• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Πως σχετιζονται η αστατη ή πρωιμη σεξουαλικη επαφη με τον καρκινο;

Γιατί το εμβόλιο δεν είναι για τον καρκίνο συγκεκριμένα, αλλά για τον ιό του HPV (βασικά για ορισμένα στελέχη). Το οποίο έχει βρεθεί ότι είναι πολύ βασικός προδιαθεσικός παράγοντας για ανάπτυξη του καρκίνου στον τράχηλο της μήτρας (αν είσαι HPV θετική). Ο ιός του HPV (αλλιώς ανθρωπίνων θηλωμάτων μπορεί να το έχεις ακούσει), μεταδίδεται με την σεξουαλική επαφή και όλα τα συναφή υγρά και "ριζώνει" και μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο. Συστήνεται στις γυναίκες με ασταθή σεξουαλική ζωή γιατί ακριβώς δεν ξέρουν ή δεν προλαβαίνουν ή δεν τις ενδιαφέρει να μάθουν τι κουβαλάει ο/η σύντροφός τους και μπορεί να την πατήσουν. :)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Well-known member

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,577 μηνύματα.
Συστήνεται στις γυναίκες με ασταθή σεξουαλική ζωή ....
Αυτό δεν στέκει λογικά. Το εμβόλιο γίνεται σε μικρή ηλικία και (συνήθως) πριν την πρώτη επαφή. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί αν το κοριτσάκι όταν μεγαλώσει ΘΑ έχει ασταθή σεξουαλική ζωή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Member

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγω το εμβολιο αυτο το εχω κανει πριν 4 χρονια. Ειναι σε τρεις δοσεις, ανα τρεις μηνες απ'οσο θυμαμαι. Ξερω οτι και στα 25 μπορεις να το κανεις αλλα οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο, συμφωνα με οσα εχω ακουσει. Προσφατα παρευρεθηκα σε μια ημεριδα του ΑΠΘ που διοργανωνε η ιατρικη σχολη και ενας καθηγητης γυναικολογιας ειπε οτι το εμβολιο ειναι απαραιτητο να γινει.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Αυτό δεν στέκει λογικά. Το εμβόλιο γίνεται σε μικρή ηλικία και (συνήθως) πριν την πρώτη επαφή. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί αν το κοριτσάκι όταν μεγαλώσει ΘΑ έχει ασταθή σεξουαλική ζωή.

Είπα "γυναίκες". Δεν αναφέρομαι στα κοριτσάκια, αλλά σε εκείνες που είναι μέσα στο όριο ηλικίας και έχουν ήδη προδιαγράψει μια κάποια πορεία τέλος πάντων. :P

Dias

Well-known member

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,577 μηνύματα.
Είπα "γυναίκες". Δεν αναφέρομαι στα κοριτσάκια, αλλά σε εκείνες που είναι μέσα στο όριο ηλικίας και έχουν ήδη προδιαγράψει μια κάποια πορεία τέλος πάντων.
1) Το εμβόλιο συνιστάται να γίνεται σε ηλικίες 12-15. Μπορεί να γίνει και μέχρι τα 20 αλλά με πολύ αμφίβολα αποτελέσματα. Δε νομίζω ότι είναι πολλές οι "γυναίκες" που στις ηλικίες αυτές έχουν "προδιαγεγραμμένη πορεία". Άρα;
2) Το εμβόλιο αυτό δέχεται πολλές επιθέσεις που (δυστυχώς) επηρεάζουν κάποιους. Οι πιο πολλοί πολέμιοί του είναι συνωμοσιολόγοι, θρησκόληπτοι και ομοιοπαθητικοί ψευτογιατροί. Έχω γράψει αναλυτικά εδώ: http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3924797&postcount=103
3) Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση αυτή.

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,245 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.

@Ερίνυς ακόμα είσαι κατά του εμβολίου;

Nelliel

Well-known member

Η Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,492 μηνύματα.
Εγω το εχω κανει.
Το οριο εχει ανεβει στα 45 για γυναικες και 26 για αντρες.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...