Εμπορευματοποίηση του ελεύθερου κάμπινγκ

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Έπεσε το μάτι μου σ' αυτό το άρθρο:
https://flashnews.gr/post/396649/kataggelia-oti-noikiazoyn-kabatzes-gia-eleythero-kampingk-sth-gaydo-mesw-airbnb
https://flashnews.gr/post/396688/h-dhmarxos-gaydoy-gia-to-apisteyto-airbnb-se-dentra-gia-eleythero-kampingk

Είχα δει και ένα προηγούμενο άρθρο όπου πάλι στην Κρήτη κάποιος νοίκιαζε ...ένα κρεβάτι με θέα τα άστρα . Μου φαίνεται ότι η επιχειρηματικότητα των Ελλήνων είναι μοναδική . Ντροπή τουλάχιστον...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
To ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται δε.Δια νόμου.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Kαλέ ναι. Μπορούν κάποιοι να χτίζουν αιθαίρετα μέχρι και ολόκληρα κτίσματα, βίλες και ξενοδοχεία υποθηκεύοντας μια για πάντα παραλίες, μολύνοντας το περιβάλλον με τα λύματα και με την αισθητική τους.Απαγορεύεται ωστόσο δια ροπάλου να στήσει κάποιος μια σκηνή δίπλα στη θάλασσα για λίγες μέρες , με πρόσχημα ότι δε θα σεβαστεί το χώρο και θα τον βρωμίσει...
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το είπες και μόνη σου. Είναι αιθαίρετα, παράνομα.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Επειδή υπάρχει διαφθορά και ο κρατικός μηχανισμός υπολειτουργεί, αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να επιτρέπονται τα ελεύθερα καμπινγκ σε όλες τις περιοχές και παραλίες. Τα καμπινγκ και τα λεγόμενα αιθαίρετα είναι παράνομα για διαφορετικούς λόγους.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν, θα ήθελα να ακούσω γιατί το ελεύθερο κάμπινγκ να είναι παράνομο
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Διότι η Ελλάδα δέχεται εκατομμύρια τουρίστες, και αν 10% αυτών έκαναν ελεύθερο καμπινγκ, υπάρχει κίνδυνος πολλών προβλημάτων.
Αυτός είναι ένας μόνο λόγος που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα. ´Ισως υπάρχουν και άλλοι. Δεν βλέπω τι νόημα έχει να το συζητούμε.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Διότι η Ελλάδα δέχεται εκατομμύρια τουρίστες, και αν 10% αυτών έκαναν ελεύθερο καμπινγκ, υπάρχει κίνδυνος πολλών προβλημάτων.
Αυτός είναι ένας μόνο λόγος που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα. ´Ισως υπάρχουν και άλλοι. Δεν βλέπω τι νόημα έχει να το συζητούμε.


Αυτός είναι λόγος να εφιστάς την προσοχή για μέρη που είναι γεμάτα π.χ., να προσέχουν οι πολίτες...όχι όμως να απαγορευθεί δια νόμου...
Δε βλέπεις το νόημα, δεν πειράζει. Κάποιοι που θέλουν να κατασκηνώσουν ελεύθερα και δεν μπορούν με το φόβο της φυλάκισης ή ενός προστίμου 3000ευρώ(!) , ίσως το βλέπουν
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω τη σχετική νομοθεσία. Υποθέτω πως επιτρέπεται το καμπινγκ, αρκεί να γίνεται σε χώρους όπου μπορεί να ελεγχεί, όπου υπάρχουν κανόνες. Αν κρίνω από το πως έχουν καταντήσει την πόλη τους οι Αθηναίοι, τότε το κάμπινγκ πρέπει να ελέγχεται αυστηρώς. Τώρα, αν εσύ θες να κατασκηνώσεις κάπου, δεν νομίζω να σου ρίξει κάποιος πρόστιμο ή να σε φυλακίσει. Καλώς ή κακώς, η επιβολή τέτοιων νόμων είναι αστεία υπόθεση στην Ελλάδα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Χμ,προφανώς η φίλη Orange με παρεξήγησε.Η αλήθεια είναι ότι είμαι ενάντια και στα αυθαίρετα κτίσματα αλλά και στο ελεύθερο κάμπινγκ.
Δυστυχώς είμαστε βρωμιάρηδες σαν λαός,πάρα πολύ στο περιβάλλον.Πάντα μιλάω σαν σύνολο και όχι βέβαια για εξαιρέσεις που σαφώς υπάρχουν.Επίσης και οι τουρίστες όταν έρχονται εδώ ,τείνουν να γίνονται και αυτοί βρωμιάρηδες,βλέποντας ότι εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε την χώρα μας.Και κυρίως οι τουρίστες τσαμπέ.Αυτοί που πληρώνουν ακόμα και στο κάμπινγκ,συνήθως είναι πολύ καθαροί.
Κάμπινγκ ναι,αλλά οργανωμένο στο ελεύθερο,συγνώμη αλλά είμαι κατά.

Επίσης σκεφτήτε να μην ήταν παράνομο,ειδικά με την κρίση τι θα γινόταν.

Εδώ μερικά ωραιότατα στιγμιότυπα απο ελεύθερες κατασκηνώσεις.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 22/08/2017 11:06

Χαλκιδική: Ελεύθεροι κατασκηνωτές έπνιξαν στα… σκουπίδια παραλία «κόσμημα»! (ΦΩΤΟ)


Εικόνες ντροπής σε μία από τις πλέον τουριστικές περιοχές
Πρόκειται για μία από τις πλέον τουριστικές περιοχές του πρώτου ποδιού της Χαλκιδικής. Ο λόγος για τον γνωστό Γλαρόκαβο στην Κασσάνδρα που έχει μετατραπεί σε σκουπιδότοπο από τους ελεύθερους κατασκηνωτές που αποχώρησαν λόγω της κακοκαιρίας.


Παλιούρι και Πευκοχώρι είναι από τις πλέον πολυσύχναστες περιοχές του πρώτου ποδιού, ωστόσο, η παραλία που ενώνει τις δύο περιοχές έχει αυτή την εικόνα που βλέπετε στις φωτογραφίες, με πεταμένα στρώματα και διάφορα ογκώδη.

Όπως αναφέρει το halkidikifocus.gr, «στα σκουπίδια πνίγεται μία από τις πιο τουριστικές περιοχές της Χαλκιδικής, ο Γλαρόκαβος στην Κασσάνδρα. Η μεταβολή των καιρικών συνθηκών τη Δευτέρα σήμανε και τη μαζική αποχώρηση επισκεπτών και κυρίως των ελεύθερων κατασκηνωτών, οι οποίοι για πολλοστή φορά απόλαυσαν δωρεάν τις διακοπές τους, επιβαρύνοντας ταυτόχρονα και τον τοπικό Δήμο με την αποκομιδή των απορριμμάτων. Οι παράνομοι κατασκηνωτές φεύγοντας από το σημείο των "καλοκαιρινών διακοπών" τους άφησαν πίσω τους σκουπίδια ακόμη και ογκώδη αντικείμενα».

Να επισημανθεί πως σε όλη την διάρκεια του καλοκαιριού η ΕΛΑΣ έχει προβεί σε ελέγχους και συλλήψεις για την ελεύθερη κατασκήνωση στη Χαλκιδικη.

Δείτε τις εικόνες του halkidikifocus.gr.





https://www.typosthes.gr/thessaloniki/137893_halkidiki-eleytheroi-kataskinotes-epnixan-sta-skoypidia-paralia-kosmima-foto
Ε............όχι!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Απλά δεν ξέρω αν η λύση σε κάτι τέτοιο είναι να καθιστάς παράνομο το ελεύθερο κάμπινγκ σαν είδος ...διακοπών. Το ότι υπάρχουν πολλοί μ@λ@κες σ' αυτή τη χώρα και πόσο βρωμιάρηδες είμαστε φαίνεται παντού, όχι μόνο εκεί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω τη σχετική νομοθεσία. Υποθέτω πως επιτρέπεται το καμπινγκ, αρκεί να γίνεται σε χώρους όπου μπορεί να ελεγχεί, όπου υπάρχουν κανόνες. Αν κρίνω από το πως έχουν καταντήσει την πόλη τους οι Αθηναίοι, τότε το κάμπινγκ πρέπει να ελέγχεται αυστηρώς. Τώρα, αν εσύ θες να κατασκηνώσεις κάπου, δεν νομίζω να σου ρίξει κάποιος πρόστιμο ή να σε φυλακίσει. Καλώς ή κακώς, η επιβολή τέτοιων νόμων είναι αστεία υπόθεση στην Ελλάδα.


'Οχι,το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται χρόνια τώρα.

Τι προβλέπει όμως η νομοθεσία; Το βασικό νομοθέτημα σχετικά με το ελεύθερο κάμπινγκ είναι ο Νόμος 392/1976, (ΦΕΚ Α’ 199/1976), με τίτλο «Περί ιδρύσεως και λειτουργίας χώρων οργανωμένης κατασκηνώσεως (κάμπινγκ) και άλλων τινών διατάξεων». Σύμφωνα με τον συγκεκριμένο νόμο, «απαγορεύεται η εγκατάσταση σκηνών ή στάθμευση τροχόσπιτων σε αρχαιολογικούς χώρους, αιγιαλούς, παραλίες, παρυφές δημόσιων δασών, δάση, και εν γένει κοινόχρηστους χώρους, καθώς και η φιλοξενία πέραν του ενός τροχόσπιτου από καταστηματάρχες ή ιδιώτες».

Με τροποποίηση το 2012 -άρθρο 38 του Νόμου 4055/2012 (ΦΕΚ Α’ 51/ 12.3.2012)- προβλέπει ότι η ελεύθερη κατασκήνωση τιμωρείται με κράτηση και όχι με φυλάκιση πλέον έως έξι μήνες ή με πρόστιμο έως 3.000 ευρώ. Πέρα όμως από την ποινή αυτή, προβλέπεται και μία διοικητική κύρωση, ένα πρόστιμο ύψους 300 ευρώ.

Ένας κατασκηνωτής μπορεί κάποιος να συλληφθεί αυτεπάγγελτα με τη διαδικασία του αυτοφώρου, σύμφωνα με παλαιότερες δηλώσεις του δικηγόρου Γιώργου Νικολακόπουλου στο newsbeast.gr. Την κατηγορία για ελεύθερο κάμπινγκ μπορεί να επιβαρύνουν παράμετροι που σχετίζονται με το εάν κάποιος έχει κατασκηνώσει σε δάσος και έχει ανάψει φωτιά, δεδομένου ότι υπάρχει απειλή για πυρκαγιά. Επίσης, η σύλληψη μπορεί να συνοδεύεται από ρύπανση του περιβάλλοντος, γεγονός που μεγεθύνει τις κατηγορίες εις βάρος του.

Περισσότερα εδώ.
https://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/3601941/ti-akrivos-ischii-me-to-elefthero-kampingk
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Και στη γαύδο.Παντού.Ένας νόμος ή το κράτος δεν μπορεί να εξαιρεί περιοχές ,επειδή βολεύει εσένα ή κάποιους άλλους.
Καταστρέψτε την αυλή σας,όχι δημόσιους χώρους που ανήκουν σε όλους μας.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μπορεί να απαγορεύεται, όμως μια χαρά παρανομούν εδώ και χρόνια. Και δεν είναι μόνο τα σκουπίδια, που δεν αφήνουν όλοι οι κατασκηνωτές, είναι και το άλλο: στον τόπο καταγωγής μου που παραθερίζω και που δεν συνηθίζω να προτιμώ τις οργανωμένες πλαζ με ξαπλώστρες, είναι μια παραλία με άμμο και στην άκρη έχει δεντράκια ώστε να μπορούν οι λουόμενοι να χαίρονται τη σκιά τους, π.χ. όταν φυσάει και δεν είναι εύκολη η ομπρέλα. Εκεί λοιπόν προτιμούν να στήνουν τις σκηνές τους οι ελεύθεροι κατασκηνωτές (υπάρχει λίγο παραπέρα οργανωμένο κάμπινγκ, αλλά δεν) και βέβαια είναι εύλογο οτι επιλέγουν να τις στήνουν κάτω από τη σκιά των δέντρων. Έλα μου όμως που δεν αφήνουν δέντρο ελεύθερο, είναι στη σειρά 5-6 διαφορετικοί και δεν αρκούνται στη σκηνή τους. Έχουν στήσει μόνιμα τραπεζάκια, αιώρες που στηρίζονται στα δέντρα και γενικά όλο το νοικοκυριό τους. Πάνε από το Μαΐο κιόλας και στήνουν. Κάθονται από 3-4 εβδομάδες και μετά κάνουν σκάντζα κι έρχονται οι φίλοι τους και παίρνουν τη θέση τους και καταλαμβάνουν τη μισή παραλία μέχρι και τον Σεπτέμβριο.
Για μένα και υπό αυτές τις συνθήκες καλά κάνουν και το απαγορεύουν. Μένει να υπάρχουν έλεγχοι και συνέπειες για τους παραβάτες.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και στη γαύδο.Παντού.Ένας νόμος ή το κράτος δεν μπορεί να εξαιρεί περιοχές ,επειδή βολεύει εσένα ή κάποιους άλλους.
Καταστρέψτε την αυλή σας,όχι δημόσιους χώρους που ανήκουν σε όλους μας.


Δεν τις εξαιρεί το κράτος ούτε ο νόμος. Ο ΕΟΤ το κάνει. Βάσει ...νόμου.
Υπάρχει δεδικασμένο που το πιστοποιεί. https://athens.indymedia.org/post/506340/#837832


Το καταλαβαίνω να μη γουστάρεις το ελεύθερο για τους δικους σου λόγους αλλά μη μου επικαλείσαι τη νομοθεσία ως πρόφαση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν τις εξαιρεί το κράτος ούτε ο νόμος. Ο ΕΟΤ το κάνει. Βάσει ...νόμου.
Υπάρχει δεδικασμένο που το πιστοποιεί. https://athens.indymedia.org/post/506340/#837832


Το καταλαβαίνω να μη γουστάρεις το ελεύθερο για τους δικους σου λόγους αλλά μη μου επικαλείσαι τη νομοθεσία ως πρόφαση.

Το κείμενο που μου παρέθεσες είναι χωρίς αξία.

Βρήκαν ένα τερτίπι οι δικηγόροι και αθωώθηκαν κάποιοι ,επικαλούμενοι άγνοια,καθώς δεν είχε ταμπέλα στην παραλία ότι δεν επιτρέπεται το ελεύθερο κάμπινγκ.

Καταρχήν μπορεί τώρα να έχει μπει ταμπέλα,όμως δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Το ζητόύμενο είναι το πως εσύ αντιλαμβάνεσαι αυτό που έβαλες και γενικά η νοοτροπία του ελληνάρα.

Φίλε,κανένας νόμος δεν εξαιρεί την γαύδο .Που το είδες αυτό;

Αυτό που έβαλες απλά δείχνει ότι πολλές φορές αθωόνονται αυτοί που πιάνονται,επικαλούμενοι διάφορα τερτίπια,όπως τις ταμπέλες,το ότι δεν έχουμε αποδείξεις ότι πετάξανε αυτοί τα σκουπίδια κλπ.Άλλες φορές καταδικάζονται βέβαια.Ποσταρίσματα κάποιων σε μια ιστοσελίδα είναι.

Αυτό είναι γνωστό. Διάβασε και τα παρακάτω μηνύματα.Δεν είπα εγώ τι θα απογίνουν όσοι πιαστούν.Εγώ ανέφερα τι είναι παράνομο ,τι λέει ο νόμος και την προσωπική μου άποψη.

Ενδεικτικό της αλητείας των παρακάτω

...τις περισσότερες φορές αθωώνεσαι όμως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου καταδικάστηκαν παιδιά!!!
αν θες την συμβουλή μου επουδενί μην δηλώσεις στο δικαστήριο πως γνώριζες πως το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται,
επίσης αν υπήρχαν τίποτα πινακίδες εκεί κοντά πες πως δεν τις είδες διότι έφτασες το προηγούμενο βράδυ εκεί και δεν φαινόντουσαν λόγω του σκοταδιού.
Πιστεύω κατά 99% θα σε αθωώσουνε..

εγώ πάντως

από είχα 05/03/2008 9:43 μμ.

ένα παρόμοιο δικαστήριο και δε πήγα καν.
δικαίωμά μας να κατασκηνώνουμε όπου θέλουμε, πατρίδα μας όλη η γη.

Δεν αθωωνονται παντα ολοι

από in_attack 05/03/2008 10:43 μμ.

Ειχα δικαστηριο στη Νεαπολη για ελευθερο καμπιγκ στην Ελαφανησο. Το δικαστηριο εγινε τον Οκτωβρη που μας περασε. Ητανε κοντα κανα 40 υποθεσεις για ελευθερο καμπιγκ και σχεδον τους γαμ$&^νε ολους! Οι καθαρες περιπτωσεις ελευθερου καμπιγκ (γιατι ειχε και κατι κουλες υποθεσεις) καταδικαστηκαν ολες (τουλαχιστον οσο βρισκομουνα εγω στο δικαστηριο). Η απολογια του στυλ πηγα βραδυ και δεν ειδα, εχει χιλιοειπωθει και δεν πιανει πλεον. Ο πρωτος που πηγε και ειπε αυτο κριθηκε ενοχος κατευθιαν και εφαγε 2 μηνες φυλακη με 2ετη αναστολη και 440 ευρω! προστιμο. Σχεδον οι περισσοτεροι φαγαν αυτην την ποινη. Εγω βλεπωντας απο τις απολογιες των προηγουμενων οτι δεν πιανει η γνωστη ιστορια, καθησα και εφτιαξα ενα σεναριο πραγματικων και φανταστικων γεγονοτων που ειχαν σβησει οταν ειχα παει στην ελαφονησο, και την γλυτωσα με την μικροτερη ποινη (10 μερες φυλακη με 2ετη αναστολη και 40 ευρω προστιμο).

Για μενα πλεον το συμπερασμα μου για να την γλυτωσεις ειναι το εξης. Φτιαξε μια ιστορια που θα βγαλει τους μπατσους και το δικαστηριο στην τελικη, τρελους (δηλαδη να αποδειξεις οτι δεν εκανες ελευθερο καμπινγκ). Βαλε οσο πιο πολλα στοιχεια μπορεις και καλυψε την με επιχειρηματα απο καθε πλευρα. Φωτογραφιες, μαρτηρες και οποιοδηποτε χρησιμο εγγραφο βοηθανε πολυ. Με τετοιες ιστοριουλες πλεον χανεται η υποθεση. Το καλυτερο για μενα ειναι, αμα δεις οτι η γνωστη ιστορια υπονεται και απο τους προηγουμενους (αμα υπαρχουν) και πιανει, να την πεις, γιατι μαλλον το δικαστηριο εχει γραμμη να αθωωσει (αυτο συνηθως γινεται οταν ειναι πολυ λιγες περιπτωσεις). Αμα δεν πιανει εχεις ηδη ετοιμο το εναλλακτικο σεναριο (για το οποιο αν εισαι τοσο σιγουρος δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι καθολου την γνωστη απολογια) και το λες. Καλυτερη απαντηση δεν εχω σκεφτει μεχρι στιγμης...

ΥΓ: Το θεμα του ελευθερου καμπιγκ εχει αρχησει να παιρνει μεγαλες διαστασεις και το ειδαμε ολοι το καλοκαιρι που μας περασε. Καποτε οι Virus ειχαμε κανει μια πολυ ωραια διαμαρτυρια στο Συνταγμα. Πιστευω οτι ειναι καλο να ξανανοιξει το θεμα και να γινει καλυτερη κινητοποιηση.
https://athens.indymedia.org/post/506340/#837832

Και μου βρήκες εσύ αυτά τα ποσταρίσματα σε ένα μπλογκ και μου λες ότι η νομοθεσία επιτρέπει στην Γαύδο το ελεύθερο κάμπινγκ;Το σύμπαν γελάει.:laugh:

Απλά δείχνει την νοοτροπία των αληταράδων και τα τερτίπια που σκαρφίζονται.

Επίσης για βλεφάριασε λίγο την ημερομηνία ποσταρίσματος.
15/05/2006 !:laugh:

Και στην γαύδο,όπως και σε όλη την Ελλάδα το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται.Είτε σου αρέσει είτε όχι.

Το ότι πολλές φορές αθωόνονται δεν σημαίνει ότι ο νόμος άλλαξε ή δεν ισχύει.Ούτε αποτελεί δεδικασμένο.Είναι ανάλογα το τι στοιχεία θα βρούνε σε τι φάση θα τους πιάσουν κλπ.Και αυτά που παρέθεσες είναι παμπάλαια βέβαια.Απο το 2006.Και παρόλα αυτά και πάλι λένε ότι καταδικάζονται οι περισσότεροι.

Η ερμηνεία σου είναι επιεικώς απαράδεχτη.Και ενδεικτική του ελληνάρα.Τα βλέπει όλα όπως τον βολεύουν,αλλά δεν είναι έτσι.

Το καταλαβαίνω λοιπόν να γουστάρεις το ελεύθερο κάμπινγκ για τους δικούς σου λόγους αλλά μην μου επικαλείσαι αυτό που βρήκες ως πρόφαση.Ο νόμος ισχύει και ισχύει παντού.

Το τι κάνουν οι δικηγόροι,το αν κάποιοι αθωώθηκαν δεν αλλάζει τον νόμο,ούτε επιτρέπει το Ε.Κ.
Και είναι παμπάλαιο αυτό που έβαλες.Έχει αυστηροποιηθεί ο νόμος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι δεν θα υπάρξει ταμπέλα ούτε αύριο ούτε μεθαύριο ούτε σε 5 χρόνια, καθώς ο ίδιος ο δήμος ενθαρρύνει αυτή τη δράση αυτό προσπαθώ να σου πω. Σκέψου πόσο γελοίο θα ταν να σε τραβήξουν στο δικαστήριο και να παραστεί η δημοτική αρχή να πει ούτε λίγο ούτε πολύ πως δεν απαγορεύει το ελεύθερο σε τέτοιους χώρους.

Δέχομαι πως το link από indymedia δεν είναι ό,τι πιο αξιόπιστο αλλά δε σε είδα κι εσένα πιο πάνω όταν μου επικαλείσαι νομοθεσίες να μου βάζεις την εφημερίδα της κυβερνήσεως. Αν καταφέρεις να βρεις την απόφαση μέσα από το πλημμελειοδικείο συγχαρητήρια, εγώ δεν τη βρήκα (κυρίως γιατί είμαστε αρκούντως βλάχοι να μη κρατάμε ηλεκτρονικά πρακτικά αλλά αυτό άλλο θέμα) αντ αυτού προτίμησα να σου παραθέσω την πηγή κι όχι αναδημοσιεύσεις από παρακμιακά blogs όπως το newsbeast.

Στην πράξη στο δικαστήριο αν μπορέσεις να αποδείξεις άγνοια αθωώνεσαι, προφανώς και αν τους αρχίσεις τη διάλεξη και παραδεχτείς ενοχή μες στη μάπα προκαλείς την τύχη σου. Αλλά αυτά πλέον γενικά δεν παίζουν καθώς το ελεύθερο θεωρείται πταίσμα, σου κοπανάνε ένα πρόστιμο άντε να σε κουβαλάνε για εξακρίβωση αν τους πρήξεις πολύ. Επίσης το βράδυ δε μπορεί κανείς να σου κάνει τίποτα, η σκηνή είναι άσυλο άρα δεν μπορούν να εισέλθουν χωρίς ένταλμα και ειδικά σε ερημικούς χώρους χωρίς κόσμο μπορείς πάντα να επικαλεστείς το άρθρο 5 του συντάγματος περί ελευθερίας της έκφρασης σε δημόσιους χώρους. Αυτά γίνονται δεν τα βγάζω απ' τον πάτο μου, επειδή βλέπω πως επιμένεις να πατάς στο νόμο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Όχι δεν θα υπάρξει ταμπέλα ούτε αύριο ούτε μεθαύριο ούτε σε 5 χρόνια, καθώς ο ίδιος ο δήμος ενθαρρύνει αυτή τη δράση αυτό προσπαθώ να σου πω. Σκέψου πόσο γελοίο θα ταν να σε τραβήξουν στο δικαστήριο και να παραστεί η δημοτική αρχή να πει ούτε λίγο ούτε πολύ πως δεν απαγορεύει το ελεύθερο σε τέτοιους χώρους.

Δέχομαι πως το link από indymedia δεν είναι ό,τι πιο αξιόπιστο αλλά δε σε είδα κι εσένα πιο πάνω όταν μου επικαλείσαι νομοθεσίες να μου βάζεις την εφημερίδα της κυβερνήσεως. Αν καταφέρεις να βρεις την απόφαση μέσα από το πλημμελειοδικείο συγχαρητήρια, εγώ δεν τη βρήκα (κυρίως γιατί είμαστε αρκούντως βλάχοι να μη κρατάμε ηλεκτρονικά πρακτικά αλλά αυτό άλλο θέμα) αντ αυτού προτίμησα να σου παραθέσω την πηγή κι όχι αναδημοσιεύσεις από παρακμιακά blogs όπως το newsbeast.

Στην πράξη στο δικαστήριο αν μπορέσεις να αποδείξεις άγνοια αθωώνεσαι, προφανώς και αν τους αρχίσεις τη διάλεξη και παραδεχτείς ενοχή μες στη μάπα προκαλείς την τύχη σου. Αλλά αυτά πλέον γενικά δεν παίζουν καθώς το ελεύθερο θεωρείται πταίσμα, σου κοπανάνε ένα πρόστιμο άντε να σε κουβαλάνε για εξακρίβωση αν τους πρήξεις πολύ. Επίσης το βράδυ δε μπορεί κανείς να σου κάνει τίποτα, η σκηνή είναι άσυλο άρα δεν μπορούν να εισέλθουν χωρίς ένταλμα και ειδικά σε ερημικούς χώρους χωρίς κόσμο μπορείς πάντα να επικαλεστείς το άρθρο 5 του συντάγματος περί ελευθερίας της έκφρασης σε δημόσιους χώρους. Αυτά γίνονται δεν τα βγάζω απ' τον πάτο μου, επειδή βλέπω πως επιμένεις να πατάς στο νόμο.

Ο νόμος είναι αυτός
ο Νόμος 392/1976, (ΦΕΚ Α’ 199/1976), με τίτλο «Περί ιδρύσεως και λειτουργίας χώρων οργανωμένης κατασκηνώσεως (κάμπινγκ) και άλλων τινών διατάξεων». Σύμφωνα με τον συγκεκριμένο νόμο, «απαγορεύεται η εγκατάσταση σκηνών ή στάθμευση τροχόσπιτων σε αρχαιολογικούς χώρους, αιγιαλούς, παραλίες, παρυφές δημόσιων δασών, δάση, και εν γένει κοινόχρηστους χώρους, καθώς και η φιλοξενία πέραν του ενός τροχόσπιτου από καταστηματάρχες ή ιδιώτες».

Με τροποποίηση το 2012 -άρθρο 38 του Νόμου 4055/2012 (ΦΕΚ Α’ 51/ 12.3.2012)- προβλέπει ότι η ελεύθερη κατασκήνωση τιμωρείται με κράτηση και όχι με φυλάκιση πλέον έως έξι μήνες ή με πρόστιμο έως 3.000 ευρώ. Πέρα όμως από την ποινή αυτή, προβλέπεται και μία διοικητική κύρωση, ένα πρόστιμο ύψους 300 ευρώ.
Αν το θες μέσα απο την εφημερίδα της Κυβ,ψαξτον εσύ.Γκούγκλάρε το,απλό είναι.
Δεν έχω λόγο να χάνω εγώ χρόνο για σένα. Αμφιβάλεις και για αυτα,όταν σου βάζουμε και το ΦΕΚ του νόμου;η απλά ξέμεινες απο επιχειρήματα;Ρώτα όποιον δικηγόρο θες.Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι παράνομο χώνεψε το.
Τώρα δε με τον Μητσοτάκη ,να δεις τι έχει να γίνει.:lol2:

Όσον αφορά αυτό με τον δήμο εσύ το λες.Εμείς δεν το γνωρίζουμε,δεν έχουμε λόγο να σε πιστέψουμε και επίσης ο δήμος δεν είναι ανώτερος της νομοθεσίας.

Και στην τελική,δεν με αφορά τι κάνει ένας δήμος ή ο κάθε δήμος.Το ότι πάσχουμε απο λαμογιά είναι γνωστό.Μιλούνια τα λαμόγια στην Ελλάδα.

Σημασία έχει ότι απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπινγκ,είναι παράνομο σε αυτό απάντησα, και εγώ είμαι υπέρ της νομοθεσίας,αν μου επιτρέπεις.
Μου επιτρέπεις;
Ευχαριστώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top