Εισπράττουν οι γυναίκες παραπάνω επιβεβαίωση απ' οτι πρέπει;

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Γιατί πρέπει πάντα κάποιος να φταίει ?
Έχουμε ανάγκη πάντα για κάτι που συμβαίνει να λέμε " αυτός φταίει "

Εμείς που ειμαστε σε όλο αυτό ?
Ποια είναι η θέση που πρέπει να έχουμε εμείς ώστε να μην ενισχυόμενου ολο αυτό αφού το κατακρίνουμε ?
Ο καθένας οπως προανέφερα είναι ωφέλιμο να αναπτύσσεται με ελαφρως διαφοροποιημένη.στάση ζωής. Ίσως σταδιακά να λιώσουν τοσο τα.προτυπα.
Εγω εύλογα διερωτώμαι όμως αν αυτά τα.πρότυπα εξέλειπαν ποτέ; θα πεθαιναν της πεινας οι εδραιωτές των προτυπων: ινφλουενσερ/"δημιουργοι περιεχομένου", νυχοδημιουργοι, μεικ απ αρτιστς.


Ο Πανούσης δεν είχε πει πολύ.σοφά ,πως αν οι.γυναικες μια μέρα ξυπνουσαν και ενιωθαν αυτοπεποίθηση τότε η βιομηχανια του καπιταλισμού θα καταστρεφόταν.
Το ινσταγκραμ.που.θα παει αν συμβεί αυτο;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.
Οχι Γιάννη. Δεν είναι το παν στη ζωή η κίνηση της οίκονομιας, και ειδικά η κίνηση της μέσο του ατέρμονου extraction πόρων
Χωρίς τον καταναλωτισμό καταρρέει ο καπιταλισμός. Αν δεν ήταν ο καταναλωτισμός τότε δεν θα είχαν λόγο πτώσης τα κομμουνιστικά καθεστώτα αφού δεν υπήρχαν άλλα θέματα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς τον καταναλωτισμό καταρρέει ο καπιταλισμός. Αν δεν ήταν ο καταναλωτισμός τότε δεν θα είχαν λόγο πτώσης τα κομμουνιστικά καθεστώτα αφού δεν υπήρχαν άλλα θέματα.
Οχι Γιάννη, τα κομμουνίστικα καθεστώτα πέσανε διότι οι άνθρωποι δεν είχαν κίνητρα να δουλέψουν, και τα χρήματα που γλιτωνε το καθεστώς από τους μισθούς και θεωρητικά πηγαίνανε στνν παραγωγή κοινών, πήγαιναν εν τέλει στην αστυνόμευση ώστε να εξασφαλίζεται ότι ο πληθυσμός δουλεύει...

Το όλο νόημα δεν είναι καταργήσουμε το καπιταλιστικο σύστημα, αλλά μέσο της ψήφου του δολαρίου που όλοι έχουμε να το στρεψουμε να παράξει ένα βιώσιμο μοντέλο.

Οταν θες κάθε χρόνο νέο κινητό, νέο αμάξι, νέα ρούχα και νέα πράγματα για να κάνεις flex αυτά θα παράξει και το σύστημα. Όταν αντίστοιχα επιλέξεις εσύ ως άνθρωπος να περιορίσεις την κατανάλωση σου στα απαραίτητα αντί να δουλεύεις για να αγοράζεις πράγματα το σύστημα με την σειρά του θα ανταποκριθεί και θα αρχίσει να παράγει τα ουσιαστικά και τα απαραίτητα.

Πρώτου αρχίσουμε λοιπόν να τα βάζουμε με το σύστημα, ας δούμε πρώτα τι αγοράζουμε εμείς οι ίδιοι με τα δικά μας λεφτά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς τον καταναλωτισμό καταρρέει ο καπιταλισμός. Αν δεν ήταν ο καταναλωτισμός τότε δεν θα είχαν λόγο πτώσης τα κομμουνιστικά καθεστώτα αφού δεν υπήρχαν άλλα θέματα.
Αυτό είναι λάθος σε τόσα πολλά επίπεδα...
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αυτό είναι λάθος σε τόσα πολλά επίπεδα...
Δεν είναι ακριβώς λανθασμένο. Είναι η βασική αρχή των πάντων. Εύλογο και αναμενόμενο να το ενστερνιζόμαστε και ως πεποίθηση. Τό ο θέμα είναι πως μας έθεσαν σε αυτο το τρυπάκι οι προηγούμενοι και δεν μπαινουμε στον κόπο να το διαφοροποιοήσουμε εστω λιγο.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε πως όλα αυτά τα σαθρά δεδομένα αναπαράγουν συνολικά κ λοιπα πρότυπα και επιλογές όπως η εμπορευματοποίηση του κάλλους / της ινσταγκραμικής παρουσίας στην εργασία για λόγους μάρκετινγκ. Ναι, συμβαίνει. Λογικό και αυτό για λόγους κατανάλωσης, παραγωγής, προσφορας κοκ. Όλα είναι κύκλος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας οπως προανέφερα είναι ωφέλιμο να αναπτύσσεται με ελαφρως διαφοροποιημένη.στάση ζωής. Ίσως σταδιακά να λιώσουν τοσο τα.προτυπα.
Εγω εύλογα διερωτώμαι όμως αν αυτά τα.πρότυπα εξέλειπαν ποτέ; θα πεθαιναν της πεινας οι εδραιωτές των προτυπων: ινφλουενσερ/"δημιουργοι περιεχομένου", νυχοδημιουργοι, μεικ απ αρτιστς.


Ο Πανούσης δεν είχε πει πολύ.σοφά ,πως αν οι.γυναικες μια μέρα ξυπνουσαν και ενιωθαν αυτοπεποίθηση τότε η βιομηχανια του καπιταλισμού θα καταστρεφόταν.
Το ινσταγκραμ.που.θα παει αν συμβεί αυτο;
Εχεις δικιο ,μαζι σου !
Να σε παω αλλου ?
Ποιος θρεφει σημερα ολες αυτους τους ινφλουενσερ ?
Ολη αυτη η βιομηχανια δεν κατερευσε δυστηχως απο καποιους που όντως ειναι διαφοροποιημενοι απο ολο αυτο ..
Μηπως γιατι ειναι η μειοψηφια ?

Οι γυναικες δεν θα ειχαν την αναγκη να συντηρουν στο ακέραιο την βιτρίνα τους ,αν απο την πρώτη μέρα που γεννιόντουσαν φροντιζαν οι ιδιοι οι γονεις τους να ομορφύνουν την βιτρίνα της ψηχης τους και αργοτερα το σχολικο τους περιβαλλον παραλληλα να ενίσχυε την δυναμικότητα τους ...
Μαχη δινουν καποιοι να εδραιωθούν σε μια κοινωνία καμουφλαρισμενη μονο με την εμφανιση τους και οχι με τον δυναμισμό τους ...

Αληθεια για ποια ομορφια μιλαμε ?Την ψεύτικη ?
Ο κοσμος μπορει να συντηρει ολο αυτο αλλα δεν ειναι και τόσο χαζος για να καταλαβει καποια στιγμη οτι πισω απο ολη αυτη την μπογια, η ασχημια της ψυχης δεν καμουφλαρεται ,γι αυτο και ολα αυτα τα πρότυπα ειτε καταρρέουν πριν καν ανέβουν ή απλα καταληγουν έρμαια του πάθους τους ..

Αντεχεις ομως εσυ να πας κοντρα σε ολο αυτο απο μονος σου ?
Μηπως φοβασαι και εσυ οτι θα μπεις στο περιθωριο ,οποτε αναγκαστικα συμβαδιζεις ?
Αρα και εσυ δεν εισαι μερους ολου αυτου με τον τροπο σου ?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχεις δικιο ,μαζι σου !
Να σε παω αλλου ?
Ποιος θρεφει σημερα ολες αυτους τους ινφλουενσερ ?
Ολη αυτη η βιομηχανια δεν κατερευσε δυστηχως απο καποιους που όντως ειναι διαφοροποιημενοι απο ολο αυτο ..
Μηπως γιατι ειναι η μειοψηφια ?

Οι γυναικες δεν θα ειχαν την αναγκη να συντηρουν στο ακέραιο την βιτρίνα τους ,αν απο την πρώτη μέρα που γεννιόντουσαν φροντιζαν οι ιδιοι οι γονεις τους να ομορφύνουν την βιτρίνα της ψηχης τους και αργοτερα το σχολικο τους περιβαλλον παραλληλα να ενίσχυε την δυναμικότητα τους ...
Μαχη δινουν καποιοι να εδραιωθούν σε μια κοινωνία καμουφλαρισμενη μονο με την εμφανιση τους και οχι με τον δυναμισμό τους ...

Αληθεια για ποια ομορφια μιλαμε ?Την ψεύτικη ?
Ο κοσμος μπορει να συντηρει ολο αυτο αλλα δεν ειναι και τόσο χαζος για να καταλαβει καποια στιγμη οτι πισω απο ολη αυτη την μπογια, η ασχημια της ψυχης δεν καμουφλαρεται ,γι αυτο και ολα αυτα τα πρότυπα ειτε καταρρέουν πριν καν ανέβουν ή απλα καταληγουν έρμαια του πάθους τους ..

Αντεχεις ομως εσυ να πας κοντρα σε ολο αυτο απο μονος σου ?
Μηπως φοβασαι και εσυ οτι θα μπεις στο περιθωριο ,οποτε αναγκαστικα συμβαδιζεις ?
Αρα και εσυ δεν εισαι μερους ολου αυτου με τον τροπο σου ?
Εισαι οταν συμβαδισεις,οταν δεν συμβαδισεις εισαι οτι εκφραζει εσενα προσωπικα και δεν σε ενδιαφερει ουτε ινφλουεσερς ουτε το τελευταιο κραγιον EXTREME GLOSS,εισαι ομορφη και εισαι οπως γουσταρεις και φυσικα περιποιεισαι και τον εαυτο σου και ολα τα σχετικα,ντυσιμο κλπ,χωρις να προσδιοριζεσαι και να ετεροκαθοριζεσαι.
Απο εκει ξεκιναει και η αναγκη επιβεβαιωσης οταν ετεροκαθοριζεται κανεις ειτε αντρας ειτε γυναικα ειναι.
Οχι νιωθω ολοκληρωμενη μεσα μου και γεματη δεν χρειαζομαι ινφλουεσερς να μου προμοταρουν ψευδαισθησεις.
Ποτέ μου δεν επιδιωξα να αρεσω στους πολλούς.Σε όποιον δεν αρέσω, ας μην με βλέπει.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΩ εγώ όμως!Και μπράβο μου.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εισαι οταν συμβαδισεις,οταν δεν συμβαδισεις εισαι οτι εκφραζει εσενα προσωπικα και δεν σε ενδιαφερει ουτε ινφλουεσερς ουτε το τελευταιο κραγιον EXTREME GLOSS,εισαι ομορφη και εισαι οπως γουσταρεις και φυσικα περιποιεισαι και τον εαυτο σου και ολα τα σχετικα,ντυσιμο κλπ,χωρις να προσδιοριζεσαι και να ετεροκαθοριζεσαι.
Απο εκει ξεκιναει και η αναγκη επιβεβαιωσης οταν ετεροκαθοριζεται κανεις ειτε αντρας ειτε γυναικα ειναι.
Οχι νιωθω ολοκληρωμενη μεσα μου και γεματη δεν χρειαζομαι ινφλουεσερς να μου προμοταρουν ψευδαισθησεις.
Ποτέ μου δεν επιδιωξα να αρεσω στους πολλούς.Σε όποιον δεν αρέσω, ας μην με βλέπει.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΩ εγώ όμως!Και μπράβο μου.
Είμαι ο μόνος που τέτοιες φράσεις μου φαίνονται αρκετά κλισέ και ότι παραβλέπουν κάποιες σημαντικές παραμέτρους; Δηλαδή μπράβο σε όποιον τα καταφέρνει και σκέφτεται έτσι αλλά μπορεί να έχει εφαρμογή αυτό στον καθένα; Πώς γίνεται να παγώσεις σε μεγάλο βαθμό ή εντελώς την επιδίωξή σου να φαίνεσαι αρεστός στο άλλο φύλο και να αρκείσαι σε αυτό που είσαι; Και φυσικά να αρνείσαι τη ντοπαμίνη των followers, likes, comments κλπ.;

Έτσι σκεφτόμουν κάποτε. Πραγματικά με ένα social media detox + καραντίνα άλλαξα τελείως οπτική και επιτέλους μπόρεσα να σταματήσω να ασχολούμαι με τέτοιες ντοπαμινούχες συνήθειες. Χαίρομαι που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα διότι πλέον έχω μία ειλικρινή αυτοπεποίθηση. Επίσης έχω ξεπεράσει εκείνο το "κενό" που ένιωθα όταν έβλεπα κάποιους να έχουν καλύτερα νούμερα από τα δικά μου.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εισαι οταν συμβαδισεις,οταν δεν συμβαδισεις εισαι οτι εκφραζει εσενα προσωπικα και δεν σε ενδιαφερει ουτε ινφλουεσερς ουτε το τελευταιο κραγιον EXTREME GLOSS,εισαι ομορφη και εισαι οπως γουσταρεις και φυσικα περιποιεισαι και τον εαυτο σου και ολα τα σχετικα,ντυσιμο κλπ,χωρις να προσδιοριζεσαι και να ετεροκαθοριζεσαι.
Απο εκει ξεκιναει και η αναγκη επιβεβαιωσης οταν ετεροκαθοριζεται κανεις ειτε αντρας ειτε γυναικα ειναι.
Οχι νιωθω ολοκληρωμενη μεσα μου και γεματη δεν χρειαζομαι ινφλουεσερς να μου προμοταρουν ψευδαισθησεις.
Ποτέ μου δεν επιδιωξα να αρεσω στους πολλούς.Σε όποιον δεν αρέσω, ας μην με βλέπει.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΩ εγώ όμως!Και μπράβο μου.
Και εμενα μου αρεσεις !!!

Αλλα να σου πω εγω ρε συ γουσταρω να ειμαι παντα περιποιημενη ετσι ?
Οπως και μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες γυναικες στο δρομο ,τις θαυμαζω πραγματικα και τις χαιρομαι γιατι κακα τα ψεματα ,αν μια γυναικα που ειναι παντρεμενη με παιδια ,δουλεια και υποχρεωσεις τρελές, βρισκει ωρα να βγαινει καθε μερα απο το σπιτι της ομορφη ,για εμενα ειναι αθλος ..
Ξερω οτι για να καταφερει να το κανει αυτο κατι θυσιαζει και το γεγονος αυτο με κανει να καταλαβαινω οτι και θέληση εχει και δυναμη να μπορει να τα προλαβαινει ολα και οχι ανασφαλειες οπως θελουν καποιοι να το κατατασουν


Πρεπει να το δουμε και απο αυτη την οπτικη πλευρα ..Δηλαδη επειδη ορισμένες γυναίκες τους αρεσει να ειναι περιποιημενες , ομορφες, να μυριζουν φρεσκαδα να της καταταξουμε εκει γιατι πλεον ολο αυτο εγινε μάστιγα ?
Παλιοτερα δεν υπηρχαν δηλαδη τέτοιες γυναικες ?
Μην τα τσουβαλοποιουμε ολα ..

Να τσουβαλοποιησω τις γυναικες που ξαφνικα πανε βαζουν χειλη ,οπισθια ,ματια φρυδια και εγω δεν ξερω τι αλλο ψευτικο υπαρχει, ναι .
Αλλα μην κρίνουμε το υγιές και όμορφο σώμα ή προσωπο που εχει μια γυναικα !
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που τέτοιες φράσεις μου φαίνονται αρκετά κλισέ και ότι παραβλέπουν κάποιες σημαντικές παραμέτρους; Δηλαδή μπράβο σε όποιον τα καταφέρνει και σκέφτεται έτσι αλλά μπορεί να έχει εφαρμογή αυτό στον καθένα; Πώς γίνεται να παγώσεις σε μεγάλο βαθμό ή εντελώς την επιδίωξή σου να φαίνεσαι αρεστός στο άλλο φύλο και να αρκείσαι σε αυτό που είσαι; Και φυσικά να αρνείσαι τη ντοπαμίνη των followers, likes, comments κλπ.;

Έτσι σκεφτόμουν κάποτε. Πραγματικά με ένα social media detox + καραντίνα άλλαξα τελείως οπτική και επιτέλους μπόρεσα να σταματήσω να ασχολούμαι με τέτοιες ντοπαμινούχες συνήθειες. Χαίρομαι που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα διότι πλέον έχω μία ειλικρινή αυτοπεποίθηση.
Ναι αν τα βγαλεις απο τη ζωη σου ή τα περιορισεις ας πουμε για οσους εχουν μονο στο καθαρα επαγγελματικο κομματι.Να εισαι αρεστος ναι δεν ειπαμε να μην εισαι εκει που θελεις ναι.
Οχι να ετεροκαθοριζεσαι.Και αυτο θελει δυναμη να αποτιναξεις την ισοπεδωτικη δυναμη της μαζας που θελει να σε κανει ενα ακομη αντιγραφο.
Δεν ειναι κλισε και δεν λεω οτι ειναι ευκολο,απλα τα βαζεις στο off επιλεγεις αλλα πραγματα ναι.
Χωρις να σημαινει οτι δεν θες και δεν επιδιωκεις την αυτοβελτιωση σου ετσι?
Ειναι προσωπικα στον καθεναν ποσο ετεροκαθοριζεται και ποσο δεν μπορει να υπαρχει χωρις τη ντοπαμινη των σοσιαλ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και εμενα μου αρεσεις !!!

Αλλα να σου πω εγω ρε συ γουσταρω να ειμαι παντα περιποιημενη ετσι ?
Οπως και μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες γυναικες στο δρομο ,τις θαυμαζω πραγματικα και τις χαιρομαι γιατι κακα τα ψεματα ,αν μια γυναικα που ειναι παντρεμενη με παιδια ,δουλεια και υποχρεωσεις τρελές, βρισκει ωρα να βγαινει καθε μερα απο το σπιτι της ομορφη ,για εμενα ειναι αθλος ..
Ξερω οτι για να καταφερει να το κανει αυτο κατι θυσιαζει και το γεγονος αυτο με κανει να καταλαβαινω οτι και θελησει εχει και δυναμη να μπορει να τα προλαβαινει ολα και οχι ανασφαλειες οπως θελουν καποιοι να το κατατασουν


Πρεπει να το δουμε και απο αυτη την οπτικη πλευρα ..Δηλαδη επειδη ορισμένες γυναίκες τους αρεσει να ειναι περιποιημενες , ομορφες, να μυριζουν φρεσκαδα να της καταταξουμε εκει γιατι πλεον ολο αυτο εγινε μάστιγα ?
Παλιοτερα δεν υπηρχαν δηλαδη τέτοιες γυναικες ?
Μην τα τσουβαλοποιουμε ολα ..

Να τσουβαλοποιησω τις γυναικες που ξαφνικα πανε βαζουν χειλη ,οπισθια ,ματια φρυδια και εγω δεν ξερω τι αλλο ψευτικο υπαρχει, ναι .
Αλλα μην κρίνουμε το υγιές και όμορφο σώμα ή προσωπο που εχει μια γυναικα !
How about να μην τσουβαλοποιουμε καμία γυναίκα ανεξάρτητα με την εξωτερική της εμφάνιση;
Να κατακρίνουμε όλο αυτό το βομβαρδισμό που για να είμαστε συμβατά όμορφες ΠΡΈΠΕΙ να έχουμε χείλη,κωλο κλπ ναι . Να κατακρίνουμε τό σύστημα που μας δημιουργεί ανασφάλειες ναι. Η κάθε μία μας όμως είναι ελεύθερη να κάνει επιλογές για την εξωτερική της εμφάνιση ανεξάρτητα με το αν έχει τρίχες, υαλουρονικο στα χείλη, μακιγιάζ, ψεύτικες βλεφαρίδες, άσπρες τρίχες
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και εμενα μου αρεσεις !!!

Αλλα να σου πω εγω ρε συ γουσταρω να ειμαι παντα περιποιημενη ετσι ?
Οπως και μου αρεσει να βλεπω περιποιημενες γυναικες στο δρομο ,τις θαυμαζω πραγματικα και τις χαιρομαι γιατι κακα τα ψεματα ,αν μια γυναικα που ειναι παντρεμενη με παιδια ,δουλεια και υποχρεωσεις τρελές, βρισκει ωρα να βγαινει καθε μερα απο το σπιτι της ομορφη ,για εμενα ειναι αθλος ..
Ξερω οτι για να καταφερει να το κανει αυτο κατι θυσιαζει και το γεγονος αυτο με κανει να καταλαβαινω οτι και θέληση εχει και δυναμη να μπορει να τα προλαβαινει ολα και οχι ανασφαλειες οπως θελουν καποιοι να το κατατασουν


Πρεπει να το δουμε και απο αυτη την οπτικη πλευρα ..Δηλαδη επειδη ορισμένες γυναίκες τους αρεσει να ειναι περιποιημενες , ομορφες, να μυριζουν φρεσκαδα να της καταταξουμε εκει γιατι πλεον ολο αυτο εγινε μάστιγα ?
Παλιοτερα δεν υπηρχαν δηλαδη τέτοιες γυναικες ?
Μην τα τσουβαλοποιουμε ολα ..

Να τσουβαλοποιησω τις γυναικες που ξαφνικα πανε βαζουν χειλη ,οπισθια ,ματια φρυδια και εγω δεν ξερω τι αλλο ψευτικο υπαρχει, ναι .
Αλλα μην κρίνουμε το υγιές και όμορφο σώμα ή προσωπο που εχει μια γυναικα !
οχι δεν κατηγορησα την περιποιηση,κατηγορησα την πλαστικη ομορφια γιατι δινει λαθος προτυπα στα νεα κοριτσια οτι πρεπει ολες να δειχνουν ετσι.Τερμα λαθος.Και εχουν καταπληκτικα προσωπα και σωματα.
Αλλα θελουν να μοιασουν στην ταδε ινφλουεσερ γιατι αυτο πουλαει και ολα οσα γραψαμε εδω.
Μα κι εγω βγαινω περιποιημενη και απεριποιητη θελω να πω στο κομματι της προσωπικης του ομορφιας και εμφανισης κανει ο καθενας οτι θελει και οτι του αρεσει αλιμονο.
Και πλαστικη αμα θελει οποιος θελει ας κανει.
Δεν κρινουμε.Αυτο ηθελε αυτο εκανε παει τελειωσε καταλαβες και δεν αφορα και τη δικη μας ζωη να καθισουμε να κρινουμε γιατι μια γυναικα εκανε πλαστικη,ας εκανε οτι ηθελε,αυτο της αρεσε αυτο επελεξε,ελευθερια εχουμε.
Εμενα με ενοχλει που πασαρονται ως προτυπα επιτυχημενης ζωης οι πλαστικες γυναικες και οτι εχουν και ερωτικες επιτυχιες και επαγγελματικες και οτιδηποτε αλλο.Νεα κοριτσια μεγαλωνουν με τερμα λαθος προτυπα,ειχαμε κι εμεις τις μπαρμπι για παραδειγμα τωρα βλεπουμε το ολο θεμα εχει παει τερμα αλλου.
Γινονται βηματα επαναπροσδιορισμου της ομορφιας το βλεπουμε εχουν αλλαξει ναι αλλα ακομα ειμαστε πισω,και ειμαστε πισω γιατι εχουμε ινφλουεσερς να δινουν λαθος παραδειγματα.
Δειτε και αυτο

Το λαθος ειναι οτι καθοριζουμε την ομορφια απεξω προς τα μεσα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οχι δεν κατηγορησα την περιποιηση,κατηγορησα την πλαστικη ομορφια γιατι δινει λαθος προτυπα στα νεα κοριτσια οτι πρεπει ολες να δειχνουν ετσι.Τερμα λαθος.Και εχουν καταπληκτικα προσωπα και σωματα.
Αλλα θελουν να μοιασουν στην ταδε ινφλουεσερ γιατι αυτο πουλαει και ολα οσα γραψαμε εδω.
Μα κι εγω βγαινω περιποιημενη και απεριποιητη θελω να πω στο κομματι της προσωπικης του ομορφιας και εμφανισης κανει ο καθενας οτι θελει και οτι του αρεσει αλιμονο.
Και πλαστικη αμα θελει οποιος θελει ας κανει.
Δεν κρινουμε.Αυτο ηθελε αυτο εκανε παει τελειωσε καταλαβες και δεν αφορα και τη δικη μας ζωη να καθισουμε να κρινουμε γιατι μια γυναικα εκανε πλαστικη,ας εκανε οτι ηθελε,αυτο της αρεσε αυτο επελεξε,ελευθερια εχουμε.
Εμενα με ενοχλει που πασαρονται ως προτυπα επιτυχημενης ζωης οι πλαστικες γυναικες και οτι εχουν και ερωτικες επιτυχιες και επαγγελματικες και οτιδηποτε αλλο.Νεα κοριτσια μεγαλωνουν με τερμα λαθος προτυπα,ειχαμε κι εμεις τις μπαρμπι για παραδειγμα τωρα βλεπουμε το ολο θεμα εχει παει τερμα αλλου.
Γινονται βηματα επαναπροσδιορισμου της ομορφιας το βλεπουμε εχουν αλλαξει ναι αλλα ακομα ειμαστε πισω,και ειμαστε πισω γιατι εχουμε ινφλουεσερς να δινουν λαθος παραδειγματα.
Δειτε και αυτο

Το λαθος ειναι οτι καθοριζουμε την ομορφια απεξω προς τα μεσα.


Φτάσαμε να βάζουμε στο ίδιο σακί την πλαστικοποιηση με την φυσική πηγαία ομορφιά ..

Και πάλι αν εγώ βλέπω ένα ωραίο αποτέλεσμα έστω και πλαστικό πάλι θα το θαύμαζα..

Αν αυτό το αποτέλεσμα τον άλλον τον κάνει να αισθάνεται πιο δυνατό ,πιο ικανό να βγει έξω στην ζωή χωρίς να φοβάται εγώ θα τον στηρίξω ...

Οι ακραίες περιπτώσεις μπορεί να πλασάρονται αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο αρεστές όσο θα θέλανε κάποιοι να δείχνουν ...
Νομίζω είναι προφανές ότι η παραμόρφωση που πηγάζει από την πλαστικοποιηση είναι αυτή που μας κλωτσαει στην όλη υπόθεση και το γεγονός ότι η ματαιοδοξία ορισμένων δεν την κάνει έγκαιρα αντιληπτή ...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το θέμα τώρα, τα social media είναι απλά μια εξέλιξη της αντιμετώπισης των γυναικών ως σεξουαλικά αντικείμενα. Η άσχημη πλευρά τους τουλάχιστον.

Υ.Γ: Δεν μιλάω για τις γυναίκες που γουστάρουν να δείχνουν το σώμα τους γιατί έτσι τους αρέσει, μιλάω για αυτές που το χρησιμοποιούν σαν το μέσο για να λαμβάνουν αποδοχή. Αυτή είναι μια μετεξέλιξη της νοοτροπίας που θέλει τη γυναίκα σεξουαλικό αντικείμενο.

Υ.Γ 2: Τώρα έμαθα για κάποια αηδιαστικά πράγματα που ειπώθηκαν, οπότε προφανώς δεν συνεχίζω την πλάκα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Φτάσαμε να βάζουμε στο ίδιο σακί την πλαστικοποιηση με την φυσική πηγαία ομορφιά ..

Και πάλι αν εγώ βλέπω ένα ωραίο αποτέλεσμα έστω και πλαστικό πάλι θα το θαύμαζα..

Αν αυτό το αποτέλεσμα τον άλλον τον κάνει να αισθάνεται πιο δυνατό ,πιο ικανό να βγει έξω στην ζωή χωρίς να φοβάται εγώ θα τον στηρίξω ...

Οι ακραίες περιπτώσεις μπορεί να πλασάρονται αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο αρεστές όσο θα θέλανε κάποιοι να δείχνουν ...
Νομίζω είναι προφανές ότι η παραμόρφωση που πηγάζει από την πλαστικοποιηση είναι αυτή που μας κλωτσαει στην όλη υπόθεση και το γεγονός ότι η ματαιοδοξία ορισμένων δεν την κάνει έγκαιρα αντιληπτή ...
Σωατα το ειπα μεν γιατι βλεπεις 19 χρονων γυναικες και πιο νεες ακομη να θελουν να κανουν πλαστικη, δεν ειπαμε να μην κανουν, ας κανουν οτι θελουν.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Μήπως οι γυναίκες εισπράττουν παραπάνω επιβεβαίωση απ' οτι πρέπει για την εξωτερική τους εμφάνιση; Εξω και μέσα και στα social Media όταν μια μέτρια κοπέλα βάζει μια φωτογραφία με μαγιό 50 από κάτω κάνουνε Like και σχόλια "θεά" και τέτοια. Μήπως φταίνε οι άντρες τελικά που είναι ρηχοί και έτσι παρεμποδίζουν την πνευματική εξέλιξη των γυναικών;
Αυτός ο προβληματισμος δεν θα ήταν υπαρκτός πιστεύω σε μια εποχή πριν από το 2010. Οι περισσότεροι είχαμε το MSN αν το θυμάστε, το οποίο διέθετε μια και μόνο φωτογραφία σε μικρογραφία. Μπορούσες να γράψεις διαφορά τσιτάτα από διπλα και να φανείς είτε ψαγμένος είτε χιουμοριστας και πάει λέγοντας.
Από τη φύση της η γυναίκα, για να έρθω και στην ερώτηση σου, είναι ένα ον αυτάρεσκο. Ζητα την επιβεβαίωση όχι μόνο ενος ανδρα, αλλά και ενός ατόμου του ίδιου φύλου, ενδεχομένως θέλοντας να αποδειχθεί ανώτερη (είμαστε και οι γυναίκες ανταγωνιστικές μεταξύ μας που και που). Δεν το επικροτώ, απλώς τυχαίνει να είναι αυτή η φύση μας. Δεν αποτελεί κάποιον κανόνα συμπεριφοράς, όμως πρόσεξε να δεις τι γίνεται....
Με τον ερχομό των σοσιαλ μίντια δόθηκε η ευκαιρία σε αυτό το ριζωμενο βαθιά στις φλέβες της γυναίκας χαρακτηριστικό, να λάβει σάρκα και οστά και να "ξεδιψασει". Φωτογραφίες με τη φίλη, με τον αγαπητικό, με τον σκύλο, με την ξαδέρφη, μια να φαίνεται το σφιγμενο σώμα μου, μια που να αναδεικνύει τα ωραία μάτια μου και ο κατάλογος είναι μακρύς.
Παλαιότερα η γυναίκα παντρευοταν με προξενιό έναν άνδρα που δεν είχε δει ποτέ μόνο και μόνο επειδή ο εν λόγω κύριος, διέθετε οικονομική επιφάνεια. Έτσι λοιπόν, τότε, με αυτό τον τρόπο γινόταν αποδεκτή από την κοινωνία, καθώς δεν σπούδαζε, δεν μορφωνόταν και επομένως δεν μπορούσε να βγει στην αγορά εργασίας.
Στις μέρες μας όμως οι επιλογές της είναι πολύ περισσότερες. Και οταν λέω επιλογές αναφέρομαι και στις επιλογές της σχετικά με το πως θα αυτοεπιβεβαιωθεί, αλλά και στις επιλογές της σχετικά με το πως θα μορφωθεί. Στην πλειοψηφία τους οι γυναίκες είναι μορφωμένες πια, είναι καλλιεργημενες και "ψάχνονται" πνευματικά. Όμως ενώ θα είχαν την δυνατότητα να επιβεβαιωνονται μέσω των πνευματικών τους πλέον κατάκτησεων, αυτό δεν συμβαίνει. Δεν συμβαίνει για τον απλούστατο λόγο πως, όπως ανέφερα και παραπάνω, η γυναίκα είναι ον αυτάρεσκο.
Ο ρόλος της κοινωνίας, με τα πρότυπα που προβάλλει, αλλά και τον αντρών με τη στάση τους, είναι καταλυτικος.
Εχεις δίκιο. Οι άνδρες είναι οπτικοί τύποι και "τσιμπάνε" στην ψηφιακή όψη μιας όμορφης κοπέλας. Οι γυναίκες το έχουν καταλάβει και επιδίδονται στο σπορ με βεβυλη μανία. (πολλές φορές παίρνει και την μορφή του αυτοσκοπου). Οπότε δεν θα σου πω πως φταίνε οι άνδρες για την κατάσταση αυτή των γυναικών, καθώς και οι ίδιοι οι άνδρες αποτελούν και αυτοί θύματα μιας εποχής που χαρακτηρίζεται από την υπερπροβολη, την ψηφιακή ικανοποίηση, και τα σηκωμένα χεράκια...
Τα σοσιαλ μίντια έχουν εκμεταλλευτει αριστοτεχνικα την ανάγκη και τις αδυναμίες του κάθε φύλου και του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Μοιάζει σαν να έχουμε βάλει τον κλέφτη μέσα στο σπίτι μας οικειοθελώς, κάνοντας του και τουρνέ γνωριμίας με τον χώρο μας (για να κλέψει αβίαστα. ;)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αυτός ο προβληματισμος δεν θα ήταν υπαρκτός πιστεύω σε μια εποχή πριν από το 2010. Οι περισσότεροι είχαμε το MSN αν το θυμάστε, το οποίο διέθετε μια και μόνο φωτογραφία σε μικρογραφία. Μπορούσες να γράψεις διαφορά τσιτάτα από διπλα και να φανείς είτε ψαγμένος είτε χιουμοριστας και πάει λέγοντας.
Από τη φύση της η γυναίκα, για να έρθω και στην ερώτηση σου, είναι ένα ον αυτάρεσκο. Ζητα την επιβεβαίωση όχι μόνο ενος ανδρα, αλλά και ενός ατόμου του ίδιου φύλου, ενδεχομένως θέλοντας να αποδειχθεί ανώτερη (είμαστε και οι γυναίκες ανταγωνιστικές μεταξύ μας που και που). Δεν το επικροτώ, απλώς τυχαίνει να είναι αυτή η φύση μας. Δεν αποτελεί κάποιον κανόνα συμπεριφοράς, όμως πρόσεξε να δεις τι γίνεται....
Με τον ερχομό των σοσιαλ μίντια δόθηκε η ευκαιρία σε αυτό το ριζωμενο βαθιά στις φλέβες της γυναίκας χαρακτηριστικό, να λάβει σάρκα και οστά και να "ξεδιψασει". Φωτογραφίες με τη φίλη, με τον αγαπητικό, με τον σκύλο, με την ξαδέρφη, μια να φαίνεται το σφιγμενο σώμα μου, μια που να αναδεικνύει τα ωραία μάτια μου και ο κατάλογος είναι μακρύς.
Παλαιότερα η γυναίκα παντρευοταν με προξενιό έναν άνδρα που δεν είχε δει ποτέ μόνο και μόνο επειδή ο εν λόγω κύριος, διέθετε οικονομική επιφάνεια. Έτσι λοιπόν, τότε, με αυτό τον τρόπο γινόταν αποδεκτή από την κοινωνία, καθώς δεν σπούδαζε, δεν μορφωνόταν και επομένως δεν μπορούσε να βγει στην αγορά εργασίας.
Στις μέρες μας όμως οι επιλογές της είναι πολύ περισσότερες. Και οταν λέω επιλογές αναφέρομαι και στις επιλογές της σχετικά με το πως θα αυτοεπιβεβαιωθεί, αλλά και στις επιλογές της σχετικά με το πως θα μορφωθεί. Στην πλειοψηφία τους οι γυναίκες είναι μορφωμένες πια, είναι καλλιεργημενες και "ψάχνονται" πνευματικά. Όμως ενώ θα είχαν την δυνατότητα να επιβεβαιωνονται μέσω των πνευματικών τους πλέον κατάκτησεων, αυτό δεν συμβαίνει. Δεν συμβαίνει για τον απλούστατο λόγο πως, όπως ανέφερα και παραπάνω, η γυναίκα είναι ον αυτάρεσκο.
Ο ρόλος της κοινωνίας, με τα πρότυπα που προβάλλει, αλλά και τον αντρών με τη στάση τους, είναι καταλυτικος.
Εχεις δίκιο. Οι άνδρες είναι οπτικοί τύποι και "τσιμπάνε" στην ψηφιακή όψη μιας όμορφης κοπέλας. Οι γυναίκες το έχουν καταλάβει και επιδίδονται στο σπορ με βεβυλη μανία. (πολλές φορές παίρνει και την μορφή του αυτοσκοπου). Οπότε δεν θα σου πω πως φταίνε οι άνδρες για την κατάσταση αυτή των γυναικών, καθώς και οι ίδιοι οι άνδρες αποτελούν και αυτοί θύματα μιας εποχής που χαρακτηρίζεται από την υπερπροβολη, την ψηφιακή ικανοποίηση, και τα σηκωμένα χεράκια...
Τα σοσιαλ μίντια έχουν εκμεταλλευτει αριστοτεχνικα την ανάγκη και τις αδυναμίες του κάθε φύλου και του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Μοιάζει σαν να έχουμε βάλει τον κλέφτη μέσα στο σπίτι μας οικειοθελώς, κάνοντας του και τουρνέ γνωριμίας με τον χώρο μας (για να κλέψει αβίαστα. ;)
Σωστά.
Ωραιοπαθής βέβαια μπορεί να ταιριάζει περισσότερο σαν λέξη .
Αυτάρεσκοι με μια γενική έννοια και ανταγωνιστικοί είναι όλοι .
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Σωστά.
Ωραιοπαθής βέβαια μπορεί να ταιριάζει περισσότερο σαν λέξη .
Αυτάρεσκοι με μια γενική έννοια και ανταγωνιστικοί είναι όλοι .
Έχεις δίκιο. Και εμένα μου ακούγεται πιο σωστά. Γενικά όλοι μας, άνδρες γυναίκες, έχουμε την ανάγκη για προσοχή και επίδειξη,οποτε πολύ σωστά λίγο πολύ όλοι μας έχουμε το μικροβιο της ανταγωνιστικοτητας και της αυταρέσκειας μέσα μας. Από την άλλη ενώ η λέξη ωραιοπαθεια ίσως χαρακτηρίζει πολλές γυναίκες, έχει αρχίσει να χαρακτηρίζει και πολλούς άνδρες. Έτσι λοιπόν αξίζει να σχολιάσουμε (παίρνοντας αφορμή από το θέμα) το κατά πόσο άνδρες γυναίκες επηρεάζονται και αποζητούν την προσοχή και την επιβεβαίωση μέσω των σοσιαλ (σύγχρονο μέσο αυτοπροβολής και επικοινωνίας.) Σε αυτό το κομμάτι προσπάθησα να εστιασω και στο προηγούμενο σχόλιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Άντρες και γυναίκες επιζητούν την προσοχή στον ίδιο βαθμό πιστεύω. Απλά ο τρόπος που προσπαθούν να το πετύχουν είναι συνήθως διαφορετικός, μα όχι πάντα. Εξαρτάται και σε τι δίνει αξία το κάθε άτομο προσωπικά εννοείται. Συνήθως η γυναίκα εστιάζει στην εμφάνιση της, ενώ ο άντρας στα χρήματα του ή/και την εξουσία/κύρος του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top