Επίδραση της Μετανάστευσης στον Ψυχισμό του Έλληνα

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάστε εδώ:

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Είχαν όλα τα δικαιολογητικά αλλά τα άφηναν να κάθονται. Επί 3 χρόνια μου ζητούσαν το ίδιο δικαιολογητικό κάθε φορά επειδή δεν έκαναν την δουλειά τους και έφευγε ο χρονος (εκκαθαριστικό εφορίας προηγούμενης χρονιάς). Το πρόστιμο δεν παραγράφηκε.
Το ότι έχουμε μια περιουσία εκεί δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπαίνουμε σε επιπρόσθετη ταλαιπωρία επειδή το θέλουν κάποιοι που δεν κάνουν την δουλειά τους. Είναι σοβαρός λόγος να πουλήσεις ακίνητο επειδή δεν μπορείς να πληρώσεις τον φόρο λόγω γραφειοκρατίας; Να μην μπορείς να στείλεις έμβασμα σε άνθρωπο σου για την πληρωμή γιατί μπορεί να τον κατηγορήσει η εφορία ότι παίρνει μαυρα; Πας καλά; Δεν ζούμε στον μεσαίωνα.
Με υποχρεώνουν να έχω τραπεζικό λογαριασμό για 1 πληρωμή τον χρόνο; Αυτή τη δουλειά θα κάνω; Θα μπορούσαν να δεχτούν επιταγή ή εμβασμα.
Τίποτα δεν λειτουργεί εκεί. Και ένας από τους λόγους που πολλοί βρίζουν την Ελλάδα είναι αυτός. Γιατί βλέπουν στο εξωτερικό πως λειτουργούν όλα άψογα και βλέπουν πόση ταλαιπωρία τρώνε στην Ελλάδα για να πίνει ο μέσος ΔΥ την φραπεδιά του "δουλεύοντας".
Εδώ τράπεζα πας για να βάλεις λεφτα και σπυ βάζουν 1002 εμπόδια. Μια φορά στον δήμο πήγα να πληρώσω ένα πρόστιμο και λεει όχι μετρητά μέσω τράπεζας. Το αλλο το γελοίο που δεν δέχονται πιστωτική ξενη για τον ΕΝΦΙΑ, εδώ στην ουγκαντα να πας ειμαι σιγουρα πως λειτουργουνε οι ξενεσ Πιστωτικές( μιλαμε για VISA η MASTERCARD που δουλεύουν παντου, μονο στην Ελλάδα όχι).Ειναι τόσο καθυστερημένο και γελοίο αυτο το κράτος όσο δεν παει. Λεφτα να τους χαρίζεις , ούτε αυτα πολλές φορες δεν έχουν τροπο να στα πάρουν. Κατά Τ αλλά ψάχνουν για πόθεν εσχες λες και εισαι κανας εγκληματίας, αντί ν ανοίξουν και να προσελκύσουν χρήμα από οπουδηποτε με υγιή έλεγχο, σε διώχνουν με τον χειρότερο τροπο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Συζητάμε εδώ για τον ψυχισμό του Έλληνα που δουλεύει και ζει σε άλλη χώρα προσπαθώντας ίσως να τσουβαλιάσουμε όλους όσους το έχουν κάνει, κάτι το οποίο θεωρώ από μόνο του λανθασμένο. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Σίγουρα υπάρχουν αυτοί που έφυγαν γιατί σιχάθηκαν την Ελλάδα οπότε θα έχουν μια ικανοποίηση που γλίτωσαν αυτά που δεν τους άρεσαν, άλλοι που έφυγαν από ανάγκη οπότε νιώθουν μια πικρία κλπ. Ποια ανάγκη υπάρχει να καταλάβουμε τί νιώθει ο καθένας; Ας ζήσει καθένας τη ζωή του.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
είναι άδικο να λέμε πως εδώ οι άνθρωποι είναι πιο ζεστοί και φιλόξενοι λες και αυτά είναι ελληνική εφεύρεση. Απλά όσο πας σε ψυχρότερα κλίματα οι άνθρωποι είναι πιο κλειστοί με τους κύκλους τους, δεν θα πιάσουν κουβέντα με άκυρους στη μέση του δρόμου και δεν είναι τόσο ο ένας στο βρακί του άλλου όπως οι νότιοι. Στους δικούς τους ανθρώπους μια χαρά ζεστοί είναι.

Αντίστοιχα πολλοί μετανάστες που γκρινιάζουν για τη ρετσινιά του ξένου συνήθως σκάβουν μόνοι τους το λακκο τους όταν επιλέγουν να μη μάθουν ποτέ την ντόπια γλώσσα και να ενταχθούν βασιζόμενοι πως θα την παλέψουν στα αγγλικά και με τις παρέες fellow expats. Και οι ξένοι που έρχονται εδώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν.
Να πω την αληθεια εγω πλεον δεν πιστευω οτι ειμαστε πιο φιλοξενοι και ζεστοι. Οταν περασα δυσκολες στιγμες οι ξενοι μου σταθηκαν καλυτερα απο τους Ελληνες. Δεν το περιμενα. Ειδικα απο ατομα που γνωριζα ελαχιστα. Μια μαλιστα προσφερθηκε να παω να μεινω στο σπιτι της για οσες μερες χρειαζομουν μεχρι να συνελθω. Αν μιλουσαμε για 50 χρονια πριν, πιστευω οτι ο Ελληνας ηταν απο τους πιο ζεστους και φιλοξενους στον πλανητη. Τωρα εχει αλλαξει.

Για τους μεταναστες που δεν ενσωματωνονται συμφωνω απολυτα. Αυτοι μια ζωη γκρινιαζουν. Γκρινιαζουν για την χωρα που τους φιλοξενει, γκρινιαζουν και οταν ειναι στην ΕΛλαδα. Μιζερα ανθρωπακια.
Εδώ τράπεζα πας για να βάλεις λεφτα και σπυ βάζουν 1002 εμπόδια. Μια φορά στον δήμο πήγα να πληρώσω ένα πρόστιμο και λεει όχι μετρητά μέσω τράπεζας. Το αλλο το γελοίο που δεν δέχονται πιστωτική ξενη για τον ΕΝΦΙΑ, εδώ στην ουγκαντα να πας ειμαι σιγουρα πως λειτουργουνε οι ξενεσ Πιστωτικές( μιλαμε για VISA η MASTERCARD που δουλεύουν παντου, μονο στην Ελλάδα όχι).Ειναι τόσο καθυστερημένο και γελοίο αυτο το κράτος όσο δεν παει. Λεφτα να τους χαρίζεις , ούτε αυτα πολλές φορες δεν έχουν τροπο να στα πάρουν. Κατά Τ αλλά ψάχνουν για πόθεν εσχες λες και εισαι κανας εγκληματίας, αντί ν ανοίξουν και να προσελκύσουν χρήμα από οπουδηποτε με υγιή έλεγχο, σε διώχνουν με τον χειρότερο τροπο.
Ενα καλοκαιρι που κατεβηκα βρηκα 200 αμερικανικα δολλαρια στο πορτοφολι μου που τα ειχα ξεχασει οταν ειχα παει ΗΠΑ για ψωνια. Πηγα λοιπον σε μια τραπεζα να τα μετατρεψω σε ευρω για να τα ξεφορτωθω και η διαδικασια ηταν λες και εκανα ξεπλυμα μαυρου χρηματος. Μιλαμε για μικροποσο. Εδω παω στο ταμειο ή σε αλλο καταστημα που κανει συναλλαγες και μου τα αλλαζουν αμεσως, χωρις να ζητανε στοιχεια. Στην εθνικη ζητησαν διαβατηριο, διευθυνση διαμονης, εβγαλαν φωτοτυπια το διαβατηριο και μαζι με την 1 ωρα διαμονη για την σειρα μου, σπαταλησα περιπου 1.5 ωρα για μια τοσο απλη διαδικασια. Εδω σε 5 λεπτα μαζι με την αναμονη θα ειχα τελειωσει. Εδω σου παιρνουν στοιχεια μονο οταν κανεις συναλλαγη πανω απο 3 ή 5 χιλιαδες.

Ενας φιλος μου που μενει εξωτερικο ανοιξε λογαριασμο στην εθνικη και δεν μπορουσε να βλεπει τον λογαριασμο του και να κανει πληρωμες μεσω τραπεζας γιατι απαιτει dual factor authentication και δεν δεχοταν η τραπεζα τον ξενο αριθμο κινητου του. Αναγκαζεται τωρα να πληρωνει καθε μηνα καρτοκινητο που το χρησιμοποιει μονο για να κανει πληρωμες μεσω τραπεζας. Σπαταλαει 120 ευρω ετησιως λογω ανικανοτητας της τραπεζας και του ολου συστηματος.

Ειχα προσπαθησει και εγω να κρατησω τον ελληνικο αριθμο κινητου αλλα δεν μπορουσα να πληρωσω γιατι η κοσμοτε δεν δεχεται ξενες πιστωτικες. Πλεον δεν μπαινω καν στον κοπο να βγαζω αριθμο καθε φορα που κατεβαινω για 3-4 εβδομαδες. Ειμαι με roaming. Προτιμω να πληρωσω $70 στον παροχο μου παρα να τα δωσω στην κοσμοτε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα προβλήματα και τα προαναφερθέντα και άλλα πολλά, είναι γνωστά σε όλους μας.
΄Οσοι αποφάσισαν να φύγουν ψάχνοντας μια ζωή χωρίς το άγχος της επιβίωσης, πολύ καλά έκαναν.
Αλλά βρε παιδιά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς μπορεί να διαγραφεί η πατρίδα σας από το μυαλό και την καρδιά σας.
Πιθανόν επειδή δεν το έχω ακούσει από γνωστούς μου ανθρώπους που κάνουν καριέρα στο εξωτερικό.
Οι μαρτυρίες που έχω απ΄αυτούς δηλώνουν το ακριβώς αντίθετο.
Από τη συνήθη νοσταλγία που αισθάνονται οι περισσότεροι μέχρι κι πιο ακραίες καταστάσεις έλλειψης όπως μια φίλη μου που δουλεύει στην Σκωτία και κατέγραψε τους ήχους των καλοκαιρινών διακοπών της (θάλασσα, τιτιβίσματα, τζιτζίκια, τσούγκρισμα ποτηριών, γέλια κτλ) για να τ΄ακούει μέσα στη μουνταμάρα του χειμώνα και να της φτιάχνουν τη διάθεση.
Και άντε πες ότι δεν σας λείπουν ο καιρός, ο λαμπερός ήλιος, η θάλασσα, τα χρώματα, το φως, οι μυρωδιές, οι γεύσεις.
Ο τρόπος ζωής δεν σας λείπει; Το να χτυπήσετε την πόρτα ένος φίλου χωρίς προγραμματισμένο ραντεβού επειδή κάτι σας προβλημάτισε και θέλετε να το μοιραστείτε, η έντονη εκδήλωση των συναισθημάτων από το να γελάσεις δυνατά μέσα από την καρδιά σου μέχρι το να βρίσεις για να ξεσπάσεις, το κέφι, το να θελήσεις να βγεις στις 3 μετά τα μεσάνυχτα να πιείς ένα ποτό και να ξέρεις ότι θα βρεις ανοιχτά τα μαγαζιά και έναν κολλητό που θα σου κάνει παρέα, την εύκολη γνωριμία και επικοινωνία, τις μικρές, απλές, καθημερινές συνήθειες που είχατε κτλ κτλ

Και κυρίως οι άνθρωποί σας, δεν σας λείπουν; Οι γονείς σας, η ευρύτερη οικογένειά σας, οι φίλοι σας, γενικά οι προσωπικές σας σχέσεις, οι δεσμοί ζωής και οι αναμνήσεις από τον τόπο σας;
Δηλαδή ρίξατε μια μαύρη πέτρα πίσω σας, αφομοιωθήκατε τόσο πολύ από την κουλτουρα του τόπου που μεταναστεύσατε και ξεριζώσατε από μέσα σας κάθε τι ελληνικό;
Μα όσο και να έχει απογοητευθεί και πικραθεί κάποιος, πώς μα ειλικρινά πώς μπορεί να το κάνει αυτό;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι όπως το περιγράφεις. Φίλες σου δεν έχεις να χουνε φύγει erasmus; και εκεί τα ίδια τους λες; γιατί παρόμοια κατάσταση είναι. Όταν ο άλλος πάει να μείνει κάπου αλλού δεν το δραματοποιεί τόσο πολύ, ούτε ρίχνει μαύρη πέτρα όπως λες με προοπτική να μην επιστρέψει ποτέ. Η ζωή γυρίζει δεν γατζώνεται από τις επιλογές μας. Αν το σκεφτόμασταν έτσι κάθε φορά που έπρεπε να πάρουμε μια απόφαση στη ζωή μας, να ξεφύγουμε απ' το comfort zone και να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα.

δηλαδή εσύ αν παντρευτείς μεθαύριο τις ίδιες ανησυχίες θα έχεις; θα νοσταλγείς τα φοιτητικά σου χρόνια και τα ξενύχτια στα club;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι όπως το περιγράφεις. Φίλες σου δεν έχεις να χουνε φύγει erasmus; και εκεί τα ίδια τους λες; γιατί παρόμοια κατάσταση είναι. Όταν ο άλλος πάει να μείνει κάπου αλλού δεν το δραματοποιεί τόσο πολύ, ούτε ρίχνει μαύρη πέτρα όπως λες με προοπτική να μην επιστρέψει ποτέ. Η ζωή γυρίζει δεν γατζώνεται από τις επιλογές μας. Αν το σκεφτόμασταν έτσι κάθε φορά που έπρεπε να πάρουμε μια απόφαση στη ζωή μας, να ξεφύγουμε απ' το comfort zone και να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα.

δηλαδή εσύ αν παντρευτείς μεθαύριο τις ίδιες ανησυχίες θα έχεις; θα νοσταλγείς τα φοιτητικά σου χρόνια και τα ξενύχτια στα club;

Βασίλη, δεν είπα αυτό! Αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα πιθανόν να καταλάβεις ότι δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψες εσύ. Σ΄αυτά που γράφεις συμφωνώ!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Συζητάμε εδώ για τον ψυχισμό του Έλληνα που δουλεύει και ζει σε άλλη χώρα προσπαθώντας ίσως να τσουβαλιάσουμε όλους όσους το έχουν κάνει, κάτι το οποίο θεωρώ από μόνο του λανθασμένο. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Σίγουρα υπάρχουν αυτοί που έφυγαν γιατί σιχάθηκαν την Ελλάδα οπότε θα έχουν μια ικανοποίηση που γλίτωσαν αυτά που δεν τους άρεσαν, άλλοι που έφυγαν από ανάγκη οπότε νιώθουν μια πικρία κλπ. Ποια ανάγκη υπάρχει να καταλάβουμε τί νιώθει ο καθένας; Ας ζήσει καθένας τη ζωή του.

Συζήτηση κοινωνικού περιεχομένου κάνουμε, δεν κουτσομπολεύουμε κάποιον συγκεκριμένα ούτε κοιτάμε τις ζωές των άλλων. Όταν παρατηρείς ένα φαινόμενο είναι λογικό να σου εξαπτει την περιέργεια για να το ερμηνεύσεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασίλη, δεν είπα αυτό! Αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα πιθανόν να καταλάβεις ότι δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψες εσύ. Σ΄αυτά που γράφεις συμφωνώ!

Αφού συμφωνείς καταλαβαίνεις πως όλοι αυτοί που όπως λες νοσταλγούν τον ήλιο τη θάλασσα και τις μυρωδιές (που φυσικά αυτό είναι θέμα ατόμου ξεκάθαρα) ο λόγος που δεν τα επανακτούν είναι πως υπάρχουν άλλα, πιο σημαντικά πράγματα για εκείνους που τους κρατούν εκεί που είναι, και ίσως είναι και τα ίδια που τους έκαναν να φύγουν εξαρχής. Μην το δραματοποιούμε λοιπόν, ο καθένας ό,τι κι αν λέει, για ό,τι κι αν του αρέσει να παραπονιέται γιατί όλοι έχουμε κάτι να παραπονιόμαστε, έχει τη ζωή που εκείνος επιλέγει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού συμφωνείς καταλαβαίνεις πως όλοι αυτοί που όπως λες νοσταλγούν τον ήλιο τη θάλασσα και τις μυρωδιές (που φυσικά αυτό είναι θέμα ατόμου ξεκάθαρα) ο λόγος που δεν τα επανακτούν είναι πως υπάρχουν άλλα, πιο σημαντικά πράγματα για εκείνους που τους κρατούν εκεί που είναι, και ίσως είναι και τα ίδια που τους έκαναν να φύγουν εξαρχής. Μην το δραματοποιούμε λοιπόν, ο καθένας ό,τι κι αν λέει, για ό,τι κι αν του αρέσει να παραπονιέται γιατί όλοι έχουμε κάτι να παραπονιόμαστε, έχει τη ζωή που εκείνος επιλέγει.
Σύμφωνοι! Εγώ λέω ότι μου κάνει εντύπωση που κάποιοι λίγοι δεν νοσταλγούν, δεν έχουν τίποτα καλό να θυμηθούν ή να τους δένει σαν αόρατος δεσμος με την πατρίδα τους και έχουν ενσωματωθεί τόσο πολύ από την κουλτούρα της χώρας που ζουν ώστε να το μόνο που κάνουν είναι να τονίζουν τα αρνητικά και να ξεχνούν τα οποιαδήποτε θετικά της χώρας που γεννήθηκαν!
Αν δεν έγινα και τώρα αντιληπτή, ειλικρινά σου λεω, θ΄αρχίσω ν΄ανησυχώ!:)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ασφαλώς συμφωνώ ο καθένας να κοιτάει την πάρτη του και να μην κρίνει τις επιλογές των άλλων.
Αν δεις αυτό ακριβώς είπα στην αρχή της ανάρτησής μου!
΄Οπως ακριβώς και αυτοί που φεύγουν, δεν θα πρέπει να κρίνουν αυτούς που μένουν και το αντίστροφο.
Για το θέμα του μωρού κι εγώ δεν είμαι υπέρ του ν΄αναθέτεις εξ ολοκλήρου τη φροντίδα και τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού σου στους παππούδες όπως ασφαλώς δεν μπορείς να επιβάλλεις και στους παππούδες να την αναλάβουν.
Εγώ λέω τι γίνεται συνήθως!
Και το ξέρω επειδή οι δικοί μου παππούδες ήταν ανήμποροι και δεν μπορούσαν να προσφέρουν χείρα βοηθείας. Τότε οι γυναίκες δεν είχαν 1 χρόνο άδεια ανατροφής του παιδιού τους όπως τώρα. Είχαν μόνο 2 μήνες πριν τη γέννα και 2 μήνες μετά. Η μητέρα μου λοιπόν με πήγε σε βρεφονηπιακό σταθμό και η καρδιά της σκίστηκε! Ακόμα σαν εφιάλτη θυμάται αυτήν την περίοδο. Δεν ήθελε να μεταθέσει τις ευθύνες της σε κάποια γιαγιά, δεν είναι τέτοιος άνθρωπος, απλά θα καλοδεχόταν τη βοήθειά της για λίγους μήνες μέχρι να χρονίσω και μετά να με πάει στον σταθμό.
Εν πάση περιπτώσει το θέμα μας εδώ δεν είναι αυτό!
Το θέμα μας είναι οι ζεστές διαπροσωπικές σχέσεις που συναντάμε στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν μεμονωμένα παραδείγματα αφιλόξενων και κλειστόκαρδων ανθρώπων. Σίγουρα θα υπάρχουν και μάλλον για να το αναφέρεις έχεις συναντήσει τέτοιους ανθρώπους.
΄Οταν εξετάζουμε όμως το χαρακτηριστικό ενός λαού, το εξετάζουμε σε ποσοστό. Και όταν το ποσοστό των έξυπνων, συναισθηματικών, φιλόξενων, ανοιχτόκαρδων, ζεστών, δοτικών ανθρώπων είναι πχ το 90% τότε τους το αποδίδουμε.
Ναι ναι δεν αναφέρθηκα αποκλειστικά σε εσένα, αναφέρθηκα γενικά τι συμβαίνει το οποίο μόνο σύμφωνη δε με βρίσκει, παρόλο που κι εγώ μεγάλωσα εξαιρετικά με τον παππού καί την γιαγιά μου.
Όσο για το καλοκαρδοι, πιστεύω ότι παντού υπάρχουν καλόκαρδοι άνθρωποι. Νομίζω ότι απλά είμαστε πιο εξωστρεφείς, αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top