Εκλογές ΗΠΑ 2020

Ποιος πιστεύετε ότι θα νικήσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Δημοκρατικό κόμμα

    Ψήφοι: 14 34.1%
  • Ρεπουμπλικανικό κόμμα

    Ψήφοι: 20 48.8%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 7 17.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
τα οποια σκουπιδια οπως λες κρατανε αρχειο, τι θες να σου δειχνω το καθε τι λεει;

Επίσημες δημοσκοπήσεις από τα αμερικανικά και τα τοπικά κανάλια του Michigan!!!Δεν ξέρω τις άλλες τις σαβούρες που τις βρήκες.Εκτός αν δεν εμπιστεύεσαι τις δημοσκοπήσεις των ΜΜΕ εκεί μαζί σου και εγώ.
530098F4-BC8C-4DC2-A075-4FB5FD0560CE.png
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Επίσημες δημοσκοπήσεις από τα αμερικανικά και τα τοπικά κανάλια του Michigan!!!Δεν ξέρω τις άλλες τις σαβούρες που τις βρήκες.Εκτός αν δεν εμπιστεύεσαι τις δημοσκοπήσεις των ΜΜΕ εκεί μαζί σου και εγώ.
View attachment 71260
ενω μεταξυ ο 1ος σνυδεσμος που με εβαλες ειναι "οι ιδιες περιπου σαβουρες" που λες και μου δειχνεις πολλά LV
οχι κατι έγκυρο δηλαδή
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
ενω μεταξυ ο 1ος σνυδεσμος που με εβαλες ειναι "οι ιδιες περιπου σαβουρες" που λες και μου δειχνεις πολλά LV
οχι κατι έγκυρο δηλαδή

ο δεύτερος σύνδεσμος είναι όλες οι δημοσκοπήσεις των καναλιών όπου έδειχναν την Χιλαρι να είναι σταθερά πρώτη.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
  1. The one with the Supreme Court
  2. The one with the Muslim travel ban
  3. The One with the Conflict of Interest
  4. The one with the family separation
Έχω και άλλα αν θες, αυτά ήταν τα πρώτα που ήρθαν στο νου. Εσύ, έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένα που έκανε σωστό; Συγκεκριμένο μέτρο όμως, που να έγινε πράξη, όχι λόγια. =)
1) Με λίγα λόγια μας λες ότι οι δικαστές δεν είναι δικαστές αλλά πολιτικοί. Μπράβο, έχεις πιάσει το νόημα...
Πέρα απ' αυτό, από πάντα ο πρόεδρος πρότεινε κάποιον και τον ενέκρινε η Γερουσία. Τόσα χρόνια. Ξαφνικά πρότεινε ο Τραμπ κάποιον, "μηηηη κακόοοοο".

2) Τα περισσότερα είναι για Immigrant visas. Δε ξέρω αν ξέρεις τι σημαίνει immigrant visa, αλλά σίγουρα όχι απλά "δε μπαίνεις στη χώρα". Πέρα απ'αυτό, υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να μένεις σε μια χώρα χωρίς να έχεις immigrant visa/permanent resident visa και μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση μπορείς να αρκεστείς σε αυτούς. ΔΕΝ σχετίζεται με πρόσφυγες το συγκεκριμένο μέτρο. Επίσης πάρα πολλές χώρες έχουν τις ΗΠΑ σε black list, άρα δεν είναι μονόπλευρο. Aς μην αναφερθούμε καν στο γεγονόες ότι υπάρχουν και exceptions...
Σε σκέψεις σε έβαλε καθόλου το γιατί έγινε αυτό παρόλα αυτά; Ή μήπως είσαι κι εσύ απ'αυτούς που "θεωρούν ότι το Ισλάμ δεν έκανε κανένα κακό και πίσω απ'όλα είναι οι ΗΠΑ"; Κρίμα, είχαμε και 9/11 τις προάλλες...

3) Να μιλάνε για conflicts of interest για ένα πρόεδρο είναι αστείο... Άμα είναι παράνομος, θα το κρίνουν οι ειδικοί.

4) Κάτι που τελικά σταμάτησε...

Γενικότερα πρέπει να σε προβληματίσει ότι όλα όσα ανέφερες είναι λαϊκίστικα και κινούνται στην ίδια σφαίρα.

Και μιας και με ρώτησες, χωρίς πηγές (όχι γιατί δεν υπάρχουν αλλά γιατί η πηγή είναι πάντα biased):
1) Coronavirus Aid Relief
2) America First με ό,τι προεκτάσεις έχει (πχ. επιτέλους κάποιος άρχισε να βάζει στη θέση της την Κίνα)
3) Μείωση του CO2 μειώνοντας το λιγνίτη και αυξάνοντας το φυσικό αέριο
4) Τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας εδώ και 10ετίες
5) Μεγάλη αύξηση λατίνων και μαύρων ψηφοφόρων σε Ρεπουμπλικάνο υποψήφιο

Μην ξεχνάς κάτι σημαντικό. Ένας υποψήφιος δεν κρίνεται ποτέ out of context, πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τον "αντίπαλο". Και μιλάμε για ένα άνθρωπο που πέρα από το ότι δε μπορεί να μιλήσει, υποστηρίζει μαρξιστικές ιδεολογίες (κάτι που για μένα στις ΗΠΑ έπρεπε να είναι παράνομο).

Edit: Ξέχασα και τη συμφωνία ΗΑΕ-Ισραήλ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Ε ναι, ενώ ο Trump είναι μία συγχρονη Σειρήνα - σου μιλάει και μαγεύεσαι ένα πράγμα.


Σωστά, για το θεαθήναι γίνονται όλα, άλλωστε δεν έχουν κοινωνικά προβλήματα εκεί. Τα έλυσε όλα ο Trump :P

Τουλάχιστον μπορεί να μιλήσει και να συνεννοηθεί μια χαρά ενώ η ρητορική του είναι αντικειμενικά εξαιρετική.

Τα social issues τα προωθούσαν ανέκαθεν οι Δημοκρατικοί που μέσα σε αυτούς εντάσσονται όλες οι τρομοκρατικές αριστερές οργανώσεις. Ο Trump ευτυχώς προωθεί το σύστημα επίλυσης των εσωτερικών προβλημάτων ενώ οι Δημοκρατικοί γενικά προωθούν την εξωτερική επιθετική πολιτική ( επί Ομπάμα οι πόλεμοι σε Συρία, Λιβύη, Υεμένη, Ιράκ ). Το μόνο κακό των Ρεπουμπλικάνων ήταν ο Μπους που ξεκίνησε τον πόλεμο κατά της Τρομοκρατίας σε Αφγανιστάν και Ιράκ. Ο Trump απέσυρε όλες τις στρατιωτικές μονάδες από Συρία ενώ δεν εμπλέκεται στον Δεύτερο Λιβυκό Πόλεμο ούτε στην Υεμένη. Σίγουρα έκανε κάτι καλό για τον κόσμο.

  1. The one with the Supreme Court
  2. The one with the Muslim travel ban
  3. The One with the Conflict of Interest
  4. The one with the family separation
Έχω και άλλα αν θες, αυτά ήταν τα πρώτα που ήρθαν στο νου. Εσύ, έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένα που έκανε σωστό; Συγκεκριμένο μέτρο όμως, που να έγινε πράξη, όχι λόγια. =)

Σου απάντησαν οι άλλοι στα υπόλοιπα πολύ καλά. Ωστόσο εντύπωση μου προκαλεί το δεύτερο που αναφέρεις. Η Αμερική αν μη τι άλλο και όλη η Δύση τις τελευταίες δύο δεκαετίες έχει υποφέρει τα πάνδεινα από την επιθετική θρησκεία του Ισλάμ, ιδίως όταν το Ισλαμικό Κράτος ήταν στα πάνω του στην Συρία ( δεν ξεχνάμε τις τρομοκρατικές επιθέσεις της 13ης Νοεμβρίου του 2015 στο Παρίσι ). Είναι ένας σχετικά νόμος που προωθεί τον θρησκευτικό ρατσισμό και σίγουρα δεν είναι όλοι οι Μουσουλμάνοι δολοφόνοι, εξτρεμιστές, βιαστές και τα λοιπά αλλά μιλάμε για μία χώρα που υπέφερε πολλά τα τελευταία χρόνια.

Όποιος και να βγει το ίδιο ουσιαστικά θα είναι αλλά έτσι μόνο και μόνο για nationalism & conservatism

TEAM TRUMP 2020 ( αν και για να είμαι ειλικρινής με τρώει υπερβολικά πολύ να δω το πως θα είναι οι ΗΠΑ με πρόεδρο τον Biden ).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τουλάχιστον μπορεί να μιλήσει και να συνεννοηθεί μια χαρά ενώ η ρητορική του είναι αντικειμενικά εξαιρετική.

Τα social issues τα προωθούσαν ανέκαθεν οι Δημοκρατικοί που μέσα σε αυτούς εντάσσονται όλες οι τρομοκρατικές αριστερές οργανώσεις. Ο Trump ευτυχώς προωθεί το σύστημα επίλυσης των εσωτερικών προβλημάτων ενώ οι Δημοκρατικοί γενικά προωθούν την εξωτερική επιθετική πολιτική ( επί Ομπάμα οι πόλεμοι σε Συρία, Λιβύη, Υεμένη, Ιράκ ). Το μόνο κακό των Ρεπουμπλικάνων ήταν ο Μπους που ξεκίνησε τον πόλεμο κατά της Τρομοκρατίας σε Αφγανιστάν και Ιράκ. Ο Trump απέσυρε όλες τις στρατιωτικές μονάδες από Συρία ενώ δεν εμπλέκεται στον Δεύτερο Λιβυκό Πόλεμο ούτε στην Υεμένη. Σίγουρα έκανε κάτι καλό για τον κόσμο.



Σου απάντησαν οι άλλοι στα υπόλοιπα πολύ καλά. Ωστόσο εντύπωση μου προκαλεί το δεύτερο που αναφέρεις. Η Αμερική αν μη τι άλλο και όλη η Δύση τις τελευταίες δύο δεκαετίες έχει υποφέρει τα πάνδεινα από την επιθετική θρησκεία του Ισλάμ, ιδίως όταν το Ισλαμικό Κράτος ήταν στα πάνω του στην Συρία ( δεν ξεχνάμε τις τρομοκρατικές επιθέσεις της 13ης Νοεμβρίου του 2015 στο Παρίσι ). Είναι ένας σχετικά νόμος που προωθεί τον θρησκευτικό ρατσισμό και σίγουρα δεν είναι όλοι οι Μουσουλμάνοι δολοφόνοι, εξτρεμιστές, βιαστές και τα λοιπά αλλά μιλάμε για μία χώρα που υπέφερε πολλά τα τελευταία χρόνια.

Όποιος και να βγει το ίδιο ουσιαστικά θα είναι αλλά έτσι μόνο και μόνο για nationalism & conservatism

TEAM TRUMP 2020
Ρατσιστή 🤣🤣
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Υποστηρίζεις τον Trump? σεξιστής. Υποστηρίζεις την μη ανοχή σε τρομοκρατικές επιθέσεις; Θρησκευτικός ρατσιστής. Είσαι κατά της άμετρης παράτυπης μετανάστευσης; Φυλετικός ρατσιστής. Είσαι υπέρ της αληθινής ισότητας των φύλων χωρίς να υποβιβάζεται το αντρικό; Φαλλοκράτης.

Ο θαυμαστός κόσμος του 2020

Worrying, οι τέσσερις σημαντικές Πολιτείες-κλειδιά ανήκουν στον Biden ( Democratic Party ). Θέλω να πιστεύω ότι όταν αρχίσει η περίοδος των US presidential debates ( 29 Σεπτέμβρη - 22 Οκτώβρη 2020 ) η διαφορά θα αναχαιτιστεί υπέρ του Trump. Αν βγουν αυτά τα αποτελέσματα όντως τότε θα είναι μία σίγουρη καταστροφική ήττα και όλος ο πατριωτικός, συντηρητικός παγκόσμιος χώρος θα <<θρηνήσει>> την πτώση ενός από τους τελευταίους πατριώτες Προέδρους που έχουν μείνει στον Δυτικό κόσμο.

Screenshot_25.png
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Σενάρια νοθείας με επιστολικές ψήφους για να χάσει ο Τράμπ.


Εγώ σου είπα. Θα γίνει μεγάλος χαμός σε αυτές τις εκλογές. Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα έχει γίνει τέτοιο κοινωνικοπολιτικό χάος στις ΗΠΑ μετά τον Floyd που πραγματικά the tension is growing dangerously. Το χειρότερο σενάριο είναι να ηττηθεί ο Trump και να μην παραδώσει τον Λευκό Οίκο όπως λέει και ακόμα χειρότερα αν εμπλακεί ο στρατός σε αυτό. Οι Δημοκρατικοί έχουν στείλει ήδη επιστολές σε αξιωματικούς για να τους "υπενθυμίσουν" τον δημοκρατικό όρκο τους. Προβλέπεται μεγάλο παρασκήνιο.

Μετά από τέτοιους λόγους πως να μην θέλουν να βγάλουν εκτός τον ΗΓΕΤΑΡΟ από τον Λευκό Οίκο; Τους πονάει για αυτό θα κάνουν τα πάντα για να τον σταματήσουν. Μακάρι όντως αν ηττηθεί να μην παραδώσει τον Λευκό Οίκο. Φαίνεται άλλωστε ότι πάνε για νοθεία.


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Οι διαφορές θα μειώνονται. Είναι σίγουρο ότι δεν θα νικήσει κανένας με μεγάλη διαφορά από τον άλλο. Όπως είπα πιστεύω τον λαϊκό ψήφο θα τον πάρουν οι Δημοκρατικοί του Biden αλλά κάτι μου λέει ότι θα επαναληφθεί το ίδιο με το 2016 με την Hilari. Θα νικήσει ο Trump στις ψήφους των εκλεκτόρων. Θα δούμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Οι διαφορές θα μειώνονται. Είναι σίγουρο ότι δεν θα νικήσει κανένας με μεγάλη διαφορά από τον άλλο. Όπως είπα πιστεύω τον λαϊκό ψήφο θα τον πάρουν οι Δημοκρατικοί του Biden αλλά κάτι μου λέει ότι θα επαναληφθεί το ίδιο με το 2016 με την Hilari. Θα νικήσει ο Trump στις ψήφους των εκλεκτόρων. Θα δούμε.

ΟΙ Αμερικανοί πολίτες βαρέθηκαν να ακούν τους τεμπελιδες του Hollywood που φωνάζουν κατά του Τραμπ.Από πείσμα οι Αμερικανοί θα ψηφίσουν Ρεπουμπλικανούς
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
ΟΙ Αμερικανοί πολίτες βαρέθηκαν να ακούν τους τεμπελιδες του Hollywood που φωνάζουν κατά του Τραμπ.Από πείσμα οι Αμερικανοί θα ψηφίσουν Ρεπουμπλικανούς

Κοίτα φίλε μακάρι να γινόταν αυτό αλλά τα κινήματα του BLM καθώς και οι 207.000 νεκροί στις ΗΠΑ από τον COVID-19 έχει δώσει δύο υπερόπλα στα χέρια των Δημοκρατικών οι οποίοι τα αξιοποιούν στο έπακρο στα πλαίσια της αντιπολίτευσης. Αν δεν ήταν αυτά τότε ναι ρε προφανώς και οι Ρεπουμπλικάνοι θα πήγαιναν άνετα για δεύτερη τετραετία αν οι άλλοι βάζανε Biden για εκπρόσωπο. Τώρα ο κόσμος έχει αρχίσει να φοβάται με τις δήθεν χαζομάρες των white supermacists που υποτίθεται είναι οι Ρεπουμπλικάνοι. Θα δείξει, πάντως και ο Biden έκανε πολύ καλή ομιλία στην Βόρεια Καρολίνα προχθές. Του το δίνω αυτό. Θα την αναλύσω σε διαφορετικό post μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Άρχισαν και τα δικά μας τα παπαγαλάκια της νέας τάξης να προσπαθούν να ρίξουν στα μάτια μας τον Donald Trump


Δεν πιστεύουμε τα fake media.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Άρχισαν και τα δικά μας τα παπαγαλάκια της νέας τάξης να προσπαθούν να ρίξουν στα μάτια μας τον Donald Trump


Δεν πιστεύουμε τα fake media.

Όσο βλέπω κάθε μέρα τέτοια όλο και περισσότερο πιστεύω ότι είναι ανάγκη να ξαναβγεί ο Τράμπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Άρχισαν και τα δικά μας τα παπαγαλάκια της νέας τάξης να προσπαθούν να ρίξουν στα μάτια μας τον Donald Trump


Δεν πιστεύουμε τα fake media.

Ποιος διαβάζει ελληνικά ΜΜΕ;;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top