Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μικρότερη θεωρούσα ότι η αποχή ήταν άποψη, τώρα μου φαίνεται πλήρης παράδοση.
Αν δεν ήταν πολύ μεγάλος ο οικονομικός κόστος, θα υποστήριζα την ιδέα αποχής μεγάλου ποσοστού του εκλογικού σόματος, τουλάχιστον δυο συνεχόμενες φορές, έτσι ώστε τα κόμματα να αναγκάζονται να αλλάξουν τελείως τα πρόσωπα και να πάρουν και ένα μήνυμα: ο λαός έχει την δύναμη.(το μόνο κακό είναι ότι δεν ξέρει πώς να την χρησιμοποιεί προς όφελος του).
Είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν για να πιστέψουμε ότι υπάρχει ελπίδα μιας καινούριας αρχής. Θα μου πεις… άλλαξε ο Μανωλιος και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς…
Εχμ, να… κουβέντα να γίνεται.

Θέλουμε καινούρια αρχή, θέλουμε καινούρια πρόσωπα, θέλουμε φρέσκες ιδέες και λύσεις…
…εμείς αλλάξαμε καθόλου? γιατί έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα καμώματα των τελευταίων κυβερνήσεων με την ανοχή μας, την αδιαφορία μας και με την αντικοινωνικότητα της φιλοσοφίας «εγώ να είμαι καλά(στο δημόσιο κατά προτίμηση)».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δυστυχώς όσο θα υπάρχουν πολίτες που είναι ανίκανοι να πάρουν την προσωπική τους τύχη στα χέρια τους, η χώρα θα κυβερνιέται από τον κάθε *άχρηστο* που εκείνοι θα ψηφίζουν,μήπως κερδίσουν μια θέση στον ήλιο aka Δημόσιο.. Αυτό το αναθεματισμένο δημόσιο,με τους γαλαζοπράσινους διορισμούς και τις απολύσεις,εναλλάξ μόλις αλλάζουν οι κυβερνήσεις, τις αναθεματισμένες πελατειακές σχέσεις βουλευτή-διοριζόμενου, το αναθεματισμένο βόλεμα και το αραλίκι,η ευλογημένη αναξιοκρατία..
Αλήθεια,για το βόλεμα δεν γίνονται όλα; Ή μήπως μας πείραξε η διαφθορά της ΝΔ, την οποία οι ίδιοι καλλιεργούμε πρώτοι και καλύτεροι στις ιδιωτικές μας ζωές; Ή μήπως ελπίζει κανείς οτι υπάρχει στην χώρα ένα κόμμα,του οποίου οι βουλευτές δεν θα χτίζουν βίλες,το οποίο θα ρισκάρει να φέρει την αξιοκρατία έστω κι αν χάσει ψήφους από τους βολεψίες,το οποίο θα δώσει προσοχή σε όλες τις κοινωνικές ομάδες και θα λύσει άλυτα οικονομικά ζητήματα..; Το οικονομικό και μόνο ρίχνει την κυβέρνηση,κι όχι η (μεγενθυμένη,αν μου επιτρέπετε απ'τα ΜΜΕ) αδιαφάνεια και διαφθορά,που υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει και δεν ανακαλύφθηκε πρίν 5 χρόνια. Αποδείχτηκε οτι τα μεγάλα σκάνδαλα (Βατοπαίδι,Ζήμενς) ήταν από κοινού έργο και των δύο κομμάτων,μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας.. Ούτε θα μειωθεί η διαφθορά σε μια χώρα που πάς να καταργήσεις το δημόσιο για να πάς μπροστά τη χώρα,και πέφτουν να σε φάνε...
Ελπίζουμε μεν,νοιαζόμαστε υποτίθεται για την Ελλάδα, αλλά βάζουμε πάνω απ'όλα το βόλεμα μας,την τσέπη, την ώρα της κάλπης. Άρα,όχι,για μένα δεν ισχύει οτι δεν μπορούμε ν'αλλάξουμε. Δεν θέλουμε,αυτό μόνο δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
1)ΛΑΟΣ (πρώτο και καλύτερο)
2)Χρυσή αυγή
3)ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (αφού μαζί πάνε αυτά ούτως ή άλλος...)

Α τώρα που το θυμήθηκα...


1) Γιατί που%^@%@δες; Ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να τους βρίσεις έτσι;;;
2) Σκοπιανοί... χμ... κάτσε ρε φίλε... είναι κανένας στο κώμα από τα σκόπια ή απλά είσαι εσύ ρατσιστοφασίστας και το εκλαμβάνεις ως βρισιά;;;


Οι ίδιοι. Αν ο κύριος Χρυσόγελος θέλει να βαλει βουλευτές στο ελληνικό Κοινοβούλιο να αρχίσει να απαντάει σε ερωτήσεις. Με παπατζιλίκια για το περιβάλλον δεν γίνεται σοβαρό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Οι ίδιοι. Αν ο κύριος Χρυσόγελος θέλει να βαλει βουλευτές στο ελληνικό Κοινοβούλιο να αρχίσει να απαντάει σε ερωτήσεις. Με παπατζιλίκια για το περιβάλλον δεν γίνεται σοβαρό πρόγραμμα.

Οτι εχει ο καθενας.. Αυτος πουλαει περιβαντολλογικη συνειδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ελπίζουμε μεν,νοιαζόμαστε υποτίθεται για την Ελλάδα, αλλά βάζουμε πάνω απ'όλα το βόλεμα μας,την τσέπη, την ώρα της κάλπης. Άρα,όχι,για μένα δεν ισχύει οτι δεν μπορούμε ν'αλλάξουμε. Δεν θέλουμε,αυτό μόνο δέχομαι.

Για κάτσε. Ποιοι είμαστε εμείς που επωμιζόμαστε τέτοια ευθύνη; Γιατί εγώ κι εσύ κι ο παραδίπλα βρεθήκαμε προ τετελεσμένων γεγονότων κι όσο κι αν πασχίζουμε να διαφοροποιηθούμε πάντα θα υπάρχουν οι παραπέρα που θα διαιωνίζουν την κατάσταση και θα πληρώνουμε εμείς για λογαριασμό τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ΛΑΜ
αυτή είναι η απάντηση

Ολα όσα προαναφέρθηκαν δείχνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μια κοινωνία προβάτων. Που οι πολιτικοί δεν μας υπολογίζουν, που μας χειραγωγούν εύκολα και πάντα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, που, στην τελική, ότι κι άν έχουν κάνει, λίγο το ένα τρυκ λίγο το άλλο ξαναβγαίνουν οι ίδιοι.

Ομως η δημοκρατία έχει ένα προσόν. Την ψήφο. Η ψήφος, όσο κι άν χειραγωγείται από τα ΜΜΕ, δεν παύει να αντανακλα τους λαούς που ρίχνουν αυτές τις ψήφους. Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια. Αν ρίχνεις γαλάζιο, για όποιο λόγο κι άν το κάνεις, επειδή δεν υπάρχουν άλλοι, επειδή η χώρα θα μπλέξει σε περιπέτειες αλλιώς, επειδή επειδή επειδή, δεν παύει η ψήφος σου να λέει ένα πράγμα. Οτι πιστεύεις όσα σου πουλάνε. Το ίδιο και για το πράσινο και για το κόκκινο καικ για το κάθε συνθηματικό, όσο και απογοητευτικό χρώμα. Που δε δείχνει πολιτικούς δυστυχώς αλλά επιτήδιους.

Γιατί απαρνιόμαστε την ελπίδα; Γιατί επιμένουμε να είμαστε κορόιδα της διαφήμισης, και κατα συνέπεια του πολιτικού μάρκετιγκ; Προφανώς πρίν σπείρεις ένα καινούργιο σπόρο πρέπει να καθαρίσεις το χωράφι από τα παράσιτα.

Ψηφίστε λοιπόν κατα συνείδηση αν θέλετε να ακουστεί αυτή σας η συνείδηση. Αλλιώς θα ακουστούν οι φόβοι σας μόνο. Αν τα πράγματα είναι σκατά, μήν φοβηθείτε, δείξτε το. ΛΑΜ. Γιατί τα πρόβατα μπορεί να μήν δαγκώνουν, όμως δέκα εκατομύρια πρόβατα μπορούν να ποδοπατήσουν άνετα μια χούφτα τσακάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Ελπίζουμε μεν,νοιαζόμαστε υποτίθεται για την Ελλάδα, αλλά βάζουμε πάνω απ'όλα το βόλεμα μας,την τσέπη, την ώρα της κάλπης. Άρα,όχι,για μένα δεν ισχύει οτι δεν μπορούμε ν'αλλάξουμε. Δεν θέλουμε,αυτό μόνο δέχομαι.

Προσωπικά, φίλη μου, ούτε ελπίζω, ούτε εμφορούμαι από ανειλικρινές νοιάξιμο "για την Ελλάδα", αλλά είμαι και σίγουρος, πως εκείνοι που θα έπρεπε να θέλουν να αλλάξουν, τώρα πια δεν μπορούν: τους πάτησαν...τ' αυτοκίνητά τους!

.. .. Προφανώς πρίν σπείρεις ένα καινούργιο σπόρο πρέπει να καθαρίσεις το χωράφι από τα παράσιτα.

Ψηφίστε λοιπόν κατα συνείδηση αν θέλετε να ακουστεί αυτή σας η συνείδηση. ...

- Ποιος να καθαρίσει ποιους, εν προκειμένω; Ενδεχόμενα παρεξηγήσιμο το "υπονοούμενο", φίλε μου Μπανγκς!
- Οπότε η τόσο δημοκρατική σου τελική προτροπή, πιθανότατα να εισακουστεί κυρίως από "παρεξηγημένους" (για να μην πω, "παράξενους"!) συνειδησιακά! (Δυστυχώς, η πολιτική ιστορία, ειδικά του προηγούμενου αιώνα, βρήκε κραυγαλέα φρικτούς θιασώτες, του συνθήματος αυτού! -Είμαι βέβαιος φυσικά, ότι δεν θα ήθελες ούτε στους εφιάλτες σου, να τους μοιάσεις! Και σίγουρα, μου είναι προφανής η ...αβλεψία σου εν προκειμένω, παρασυρμένος ίσως από δίκαια αγανάκτηση, για την περιρέουσα πολιτική κατάσταση πραγμάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Όποιος έχει όρεξη ας δει την τελευταία δημοσίευση εδώ, πριν πάει να ψηφίσει:

https://erevierax.blogspot.com/2009/09/blog-post_23.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
- Οπότε η τόσο δημοκρατική σου τελική προτροπή, πιθανότατα να εισακουστεί κυρίως από "παρεξηγημένους" (για να μην πω, "παράξενους"!) ............Και σίγουρα, μου είναι προφανής η ...αβλεψία σου εν προκειμένω, παρασυρμένος ίσως από δίκαια αγανάκτηση, για την περιρέουσα πολιτική κατάσταση πραγμάτων!
Ψήφος σημαίνει έμπρακτη- και πανω από όλα σαφεστατη- έκφραση της άποψης. Η αγανάκτηση πρός το σύνολο του πολιτικού συστήματος και η επιθυμία αποπαρασίτωσης, εκφράζεται και με τις μούτζες (βλεπε Μαυρογυαλούρο) όμως τυπικά εκφράζεται με την αποχή και το λευκό. Εσύ προφανώς δεν χόρτασες κοροιδία και κάποιον θα ψηφίσεις για να κατακρίνεις το ότι εγώ δεν θα ψηφίσω κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ψήφος σημαίνει έμπρακτη- και πανω από όλα σαφεστατη- έκφραση της άποψης. Η αγανάκτηση πρός το σύνολο του πολιτικού συστήματος και η επιθυμία αποπαρασίτωσης, εκφράζεται και με τις μούτζες (βλεπε Μαυρογυαλούρο) όμως τυπικά εκφράζεται με την αποχή και το λευκό. Εσύ προφανώς δεν χόρτασες κοροιδία και κάποιον θα ψηφίσεις για να κατακρίνεις το ότι εγώ δεν θα ψηφίσω κανέναν.


Και τι θα καταφέρει κανείς με την αποχή; Καλύτερα να ψηφίσεις ένα μικρό κόμμα-κι αυτό αντίδραση είναι! Ας πούμε,η άνοδος του ΛΑΟΣ είναι μεγάλο χαστούκι για την κυβέρνηση...
Ακόμα κι αν δεν σε καλύπτουν τα υπάρχοντα κόμματα,ψηφίζεις κατά το 'μη χείρον βέλτιστον'. Γενικά μιλάω,όχι ειδικά εσύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θέλουμε καινούρια αρχή, θέλουμε καινούρια πρόσωπα, θέλουμε φρέσκες ιδέες και λύσεις…
…εμείς αλλάξαμε καθόλου? γιατί έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα καμώματα των τελευταίων κυβερνήσεων με την ανοχή μας, την αδιαφορία μας και με την αντικοινωνικότητα της φιλοσοφίας «εγώ να είμαι καλά(στο δημόσιο κατά προτίμηση)».

Ελπίζουμε μεν,νοιαζόμαστε υποτίθεται για την Ελλάδα, αλλά βάζουμε πάνω απ'όλα το βόλεμα μας,την τσέπη, την ώρα της κάλπης. Άρα,όχι,για μένα δεν ισχύει οτι δεν μπορούμε ν'αλλάξουμε. Δεν θέλουμε,αυτό μόνο δέχομαι.

Συμφωνω με Ρουμανα και Ποτε Ξανα χωρις δευτερη κουβεντα...

Για κάτσε. Ποιοι είμαστε εμείς που επωμιζόμαστε τέτοια ευθύνη; Γιατί εγώ κι εσύ κι ο παραδίπλα βρεθήκαμε προ τετελεσμένων γεγονότων κι όσο κι αν πασχίζουμε να διαφοροποιηθούμε πάντα θα υπάρχουν οι παραπέρα που θα διαιωνίζουν την κατάσταση και θα πληρώνουμε εμείς για λογαριασμό τους!

Ποιοι ειμαστε? Ναι εγω, εσυ, ο παραδιπλα, οι γονεις μας κ.ο.κ που ειμαστε ολοι, απο τον μικροτερο μεχρι τον μεγαλυτερο, ο κλεψας του κλεψαντος, μας ενδιαφερει το βολεμα μας και η καλοπεραση μας, ακομα και εαν πρεπει να πατησουμε επι πτωματων...
Εαν δε νοιωσουμε στο πετσι μας οτι πρεπει να υπαρξει αλλαγη συνειδησης και νοοτροπιας, δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε καλο σε αυτον τον τοπο...Για την ωρα, και λυπαμαι πολυ που το παρατηρω, παιρνουμε ακριβως αυτο που αξιζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,861 μηνύματα.
Και τι θα καταφέρει κανείς με την αποχή; Καλύτερα να ψηφίσεις ένα μικρό κόμμα-κι αυτό αντίδραση είναι! Ας πούμε,η άνοδος του ΛΑΟΣ είναι μεγάλο χαστούκι για την κυβέρνηση...
Ακόμα κι αν δεν σε καλύπτουν τα υπάρχοντα κόμματα,ψηφίζεις κατά το 'μη χείρον βέλτιστον'. Γενικά μιλάω,όχι ειδικά εσύ..

Και γιατί να μη δημιουργήσεις δικό σου κόμμα αλλά να ανακυκλώνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια με αυτή τη λογική;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
... Γιατί απαρνιόμαστε την ελπίδα;

Γιατί πιστεύουμε ότι μπορούμε να την κλείσουμε σ'ένα καθωσπρέπει φακελάκι. Τα πρόβατα buggs δεν είναι αυτοί που παρασύρονται από το πολιτικό μάρκετινγκ. Ούτε αυτοί που δεν ψηφίζουν κατά συνείδηση. Ούτε αυτοί που απέχουν. Ούτε αυτοί που ρίχνουν άκυρο. Πρόβατα είμαστε όλοι, όσοι θυμόμαστε την ελπίδα στις εκλογές.

Η ψήφος για κάποιους μπορεί να σημαίνει δυνατότητα. Αλλά μόνη της δεν κάνει τίποτα απολύτως. Αν δεν βάλουμε την πολιτική σκέψη στη ζωή μας, δεν αλλάζουμε. Όταν τελειώσουν οι εκλογές τι θα γίνει; Θα σταματήσουμε να γράφουμε σ'αυτό το θρεντ; oυάου. Θα κλειστούμε μέσα στα σπίτια μας και θα περιμένουμε τους άλλους; Ή θα βγούμε να πούμε την άποψή μας; Mπορεί να μη μας νοιάζει καν να'χουμε άποψη.

Όταν τολμάς να διεκδικείς, μια μέρα είναι πολύ λίγη. Ακόμα κι αν είναι η μέρα των εκλογών. Όταν μένεις σιωπηλός όλες τις άλλες, την περιμένεις πώς και πώς αυτή τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Και γιατί να μη δημιουργήσεις δικό σου κόμμα αλλά να ανακυκλώνουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια με αυτή τη λογική;;)


Και πές οτι δημιουργείς ένα νέο κόμμα. Είναι θέμα δύο μέχρι πέντε χρόνων να διαφθαρεί. Γιατί δεν παίρνεις την εξουσία χωρίς την ψήφο των βολεψάκηδων,που είναι πολλοί στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν κυβερνούσε ένα φρέσκο κόμμα,Ελλάδα είμαστε,ο ηγέτης και δυο τρεις άλλοι ιδεολόγοι βουλευτές θα έπαιζαν τίμια.αλλά οι υπόλοιποι; Θα άντεχαν τον πειρασμό του χρήματος και της εξουσίας;
Το μή χείρον βέλτιστον,επιμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,861 μηνύματα.
Και πές οτι δημιουργείς ένα νέο κόμμα. Είναι θέμα δύο μέχρι πέντε χρόνων να διαφθαρεί. Γιατί δεν παίρνεις την εξουσία χωρίς την ψήφο των βολεψάκηδων,που είναι πολλοί στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν κυβερνούσε ένα φρέσκο κόμμα,Ελλάδα είμαστε,ο ηγέτης και δυο τρεις άλλοι ιδεολόγοι βουλευτές θα έπαιζαν τίμια.αλλά οι υπόλοιποι; Θα άντεχαν τον πειρασμό του χρήματος και της εξουσίας;
Το μή χείρον βέλτιστον,επιμένω.

Εδώ είναι το ζουμάκι... Ότι ο στόχος είναι να εξουσιάσεις το λαό και όχι να εκφράσεις την ιδεολογία σου σαν άνθρωπος. Θα ήταν άσχημο να δημιουργούσα ένα κόμμα με πέντε δέκα βασικές αρχές και ας το ψήφιζα μόνο εγώ; Ουτοπικό; Ασύμφορο; Αφελές; Ίσως! Αλλά είναι πιό αξιοπρεπές από το να πρέπει να ανακυκλώνομαι στους ίδιους 300...γιατί πρέπει... Ε όχι, δε γουστάρω!

Προσωπικά, σας το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια, δεν ξέρω τι να ψηφίσω... Γνωρίζοντας ότι ήμουν σε παράταξη, γνωρίζοντας ότι έχω εκφράσει συγκεκριμένες απόψεις στο παρελθόν, γνωρίζοντας ότι πολύ πιθανό να έχω σταμπαριστεί σε διάφορους κύκλους, είτε μιλάμε για το e-steki, είτε για τον προσωπικό μου κύκλο. Γνωρίζοντας ότι μεγάλωσα σε μια συντηρητική οικογένεια της οποίας η νοοτροπία και οι απόψεις δεν μου ταιριάζουν πια... έστω όχι καθ' ολοκληρίαν (γιατί ποτέ κάτι δεν είναι τελείως λάθος, ή τελείως σωστό)

Και φτάνω σε ένα σημείο και λέω (συγχωρήστε με για την έκφραση): "Στην ευχή! Και τώρα τι κάνω; Που πάω; Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να πρέπει να ψηφίζω τον καθένα που νομίζει ότι κρέμομαι από τα **jingle bells** του; Ας τα κόψει να πέσω χάμω. Έχω δικά μου που θα με στηρίξουν..."

Το πρόβλημά μας λοιπόν είναι τι θα ρίξουμε στις 4 Οκτώβρη; ΠΑΣΟΚ θα βγεί. Το ξέρετε και το ξέρω. Ακόμα και το απίθανο να γίνει και να ξαναβγεί η Νέα Δημοκρατία, πάλι θα έχουμε ότι είχαμε και τα τελευταία χρόνια... Το πρόβλημα δεν είναι αυτό λοιπόν.

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με μένα και τον κάθε άλλο νέο που σκέφτεται όπως σκέφτηκα πριν και θέλει να σπάσει το απόστημα. Νιώθω ένα πλάκωμα ψυχολογικό, πλάκωμα συνείδησης. Ότι κι αν είμαι, ότι κι αν έχω πει, ότι κι αν θέλω απ' τη ζωή μου, έχω δικαίωμα στη συνείδηση. Τι διάολο θα ψηφίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πρόβατα είμαστε όλοι, όσοι θυμόμαστε την ελπίδα στις εκλογές.

Οσο ψηφίζουμε υπάρχει ελπίδα. Και το λευκό, και η απόρριψη, είναι άποψη. Είναι ίσως η επικρατέστερη άποψη σήμερα. Καποτε την αλλαγή την σφετερίστηκε ο Α Παπανδρέου. Σήμερα με το λευκό ψηφίζουμε αλλαγή, όχι Παπανδρέου ούτε κανέναν αντίστοιχο λαοκάπηλο. Ενα μεγάλο ποσοστό αποχής θα πείς στους λαοκάπηλους ότι δεν πουλάνε πιά Κι αυτό ενέχει φυσικά ελπίδα όσο και αισιοδοξία για εξελίξεις Εγώ αυτό ψηφίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με μένα και τον κάθε άλλο νέο που σκέφτεται όπως σκέφτηκα πριν και θέλει να σπάσει το απόστημα. Νιώθω ένα πλάκωμα ψυχολογικό, πλάκωμα συνείδησης. Ότι κι αν είμαι, ότι κι αν έχω πει, ότι κι αν θέλω απ' τη ζωή μου, έχω δικαίωμα στη συνείδηση. Τι διάολο θα ψηφίσω;


Ίσως, αδελφέ, το "πλάκωμά" μας να οφείλεται, που θαρρούμε πως η συμμετοχή μας σε μία λειτουργική δημοκρατία, είναι μόνον η απάντηση, ποιον "διάολο" θα ψηφίσουμε! Λέω, ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με μένα και τον κάθε άλλο νέο που σκέφτεται όπως σκέφτηκα πριν και θέλει να σπάσει το απόστημα. Νιώθω ένα πλάκωμα ψυχολογικό, πλάκωμα συνείδησης. Ότι κι αν είμαι, ότι κι αν έχω πει, ότι κι αν θέλω απ' τη ζωή μου, έχω δικαίωμα στη συνείδηση. Τι διάολο θα ψηφίσω;

Ψήφισε λευκό, ασε αυτές τις εκλογές με το μύνημα σου όμως εμφανές. Δεν ψηφίζω εσάς, θέλω άλλους. Θα ψηφίσω στις επομενες, αν φύγετε πρώτα εσείς.

Ψήφισε με καθαρή τη συνείδηση, λευκό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,861 μηνύματα.
Ίσως, αδελφέ, το "πλάκωμά" μας να οφείλεται, που θαρρούμε πως η συμμετοχή μας σε μία λειτουργική δημοκρατία, είναι μόνον η απάντηση, ποιον "διάολο" θα ψηφίσουμε! Λέω, ίσως...

"Ήταν μόνο η απάντηση" θέλεις να πεις. Μέχρι σήμερα ήμουν έτσι. Τώρα τι θα κάνω; Δεν ξέρω πως θα με βρει η 5η Οκτωβρίου, με τι εκλογική πράξη στο ενεργητικό μου, όμως αρνούμαι να δεχτώ ότι οι μόνες μου επιλογές είναι ανάμεσα στους διαόλους. Θα μου πεις αν υπήρχαν άγγελοι δε θα ήταν πολιτικοί, όμως εγώ προβληματίζομαι στο πρακτικό κομμάτι του ζητήματος και ψάχνω μια διέξοδο, ακόμα κι αν χρειαστεί να την κατασκευάσω εγώ ο ίδιος.:)

ΥΓ: Ευχαριστώ τον Buggs για την απάντησή του, τώρα την είδα. Έχω μια ένσταση όμως. Σε μια δημοκρατία που ακυρώνει ετσιθελικά το λευκό, γιατί να ρίξω λευκό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ευχαριστώ τον Buggs για την απάντησή του, τώρα την είδα. Έχω μια ένσταση όμως. Σε μια δημοκρατία που ακυρώνει ετσιθελικά το λευκό, γιατί να ρίξω λευκό;

Γιατί δεν μπορούν να ακυρώσουν, το λευκό υπάρχει. Κανείς δεν κοροιδεύεται πλεόν. Ακυρα όπως τα εμφανίζουν στα αποτελέσματα σημαίνει στην πραγματικότητα λευκά, μούτζες, μαύρα. Αποχή επίσης σημαίνει το ίδιο.


Ακυρα λοιπόν είναι γι'αυτούς, είναι μια λέξη που χρησιμοποιούν αυτοί. Απο ουσιαστικής άποψης αππο πλευράς κοινωνικου κέρδους άκυρη θα αποδειχθεί - για άλλη μια φορά - η κατάθεση ψήφου σε κάθε ένα κόμα της παρούσας συντεχνίας. Γιατί άκυρο είναι ότι δενέχει χρησιμότητα, ότι είναι άχρηστο.

Μια μεγάλη αποχή-άκυρο-λευκό σ'αυτές τις εκλογές θα δείξει περίτρανα ότι η κοροιδία πήρε τέλος. Και να μήν ξεχνάμε κάτι πολυ σοφό: οι λαοί έχουν τις εξουσίες που τους αξίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top