Εκλογές ΗΠΑ 2020

Ποιος πιστεύετε ότι θα νικήσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Δημοκρατικό κόμμα

    Ψήφοι: 14 34.1%
  • Ρεπουμπλικανικό κόμμα

    Ψήφοι: 20 48.8%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 7 17.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πρέπει να δώσουμε στο Biden μια ευκαιρία να κυβερνήσει!! Πιστεύω ότι σε πολλά θέματα θα πάει καλύτερα από τον trump.

Δεν θα την δώσουμε εμείς. Οι Αμερικανοί την δώσανε. Θα κριθεί και ο κύριος Biden. Εγώ προσωπικά αντικειμενικός είμαι εννοείται και έχει προοπτικές σε κάποια θέματα να αποδειχθεί μακράν καλύτερος όπως κλιματική αλλαγή, αντιμετώπιση πανδημίας, κοινωνικών ταραχών και στην εξωτερική πολιτική με την υπόλοιπη Δύση. Ωστόσο δεν πιστεύω ότι θα κατορθώσει στην οικονομία πολλά πράγματα. Κάτι μου λέει ότι μέσα σε αυτήν την τετραετία η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας ή θα περάσει οριστικά τις ΗΠΑ και σε ΑΕΠ ή θα έχει μειώσει τελείως την διαφορά όπου και θα είναι μη αναστρέψιμη. Αν ξαναρχίσει πολέμους με την μισή υφήλιο τότε το έχασαν το παιχνίδι οι ΗΠΑ οριστικά και αμετακλήτως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Δεν θα την δώσουμε εμείς. Οι Αμερικανοί την δώσανε. Θα κριθεί και ο κύριος Biden. Εγώ προσωπικά αντικειμενικός είμαι εννοείται και έχει προοπτικές σε κάποια θέματα να αποδειχθεί μακράν καλύτερος όπως κλιματική αλλαγή, αντιμετώπιση πανδημίας, κοινωνικών ταραχών και στην εξωτερική πολιτική με την υπόλοιπη Δύση. Ωστόσο δεν πιστεύω ότι θα κατορθώσει στην οικονομία πολλά πράγματα. Κάτι μου λέει ότι μέσα σε αυτήν την τετραετία η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας ή θα περάσει οριστικά τις ΗΠΑ και σε ΑΕΠ ή θα έχει μειώσει τελείως την διαφορά όπου και θα είναι μη αναστρέψιμη. Αν ξαναρχίσει πολέμους με την μισή υφήλιο τότε το έχασαν το παιχνίδι οι ΗΠΑ οριστικά και αμετακλήτως.
Κοιτά σίγουρα αν οι ΗΠΑ χάσουν την πρώτη θέση στο ΑΕΠ από την Κίνα θα πληγεί η εικόνα τους πολύ, όμως πρακτικά στην ζωή του Αμερικάνου δεν έχει καμία διαφορά, ο μέσος Αμερικανός ζει αιώνες καλύτερα από τον μέσο Κινέζο με το κατά κεφαλήν ΑΕΠ των ΗΠΑ στα 62.000$ ενώ αυτό της Κίνας μόλις στα 10.000$. Στην ουσία στην οικονομία αυτό κοιτάμε ώστε να δούμε ποσό αναπτυγμένη είναι μια οικονομία!!
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Θα πιστέψουμε το Τραμπ που λέει για νοθεία, χωρίς στοιχεία
Επι 4 χρονια πρηζαμε @@ για τα tantrum που εριξε η Χιλαρι με τους Ρωσους, αλλα εδω δΕν ΕχΕι ΣτΟιΧεΙα. Μη λεμε βλακειες, αν με τον τροπο που βγηκε ο Μπαιντεν εβγαινε ο Τραμπ, αυτη τη στιγμη θα ειχες τεραστιες διαδηλωσεις. Γιατι ειναι λιγο περιεργο εκει που κερδιζε, οι 4 τελευταιες κρισημες πολιτειες να αργουν να μετρησουν, να βγαζουν τεραστιες συμμετοχες, οπου ο Μπαιντεν να φτανει να παιρνει περισσοτερες ψηφους ακομα και απο Χιλαρι και Ομπαμα. Δεν ειναι αοριστο autistic screeching, εχει μια λογικη η κατηγορια, χωρις βεβαια να αποκλειεται το οτι τελικα αυτο μπορει και να ειναι το αποτελεσμα. Στο τελος της ημερας, που ειναι το προβλημα να γινει ελεγχος και μετρηση για το αποτελεσμα με εκπροσωπους και των δυο κομματων, ισως και εναν τριτο ανεξαρτητο, σε αυτες τις πολιτειες και οπου αλλου χρειαζεται, συμπεριλαμβανομενων και αυτων που κερδισε ο Τραμπ? Εμενα παντως μου φαινεται πως το μοναδικο ζητημα για παρα πολλους ηταν να φυγει ο πορτοκαλι χιτλερ, ανεξαρτητως κοστους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Τεράστια πορεία στην Washington υπέρ του Προέδρου Trump.

Να σημειώσουμε τα λόγια του Προέδρου:
They’re not after me, they’re after you, I’m simply in the way.


Εικόνα από την πορεία. Από το ειδησεογραφικό πρακτορείο Ruptly
Screenshot_14.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα πράγματα στις ΗΠΑ είναι πολύ άσχημα.Σήμερα είχαμε συγκρούσεις σε όλες τις πολιτείες μεταξύ οπαδών των 2 κομμάτων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα πράγματα στις ΗΠΑ είναι πολύ άσχημα.Σήμερα είχαμε συγκρούσεις σε όλες τις πολιτείες μεταξύ οπαδών των 2 κομμάτων.

Η Κίνα τα έχει λύσει αυτά εδώ και 70 χρόνια σχεδόν. Δεν θα έχεις διχασμό αν ποινικοποιήσεις όλα τα άλλα κόμματα και <<ειρηνικά>> αποσιωπάς τις <<κακές αντίπαλες>> φωνές ;) :P
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Χριστός και η Παναγία. Πριν λίγο άνοιξα το Twitter. Οι υποστηρικτές του Τραμπ έχουν φτάσει σε επίπεδο cultist και σχεδιάζουν όντως επανάσταση. Ακόμη και αν εξακριβωθεί ότι δεν έγινε νοθεία, πως θα ήταν δυνατόν να το αποδεχτούν αυτοί; Κάτι ήξερε ο Τραμπ και τους τάιζε τόση προπαγάνδα τέσσερα χρόνια τώρα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα πράγματα στις ΗΠΑ είναι πολύ άσχημα.Σήμερα είχαμε συγκρούσεις σε όλες τις πολιτείες μεταξύ οπαδών των 2 κομμάτων.

Για μας δεν έχει μεγάλη διαφορά, ο Μάνεσης και η εκπομπή του θα χάσουν το ενδιαφέρον που είχε μέχρι τώρα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Επι 4 χρονια πρηζαμε @@ για τα tantrum που εριξε η Χιλαρι με τους Ρωσους, αλλα εδω δΕν ΕχΕι ΣτΟιΧεΙα. Μη λεμε βλακειες, αν με τον τροπο που βγηκε ο Μπαιντεν εβγαινε ο Τραμπ, αυτη τη στιγμη θα ειχες τεραστιες διαδηλωσεις. Γιατι ειναι λιγο περιεργο εκει που κερδιζε, οι 4 τελευταιες κρισημες πολιτειες να αργουν να μετρησουν, να βγαζουν τεραστιες συμμετοχες, οπου ο Μπαιντεν να φτανει να παιρνει περισσοτερες ψηφους ακομα και απο Χιλαρι και Ομπαμα. Δεν ειναι αοριστο autistic screeching, εχει μια λογικη η κατηγορια, χωρις βεβαια να αποκλειεται το οτι τελικα αυτο μπορει και να ειναι το αποτελεσμα. Στο τελος της ημερας, που ειναι το προβλημα να γινει ελεγχος και μετρηση για το αποτελεσμα με εκπροσωπους και των δυο κομματων, ισως και εναν τριτο ανεξαρτητο, σε αυτες τις πολιτειες και οπου αλλου χρειαζεται, συμπεριλαμβανομενων και αυτων που κερδισε ο Τραμπ? Εμενα παντως μου φαινεται πως το μοναδικο ζητημα για παρα πολλους ηταν να φυγει ο πορτοκαλι χιτλερ, ανεξαρτητως κοστους.
Οι εξωτερικοί παρατηρητές λένε, ότι δεν υπάρχει νοθεία
Τα δικαστήρια των πολιτειών λένε, ότι δεν υπάρχει κάτι μεμτό

Ο Biden νίκησε, νοθεία μόνο στο μυαλό του Trump υπάρχει
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Οι εξωτερικοί παρατηρητές λένε, ότι δεν υπάρχει νοθεία
Τα δικαστήρια των πολιτειών λένε, ότι δεν υπάρχει κάτι μεμτό

Ο Biden νίκησε, νοθεία μόνο στο μυαλό του Trump υπάρχει
Κατσε να δουμε τι εχει να πει και το ανώτατο δικαστηριο
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Ο Biden σε λόγο του ανακοίνωσε ότι στην ατζέντα του υπάρχει η επανένταξη των ΗΠΑ στη συμφωνία ανάπτυξης πυρηνικών του Ιράν . Ένα πρόγραμμα παγίδα των Ιρανών για τις ΗΠΑ που το έκαναν επί Obama, το αντελήφθη ο Trump και έβγαλε την χώρα του από την επιβλαβή συμφωνία ( όπως έκανε και με το εμετικό TTIP ).

Είναι φανερό ότι ως τώρα ο Biden στην εξωτερική πολιτική του προωθεί ό,τι Αντι-Αμερικανικό υπάρχει. Τα λέει αυτά πριν να ορκιστεί. Φανταστείτε τι έρχεται μετά την ορκωμοσία του. Αλλά τι να πεις όταν το Michigan που το ισοπέδωσε οικονομικά ο Obama και το έκανε revive όπως και την Indiana ο Trump έβγαλε Biden σε αυτές τις εκλογές; Να μάθουν να ψηφίζουν μαριονέτες του παρακράτους.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Τραμπ πρέπει να αποδεχτεί την ήττα του.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Ποιοι είπαμε ήσασταν με τον Trump?

Μάντεψε!!! Το να υποστηρίζεις κάποιον ή μία ιδεολογία δεν σημαίνει ότι συμφωνείς με τα πάντα! Ουάου φοβερό ε;

Ωστόσο η διαχείριση μίας πανδημίας δεν έχει σχέση με την πολιτική. Άλλωστε εγώ και ο Volks εξαρχής λέγαμε ότι στο θέμα της πανδημίας και του περιβάλλοντος είναι σαφώς προτιμότερος ο Biden. Αν δούμε την πολιτική σαν μη Αμερικανοί ( και ως άνθρωποι που δεν ανήκουν στον πατριωτικό χώρο ) λογικό να στηρίξουμε Biden. Ένας άνθρωπος που βάζει τα συμφέροντα των άλλων πάνω από την χώρα του. Τις εκλογές όμως κυρίως τις βλέπεις από την σκοπιά του ημεδαπού ψηφοφόρου της εκάστοτε χώρας εκτός αν είσαι από τους τελευταίους καημένους που πιστεύουν ότι με Trump ή Biden θα βοηθηθεί η χώρα σου. Σαν Αμερικανός είναι τραγελαφικό να υποστηρίζεις φανερά μία μαριονέτα του παρακράτους. Οι Αμερικανικές εκλογές ουδέποτε δεν είχαν περισσότερη αξία. Για χρόνια είτε Ρεπουμπλικάνους έβγαζες είτε Δημοκρατικούς ήταν το ίδιο. Από την οικογένεια Bush και τον Obama που ήταν χεράκι χεράκι μέχρι και τους Kennedy, Nixon, Reagan. Όλοι το ίδιο ήταν απλά με κάποιες διαφορές στα προεκλογικά λόγια. Ο μοναδικός που έκανε ως τώρα την διαφορά σε αυτό το διεφθαρμένο καθεστώς ήταν ο Trump.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top