[Εισαγωγή] Οι Ταρώ, πέρα από τη μαντική τους ιδιότητα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δεν είσαι μύστρια σαν κι εμάς :P.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Χαιρομαι.Ζω στον αιωνα μου.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πρόκειται για συμπτωσεις.... Τις προάλλες είχα πετύχει έξω τον ξάδερφό μου με την κοπέλα του,
μου την γνώρισε και αφού μιλήσαμε λίγο μου λέει "το είδα στα χαρτιά ότι θα γνωριστώ με μια μελαχρινή" δηλαδή πόσο σπάνιο να είναι στην Ελλάδα κάτι τέτοιο 😂😂 :hmm: δεν ήξερα τι να της πω και γέλασα .
Κι όμως! Στις μέρες μας είναι αρκετά σπάνιο, αφού οι περισσότερες μεταμορφώνονται σε ξανθές
ή κοκκινομάλλες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μοναστηράκι εάν μένεις Αθήνα θα βρεις σίγουρα.
Εγώ θέλω να πάρω εγχειρίδιο για τον ελληνικό, να μάθω να τον λεω
Τα Ταρώ δεν είναι κάρτες στιλ "Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά". Αν θέλεις να πειραματιστείς και να διασκεδάσεις, χρησιμοποίησε μια απλή τράπουλα.
Τα Ταρώ είναι ολόκληρη φιλοσοφία σχετικά με τον κύκλο της ζωής και είναι κατ αρχάς Σύμβολα.
Που σημαίνει οτι δεν αρκεί ένα μάνουαλ για να τα μάθεις. Θέλει μελέτη χρόνων και χρόνων, δεν είναι απλή μαντική τράπουλα για να αποστηθίσει κανείς.

Κι εδώ παραθέτω αναφορά στα Ταρώ, με απόσπασμα από την 'Έρημη Χώρα" ("Η ταφή του νεκρού"1922)
του T.S. Eliot (1888-1965). Ο Eliot υπήρξε από τους σημαντικότερους ποιητές του 20ού αιώνα και ηγετική φυσιογνωμία του μοντερνιστικού κινήματος στην ποίηση, βραβευμένος με βραβείο Νομπελ Λογοτεχνίας το 1948.

........
«Μου χάρισες γυάκινθους πρώτη φορά πριν ένα
χρόνο•
Μ’ έλεγαν η γυακίνθινη κοπέλα».
Όμως όταν γυρίσαμε απ’ τον κήπο των Γυακίνθων,
Ήταν αργά, γεμάτη η αγκάλη σου, και τα μαλλιά
σου υγρά, δεν μπορούσα
Να μιλήσω, θολώσανε τα μάτια μου, δεν ήμουν
Ζωντανός μήτε πεθαμένος, και δεν ήξερα τίποτε,
Κοιτάζοντας στην καρδιά του φωτός, τη σιωπή.
Oed’und leer das Meer.
Η κυρία Σόζοστρις, διάσημη χαρτομάντισσα,
Ήταν πολύ κρυολογημένη, μολαταύτα
Λένε πως είναι η πιο σοφή γυναίκα της Ευρώπης,
Με μια διαβολεμένη τράπουλα. Εδώ, είπε,
Είν’ το χαρτί σας, ο πνιγμένος Φοίνικας
Θαλασσινός,
(Να, τα μαργαριτάρια, τα μάτια του. Κοιτάχτε!)
Εδώ ’ναι η Μπελλαντόνα, η Δέσποινα των Βράχων,
Η δέσποινα των καταστάσεων.
Εδώ ’ναι ο άνθρωπος με τα τρία μπαστούνια, κι
εδώ ο Τροχός,
Κι εδώ ο μονόφταλμος έμπορας, και τούτο το
χαρτί,
Τ’ αδειανό, κάτι που σηκώνει στον ώμο,
Που ’ναι απαγορεμένο να το δω. Δε βρίσκω
Τον Κρεμασμένο. Να φοβάστε τον πνιγμό.
Βλέπω πλήθος λαό, να περπατά ένα γύρο...


 
Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.


To οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι του 2022 που ασχολουνται με χαρτοριχτρες καφεδες κλπ ειναι ενδεικτικο γιατι παμε τοσο σκατα σαν κρατος.
ΕΛΕΟΣ.
Δεκτη η καθε αποψη, αλλα υπαρχει κι αλλη πλευρα. Δεν ειναι μονο Χαρι Ποττερ η φαση!
Αφου πινουμε που πινουμε τον ελληνικο, ας κανουμε και κατι να περασει η ωρα να ξεχαστουμε!
Παντως σκατα σαν κρατος δεν παμε λογω της χαρτομαντειας... Αποδεδειγμενο απο αυτους που μας κυβερνανε!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι όμως! Στις μέρες μας είναι αρκετά σπάνιο, αφού οι περισσότερες μεταμορφώνονται σε ξανθές
ή κοκκινομάλλες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα Ταρώ δεν είναι κάρτες στιλ "Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά". Αν θέλεις να πειραματιστείς και να διασκεδάσεις, χρησιμοποίησε μια απλή τράπουλα.
Τα Ταρώ είναι ολόκληρη φιλοσοφία σχετικά με τον κύκλο της ζωής και είναι κατ αρχάς Σύμβολα.
Που σημαίνει οτι δεν αρκεί ένα μάνουαλ για να τα μάθεις. Θέλει μελέτη χρόνων και χρόνων, δεν είναι απλή μαντική τράπουλα για να αποστηθίσει κανείς.

Κι εδώ παραθέτω αναφορά στα Ταρώ, με απόσπασμα από την 'Έρημη Χώρα" ("Η ταφή του νεκρού"1922)
του T.S. Eliot (1888-1965). Ο Eliot υπήρξε από τους σημαντικότερους ποιητές του 20ού αιώνα και ηγετική φυσιογνωμία του μοντερνιστικού κινήματος στην ποίηση, βραβευμένος με βραβείο Νομπελ Λογοτεχνίας το 1948.

........
«Μου χάρισες γυάκινθους πρώτη φορά πριν ένα
χρόνο•
Μ’ έλεγαν η γυακίνθινη κοπέλα».
Όμως όταν γυρίσαμε απ’ τον κήπο των Γυακίνθων,
Ήταν αργά, γεμάτη η αγκάλη σου, και τα μαλλιά
σου υγρά, δεν μπορούσα
Να μιλήσω, θολώσανε τα μάτια μου, δεν ήμουν
Ζωντανός μήτε πεθαμένος, και δεν ήξερα τίποτε,
Κοιτάζοντας στην καρδιά του φωτός, τη σιωπή.
Oed’und leer das Meer.
Η κυρία Σόζοστρις, διάσημη χαρτομάντισσα,
Ήταν πολύ κρυολογημένη, μολαταύτα
Λένε πως είναι η πιο σοφή γυναίκα της Ευρώπης,
Με μια διαβολεμένη τράπουλα. Εδώ, είπε,
Είν’ το χαρτί σας, ο πνιγμένος Φοίνικας
Θαλασσινός,
(Να, τα μαργαριτάρια, τα μάτια του. Κοιτάχτε!)
Εδώ ’ναι η Μπελλαντόνα, η Δέσποινα των Βράχων,
Η δέσποινα των καταστάσεων.
Εδώ ’ναι ο άνθρωπος με τα τρία μπαστούνια, κι
εδώ ο Τροχός,
Κι εδώ ο μονόφταλμος έμπορας, και τούτο το
χαρτί,
Τ’ αδειανό, κάτι που σηκώνει στον ώμο,
Που ’ναι απαγορεμένο να το δω. Δε βρίσκω
Τον Κρεμασμένο. Να φοβάστε τον πνιγμό.
Βλέπω πλήθος λαό, να περπατά ένα γύρο...
Ξερω τι ειναι τα ταρω...
Δεν ασχολουμαι , αλλα εχω γνωση .. Μ αρεσαν πιο παλια και τα ειχα ψαξει! Ηταν και η εποχη των singles.. Ρανια ... θεωριες κλπ... Αν το εχεις προλαβει! Το τραβαγε και το κλιμα γενικοτερα για χασιμο χρονου... Δεν ειχε βαρυνει τοσο απο πολεμους, φωτιες καταποντισμους
Μοναστηρακι μπορεις να ψαχτεις και να βρεις γενικα οτι θελεις.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Παντως σκατα σαν κρατος δεν παμε λογω της χαρτομαντειας... Αποδεδειγμενο απο αυτους που μας κυβερνανε!!
Σκατα σαν κρατος παμε οχι επειδη ριχνουν τα χαρτια οι κυβερνωντες,αλλα επειδη υπαρχουν ανθρωποι που χαφτουν τοσο ευκολα τα παντα,ακομα και μεσαιωνικες μαλακιες,ριχνουν χαρτια.,λενε καφεδες,πανε σε μεντιουμ κλπ.Ε..αυτοι με αυτα τα ''μυαλα'' ψηφιζουν και βγαζουν τα σκατα.Αυτο εννοω.
Ευχαριστω.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Εμένα με ενδιαφέρουν κυρίως από εικαστικής άποψης. Υπάρχουν άπειρες εκδοχές κι άλλοι τόσοι καλλιτέχνες που τα έχουν φιλοτεχνήσει από τον Μεσαίωνα (που λέει κι η φίλη @Πουπουλίνα;
344349.gif
), ως τις μέρες μας.

Σας παραθέτω 2 τυχαίες εικονογραφήσεις της ίδιας κάρτας:

140545 (2).jpg
140545 (1).jpg
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Όλοι έχουμε βιώσει προαισθήσεις ή έχουμε δει προφητικά όνειρα ή μας έχουν συμβεί παραφυσικές εμπειρίες ή γνωρίζουμε κάποιους ή έχουμε ακούσει για κάποιους που τους έχουν συμβεί. Συνεπώς αν κάποιες φορές μας φανερώνεται κάτι από αυτά που θα γίνουν γιατί οι ταρώ να μην είναι ένα μέσο να τα δούμε;
Απατεώνες φυσικά και υπάρχουν πολλοί, αλλά και πού δεν υπάρχουν;
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Σκατα σαν κρατος παμε οχι επειδη ριχνουν τα χαρτια οι κυβερνωντες,αλλα επειδη υπαρχουν ανθρωποι που χαφτουν τοσο ευκολα τα παντα,ακομα και μεσαιωνικες μαλακιες,ριχνουν χαρτια.,λενε καφεδες,πανε σε μεντιουμ κλπ.Ε..αυτοι με αυτα τα ''μυαλα'' ψηφιζουν και βγαζουν τα σκατα.Αυτο εννοω.
Ευχαριστω.
Καταλαβαίνω το να είσαι απόλυτη στην άποψη σου και το σέβομαι!
Αλλά διακρίνω ένα πιο έντονο ύφος χωρίς ουσιαστικό λόγο.
Συζήτηση κάνουμε μέχρι ενός σημείου και ανταλλάζουμε απόψεις. Ως εκεί.

Δεν αναφέρουν στους κυβερνώντες όταν έλεγα για τα χαρτιά. Βέβαια οι γυναίκες τους σίγουρα τα ρίχνουν και πληρωνουν κι αδρα..
Οι κυβερνώντες ίσως να μας είχαν αφήσει και ήσυχους άμα ασχολιοντουσαν μόνο με τη χαρτομαντεία

*Δυστυχώς δεν ψηφίζουν μόνο αυτοί. Ψηφίζουν αμόρφωτοι, απαίδευτοι, Φτωχοι/απελπισμενοι που ελπίζουν σε παραπάνω κουπονια, παππούδες που πιστεύουν ακόμη στο ένδοξο ΠΑΣΟΚ ,βύσματα, υπάλληλοι που δέχονται 12ωρα με μισθό 4ωρου και άλλοι τοσοι
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Δεν αναφέρουν στους κυβερνώντες όταν έλεγα για τα χαρτιά. Βέβαια οι γυναίκες τους σίγουρα τα ρίχνουν και πληρωνουν κι αδρα..
To υφος μου μια χαρα ειναι δεδομενου αυτα τα μεσαιωνικα που βλεπω.Κατα τα αλλα οταν λες οτι οι γυναικες τους σιγουρα ριχνουν τα χαρτια και πληρωνουν για αυτο ειναι απαραδεχτο και ντροπη διοτι μειωνεις απιστευτα το γυναικειο φυλο και πιστεψε με..ευτυχως οι λιγοτερες τα κανουν αυτα.Αν εσυ ανοικεις στην μειοψηφια δικαιωμα σου,αλλα σε παρακαλω πολυ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΘΕς ΝΑ ΔΕΙΞΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ αυτα,..απαραδεχτο!
Καπου ελεος.
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
To υφος μου μια χαρα ειναι δεδομενου αυτα τα μεσαιωνικα που βλεπω.Κατα τα αλλα οταν λες οτι οι γυναικες τους σιγουρα ριχνουν τα χαρτια και πληρωνουν για αυτο ειναι απαραδεχτο και ντροπη διοτι μειωνεις απιστευτα το γυναικειο φυλο και πιστεψε με..ευτυχως οι λιγοτερες τα κανουν αυτα.Αν εσυ ανοικεις στην μειοψηφια δικαιωμα σου,αλλα σε παρακαλω πολυ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΘΕς ΝΑ ΔΕΙΞΕΙς ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ αυτα,..απαραδεχτο!
Καπου ελεος.
Μα δεν είναι κρυφό το ότι πάνε σε χαρτοριχτρες!
Με το δικό σου σκεπτικό δεν μειώνω εγώ το γυναικείο φύλο αλλά εκείνες που πάνε,τα πιστεύουν και δίνουν ένα κάρο λεφτά.
Επίσης δεν μίλησα για τις περισσότερες γυναίκες. Μίλησα για τις γυναίκες (ούτε καν όλες) των κυβερνώντων.

Κάπου το έχεις χάσει και κάπου δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω γιατί τα περνάς από ένα εντελώς δικό σου φίλτρο , το οποίο κιόλας δεν έχει σχέση με αυτά που εγώ γραφω.

Εάν θέλεις να μιλήσεις για αντιλήψεις, ηθικολογίες, δικαιώματα γυναικεία (και μη) κάντο , αλλά χωρίς να αμφισβητείς τα λεγόμενά μου (τα οποία διαβάζεις και μεταφραζεις όπως θέλεις) και να μειώνεις το δικό μου εγώ, μόνο και μόνο για να φανείς και να εκδηλώσεις μια άποψη.

Εντωμεταξυ δεν σε έχει αναγκάσει να συμμετέχεις κάνεις σε αυτήν την συζήτηση.
Εάν δεν μπορείς να το κάνεις ήρεμα, πολιτισμένα και σεβόμενη τα όρια καλύτερα να απέχεις.

Σε τελική ανάλυση είναι Κυριακή μεσημέρι, δεν εχεις να ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από μια άγνωστη και τις μεσαιωνικές αντιλήψεις τις;
Γιατί εγώ έχω.. όπως επίσης δεν έχω καμία πρεμουρα να ασχολούμαι και να έρχομαι "face to face'' με τα ψυχολογικά και την άσχημη συμπεριφορά μιας άγνωστης σε ένα φόρουμ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Aleksa
Ισχύει έχουν τέλειες φιγούρες τα ταρω πάνω!
@camil
Πιστεύω ότι αυτοί που πραγματικά ξέρουν και τα διαβάζουν είναι ελάχιστοι άνθρωποι. Και σίγουρα είναι δύσκολο να τους βρεις.
Κάποιοι από αυτούς Ισως να έχουν κάποιου είδους "χάρισμα" και να το έχουν αξιοποιήσει.

Πιο παλιά φαντάσου δεν πίστευα σε αυτά...
Για την ακρίβεια πάντα θεωρούσα ότι πραγματικά λίγοι είναι εκείνοι που μπορούν να ανταποκριθούν σε τέτοιου είδους "καλέσματα".
Οπότε πάντα ήμουν δύσπιστη, μέχρι που ήρθα σε επαφή με τη μαμά μιας γνωστής.
Η συγκεκριμένη κυρία έχει χάρισμα.
Λέει σπάνια τον καφέ γιατί θεωρεί ότι είναι κακό ως πράξη και για άλλους λόγους που δεν είναι αναγκαίο να αναφερθουν.
Αυτές τις λιγες φορες όμως που θα το πει θα δει πράγματα. Ούτε μια φορά δεν έχει πέσει έξω. Είναι απλά απίστευτη!
Κι έχω κι άλλο ένα παράδειγμα , ενός αγοριού που έχει σχέση με τα μεταφυσικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Μα δεν είναι κρυφό το ότι πάνε σε χαρτοριχτρες!
Με το δικό σου σκεπτικό δεν μειώνω εγώ το γυναικείο φύλο αλλά εκείνες που πάνε,τα πιστεύουν και δίνουν ένα κάρο λεφτά.
Επίσης δεν μίλησα για τις περισσότερες γυναίκες. Μίλησα για τις γυναίκες (ούτε καν όλες) των κυβερνώντων.
Κοπελα μου επειδη βαριεμαι να γραφω τα αυτονοητα θα σου πω ενα πραγμα.
Εχεις καποιο στοιχειο που δειχνει οτι οι γυναικες των κυβερνωντων πανε σε χαρτοριχτες και σε ποιο ποσοστο;
Αν εχεις βαλτο εδω,αλλα δεν εχεις,απλως εκφραζεις μια δικια σου αντιληψη.


Αυτη η αντιληψη που εχεις ομως πηγαζει απο το γεγονος οτι θες να δειξεις οτι ειναι οι περισσοτερεςς σαν εσενα που ασχολουνται με αυτα/
ΜΑΝΤΕΨΕ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Παρουσιαζεις μια εικονα αιωνων πισω που ο αντρας πηγαινει στη δουλεια ,κυβερνον εστω και η γυναικα του καθεται και ξυνοντας το απαυτο της ριχνει τα χαρτια η πληρωνει για αυτο.

Ε ελεος...δεν ειναι ετσι τα πραγμα ουτε στους κυβερνοντες.Ολες εχουν τη δικια τους δουλεια και σιγουρα δεν ξερεις κανενα ποσοστο που πανε σε χαρτοριχτες η οχι.

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ και ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΟ.
ΕΣΥ ΤΙΣ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ.Διοτι αντιληψεις ειναι και μαλιστα δικες σου.


Σε ποιον αιωνα ζεις;

Κια θα ξαναπω...αν εχεις καποιο στοιχειο που δειχνει το ποσοστο των γυναικων κυβερνωντων που πανε σε χαρτιριχτες δειξε εδω,αλλιως σταματα να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως ΕΣΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Πιστευε και κανε οτι θες,αλλα ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙς ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΣ.Εκει ειναι η ενσταση μου.Εσυ ριχνε και 10 ταρω την ημερα.Αλλα οχι να παρουσιαζεις τις γυναικες σαν εσενα.Ακομα και των κυβερνωντων.

ΥΓ Γιατί εγώ έχω.. όπως επίσης δεν έχω καμία πρεμουρα να ασχολούμαι και να έρχομαι "face to face'' με τα ψυχολογικά

Το οτι δεν χαρακτηριζχεις ''ψυχολογικα'' την αυτονοητη λογικη για αυτες τις μεσαιωνικες αντιληψεις που εκφραζεις και εγω αντιτιθεμαι..ειναι ενδεικτικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Κοπελα μου επειδη βαριεμαι να γραφω τα αυτονοητα θα σου πω ενα πραγμα.
Εχεις καποιο στοιχειο που δειχνει οτι οι γυναικες των κυβερνωντων πανε σε χαρτοριχτες και σε ποιο ποσοστο;
Αν εχεις βαλτο εδω,αλλα δεν εχεις,απλως εκφραζεις μια δικια σου αντιληψη.


Αυτη η αντιληψη που εχεις ομως πηγαζει απο το γεγονος οτι θες να δειξεις οτι ειναι οι περισσοτερεςς σαν εσενα που ασχολουνται με αυτα/
ΜΑΝΤΕΨΕ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Παρουσιαζεις μια εικονα αιωνων πισω που ο αντρας πηγαινει στη δουλεια ,κυβερνον εστω και η γυναικα του καθεται και ξυνοντας το απαυτο της ριχνει τα χαρτια η πληρωνει για αυτο.

Ε ελεος...δεν ειναι ετσι τα πραγμα ουτε στους κυβερνοντες.Ολες εχουν τη δικια τους δουλεια και σιγουρα δεν ξερεις κανενα ποσοστο που πανε σε χαρτοριχτες η οχι.

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ και ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΟ.
ΕΣΥ ΤΙΣ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ.Διοτι αντιληψεις ειναι και μαλιστα δικες σου.


Σε ποιον αιωνα ζεις;

Κια θα ξαναπω...αν εχεις καποιο στοιχειο που δειχνει το ποσοστο των γυναικων κυβερνωντων που πανε σε χαρτιριχτες δειξε εδω,αλλιως σταματα να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως ΕΣΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Πιστευε και κανε οτι θες,αλλα ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙς ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΣ.Εκει ειναι η ενσταση μου.Εσυ ριχνε και 10 ταρω την ημερα.Αλλα οχι να παρουσιαζεις τις γυναικες σαν εσενα.Ακομα και των κυβερνωντων.



Το οτι δεν χαρακτηριζχεις ''ψυχολογικα'' την αυτονοητη λογικη για αυτες τις μεσαιωνικες αντιληψεις που εκφραζεις και εγω αντιτιθεμαι..ειναι ενδεικτικο.
Πραγματικα ότι να' ναι😂
Τουλάχιστον με έκανες λίγο να ξεχάστω τώρα...
Πιο πολύ γελάω που έχεις παθιαστει και βάζεις κεφάλαια , υπογραμμίζεις, αλλάζεις μέγεθος γραμματοσειράς!
Στο δίνω μόνο και μόνο για τον κόπο σου!
Καλό μεσημέρι!
*Βγες έξω μια βόλτα. Έχει ωραία μέρα🙂
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Πραγματικα ότι να' ναι😂
Τουλάχιστον με έκανες λίγο να ξεχάστω τώρα...
Πιο πολύ γελάω που έχεις παθιαστει και βάζεις κεφάλαια , υπογραμμίζεις, αλλάζεις μέγεθος γραμματοσειράς!
Στο δίνω μόνο και μόνο για τον κόπο σου!
Καλό μεσημέρι!
*Βγες έξω μια βόλτα. Έχει ωραία μέρα🙂
Ηταν βεβαιο οτι δεν θα καταλαβαινες.Αυτονοητο θα ελεγα. :bunny:

Οτι ναναι δεν ειναι,ειναι ακριβως to the point.Απλα δεν μπορεις να το παραδεχτεις.

Κατα τα αλλα σκεψου και λιγο μπας και συνειδητοποιησεις ποσο πολυ μειωνεις το γυναικειο φυλο.
Καλη ορεξη.
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Οτι ναναι δεν ειναι,ειναι ακριβως to the point.Απλα δεν μπορεις να το παραδεχτεις.
Αυτό ακριβώς...
Αυτά που γράφεις, όπως τα εκφράζεις είναι "Οτι να'ναι" για εμένα.
Για εσένα όμως που τα γράφεις,άρα και τα εκφραζεις, είναι" to the point. "
Καθως πολύ απλά υπαρχει διάσταση απόψεων. Δλδ διαφωνία.
Κι αυτό συμβαίνει γιατι εμείς αυτή τη στιγμή έχουμε διαφορετικη γνώμη πάνω σε ένα θέμα.
Αυτά...
Ευχαριστώ!!
Αν και δεν χω προλάβει να μαγειρέψω, ελπίζω χρησιμοποιώντας το μαγικό μου ραβδί να εμφανιστει κάτι νοστιμο μέσα από την τσουκαλα!!
😊
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς...
Αυτά που γράφεις, όπως τα εκφράζεις είναι "Οτι να'ναι" για εμένα.
Για εσένα όμως που τα γράφεις,άρα και τα εκφραζεις, είναι" to the point. "
Καθως πολύ απλά υπαρχει διάσταση απόψεων. Δλδ διαφωνία.
Κι αυτό συμβαίνει γιατι εμείς αυτή τη στιγμή έχουμε διαφορετικη γνώμη πάνω σε ένα θέμα.
Αυτά...
Ευχαριστώ!!
Αν και δεν χω προλάβει να μαγειρέψω, ελπίζω χρησιμοποιώντας το μαγικό μου ραβδί να εμφανιστει κάτι νοστιμο μέσα από την τσουκαλα!!
😊
Θα το ξαναπω μπας και το καταλαβεις καλυτερα.
Δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις,δεν με νοιαζει αν ριχνεις ταρω 10 φορες την ημερα,πηγαινε και σε καμια 20ρια καφετζουδες νο προμπλεμ,εσυ ρεζιλευεσε..αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΕΡΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ απλα για να νιωσεις ομορφα.
Αυτο με αφορα εμενα κατα τα αλλα πηγαινε και σε μεντιουμ.
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Θα το ξαναπω μπας και το καταλαβεις καλυτερα.
Δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις,δεν με νοιαζει αν ριχνεις ταρω 10 φορες την ημερα,πηγαινε και σε καμια 20ρια καφετζουδες νο προμπλεμ,εσυ ρεζιλευεσε..αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΕΡΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ απλα για να νιωσεις ομορφα.
Αυτο με αφορα εμενα κατα τα αλλα πηγαινε και σε μεντιουμ.
Πότε ακριβώς το παρουσίασα αυτό;;
Πότε ακριβώς έγραψα ότι οι περισσότερες γυναίκες τα κάνουν αυτά;
Μπορείς να το βρεις ότι εγώ το έγραψα αυτό;;;
Μπορείς να βρεις τη φράση που λέω ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε σε χαρτοριχτρες;;;

Αν ναι... κάνε παράθεση και γράψε πάνω σε αυτήν τα σχόλια.

Αλλά να βρεις την φράση που λέω ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε σε χαρτοριχτρες και υποτιμώ το γυναικείο φύλο.

Ακριβώς αυτήν!!!
Τη φράση για την οποία μου κάνεις επίθεση τόση ώρα.
Τη φράση η οποία σε κάνει να είσαι to the point.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Δεν αναφέρουν στους κυβερνώντες όταν έλεγα για τα χαρτιά. Βέβαια οι γυναίκες τους σίγουρα τα ρίχνουν και πληρωνουν κι αδρα..
Πότε ακριβώς το παρουσίασα αυτό;;
Πότε ακριβώς έγραψα ότι οι περισσότερες γυναίκες τα κάνουν αυτά;
Μπορείς να το βρεις ότι εγώ το έγραψα αυτό;;;
Μπορείς να βρεις τη φράση που λέω ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε σε χαρτοριχτρες;;;

Αν ναι... κάνε παράθεση και γράψε πάνω σε αυτήν τα σχόλια.

Αλλά να βρεις την φράση που λέω ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε σε χαρτοριχτρες και υποτιμώ το γυναικείο φύλο.

Ακριβώς αυτήν!!!
Τη φράση για την οποία μου κάνεις επίθεση τόση ώρα.
Τη φράση η οποία σε κάνει να είσαι to the point.
Μας δουλευεις ετσι;
ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΗΝ...ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Στο εγραψα εκτενως.
Οι γυναικες των κυβερνοντων δεν ειναι καμια ιδιαιτερη συνομοταξια ξερεις.Ειναι ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
Δεν εγραψες καν καποιες απο αυτες.
ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΩΝ!!!!!! ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ! ΚΑΙ ΠΛΗΕΡΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΛΑς!

Και θα σε ρωτησω..

Με ποιο δικαιωμα γραφεις οτι οι γυναικες των πολιτικων,κυβερνωνυτων..οπως θες πεστο... ΣΙΓΟΥΡΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΛΑΣ ΑΔΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ;
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;
ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ;


Γραφεις δικες σου αντιληψεις της εποχης των παππουδων σου και λες οτι ισχυουν αυτα τωρα.
Μαντεψε.Εχουμε 2022.
Οταν γραφεις οτι οι γυναικες τους ριχνουν τα χαρτια η πληρωνουν αδρα σε χαρτοριχτρες τις υποτιμας απεριοριστα,και ΟΧΙ δεν υποτιμιονται μονες τους γιατι ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΑΝΕ...μονο εσυ.ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ κιολλας.
ΣΙΓΟΥΡΑ!

ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΩΝ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΙ ΛΕΞΗ..ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΧΑΡΤΟΡΙΧΤΡΕΣ ;
Βαλτο εδω.


Αλλιως απλα εγραψες τις δικες σου ακρως παλιολιθικες και υποτιμιτικες αντιληψεις για τις γυναικες.
Τελεία/
Και βεβαια ειναι υποτυμητικο να λές οτι οι γυναικες πανε σε χαρτοριχτρες,οποιες και αν ειναι αυτες...αν εσυ δεν το κατααβαινεις διοτι εσυ το κανεις, ειναι κατανοητο,αλλα δεν παυει να ειναι απολυτα υποτιμιτικο.

Απλα εσυ θες να νιωσεις καλα επειδη εσυ τα κανεις και βγαζεις και ολες τις υπολοιπες σαν και εσενα/
ΕΥΤΥΧΩΣ..ΔΕΝ...

Κια μαθε να αποδεχεσαι τα λαθη που κανεις και λες.

Εσυ κανε οτι θες,αλλα δεν θα κανεις και τις αλλες γυναικες ιδιες με εσενα!

ΥΓ Αν ημουν γυναικα πολιτικου θα ειχες φαει μηνυσαρα μεχρι να πεις κυμινο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
@Πουπουλίνα

Χμμμ...Καταλαβα..😥


Εάν κάποια στιγμή κάνεις αναζήτηση υπάρχουν μαρτυρίες από γυναίκες κυβερνώντων που λένε δημόσια ότι έχουν επισκεφθεί χαρτοριχτρες, μελλοντολογους κλπ.
Υπάρχουν μαρτυρίες δλδ
π.χ. Νάνσυ Ρειγκαν
Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν ξέρω να κάνω τη διαδικασία αυτή.

κι έπειτα απλά θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια.

*Σου ζητώ συγγνώμη για σήμερα γιατί από ότι κατάλαβα έχεις φορτιστεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο υπάρχουν τέτοιους είδους γυναίκες γιατί υπάρχουν μην γελιόμαστε ,θα υπάρχουν και τα αντίστοιχα μέντιουμ, χαρτοριχτρες κ.α
😉😉😉

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
@Πουπουλίνα

Χμμμ...Καταλαβα..😥


Εάν κάποια στιγμή κάνεις αναζήτηση υπάρχουν μαρτυρίες από γυναίκες κυβερνώντων που λένε δημόσια ότι έχουν επισκεφθεί χαρτοριχτρες, μελλοντολογους κλπ.
Υπάρχουν μαρτυρίες δλδ
π.χ. Νάνσυ Ρειγκαν
Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν ξέρω να κάνω τη διαδικασία αυτή.

κι έπειτα απλά θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια.

*Σου ζητώ συγγνώμη για σήμερα γιατί από ότι κατάλαβα έχεις φορτιστεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
Κοπελα μου κοιτα...καταρχην δεν ειμαστε στην αμερικη.Εκει ντυνονται και επισημα οταν παντρευονται στην τολμη και γοητεια,μας δουλευεις;
Επισης δεν περιμενα τιποτα καλυτερο αποτο χουφταλο γυναικα του Ριγκαν.
Ειναι η ολοτητα;
ΑΛΛΑ....
Μιλησες για ΕΔΩ και μιλαμε για ΕΔΩ/
Το να ψαξω κατι που δεν υπαρχει δεν ειναι δουλεια μου.
Εδω εχεις κανενα στοιχειο που να λεει οτι οι γυναικες των κυβερνωντων ριχνουν τα χαρτια;
ΟΧΙ..διοτι θα το εβαζες.
ΧΑΙΡΕΤΑΙ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο υπάρχουν τέτοιους είδους γυναίκες γιατί υπάρχουν μην γελιόμαστε ,θα υπάρχουν και τα αντίστοιχα μέντιουμ, χαρτοριχτρες κ.α
😉😉😉

Μα σιγουρα υπαρχουν και το βλεπουμε...αλλα μην τις βγαζουν οτι ειναι και η πλειοψηφια..εκει ειναι η αντιδραση μου.Για να δικαιολογουν αυτες τον εαυτο τους και να λενε οτι ειναι και οι αλλες ετσι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top