Εισπράττουν οι γυναίκες παραπάνω επιβεβαίωση απ' οτι πρέπει;

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Άντρες και γυναίκες επιζητούν την προσοχή στον ίδιο βαθμό πιστεύω. Απλά ο τρόπος που προσπαθούν να το πετύχουν είναι συνήθως διαφορετικός, μα όχι πάντα. Εξαρτάται και σε τι δίνει αξία το κάθε άτομο προσωπικά εννοείται. Συνήθως η γυναίκα εστιάζει στην εμφάνιση της, ενώ ο άντρας στα χρήματα του ή/και την εξουσία/κύρος του.
Πείτε με γραφική, πείτε με κλισέ, πείτε με ό,τι σας αρέσει αλλά αυτό είναι το πατριαρχικό πρότυπο. Η γυναίκα να προσελκύει υποψήφιους μνηστήρες με το να είναι όμορφη (κι αν τυχόν δεν είναι να λοιδορείται γι' αυτό) και ο άντρας να πρέπει φυσικά να είναι εμφανίσιμος αλλά και να μην είναι δεν πειράζει αρκεί να έχει λεφτά (γιατί η γυναίκα φυσικά κοιτάει πάντα το πορτοφόλι). Εννοείται πως αυτό είναι επιζήμιο και για τα δύο φύλα.

Το να κατηγορούμε τις γυναίκες ότι εισπράττουν παραπάνω προσοχή από το ανδρικό φύλο (παραπάνω συγκριτικά με τι?) ενώ τις μεγαλώνουμε με τέτοιο τρόπο ώστε η αναζήτηση προσοχής από το άλλο φύλο να γίνεται αυτοσκοπός και παράλληλα μεγαλώνουμε άντρες - "κυνηγούς" (γιατί ως γνωστόν ο άντρας δεν είναι άντρας αν δεν κυνηγάει γυναίκες), μου φαίνεται οξύμωρο στην καλύτερη και εκνευριστικό στην χειρότερη γιατί πάλι οι γυναίκες μας φταίνε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από τη φύση της η γυναίκα, για να έρθω και στην ερώτηση σου, είναι ένα ον αυτάρεσκο. Ζητα την επιβεβαίωση όχι μόνο ενος ανδρα, αλλά και ενός ατόμου του ίδιου φύλου, ενδεχομένως θέλοντας να αποδειχθεί ανώτερη (είμαστε και οι γυναίκες ανταγωνιστικές μεταξύ μας που και που). Δεν το επικροτώ, απλώς τυχαίνει να είναι αυτή η φύση μας.
Είμαι 100% πεπεισμένη ότι όλα αυτά τα λες έχοντας μελετήσει έρευνες που να έχουν βρει το περίφημο γυναικείο γονίδιο αυταρέσκειας, αναζήτησης επιβεβαίωσης και ανταγωνιστικότητας. Περιμένω να μας τις παραθέσεις για να ξεστραβωθούμε κι εμείς.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται τόσος ντόρος σχετικά με την επιβεβαίωση που λαμβάνει μια γυναίκα. Καταρχάς, εάν ένας άνθρωπος αισθάνεται συνεχή ανάγκη αυτοθαυμασμού κι επιβεβαίωσης, υποφέρει κυρίως ο ίδιος γιατί η άνεση που νιώθει με τον εαυτό του εξαρτάται από τρίτους κι έτσι χάνει τη συναισθηματική του ανεξαρτησία με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κατά δεύτερον, είναι ένα χαρακτηριστικό άκακο προς τρίτους καθώς μόνο εκνευρισμό και κούραση μπορεί να προκαλέσει. Άμα δε σου κάνει ένας τόσο needy άνθρωπος, χωρίζεις και βρίσκεις αυτό που σου ταιριάζει, θα ταλαιπωρηθείς αλλά κάποια στιγμή θα το ξεπεράσεις.

Επομένως ποιο είναι το θέμα μας με το να λαμβάνει τόνους λαικ ή μηνυμάτων μια εξαιρετικά εμφανίσιμη κοπέλα στα social media ή να περνάει και να γυρίζουν όλα τα βλέμματα πάνω της ή να είναι δημοφιλής και αγαπητή στο ευρύ κοινό, ή να τη συμπαθεί το αφεντικό της και να έχει μια καλή επαγγελματική σταδιοδρομία, ή να βρει έναν σύζυγο που θα κάνει τα πάντα για να τη βλέπει ευτυχισμένη; Γιατί πρέπει να υποθέτουμε αυθαίρετα ότι η γυναίκα που λαμβάνει επιβεβαίωση, την έχει και ανάγκη; Και γιατί μας καίει τόσο; Εσείς δεν είστε σε θέση να διακρίνετε αυτούς τους ανθρώπους και να τους κρατήσετε έξω απ' τη ζωή σας, αν σας ενοχλούν τόσο; Ειλικρινά θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο βλαβερά κι επικίνδυνα στοιχεία χαρακτήρων εκεί έξω απ' την ανασφάλεια.

ΕΚΤΟΣ εάν είσαι κι ο ίδιος ανασφαλής οπότε παρασύρεσαι από αυτούς τους ανθρώπους, μπαίνεις στο τρυπάκι της τοξικής σχέσης και η εξάρτηση γίνεται αμοιβαία. ΕΚΤΟΣ εάν νιώθεις ο ίδιος ανικανοποίητος κι ότι δε λαμβάνεις την επιβεβαίωση που θα ήθελες, οπότε φθονείς και προσπαθείς να μειώσεις εκείνους που τυγχάνουν μεγαλύτερης αποδοχής από εσένα και δείχνουν να τα καταφέρνουν παντού για να νιώσεις παρηγοριά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται τόσος ντόρος σχετικά με την επιβεβαίωση που λαμβάνει μια γυναίκα. Καταρχάς, εάν ένας άνθρωπος αισθάνεται συνεχή ανάγκη αυτοθαυμασμού κι επιβεβαίωσης, υποφέρει κυρίως ο ίδιος γιατί η άνεση που νιώθει με τον εαυτό του εξαρτάται από τρίτους κι έτσι χάνει τη συναισθηματική του ανεξαρτησία με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κατά δεύτερον, είναι ένα χαρακτηριστικό άκακο προς τρίτους καθώς μόνο εκνευρισμό και κούραση μπορεί να προκαλέσει. Άμα δε σου κάνει ένας τόσο needy άνθρωπος, χωρίζεις και βρίσκεις αυτό που σου ταιριάζει, θα ταλαιπωρηθείς αλλά κάποια στιγμή θα το ξεπεράσεις.
Ο "ντόρος" γίνεται καθώς η συλλογική ψυχική υγεία αφορά όλους μας. Η επιβεβαίωση από το αντρικό φύλο αποτελεί για τις γυναίκες ένα ερέθισμα που μπορεί πολύ εύκολα να εξελιχτεί σε ναρκωτικό και να ωθήσει όλο και περισσότερες στο να αναπτύξουν μια ταξικής φύσεως ναρκισιστική αυτο-εικόνα. Ακόμα και αν δεν το κάνει αυτό σε ουσιαστικό βαθμό, οδηγεί πολλές γυναίκες στο να χάνουν απλά την επαφή τους με την πραγματικότητα και να έχουν τρελά στανταρς, να μην παίρνουν ποτέ ευθύνες επειδή πάντα θα βρουν κάποιον καρμήρη για συναισθηματικό ταμπόν κλπ.

Επομένως ποιο είναι το θέμα μας με το να λαμβάνει τόνους λαικ ή μηνυμάτων μια εξαιρετικά εμφανίσιμη κοπέλα στα social media ή να περνάει και να γυρίζουν όλα τα βλέμματα πάνω της ή να είναι δημοφιλής και αγαπητή στο ευρύ κοινό, ή να τη συμπαθεί το αφεντικό της και να έχει μια καλή επαγγελματική σταδιοδρομία, ή να βρει έναν σύζυγο που θα κάνει τα πάντα για να τη βλέπει ευτυχισμένη; Γιατί πρέπει να υποθέτουμε αυθαίρετα ότι η γυναίκα που λαμβάνει επιβεβαίωση, την έχει και ανάγκη; Και γιατί μας καίει τόσο; Εσείς δεν είστε σε θέση να διακρίνετε αυτούς τους ανθρώπους και να τους κρατήσετε έξω απ' τη ζωή σας, αν σας ενοχλούν τόσο; Ειλικρινά θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο βλαβερά κι επικίνδυνα στοιχεία χαρακτήρων εκεί έξω απ' την ανασφάλεια.
Δε μιλάμε για εξαιρετικά εμφανίσημες κοπέλες, μιλάμε για σχεδόν όλες. Οποιαδήποτε κοπέλα αν δεν είναι ΠΟΛΎ άσχημη και χοντρή μπορεί να λάβει απίστευτη επιβεβαίωση σε θέμα ωρών. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπέλα που ήξερα και είχε φτιάξει tinder για πλάκα και την επόμενη ημέρα είχε τα άπειρα matches, περισσότερα απ' ότι θα είχε ένας άντρας με τοπ 1% εμφάνιση και μιλάμε ήταν 3/10 το πολύ η τύπισσα. Τώρα αυτή δεν ασχολήθηκε ή κάτι τέτοιο, αλλά για φαντάσου πόσες κοπέλες έχουν την ευκαιρία τώρα, ιδίως οι νέες που πριν 10 χρόνια ας πούμε θα έπρεπε να αρχίσουν το αργό process της αυτοβελτίωσης, αλλά τώρα απλά σπαμάρουν tinder και instagram.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
γιατί η γυναίκα φυσικά κοιτάει πάντα το πορτοφόλι.
Αν αντί του πάντα υπήρχε το και θα περιέγραφε γλαφυρά την πραγματικότητα ;

Εννοείται πως αυτό είναι επιζήμιο και για τα δύο φύλα.
Επιζήμιο για τους άντρες από τους ίδιους τους άντρες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Βασικά σε αυτό το θρεντ υπάρχει ένα τρελό τσουβάλιασμα των πάντων " όλοι οι άντρες κάνουν αυτό και αυτό ", " όλες οι γυναίκες κάνουν αυτό και αυτό " το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται πάντως σίγουρα δεν εξυπηρετεί την αλήθεια και υπό τέτοιες συνθήκες δεν γίνεται να έχουμε παραγωγικό διάλογο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο "ντόρος" γίνεται καθώς η συλλογική ψυχική υγεία αφορά όλους μας. Η επιβεβαίωση από το αντρικό φύλο αποτελεί για τις γυναίκες ένα ερέθισμα που μπορεί πολύ εύκολα να εξελιχτεί σε ναρκωτικό και να ωθήσει όλο και περισσότερες στο να αναπτύξουν μια ταξικής φύσεως ναρκισιστική αυτο-εικόνα. Ακόμα και αν δεν το κάνει αυτό σε ουσιαστικό βαθμό, οδηγεί πολλές γυναίκες στο να χάνουν απλά την επαφή τους με την πραγματικότητα και να έχουν τρελά στανταρς, να μην παίρνουν ποτέ ευθύνες επειδή πάντα θα βρουν κάποιον καρμήρη για συναισθηματικό ταμπόν κλπ.


Δε μιλάμε για εξαιρετικά εμφανίσημες κοπέλες, μιλάμε για σχεδόν όλες. Οποιαδήποτε κοπέλα αν δεν είναι ΠΟΛΎ άσχημη και χοντρή μπορεί να λάβει απίστευτη επιβεβαίωση σε θέμα ωρών. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπέλα που ήξερα και είχε φτιάξει tinder για πλάκα και την επόμενη ημέρα είχε τα άπειρα matches, περισσότερα απ' ότι θα είχε ένας άντρας με τοπ 1% εμφάνιση και μιλάμε ήταν 3/10 το πολύ η τύπισσα. Τώρα αυτή δεν ασχολήθηκε ή κάτι τέτοιο, αλλά για φαντάσου πόσες κοπέλες έχουν την ευκαιρία τώρα, ιδίως οι νέες που πριν 10 χρόνια ας πούμε θα έπρεπε να αρχίσουν το αργό process της αυτοβελτίωσης, αλλά τώρα απλά σπαμάρουν tinder και instagram.
Well δε θα σταθώ στο πόσο προσβλητικό είναι αυτό με τίς βαθμολογίες ούτε σε όλο το ποστ, αλλά ,αυτό που είπες για το tinder μήπως λέει κάτι για τα standards των αντρών? Δηλαδή ακόμα και για ένα one night stand να καταλήγουν με κοπέλες που δε τις βρίσκουν ελκυστικές απλά για να τους φύγει η καύλα. Δηλαδή ξέρω από φίλους μου αγόρια ξέρω ότι πολύ απλά κάνουν swipe right σε όλες και όταν γίνει το match βλέπουν εμφάνιση, από την άλλη δεν έχω γνωρίσει καμία κοπέλα, βάζω καί τόν εαυτό μου μέσα που να τό κάνει αυτό , κάτιπου μπορεί να εξηγεί το γιατί έχουμε τόσα matches ενώ είμαστε ένα τίμιο 6-6,5 πχ
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Το να κατηγορούμε τις γυναίκες ότι εισπράττουν παραπάνω προσοχή από το ανδρικό φύλο (παραπάνω συγκριτικά με τι?) ενώ τις μεγαλώνουμε με τέτοιο τρόπο ώστε η αναζήτηση προσοχής από το άλλο φύλο να γίνεται αυτοσκοπός
Δεν νομίζω ότι κατηγόρησε κανεις κάποιον. Ούτε αναφέρθηκε ότι η αυταρέσκεια της γυναίκας είναι αρνητική και επιζημια. Δεν υπήρξε πουθενά στα (τελευταία) σχόλια κάτι τέτοιο. Ούτε φυσικά ρίχτηκε το φταίξιμο στις γυναίκες :
πάλι οι γυναίκες μας φταίνε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είμαι 100% πεπεισμένη ότι όλα αυτά τα λες έχοντας μελετήσει έρευνες που να έχουν βρει το περίφημο γυναικείο γονίδιο αυταρέσκειας, αναζήτησης επιβεβαίωσης και ανταγωνιστικότητας. Περιμένω να μας τις παραθέσεις για να ξεστραβωθούμε κι εμείς.
Δεν μιλησα για καμιά έρευνα και για κανένα γονίδιο. Μόνη σου ανέφερες ότι λίγο πολύ όλες οι γυναίκες μεγαλώνουν δίνοντας βάση στην εμφάνιση. Πως να το κάνουμε παιδιά. Αυτό ισχύει. Δεν αναφέρθηκε πουθενά όμως ότι αυτό φταίει για κάτι ή ότι η γυναίκα τα φταίει. Προσωπικά αν διάβασες τόνισα πως τελευταία και άντρες επιζητούν την επιβεβαίωση, ειδικά τώρα που τα σοσιαλ μίντια το επιτρέπουν. Στα σχόλια μου δεν εναντιωθηκα σε καμία γυναίκα. Εναντιωθηκα στον εθισμό στα σοσιαλ. Τώρα αν εσύ βλέπεις "κατηγορώ" παντού και θες να γίνεις υπερασπιστής των ανυπαρκτων αδυνατων... Τι να σου πω...
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Well δε θα σταθώ στο πόσο προσβλητικό είναι αυτό με τίς βαθμολογίες ούτε σε όλο το ποστ, αλλά ,αυτό που είπες για το tinder μήπως λέει κάτι για τα standards των αντρών? Δηλαδή ακόμα και για ένα one night stand να καταλήγουν με κοπέλες που δε τις βρίσκουν ελκυστικές απλά για να τους φύγει η καύλα. Δηλαδή ξέρω από φίλους μου αγόρια ξέρω ότι πολύ απλά κάνουν swipe right σε όλες και όταν γίνει το match βλέπουν εμφάνιση, από την άλλη δεν έχω γνωρίσει καμία κοπέλα, βάζω καί τόν εαυτό μου μέσα που να τό κάνει αυτό , κάτιπου μπορεί να εξηγεί το γιατί έχουμε τόσα matches ενώ είμαστε ένα τίμιο 6-6,5 πχ
Οι βαθμολογίες δεν μπορούν να είανι προσβλητικές, καθώς διαμορφώνονται από την πραγματικότητα. Είναι σα να λες πως η ράτσα είναι προσβλητική, επειδή οι μαύροι π.χ. δεν προτιμούνται. Ναι οι άντρες έχουν χαμηλότερα στάνταρ ή καλύτερα δεν έχουν το κίνδυνο να πάνε με μια άγνωστη γυναίκα σε τέτοιο βαθμό που τον έχουν οι γυναίκες. Αυτό όμως είναι τελείως μα τελείως άσχετο με αυτό που είπα, όπως και τό ότι οι άντρες απλά κάνουν swipe από δω κι από κει, κάτι που θα οδηγήσει σε shadowbans και ούτε έχει νόημα πέρα απ' αυτό.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι κατηγόρησε κανεις κάποιον. Ούτε αναφέρθηκε ότι η αυταρέσκεια της γυναίκας είναι αρνητική και επιζημια. Δεν υπήρξε πουθενά στα (τελευταία) σχόλια κάτι τέτοιο. Ούτε φυσικά ρίχτηκε το φταίξιμο στις γυναίκες :
Η διατύπωση του τίτλου υποδηλώνει ότι οι γυναίκες εισπράττουν επιβεβαίωση αλλά τώρα τελευταία αρχίζουν και παίρνουν παραπάνω από ό,τι τους αρμόζει (!!!). Αυτό από τον θεματοθέτη μάλλον κρίθηκε ως κακό και είπε να διερωτηθεί δημόσια. Επίσης, η αυταρέσκεια έχει αρνητική χροιά και δεν χρησιμοποιείται για να παινέψουμε κάποιον. Μάλλον το αντίθετο. Κάποιος με βασική γνώση ελληνικών μπορεί να το αντιληφθεί αυτό πιστεύω.
Δεν μιλησα για καμιά έρευνα και για κανένα γονίδιο.
Well, όταν μιλάς για την "φύση" κάποιου, αυτό κάνεις. Υποδηλώνεις ότι αυτά τα χαρακτηριστικά ενυπάρχουν μέσα του από την γέννησή του. Οπότε, εξήγησέ μας από που προκύπτει ότι οι γυναίκες είναι αυτάρεσκες και ανταγωνιστικές μεταξύ τους.
Μόνη σου ανέφερες ότι λίγο πολύ όλες οι γυναίκες μεγαλώνουν δίνοντας βάση στην εμφάνιση.
Ακριβώς. Είπα ότι μεγαλώνουν έτσι, ότι δηλαδή μας μαθαίνουν να φερόμαστε έτσι. Αυτό δεν υπονοεί ότι γεννήθηκαμε έτσι. Ξανά, η βασική γνώση ελληνικών βοηθάει στην κατανόηση.
Πως να το κάνουμε παιδιά. Αυτό ισχύει.
Ναι, από που κι ως που; Πες μας να μάθουμε κι εμείς.
Τώρα αν εσύ βλέπεις "κατηγορώ" παντού και θες να γίνεις υπερασπιστής των ανυπαρκτων αδυνατων... Τι να σου πω...
Δεν θα ήθελα να μου πεις κάτι παραπάνω. Μόνο ν' απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έκανα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Αν μια γυναίκα φτιάξει ένα προφιλ σε ένα site για σεξ/γνωριμίες αυτομάτως θα βρει πολλά μηνύματα ακόμα και αν δεν είναι ιδιαίτερα εμφανίσιμη σύμφωνα με τα πρότυπα ομορφιάς που έχουν καθιερωθεί ( να ειναι αδύνατη, νέα κλπ.) Δεν ισχύει το ίδιο για τον μέσο άντρα. Αυτό είναι δεδομένο. Οπότε οι γυναίκες πράγματι παίρνουν μεγαλύτερη επιβεβαίωση και δεν νομίζω πως αυτό ειναι σεξιστικό. Το αν ειναι καλό ή οχι, το κρίνει ο κάθε ένας-μία. Ακόμα και το γεγονός πως οι περισσότεροι θεωρούμε πως πρέπει ο άντρας να κάνει το πρώτο βήμα (ενώ άνετα μπορεί να το κάνει μια γυναίκα αν τις αρέσει κάποιος) λέει πολλά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι βαθμολογίες δεν μπορούν να είανι προσβλητικές, καθώς διαμορφώνονται από την πραγματικότητα. Είναι σα να λες πως η ράτσα είναι προσβλητική, επειδή οι μαύροι π.χ. δεν προτιμούνται. Ναι οι άντρες έχουν χαμηλότερα στάνταρ ή καλύτερα δεν έχουν το κίνδυνο να πάνε με μια άγνωστη γυναίκα σε τέτοιο βαθμό που τον έχουν οι γυναίκες. Αυτό όμως είναι τελείως μα τελείως άσχετο με αυτό που είπα, όπως και τό ότι οι άντρες απλά κάνουν swipe από δω κι από κει, κάτι που θα οδηγήσει σε shadowbans και ούτε έχει νόημα πέρα απ' αυτό.
Εκτός θέματος αλλά: Οι μαύροι δε προτιμούνται ίσως επειδή υπάρχουν και ρατσιστικά κατάλοιπα ριζωμένα μέσα μας ή ίσως πολύ απλά μπορεί σε κάποιο άτομο να μην τον έλκουν άνθρωποι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Το ότι οι άντρες δεν έχουν την αίσθηση κινδύνου τόσο ώστε να πάνε με μία τελείως άγνωστη κοπέλα μήπως πηγάζει απο το γεγονός απο όλες αυτές τις ιστορίες που ακούμε περί γνωριμιών μέσω ίντερνετ που κατέληξαν σε τραγωδίες που, what a surprise, θύματα είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων γυναίκες;

Well, εσύ ανέφερες ότι λιγότερο όμορφες γυναίκες έχουν περισσότερα matches απ'ότι άντρες " στα ίδια κυβικά". Well, σου εξήγησα τι ακριβώς συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις οπότε δε θεωρώ ότι η απάντηση Μου είναι τελείως άσχετη. Προσωπικά θεωρώ ότι όταν πάς να γνωρίσεις έναν άνθρωπο μέσω dating app βασική προϋπόθεση είναι να σου αρέσει εξωτερικά από τις φωτογραφίες (και να μην έχει άθλιες ατάκες στο προφίλ του ή τέρμα καγκουρικες φωτογραφίες). Έχοντας χρησιμοποιήσει tinder για πολύ λίγο καιρο κατάλαβα ότι όσα matches και να έχεις, αν ενδιαφέρεσαι για πραγματική συζήτηση πέρα από τό γειά σου τί κάνεις, δύσκολα τα πράγματα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα social media τον τελευταίο καιρό αποκτούν μια πάρα πολύ κακή επιρροή στην κοινωνία, σε πολλαπλά επίπεδα, όχι μόνο κοινωνικά, αλλά και πολιτικά, οικονομικά κλπ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Η επιρροή στις γυναίκες είναι μόνο ένα κομμάτι αυτών. Προσωπικά, για κάποιον παράξενο λόγο, τα πηγαίνω καλά μόνο με κοπέλες που απέχουν τελείως από τα social media ή που ποστάρουν πολύ σπάνια περιεχόμενο. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί αλλά αυτό βλέπω να συμβαίνει, παρόλο που και εγώ είμαι αρκετά ενεργός σε αυτά.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η διατύπωση του τίτλου υποδηλώνει ότι οι γυναίκες εισπράττουν επιβεβαίωση αλλά τώρα τελευταία αρχίζουν και παίρνουν παραπάνω από ό,τι τους αρμόζει (!!!). Αυτό από τον θεματοθέτη μάλλον κρίθηκε ως κακό και είπε να διερωτηθεί δημόσια.
Δεν απάντησα ακριβώς στο ερώτημα του θεματοθετη το οποίο ναι πιστεύω πως είναι κατηγορητικο, αλλά εν μέρει αυθόρμητο. Όπως ανέφερα και παραπάνω είναι απλά ένας προβληματισμος. Και οι γυναίκες θα ρωτήσουν με την ίδια χροιά το "γιατί οι άνδρες κερατωνουν;". Δεν σημαίνει όμως πως όλοι κερατωνουν... Ας μην μείνουμε απλά σε έναν τίτλο.
Επίσης, η αυταρέσκεια έχει αρνητική χροιά και δεν χρησιμοποιείται για να παινέψουμε κάποιον. Μάλλον το αντίθετο. Κάποιος με βασική γνώση ελληνικών μπορεί να το αντιληφθεί αυτό πιστεύω.
Ούτε παινεψα, ούτε κατηγόρησα. Αντε πάλι από την αρχή. Ανέφερα κάτι το οποίο, αν θες, για να είμαι πιο σαφής έχω αντιληφθεί πως συμβαίνει πολύ πολύ συχνά. Η γυναίκα δεν είναι τυχαία το ωραίο φύλο. Θα περιποιηθει τον εαυτό της, θα ντυθεί ωραία, θα αντλήσει αυτοπεποίθηση από αυτό. Είναι η φύση της ρε παιδιά. Γιατί θα πρέπει να παραπεμπουμε σε έρευνες και μελέτες. Το ότι είναι αυτάρεσκος κάποιος δεν σημαίνει πως δεν είναι και άξιος. Τόσα άλλα χαρακτηριστικά μπορεί να έχει. Κάποιες φορές απλά σε κάποιους ανθρώπους αυτό το χαρακτηριστικό εμφανίζεται στην υπερβολική του μορφή, ειδικότερα θα πω και πάλι τώρα στην εποχή των σοσιαλ. Και πάλι θα αναφέρω πως δεν μίλησα για γυναίκες μόνο παρόλο που θέλεις να το γυρίσεις εκεί.. Δυστυχώς οι χαρακτήρες και τα φύλα διαθέτουν διαφορα χαρακτηριστικά, το κάθε φύλο διαθέτει σε μεγαλύτερο ποσοστό ένα χαρακτηριστικό σε σχέση με το αντίθετο φύλο. Τα χαρακτηριστικά αυτα τα κάνουν (τα φύλα) μοναδικα. Ας μην αναιρεσουμε ολόκληρη βιολογία φύλων και σύστημα ορμονών.
Well, όταν μιλάς για την "φύση" κάποιου, αυτό κάνεις. Υποδηλώνεις ότι αυτά τα χαρακτηριστικά ενυπάρχουν μέσα του από την γέννησή του. Οπότε, εξήγησέ μας από που προκύπτει ότι οι γυναίκες είναι αυτάρεσκες και ανταγωνιστικές μεταξύ τους.
Επειδή κουράστηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια. Θα κάνω μια ερώτηση. Γιατί να μην είναι εφόσον όλοι οι άνθρωποι είμαστε σε έναν βαθμό ανταγωνιστικοι (δεν είναι πάντα κακό) και σε έναν βαθμό αυτάρεσκοι;; Πιστεύω πως μόνη σου είσαι προκατειλλημενη και απλά συνεχίζεις μια ανούσια επίθεση.
Ακριβώς. Είπα ότι μεγαλώνουν έτσι, ότι δηλαδή μας μαθαίνουν να φερόμαστε έτσι. Αυτό δεν υπονοεί ότι γεννήθηκαμε έτσι. Ξανά, η βασική γνώση ελληνικών βοηθάει στην κατανόηση.
Είναι ένας συνδυασμός του περιβάλλοντος και των εγγενών χαρακτηριστικών του φύλου.
Ναι, από που κι ως που; Πες μας να μάθουμε κι εμείς.
Και πάλι επίθεση χωρίς ουσία
Δεν θα ήθελα να μου πεις κάτι παραπάνω.
Εγω θα προσπαθούσα στη θέση σου να δω τα πράγματα πιο ανοιχτά και όχι προκατειλλημενα και από θέση αμυνας. Καλή συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν απάντησα ακριβώς στο ερώτημα του θεματοθετη το οποίο ναι πιστεύω πως είναι κατηγορητικο, αλλά εν μέρει αυθόρμητο. Όπως ανέφερα και παραπάνω είναι απλά ένας προβληματισμος. Και οι γυναίκες θα ρωτήσουν με την ίδια χροιά το "γιατί οι άνδρες κερατωνουν;". Δεν σημαίνει όμως πως όλοι κερατωνουν... Ας μην μείνουμε απλά σε έναν τίτλο.

Ούτε παινεψα, ούτε κατηγόρησα. Αντε πάλι από την αρχή. Ανέφερα κάτι το οποίο, αν θες, για να είμαι πιο σαφής έχω αντιληφθεί πως συμβαίνει πολύ πολύ συχνά. Η γυναίκα δεν είναι τυχαία το ωραίο φύλο. Θα περιποιηθει τον εαυτό της, θα ντυθεί ωραία, θα αντλήσει αυτοπεποίθηση από αυτό. Είναι η φύση της ρε παιδιά. Γιατί θα πρέπει να παραπεμπουμε σε έρευνες και μελέτες. Το ότι είναι αυτάρεσκος κάποιος δεν σημαίνει πως δεν είναι και άξιος. Τόσα άλλα χαρακτηριστικά μπορεί να έχει. Κάποιες φορές απλά σε κάποιους ανθρώπους αυτό το χαρακτηριστικό εμφανίζεται στην υπερβολική του μορφή, ειδικότερα θα πω και πάλι τώρα στην εποχή των σοσιαλ. Και πάλι θα αναφέρω πως δεν μίλησα για γυναίκες μόνο παρόλο που θέλεις να το γυρίσεις εκεί.. Δυστυχώς οι χαρακτήρες και τα φύλα διαθέτουν διαφορα χαρακτηριστικά, το κάθε φύλο διαθέτει σε μεγαλύτερο ποσοστό ένα χαρακτηριστικό σε σχέση με το αντίθετο φύλο. τα χαρακτηριστικά αυτα τα κάνουν (τα φύλα) μοναδικα. Ας μην αναιρεσουμε ολόκληρη βιολογία φύλων και σύστημα ορμονών.

Επειδή κουράστηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια. Θα κάνω μια ερώτηση. Γιατί να μην είναι εφόσον όλοι οι άνθρωποι είμαστε σε έναν βαθμό ανταγωνιστικοι (δεν είναι πάντα κακό) και σε έναν βαθμό αυτάρεσκοι;; Πιστεύω πως μόνη σου είσαι προκατειλλημενη και απλά συνεχίζεις μια ανούσια επίθεση.

Είναι ένας συνδυασμός του περιβάλλοντος και των εγγενών χαρακτηριστικών του φύλου.

Και πάλι επίθεση χωρίς ουσία

Εγω θα προσπαθούσα στη θέση σου να δω τα πράγματα πιο ανοιχτά και όχι προκατειλλημενα και από θέση αμυνας. Καλή συνέχεια.
Εντάξει, κατάλαβα πολλά από αυτή την απάντηση. Καλή συνέχεια και σε σένα.

Edit: Θα σταθώ μόνο στο εξής. Οι έρευνες και οι παραπομπές χρειάζονται σε μια συζήτηση για να στηρίξουμε τα λεγόμενά μας. Ειδάλλως, μιλάμε για αυθαίρετα συμπεράσματα και απόψεις καφενείου. Το ότι πεισματικά αρνείσαι να παραδεχθείς ότι απλώς εκφράζεις την δική σου άποψη (οι γυναίκες είναι αυτάρεσκες και μεταξύ τους ανταγωνιστικές) διαιωνίζοντας στερεότυπα και πως δεν έχεις διαβάσει τίποτα πάνω σε αυτό δεν βοηθάει την συζήτηση να πάει παρακάτω. Συν του ότι εκλαμβάνεις ως επίθεση το ότι ο συνομιλητής σου σου ζητά πηγές. Άρα, καλώς κάνεις και την σταματάς εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν απάντησα ακριβώς στο ερώτημα του θεματοθετη το οποίο ναι πιστεύω πως είναι κατηγορητικο, αλλά εν μέρει αυθόρμητο. Όπως ανέφερα και παραπάνω είναι απλά ένας προβληματισμος. Και οι γυναίκες θα ρωτήσουν με την ίδια χροιά το "γιατί οι άνδρες κερατωνουν;". Δεν σημαίνει όμως πως όλοι κερατωνουν... Ας μην μείνουμε απλά σε έναν τίτλο.

Ούτε παινεψα, ούτε κατηγόρησα. Αντε πάλι από την αρχή. Ανέφερα κάτι το οποίο, αν θες, για να είμαι πιο σαφής έχω αντιληφθεί πως συμβαίνει πολύ πολύ συχνά. Η γυναίκα δεν είναι τυχαία το ωραίο φύλο. Θα περιποιηθει τον εαυτό της, θα ντυθεί ωραία, θα αντλήσει αυτοπεποίθηση από αυτό. Είναι η φύση της ρε παιδιά. Γιατί θα πρέπει να παραπεμπουμε σε έρευνες και μελέτες. Το ότι είναι αυτάρεσκος κάποιος δεν σημαίνει πως δεν είναι και άξιος. Τόσα άλλα χαρακτηριστικά μπορεί να έχει. Κάποιες φορές απλά σε κάποιους ανθρώπους αυτό το χαρακτηριστικό εμφανίζεται στην υπερβολική του μορφή, ειδικότερα θα πω και πάλι τώρα στην εποχή των σοσιαλ. Και πάλι θα αναφέρω πως δεν μίλησα για γυναίκες μόνο παρόλο που θέλεις να το γυρίσεις εκεί.. Δυστυχώς οι χαρακτήρες και τα φύλα διαθέτουν διαφορα χαρακτηριστικά,τα οποία τους/τα κάνουν μοναδικα. Ας μην αναιρεσουμε ολόκληρη βιολογία φύλων και σύστημα ορμονών.

Επειδή κουράστηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια. Θα κάνω μια ερώτηση. Γιατί να μην είναι εφόσον όλοι οι άνθρωποι είμαστε σε έναν βαθμό ανταγωνιστικοι (δεν είναι πάντα κακό) και σε έναν βαθμό αυτάρεσκοι;; Πιστεύω πως μόνη σου είσαι προκατειλλημενη και απλά συνεχίζεις μια ανούσια επίθεση.

Είναι ένας συνδυασμός του περιβάλλοντος και των εγγενών χαρακτηριστικών του φύλου.

Και πάλι επίθεση χωρίς ουσία

Εγω θα προσπαθούσα στη θέση σου να δω τα πράγματα πιο ανοιχτά και όχι προκατειλλημενα και από θέση αμυνας. Καλή συνέχεια.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται σε αυτό, όταν αναφερόμαστε στη φύση, δηλαδή στη βιολογία πρώτον είτε θα πρέπει νά έχουμε καμία πηγή που να λέει ότι βρέθηκε το γονίδιο που οι γυναίκες φοράνε κραγιόν, είτε θα πρέπει να είμαστε φυσιολάτρες :P, είτε ταραραραααααν να αντιληφθούμε το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο βρισκόμαστε. Στην αρχαιότητα οι άντρες βαφοντουσαν, πρώτοι οι άντρες φόρεσαν τακούνια. Θα είχε νόημα αν έλεγα λοιπόν ότι είναι στη φύση των αντρών να φοράνε τακούνια; Θα έβγαζε πολύ νόημα; Βρισκόμαστε σε μια κοινωνία όπου οι γυναίκες " πρέπει" να βαφομαστε για να θεωρουμαστε περιποιημένες. Εδώ στην Ολλανδία που βρίσκομαι παίζει να είμαι από τις ελάχιστες κοπέλες που είναι στη βιβλιοθήκη φορώντας σκιά καί κραγιόν γιατί βρίσκομαι σε ένα εντελώς διαφορετικό κοινωνικό πλαίσιο αν και είμαι σε μία ευρωπαϊκή χώρα. Δε ξέρω ποια ορμόνη κάνει τις γυναίκες να φοράνε κραγιόν ή τους άντρες καί ασχολήθηκα με τις ορμόνες καί την ανθρώπινη βιολογία Στις σπουδές μου. Φτάνει λοιπόν με την ανθρώπινη φύση και τι είναι φυσιολογικό, φυσιολογική είναι και η ομοφυλοφιλία γιατί εμφανίζεται παντού στη φύση όμως όλοι οι ομοφοβικοί χαρακτηρίζουν τους ομοφυλόφιλους ως μη φυσιολογικούς.

Για τον ανταγωνισμό μεταξύ των γυναικών φταίει σε ένα τεράστιο βαθμό η πατριαρχική κοινωνία που ζούμε, δυστυχώς όμως επειδή το φόρουμ βγάζει σπυράκια όταν ακούει κάτΙαληι τέτοιες λέξεις δε θα επεκταθω
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Για σενα όχι.
Για μένα ναι.
Σίγουρα δεν ισχύει σε όλες αλλα δεν μπορώ να το ποσοτικοποιησω. Είναι το περίφημο σλόγκαν <<Όλα για την εικόνα >> που ξεχνάνε μερικοί και μερικές από που προέρχονται

Για ποιο λόγο συνεχώς μετατρέπουμε την προσωπική μας άποψη σε γενική;

Μου θύμισε ιστορία καλοκαιρινή 2021 που το ίδιο άτομο έλεγε ότι αναζητάει μπλα μπλα μπλα μπλα και δευτερόλεπτα μετά να σχολιάζει : <<Α έχει και Mercedes >>.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο ψύχραιμα γίνεται σε αυτό, όταν αναφερόμαστε στη φύση, δηλαδή στη βιολογία πρώτον είτε θα πρέπει νά έχουμε καμία πηγή που να λέει ότι βρέθηκε το γονίδιο που οι γυναίκες φοράνε κραγιόν, είτε θα πρέπει να είμαστε φυσιολάτρες :P, είτε ταραραραααααν να αντιληφθούμε το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο βρισκόμαστε. Στην αρχαιότητα οι άντρες βαφοντουσαν, πρώτοι οι άντρες φόρεσαν τακούνια. Θα είχε νόημα αν έλεγα λοιπόν ότι είναι στη φύση των αντρών να φοράνε τακούνια; Θα έβγαζε πολύ νόημα; Βρισκόμαστε σε μια κοινωνία όπου οι γυναίκες " πρέπει" να βαφομαστε για να θεωρουμαστε περιποιημένες. Εδώ στην Ολλανδία που βρίσκομαι παίζει να είμαι από τις ελάχιστες κοπέλες που είναι στη βιβλιοθήκη φορώντας σκιά καί κραγιόν γιατί βρίσκομαι σε ένα εντελώς διαφορετικό κοινωνικό πλαίσιο αν και είμαι σε μία ευρωπαϊκή χώρα. Δε ξέρω ποια ορμόνη κάνει τις γυναίκες να φοράνε κραγιόν ή τους άντρες καί ασχολήθηκα με τις ορμόνες καί την ανθρώπινη βιολογία Στις σπουδές μου. Φτάνει λοιπόν με την ανθρώπινη φύση και τι είναι φυσιολογικό, φυσιολογική είναι και η ομοφυλοφιλία γιατί εμφανίζεται παντού στη φύση όμως όλοι οι ομοφοβικοί χαρακτηρίζουν τους ομοφυλόφιλους ως μη φυσιολογικούς.

Για τον ανταγωνισμό μεταξύ των γυναικών φταίει σε ένα τεράστιο βαθμό η πατριαρχική κοινωνία που ζούμε, δυστυχώς όμως επειδή το φόρουμ βγάζει σπυράκια όταν ακούει κάτΙαληι τέτοιες λέξεις δε θα επεκταθω
γονίδια; εξέλιξη; Δαρβίνος; τι λες; μήπως διάβασες τίποτα;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Αν μια γυναίκα φτιάξει ένα προφιλ σε ένα site για σεξ/γνωριμίες αυτομάτως θα βρει πολλά μηνύματα ακόμα και αν δεν είναι ιδιαίτερα εμφανίσιμη σύμφωνα με τα πρότυπα ομορφιάς που έχουν καθιερωθεί ( να ειναι αδύνατη, νέα κλπ.) Δεν ισχύει το ίδιο για τον μέσο άντρα. Αυτό είναι δεδομένο. Οπότε οι γυναίκες πράγματι παίρνουν μεγαλύτερη επιβεβαίωση και δεν νομίζω πως αυτό ειναι σεξιστικό. Το αν ειναι καλό ή οχι, το κρίνει ο κάθε ένας-μία. Ακόμα και το γεγονός πως οι περισσότεροι θεωρούμε πως πρέπει ο άντρας να κάνει το πρώτο βήμα (ενώ άνετα μπορεί να το κάνει μια γυναίκα αν τις αρέσει κάποιος) λέει πολλά.
Αυτό οφείλεται καθαρά στους άνδρες.
Πχ. Η είσοδος σε κάποιο κλαμπ θα απαγορευτεί σε μια παρέα αγοριών, έστω 4, ενώ θα επιτραπεί για μια παρέα κοριτσιών.

Εχουν χιλιοειπωθει.

Όπως επίσης για μια γυναίκα να κάνει σεξ είναι πολύ πιο εύκολο από το μέσο άνδρα.
Ευτυχώς ή δυστυχώς οι γυναίκες εχουν δικαίωμα επιλογής, κάτι που οι άνδρες δεν έχουν ή έχουν απειροελαχιστες εξαιρέσεις. Έτσι λοιπόν λαμβάνουν καθημερινα κάποια επιβεβαίωση που τους λείπει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα social media τον τελευταίο καιρό αποκτούν μια πάρα πολύ κακή επιρροή στην κοινωνία, σε πολλαπλά επίπεδα, όχι μόνο κοινωνικά, αλλά και πολιτικά, οικονομικά κλπ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Η επιρροή στις γυναίκες είναι μόνο ένα κομμάτι αυτών. Προσωπικά, για κάποιον παράξενο λόγο, τα πηγαίνω καλά μόνο με κοπέλες που απέχουν τελείως από τα social media ή που ποστάρουν πολύ σπάνια περιεχόμενο. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί αλλά αυτό βλέπω να συμβαίνει, παρόλο που και εγώ είμαι αρκετά ενεργός σε αυτά.
Σε κάτι συμφωνούμε
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εντάξει, κατάλαβα πολλά από αυτή την απάντηση. Καλή συνέχεια και σε σένα.

Edit: Θα σταθώ μόνο στο εξής. Οι έρευνες και οι παραπομπές χρειάζονται σε μια συζήτηση για να στηρίξουμε τα λεγόμενά μας. Ειδάλλως, μιλάμε για αυθαίρετα συμπεράσματα και απόψεις καφενείου. Το ότι πεισματικά αρνείσαι να παραδεχθείς ότι απλώς εκφράζεις την δική σου άποψη (οι γυναίκες είναι αυτάρεσκες και μεταξύ τους ανταγωνιστικές) διαιωνίζοντας στερεότυπα και πως δεν έχεις διαβάσει τίποτα πάνω σε αυτό δεν βοηθάει την συζήτηση να πάει παρακάτω. Συν του ότι εκλαμβάνεις ως επίθεση το ότι ο συνομιλητής σου σου ζητά πηγές. Άρα, καλώς κάνεις και την σταματάς εδώ.
Οι έρευνες ξεκινούν από ισχυρισμούς οι οποίοι περιμένουν να αποδειχθούν. Δεν σημαίνει ότι ισχύουν πάντα ούτε ότι θα ισχύουν για πάντα. Δεν μίλησα για κανένα γονίδιο του κραγιόν και άλλα τέτοια. Ούτε ότι αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος δεν είναι και φυσιολογικός. Αυτά είναι λόγια και συμπεράσματα που βγαίνουν εκ των υστέρων χωρίς καμία ουσία. Έρευνες πάνω στα φύλα έχουν ήδη γίνει χρόνια τώρα. Είναι διαφορετικά. Αλλά χαρακτηριστικά το ένα αλλά το άλλο. Δεν χρειάζονται σπουδές πάνω σε αυτό. Στοιχειώδεις γνώσεις βιολογίας χρειάζονται. (ΧΧ, ΧΥ). Τώρα όλα τα άλλα που εξάγονται ερήμην χωρίς να έχουν ειπωθεί δεν ξέρω που αποσκοπούν.
Πραγματικά τι είναι αυτό που θέλετε να αποδείχθει, τι ισχυριζεστε; δεν το έχω καταλάβει από τον σχολιασμό;;; Δεν καταλαβαίνω το σημείο αντίρρησης...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top