Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Όλοι οι ηθοποιοί που ξέρω Μεταξουργείο και Εξάρχεια μένουν 😂
Ναι, γνωρίζω...

Ειδικά...το στέκι της Μποφίλιου μαζεύει πολλούς. Και μένουν και πολλοί εκεί, όντως. Έμενε και η Σακελλαροπούλου...

Είναι επικίνδυνη περιοχή. Και δεν είναι και ωραία (εκτός αν εξαιρέσεις κάτι όμορφα - ελάχιστα - σοκάκια με νεοκλασικά που θυμίζουν λίγο Πλάκα...).
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Εγώ θα έμενα πάντως, δεν έχω θέμα.. και Μεταξουργείο και Εξάρχεια και μου αρέσουν κιόλας 😌

Εξάρχεια ναι, Μετάξι δεν ξέρω. Κάπου διάβασα ότι η λατρεμένη μου Κόρα μένει Πλ. Βάθης (!!!) κι αναρωτιόμουν αν ήταν τρολ ή αληθινή η είδηση.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,193 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη είναι ξεχωριστή κατηγορία. Μια κατηγορία απο μονοι τους.
κολωνακι για καφε και σε 10 λεπτα εξαρχεια για ουζακι ..

τα δυο ακρα σε αποσταση λιγων λεπτων.... η απολυτη αισθηση των ακρων !
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,193 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί δίπλα από τον Άγιο Παύλο, έχω έναν χώρο όπου κάνω τις πρόβες μου, σπίτι βασικά απλώς εγώ το έκανα θεατρικό ατελιέ και σκέφτομαι τώρα να το φτιάξω να μένω καμιά φορά
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,545 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.
. Αν θέλεις να πάρεις δάνειο πρέπει να έχεις καταθέσεις στην άκρη ενώ παράλληλα πρέπει να πείσεις την τράπεζα ότι το δάνειο που θέλεις να πάρεις θα φέρει κέρδη αν μιλάμε για επενδυτικό ή θα πάει όντως στην αγορά κατοικίας αν μιλάμε για real estate. Επίσης πλέον όλες οι τράπεζες βάζουν στο Risk analysis και την κλιματική αλλαγή, δηλαδή αν θέλεις να χτίσεις σπίτι κοντά σε ποτάμι, περιοχή με ιστορικό πλημμυρών ή πυρκαγιών υπάρχει περίπτωση η τράπεζα να μην σου εγκρίνει το δάνειο.
εδώ θα μου επιτρεψεις μια απορία, ως γνώστης του αντικειμένου. Οι τραπεζες θέλουν να κερδίσουν, σίγουρα, αλλά θα μπορούσαν να σου βάλουν οι ίδιες <<παγίδες>>;
Εμείς είχαμε μια ιστορία με μια ηλίθια τράπεζα, που παραλίγο να καταλήξει σε δικαστηρια. Είχαμε πάρει δάνειο για αγορά κατοικίας. Ένα μεγάλο μέρος του δανείου, ήταν με κυμαινόμενο επιτόκιο ανά 6 μήνες, διότι ξέραμε πως σύντομα θα έχουμε τα χρήματα. Η τράπεζα προφανώς υπολόγισε λάθος και σε 6 μήνες εμείς φέραμε το ποσό του μέρους αυτού του δανείου και ζητήσαμε λύση του μέρους αυτού του δανείου. Αυτοί δε δέχτηκαν, με ένα σωρό δικαιολογίες! Ήμασταν έτοιμοι να πάμε σε δικηγόρο, αλλά τελευταία στιγμή μας πήραν τηλέφωνο, τάχα θυμωμένοι, πως .....μας κάνουν χάρη! Είμαι βέβαιη, πως τους κακόπεσε, που είχαν υπολογίσει περισσότερα κέρδη και πήγαν να μας ρίξουν σε παγίδα, πως τάχα αργήσαμε και τέτοια και να πάμε κι άλλο εξάμηνο με μεγαλύτερο φυσικά επιτόκιο.

Α και με την ευκαιρία, υπάρχει κάποιο <<δικαστήριο>> που ελέγχει τις τράπεζες, μην κάνουν τέτοιες ...κουτσουκέλες;
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,193 μηνύματα.
το σπίτι που λέω είναι στον Άγιο Παύλο, Κωνσταντίνου Παλαιολόγου συγκεκριμένα.. Εγώ αυτό θέλω να το βάψω και να το φτιάξω όπως μου αρέσει εμένα και να το κάνω "στέκι" με την έννοια να έρχονται οι φίλοι μου, να κάνουμε τις πρόβες μας κτλ ... Απλά καμιά φορά μπορεί να μένω κιόλας εκεί, πόρτες και παράθυρα είναι τεράστιας ασφαλείας οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ως προς αυτό..

Απλά ρωτάω γιατί πολλοί την λένε επικίνδυνη περιοχή, αυτή και τα Εξάρχεια..
Επίσης, τζάμπα μου είναι, δεν θα το πληρώνω, οπότε δεν με νοιάζει κιόλας😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Οι μεσίτες αξίζουν ή δείχνουν μόνο σπίτια που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στο ίντερνετ???
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Οι μεσίτες αξίζουν ή δείχνουν μόνο σπίτια που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στο ίντερνετ???
Αν κάποιος έχει "δώσει" το σπίτι του στο μεσίτη, μόνο μέσω αυτού μπορείς να το δεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Τα ανεβάζουν όλα τα ακίνητα ή κάποια ??? Δηλαδή αν κάποιος πάει σε κάποιον μεσίτη θα δει κάτι διαφορετικό από ότι υπάρχει ήδη στο ίντερνετ?
"Ανεβάζουν" τα περισσότερα. Μπορεί τη μέρα που θα πας στο μεσιτικό, ας πούμε, να έχουν να καταχωρήσουν άλλα 10, 20...Αν ρωτάς αν έχει, το μεσιτικό, και κάποια άλλα να σου δείξει σαν πας εκεί, ναι, μπορεί να έχει. Που δεν έχουν ακόμη προλάβει να καταχωρηθούν ("ανέβουν" στο internet...). Μα μπορεί και να μην έχει...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,293 μηνύματα.
Οι μεσίτες αξίζουν ή δείχνουν μόνο σπίτια που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στο ίντερνετ???
Για να δεις ένα σπίτι που υπάρχει στο ίντερνετ, θα περάσεις από τον μεσίτη, αλλά μη σε νοιάζει γιατί πληρώνεται από τον ιδιοκτήτη. Υπάρχουν και κάποιοι που ζητάνε λεφτά για να δεις ένα σπίτι, σε αυτούς θα κλείνεις απλά το τηλέφωνο.

Πάντως σπίτι μέσω μεσίτη που να αξίζει δύσκολα θα βρεις. Καλύτερα να ψάχνεις σε ομάδες στο φέισμπουκ με ιδιώτες. Οι μεσίτες βάζουν σπίτια για δόλωμα για να τους πάρεις τηλ και μετά σου λένε "α αυτό το δώσαμε αλλά να σας δείξουμε αυτό" που είναι χάλια. Τα καλά σπίτια, να στο πω έτσι, δεν προλαβαίνουν να μπουν σε αγγελίες, τα δίνουν σε πελάτες τους που τους έχουν πληρώσει για να τους βρουν κάποιο καλό σπίτι. Το ίδιο και με αυτοκίνητα ή μηχανές ξέρω γω. Στις αγγελίες μπαίνουν είτε μπάζα είτε δολώματα για να πάρεις τηλ και να σε τυλίξουν.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Μια χαρά σπίτια πουλάνε και οι μεσίτες. Και κάποια σε πολύ καλή κατάσταση, τα οποία δε δίνουν μόνο στους "πελάτες τους" (άλλωστε, πόσα ν' αγοράσουν κι αυτοί...). Η διαφορά είναι στο κόστος. Η τιμή με μεσίτη είναι πιο πάνω...

Ένας που έχει να "τα σκάσει" το δίνει σε έναν μεσίτη και δεν τρέχει να το δείχνει και να σηκώνει τηλ., κ.λπ...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,293 μηνύματα.
Μίλησε η ΙΟΝ για ενοικίαση ; Δεν το πρόσεξα...
Πράγματι τώρα που το λες δεν το διευκρίνισε. Δεν ξέρω γιατί θεώρησα ότι μιλάει για ενοικίαση. Ας μας το διευκρινίσει για να το μεταφέρω σε άλλο θέμα αν χρειαστεί. Σόρρυ :redface:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top