Εκτυπωτής Epson- Δυναμική Έκπλυση Μελανιού

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Έχω έναν εκτυπωτή EPSON, από το 2015, συγκεκριμένα τον L365. Δεν εκτυπώνω πολύ συχνά γενικά και η ποιότητα εκτύπωσης είναι κακή, ειδικά στην κλίμακα γκρι του μελανιού. Λείπουν γραμμές, πολύ αχνή εκτύπωση.. προχώρησα σε έλεγχο ακροφυσίων και καθαρισμό κεφαλής αρκετές φορές, αλλά δεν είδα διαφορά. Σκέφτομαι να προχωρήσω στην επιλογή δυναμική έκπλυση μελανιού, αλλά δε ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στον εκτυπωτή και αν θα πρέπει μετά την έκπλυση, να αλλάξω μελάνι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Οι εκτυπωτές μελάνης θέλουν μια δυο φορές στο τόσο μια εκτύπωση να κρατιούνται όλα σε καλή κατάσταση.

Αν θυμάμαι καλά οι Epson έχουν μελάνη και κεφαλή χώρια. Συνηθως μετα απο ενα καθαρισμό της κεφαλής αντε βαρια δυο, φεύγουν οι γραμμές. Και τρωει το άπειρο μελάνι κανονικά κι ας μη φαίνεται στην εφαρμογή.

Μπορεί να χει ξεραθεί κατι στο δοχειο του μαύρου ή να τα χει παίξει η κεφαλή.

Εχω πεταξει τον Epson χρονια τωρα και δεν ξαναπαίρνω αλλά η λογική είναι η ίδια.

Κάντου αυτό που λες και μετά δώσε αρκετές εκτυπώσεις με κατι πολύ μαύρο σε όλη τη σελίδα. Το να αλλάξεις μελάνι θα είναι το φτηνότερο. Μη χρειαστεί να αλλάξεις όλο το μηχανημα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Οι εκτυπωτές μελάνης θέλουν μια δυο φορές στο τόσο μια εκτύπωση να κρατιούνται όλα σε καλή κατάσταση.

Αν θυμάμαι καλά οι Epson έχουν μελάνη και κεφαλή χώρια. Συνηθως μετα απο ενα καθαρισμό της κεφαλής αντε βαρια δυο, φεύγουν οι γραμμές. Και τρωει το άπειρο μελάνι κανονικά κι ας μη φαίνεται στην εφαρμογή.

Μπορεί να χει ξεραθεί κατι στο δοχειο του μαύρου ή να τα χει παίξει η κεφαλή.

Εχω πεταξει τον Epson χρονια τωρα και δεν ξαναπαίρνω αλλά η λογική είναι η ίδια.

Κάντου αυτό που λες και μετά δώσε αρκετές εκτυπώσεις με κατι πολύ μαύρο σε όλη τη σελίδα. Το να αλλάξεις μελάνι θα είναι το φτηνότερο. Μη χρειαστεί να αλλάξεις όλο το μηχανημα.
σε ευχαριστώ πολύ Valder! Διάβασα πως αν κάνεις έκπλυση, δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εκτυπωτή για 12 ώρες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ Valder! Διάβασα πως αν κάνεις έκπλυση, δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εκτυπωτή για 12 ώρες.
Δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω και δεν εχω μηχανημα με τετοια λειτουργία. Αλλα αμα δεν το χρησιμοποιείς για 8 χρόνια, νομιζω 12 ωρες θα εισαι καλά.

Διαβαζα όμως το εξής στο Ινσομνια (για να δωσω και τα απαραίτητα credits) :

1694869950499.png
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω και δεν εχω μηχανημα με τετοια λειτουργία. Αλλα αμα δεν το χρησιμοποιείς για 8 χρόνια, νομιζω 12 ωρες θα εισαι καλά.
Ναι εννοείται. Το χρησιμοποιώ γενικά για καμιά 10αριά-15αριά εκτυπώσεις τον χρόνο. Σκέφτομαι να πάω σε toner πλέον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ναι εννοείται. Το χρησιμοποιώ γενικά για καμιά 10αριά-15αριά εκτυπώσεις τον χρόνο.
Αμα είναι και μονόχρωμες και λίγες, εγω στη θέση σου ίσως και να χα βάλει έναν φτηνό wireless μονοχρωμο laser εκει στην άκρη και αστον να εκτυπώνει μια φορά κάθε Πάσχα δε θα ένιωθε ο γραφίτης το Χριστό του.

Αυτη τη δουλειά θα κάνουμε, θα ξεραίνονται τα μαύρα και θα μας τα παίρνουν οι εταιρίες για αυθεντικα αναλώσιμα. Σα τον Ζιλέτ στα ξυράφια που σου λέει "θα τους τα παίρνω απο τις λεπίδες". Απο κει έχει ξεκινησει όλη αυτη η πατέντα. Φτηνό κυρίως μηχάνημα, πολλά ακριβά αναλώσιμα.

Σορρυ για τη γκρινια, ήθελα κι εγω κάπου να το πω.

Να μας ενημερώσεις αν έφτιαξε αυριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top