Ελεύθερη αγορά εργασίας

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
@McManus
Τι κακό έχει μια τέτοια ζωή;
Παιδιά, νομίζω καβαλήσαμε το καλάμι. Η πλειοψηφία του κόσμου ζει σε τέντες ή αχούρια, τρώει ό,τι βρει, κάνει μπάνιο μια φορά τη βδομάδα, κυκλοφορεί με κουρέλια. Ευτυχώς έχουν αρχίσει να βελτιώνονται τα πράγματα. Για παράδειγμα, η Ινδική οικονομία έχει πάρει τα πάνω της, και πάρα πολλοί άνθρωποι πάνε από την φτώχια στην μεσαία τάξη.
Αυτό που ξεχνάμε είναι ότι κανείς δεν χρωστάει τίποτα σε κανέναν. Ο κάθε άνθρωπος έχει δυνητικά την ικανότητα να θέσει στόχους και να τους πετύχει. Με 650 ευρώ και ήσυχη ζωή, πως είναι δυνατόν να παραπονιόμαστε; Θα τολμούσες να το πεις αυτό στον Λευκορώσο, ή τον Αφγανό, ή τον Ινδό;
Όπως είπα, ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να βάζει στόχους. Αν κάποιος θέλει να περνάει καλά, τότε ας περνάει καλά. Αλλά αν κάποιος θέλει να πλουτίσει, να πετύχει στη ζωή του, να αυξήσει το βιοτικό του επίπεδο, τότε πρέπει να στερηθεί. Η στέρηση του σήμερα επενδύεται στο αύριο. Έτσι πάει, και έτσι θα πάει πάντα. Και αυτό είναι το σωστό και το ηθικό.
Με 650 ευρώ ζεις άνετα, και μπορείς να αυξήσεις τον μισθό σου μαθαίνοντας νέες δεξιότητες, μαθαίνοντας πως λειτουργεί το καπιταλιστικό σύστημα, παίρνοντας ρίσκο, επενδύοντας, μεταναστεύοντας κ.τ.λ.

Κανείς δεν σου χρωστάει τίποτα, και εσύ δεν χρωστάς σε κανέναν. Την εποχή του ιντερνετ δεν επιτρέπεται να παραπονιέται κανείς για το μισθό του όταν σπαταλάει 60% ελεύθερου χρόνου του στο στέκι.
Ωραίο τρόλινγκ. Επαγγελματικό.

Τώρα φίλε μου τι θα κάνουμε;
θα ξαναπαμε το ίδιο μοτίβο ριφρές;
Και στην Ισλανδια τρώνε καλύτερο βακαλάο.
Άσε που στην Αφρικη τρέχουν γρηγορότερα από τα λιοντάρια.


Ζωη φίλε μου.
Ή την έχεις η την κυνηγάς.
Αν δεν έχεις κληρονομιές, πρέπει κι οφείλεις να παλέψεις για μία ποιότητα ζωής.
Τώρα αν οι έξοδοι κι οι βόλτες σας φαίνονται
πολυτέλεια, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Απλά είναι δυνατό επιχείρημα που σας χαλαει - καταστρέφει τον λογαριασμό. Είναι όμως αναγκαια η κοινωνική ζωη.
Η όποια τελοσπαντων.

Κάποια από αυτά τα εξοδα όμως φέρνουν και την συνέχεια της ζωης. Οι γονείς σου γνωρίστηκαν για να έχεις την αβάντα να μιλάς τωρα και νομίζω κάπου έξω θα γνωρίστηκαν. Δεν έβγαιναν ποτέ έξω φίλε μου ; Σπίτι καθοντουσαν κι ηρθε ο κρινος;
γυναίκα αν δεν έχεις πως θα βρεις; μέσα στο σπίτι; Δεν θες γυναίκα; Εσύ λοιπόν μην θες.
Να το καταργησουμε όλοι; Μα πως γίνεται αυτό; Τι συμβαίνει ; ούτε βόλτα έξω; να είμαστε σπιτι-δουλειά;
εμπρός για πυθαρια με δώρο τα φανάρια.

Να φανταστώ ότι αν ορισμενοι/ες, είχατε παιδί, δεν θα του παίρνατε μία τούρτα για να χαμογελάσει το χειλακι του; κι αντί για ζιπουνακια θα του φορουσατε εφημερίδες; αν θέλω γράφω μέχρι αύριο.
Ξέρετε πόσα πάγια υπάρχουν;
Στο μόνο που συμφωνώ και με επιβεβαιώνεις είναι ότι τρώμε χρόνο εδώ.
Μάλλον κάνουμε οικονομία για να βγούμε εξω ή είμαστε ψόφιοι στην κούραση.
Όχι για πολλά άλλα σίγουρα όχι για 650.
Τι λες κι εσύ;

Να είσαι καλά.

:yes:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε Χακερ, αυτό είναι μαρτύριο (αν υφίσταται) κσι δεν μπορώ παρά να σου απονείμω την χρυσή πλακέτα του no-lifer. :/:

Το λάθος που κανείς είναι ότι δεν έχεις καταλάβει ότι δεν ζεις αλλά απλώς ανασαίνεις.

Αν βέβαια όλα αυτά υφίστανται!

Εσύ φιλε μου δεν κάνεις τίποτα.
Εισαι τελείως μόνος και παίζεις πάσες με τον εαυτό σου. Γκολ στην ζωή δεν βλέπω παρά μόνο μαρτύριο. Έχεις κάνει οικονομία πάνω στην ανέχεια.

Συγνώμη δηλαδή αλλά δεν θες να παραδέχτεις ότι υπάρχει ζωή μετά την δουλειά κι ότι δουλεύουμε για να ζούμε.

Όσον αφορά τις εναλλακτικές που μας δίνεις στο παράδειγμα για να εξοικονομήσουμε (κι άλλα ; ) χρήματα, είναι τουλάχιστον απαράδεκτες. Αν είναι κόψτα όλα (σάμπως έμεινε και τίποτα; ) και πάρε εγκυκλοπαίδειες να διαβάσεις
για να "καις χρόνο" οικονομικά.

Να είσαι καλά αλλά επέτρεψε μου να διαφωνώ προς όλες τις κατευθύνσεις.
Ή ζωή θα βρει τον τρόπο να σε αφυπνίσει.

:yes:

Υ.Γ Επίσης, όλοι εσείς που ζείτε άνετα με 650 ευρώ (αν κι οι μισοί έχετε κρυφτεί) , θα πρέπει να καταλάβετε ότι η μισθοδοσία βασικού αφορά ολες τις ομάδες πληθυσμού.Δηλαδή ελευθερους, ελευθερες, παντρεμενους/ες, παντρεμενους/ες με παιδιά, ανθρώπους με προβλήματα διαφόρων κατηγοριων κτλ.

Ρε μάγκες αναλύετε τον μισθό 650 για έναν φοιτητή και δεν σας βγαινουν τα νούμερα. Που να πάτε δηλαδή σε αναλύσεις νοικοκυριών. Πιστέψτε με μην τα πείτε αυτά σε κανέναν. Δεν θα είναι το ίδιο ευγενικοί με εμένα.

Βρε στο χιλιάρικο είναι το όριο με το ζόρι με σπίτι ιδιόκτητο για να έχεις ζωη.
Αρσ εσείς δεν θέλετε να έχετε ζωή.
Και με ανησυχεί ιδιαίτερα ότι ούτε παράπονα δεν κάνετε. Δηλαδή λέτε κι ευχαριστώ...


Δεν είναι αυτή η ζωή μου Mcmanous. Αυτή ήταν η ζωή μου για 4 χρόνια που σπούδαζα και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο με αυτή ούτε τη μετανιώνω. Και τις καλές φιλίες μου τις έχω και τις ερωτικές μου περιπέτειες τις έκανα και τα skills της δουλειάς μου τα απεκτησα. Αν αυτό εσένα σου φαίνεται no life και μαρτύριο be my guest.

Για εμένα ήταν απλά αυτό που έπρεπε να γίνει για να πετύχω ένα στόχο που έθεσα. Αν τώρα εσύ ή ο Χ Ψ τύπος δεν μπορεί να κάνει κάποιες θυσίες για να πετύχει τους στόχους του ας μην το κάνει, αλλά δεν πρόκειται και να τον λυπηθώ κιόλας που κλαίγεται μετά.

Για εμένα η ζωή είναι μια σειρά στόχων τους οποίους επιλέγω εγώ, ασχέτως με το τι πιστεύουν οι άλλοι, γιατί στην τελική το βράδυ μόνος σου θα κλαις στο μαξιλάρι σου όταν η ζωή σου δεν έχει νόημα. Όταν δεν δουλεύω προς κάτι σταθμευω και μετά πέφτω πολύ ψυχολογικά.

Εσύ έχεις στόχους ζωή σου; Έχεις πει ποτέ εγώ αυτή τη χρονιά θα πετύχω αυτό no matter what? Αν η απάντηση είναι όχι τότε για μένα απλά στη ζωή περιέφερεσαι και αυτό είναι που εγώ θεωρώ no life.

Αλλά αυτή είναι η δική μου υποκειμενική άποψη περί ζωής.



Τα άλλα που έγραψα περί οίκονομιας δεν τα κατάλαβες και ούτε έπιασες το νόημα τους οπότε δεν θα τα σχολιάσω άλλο.

Και θα σχολιάσω και ένα άλλο που έγραψες για να κατάδειξω μια διαφορά νοοτροπίας. Είπες πως όταν δουλεύεις για 650 κοιτάς ρολόι για να κοροϊδέψεις τον εαυτό σου.

Εγώ όταν δούλευα για 650 δεν κοιτούσα το ρολόι. Κοιτούσα να δω τι ελλείψεις έχει το μαγαζί που είμαι και τι προβλήματα έχει. Μετά έκανα μια λίστα και πήγα στο αφεντικό και του είπα εγώ είμαι 1 χρόνο εδώ και παρατήρησα αυτό αυτό και αυτό κια μπορούμε να κανουμε αυτό αυτό και αυτό. Μετά από τρεις μήνες πήγα και του είπα πως εγώ και ένας φίλος μου θα φυγουμε από το μαγαζί για δε μας φτάνουν τα λεφτά. Μας έκανε αντιπροσφορα 200 ευρώ πάνω και θέση προϊστάμενου. Το φιλαράκι μου έγινε προϊστάμενος και εγώ πήρα τα λεφτά γιατί δεν ήθελα να έχω παραπάνω ευθύνες στην δουλειά. Όταν πας σε μια δουλειά και κοιτάς το ρολόι είσαι σαν όλους τους άλλους νοματεους. Όταν εθελοντικά λύνεις προβλήματα για τον άλλο ξεχωρίζεις.

Οι δουλειές είναι deals και τα deals πρεπει να ειναι win win για ευδοκιμησουν. Εσύ έχεις mindset win lose.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα άποψη αυτή
Εφόσον έχουμε πολλούς πολιτικούς μηχανικούς ας πληρώνονται με 650 ευρώ και να χτίζουν γέφυρες και να βάζουν υπογραφές και ας έχουμε την γραμματέα με τα 800 ευρώ να χρησιμοοποιεί το word. Νομίζω είναι δίκαιο.


Δυστυχώς για εσένα έχω βγει στην αγορά εργασίας, wiss. Mitarbeiter δεν συνανατάς μόνο στα πανεπιστήμια όπως έγραψες.
Κάνεις κουμάντο με λεφτά άλλων ; χαχαχα , θα σπάσει η οθόνη του υπολογιστή.

Ναι, εννοείται. Μήπως περίμενες ότι η κοινωνία σου χρωστάει επειδή πέρασες σε μια σχολή (όλοι περνάνε έτσι και αλλιώς), και έβγαλες ένα πτυχίο; Για να κερδίσεις πρέπει να προσφέρεις. Αυτός ο κανόνας βρίσκεται στο κέντρο του καπιταλισμού, γι'αυτό είναι το πιο ηθικό και λειτουργικό σύστημα.
Το τι είναι δίκαιο άστο να το ξέρει ο Θεός (όποιος και όπου είναι). Όλες οι κοινωνίες που προσπάθησαν να επιβάλλουν «δίκαιους» μισθούς σε όλο τον κόσμο, απέτυχαν.
Αν μια κοινωνία προορίζει ολους τους νέους για πτυχιούχους και δίνει διπλώματα μηχανικών σαν να ήταν καραμέλες, τότε θα υπάρξουν προβλήματα.

Πέρα από αυτά όμως, πως ακριβώς φαντάζεσαι την κρατική παρέμβαση στο επάγγελμα του μηχανικού; Αν το κράτος επιβάλλει στους καταναλωτές να πληρώνουν 1500 ευρώ τον μηχανικό αντί για 600, αυτά τα 900 ευρώ θα φύγουν από κάπου αλλού. Θα φύγουν από ρούχα, από ποτά, από φαΐ, από παπούτσια κτλ. Με άλλα λόγια, η κοινωνία θα γίνει φτωχότερη κατά 900 ευρώ αν εσύ χρησιμοποιήσεις το κράτος για να αυξήσεις το μισθό σου. Απλά ο μισθός σου είναι εμφανής ενώ τα 900 ευρώ που χάνονται δεν φαίνονται.

Τέλος, πες μου σε παρακαλώ, πως γίνεται να επικροτείς την αναρχία αλλά να επιθυμείς τον κρατικό έλεγχο στη δουλειά σου; Τέτοια ζογκλερικά έχουμε καιρό να δούμε.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Δεν είναι αυτή η ζωή μου Mcmanous. Αυτή ήταν η ζωή μου για 4 χρόνια που σπούδαζα και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο με αυτή ούτε τη μετανιώνω. Και τις καλές φιλίες μου τις έχω και τις ερωτικές μου περιπέτειες τις έκανα και τα skills της δουλειάς μου τα απεκτησα. Αν αυτό εσένα σου φαίνεται no life και μαρτύριο be my guest.

Για εμένα ήταν απλά αυτό που έπρεπε να γίνει για να πετύχω ένα στόχο που έθεσα. Αν τώρα εσύ ή ο Χ Ψ τύπος δεν μπορεί να κάνει κάποιες θυσίες για να πετύχει τους στόχους του ας μην το κάνει, αλλά δεν πρόκειται και να τον λυπηθώ κιόλας που κλαίγεται μετά.

Για εμένα η ζωή είναι μια σειρά στόχων τους οποίους επιλέγω εγώ, ασχέτως με το τι πιστεύουν οι άλλοι, γιατί στην τελική το βράδυ μόνος σου θα κλαις στο μαξιλάρι σου όταν η ζωή σου δεν έχει νόημα. Όταν δεν δουλεύω προς κάτι σταθμευω και μετά πέφτω πολύ ψυχολογικά.

Εσύ έχεις στόχους ζωή σου; Έχεις πει ποτέ εγώ αυτή τη χρονιά θα πετύχω αυτό no matter what? Αν η απάντηση είναι όχι τότε για μένα απλά στη ζωή περιέφερεσαι και αυτό είναι που εγώ θεωρώ no life.

Αλλά αυτή είναι η δική μου υποκειμενική άποψη περί ζωής.



Τα άλλα που έγραψα περί οίκονομιας δεν τα κατάλαβες και ούτε έπιασες το νόημα τους οπότε δεν θα τα σχολιάσω άλλο.


Οκ, έπρεπε κάτι να πεις και βάπτισες το δριμύ κατηγορώ μου σε ότι κλαιγομαι.
Από που πηγάζει αυτό όπως και το ότι περιφέρομαι;
Στα κουτουρου δηλαδή. Στόχο έχω να ζω ανθρώπινα. Μαγαζια και καριέρα τα αφηνω σε εσενα και στους άλλους.

Ταχυδακτυλουργός λοιπόν ο φίλος Χακερ.

:no:

Την κάνω γιατί έχω Χιμέλα στο άλλο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ωραίο τρόλινγκ. Επαγγελματικό.

Τώρα φίλε μου τι θα κάνουμε;
θα ξαναπαμε το ίδιο μοτίβο ριφρές;
Και στην Ισλανδια τρώνε καλύτερο βακαλάο.
Άσε που στην Αφρικη τρέχουν γρηγορότερα από τα λιοντάρια.


Ζωη φίλε μου.
Ή την έχεις η την κυνηγάς.
Αν δεν έχεις κληρονομιές, πρέπει κι οφείλεις να παλέψεις για μία ποιότητα ζωής.
Τώρα αν οι έξοδοι κι οι βόλτες σας φαίνονται
πολυτέλεια, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Απλά είναι δυνατό επιχείρημα που σας χαλαει - καταστρέφει τον λογαριασμό. Είναι όμως αναγκαια η κοινωνική ζωη.
Η όποια τελοσπαντων.

Κάποια από αυτά τα εξοδα όμως φέρνουν και την συνέχεια της ζωης. Οι γονείς σου γνωρίστηκαν για να έχεις την αβάντα να μιλάς τωρα και νομίζω κάπου έξω θα γνωρίστηκαν. Δεν έβγαιναν ποτέ έξω φίλε μου ; Σπίτι καθοντουσαν κι ηρθε ο κρινος;
γυναίκα αν δεν έχεις πως θα βρεις; μέσα στο σπίτι; Δεν θες γυναίκα; Εσύ λοιπόν μην θες.
Να το καταργησουμε όλοι; Μα πως γίνεται αυτό; Τι συμβαίνει ; ούτε βόλτα έξω; να είμαστε σπιτι-δουλειά;
εμπρός για πυθαρια με δώρο τα φανάρια.

Να φανταστώ ότι αν ορισμενοι/ες, είχατε παιδί, δεν θα του παίρνατε μία τούρτα για να χαμογελάσει το χειλακι του; κι αντί για ζιπουνακια θα του φορουσατε εφημερίδες; αν θέλω γράφω μέχρι αύριο.
Ξέρετε πόσα πάγια υπάρχουν;
Στο μόνο που συμφωνώ και με επιβεβαιώνεις είναι ότι τρώμε χρόνο εδώ.
Μάλλον κάνουμε οικονομία για να βγούμε εξω ή είμαστε ψόφιοι στην κούραση.
Όχι για πολλά άλλα σίγουρα όχι για 650.
Τι λες κι εσύ;

Να είσαι καλά.

:yes:

Αν έχεις παιδί, τότε έχεις δύο μισθούς. Αν δεν μπορείς να έχεις δύο μισθούς (ή γενικά δεν έχεις τίποτα να προσφέρεις στην κοινωνία ώστε να βγάλεις λεφτά), τότε δεν κάνεις παιδί. Εκτός αν αποφασίσαμε σε κάποιο συνέδριο ότι η τεκνοποίηση και η ανατροφή παιδιού είναι και αυτό δικαίωμα που πρέπει να στο πληρώνει το κράτος. Σορρυ, έλειπα.
Οι γονείς μου ποτέ δεν βγήκαν να πιούν ποτά όπως βγαίνουν οι γονείς κάτι φίλων μου. Δεν έχουμε χρέη, και σπουδάζω σε άλλη πόλη. Απλά ο μέσος έλληνας δεν ξέρει τι είναι η οικιακή οικονομία.

Ζωή έχουν όλοι, και είναι δικαίωμα αναφαίρετο. Η καλοπέραση δεν είναι. Εννοείται πως το να βγεις και να πιεις ποτά είναι πολυτέλεια.

Επίσης, μην γράφεις έτσι σε παρακαλώ. Είναι δυσανάγνωστο και «τρώει» πολύ χώρο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, έπρεπε κάτι να πεις και βάπτισες το δριμύ κατηγορώ μου σε ότι κλαιγομαι.
Από που πηγάζει αυτό όπως και το ότι περιφέρομαι;
Στα κουτουρου δηλαδή. Στόχο έχω να ζω ανθρώπινα. Μαγαζια και καριέρα τα αφηνω σε εσενα και στους άλλους.

Ταχυδακτυλουργός λοιπόν ο φίλος Χακερ.

:no:

Την κάνω γιατί έχω Χιμέλα στο άλλο θέμα.


Κοίτα απέδειξα ότι κάποιος μπορεί να ζήσει με 650 και να παλέψει και γιατί καλύτερο ταυτόχρονα.

Δεν ειπα ποτέ ότι θα πρέπει όλη τη ζωή του να την περάσει κάνεις στα 650. Και οι γκόμενές και τα ποτά μια χαρά είναι. Βγάλε περισσότερα για να τα πληρώνεις και να τα έχεις.

Τα 650 όμως σου προσφέρουν μια χαρά ξεκίνημα στη ζωή.

Το ότι περιέφερεσαι ήταν η δική μου υποκειμενική κρίση όπως η δική σου ήταν το no lifer. Που κολλάς;
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Προσωπικά κατέληξα στα εξης:

Ορισμένοι δεν θέλετε να βγείτε έξω από το σπίτι σας γιατί αφού όπως λετε έχετε φύγει από την ανέχεια, πως αντιδράτε αρνητικά στις όμορφες στιγμές της ζωής αντί να χαίρεστε; σαν εχθροί της ζωής κάνετε.

Άλλοι πάλι δεν γουστάρετε να σας χαλάνε τον φθηνό λογαριασμό ανάγκες κι επιθυμίες που ειναι βασικές ως κοινωνική ζωή.
Τι να κάνουμε; είναι κι αυτή μέσα στην ποιότητα που δικαιουμαστε ολοι στον πλανητη.

Κάποιοι τρίτοι δεν αντιλαμβάνεστε ότι ο βασικός μισθός ψηφίστηκε από μαλάκες και το.κατάπιατε αμάσητο. Ισχύει για όλες τις ομάδες πληθυσμού αλλά το τεντώνετε στα μέτρα σας και το κοπανατε σαν χαλκομανία μήπως βγουν τα νούμερα στο φοιτηταριό.
Δεν βγαίνουν με τίποτα ούτε εκει και που να σας πάω σε νοικοκυριά όπου θα τεζάρετε.
Γιατί κι εκείνους αφορά ο βασικός.
Αλλά οκ, αφου δεν σας νοιάζει τίποτα, είστε ασφαλείς (και) στο μέλλον.
Απλά μην βγαινετε έξω. Κοστίζει.

Οι υπόλοιποι κρύφτηκαν...εγώ θα ζήσω πάντως γιατί ξέρω το πως!
Εσείς ψαξτε το πόσο κοστιζει.
Ρομποτικά.

Συμπερασμα: μην κάνετε τίποτα. Δουλεψτε και νανι. Αν νομίζετε ότι κάνετε καλό στην υγεία σας και στο μέλλον σας, έτσι θα είναι.

Συμβουλή : κάντε και κάνα όνειρο. Δε χρεώνει ο νους.

Λανσελοτ τα σέβη μου!

Τουλάχιστον εσύ αν και ασχολεισαι με πολιτικά, έχεις ψυχή στον λόγο σου!

:yes:

650 ακούω και παίρνω δρόμο.
Πλούσιος δεν είμαι άλλα δοξα τω θεό έχω μυαλό εκτός από προσόντα που όλοι έχουμε.

Αυτά και τέλος από'μενα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Ναι, εννοείται. Μήπως περίμενες ότι η κοινωνία σου χρωστάει επειδή πέρασες σε μια σχολή (όλοι περνάνε έτσι και αλλιώς), και έβγαλες ένα πτυχίο; Για να κερδίσεις πρέπει να προσφέρεις. Αυτός ο κανόνας βρίσκεται στο κέντρο του καπιταλισμού, γι'αυτό είναι το πιο ηθικό και λειτουργικό σύστημα.
Το τι είναι δίκαιο άστο να το ξέρει ο Θεός (όποιος και όπου είναι). Όλες οι κοινωνίες που προσπάθησαν να επιβάλλουν «δίκαιους» μισθούς σε όλο τον κόσμο, απέτυχαν.
Αν μια κοινωνία προορίζει ολους τους νέους για πτυχιούχους και δίνει διπλώματα μηχανικών σαν να ήταν καραμέλες, τότε θα υπάρξουν προβλήματα.

Πέρα από αυτά όμως, πως ακριβώς φαντάζεσαι την κρατική παρέμβαση στο επάγγελμα του μηχανικού; Αν το κράτος επιβάλλει στους καταναλωτές να πληρώνουν 1500 ευρώ τον μηχανικό αντί για 600, αυτά τα 900 ευρώ θα φύγουν από κάπου αλλού. Θα φύγουν από ρούχα, από ποτά, από φαΐ, από παπούτσια κτλ. Με άλλα λόγια, η κοινωνία θα γίνει φτωχότερη κατά 900 ευρώ αν εσύ χρησιμοποιήσεις το κράτος για να αυξήσεις το μισθό σου. Απλά ο μισθός σου είναι εμφανής ενώ τα 900 ευρώ που χάνονται δεν φαίνονται.

Τέλος, πες μου σε παρακαλώ, πως γίνεται να επικροτείς την αναρχία αλλά να επιθυμείς τον κρατικό έλεγχο στη δουλειά σου; Τέτοια ζογκλερικά έχουμε καιρό να δούμε.

Είσαι σοβαρός ; Ο άλλος σου χτίζει γέφυρα , μετράει συντελεστές ασφαλείας , επιλέγει υλικά , στατικές-δυναμικές αναλύσεις , επιλογή βιδών, υπολογισμός συγκολλήσεων,υπογραφές και άλλα πολλά και είναι φυσιολογικό να αμείβεται λιγότερο από την γραμματέα που χρησιμοποιεί ένα word και ένα excel ; Είσαι σοβαρός ;

Δεν θα τα δίνει το κράτος τα λεφτά , αλλά ο εργοδότης . Όπως συμβαίνει σε Ευρωπαϊκές χώρες, που υπάρχει κατώτατο όριο μισθού για μηχανικούς.


Για το τελευταίο , μπορείς να κάνεις ένα google search. Σε βρίσκω αδιάβαστο.

Τι είπαμε ότι σπουδάζεις ;
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είσαι σοβαρός ; Ο άλλος σου χτίζει γέφυρα , μετράει συντελεστές ασφαλείας , επιλέγει υλικά , στατικές-δυναμικές αναλύσεις , επιλογή βιδών, υπολογισμός συγκολλήσεων,υπογραφές και άλλα πολλά και είναι φυσιολογικό να αμείβεται λιγότερο από την γραμματέα ; Είσαι σοβαρός ;

Δεν θα τα δίνει το κράτος τα λεφτά , αλλά ο εργοδότης . Όπως συμβαίνει σε Ευρωπαϊκές χώρες, που υπάρχει κατώτατο όριο μισθού για μηχανικούς.


Για το τελευταίο , μπορείς να κάνεις ένα google search. Σε βρίσκω αδιάβαστο.


Ναι, είμαι απολύτως σοβαρός. Το μπουκαλάκι νερό πόσο το αγοράζεις; Μήπως 50 λεπτά; Γιατί; Αφού ο «άλλος» σου φέρνει νερό από τη πηγή, στο καθαρίζει, στο εμφιαλώνει. 50 λεπτά είναι πολύ λίγα. Για προσπάθησε να ζήσεις χωρίς γέφυρα για 2 μέρες, και μετά χωρίς νερό για 2 μέρες.
Αυτο που προσπαθώ να πω είναι ότι οι τιμές αλλάζουν αναλόγως την προσφορά και τη ζήτηση, όχι μια αυθαίρετη ιδέα που έχει ο καθένας για τους μισθούς.
Καταρχάς, οι μηχανικοί δεν χτίζουν μόνο γέφυρες. Έπειτα δεν μου απάντησες σε αυτό που έγραψα. Αν έπαιρνες 600 ευρώ, και ξαφνικά το κράτος λέει ότι θα παίρνεις 1500, από που ήρθαν αυτά τα λεφτά;
Τα 900 ευρώ που θα πάρεις εσύ θα τα στερηθεί ο καταναλωτής. Αυτά τα λεφτά θα τα χρησιμοποιούσε για να αγοράσει αγαθά και υπηρεσίες, τις οποίες τώρα δεν μπορεί να αγοράσει. Δεν δημιουργείται πλούτος, λοιπόν. Απλά βάζεις το κράτος να εκβιάσει τον καταναλωτή.

Τι να γκουγκλάρω; Δεν κατάλαβα. Να γκουγκλάρω την αναρχία; Εσύ πως ορίζεις την αναρχία;

Καλά κάνει ο γραμματέας και παίρνει 800. Μακάρι να βγάλει και 1000. Εφόσον η δουλειά του γραμματέα θεωρείται υποτιμητική, ο αριθμός των γραμματέων είναι μικρότερος από τον αριθμό των μηχανικών. Άρα πληρώνονται περισσότερο.
Παρεπιπτώντος, τα νούμερα αυτά από που τα πήραμε; Γιατί 650 ο μηχανικός;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Ναι, είμαι απολύτως σοβαρός. Το μπουκαλάκι νερό πόσο το αγοράζεις; Μήπως 50 λεπτά; Γιατί; Αφού ο «άλλος» σου φέρνει νερό από τη πηγή, στο καθαρίζει, στο εμφιαλώνει. 50 λεπτά είναι πολύ λίγα. Για προσπάθησε να ζήσεις χωρίς γέφυρα για 2 μέρες, και μετά χωρίς νερό για 2 μέρες.
Αυτο που προσπαθώ να πω είναι ότι οι τιμές αλλάζουν αναλόγως την προσφορά και τη ζήτηση, όχι μια αυθαίρετη ιδέα που έχει ο καθένας για τους μισθούς.
Καταρχάς, οι μηχανικοί δεν χτίζουν μόνο γέφυρες. Έπειτα δεν μου απάντησες σε αυτό που έγραψα. Αν έπαιρνες 600 ευρώ, και ξαφνικά το κράτος λέει ότι θα παίρνεις 1500, από που ήρθαν αυτά τα λεφτά;
Τα 900 ευρώ που θα πάρεις εσύ θα τα στερηθεί ο καταναλωτής. Αυτά τα λεφτά θα τα χρησιμοποιούσε για να αγοράσει αγαθά και υπηρεσίες, τις οποίες τώρα δεν μπορεί να αγοράσει. Δεν δημιουργείται πλούτος, λοιπόν. Απλά βάζεις το κράτος να εκβιάσει τον καταναλωτή.

Τι να γκουγκλάρω; Δεν κατάλαβα. Να γκουγκλάρω την αναρχία; Εσύ πως ορίζεις την αναρχία;

Καλά κάνει ο γραμματέας και παίρνει 800. Μακάρι να βγάλει και 1000. Εφόσον η δουλειά του γραμματέα θεωρείται υποτιμητική, ο αριθμός των γραμματέων είναι μικρότερος από τον αριθμό των μηχανικών. Άρα πληρώνονται περισσότερο.
Παρεπιπτώντος, τα νούμερα αυτά από που τα πήραμε; Γιατί 650 ο μηχανικός;
Οι μηχανικοί δεν κάνουν μόνο γέφυρες, κάνουν και αυτοκίνητα, ανεμογγενήτριες και πολλά άλλα . Στην Ελλάδα έχουμε το πρώτο και μετά πάμε σε μικρότερη κλίμακας δουλειές.
Ο ένας είναι απόφοιτος λυκείου (γραμματέας) και ο άλλος πολυτεχνείου .Ο ένας έχει μηδενικές ευθύνες , ο άλλος πάρα πολλές . Ο ένας πονοκεφαλιάζει για να βγάλει έναν συντελεστή , ο άλλος απλά πατάει έντερ στο word. Και σύμφωνα με εσένα , η γραμματέας πρέπει να αμείβεται περισσότερο από τον μηχανικό ! Αυτό είναι επικίνδυνο. Γιατί δεν προσλαμβάνεται η γραμματέας να κάνει τη δουλειά του μηχανικού ; Ο γιατρός να αμείβεται με 650 ή είναι πολλά ;

Δεν εκβιάζει κανένα καταναλωτή. Θέτει κατώτατο όριο, όπως ισχύει σε πολλές χώρες.

Όχι όπως ορίζεται στις μέρες μας από τα παπαγαλάκια τους δημοσιογράφους. Υπάρχουν βιβλία του 20ου αιώνα , βραβευμένα από την νορβηγική ακαδημία, που εξηγούν για την αναρχία.

Από που βγήκε το συμπέρασμα ότι ο αριθμός των γραμματέων είναι μικρότερος των μηχανικών ; Θέλει κάποια σχολή να βγάλει η γραμματέας ;

Τα νούμερα βγήκαν από τη συζήτηση, αλλά και με μια έρευνα αγοράς θα δεις που κυμαίνονται οι μισθοί για τους μηχανικούς στην Ελλάδα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εκβιάζει κανένα καταναλωτή. Θέτει κατώτατο όριο, όπως ισχύει σε πολλές χώρες.

Δεν μπορείς να υπερασπιστείς το κατώτερο όριο. Γιατί να είναι όσο το θες; Καθαρά επειδή αισθάνεσαι έτσι.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Οι μηχανικοί δεν κάνουν μόνο γέφυρες, κάνουν και αυτοκίνητα, ανεμογγενήτριες και πολλά άλλα . Στην Ελλάδα έχουμε το πρώτο και μετά πάμε σε μικρότερη κλίμακας δουλειές.
Ο ένας είναι απόφοιτος λυκείου (γραμματέας) και ο άλλος πολυτεχνείου .Ο ένας έχει μηδενικές ευθύνες , ο άλλος πάρα πολλές . Ο ένας πονοκεφαλιάζει για να βγάλει έναν συντελεστή , ο άλλος απλά πατάει έντερ στο word. Και σύμφωνα με εσένα , η γραμματέας πρέπει να αμείβεται περισσότερο από τον μηχανικό ! Αυτό είναι επικίνδυνο. Γιατί δεν προσλαμβάνεται η γραμματέας να κάνει τη δουλειά του μηχανικού ; Ο γιατρός να αμείβεται με 650 ή είναι πολλά ;

Από που βγήκε το συμπέρασμα ότι ο αριθμός των γραμματέων είναι μικρότερος των μηχανικών ; Θέλει κάποια σχολή να βγάλει η γραμματέας ;
Λάθος κάνεις. Δεν είπα ποτέ (ούτε πρόκειται ποτέ να πω) ότι «ο γραμματέας πρέπει να αμοίβεται περισσότερο από τον μηχανικό». Σε αντίθεση με εσένα, εγώ δεν διαθέτω πρόσβαση σε κάποια αρχέγονη σοφία ώστε να γνωρίζω πόσο πρέπει να πληρώνεται ο καθένας. Οι πατερναλιστές που νομίζουν ότι διευθύνουν τον κόσμο φέρονται έτσι, και τελικά πάντα τα κάνουν σκατά.

Ο γραμματέας γιατί να κάνει τη δουλειά του μηχανικού; Την δουλειά του γραμματέα θα κάνει, αφού αμοίβεται και καλύτερα (σύμφωνα με εσένα).
Οι χώρες που έχουν κατώτερο όριο στον μισθό του μηχανικού δεν έχουν πρόβλημα επειδή οι μηχανικοί πληρώνονται πάνω από το όριο έτσι και αλλιώς. Όταν όμως δεν υπάρχει ζήτηση, το κρατικό όριο προκαλεί προβλήματα τα οποία ήδη έχω εξηγήσει (και τα οποία αγνοείς εντελώς).

Καταρχάς, για να έχουμε καλό ερώτημα, τι μισθό θες να έχουν οι μηχανικοί; 1000; Γιατί όχι 2000; Γιατί όχι 3000; Γιατί όχι 10.000; Βάλε το όριο στα 10 χιλιάρικα ώστε να γίνουμε Ελβετία μέσα σε μια νύχτα...
Σου φαίνεται γελοίο επειδή είναι. Ο κατώτατος μισθός δεν λειτουργεί, και το έχουμε αποδείξει πολλές φορές μέσα στα χρόνια.

Αφού, όμως, δεν απαντάς στα επιχειρήματα μου, τότε ας απαντήσω εγώ στα δικά σου. Πες μου, λοιπόν, για ποιο λόγο είναι επικίνδυνο να πληρώνεται ένας μηχανικός με 650 ευρώ; Τη δουλειά του δεν κάνει; Δηλαδή, η ποιότητα της δουλειάς του μηχανικού αυξάνεται και μειώνεται αναλόγως τον μισθό του;
Ξαναλέω (επειδή με αγνοείς) ότι ο μισθός έχει να κάνει μόνο με την προσφορά και τη ζήτηση. Αυτή τη στιγμή η προσφορά των μηχανικών στην Ελλάδα είναι μεγάλη (δηλαδή, υπάρχουν πολλοί μηχανικοί). Ταυτόχρονα η ζήτηση είναι μιρκή (δηλαδή, κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό). Πώς στο καλό θέλεις να βγάζεις 2 χιλιάρικα όταν κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό, και όταν έχουμε πίξει από μηχανικούς; Για εξήγησε το μου αυτό σε παρακαλώ.
Δεν εκβιάζει κανένα καταναλωτή. Θέτει κατώτατο όριο, όπως ισχύει σε πολλές χώρες.
Το ίδιο πράγμα λέμε. Όταν λες στον καταναλωτή «θα πληρώσεις τον μηχανικό περισσότερο απ'ότι θέλεις», αυτό είναι καταναγκασμός.
Όχι όπως ορίζεται στις μέρες μας από τα παπαγαλάκια τους δημοσιογράφους. Υπάρχουν βιβλία του 20ου αιώνα , βραβευμένα από την νορβηγική ακαδημία, που εξηγούν για την αναρχία.
Ποιος είναι αυτός ο ορισμός της αναρχίας, λοιπόν; Αν βαριέσαι ή δεν θες να μου τον δώσεις, τουλάχιστον πες μου πού μπορώ να τον βρω.

Επίσης, φαίνεται ότι παρεξήγησες πριν. Δεν σου είπα ότι σπουδάζω πληροφορική, αλλά ότι ξέρω από πληροφορική. Αφού κάνεις τον κόπο να διαβάζεις ό,τι γράφουμε, τουλάχιστον διάβασε τα σωστά, αλλιώς κουράζεσαι χωρίς νόημα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Έχετε μία τάση στο φόρουμ να αναλύετε τα πάντα μονόπλευρα και συνήθως υπέρ της πλευράς του ισχυρού. Εξήγησε ότι εξηγησες. Μάλλον ήρθε η ώρα να εξηγήσεις πως θα ζήσει κάποιος με 650 ευρώ και θα τηρει κομπλέ τα πάντα!!!
Χωρίς βοήθειες, όπως λέει ο Λανσελοτ.
Τόσο πολύ σας ενόχλησε αυτό που είπε;

δηλαδή με ενέσεις θα ζει ο κόσμος;

που είναι τα μέλη που ορκίζονται ότι περνάνε μία χαρά με 650 κι είναι ανεξάρτητα; εξαφανιστηκαν;
άσε την προσφορά και την ζήτηση.
Ας αφήσουμε και τους μηχανικούς
και τα βολικά παραδείγματα.
Έχουμε και λεμε.

Υπάλληλος με 650 ευρώ. Ωράριο τρελλο
συμφωνα με τις σημερινές συνθήκες.
Δε έχουμε περάσει όλοι από εκεί; Δεν γυρισαμε εκεί για να επαναπροσπαθήσουμε;
Γιατί τόση μαχμουρλίαση;

Βασικά έξοδα καλυμμένα και ποιότητα ζωής. Αυτά του ανήκουν.
Βγάλτον κομπλέ στην κοινωνία.

Ακούω πως!

Όχι σαν αυτά που λέει ο φίλος και συμπαθής Χακερ που μας παροτρύνει να γίνουμε καλόγεροι.

:yes:

Αυτο που εκανα αγαπητε Μακμαν, ειναι να μιλησω για το ΓΙΑΤΙ γινονται ολα αυτα. Γιατι ωραιο το κλαψουρισμα για τον αδυναμο, σεβασμο, την αξια της εργασιας τους και τις δικαιες αμοιβες, αλλα δεν λυνουν το προβλημα, ειδικα μονιμα, αλλα η αιμορραγια θα συνεχιστει και εσυ απλα θα βαζεις συνεχεια και αλλο επιδεσμο. Και οχι, να μην αφησουμε την προσφορα και τη ζητηση, γιατι αυτα θα μας εξηγησουν την κατασταση, οχι οι συναισθηματικες αηδιες. Δεν ειπα επισης να ζει καποιος με αυτα τα λεφτα, αλλα αν θες να πιασω το θεμα, θα πω οτι μου ειναι αδιαφορη η αξιοπρεπεια και ο αυτοσεβασμος του καθενος, γιατι ειναι αοριστα entitlements. Το ανθρωπινο ειδος εζησε με απειρως λιγοτερα στο 99,9999999% της υπαρξης του, δεν θα παθεις κατι. Σημερα δεν αρκουν τα 650, αυριο δεν θα αρκουν τα 850, μεθαυριο τα 1050. Απο την αλλη πλευρα, αυτοσεβασμο και αξιοπρεπεια δεν χανει καποιος οταν δεν μπορει να ειναι ενταξει ο ιδιος στις δουλειες του, η αξια της ανεξαρτησιας και αυταρκειας χαθηκαν, ειδικα οταν εισαι ανδρας? Να ζησει με αυτα τα λεφτα μεχρι να χτισει skills, αν του αρεσει τοσο πολυ η δουλεια, ή να βρει κατι αλλο να κανει. Και στο τελος της ημερας, οταν μπαινεις σε εναν κλαβο που η ζητηση οχι απλα πεθανε, αλλα αποσυντεθηκε και το κουφαρι της, αυτα θα παθαινεις, δεν σε αδικησε κανενας.
Και μιας και εισαι απο τα ατομα που σεβονται και εκτιμουν την εργασια του υπαλληλου, οπως θα ελεγε ο ταβαριτς Λανς, δεν σε εμποδιζει κανενας να δινεις οχι 100, αλλα 1000 για τα χαρτια των μηχανικων, να βαζεις και το σετακι που εχεις στο προφιλ σου για να τους δειχνεις πιο προσωπικα την εκτιμιση σου, ή ακομη καλυτερα, να ανοιξεις κανενα μαγαζι να πλερωνεις σωστους μισθους.



Ελλάδα , η χώρα που η γραμματέας πληρώνεται περισσότερο από τον μηχανικό !

Αυτά που γράφεις δεν είναι περισσότερο από μπαρούφες κατά την διάρκεια της στέγασής σου στο γεμάτο χασισοκαπνό σπίτι σου.
Η άγνοια σου με την αγορά εργασίας είναι ορατή. Ένας γιατρός απολαμβάνει την αναγνώριση από την κοινωνία και έχει τις κατάλληλες απολαβές.
Αν πέσει το σπίτι σου και πεθάνετε όσοι είστε μέσα , φυλακή θα πάει ο μηχανικός των 650 ευρώ. Αν βάλεις στεντ εσύ , ο πατέρας σου ή η μητέρα σου και πεθάνετε μετά , ο μηχανικός των 650 ευρώ θα πάει μέσα. Αν πέσει η γέφυρα την ώρα που περνάς εσύ με την οικογένειά σου , ο μηχαωικός των 650 ευρώ θα πάει φυλακή. Αν πέσει η μπασκέτα, το τέρμα ποδοσφαίρου στο κεφάλι σου και πεθάνεις, ο μηχανικός των 650 ευρώ θα πάει φυλακή.
Αν λοιπόν δεν έχεις αντιληφθεί ότι οι ευθύνες που έχει ένας μηχανικός είναι περισσότερες από μία γραμματέα είναι δικό σου πρόβλημα. Και όμως στην Ελλάδα με τους φοβερούς και τρομερούς εργοδότες η γραμματές έχει μεγαλύτερο μισθό.

2. Πάμε στα χαρτιά ... διότι χώθηκες και εκεί με τις μηδενικές γνώσεις. Αν σου φέρω τα δύο χαρτιά μπροστά σου (των 50 και των 100) δεν θα βγάλεις άκρη διότι είσαι άσχετος με το θέμα, εκφέρεις όμως άποψη που είναι επικίνδυνη. Τα δύο χαρτιά διαφέρουν στα σχέδια, στους συντελεστές και στις διαστάσεις. Θα τα εξετάσει ποτέ ο πελάτης ; όχι. Θα τα ελέγξει ποτέ το κράτος ; όχι.

Επιβάλλεται να υπάρχει πλαφόν στην αμοιβή του μηχανικού όπως συμβαίνει στα περισσότερα ευρωπαϊκά κράτη.

όχι δεν επηρεάζει ο αριθμός αποφοίτων

Έχουμε δύο Ελληνες μηχανικούς , ίδιους με 5ετη προϋπηρεσία. Ο ένας πάει από Ελλάδα Γερμανία και ο άλλος αντίθετα. Θεωρητικά πάντα θα έπρεπε και οι δύο να πληρωθούν ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας τους. Μόνο που στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν γίνεται.



ΥΓ : Για κάτι ανειδίκευτους σαν και εσένα, 650 είναι πολλά .
Φιλικά

Εγω ειμαι ασχετος μπαρουφολογος. Οκ, διαφωτισε με μαστερ.
1)Συνεχιζεις τη μαλακεια του κρυφο-labor theory of value. Καταλαβε το, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες.
2)Εξεφρασα αποψη για την τιμολογιση, οχι το περιεχομενο των χαρτιων. Βασικα το narrative πηγαινε για τους ρουφιανους που κοστολογουν χαμηλοτερα, η ποιοτητα των υπηρεσιων μπλεχτηκε τωρα εμμεσα. Απο κει και περα, αν πελατης δεν ψαχνει και λιγο, ειδικα οταν η τιμη ειναι αισθητα χαμηλοτερη, λογικο ειναι να την πατησει, ειναι ενα φαινομενο που υπαρχει και σε αλλους κλαδους σε καθε συνθηκη. Το συμπερασμο οτι πρεπει να επιβαλλεται πλαφον στην τιμολογιση το εβγαλες πραγματικα απο την κωλαρα σου, δεν βγαινει απο πουθενα, ουτε θα δωσει λυση. Και ας ειμαστε ειλικρινεις μαν, στον π***σο σου για το περιεχομενο και την ποιοτητα των σχεδιων, το κατοσταρικο θες. Βεβαια αμα επρεπε εσυ να πληρωνεις τα κατοσταρικα εκει θα τσιριζες για τα μονοπωλια του καπιταλισμου.

Ο αριθμος των αποφοιτων δεν επηρεαζει, οκ, να υποθεσω οτι ειμαι ασχετος και στα βασικα οικονομικα?

Ξανα, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που τους αγνοεις και περιοριζεσαι σε μαλακειες τυπου σεβασμος της εργασιας του αλλου

Edit: Ειμαι και ανειδικευτος? Μαλακ, ποσα εμαθα για τον εαυτο μου σημερα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο που εκανα αγαπητε Μακμαν, ειναι να μιλησω για το ΓΙΑΤΙ γινονται ολα αυτα. Γιατι ωραιο το κλαψουρισμα για τον αδυναμο, σεβασμο, την αξια της εργασιας τους και τις δικαιες αμοιβες, αλλα δεν λυνουν το προβλημα, ειδικα μονιμα, αλλα η αιμορραγια θα συνεχιστει και εσυ απλα θα βαζεις συνεχεια και αλλο επιδεσμο. Και οχι, να μην αφησουμε την προσφορα και τη ζητηση, γιατι αυτα θα μας εξηγησουν την κατασταση, οχι οι συναισθηματικες αηδιες. Δεν ειπα επισης να ζει καποιος με αυτα τα λεφτα, αλλα αν θες να πιασω το θεμα, θα πω οτι μου ειναι αδιαφορη η αξιοπρεπεια και ο αυτοσεβασμος του καθενος, γιατι ειναι αοριστα entitlements. Το ανθρωπινο ειδος εζησε με απειρως λιγοτερα στο 99,9999999% της υπαρξης του, δεν θα παθεις κατι. Σημερα δεν αρκουν τα 650, αυριο δεν θα αρκουν τα 850, μεθαυριο τα 1050. Απο την αλλη πλευρα, αυτοσεβασμο και αξιοπρεπεια δεν χανει καποιος οταν δεν μπορει να ειναι ενταξει ο ιδιος στις δουλειες του, η αξια της ανεξαρτησιας και αυταρκειας χαθηκαν, ειδικα οταν εισαι ανδρας? Να ζησει με αυτα τα λεφτα μεχρι να χτισει skills, αν του αρεσει τοσο πολυ η δουλεια, ή να βρει κατι αλλο να κανει. Και στο τελος της ημερας, οταν μπαινεις σε εναν κλαβο που η ζητηση οχι απλα πεθανε, αλλα αποσυντεθηκε και το κουφαρι της, αυτα θα παθαινεις, δεν σε αδικησε κανενας.
Και μιας και εισαι απο τα ατομα που σεβονται και εκτιμουν την εργασια του υπαλληλου, οπως θα ελεγε ο ταβαριτς Λανς, δεν σε εμποδιζει κανενας να δινεις οχι 100, αλλα 1000 για τα χαρτια των μηχανικων, να βαζεις και το σετακι που εχεις στο προφιλ σου για να τους δειχνεις πιο προσωπικα την εκτιμιση σου, ή ακομη καλυτερα, να ανοιξεις κανενα μαγαζι να πλερωνεις σωστους μισθους.





Εγω ειμαι ασχετος μπαρουφολογος. Οκ, διαφωτισε με μαστερ.
1)Συνεχιζεις τη μαλακεια του κρυφο-labor theory of value. Καταλαβε το, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες.
2)Εξεφρασα αποψη για την τιμολογιση, οχι το περιεχομενο των χαρτιων. Βασικα το narrative πηγαινε για τους ρουφιανους που κοστολογουν χαμηλοτερα, η ποιοτητα των υπηρεσιων μπλεχτηκε τωρα εμμεσα. Απο κει και περα, αν πελατης δεν ψαχνει και λιγο, ειδικα οταν η τιμη ειναι αισθητα χαμηλοτερη, λογικο ειναι να την πατησει, ειναι ενα φαινομενο που υπαρχει και σε αλλους κλαδους σε καθε συνθηκη. Το συμπερασμο οτι πρεπει να επιβαλλεται πλαφον στην τιμολογιση το εβγαλες πραγματικα απο την κωλαρα σου, δεν βγαινει απο πουθενα, ουτε θα δωσει λυση. Και ας ειμαστε ειλικρινεις μαν, στον π***σο σου για το περιεχομενο και την ποιοτητα των σχεδιων, το κατοσταρικο θες. Βεβαια αμα επρεπε εσυ να πληρωνεις τα κατοσταρικα εκει θα τσιριζες για τα μονοπωλια του καπιταλισμου.

Ο αριθμος των αποφοιτων δεν επηρεαζει, οκ, να υποθεσω οτι ειμαι ασχετος και στα βασικα οικονομικα?

Ξανα, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που τους αγνοεις και περιοριζεσαι σε μαλακειες τυπου σεβασμος της εργασιας του αλλου

Edit: Ειμαι και ανειδικευτος? Μαλακ, ποσα εμαθα για τον εαυτο μου σημερα


Είσαι επικυνδινος να ξέρεις.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Λάθος κάνεις. Δεν είπα ποτέ (ούτε πρόκειται ποτέ να πω) ότι «ο γραμματέας πρέπει να αμοίβεται περισσότερο από τον μηχανικό». Σε αντίθεση με εσένα, εγώ δεν διαθέτω πρόσβαση σε κάποια αρχέγονη σοφία ώστε να γνωρίζω πόσο πρέπει να πληρώνεται ο καθένας. Οι πατερναλιστές που νομίζουν ότι διευθύνουν τον κόσμο φέρονται έτσι, και τελικά πάντα τα κάνουν σκατά.

Ο γραμματέας γιατί να κάνει τη δουλειά του μηχανικού; Την δουλειά του γραμματέα θα κάνει, αφού αμοίβεται και καλύτερα (σύμφωνα με εσένα).
Οι χώρες που έχουν κατώτερο όριο στον μισθό του μηχανικού δεν έχουν πρόβλημα επειδή οι μηχανικοί πληρώνονται πάνω από το όριο έτσι και αλλιώς. Όταν όμως δεν υπάρχει ζήτηση, το κρατικό όριο προκαλεί προβλήματα τα οποία ήδη έχω εξηγήσει (και τα οποία αγνοείς εντελώς).

Καταρχάς, για να έχουμε καλό ερώτημα, τι μισθό θες να έχουν οι μηχανικοί; 1000; Γιατί όχι 2000; Γιατί όχι 3000; Γιατί όχι 10.000; Βάλε το όριο στα 10 χιλιάρικα ώστε να γίνουμε Ελβετία μέσα σε μια νύχτα...
Σου φαίνεται γελοίο επειδή είναι. Ο κατώτατος μισθός δεν λειτουργεί, και το έχουμε αποδείξει πολλές φορές μέσα στα χρόνια.

Αφού, όμως, δεν απαντάς στα επιχειρήματα μου, τότε ας απαντήσω εγώ στα δικά σου. Πες μου, λοιπόν, για ποιο λόγο είναι επικίνδυνο να πληρώνεται ένας μηχανικός με 650 ευρώ; Τη δουλειά του δεν κάνει; Δηλαδή, η ποιότητα της δουλειάς του μηχανικού αυξάνεται και μειώνεται αναλόγως τον μισθό του;
Ξαναλέω (επειδή με αγνοείς) ότι ο μισθός έχει να κάνει μόνο με την προσφορά και τη ζήτηση. Αυτή τη στιγμή η προσφορά των μηχανικών στην Ελλάδα είναι μεγάλη (δηλαδή, υπάρχουν πολλοί μηχανικοί). Ταυτόχρονα η ζήτηση είναι μιρκή (δηλαδή, κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό). Πώς στο καλό θέλεις να βγάζεις 2 χιλιάρικα όταν κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό, και όταν έχουμε πίξει από μηχανικούς; Για εξήγησε το μου αυτό σε παρακαλώ.

Το ίδιο πράγμα λέμε. Όταν λες στον καταναλωτή «θα πληρώσεις τον μηχανικό περισσότερο απ'ότι θέλεις», αυτό είναι καταναγκασμός.

Ποιος είναι αυτός ο ορισμός της αναρχίας, λοιπόν; Αν βαριέσαι ή δεν θες να μου τον δώσεις, τουλάχιστον πες μου πού μπορώ να τον βρω.

Επίσης, φαίνεται ότι παρεξήγησες πριν. Δεν σου είπα ότι σπουδάζω πληροφορική, αλλά ότι ξέρω από πληροφορική. Αφού κάνεις τον κόπο να διαβάζεις ό,τι γράφουμε, τουλάχιστον διάβασε τα σωστά, αλλιώς κουράζεσαι χωρίς νόημα.
1) Δεν έγραψα πουθενά για εσένα και πληροφορική
2) Μπορείς να διαβάσει Πεσόα που εξυμνεί και ο Πορτοσάλτε
3) Μάλλον χάνω το χρόνο μου εξηγώντας τα ίδια και τα ίδια . Θεωρείς ότι η απόφοιτη Λυκείου γραμματέας οφείλει να αμείβεται περισσότερο από τον απόφοιτο πολυτεχνείου. Σεβαστό αν και παράλογο. Ποιες αρμοδιότητες έχει η γραμματέας και ποιες ο μηχανικός ; Ποιες ευθύνες έχει ο ένας και ποιες ο άλλος ; Τι υπόβαθρο γνώσεων έχει ο ένας και τι ο άλλος ; Διότι με την λογική σου και ο γιατρός πρέπει να παίρνει 650 ευρώ ...εφόσον υπάρχουν πολλοί γιατροί
Ας μου απαντήσεις αυτά και θα σου γράψω αναλυτικά για το πόσο πρέπει να είναι το κατώτατο όριο του μισθού του μηχανικού.
Αυτο που εκανα αγαπητε Μακμαν, ειναι να μιλησω για το ΓΙΑΤΙ γινονται ολα αυτα. Γιατι ωραιο το κλαψουρισμα για τον αδυναμο, σεβασμο, την αξια της εργασιας τους και τις δικαιες αμοιβες, αλλα δεν λυνουν το προβλημα, ειδικα μονιμα, αλλα η αιμορραγια θα συνεχιστει και εσυ απλα θα βαζεις συνεχεια και αλλο επιδεσμο. Και οχι, να μην αφησουμε την προσφορα και τη ζητηση, γιατι αυτα θα μας εξηγησουν την κατασταση, οχι οι συναισθηματικες αηδιες. Δεν ειπα επισης να ζει καποιος με αυτα τα λεφτα, αλλα αν θες να πιασω το θεμα, θα πω οτι μου ειναι αδιαφορη η αξιοπρεπεια και ο αυτοσεβασμος του καθενος, γιατι ειναι αοριστα entitlements. Το ανθρωπινο ειδος εζησε με απειρως λιγοτερα στο 99,9999999% της υπαρξης του, δεν θα παθεις κατι. Σημερα δεν αρκουν τα 650, αυριο δεν θα αρκουν τα 850, μεθαυριο τα 1050. Απο την αλλη πλευρα, αυτοσεβασμο και αξιοπρεπεια δεν χανει καποιος οταν δεν μπορει να ειναι ενταξει ο ιδιος στις δουλειες του, η αξια της ανεξαρτησιας και αυταρκειας χαθηκαν, ειδικα οταν εισαι ανδρας? Να ζησει με αυτα τα λεφτα μεχρι να χτισει skills, αν του αρεσει τοσο πολυ η δουλεια, ή να βρει κατι αλλο να κανει. Και στο τελος της ημερας, οταν μπαινεις σε εναν κλαβο που η ζητηση οχι απλα πεθανε, αλλα αποσυντεθηκε και το κουφαρι της, αυτα θα παθαινεις, δεν σε αδικησε κανενας.
Και μιας και εισαι απο τα ατομα που σεβονται και εκτιμουν την εργασια του υπαλληλου, οπως θα ελεγε ο ταβαριτς Λανς, δεν σε εμποδιζει κανενας να δινεις οχι 100, αλλα 1000 για τα χαρτια των μηχανικων, να βαζεις και το σετακι που εχεις στο προφιλ σου για να τους δειχνεις πιο προσωπικα την εκτιμιση σου, ή ακομη καλυτερα, να ανοιξεις κανενα μαγαζι να πλερωνεις σωστους μισθους.





Εγω ειμαι ασχετος μπαρουφολογος. Οκ, διαφωτισε με μαστερ.
1)Συνεχιζεις τη μαλακεια του κρυφο-labor theory of value. Καταλαβε το, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες.
2)Εξεφρασα αποψη για την τιμολογιση, οχι το περιεχομενο των χαρτιων. Βασικα το narrative πηγαινε για τους ρουφιανους που κοστολογουν χαμηλοτερα, η ποιοτητα των υπηρεσιων μπλεχτηκε τωρα εμμεσα. Απο κει και περα, αν πελατης δεν ψαχνει και λιγο, ειδικα οταν η τιμη ειναι αισθητα χαμηλοτερη, λογικο ειναι να την πατησει, ειναι ενα φαινομενο που υπαρχει και σε αλλους κλαδους σε καθε συνθηκη. Το συμπερασμο οτι πρεπει να επιβαλλεται πλαφον στην τιμολογιση το εβγαλες πραγματικα απο την κωλαρα σου, δεν βγαινει απο πουθενα, ουτε θα δωσει λυση. Και ας ειμαστε ειλικρινεις μαν, στον π***σο σου για το περιεχομενο και την ποιοτητα των σχεδιων, το κατοσταρικο θες. Βεβαια αμα επρεπε εσυ να πληρωνεις τα κατοσταρικα εκει θα τσιριζες για τα μονοπωλια του καπιταλισμου.

Ο αριθμος των αποφοιτων δεν επηρεαζει, οκ, να υποθεσω οτι ειμαι ασχετος και στα βασικα οικονομικα?

Ξανα, υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που τους αγνοεις και περιοριζεσαι σε μαλακειες τυπου σεβασμος της εργασιας του αλλου

Edit: Ειμαι και ανειδικευτος? Μαλακ, ποσα εμαθα για τον εαυτο μου σημερα

2) Αν είχαμε σοβαρό τμήμα επιθεωρητών πρόστιμο θα πλήρωνε και ο πελάτης και ο μηχανικός. Οπότε δεν είναι οποιοδήποτε χαρτί. Στον γιατρό όταν πάει κάποιος για εξέταση και παίρνει 50-60-70 ευρώ γιατί δεν παραπονιέται κανείς ;

Όχι ο αριθμός των αποφοίτων δεν επηρεάζει διότι και προ κρίσης υπήρχαν δείγματα , μικρότερης κλιμακας, με μισθωτούς τόσο χαμηλά.


Δεν είναι τυχαίο πάντως , όσο Έλληνες γνωρίζεις στο εξωτερικό να σου λένε : τουλάχιστον υπάρχει αξιοκρατία και αξιοπρέπεια..

Αλλά στην Ελλάδα της βαριάς βιομηχανίας όλοι πρώτοι στην θεωρία
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
1) Δεν έγραψα πουθενά για εσένα και πληροφορική
2) Μπορείς να διαβάσει Πεσόα που εξυμνεί και ο Πορτοσάλτε
3) Μάλλον χάνω το χρόνο μου εξηγώντας τα ίδια και τα ίδια . Θεωρείς ότι η απόφοιτη Λυκείου γραμματέας οφείλει να αμείβεται περισσότερο από τον απόφοιτο πολυτεχνείου. Σεβαστό αν και παράλογο. Ποιες αρμοδιότητες έχει η γραμματέας και ποιες ο μηχανικός ; Ποιες ευθύνες έχει ο ένας και ποιες ο άλλος ; Τι υπόβαθρο γνώσεων έχει ο ένας και τι ο άλλος ; Διότι με την λογική σου και ο γιατρός πρέπει να παίρνει 650 ευρώ ...εφόσον υπάρχουν πολλοί γιατροί
1)
Αρχική δημοσίευση από: Lancelot (#68)
Τι είπαμε ότι σπουδάζεις ;

2) Μάλιστα. Άρα έναν απλό ορισμό, ή έστω μια μικρή παράγραφο, δεν μπορείς να το γράψεις. Όπως θες, απλά να ξεκαθαρίζουμε ποιος είναι πρόθυμος να παρουσιάσει ιδέες και επιχειρήματα.

3) Δεν χάνεις εσύ το χρόνο σου, αλλά εγώ. Ξανά και ξανά κάθομαι και εξηγώ βασικά πράγματα για την οικονομία, τα οποία προσπερνάς με ένα φοβερό αεροπλανικό.

Θεωρείς ότι η απόφοιτη Λυκείου γραμματέας οφείλει να αμείβεται περισσότερο από τον απόφοιτο πολυτεχνείου.
Όχι, δεν θεωρώ ότι κάποιος οφείλει να έχει μεγάλο ή μικρό μισθό. Για δεύτερη φορά παρουσιάζεις τα λεγόμενα μου με λανθασμένο τρόπο. Όταν θα αποφασίσεις να κάνεις ειλικρινή συζήτηση, τότε θα συζητήσουμε.


Ας μου απαντήσεις αυτά και θα σου γράψω αναλυτικά για το πόσο πρέπει να είναι το κατώτατο όριο του μισθού του μηχανικού.
Τι να σου απαντήσω ρε φίλε; Με τρολλάρεις; Ήδη σου έχω απαντήσει, πάνω από 3 φορές. Βαριέσαι να διαβάσεις; Δεν είναι κακό, απλά πέστο μου να μην χάνω το χρόνο μου.

Λοιπόν, για τελευταία φορά. Όταν πας στον χασάπη για να πάρεις μια μπριτζόλα, την πληρώνεις 20 ευρώ. Θεωρείς ότι είναι δίκαιη αυτή η τιμή; Ο χασάπης έχει μεγαλώσει το μοσχαράκι, το έχει σφάξει, το έχει καθαρίσει, το έχει πλύνει κ.τ.λ. Η μπριτζόλα θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον 100 ευρώ, όπως δηλαδή κόστιζε πριν 100-200 χρόνια.
Γιατί η μπριτζόλα κοστίζει 20 ευρώ και όχι 100; Λόγω των Economics of Scale (Οικονομία Κλίμακας). Η οικονομία κλίμακας βασίζεται μόνο σε δύο πράγματα, την προσφορά και τη ζήτηση. Αυτό ρίχνει την τιμή της μπριτζόλας, ώστε τα συμφέροντα του καταναλωτή να είναι υψηλότερα από τα συμφέροντα του παραγωγού.

Πάμε τώρα στον μηχανικό. Εσύ λες το εξής: «Η δουλειά του μηχανικού είναι πολύ δύσκολη και σημαντική, άρα πρέπει να πληρώνεται περισσότερο.»
Ωραία. Εγώ ρωτάω: «Πόσο περισσότερο;» Διότι ο μισθός του μηχανικού που έχεις στο μυαλό σου δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια αυθαίρετη τιμή, που ίσως να αντέγραψες από άλλα κράτη.
Τέλος πάντων, ας συνεχίσω. Ο μισθός ενός ανθρώπου δεν διαμορφώνεται ούτε από το πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του, ούτε από το πόσο σημαντική είναι η δουλειά του. Ο μισθός διαμορφώνεται από την προσφορά και τη ζήτηση. Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό, τότε μην κάνεις καν τον κόπο να διαβάσεις παρακάτω.
Αν είχες δίκιο εσύ, τότε το μπουκαλάκι με το νερό θα έπρεπε να κοστίζει 500 ευρώ (ή μήπως παραπάνω; ) αφού χωρίς νερό θα πεθάνεις μέσα σε δύο ημέρες. Είναι πολύ σημαντικό. Γιατί, λοιπόν, είναι φθηνό;

Συνεχίσω. Απάντησε σε μου, σε παρακαλω, στο επόμενο ερώτημα (το οποίο έχεις ήδη αγνοήσει δυο φορές):
Αν το κράτος επιβάλλει στους καταναλωτές να πληρώνουν 1500 ευρώ τον μηχανικό αντί για 600, αυτά τα 900 ευρώ θα φύγουν από κάπου αλλού. Θα φύγουν από ρούχα, από ποτά, από φαΐ, από παπούτσια κτλ. Με άλλα λόγια, η κοινωνία θα γίνει φτωχότερη κατά 900 ευρώ αν εσύ χρησιμοποιήσεις το κράτος για να αυξήσεις το μισθό σου. Απλά ο μισθός σου είναι εμφανής ενώ τα 900 ευρώ που χάνονται δεν φαίνονται.
Τα 900 ευρώ που θα πάρεις εσύ θα τα στερηθεί ο καταναλωτής. Αυτά τα λεφτά θα τα χρησιμοποιούσε για να αγοράσει αγαθά και υπηρεσίες, τις οποίες τώρα δεν μπορεί να αγοράσει. Δεν δημιουργείται πλούτος, λοιπόν.

Το παραπάνω ερώτημα μπορείς να μου το λύσεις; Ισχύει ή δεν ισχύει; Αν ισχύει (που ισχύει, είναι απλή λογική και έχει αποδειχθεί), πώς θα το αντιμετωπίσεις;

Συνεχίζω. Στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολλούς μηχανικούς, και κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό. Και εσύ λες ότι όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει ότι σπούδασες 4-5 χρόνια, και τώρα σου αξίζει μισθός 2 χιλιάρικα. News flash. Σε κανέναν δεν αξίζει τίποτα. Ο μισθός σου (όπως και ο δικός μου μισθός) θα διαμορφωθεί από την συμφωνία που θα κάνεις με τον εργοδότη σου. Αν ο εργοδότης σου προσφέρει 600 ευρώ, και εσύ πεις «σόρρυ, μόνο με 2000 δουλεύω», τότε απλά θα πάει σε άλλο μηχανικό, γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί. Πολύ απλά τα πράγματα. Απλά έχεις κολλήσει ότι ο μηχανικός πρέπει να πληρώνεται 2.000 ευρώ επειδή μάλλον αυτό άκουγες μια ζωή.

Γιατρούς έχουμε αρκετούς, άρα σχετικά μεγάλη προσφορά. Ναι, αλλά και η ζήτηση είναι διαρκώς στα ύψη. Μην συγκρίνεις ανόμια πράγματα.

Τελευταία φορά κάθομαι σαν τον μαλάκα για να εξηγήσω πράγματα που έχω ήδη γράψει πάνω από 2 φορές. Αν δεν τα καταλάβεις και τώρα, τότε καλή συνέχεια :hi:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
1)
Αρχική δημοσίευση από: Lancelot (#68)
Τι είπαμε ότι σπουδάζεις ;

2) Μάλιστα. Άρα έναν απλό ορισμό, ή έστω μια μικρή παράγραφο, δεν μπορείς να το γράψεις. Όπως θες, απλά να ξεκαθαρίζουμε ποιος είναι πρόθυμος να παρουσιάσει ιδέες και επιχειρήματα.

3) Δεν χάνεις εσύ το χρόνο σου, αλλά εγώ. Ξανά και ξανά κάθομαι και εξηγώ βασικά πράγματα για την οικονομία, τα οποία προσπερνάς με ένα φοβερό αεροπλανικό.


Όχι, δεν θεωρώ ότι κάποιος οφείλει να έχει μεγάλο ή μικρό μισθό. Για δεύτερη φορά παρουσιάζεις τα λεγόμενα μου με λανθασμένο τρόπο. Όταν θα αποφασίσεις να κάνεις ειλικρινή συζήτηση, τότε θα συζητήσουμε.



Τι να σου απαντήσω ρε φίλε; Με τρολλάρεις; Ήδη σου έχω απαντήσει, πάνω από 3 φορές. Βαριέσαι να διαβάσεις; Δεν είναι κακό, απλά πέστο μου να μην χάνω το χρόνο μου.

Λοιπόν, για τελευταία φορά. Όταν πας στον χασάπη για να πάρεις μια μπριτζόλα, την πληρώνεις 20 ευρώ. Θεωρείς ότι είναι δίκαιη αυτή η τιμή; Ο χασάπης έχει μεγαλώσει το μοσχαράκι, το έχει σφάξει, το έχει καθαρίσει, το έχει πλύνει κ.τ.λ. Η μπριτζόλα θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον 100 ευρώ, όπως δηλαδή κόστιζε πριν 100-200 χρόνια.
Γιατί η μπριτζόλα κοστίζει 20 ευρώ και όχι 100; Λόγω των Economics of Scale (Οικονομία Κλίμακας). Η οικονομία κλίμακας βασίζεται μόνο σε δύο πράγματα, την προσφορά και τη ζήτηση. Αυτό ρίχνει την τιμή της μπριτζόλας, ώστε τα συμφέροντα του καταναλωτή να είναι υψηλότερα από τα συμφέροντα του παραγωγού.

Πάμε τώρα στον μηχανικό. Εσύ λες το εξής: «Η δουλειά του μηχανικού είναι πολύ δύσκολη και σημαντική, άρα πρέπει να πληρώνεται περισσότερο.»
Ωραία. Εγώ ρωτάω: «Πόσο περισσότερο;» Διότι ο μισθός του μηχανικού που έχεις στο μυαλό σου δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια αυθαίρετη τιμή, που ίσως να αντέγραψες από άλλα κράτη.
Τέλος πάντων, ας συνεχίσω. Ο μισθός ενός ανθρώπου δεν διαμορφώνεται ούτε από το πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του, ούτε από το πόσο σημαντική είναι η δουλειά του. Ο μισθός διαμορφώνεται από την προσφορά και τη ζήτηση. Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό, τότε μην κάνεις καν τον κόπο να διαβάσεις παρακάτω.
Αν είχες δίκιο εσύ, τότε το μπουκαλάκι με το νερό θα έπρεπε να κοστίζει 500 ευρώ (ή μήπως παραπάνω; ) αφού χωρίς νερό θα πεθάνεις μέσα σε δύο ημέρες. Είναι πολύ σημαντικό. Γιατί, λοιπόν, είναι φθηνό;

Συνεχίσω. Απάντησε σε μου, σε παρακαλω, στο επόμενο ερώτημα (το οποίο έχεις ήδη αγνοήσει δυο φορές):
Αν το κράτος επιβάλλει στους καταναλωτές να πληρώνουν 1500 ευρώ τον μηχανικό αντί για 600, αυτά τα 900 ευρώ θα φύγουν από κάπου αλλού. Θα φύγουν από ρούχα, από ποτά, από φαΐ, από παπούτσια κτλ. Με άλλα λόγια, η κοινωνία θα γίνει φτωχότερη κατά 900 ευρώ αν εσύ χρησιμοποιήσεις το κράτος για να αυξήσεις το μισθό σου. Απλά ο μισθός σου είναι εμφανής ενώ τα 900 ευρώ που χάνονται δεν φαίνονται.
Τα 900 ευρώ που θα πάρεις εσύ θα τα στερηθεί ο καταναλωτής. Αυτά τα λεφτά θα τα χρησιμοποιούσε για να αγοράσει αγαθά και υπηρεσίες, τις οποίες τώρα δεν μπορεί να αγοράσει. Δεν δημιουργείται πλούτος, λοιπόν.

Το παραπάνω ερώτημα μπορείς να μου το λύσεις; Ισχύει ή δεν ισχύει; Αν ισχύει (που ισχύει, είναι απλή λογική και έχει αποδειχθεί), πώς θα το αντιμετωπίσεις;

Συνεχίζω. Στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολλούς μηχανικούς, και κανείς δεν θέλει να προσλάβει μηχανικό. Και εσύ λες ότι όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει ότι σπούδασες 4-5 χρόνια, και τώρα σου αξίζει μισθός 2 χιλιάρικα. News flash. Σε κανέναν δεν αξίζει τίποτα. Ο μισθός σου (όπως και ο δικός μου μισθός) θα διαμορφωθεί από την συμφωνία που θα κάνεις με τον εργοδότη σου. Αν ο εργοδότης σου προσφέρει 600 ευρώ, και εσύ πεις «σόρρυ, μόνο με 2000 δουλεύω», τότε απλά θα πάει σε άλλο μηχανικό, γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί. Πολύ απλά τα πράγματα. Απλά έχεις κολλήσει ότι ο μηχανικός πρέπει να πληρώνεται 2.000 ευρώ επειδή μάλλον αυτό άκουγες μια ζωή.

Γιατρούς έχουμε αρκετούς, άρα σχετικά μεγάλη προσφορά. Ναι, αλλά και η ζήτηση είναι διαρκώς στα ύψη. Μην συγκρίνεις ανόμια πράγματα.

Τελευταία φορά κάθομαι σαν τον μαλάκα για να εξηγήσω πράγματα που έχω ήδη γράψει πάνω από 2 φορές. Αν δεν τα καταλάβεις και τώρα, τότε καλή συνέχεια :hi:


1) Δεν γνωρίζω τι σπουδάζεις

2) 10 ευρώ το βιβλίο από τα public

3) Ναι είναι δίκαιη η τιμή .

Ο μισθός ενός πρωτάρη μηχανικού οφείλει να είναι καθαρά 1000-1100 ευρώ. Και εσύ συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τι σχέση έχει το μπουκαλάκι νερό ή η μπριζόλα με τον μηχανικό. Με την ίδια λογική , ο μηχανικός επειδή θα σου φτιάξει πολυκατοικία που θα μείνεις εσύ πρέπει να πληρωθεί αρκετά υψηλά. Συνεχίζεις να αμελείς συνειδητά τις ευθύνες ενός μηχανικού. Αν πέσει το σπίτι σου , φυλακή θα μπει ο μηχανικός.Έχει ευθύνη να κάνει σωστούς υπολογισμούς κλπ
Όχι δεν θα φύγουν από πουθενά αυτά τα 900 ευρώ. Θα κάνουν το κύκλο τους .
Δηλαδή για να καταλάβω στην Ισπανία, στην Ιταλία, στην Γαλλία, στην Γερμανία, στην Αυστρία, στην Νορβηγία, στην Δανία, στη Σουηδία, στην Φινλανδία, στην Τσεχία, στην Ελβετία, στην Αγγλία, στην Ρουμανία είναι μαλάκες που έχουν θέσει κατώτατο όριο μισθού μηχανικού πολύ ανώτερο από τον βασικό μισθό ;

Εσύ δεν έχεις καταλάβει το επάγγελμα του μηχανικού . Σε λίγο θα μας γράψεις ότι και οι σερβιτόροι σωστά αμείβονται παραπάνω από τους μηχανικούς. Ο μισθός του μηχανικου , όπως και του γιατρού , διαμορφώνεται από την σπουδαιότητα του επάγγελματος , από τις σπουδές του και από τις ευθύνες. Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά τα τραγελαφικά. Εφόσον θέλει ο εργοδότης να δουλεύει ο μηχανικός με 600 ευρώ γιατί δεν παίρνει έναν σερβιτόρο να του κάνει την δουλειά ;
Και συνεχίζεις να υποβαθμίζεις συνηδειτά τις σπουδές και το επάγγελμα του μηχανικού...

Όπου και να αναζητήσεις (πχ. payscale) θα δεις ότι το επάγγελμα του μηχανικού και του γιατρού είναι στα πιο καλά αμειβόμενα.
Μόνο στην Ελλάδα γραμματείς και σερβιτόρους λαμβάνουν περισσότερα από τον μηχανικό . Αυτό το εξηγείς από τη ζήτηση ; Μα και οι ήδη εργαζόμενοι λαμβάνουν λιγότερα από όσα πρέπει. Εγώ το εξηγώ ως υποβάθμιση του επαγγέλματος και των σπουδών. Δεν έχω δει κανέναν δικηγόρο να αμείβεται πενιχρά , δεν έχω δει κανέναν γιατρό να αμείβεται πενιχρά , έχω δει πολλούς μηχανικούς να πληρώνονται πενιχρά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Lancelot δυστυχώς οι μισθοί των μηχανικών είναι τόσο χαμηλοί επειδή η χώρα έχει χτιστεί πάνω στο δημόσιο, αντί πάνω στην επιχειρηματικότητα, και τα χρόνια της κρίσης πλήρωσε ο ιδιωτικός τομέας τα σπασμένα του δημοσίου. Αυτό έχει οδηγήσει την Ελλάδα να είναι μια χώρα στην οποία δεν χτίζονται και δεν φτιάχνονται πράγματα. Μια χώρα δηλαδή που οι μηχανικοί δεν είναι απαραίτητοι. Τώρα ειδικά που το αγαπημένο σου κόμμα έχει δώσει δικαιώματα μηχανικών και στο πιο πεταμένο ΤΕΙ, εκεί να δεις τι έχει να γίνει. Όπως και να έχει όμως το πρόβλημα είναι η ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα και να βοηθηθούν οι επενδύσεις γιατί χωρίς αυτές πάλι οι μηχανικοί δεν έχουν δουλειά. Ευχαριστώ να λες που έφυγε ο ΣΥΡΙΖΑ και ίσως η Ελλάδα φέρει μερικές επενδύσεις στα επόμενα χρόνια, μπορεί έτσι να μπορέσεις να εργαστείς κάπου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Lancelot δυστυχώς οι μισθοί των μηχανικών είναι τόσο χαμηλοί επειδή η χώρα έχει χτιστεί πάνω στο δημόσιο, αντί πάνω στην επιχειρηματικότητα, και τα χρόνια της κρίσης πλήρωσε ο ιδιωτικός τομέας τα σπασμένα του δημοσίου. Αυτό έχει οδηγήσει την Ελλάδα να είναι μια χώρα στην οποία δεν χτίζονται και δεν φτιάχνονται πράγματα. Μια χώρα δηλαδή που οι μηχανικοί δεν είναι απαραίτητοι. Τώρα ειδικά που το αγαπημένο σου κόμμα έχει δώσει δικαιώματα μηχανικών και στο πιο πεταμένο ΤΕΙ, εκεί να δεις τι έχει να γίνει. Όπως και να έχει όμως το πρόβλημα είναι η ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα και να βοηθηθούν οι επενδύσεις γιατί χωρίς αυτές πάλι οι μηχανικοί δεν έχουν δουλειά. Ευχαριστώ να λες που έφυγε ο ΣΥΡΙΖΑ και ίσως η Ελλάδα φέρει μερικές επενδύσεις στα επόμενα χρόνια, μπορεί έτσι να μπορέσεις να εργαστείς κάπου.


Οι μηχανικοί ΤΕΙ έχουν αναγνωρισμένα δικαιώματα στην Ευρώπη . Στην Ελλάδα δεν έχει προχωρήσει η ισότητα. Μην διαστρεβλωνουμε την αλήθεια.
Απλώς σε πια άλλη χώρα ο μηχανικός αμείβεται λιγότερο από την γραμματέα, τον σερβιτόρο , τον υπάλληλο γραφείου ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top