Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,901 μηνύματα.
Ποια κακομαθημένα; Ποιες αγγελίες; Εγώ το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα. Όταν θα βρω με το καλό μια χαμαλοδουλειά να έχω μεροδούλι μεροφάι θα νοικιάσω εκεί μια τρύπα να ουμε να χωράει εμένα κυρίως και οι μόνες απαιτήσεις που έχω είναι μια βιβλιοθήκη, ένας ναργιλές και ένα μπουζούκι. Και έτσι θα ζω Ντερβίσης.

Συγκάτοικοι και ιστορίες, θα γίνει το Μάλε βράσε.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Θα γίνει κι αυτό αναγκαστικά.

Εχω βρει και από αγγελίες ον λαιν.Θα σας παραθέσω λινκ, αλλά όταν θα βολευτώ αυτή τη στιγμή βαριέμαι.
Πάντως οπως προείπα έχω δει και σπίτια που μου άρεσαν και τα έχασα και άλλα που είναι σε περιοχές που δεν ένιωθα ασφαλής.

Νιώθω περίεργα που δίνω την εντύπωση ενός κακομαθημένου παιδιού. Τώρα και να πω ότι δεν είμαι δεν αλλάζει κάτι, οπότε κλαιν :P
Μια μια γρήγορη αναζήτηση στον σπιτόγατο, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 500 αγγελίες για σπίτια με 2+ υπνοδωμάτια στο κέντρο της Θεσσαλονίκη με φίλτρο τιμή από 500 μέχρι 700ευρώπουλα. If you catch my drift.

1659382840810.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.
Μια μια γρήγορη αναζήτηση στον σπιτόγατο, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 500 αγγελίες για σπίτια με 2+ υπνοδωμάτια στο κέντρο της Θεσσαλονίκη με φίλτρο τιμή από 500 μέχρι 700ευρώπουλα. If you catch my drift.

View attachment 105997
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Πολλά από αυτά είναι ισόγεια και ημιόροφοι, άλλα πάλι είναι ρετιρέ χωρίς ασανσερ, αλλά δεν έχουν πόρτες ασφαλείας, αλλά δεν είναι κοντά σε στάσεις, άλλα είναι σε στενά δρομάκια, άλλα κοντά σε πάρκα που μένουν άστεγοι και η λίστα είναι ατελείωτη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Πάντως, Facebook Marketplace>>>

Έχω βρει αρκετά διαμάντια εκεί, τουλάχιστον για εδώ. Και φαντάζομαι και για Θεσσαλονίκη θα έχει ακόμη περισσότερα, αν δεν έχεις ψάξει ήδη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Εγώ τα σπίτια μου τα έχω πλήρως εξοπλισμένα, έχω τα πάντα μέσα έρχεσαι μόνο με τα ρούχα σου στην κυριολεξία οπότε είμαι πολύ επιλεκτική δεν το κρύβω αλλά ζητάω ότι προσφέρω 😉
Δεν φοβάσαι; Αν σου τύχει ενοικιαστής για παράδειγμα με κατοικίδιο από αυτά που πασουλανε ότι ξύλινο βρουν, θα στα καταστρέψει τα έπιπλα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.
Πάντως, Facebook Marketplace>>>

Έχω βρει αρκετά διαμάντια εκεί, τουλάχιστον για εδώ. Και φαντάζομαι και για Θεσσαλονίκη θα έχει ακόμη περισσότερα, αν δεν έχεις ψάξει ήδη.
Δεν έχω κοιτάξει. Βασικά δεν έχω καν φβ.
Τέλος πάντων δε θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση, απλά έχω αγχωθεί και είπα να το μοιραστώ στο φόρουμ. Ελπίζω τουλάχιστον να μην προσέβαλα κάποιον εμμέσως. Αν το έκανα ζητάω συγγνώμη δεν το ήθελα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Δεν έχω κοιτάξει. Βασικά δεν έχω καν φβ.
Τέλος πάντων δε θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση, απλά έχω αγχωθεί και είπα να το μοιραστώ στο φόρουμ. Ελπίζω τουλάχιστον να μην προσέβαλα κάποιον εμμέσως. Αν το έκανα ζητάω συγγνώμη δεν το ήθελα.
Σε τι αναφέρεσαι; Ναι εννοείται, απλώς το άφησα να υπάρχει γιατί έχω ακούσει για καλά σπίτια και λογικές τιμές.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
. Αν το έκανα ζητάω συγγνώμη δεν το ήθελα.

Μη γράφεις χαζά. Κανέναν δεν προσέβαλες. Απλά είναι (και αυτό!) θέμα οπτικής γωνίας. Για κάποιον μπορεί να είσαι "κακομαθημένη" που δεν θες να πας σε πολυκατοικία του 1960 σε (οκ, ανακαινισμένο) δυάρι, να ανεβαίνεις 3 ορόφους και να δίνεις 500 ευρώ. Ή γιατί δεν πας σε ισόγειο ή γιατί δεν κοιτάζεις απλά για δωμάτιο, ή γιατί δεν συγκατοικείς με άλλους 2-3. Ούτε εσύ έχεις άδικο ούτε ο άλλος.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Πολλά από αυτά είναι ισόγεια και ημιόροφοι, αλλά πάλι είναι ρετιρέ χωρίς ασανσερ, αλλά δεν έχουν πόρτες ασφαλείας, αλλά δεν είναι κοντά σε στάσεις, αλλά είναι σε στενά δρομάκια, αλλά κοντά σε πάρκα που μένουν άστεγοι και η λίστα είναι ατελείωτη.
Δεν έκανες κατς το ντριφτ μου :laugh:
Το οποίο δεν αναφέρεται σε σένα συγκεκριμένα βέβαια, αλλα σε μια γενικότερη νοοτροπία Στην Ελλάδα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή νιώθω ότι μάλλον εγώ την προκάλεσα αυτή σου την σκέψη, με το αρχικό μου μήνυμα, δεν επινόησα σε καμία περίπτωση κάτι κακό, ούτε ότι ζητάς πολλά. Και το παράδειγμα που έφερα (με την ξαδέρφη μου) ήταν ένα από τα πολλά που βλέπεις πλέον. Και αυτό για να δείξω ότι υπάρχει τεράστια αδικία προς τους φοιτητές και δύσκολα βρίσκεις ένα εντάξει σπίτι πλέον σε λογικές τιμές. Βασικά δύσκολα βρίσκεις σπίτι όπως και να ‘χει γιατί πλακώνουν όλοι. Εγώ συγγνώμη αν σε στεναχώρησα, δεν το ήθελα σε καμία περίπτωση να περαστεί έτσι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Διαμέρισμα 50τμ 1υπνοδωματιο 580€ χωρίς τιποτα από έπιπλα στους Αμπελοκήπους (Αθήνα). Το ενοίκιο του κολλητού του αδελφού μου που ξεκινάει τώρα σπουδές Αθήνα. Και δεν είναι κάτι το ακραίο αυτό το ποσο, επειδή κοιτάζουμε και εμείς για τον αδελφό μου κάτω από 500-550€ για ένα απλό μοναρι όχι υπόγειο ισόγειο, σε περιοχή Εξαρχεια, Αμπελοκηποι δύσκολα βρίσκεις.

Για έναν μέσο Έλληνα εργαζόμενο το να δίνει για ενοίκιο 400-500€ και ο μισθός του να να ειναι 1000€ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως τα βγάζει πέρα ο ανθρωπος.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή νιώθω ότι μάλλον εγώ την προκάλεσα αυτή σου την σκέψη, με το αρχικό μου μήνυμα, δεν επινόησα σε καμία περίπτωση κάτι κακό, ούτε ότι ζητάς πολλά. Και το παράδειγμα που έφερα (με την ξαδέρφη μου) ήταν ένα από τα πολλά που βλέπεις πλέον. Και αυτό για να δείξω ότι υπάρχει τεράστια αδικία προς τους φοιτητές και δύσκολα βρίσκεις ένα εντάξει σπίτι πλέον σε λογικές τιμές. Βασικά δύσκολα βρίσκεις σπίτι όπως και να ‘χει γιατί πλακώνουν όλοι. Εγώ συγγνώμη αν σε στεναχώρησα, δεν το ήθελα σε καμία περίπτωση να περαστεί έτσι.
Καλέ δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αν με είχε πειράξει κάτι θα στο είχα πει ήδη, εξάλλου επικοινωνούμε πολύ καλά εμείς οι δύο :hug:
Απλώς φοβήθηκα μην τυχόν είχα περάσει λάθος μηνύματα με τα λεγόμενά μου.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Καλέ δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αν με είχε πειράξει κάτι θα στο είχα πει ήδη, εξάλλου επικοινωνούμε πολύ καλά εμείς οι δύο :hug:
Απλώς φοβήθηκα μην τυχόν είχα περάσει λάθος μηνύματα με τα λεγόμενά μου.
Δεν πέρασες τίποτα λάθος. Είσαι απολύτως λογική και down to earth και εδώ είμαστε όλοι να συζητάμε τις ανησυχίες μας. Το μήνυμά μου ήταν περισσότερο γενικό. Δεν πήγαινε αποκλειστικά σε εσένα. Και το έχω συζητήσει πολλές φορές με άτομα τα οποία ήρθαν εδώ ή πήγαν άλλου και έψαχναν σπίτια, οι οποίοι ήταν στην ίδια φάση. Ήταν περισσότερο καθησυχαστικό (αν και δεν το επέτυχε). Και τα standards που θέτεις είναι απολύτως λογικά. Και ακριβώς επειδή έχουμε μια καλή επικοινωνία ελπίζω όντως να μην δημιουργήθηκε παρεξήγηση και να ξέρεις ότι I’d never think so low of you, και ότι σε έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Αυτά, και συγγνώμη και πάλι.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Διαμέρισμα 50τμ 1υπνοδωματιο 580€ χωρίς τιποτα από έπιπλα στους Αμπελοκήπους (Αθήνα). Το ενοίκιο του κολλητού του αδελφού μου που ξεκινάει τώρα σπουδές Αθήνα. Και δεν είναι κάτι το ακραίο αυτό το ποσο, επειδή κοιτάζουμε και εμείς για τον αδελφό μου κάτω από 500-550€ για ένα απλό μοναρι όχι υπόγειο ισόγειο, σε περιοχή Εξαρχεια, Αμπελοκηποι δύσκολα βρίσκεις.

Για έναν μέσο Έλληνα εργαζόμενο το να δίνει για ενοίκιο 400-500€ και ο μισθός του να να ειναι 1000€ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως τα βγάζει πέρα ο ανθρωπος.
Όπως είπε και η Πακ, που ψάχνει σπίτι με budget 500-700€ ( δεν λέω ότι είστε κακομαθημένοι κτλ, ξέρω ότι ζητάτε τα απολυτα βασικά από το σπίτι) με τρομάζει λίγο που οι γονείς είναι διαθέσιμοι να δώσουν τέτοιο ποσό συν λογαριασμοί και φαγητό ή σούπερ μάρκετ. Όταν σπούδαζε η αδερφη το 2014-2019 το ενοίκιο της διχωρης γκαρσονιέρας ήταν 250€ 8 λεπτά από το μετρό και η πολυκατοικία του 2007. Έτσι τα συνολικά έξοδα της αδερφής μου ήταν το πολύ 650-700€ κάθε μήνα και κατω από 700€ ήταν το ψυχολογικό όριο των γονιών που μπορούσαν να δώσουν. Τώρα δίνουν έτσι απλά για ένα ενοίκιο. Εγώ τώρα που σπουδάζω Αθήνα δεν πληρώνουν ενοίκιο οι γονείς γιατί είναι δικό μας σπίτι οπότε έχω μόνο τους λογαριασμούς,σούπερ μάρκετ και καθημερινά εξοδα δηλαδή 450-480€ το μήνα ανάλογα με τη ΔΕΗ που έρχεται.
Αν πω στη μαμά μου ότι έχουν ανέβει τόσο τα ενοίκια θα έμενε έκπληκτη ότι οι άλλοι γονείς εν έτει 2022 θα πρέπει να πληρώνουν γύρω 900€+ όσοι φοιτητές περάσουν σε μεγαλουπόλεις και αν δεν συγκατοικήσουν ή δε δουλέψουν σε part time.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εχω απελπιστεί τελείως.
Μιλάω και με κάτι παιδιά από τη σχολή και τα ίδια μου λένε.


Και είχε και κοινόχρηστα 20€ λολ. Συνήθως έβρισκα μέχρι 10-12

Τα ενοίκια και στη συμπρωτεύουσα είναι υπερβολικά υψηλά. Από τις λίγες φορές που λέω ευχαριστώ που είμαι χωριατοπαιδο και εδώ είμεθα άνετα.

Πλέον ακόμα και σε αισθητά υποβαθμισμένες περιοχές όπως ο Εύοσμος, η Ξηροκρήνη ( Αμπελόκηποι ) έχουν ενοίκια στο Θεό. Καλή τύχη σε όποιον μπλέξει. Τα πράγματα πλέον είναι δύσκολα. Πες σε ένα μικρό σπίτι να βρεις 400 ευρώ ενοίκιο έτσι; Το ρεύμα και η θέρμανση στον Θεό έχουν πάει και θα πάνε ακόμα χειρότερα. Άλλο ένα 400αρι. Τον μήνα μόνο αυτά είναι 800 ευρώ. Βάλε και όλα τα υπόλοιπα. Τι θα φας; Δεν θα βγαίνεις καθόλου; Άλλοι λογαριασμοί;

Οι καιροί μας είναι σάπιοι και το κράτος αμέτοχο παρακολουθεί τον κανιβαλισμό ανάμεσα στους ανθρώπους που κοιτάνε να φάνε ζωντανό μέχρι και τον αδερφό τους. Έλληνα, πως σε κατάντησαν έτσι;

Κι έλεγα πώς και δεν το έχουμε πιάσει αυτό το θέμα εδώ μέσα... Όπως βλέπω ο Ιωάννης προηγείται του hard crash.
Ας πω μερικά πράγματα μιας και είμαι στο παιχνίδι χρόνια και από τις 2 πλευρές... Δυστυχώς αυτή είναι η νέα πραγματικότητα που ξεκίνησε κάπου το '17-'18 και βιώνουμε την κορύφωσή της σήμερα. Θεωρώ ότι εάν έχεις τη γνώση για κάτι μπορείς να σχεδιάσεις καλύτερα τις κινήσεις σου, ή τουλάχιστον δεν θα σε κοροϊδεύουν χωρίς να το καταλαβαίνεις, οπότε για αρχή θα αναφέρω σύντομα τους κυριότερους λόγους αυτού που βιώνετε:

1)AirBnB - Ελληνική αρπαχτή: Οι ιδιοκτήτες βγαίνοντας από μια 5αετία που οι τιμές ήταν χώμα και φορτώθηκαν με χαράτσια και ένφια, προσπάθησαν να βγάλουν τα σπασμένα. Μια φτηνή generic ανακαίνιση από IKEA στο σπίτι της γιαγιάς στο κέντρο, ήταν ικανή να αποφέρει 40Ε-50Ε/βράδυ. Τα διαθέσιμα σπίτια στο κέντρο μειώθηκαν δραματικά και ο πληθυσμός αναγκάστηκε να "μεταναστεύσει" στα περίχωρα, παρασύροντας τις τιμές των ενοικίων των μη-AirBnB σπιτιών και εκεί στα ύψη. Το ίδιο πράγμα συνέβη και στις ακόμη πιο απομακρυσμένες περιοχές κι όλο επεκτείνεται.

2)Golden Visa: Με 250.000Ε αγορά κατοικίας, ένας πολίτης εκτός ΕΕ "αγοράζει" άδεια διαμονής και ελεύθερη διακίνηση εντός ΕΕ. Χιλιάδες Κινέζοι, Τούρκοι και Ισραηλινοί πλούσιοι, καθώς και εταιρίες του χώρου, αγοράζουν μέχρι και ολόκληρα "μπλοκ" κατοικιών. Στη συνέχεια είτε τα κρατούν κλειστά, περιμένοντας να πάνε οι τιμές/ενοίκια στο Θεό και να τα πουλήσουν με κέρδος, είτε τα πλασάρουν στην αγορά ως AirBnB.

3)Μεσίτες: Οι τύποι πέφτουν σαν τα κοράκια, ανταγωνιζόμενοι ακόμη και μεταξύ τους, για το διαθέσιμο "εμπόρευμα" που υπάρχει να προσφέρουν, τσεπώνοντας το μερίδιό τους. Σκανάρουν 24/7 το ίντερνετ για αγγελίες που τυχόν μπορεί να ανεβάσει κάποιος ιδιώτης, και του λένε "Γιατί 350; Μπορώ άνετα να στο φτάσω 600-700". Ταυτόχρονα, με τον μεσίτη να λειτουργεί ως "ενδιάμεσος", ο ιδιοκτήτης που ζητάει μια περιουσία για το σαπάκι του, γλιτώνει το λεκτικό ξεφτίλισμα για τις παράλογες απαιτήσεις και πρακτικές του.

4) Ανύπαρκτη/Ελάχιστη κατασκευή νέων κατοικιών.

Οπότε φτάνουμε στο ερώτημα τι μπορούμε να κάνουμε...

  • Αρχικά, τα όποια "normal" σπίτια στο 99% των περιπτώσεων δίνονται στο μιλητό. Βρείτε γνωστούς στις πόλεις σας, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας, που έχουν στην κατοχή τους κάποιο ακίνητο και είτε το νοικιάζουν, είτε ξέρουν κάποιον άλλον που το νοικιάζει μέσω του "μιλητού". Καλή περίπτωση είναι επίσης γνωστοί σας απόφοιτοι, αμέσως μετά τη λήψη του πτυχίου, που ξενοικιάζουν για να γυρίσουν στις πόλεις τους, και μπορούν να εγγυηθούν για εσάς στον ιδιοκτήτη.

  • Μακριά από μεσίτες. Θα σας πουν πως λένε στους ιδιοκτήτες να ρίξουν τα ενοίκια, αλλά εκείνοι δεν τους ακούν, ότι έτσι είναι η κατάσταση. Μην πιστεύετε ούτε λέξη, λένε ψέματα χωρίς ίχνος ντροπής. Στο κάτω κάτω εάν κι εσύ το θεωρείς κλεψιά μην το αναλαμβάνεις το παλίοσπιτο ρε αδερφάκι..

  • Αρχικά κοιτάξτε πέριξ του κέντρου (Τούμπα, Παπάφη, 40 εκκλησιές, Γραφεία ΟΑΣΘ και Χαριλάου). Θα χάσετε την υπομονή σας και πιθανόν κάποια χρήματα σε ξενοδοχεία, αλλά μπορεί να προκύψει και κάποια ευκαιρία.

  • Μακριά από πραγματικά πυκνοκατοικημένες περιοχές τύπου Μπότσαρη, Γαλλικό Ινστιτούτο, Θεαγένιο. Όλοι εκεί αναζητούν κι εκεί όλοι χτυπάνε τις τιμές για σπίτια-σκουπίδια γεμάτα κατάθλιψη. Κοιτάξτε τες δεν λέω, αλλά μην δαπανήσετε άπειρο χρόνο.

  • Καθώς θα δυσκολευτείτε, κοιτάξτε και σε περιοχές που έχουν το αρνητικό της πιο δύσκολης πρόσβασης στο κέντρο και γενικά θεωρούνται μπας-κλας/λαϊκές συνοικίες (χωρίς όμως ιδιαίτερη εγκληματικότητα, παρά τα όσα ακούγονται, τις πραγματικά επικίνδυνες περιοχές δεν θα τις συμπεριλάβω): Ψηλά στην Ξηροκρήνη/Αμπελόκηποι, Συκιές, Νεάπολη, Κορδελιό, Εύοσμος, Πολίχνη. *Ειδικά εσένα Πακ, που οι Κλινικές της σχολής σου είναι κοντά στο One Salonica, και για κάποια χρόνια περνάς αρκετές ώρες εκεί πιθανόν ορισμένες από τις παραπάνω επιλογές να σε βολέψουν, διασταύρωσέ το. Ξαναλέω, μην πιστεύετε όλα όσα ακούτε για κίνδυνο, έχω μείνει σε όλες όσες προτείνω, η συνεχής επιφυλακή σε μία μεγάλη πόλη αποτελεί common sense, είτε μένεις σταθμό είτε πανόραμα. Το κύριο πρόβλημα σε αυτές τις περιοχές είναι η εξάρτηση από τα παλιο-λεωφορεία του ΟΑΣΘ και η ανάγκη ευλαβικής τήρησης των ωραρίων του.

  • Μην πιστέψετε κανέναν ιδιοκτήτη εάν προσπαθεί να σας δικαιολογήσει μια διαστημική τιμή με μια generic διακόσμιση, κλάψιμο για ΕΝΦΙΑ, εφορία. 250Ε-300Ε ενοικιο υπερ-καλύπτουν τα παραπάνω σε βάθος χρόνου και -θα έπρεπε να- αφήνουν ένα ικανοποιητικό extra εισόδημα στον ιδιοκτήτη. Απλά είναι λαμόγια ξιπασμένα που κοιτούν να βγάλουν όσα περισσότερα μπορούν, για να το παίζουν εισοδηματίες μέσα στην κρίση και να απολαμβάνουν λούσα κάθε είδους αυτοί και τα παιδιά τους. Φτύστε τους στο πρόσωπο (ή πείτε ευγενικά όχι, ευχαριστώ) και πάτε παρακάτω.

  • Σκεφτείτε σοβαρά να αγοράσετε ένα μικρό και οικονομικό μέσο μετακίνησης (παπάκι, σκουτεράκι, όχι όμως πατίνι) αφού κυκλοφορήσετε πρώτα λίγο και μάθετε τους δρόμους. Θέλει μεγάλη προσοχή βέβαια.

  • Να τρώτε σε κάθε ευκαιρία λέσχη, εάν μπορείτε να παίρνετε και τάπερ για 2ερη μερίδα φαγητού, θα εξοικονομίσετε πολλά. Να μην σκέφτεστε ότι μπορεί να σας κοροϊδέψουν και νιώσετε άσχημα, φοιτητές είστε και εξυπηρετείστε από παροχές του Πανεπιστημίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
700€ για φοιτητικό σπίτι; Λολ αν δεν κάνω λάθος με 1.000€ βρίσκει κανείς κοντά στο Λευκό Πύργο.

Το θέμα είναι ότι η συντριπτική πλειονότητα των φοιτητών σπιτιών δεν αξίζει τα λεφτά που ζητούνται.

Δωσ'μου λίγη από την τύχη σου ?
Τι εννοείς φοιτητικό σπίτι?

Στην Αθήνα δεν μπορουσα να αφήσω την κόρη μου να μένει ούτε σε ισόγειο ούτε σε σπίτι που να μην είχε τα στοιχειώδες κουφώματα ώστε τον χειμώνα να πληρώνουμε τρελα λεφτά και να μην μπορεί να ζεσταθεί και ούτε φυσικά να μπει μέσα και να πεθάνει από την αλεργια της επειδη είναι γεμάτο μούχλα το μπάνιο και η κουζίνα.

Δεν ζηταω τίποτα παράλογο...Δυστηχως τα καλά σπίτια και τα φθηνά δεν μένουν εύκολα άδεια και το κυριότερο δεν δίνονται σε μεσίτες.
Πηγαίνουν από στόμα σε στόμα ...

Έχουν ξεφύγει κάτω και εμείς εδώ νοικιάσουμε σπίτια αλλά τα έχουμε όπως πρεπει για να αξίζουν και τα λεφτά τους .

Ασε για εμενα φοιτιτικο σπιτι σημαινει οτι παρεχεις στανταρ ιντερνετ,ηλεκτρικές συσκευές και γενικα πληρωνεις ενα ενοικιο και τιποτε αλλο πλην της ΔΕΗ οπως εχει γινει τωρα .
Ούτε κοινόχρηστα ούτε τίποτε άλλο...
Όλα πάνε πακέτο....

Το ένα σπίτι που έχω δεν έχει μείνει ούτε μια μέρα ξενενοικιαστο γιατι με το που φεύγει ο ένας φοιτητής αμέσως το λέει σε κάποιο άλλον και μπαινει εκείνος..

Ίσως τώρα για πρώτη χρονιά ζοριστείς,ίσως μπεις και σε καποιο όχι και τόσο καλό, μετά όμως μπαίνοντας στην σχολή και γνωρίζοντας κόσμο μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο από κάποιο συμφοιτητη σου που φεύγει

Άσε που βάζουν και πολλές αγγελίες μέσα στις σχολές ;)

Επειτα σκεψουν να πετυχεις καλυτερη τιμη στα ενοικια πληρωνοντας τον πρωτο χρονο εφαπαξ αν μπορουν βεβαια οι γονεις σου .

Αθηνα πληρωσα τα ενοικια για δυο χρονια με την υπογραφεί του συμβολαίου και πέτυχα μια γενναία έκπτωση 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν φοβάσαι; Αν σου τύχει ενοικιαστής για παράδειγμα με κατοικίδιο από αυτά που πασουλανε ότι ξύλινο βρουν, θα στα καταστρέψει τα έπιπλα.
Όλα είναι γραμμένα στο συμβόλαιο, τα πάντα ότι παρέχω μέσα και μάλιστα συνοδεύονται και από φωτο πως παραδίδεται το σπίτι.

Οποιαδήποτε φθορά προκαλέσει θα αποζημειωθω και με το παραπάνω...

Άλλωστε είμαι πολύ ιδιότροπη ποιον θα βάλω μέσα ,περνάει κυριολεκτικά από κάστινγκ και ας λένε ότι θέλουν οι ενοικιαστές για τις ερωτήσεις που κάνω.
Δικη μου περιουσια ειναι την έκανα με πολύ κόπο,τα σπίτια τα έχω φτιάξει οπως θα εμενα εγώ μέσα γιατι θεωρώ πολύ σπουδαίο πράγμα ο φοιτητής να γυρνάει σε ένα ωραίο σπίτι που θα του φτιάχνει την ψυχολογια ειδικά τον πρώτο καιρό μέχρι να συνηθίσει το γεγονός ότι έφυγε από το πατρικό του οπότε απαιτώ σεβασμό αλλιώς να πάνε αλλού κανένα θέμα .
Σε αυτά είμαι πολύ σκύλα και γενικά θέλω να σέβονται αλλιώς ας πληρώσουν φεύγοντας, άλλωστε όλα φτιάχνονται δενβθα κάτσω να σκάσω και για τα υλικά αγαθά...

Έως τώρα δεν χω το παραμικρό παράπονο από κανέναν ίσα ίσα άλλαξα και φιλοσοφία.
Παλιά έλεγα μόνο φοιτήτριες γιατι νόμιζα θα το προσέχουν περισσότερο, τωρα όμως ξέρω ότι υπάρχουν και φοιτητές που βάζουν κάτω στην καθαριότητα και στην υπευθυνότητα πολλά κορίτσια 😉

Όσο για τα κατοικίδια δεν νομίζω κανενας να παίρνει το ρίσκο να βάζει μέσα σκυλάκι που μασουλαει τα πάντα γιατι μετά θα τα πληρώσει χρυσά 😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.
Λοιπόν, αύριο κλείνω μια βδομάδα στη Θεσσαλονίκη και επειδή πραγματικά απηύδησα αποφάσισα αύριο το πρωί να επιστρέψω στην πόλη μου.

Οι εναλλακτικές που σκέφτηκα ότι έχω είναι οι εξής:
1. Αμοιβαία μετεγγραφή για Καρδίτσα. Σίγουρα θα βρω πολλά παιδιά που θα θέλουν, αλλά είναι η λιγότερο αγαπημένη μου επιλογή. Ομως από γνωστούς πληροφορήθηκα ότι έχω πολλές περισσότερες πιθανότητες να βρω αυτό που ψάχνω εκεί και γι'αυτό το κρατάω ακόμη στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Φυσικά πριν πάρω την οριστική απόφαση θα φροντίσω να έχω βρει ήδη σπίτι.

2. Νοικιάζω ένα όχι και τόσο αγαπημένο μου διαμέρισμα (λογικά κανά επιπλωμένο studio στο κέντρο για να αποφύγω και τη μετακόμιση) για έναν χρόνο και παράλληλα ψάχνω για σπίτι.

3. Ξαναξεκινάω αναζήτηση σπιτιού είτε μετά τον 15Αύγουστο είτε μέσα Σεπτέμβρη.

4. Μένω τον Οκτώβριο σε ξενοδοχείο (έχω ρωτήσει ήδη το ξενοδοχείο που με ενδιαφέρει και μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά) και ψάχνω παράλληλα εκείνον τον μήνα για σπίτι.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω -αν ξέρετε φυσικά- είναι να μου πείτε ποια εποχή είναι καλύτερα να αναζητήσει κανείς σπίτι, ξέρω ότι από ένα σημείο και μετά είναι θέμα τύχης, αλλά δε χάνω και τίποτα να ρωτήσω.

Αα επίσης το έψαξα και στο μιλητό όπως μου είπε ο ριουζάκι παραπάνω, αλλά άργησα.
Τέτοια εποχή όλοι οι γνωστοί μου απόφοιτοι είτε το έχουν ξενοικιάσει (και κατ'επέκταση έχει ήδη νοικιαστεί) είτε σκοπεύουν να κάτσουν άλλον έναν και βάλε χρόνο. Κάποιον που σκοπεύει να φύγει μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου δυστυχώς δε βρήκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,109 μηνύματα.
Αν νοικιάσεις σπίτι με το νόμιμο τρόπο, το συμβόλαιο ισχύει για 3 χρόνια. Πώς θα φύγεις στον ένα χρόνο;

Εγώ θα πήγαινα Καρδίτσα με τρέλα btw.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.
Αν νοικιάσεις σπίτι με το νόμιμο τρόπο, το συμβόλαιο ισχύει για 3 χρόνια. Πώς θα φύγεις στον ένα χρόνο;
Μμ ίσως να μπορώ να κάνω συμβόλαιο για έναν χρόνο; Δεν ξέρω με πιάνεις αδιάβαστη :P απλά μου το έχουν προτείνει πολλοί,από γνωστούς έως μεσίτες,και νόμιζα ότι γίνεται.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,109 μηνύματα.
Δες αυτό και ψάξτο.
Ισχύς της μίσθωσης της κυρίας κατοικίας: Η μίσθωση έχει υποχρεωτική ισχύ για 3 χρόνια.

Εάν το συμβόλαιο ορίζει ότι η περίοδος της μίσθωσης είναι μικρότερη από τρία έτη, δεν ισχύει. Στην περίπτωση αυτή, η μίσθωση θα ισχύσει για 3 έτη. (όση ορίζει ο νόμος).
Εάν το συμβόλαιο ορίζει ότι η περίοδος της μίσθωσης είναι μεγαλύτερη από τρία έτη, αυτή η μίσθωση ισχύει. (γιατί είναι μεγαλύτερη από τρία έτη).
Συντόμευση της τριετίας επιτρέπεται μόνο με νεότερη συμβολαιογραφική πράξη, καταρτιζόμενη τουλάχιστον έξι μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: H διάρκεια της μίσθωσης της δευτερεύουσας ή εξοχικής κατοικίας καθορίζεται ελεύθερα από τους συμβαλλόμενους. Δεν είναι υποχρεωτική η τριετής μίσθωση.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top