Επέμβαση στην Υεμένη (2024)

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,002 μηνύματα.
Ξεκίνησαν επιθέσεις κατά της Υεμένης Άγγλοι και Αμερικανοί.



Προσευχόμαστε οι Υεμενίτες να στείλουν Άγγλους και Αμερικανούς για μπάνιο.


ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΟΥΘΙ
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί με αυτούς?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,002 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί με αυτούς?
Γιατί είναι εθνικιστές επαναστάτες που αμύνονται για την Γη τους κόντρα σε Σαουδάραβες και δυτικούς ιμπεριαλιστές. Ασχέτως του τι γνώμη έχει ο καθένας για το Παλαιστινιακό, οι τύποι έχουν @@. Τουρκία και Ιράν κάνουν πόλεμο με τα λόγια και αυτοί δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στο αίμα τους κόντρα σε υπερδυνάμεις. Μακάρι να είχαμε και εδώ ένα τέτοιο κίνημα. Bonus extra (και κυριότερος λόγος): Η Δύση να πάψει να μπλέκεται σε τρίτες χώρες και να ασχολείται μόνο με τα του οίκου της. Όχι άλλη ανάμειξη πέρα από την ήπειρο μας.

file-20231101-23-25znxz.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,462 μηνύματα.
Μπράβο στις ΗΠΑ και στην Βρετανία.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Η πειρατεία εκεί κάτω είναι μεγάλο ζήτημα.
Μιας και ο σύντροφος μου είναι αξιωματικός εμπορικού ναυτικού και έχει περάσει από εκεί πέρα κάμποσες φορές, μου έχει πει πως είναι λεπτομερώς η κατάσταση, μιας και του έχει τύχει να τους έχει γίνει επίθεση, που βέβαια δεν επιτεύχθηκε, ευτυχώς.

Δηλαδή είναι ωραίο οι άνθρωποι που δουλεύουν στη θάλασσα να χτυπάει η καρδιά τους ταμπουρλο και να μη κοιμούνται ολόκληρες μέρες, μέχρι να φύγουν από την επικίνδυνη ζωνη;;
Να παίρνουν μισθοφόρους, να έχουν μανικες ανοιχτές, συρματοπλεγματα και όλα τα συναφή;

Έχουν χαθεί ζωές έτσι, μη βλέπετε που δεν τα λένε πουθενά.
Βασικά τώρα που τα λέμε, πριν μερικά χρόνια είχαν αιχμαλωτίσει ναυτικούς με αντάλλαγμα λεφτά και ειχε γίνει χαμός..

Δεν ξέρω ποια είναι τα πραγματικά συμφέροντα της ΗΠΑ και της Βρετανίας, σίγουρα δεν συγκινήθηκαν και αυτοί έτσι ξαφνικά, ουτε ειναι αυτα που δηλωνουν. Τοσα χρόνια υπάρχει αυτό το ζήτημα της πειρατείας.. ούτε είμαι υπέρ στο να καταστραφεί ένα ακόμα κράτος..
Αλλά εύχομαι επιτέλους το ζήτημα εκεί κάτω της επικίνδυνης ζώνης με κάποιο τρόπο να γίνει πιο ασφαλές.
Οι ναυτικοί περνάνε προβλήματα που οι περισσότεροι αγνοούν γιατί νομίζουν ότι "απλώς βγάζουν καλά λεφτά"

Δεν είμαι με κανενός τη πλευρά
Απλά εύχομαι κανείς να μη ζήσει αυτό το φόβο εκεί κάτω πια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,462 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,002 μηνύματα.
Αυτό που φοβάμαι είναι μην δούμε κανένα προβοκατόρικο και καλά τρομοκρατικό χτύπημα -στυλ Δίδυμοι Πυργοι- στην Ευρώπη ή στις ΗΠΑ ξανά και ακολουθήσει νέα μεγάλη επέμβαση στη Μέση Ανατολή (με στόχο κυρίως το Ιράν θεωρώ που το έχουν στόχο). Αν θέλουν να βρουν αφορμές θα βρουν...
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Γιατί είναι εθνικιστές επαναστάτες που αμύνονται για την Γη τους κόντρα σε Σαουδάραβες και δυτικούς ιμπεριαλιστές. Ασχέτως του τι γνώμη έχει ο καθένας για το Παλαιστινιακό, οι τύποι έχουν @@. Τουρκία και Ιράν κάνουν πόλεμο με τα λόγια και αυτοί δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στο αίμα τους κόντρα σε υπερδυνάμεις. Μακάρι να είχαμε και εδώ ένα τέτοιο κίνημα. Bonus extra (και κυριότερος λόγος): Η Δύση να πάψει να μπλέκεται σε τρίτες χώρες και να ασχολείται μόνο με τα του οίκου της. Όχι άλλη ανάμειξη πέρα από την ήπειρο μας.

View attachment 128079
εδώ βρε, φοβάστε να μιλήσετε στο πανεπιστήμιο για τα φοιτητικά σας θέματα, μου θέλετε και κίνημα σαν τους χουθι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν, εδώ ακούστηκε η εξής εξήγηση:
Οι χουθι θέλουν να συμπαρασταθούν στους παλαιστίνιους και να δημιουργήσουν προβλήματα στη δύση. 'Ετσι έχουν ξεκινησει εδώ και καιρό αυτές τις επιθέσεις σε εμπορικά καράβια στην ερυθρά θάλασσα σαν πειρατείες. Αυτό έχει εξελιχθεί σε μεγάλο πρόβλημα για τη δύση, όχι επειδή νοιάζονται για τις ζωές των ναυτικών, όπως ωραία λέει η Ραφαέλα, αλλά έχουν δημιουργηθεί τεράστια προβλήματα στο εμπόριο. Τα καράβια αναγκάζονται είτε να κάνουν το γύρο της Αφρικής, για να φτασουν από Άπω Ανατολή σε Ευρώπη, είτε να ρισκάρουν. Αυτό έχει φέρει μεγάλο πρόβλημα στη βιομηχανία. Η τεσλα πχ σταμάτησε να βγάζει αυτοκίνητα σήμερα, γιατί λείπουν ανταλλακτικά, που έχουν κάπου μπλοκαριστεί. Αυτό έχει αποτελεσμα οι οικονομίες τους να καταστρέφονται.
Αυτό τους τσούζει.

Αυτές είναι οι ως τωρα πληροφορίες μου. Βέβαια δεν ξέρω, γιατί οι ΗΠΑ, ο Καναδάς (υποστηρίζει) και η Αυστραλία (υποστηρίζει), εφόσον είναι έξω απ τη διαδρομή. Υποθέτω, είναι μια αλυσίδα, η μια επιχείρηση εξαρτάται απ την άλλη.
Αν βρω άλλα, θα σας γραψω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,462 μηνύματα.
Προφανώς και είμαστε με τις ΗΠΑ και την Βρετανία σε αυτήν την σύρραξη καθώς οι Χουθι είναι εγκληματική οργάνωση που μόνο προβλήματα δημιουργεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι τιμές θα εκτιναχθούν καθώς τα πλοία θα αποφεύγουν την διώρυγα του Σουεζ.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Προφανώς και είμαστε με τις ΗΠΑ και την Βρετανία σε αυτήν την σύρραξη καθώς οι Χουθι είναι εγκληματική οργάνωση που μόνο προβλήματα δημιουργεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι τιμές θα εκτιναχθούν καθώς τα πλοία θα αποφεύγουν την διώρυγα του Σουεζ.
κοίτα, μπορεί να <<ανηκουμε στη δυση>>, αλλά εγώ διαχωρίζω τη θέση μου από εχθροπραξίες κάθε είδους, είμαι ειρηνίστρα. Το ότι θέλω να σπάσω τα μούτρα του Μπράιβικ, του Μανώλη Κουκουρα και του Αλεξανδρου Λουτσάι (δολοφονοι της Τοπαλούδη), δεν έχει σημασία
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,002 μηνύματα.
εδώ βρε, φοβάστε να μιλήσετε στο πανεπιστήμιο για τα φοιτητικά σας θέματα, μου θέλετε και κίνημα σαν τους χουθι!
Κανένας δεν φοβάται, απλά δεν είμαστε και μαζόχες να θέλουμε να καταλήξουμε με είκοσι ροπαλοφόρους γύρω μας. Είναι τέρμα off topic και απορώ με τον αχταρμά που κάνεις και το μπλέκεις εδώ.


Στο on topic του ζητήματος, εσείς που υποστηρίζετε τις δυτικές ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις μην γράφετε για πρόσφυγες και λαθρομετανάστες στα άλλα θρεντς. Δεν γίνεται τη μια να χαίρεστε με δυτικές σφαγές σε όλη την υφήλιο και μετά να ζητάτε και τα ρέστα που τίγκαρε η Ευρώπη σε αλλόφυλους αλλόθρησκους. Το ζήτημα της Υεμένης ανάμεσα στους Χούθι και στους κυβερνητικούς αφορά τους Υεμενίτες και μόνο τους Υεμενίτες.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Γιατί είναι εθνικιστές επαναστάτες που αμύνονται για την Γη τους κόντρα σε Σαουδάραβες και δυτικούς ιμπεριαλιστές. Ασχέτως του τι γνώμη έχει ο καθένας για το Παλαιστινιακό, οι τύποι έχουν @@. Τουρκία και Ιράν κάνουν πόλεμο με τα λόγια και αυτοί δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στο αίμα τους κόντρα σε υπερδυνάμεις. Μακάρι να είχαμε και εδώ ένα τέτοιο κίνημα. Bonus extra (και κυριότερος λόγος): Η Δύση να πάψει να μπλέκεται σε τρίτες χώρες και να ασχολείται μόνο με τα του οίκου της. Όχι άλλη ανάμειξη πέρα από την ήπειρο μας.

View attachment 128079
Παρεπιπτόντως ξέρεις αυτοί οι χουθοι τι γνώμη έχουν για την ελλάδα και τους έλληνες γενικότερα? Άν άκουγες δεν νομίζω να τους υποστήριζες. Επίσης με το που αρχίσαν οι επιθέσεις της χαμας, οι χουθοι ξεκίνησαν πιο συχνά να επιτίθονται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,075 μηνύματα.
Τις τελευταίες εβδομάδες οι υποστηριζόμενοι από το Ιράν αντάρτες Χούθι έχουν εντείνει τις επιθέσεις τους στα εμπορικά πλοία στην Ερυθρά Θάλασσα, τα οποία βάλλουν με πυραύλους ή μη επανδρωμένα αεροσκάφη.
«Με αυτόν τον τρόπο εκδηλώνουν την αλληλεγγύη τους προς τους Παλαιστινίους και υποστηρίζουν τη Χαμάς», γράφει η οικονομική επιθεώρηση Handelsblatt.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Στο on topic του ζητήματος, εσείς που υποστηρίζετε τις δυτικές ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις μην γράφετε για πρόσφυγες και λαθρομετανάστες στα άλλα θρεντς. Δεν γίνεται τη μια να χαίρεστε με δυτικές σφαγές σε όλη την υφήλιο και μετά να ζητάτε και τα ρέστα που τίγκαρε η Ευρώπη σε αλλόφυλους αλλόθρησκους. Το ζήτημα της Υεμένης ανάμεσα στους Χούθι και στους κυβερνητικούς αφορά τους Υεμενίτες και μόνο τους Υεμενίτες.
Αυτο δεν ηταν παρεμβαση στον εμφυλιο πολεμο της Υεμενης, που ειναι σε εξελιξη εδω και δεκα χρονια, αλλα αντιποινα (μετα απο 50 προειδοποιησεις) για τις επιθεσεις των Χουθι στα δυτικα εμπορικα πλοια που πλεουν στην Ερυθρα Θαλασσα.
Αρα προσφυγικο θεμα δεν υφισταται.

Απο την αλλη, αν συνεχιστουν οι επιθεσεις στα πλοια, θα δουμε αμεσα αυξησεις σε πετρελαιο και πολλα αλλα προιοντα, λογω αυξημενου κοστους μεταφορικων αφου τα τανκερ δεν μπορουν να διασχισουν την διωρυγα του Σουεζ και κανουν τον γυρο της Αφρικης.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Στο on topic του ζητήματος, εσείς που υποστηρίζετε τις δυτικές ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις μην γράφετε για πρόσφυγες και λαθρομετανάστες στα άλλα θρεντς. Δεν γίνεται τη μια να χαίρεστε με δυτικές σφαγές σε όλη την υφήλιο και μετά να ζητάτε και τα ρέστα που τίγκαρε η Ευρώπη σε αλλόφυλους αλλόθρησκους. Το ζήτημα της Υεμένης ανάμεσα στους Χούθι και στους κυβερνητικούς αφορά τους Υεμενίτες και μόνο τους Υεμενίτες.
εγώ βρε τα έχω κάνει αχταρμά, ή εσύ;
Εγώ παντού γράφω πως είμαι ειρηνίστρια και κατά κάθε εχθροπραξίας. Ουδέποτε υποστήριζα ιμπεριαλιστική ή οποιαδήποτε ένοπλη επίθεση! Πού το είδες; Μήπως με μπερδεύεις;
Εγώ ουδέποτε χάρηκα με σκοτωμό , σφαγή κλπ!! Σίγουρα με μπερδεύεις με άλλο μέλος που χαιρόταν με σκοτωμούς των στελεχών της χαμάς.
Αλλά ας πάμε στο θέμα των προσφύγων.
Λες, δηλ ότι αυτός που χαίρεται με τους σκοτωμούς των δυτικών, (όχι εγώ, αλλά κάποιος), πρέπει να χαίρεται και με τους πρόσφυγες που γέμισαν την Ευρώπη, σωστά το κατάλαβα; Αλλά δε βρίσκω λογική εξήγηση σ΄αυτό το συλλογισμό. α, μάλλον εννοείς, πως εφόσον υποστηρίζεις την εισβολή=> τν πόλεμο => δημιουργείται κύμα αμάχων που ζητούν προστασία => έρχονται εδώ πρόσφυγες. Έτσι το εννοείς; Ναι, έτσι έχει λογική.
Πάντως εγώ δεν ανηκω σ αυτή την κατηγορία, είμαι κατά και της Ρωσίας που έκανε εισβολή και της χαμάς που επιτεθηκε και του Ισραήλ που συνεχίζει να ρίχνει όπου βρει, Γαζα, Δυτική όχθη, Λίβανο και των Χουτι και φυσικά των δυτικών. Όσο για τους πρόσφυγες, όχι ότι μου είναι ευχάριστη η παρουσία τους, αλλά είναι ένα αναγκαίο κακό μετά τους πολέμους

Και ρε Γιάννη, φοβάσαι τους ροπαλοφόρους σε ελληνικό πανεπιστήμιο και μου λες, πως σ αρεσουν οι χουθι. Βρε ξέρεις τι @@ χρειάζεται για να πάρεις όπλο και να πηδήσεις από ελικοπτερο σε καράβι; Αν φοβάσαι τόσο, δεν είναι για σένα αυτές οι ομάδες αγόρι μου (δεν τους υποστηρίζω, να εξηγούμαι)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,002 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως ξέρεις αυτοί οι χουθοι τι γνώμη έχουν για την ελλάδα και τους έλληνες γενικότερα? Άν άκουγες δεν νομίζω να τους υποστήριζες. Επίσης με το που αρχίσαν οι επιθέσεις της χαμας, οι χουθοι ξεκίνησαν πιο συχνά να επιτίθονται.
Την ίδια γνώμη που έχουν και οι δυτικοί για εμάς αλλά τους θεωρούμε συμμάχους...

Η Υεμένη δεν με είναι τίποτε γεωστρατηγικά ως Ελλάδα οπότε και δεν με ενδιαφέρει τι γνώμη έχει. Το ζητούμενο για εμένα είναι η Δύσις να καθίσει στα αυγά της και να σταματήσει να δημιουργεί προβλήματα σε όλη την υφήλιο.

Αυτο δεν ηταν παρεμβαση στον εμφυλιο πολεμο της Υεμενης, που ειναι σε εξελιξη εδω και δεκα χρονια, αλλα αντιποινα (μετα απο 50 προειδοποιησεις) για τις επιθεσεις των Χουθι στα δυτικα εμπορικα πλοια που πλεουν στην Ερυθρα Θαλασσα.
Αρα προσφυγικο θεμα δεν υφισταται.

Απο την αλλη, αν συνεχιστουν οι επιθεσεις στα πλοια, θα δουμε αμεσα αυξησεις σε πετρελαιο και πολλα αλλα προιοντα, λογω αυξημενου κοστους μεταφορικων αφου τα τανκερ δεν μπορουν να διασχισουν την διωρυγα του Σουεζ και κανουν τον γυρο της Αφρικης.
Έχουν παρέμβει χρόνια τώρα στον εμφύλιο εκεί μέσω της συμμαχικής επίθεσης που εξαπέλυσε η Σαουδική Αραβία στους Χούθι και έγιναν ρεζίλι (όπου και εμείς στείλαμε τα patriot μας εκεί). Μέσα σε επιτιθέμενους ήσαν και οι ΗΠΑ όπου σε βομβαρδισμούς σκότωσαν και παιδιά (είναι αυτοί που αποκαλούν φονιάδες τους Ρώσσους). Αν ήθελε η Δύσις ειρηνικά περάσματα ας προωθούσε την ειρήνη και όχι να έχει κάνει την Μέση Ανατολή ένα απέραντο μπουρδέλο. Δεν μπορείς να περιμένεις φιλία από καμμία χώρα όταν έχεις προκαλέσει τόσα δεινά στη περιοχή.
Λες, δηλ ότι αυτός που χαίρεται με τους σκοτωμούς των δυτικών, (όχι εγώ, αλλά κάποιος), πρέπει να χαίρεται και με τους πρόσφυγες που γέμισαν την Ευρώπη, σωστά το κατάλαβα; Αλλά δε βρίσκω λογική εξήγηση σ΄αυτό το συλλογισμό. α, μάλλον εννοείς, πως εφόσον υποστηρίζεις την εισβολή=> τν πόλεμο => δημιουργείται κύμα αμάχων που ζητούν προστασία => έρχονται εδώ πρόσφυγες. Έτσι το εννοείς; Ναι, έτσι έχει λογική.
Σε αυτό το κομμάτι που απάντησες μιλούσα γενικά, όχι προς τα εσένα. Αναφερόμουν στα άτομα που δεν θέλουν ισλαμιστές στη πατρίδα τους (και καλά κάνουν) αλλά συνάμα χαίρονται με τις δυτικές επεμβάσεις σε ξένες χώρες όπου αυτό προκαλεί τα κύματα λαθρομετανάστευσης και προσφυγιάς. Βλέπω σε αυτό το θρεντ πατριώτες να τρέχουν να στηρίξουν τους δυτικούς. Τα ίδια φαντάζομαι θα έλεγαν και το 2001 στο Αφγανιστάν, το 2003 στο Ιράκ, το 2011 σε Λιβύη και σε κάθε δυτική -άμεση ή έμμεση- επέμβαση σε τρίτη χώρα. Και το 2015 που άνοιξαν τα σύνορα και ήρθαν τα τσουνάμια θα άρχισαν να αναρρωτιούνται το γιατί. Όταν ρημάζεις ολόκληρο το σύμπαν στο πλαίσιο μίας νεοαποικιακής πολιτικής και δεν αφήνεις τις χώρες να ορθοποδήσουν μην αναρρωτιέσαι γιατί γέμισες ισλαμιστές στην Ευρώπη και κινδυνεύεις με αφανισμό. Όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Έχουν παρέμβει χρόνια τώρα στον εμφύλιο εκεί μέσω της συμμαχικής επίθεσης που εξαπέλυσε η Σαουδική Αραβία στους Χούθι και έγιναν ρεζίλι (όπου και εμείς στείλαμε τα patriot μας εκεί). Μέσα σε επιτιθέμενους ήσαν και οι ΗΠΑ όπου σε βομβαρδισμούς σκότωσαν και παιδιά (είναι αυτοί που αποκαλούν φονιάδες τους Ρώσσους). Αν ήθελε η Δύσις ειρηνικά περάσματα ας προωθούσε την ειρήνη και όχι να έχει κάνει την Μέση Ανατολή ένα απέραντο μπουρδέλο. Δεν μπορείς να περιμένεις φιλία από καμμία χώρα όταν έχεις προκαλέσει τόσα δεινά στη περιοχή.
Οι Δυτικοι στηριζουν τους συμμαχους τους, οπως ακριβως κανει και το Ιραν που χρηματοδοτει και δινει γραμμη στους Χουθι.

Επεμβαινουν οι Δυτικοι, τρωνε βρισιμο απο παντου. Δεν επεμβαινουν, μια απο τα ιδια.
Οτι γινεται στον πλανητη οι Δυτικοι φταινε, οι υπολοιποι λαοι και χωρες δεν εχουν καμια υπευθυνοτητα για αυτα που κανουν, ολο το φταιξιμο στους Δυτικους.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,157 μηνύματα.
Η Δυση ειναι αποικια των Εβραιων. Λυπηρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα ίδια φαντάζομαι θα έλεγαν και το 2001 στο Αφγανιστάν, το 2003 στο Ιράκ, το 2011 σε Λιβύη και σε κάθε δυτική -άμεση ή έμμεση- επέμβαση σε τρίτη χώρα.
Και σε 20 χρονια θα ψηφιζουν τον τοτε Τραμπ που θα τους λεει ευθεως οτι τους επιασαν κοροιδα οπως ο Μπους το 2001.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,462 μηνύματα.
Κανένας δεν φοβάται, απλά δεν είμαστε και μαζόχες να θέλουμε να καταλήξουμε με είκοσι ροπαλοφόρους γύρω μας. Είναι τέρμα off topic και απορώ με τον αχταρμά που κάνεις και το μπλέκεις εδώ.


Στο on topic του ζητήματος, εσείς που υποστηρίζετε τις δυτικές ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις μην γράφετε για πρόσφυγες και λαθρομετανάστες στα άλλα θρεντς. Δεν γίνεται τη μια να χαίρεστε με δυτικές σφαγές σε όλη την υφήλιο και μετά να ζητάτε και τα ρέστα που τίγκαρε η Ευρώπη σε αλλόφυλους αλλόθρησκους. Το ζήτημα της Υεμένης ανάμεσα στους Χούθι και στους κυβερνητικούς αφορά τους Υεμενίτες και μόνο τους Υεμενίτες.

Γιάννη καλά κάνουν οι ΗΠΑ και η Βρετανία που επεμβαίνουν καθώς έχουν γίνει αμέτρητες επιθέσεις σε Δυτικά πλοία που διασχίζουν την περιοχή ενώ παράλληλα η συγκεκριμένη οργάνωση στηρίζει το Ιράν και γενικά διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις στην περιοχή. Είναι ανόητο να κατηγορούμε για όλα τα δεινά του κόσμου τις ΗΠΑ και γενικά την Δύση όμως να κάνουμε τα στραβά μάτια στις απειλές που δεχόμαστε ως Δυτικός πολιτισμός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top