• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εξαγωγή φρονιμίτη

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί έκανα μια εξαγωγή στο δεξιό φρονιμίτη, κατά τη διάρκεια δεν πόνεσα καθόλου μια ώρα όμως μετά μου πριστηκε και δεν μπορώ να ανοίξω ούτε το στόμα μου και δεν μπορώ και να φάω. Έχω πιει ένα niflamon αλλά ακόμα τίποτα 🥺. Ο γναθοχειρουργος δεν μου ανέφερε κάτι για αντιβίωση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,181 μηνύματα.
Ίσως αν τον ρωτούσες για κανένα ντεπόν
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,181 μηνύματα.
Πρέπει να τον πάρεις ένα τηλέφωνο να σου πει τι μπορείς να πάρεις, σε καμία περίπτωση μη πάρεις αντιβίωση μόνη σου
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πρέπει να τον πάρεις ένα τηλέφωνο να σου πει τι μπορείς να πάρεις, σε καμία περίπτωση μη πάρεις αντιβίωση μόνη σου
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να πάρω αντιβίωση γιατί έχω μια ευαισθησία στο στομάχι. Φοβάμαι αν τον πάρω τηλέφωνο μην μου πει να πάω από κοντά να με δει και μου βρει κάποιο καινούργιο πρόβλημα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Βρε μη λες χαζομαρες, φοβασαι να πας μη σου βρει προβλημα ενω ηδη υποφερεις;

Algofren θα προτεινα να παρεις. Αν σου δωσει αντιβιωση θα την παρεις μαζι με προβιοτικα οποτε θα εισαι κομπλε με την κοιλια.

Υπαρχει περιπτωση να πρηστει σε περιπτωση που παθει μολυνση η περιοχη, αλλα αυτο αν θυμαμαι καλα συμβαινει πανω στην βδομαδα, οχι την πρωτη μερα. Λογικα ακομα θα ειναι το πρηξιμο απο την εξαγωγη, οι πρωτες 3 μερες ειναι δυσκολες . Εγω επαιρνα algofren ανα 8ωρο. Τα depon απο μονα τους δεν κανουν τι-πο-τα. Μονο algofren.

Παρτον τηλ!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Έβγαλα του αριστερά φρονιμήτες και έφαγα σουβλάκια το βράδυ. Περίμενα πως και πως να περάσει η αναισθησία και να πονέσω αλλά δεν πόνεσα ιδιαίτερα. Αντιβίωση πήρα ξεκίνησα μια μέρα πριν την επέμβαση.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή την εβδομάδα θα βγάλω και τους άλλους φρονιμήτες και τα post σας με τρόμαξαν.:wacko:
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Έβγαλα του αριστερά φρονιμήτες και έφαγα σουβλάκια το βράδυ. Περίμενα πως και πως να περάσει η αναισθησία και να πονέσω αλλά δεν πόνεσα ιδιαίτερα. Αντιβίωση πήρα ξεκίνησα μια μέρα πριν την επέμβαση.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή την εβδομάδα θα βγάλω και τους άλλους φρονιμήτες και τα post σας με τρόμαξαν.:wacko:
Εμένα δεν μου ανέφερε κάτι για αντιβίωση, μόνο με παυσίπονο είμαι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η αντιβίωση δεν είναι για τον πόνο. Επομένως, είτε πάρεις είτε όχι δεν θα επηρεάσει τον πόνο.

Όταν έβγαλα τους φρονιμιτες όλους έγκλειστοι.

Είχα πάρει 30 λεπτά πριν την επέμβαση 600mg Algofren, Amoxil 500mg (Αντιβίωση) και Medrol 16mg είναι κορτιζόνη και αυτό που εξαλείφει τον πόνο.

3 ώρες μετά την επέμβαση πετούσα.

Δεν κατάλαβα τιποτα. Ρώτησε το ιατρό σου αν είναι οκ να τα πάρεις 🙂
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να είσαι ιατρός για να καταλάβεις ότι ένα ανοιχτό τραύμα όπως αυτό που γίνεται από την εξαγωγή φρονιμίτη θέλει αντιβιοτική αγωγή τουλάχιστον για τα αναερόβια μικρόβια.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να είσαι ιατρός για να καταλάβεις ότι ένα ανοιχτό τραύμα όπως αυτό που γίνεται από την εξαγωγή φρονιμίτη θέλει αντιβιοτική αγωγή τουλάχιστον για τα αναερόβια μικρόβια.
Και όποιος δεν παίρνει αντιβίωση δημιουργείται κάποιο πρόβλημα;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα και τους 4 σε μια επίσκεψη. Μου έδωσε αντιβίωση, dexamethasone, παρακεταμόλη με κωδεινη, στοματικό διάλυμα chlorhexidine. Η παρακεταμόλη με την κωδεινη δεν έκαναν τίποτα και ακολούθησα το τρικ που με βοήθησε στις άλλες μου εγχειρήσεις: παρακεταμόλη+ibuprofen μαζί καθε 6-8 ώρες για 1-2 μέρες. Δεν είχα σχεδόν καθόλου πρήξιμο ή πόνο. Ήταν όμως λίγο stiff η γνάθος μου για 1 βδομάδα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα για να μην μου έδωσε δεν θα το έκρινε απαραίτητο λογικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν τον παίρνεις να ρωτήσεις ;

Μπορεί να το ξέχασε , εδώ η άλλη έκοψε λάθος πόδι ..
Είμαι λίγο καλύτερα από νωρίτερα. Απλά δεν μπορώ να ανοίξω με ευκολία το στόμα και τρώω μόνο από την αριστερή μεριά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα για να μην μου έδωσε δεν θα το έκρινε απαραίτητο λογικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είμαι λίγο καλύτερα από νωρίτερα. Απλά δεν μπορώ να ανοίξω με ευκολία το στόμα και τρώω μόνο από την αριστερή μεριά.
Έγκλειστος ήταν ;
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εννοώ σου είχε βγει έξω, ήταν δόντι κανονικό ή ήταν μέσα στα ούλα ;

Μπορεί να δίνουν αντιβίωση όταν είναι μέσα μόνο .
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εννοώ σου είχε βγει έξω, ήταν δόντι κανονικό ή ήταν μέσα στα ούλα ;

Μπορεί να δίνουν αντιβίωση όταν είναι μέσα μόνο .
Αα όχι δεν είχε πεταχτεί έξω ήταν μέσα στο ούλο και είχε φουσκώσει
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα για να μην μου έδωσε δεν θα το έκρινε απαραίτητο λογικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είμαι λίγο καλύτερα από νωρίτερα. Απλά δεν μπορώ να ανοίξω με ευκολία το στόμα και τρώω μόνο από την αριστερή μεριά.
Φυσιολογικη ειναι η εικονα, κι εγω το ιδιο, μασημα στην αλλη πλευρα και δεν μπορεις να μιλησεις και να ανοιξεις το στομα.
Δε χρειάζεται να είσαι ιατρός για να καταλάβεις ότι ένα ανοιχτό τραύμα όπως αυτό που γίνεται από την εξαγωγή φρονιμίτη θέλει αντιβιοτική αγωγή τουλάχιστον για τα αναερόβια μικρόβια.
Οχι δεν ειναι ετσι. Εμενα μου ειχε πει συγκεκριμενα οτι ΔΕΝ χρειαζεται να παρω αντιβιωση μονο και μονο προληπτικα, μονο αν δουμε οτι πρηζεται. Για τα αναεροβια μικροβια παιρνεις στοματικο διαλυμα unicept. Γιατι να καψεις αντιβιωση χωρις λογο;
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση είναι δυνατόν να πονάνε τα δόντια χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος; Έχω πάει δύο φορές στον οδοντίατρο και δεν μου έχει βρει κάτι παρά μόνο με έστειλε σε γναθοχειρουργο για εξαγωγή φρονιμίτη, εμένα όμως εξακολουθούν να με ενοχλούν τα δόντια όχι σε υπερβολικό σημείο αλλά αισθάνομαι μια κάποια ενόχληση κάποιες στιγμές όχι μόνιμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top