Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν είναι εικόνα αυτή που παρουσίαζει η Κιναλ. Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να διασπαστεί και να συνεχίσει μόνο του. Έχει προσωπικότητες και ικανά στελέχη για να κάνει την έκπληξη στις εκλογές.


Συμφωνώ. Αυτό το είπε πρώτος δημόσια ο Επιτροπάκης δυνατό στέλεχος του ΚΙΝΑΛ Α Αθήνας με:


  • Δημαδαμα

  • Σκανδαλίδη

  • Καρκατσούλη



Σε όλες τις περιφέρειες έχουμε ικανά στελέχη με επικρατείας που μαθαίνω θα είναι ο Βενιζέλος και θα το πω τώρα η Καϊλή για ευρωβουλή θα πάρει πάνω από 100.000 ψήφους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν είναι εικόνα αυτή που παρουσίαζει η Κιναλ. Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να διασπαστεί και να συνεχίσει μόνο του. Έχει προσωπικότητες και ικανά στελέχη για να κάνει την έκπληξη στις εκλογές.

Δηλαδη ποιος αλλος ειναι τωρα; Το ΠΑΣΟΚ, ο Θεοχαροπουλος (που βουλευτης με το ΠΑΣΟΚ ειναι) και ο ΓΑΠ. Κραταει ο ΓΑΠ το ΠΑΣΟΚ πισω;

Συμφωνώ. Αυτό το είπε πρώτος δημόσια ο Επιτροπάκης δυνατό στέλεχος του ΚΙΝΑΛ Α Αθήνας με:


  • Δημαδαμα

  • Σκανδαλίδη

  • Καρκατσούλη



Σε όλες τις περιφέρειες έχουμε ικανά στελέχη με επικρατείας που μαθαίνω θα είναι ο Βενιζέλος και θα το πω τώρα η Καϊλή για ευρωβουλή θα πάρει πάνω από 100.000 ψήφους

Σωτηρη οσα ικανα στελεχη και να κατεβασετε, αμα παρετε 7-8% θα ανοιξετε σαμπανιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Συνήθως βγάζεις κάτι ευχάριστα τρολλοcringy όταν σε διαβάζω, αλλά αυτό το σχόλιο... όχι... όχι.

Κάποια πράγματα όμως, παραείναι για να τα διαβάζω, ακόμα κι εγω. Υπάρχουν όρια στη φαντασία μου.

Δεν ξέρω, ίσως να μην έχω χιούμορ πια. Δεν ξέρω...
Το ΠΑΣΟΚ έχει πρόσωπα που έχουν κυβερνήσει και έχουν κάποιο όνομα. Δεν έχουν πρόβλημα να συγκεντρώσουν το 3%.

Η ΔΗΜΑΡ (που θέλει να πάει ΣΥΡΙΖΑ) και οι λοιποί που δεν κρατάνε την κομματική γραμμή είναι άγνωστοι και δεν προσφέρουν τίποτα. Αν θελουν να πάνε ΣΥΡΙΖΑ ας πάνε. Η απώλεια του Γιώργου Παπανδρέου είναι σημαντική αλλά αφού θέλει να συμπορευτεί με το ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

Το ΠΑΣΟΚ ήρθε η ώρα να συνεχίσει μόνο του αν και φοβάμαι τη Γεννηματά ότι θα ακολουθήσει το Παπανδρέου.

Δηλαδη ποιος αλλος ειναι τωρα; Το ΠΑΣΟΚ, ο Θεοχαροπουλος (που βουλευτης με το ΠΑΣΟΚ ειναι) και ο ΓΑΠ. Κραταει ο ΓΑΠ το ΠΑΣΟΚ πισω;

Είπα πάνω ότι ο ΓΑΠ ειναι σημαντική απώλεια καθώς έχει κόσμο που τον υποστηρίζει αλλά έχει αποφασίσει να πάει με ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ έχει πρόσωπα που έχουν κυβερνήσει και έχουν κάποιο όνομα. Δεν έχουν πρόβλημα να συγκεντρώσουν το 3%.

Η ΔΗΜΑΡ (που θέλει να πάει ΣΥΡΙΖΑ) και οι λοιποί που δεν κρατάνε την κομματική γραμμή είναι άγνωστοι και δεν προσφέρουν τίποτα. Αν θελουν να πάνε ΣΥΡΙΖΑ ας πάνε. Η απώλεια του Γιώργου Παπανδρέου είναι σημαντική αλλά αφού θέλει να συμπορευτεί με το ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

Το ΠΑΣΟΚ ήρθε η ώρα να συνεχίσει μόνο του αν και φοβάμαι τη Γεννηματά ότι θα ακολουθήσει το Παπανδρέου.



Είπα πάνω ότι ο ΓΑΠ ειναι σημαντική απώλεια καθώς έχει κόσμο που τον υποστηρίζει αλλά έχει αποφασίσει να πάει με ΣΥΡΙΖΑ.

Συντροφε δεν καταλαβα ποιος κραταει το ΠΑΣΟΚ απο την εκτιναξη. Ο Θεοχαροπουλος, που μας θυμιζει με καθε ευκαιρια ποσο γνησιο τεκνο του Κουβελη ειναι, ειναι βουλ. επικρατείας με το ΠΑΣΟΚ πριν δημιουργηθει το ΚΙΝΑΛ. Ποια ειναι λοιπον αυτα τα βαριδια που πρεπει να φυγουν;

Οπως και να το βαφτισετε, Δημοκρατικη Συμπαραταξη, ΚΙΝΑΛ, Ελια, Μανιταρι, Ιπταμενο Μακαρονοτερας, η ουσια παραμενει οτι ολο το κομμα ειναι το ΠΑΣΟΚ. Οσο ποσοστο παιρνει βαφτισμενο, τοσο θα επαιρνε και αβαφτιστο.

Το προβλημα δεν ειναι ουτε οι συνεργασιες του ΠΑΣΟΚ, ουτε αν πλακωνονται στη ΔΗΜΑΡ (ουτε το 1% των ψηφοφορων δεν ξερει οτι υπαρχει ακομα). Το προβλημα ειναι τι λεει το ΠΑΣΟΚ. Αμα λεει αυτα που θελει να ακουσει η μεσαια ταξη, στην οποια υποτιθεται απευθυνεται ενα συγχρονο κεντροαριστερο κομμα, ακουγεται σα το Μητσοτακη. Αμα ελεγε αυτα που θα ηθελε να ακουσουν τα λαϊκα στρωματα, θα ακουγοταν σα το ΣΥΡΙΖΑ και γιατι να ψηφισουν fake ΣΥΡΙΖΑ ενω μπορουν να ψηφισουν τον οριτζιναλ. Οταν πεταει αντιδεξιες κορωνες, απλα μυριζει ναφθαλινη, λες και εχουμε 81 και "ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια"

Το καλυτερο σεναριο για το ΠΑΣΟΚ ειναι να παρει κανα 8%, να μπορεσει μαζι με τη ΝΔ να φτασει το 180 και μετα να ελπιζει οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα εχει τασεις διασπασεις ως αξιωματικη αντιπολιτευση οποτε θα μαζεψει μερικους παλι στο μεγαλο μαντρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Συντροφε δεν καταλαβα ποιος κραταει το ΠΑΣΟΚ απο την εκτιναξη. Ο Θεοχαροπουλος, που μας θυμιζει με καθε ευκαιρια ποσο γνησιο τεκνο του Κουβελη ειναι, ειναι βουλ. επικρατείας με το ΠΑΣΟΚ πριν δημιουργηθει το ΚΙΝΑΛ. Ποια ειναι λοιπον αυτα τα βαριδια που πρεπει να φυγουν;

Οπως και να το βαφτισετε, Δημοκρατικη Συμπαραταξη, ΚΙΝΑΛ, Ελια, Μανιταρι, Ιπταμενο Μακαρονοτερας, η ουσια παραμενει οτι ολο το κομμα ειναι το ΠΑΣΟΚ. Οσο ποσοστο παιρνει βαφτισμενο, τοσο θα επαιρνε και αβαφτιστο.

Το προβλημα δεν ειναι ουτε οι συνεργασιες του ΠΑΣΟΚ, ουτε αν πλακωνονται στη ΔΗΜΑΡ (ουτε το 1% των ψηφοφορων δεν ξερει οτι υπαρχει ακομα). Το προβλημα ειναι τι λεει το ΠΑΣΟΚ. Αμα λεει αυτα που θελει να ακουσει η μεσαια ταξη, στην οποια υποτιθεται απευθυνεται ενα συγχρονο κεντροαριστερο κομμα, ακουγεται σα το Μητσοτακη. Αμα ελεγε αυτα που θα ηθελε να ακουσουν τα λαϊκα στρωματα, θα ακουγοταν σα το ΣΥΡΙΖΑ και γιατι να ψηφισουν fake ΣΥΡΙΖΑ ενω μπορουν να ψηφισουν τον οριτζιναλ. Οταν πεταει αντιδεξιες κορωνες, απλα μυριζει ναφθαλινη, λες και εχουμε 81 και "ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια"

Το καλυτερο σεναριο για το ΠΑΣΟΚ ειναι να παρει κανα 8%, να μπορεσει μαζι με τη ΝΔ να φτασει το 180 και μετα να ελπιζει οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα εχει τασεις διασπασεις ως αξιωματικη αντιπολιτευση οποτε θα μαζεψει μερικους παλι στο μεγαλο μαντρι...


Το πιθανότερο είναι ο Θεοχαρόπουλος να μην είναι στο επικρατείας πάλι και θα μπει ο Βενιζέλος.
Από εδώ και πέρα το 8% πιστεύω θα το πάρουμε ειδικά στις ευρωεκλογές που θα έχουμε την Εύα και την στηρίζει και ο Βενιζέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Έννοια σου και τον περιμένουν πως και πως τα "φιλαράκια" του από τα νυχτομάγαζα της Θεσσαλονίκης μόλις αποχωρήσει ο Τσίπρας απ' την κυβέρνηση...σε νοσήλεια και σε αποκλειστικές νοσοκόμες θα τα φάει!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,069 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ έχει πρόσωπα που έχουν κυβερνήσει και έχουν κάποιο όνομα. Δεν έχουν πρόβλημα να συγκεντρώσουν το 3%.

Η ΔΗΜΑΡ (που θέλει να πάει ΣΥΡΙΖΑ) και οι λοιποί που δεν κρατάνε την κομματική γραμμή είναι άγνωστοι και δεν προσφέρουν τίποτα. Αν θελουν να πάνε ΣΥΡΙΖΑ ας πάνε. Η απώλεια του Γιώργου Παπανδρέου είναι σημαντική αλλά αφού θέλει να συμπορευτεί με το ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

Το ΠΑΣΟΚ ήρθε η ώρα να συνεχίσει μόνο του αν και φοβάμαι τη Γεννηματά ότι θα ακολουθήσει το Παπανδρέου.



Είπα πάνω ότι ο ΓΑΠ ειναι σημαντική απώλεια καθώς έχει κόσμο που τον υποστηρίζει αλλά έχει αποφασίσει να πάει με ΣΥΡΙΖΑ.


Ξέρεις πως λέγεται αυτό στην ψυχολογία έτσι;

Βρίσκεσαι σε άρνηση. Δε μπορεί όταν το 2009 είχες διαλύσει τη ΝΔ με 46% ξαφνικά να μου λες για κομματική γραμμή και 3% που δεν έχουν πρόβλημα να το συγκεντρώσουν στελέχη που ήδη έχουν κυβερνήσει.

Ή βρίσκεσαι σε άρνηση ή ωφελείσαι, δεν εξηγείται αλλιώς φίλε μου συγγνώμη. Αισθάνομαι πως χάνω τα λογικά μου και μόνο που ψάχνω να βρω ψήγματα υγιούς διαλόγου εδω.

Φτάσαμε να βαφτίζουμε το εξαπτέρυγο της νεοφιλελεύθερης ΝΔ, ως επερχόμενο θαύμα. Δηλαδή είναι να τρελαίνεται κανείς.

Να φανταστώ έχεις δουλειά κανονικά στον ιδιωτικό τομέα, όλα κομπλέ έτσι; Οι πολυεθνικές είναι φίλοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Valder είσαι σοσιαλιστής χρηματιστής; Πως πάει το πράμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,069 μηνύματα.
Valder είσαι σοσιαλιστής χρηματιστής; Πως πάει το πράμα;


Άσε τι είμαι εγω αδερφέ, και μπαλαρίνα κομμουνίστρια άμα θέλω είμαι. Εσυ εξέτασε τα λεγόμενά μου να δεις εαν έχουν σφάλμα ή όχι.

Ισχύει ναι ή όχι ότι το ΠΑΣΟΚ δεν ξανακυβερνά με καμία δύναμη μόνο του, πλην φοβερών ανακατατάξεων στο πολιτικο σκηνικο;
Ισχύει ναι ή όχι ότι επί Σαμαρά ήταν το εξαπτέρυγο της ΝΔ κι ότι πιθανότατα θα ξαναχρειαστεί να παίξει υποστηρικτικό ρόλο σε κάποιο μεγαλύτερο κόμμα κυβέρνησης στις επόμενες εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άσε τι είμαι εγω αδερφέ, και μπαλαρίνα κομμουνίστρια άμα θέλω είμαι. Εσυ εξέτασε τα λεγόμενά μου να δεις εαν έχουν σφάλμα ή όχι.

Ισχύει ναι ή όχι ότι το ΠΑΣΟΚ δεν ξανακυβερνά με καμία δύναμη μόνο του, πλην φοβερών ανακατατάξεων στο πολιτικο σκηνικο;
Ισχύει ναι ή όχι ότι επί Σαμαρά ήταν το εξαπτέρυγο της ΝΔ κι ότι πιθανότατα θα ξαναχρειαστεί να παίξει υποστηρικτικό ρόλο σε κάποιο μεγαλύτερο κόμμα κυβέρνησης στις επόμενες εκλογές;


Πρώτον, ποια λεγόμενα μου; Εγώ έκανα μια ερώτηση από περιέργεια, δεν είπα κάτι συγκεκριμένο. Την οποία και δεν απάντησες, δεν ξέρω γιατί, ουδέποτε είχα σκοπό να σε προσβάλω.

Το ΠΑΣΟΚ προφανώς τώρα δεν κυβερνάει μόνο του με τίποτα, κανείς δεν λέει το αντίθετο.

Επί Σαμαρά το ΠΑΣΟΚ έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να παραμείνει η χώρα στο πρόγραμμα, γεγονός για το οποίο παραδέχομαι το ΠΑΣΟΚ, ειδικά αν θυμηθείς πως ο Σαμαράς έπαιξε πολύ πισόπλατες μαχαιριές για να βγει.

Ο ΣΥΡΙΖΑ τι έκανε τότε όμως; Έπαιζε το αντιμνημονιακό του παραμύθι μέχρι που ήρθε το καλοκαίρι του 15 και η Ελλάδα θα έμενε δίχως χρηματοδότηση. Θυμάσαι τι έγινε τότε; Πάλι το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ υποστήριξαν την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για να μην πτωχεύσουμε. Ερώτηση λοιπόν. Θα έκανε το αντίστοιχο ο Συριζα στη θέση τους ή θα συνέχιζε με ψέματα μέχρι να αναλάβει την εξουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.
Δημοσκόπηση

ΝΔ:32%
Σύριζα:23%
Κιναλ:6.4%
Χρυσή αυγή:6.4%
ΚΚΕ:5.9%
Ένωση κεντρώων:2.3%
Ελληνική λύση:2.2%
Ποτάμι:1.9%
Ανέλ:1.4%

9 μονάδες η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,069 μηνύματα.
Πρώτον, ποια λεγόμενα μου; Εγώ έκανα μια ερώτηση από περιέργεια, δεν είπα κάτι συγκεκριμένο. Την οποία και δεν απάντησες, δεν ξέρω γιατί, ουδέποτε είχα σκοπό να σε προσβάλω.

Το ΠΑΣΟΚ προφανώς τώρα δεν κυβερνάει μόνο του με τίποτα, κανείς δεν λέει το αντίθετο.

Επί Σαμαρά το ΠΑΣΟΚ έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να παραμείνει η χώρα στο πρόγραμμα, γεγονός για το οποίο παραδέχομαι το ΠΑΣΟΚ, ειδικά αν θυμηθείς πως ο Σαμαράς έπαιξε πολύ πισόπλατες μαχαιριές για να βγει.

Ο ΣΥΡΙΖΑ τι έκανε τότε όμως; Έπαιζε το αντιμνημονιακό του παραμύθι μέχρι που ήρθε το καλοκαίρι του 15 και η Ελλάδα θα έμενε δίχως χρηματοδότηση. Θυμάσαι τι έγινε τότε; Πάλι το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ υποστήριξαν την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για να μην πτωχεύσουμε. Ερώτηση λοιπόν. Θα έκανε το αντίστοιχο ο Συριζα στη θέση τους ή θα συνέχιζε με ψέματα μέχρι να αναλάβει την εξουσία;


Οχι, λάθος το πήρες. Τα δικά μου λεγόμενα έλεγα ρε!:hehe:

Λοιπόν στο δια ταύτα:

Καταρχάς να ξεκινήσουμε με μια αντίληψη, δική μου, για να γνωρίζεις και που στέκομαι. Αυτή τη στιγμή δεν εμπιστεύομαι ούτε τον κώλο μου, πόσο μάλλον τα ελληνικά κόμματα πως ενεργούν με βάση κάποιο δικό τους συμφέρον ανεπηρρέαστο από εξωτερικές επιδράσεις. Είναι αίσθηση την οποία έχω, όχι απόδειξη.

Σχετικά με το 2015. Πιθανολογώ ότι ισχύουν 2 σενάρια, και πάλι χωρίς να έχω αποδείξεις, απλά υποθετικά σενάρια πλάθω βάση αίσθησης καθώς μαζί το ζήσαμε, κι εσυ κι εγω είδαμε τι έγινε. Το πως το ερμηνεύουμε αλλάζει μόνο.

1ο σενάριο:

Ο Σύριζα πήγε να τα κάνει όλα πουτάνα, όντως να γυρίσει στη Δραχμή και όντως ο Αλέξης δεν τόλμησε, ή απλά τον συνέτισαν οι Ευρωπαίοι, με τον τρόπο τους. Όπως το 1944 που πάλι οι κομμουνιστές ήθελαν να κάνουν το δικό τους και ο πατερούλης Στάλιν τα χε κανονίσει με τους Συμμάχους και τους έλεγαν οι Εγγλέζοι, καθήστε ήσυχα γιατί εμείς έχουμε μοιράσει τον κόσμο με τον πατερούλη σας και η Ελλάδα θα είναι καπιταλιστική, και φυσικά οι κομμουνιστές δεν καταλαβαιναν και έγινε ότι έγινε.

Αυτό είναι και το σενάριο που παίζεται πιο πολύ στα φιλονεοδημοκρατικά μίντια: "Πήγαν να κάνουν τους μάγκες με τον παλαβό το Γιάννη και δεν τους βγήκε γιατί ο Αλέξης ήταν τσάμπα επαναστάτης"

2ο σενάριο (βάλε στο νου σου τι έγινε με το Μπρέξιτ, θα καταλάβεις γιατί):

Ολο αυτό με τις αντιευρωπαικές κορώνες ηταν σκηνοθετημένο το 2015 για να γίνει ότι έγινε. Όπως και το Μπρέξιτ που πιθανολογώ ότι θα ανατραπεί και θα επανέλθει η Βρετανία στην ΕΕ χωρίς πολλά πολλά και μάλιστα με την ψήφο του μετανιωμένου λαού της. Όπως μετανιωμένα ο λαός θα ψηφίσει θα επανέλθει η ΝΔ εδω.

Γιατί μπορεί να έγινε κάτι σαν το 2ο σενάριο; Πρώτον γιατί είναι μια θαυμάσια ευκαιρία για κερδοσκοπία όλο το πανηγύρι με το γκρέμισμα και την ανάκαμψη της οικονομίας. Καθαρά χρηματοοικονομικά μιλώντας, η περίοδος Γιάννη το 2015 ήταν φανταστική ευκαιρία για κέρδη ανάλογα τις επενδύσεις του κάθε έμπειρου της αγοράς. Δεύτερον, γιατί προκειμένου να περάσεις στο λαό κάτι δύσπεπτο εύκολα, του δίνεις την ευκαιρία να ψηφίσει αυτό που ελπίζει για να φανεί ότι είναι χειρότερο και μετά από μόνος του θα επιστρέψει στο αρχικό δύσπεπτο που ήθελες να περάσεις. Μακιαβελισμός ξεκάθαρος.


Εσυ προφανώς πιστεύεις ότι ο Σύριζα ήταν τόσο διψασμένος για εξουσία 70 χρόνια στην πείνα, που θα έκανε τα πάντα, θα έλεγε ψέμματα και θα ρίσκαρε και τη χώρα για να κυβερνήσει, κάτι που οι απέναντι δεν το έπραξαν. Αν κατάλαβα καλά αυτή είναι η δική σου ερμηνεία. Ότι απλά πρόκειται για διψασμένους ψεύτες για εξουσία.

Κατά τη γνώμη μου τα πράγματα είναι πολύπλοκα για να εξηγηθούν με τόσο απλές σκέψεις, και αληθινά πιστεύω πως αυτό που κάνουμε εδω σε αυτό το θέμα είναι μάταιο, το ότι προσπαθούμε να βρούμε εγωιστικά κίνητρα στα κόμματα για να κυβερνήσουν.

Ο εγωισμός και το ψέμμα μπορεί να είναι ο τρόπος με τον οποίο θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του λαού για τους τύπους, όταν ήδη έχεις εξασφαλίσει ότι θα κυβερνήσεις ούτως ή άλλως. Το πως δεν έχει σημασία. Γίνε ψεύτης γίνε λαικιστής, γίνε οτι θες. Αλλά στο τέλος θα γίνει το Χ το Υ το Ζ και όχι αυτό που σου λέει η σοσιαλιστική ή εθνικιστική γκλάβα σου. Το αν θα το κάνεις απολύοντας 20000 ΔΥ ή διορίζοντας 20000 ΔΥ είναι αδιάφορο, ολα αυτά είναι για να έχεις και μια λαική υποστήριξη, ο καθένας τους δικούς τους. Δεν έχει σημασία πως θα το κάνεις λοιπόν ή τι καθρεφτάκια θα μοιράσεις στους ιθαγενείς για να χρυσώσεις το χάπι. Αρκεί να γίνει.

Πραγματισμός. Προς το παρόν το ΠΑΣΟΚ θα κάνει δεύτερη φωνή στη ΝΔ ή στο Σύριζα. Όταν θα εξυπηρετούν οι συνθήκες να γίνει κάτι διαφορετικό, τότε βλέπουμε.


Ξαναλέω, μιλάω υποθετικά και με βάση τη δική μου αντίληψη για το πως λειτουργεί ο κόσμος. Γι αυτό και πιστεύω πως όσοι τσακώνονται ή παθιάζονται για τα κόμματα ακόμα βρίσκονται σε πλάνη.

Για μένα ο κόσμος λειτουργεί έτσι. Όχι ότι το θέλω ή οτι θα έπρεπε, αλλά ωμά αν το δούμε αυτό είναι το παιχνίδι κι αν θες να παίξεις θα παίξεις έτσι. Για σένα μπορεί να λειτουργεί το ίδιο ή και αλλιώς. Όπως και να χει το σέβομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Ξέρεις πως λέγεται αυτό στην ψυχολογία έτσι;

Βρίσκεσαι σε άρνηση. Δε μπορεί όταν το 2009 είχες διαλύσει τη ΝΔ με 46% ξαφνικά να μου λες για κομματική γραμμή και 3% που δεν έχουν πρόβλημα να το συγκεντρώσουν στελέχη που ήδη έχουν κυβερνήσει.

Ή βρίσκεσαι σε άρνηση ή ωφελείσαι, δεν εξηγείται αλλιώς φίλε μου συγγνώμη. Αισθάνομαι πως χάνω τα λογικά μου και μόνο που ψάχνω να βρω ψήγματα υγιούς διαλόγου εδω.

Φτάσαμε να βαφτίζουμε το εξαπτέρυγο της νεοφιλελεύθερης ΝΔ, ως επερχόμενο θαύμα. Δηλαδή είναι να τρελαίνεται κανείς.

Να φανταστώ έχεις δουλειά κανονικά στον ιδιωτικό τομέα, όλα κομπλέ έτσι; Οι πολυεθνικές είναι φίλοι μας.


Άλλο το ΠΑΣΟΚ τότε άλλο τώρα. Το μεγαλύτερο ποσοστό που συγκέντρωσε τότε 46% τώρα βρίσκεται στο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα.

Αντικειμενικά αρκετοί συνδικαλιστές και οι πολιτικοί που τρέφονται με τη διαφθορά έχουν πάει με τον ΣΥΡΙΖΑ. Τυχαίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Άλλο το ΠΑΣΟΚ τότε άλλο τώρα. Το μεγαλύτερο ποσοστό που συγκέντρωσε τότε 46% τώρα βρίσκεται στο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα.

Όλοι οι συνδικαλιστές και οι πολιτικοί που τρέφονται με τη διαφθορά έχουν πάει με τον ΣΥΡΙΖΑ τυχαίο;


Το θετικό είναι ότι έφυγε ο Θεοχαρόπουλος από το ΚΙΝΑΛ αυτό θα είναι θετικό για μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Το θετικό είναι ότι έφυγε ο Θεοχαρόπουλος από το ΚΙΝΑΛ αυτό θα είναι θετικό για μας
Το ίδιο πρέπει να γίνει και με το Γ. Παπανδρέου. Δεν είναι δηλώσεις που έγιναν αυτές.


Προσωπικά είμαι υπέρ της συμφωνία των Πρεσπών. Έπρεπε το ΚΙΝΑΛ και το ποτάμι να εκβιάσουν το ΣΥΡΙΖΑ να ορίσει ημερομηνία εκλογών από τη στιγμή που ο Καμμένος έφυγε από τη κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το ίδιο πρέπει να γίνει και με το Γ. Παπανδρέου. Δεν είναι δηλώσεις που έγιναν αυτές.


Προσωπικά είμαι υπέρ της συμφωνία των Πρεσπών. Έπρεπε το ΚΙΝΑΛ και το ποτάμι να εκβιάσουν το ΣΥΡΙΖΑ να ορίσει ημερομηνία εκλογών από τη στιγμή που ο Καμμένος έφυγε από τη κυβέρνηση.


Το Ποτάμι δεν έχει κοινοβουλευτική ομάδα.
Αν φύγει ο ΓΑΠ πολλοί πρώην παπανδρεϊκοί θα μείνουν σε εμάς.
Ο Νίκος Παπανδρέου έχει καλύτερη στάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Το Ποτάμι δεν έχει κοινοβουλευτική ομάδα.
Αν φύγει ο ΓΑΠ πολλοί πρώην παπανδρεϊκοί θα μείνουν σε εμάς.
Ο Νίκος Παπανδρέου έχει καλύτερη στάση

Αν φύγει ο ΓΑΠ και ο Βενιζέλος πάει ΝΔ όπως ακουγόταν παλαιότερα και νομίζω ότι ειναι θέμα χρόνου να του γίνει πρόταση, μόνο η επαφοράρα του Σημίτη θα σώσει το ΠΑΣΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν φύγει ο ΓΑΠ και ο Βενιζέλος πάει ΝΔ όπως ακουγόταν παλαιότερα και νομίζω ότι ειναι θέμα χρόνου να του γίνει πρόταση, μόνο η επαφοράρα του Σημίτη θα σώσει το ΠΑΣΟΚ.


Ο Βενιζέλος δε φεύγει το έχει δηλώσει χρόνια τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,843 μηνύματα.
Αν δεν τον βάζανε επικρατείας πιστεύω θα έφευγε.

Με τέτοιες δηλώσεις όπως τη παρακάτω το ΚΙΝΑΛ φθείρεται ανεπανόρθωτα
https://www.newsit.gr/politikh/vomv...dokisoun-gia-ti-symfonia-ton-prespon/2700964/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top