τους χωρους διασκεδασης των πιτσιρικιων με διαφορα εργαλεια,παιχνιδια κλπ....θα το κανω...τωρα εχουμε να πακεταρουμε δωρα για το πασχα...η προσφορα δυναμωνει πολυ τον ανθρωπο.....αποκτα συνειδητη κοινωνικοποιηση η οποια εξελισσεται σε ευσυνειδησια...δηλαδη βοηθαει να νοιωσουμε οτι ειμαστε μερος αυτης της κοινωνιας...:)

Πολύ όμορφη κίνηση......Σε ποια πόλη γίνεται αυτό?? (μου κίνησε τη περιέργεια οι βιβλιοθήκες νοσοκομείων)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Πολύ όμορφη κίνηση......Σε ποια πόλη γίνεται αυτό?? (μου κίνησε τη περιέργεια οι βιβλιοθήκες νοσοκομείων)..
στην Θεσσαλονικη...ξεκινησαν 2-3 φιλοι....εκαναν μια κλειστη ομαδα στο fb και δεχονται μελη μονο που τα γνωριζουν και ξερουν οτι θα ειναι δραστηρια ωστε να μην εχει 5000 φιλους(δηθεν ) αλλα 10 δραστηριους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
στην Θεσσαλονικη...ξεκινησαν 2-3 φιλοι....εκαναν μια κλειστη ομαδα στο fb και δεχονται μελη μονο που τα γνωριζουν και ξερουν οτι θα ειναι δραστηρια ωστε να μην εχει 5000 φιλους(δηθεν ) αλλα 10 δραστηριους...

αυτο ακριβως εννοω σαν μορφη εθελοντισμου,
αυτονομες κινησεις πολιτων που συγκεντρωνονται να κανουν μια δραστηριοτητα.

Υπενθυμιζω οτι το θεμα ΜΚΟ εχει πολλες φορες σχολιασθει για πολλες υποθεσεις και σχολια που εχουν κατα καιρους ακουστει.
Δεν θεωρω βεβαια οτι ολες οι ΜΚΟ δεν κανουν δουλεια,
ωστοσο προτιμω τις καθαρες κινησεις που οργανωνονται αυστηρα απο τους ιδιους τους πολιτες χωρις τυμπανοκρουσιες και σπονσορες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλό είναι που διευκρινίζεις DreamStealer, διότι υπάρχουν πολλές μορφές εθελοντισμού που δεν έχουν πάντα σχέση με αμφίβολες ΜΚΟ.
Εγώ ας πούμε μεταφράζω εθελοντικά ομιλίες για το TED, όπως άλλοι 8.000 εθελοντές απ' όλο τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Από τότε που οργανώθηκε ο εθελοντισμός,χάθηκε το φιλότιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Isiliel ,

δεν εγινα ξαφνικα απανθρωπος οπως ισως φαινεται, αλλα προτιμω οι κινησεις μου να ειναι απολυτα στοχευμενες...
Εθελοντισμος δεν υπαρχει μονο στις οργανωσεις που φερουν τιτλους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προτιμω εθελοντικες κινησεις με διαφανεια..Ωστε να ξερω οτι ο αλλος δεν με εκμεταλευεται.
Και στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειτε κανεις κατι απο μονος σου(μεταφραζοντας κατι στο νετ,οπως η Isiliel,ωραιο σαν ιδεα παρεπιπτοντως...Καποια στιγμη θα παω να κανω subs σε κανα βιντεακι στη Khan Academy:P) η με μια μικρη παρεα,φιλους. Να πας να καθαρισεις μια παραλια(χωρις να εχεις φωναξει 10 τοπικα και 5 παννελλαδικα καναλια να σε καλυψουν),η να πας να φυτεψεις μερικα δεντρακια καπου στο βουνο. Η να παρεις καποιο αδεσποτο στο δρομο και να το φροντισεις...
Εθελοντισμος δεν σημαινει μονο "παω γραφομαι σε μια ΜΚΟ η καποια πολιτικη παραταξη" και τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isiliel ,

δεν εγινα ξαφνικα απανθρωπος οπως ισως φαινεται, αλλα προτιμω οι κινησεις μου να ειναι απολυτα στοχευμενες...
Εθελοντισμος δεν υπαρχει μονο στις οργανωσεις που φερουν τιτλους.....

Καταλαβαίνω πολύ καλά τους ενδοιασμούς και τις ενστάσεις σου και δεν σκέφτηκα καν πως είσαι απάνθρωπος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τους ενδοιασμούς και τις ενστάσεις σου και δεν σκέφτηκα καν πως είσαι απάνθρωπος. ;)

το εξωφθαλμο ειναι οτι συνηθως σε καποια πραγματα ειμαι καθετος και οταν αποκτησω μια λογικη,
δεν την διαπραγματευομαι σε κανενα του σημειο.
Πιστευω οτι αν αρχιζεις κατι να το παζαρευεις, αρχιζεις να το ψυριζεις χωρις να ξερεις που ειναι το τελος.
Οποτε χαραζω συγκεκριμενο δρομο για να ξερω που βαδιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προτιμω εθελοντικες κινησεις με διαφανεια.....

:redface::redface::redface:: Εκείνος μου λέει: " Μη γνώτο η δεξιά σου, τι ποιεί η αριστερά σου...", αν μου βγει εθελοντισμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Εκείνος μου λέει: " Μη γνώτο η δεξιά σου, τι ποιεί η αριστερά σου...", αν μου βγει εθελοντισμός!
πολυ σοφο Νωεύς.....ο εθελοντισμος μεχρι να βρει αποδεκτη,εχει γεννησει τοσο ομορφα αισθηματα σε αυτον που τον προσφερει.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Έχω μια απορία, ίσως και χαζή:redface:
Αν η εθελοντική εργασία σχετίζεται με το αντικείμενο σπουδών μας, μπορούμε αργότερα να την αναφέρουμε και ως προϋπηρεσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όχι ακριβώς,αλλά σιγουρα μπορείς να το γράψεις στο βιογραφικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι ακριβώς,αλλά σιγουρα μπορείς να το γράψεις στο βιογραφικό σου.




σωστο. αλλωστε σε αφτη τη χωρα, η εργασία πληρώνεται για εθελοντική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top