Επεξεργασία προσωπικών φωτογραφιών: Παράνομο ή νόμιμο;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Καλα, χαλαρωσε, δεν ειμαι ο δολοφονος :p
Απο αλλα μελη δεν θα εβαζα, εβαλα δικες σας γιατι ειναι στο φορουμ σας, οποτε οπως καταλαβαινεις δεν σας κραζω στα μουτρα σας, καθε αλλο, ενιωθα πως εχετε αυτοσαρκασμο και εγινε στο φανερο, και οπως βλεπω μπορειτε να αλλαζετε κατι που δεν σας αρεσει. Sorry και παλι για την ενοχληση, ελπιζω να καταλαβαινεις την αθωα πλακα.
Την καταλαβαίνω αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα την καταλάβει και κάποιος που θα δει το θέμα μετά απο μέρες. Πιθανόν να σκεφτεί "Α αφου επιτρέπεται αυτό, ας το κάνω εγώ για άλλα μέλη", κάτι που όπως καταλαβαίνεις μπορεί να κάνει κάποιο μέλος να προσβληθει.

Επίσης troba τα πνευματικά δικαιώματα της φωτογραφίας δεν ανήκουν μόνο στο ζουμπουρλούδι αλλά και σε αυτόν που απεικονίζει. Έχε υπόψιν σου ότι είναι παράνομο να της στείλεις σε διαγωνισμό χωρίς να έχω ιδέα. Είπαμε καλή η πλάκα εδώ πέρα (παρ'οτι για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω έπρεπε να τις σβήσω) αλλά το να τις στείλεις και σε διαγωνισμό εν αγνοία μου παραπαει.

edit: Επίσης για να μην αισθάνεσαι άσχημα (λέμε τώρα) η πρώτη μας αντίδραση όταν τις είδαμε ήταν να ξεραθούμε στο γέλιο και για τις 2. Απλά μετά σκεφτήκαμε αυτά που σου έγραψα και γιάυτο αφαιρέθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τέσπα απ'όσο ξέρω υπάρχει και νόμος που απαγορεύει τέτοιες ενέργειες. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να τον ψάξω αύριο.
Οι φωτογραφίες αποφασίσαμε τελικά να αφαιρεθούν καθώς απαγορευεται να δημοσιοποιείτε προσωπικά στοιχεία άλλων μελών (και στοιχειο είναι και οι φωτογραφίες τους) χωρίς τη συγκατάθεση τους.
Έχω την εντύπωση, ότι από τη στιγμή που κάποιος έχει ανεβάσει ο ίδιος φωτογραφίες του στο Internet, τις έχεις δημοσιοποιήσει ούτως ή άλλως. Σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο αυτό που έκανε το ζουμπουρλούδι (αν και όντως πιστεύω ότι κάπου ξεπέρασε τα όρια της πλάκας). Η πληροφορία στο internet είναι public domain μέχρι να την κατοχυρώσει κάποιος νομικά. Το που σταματάει η πλάκα και αρχίζει η γελοιοποίηση όμως, είναι ένα άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Έχω την εντύπωση, ότι από τη στιγμή που κάποιος έχει ανεβάσει ο ίδιος φωτογραφίες του στο Internet, τις έχεις δημοσιοποιήσει ούτως ή άλλως. Σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο αυτό που έκανε το ζουμπουρλούδι (αν και όντως πιστεύω ότι κάπου ξεπέρασε τα όρια της πλάκας). Η πληροφορία στο internet είναι public domain μέχρι να την κατοχυρώσει κάποιος νομικά. Το που σταματάει η πλάκα και αρχίζει η γελοιοποίηση όμως, είναι ένα άλλο θέμα.
Με την ίδια λογική θα αφου κάποιος μπαίνει σε φόρουμς είναι σαν να δημοσιοποιεί την IP του άρα δεν θα πείραζε να την βλέπουν και όλοι και να αναφέρουμε τις IP δεξιά-αριστερα. Όπως καταλαβαίνεις αυτό ειναι παράλογο.

Επίσης εγώ δεν είπα ότι το να τις δημοσιευσει απλώς είναι παράνομο (αν και δεν ειμαι σίγουρη οτι δεν ειναι). Το να τις τροποιποιήσει/γελοιοποιήσει είναι όμως σίγουρα, ασχέτως αν συνήθως οι ενδιαφερόμενοι δεν κάνουν μήνυση είτε γιατι βαριούνται είτε λόγω άγνοιας. Καταλαβαίνω βέβαια οτι το ζουμπουρλούδι έκανε πλάκα, και δεν το είπα σε καμία περίπτωση ως απειλή (αν είναι δυνατόν!) αλλά ως ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το παραδειγμα με την Ip ειναι λιγο ατυχες. Δεν τη δημοσιευεις, απλα η ευρεση της ειναι δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που ενοχλησεις καποιον, ωστε αν την βρει[και συνηθως βρισκεται]να ειναι σε θεση να σταματησει την ενοχληση.[π.χ κι εσυ στο φορουμ σου μπορεις να μπαναρεις κατι ενοχλητικο]
Το να δημοσιευσω χωρις τη συγκαταθεση σου ειναι παρανομο. Στην προκειμενη εβαλα φωτογραφια που ειχατε βαλει[και ειναι ακομα online, δεν την κραταω με τα χρονια στο δισκο μου]και δεν εχει κατοχυρωθει νομικα. Οι παραποιημενες ηταν εν γνωση σας, σε χωρο που ελεγχετε, και εφοσον δεν τις θελετε τις διαγραφετε.
Να ξερεις, μιας και βαζεις φωτογραφιες στο νετ, πως αν καποιος κακοπροαιρετος τη βαλει σε αλλο χωρο χωρις την αδεια σου, αν εχει παραποιημενο το προσωπο και δεν ειναι σχετικα αναγνωρισημη μπορει να το κανει. Γινεται σε πολλα sites.
Τεσπα, ουτε με απειλητε, ουτε σας απειλω, αν ειναι δυνατον οπως λες. Ξεκαθαριζουμε τη θεση μας για να περναμε καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ επειδή μόνο σε ένα φόρουμ δεν την έχω βγάλει, μπορώ δηλαδή να συμπεράνω απο πού μας βρήκες? :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας το δούμε και νομικά το θέμα:
Σύμφωνα με το Άρθρο 5 του νόμου 2472/1997
Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

Αρά το θέμα νομίζω ότι δεν χωράει περεταίρω αμφιβολίες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Eσυ ξερεις που βαζεις τις φωτογραφιες σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δε διαφωνουμε exposed.
Αλλα οταν το υποκειμενο εχει δημοσιευσει προσωπικο δεδομενο του οπως αναφερε παραπανω αλλος χρηστης, χωρις νομικη κατοχυρωση, τοτε η αναδημοσιευση επιτρεπεται. Δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα.
Η παραποιηση, ναι, δεν γινεται. Αλλα μιλαμε για πλακα μεταξυ μας. Ειναι σαν να σε βλεπω, στο σπιτι σου ενα πραγμα, σου δειχνω κατι αστειο, και εφοσον δεν το βλεπεις αστειο, σου λεω σορρυ για την ενοχληση, εξαφανισε το.

P.S Προς ολους που βαζουν [προσωπικη] φωτογραφια στο νετ χωρις copyright:
η αναδημοσιευση της με καλυψη επιτρεπεται.
Δηλαδη ειμαστε στη γκρι ζωνη, που καποιος μπορει να βαλει τη φωτογραφια μας στο νετ[ναι, εν αγνοια μας], με καλυμμενα για παραδειγμα ματια, οποτε για εναν ξενο δεν σημαινει κατι, αλλα ειναι αναγνωρισημη απο καποιον γνωστο με ο,τι συνεπαγεται αυτο. Φυσικα και δεν εγκρινω, αλλα ενημερωτικα συμβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ας το δούμε και νομικά το θέμα:
Σύμφωνα με το Άρθρο 5 του νόμου 2472/1997
Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

Αρά το θέμα νομίζω ότι δεν χωράει περεταίρω αμφιβολίες;)
Άρα λογικά (και σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο) το να πάρει κάποιος τις ήδη δημοσιευμένες φωτογραφίες ενός ατόμου και να τις τοποθετήσει κάπου αλλού χωρίς τροποποίηση (έστω να τις κάνει copy στο σκληρό του ή να τις κάνει upload σε άλλο site) δεν απαγορεύεται, αλλά απαγορεύεται η επεξεργασία τους χωρίς τη συγκατάθεσή του.
Θα μπορούσε να γίνει ένα split στο νομικό υποforum με τα τελευταία posts γιατί νομίζω ότι το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρον και όποιος έχει περαιτέρω πληροφορίες να τις καταθέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Να ξερεις, μιας και βαζεις φωτογραφιες στο νετ, πως αν καποιος κακοπροαιρετος τη βαλει σε αλλο χωρο χωρις την αδεια σου, αν εχει παραποιημενο το προσωπο και δεν ειναι σχετικα αναγνωρισημη μπορει να το κανει. Γινεται σε πολλα sites.
Ωραία πες ότι γίνεται αυτό , αμά την δούμε δεν θα κάτσουμε έτσι κάτι θα κάνουμε ;) αφου μας καλύπτει και ο νόμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εννοειται ο,τι κατι θα κανεις μεσα σε νομικα πλαισια παντα.
Δυστυχως, ειδικα για το νετ, η νομοθεσια δεν καλυπτει ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Εννοειται ο,τι κατι θα κανεις μεσα σε νομικα πλαισια παντα.
Μπορώ τουλάχιστον να του ζήτησω να τις βγάλει ευγενικά μέτα θα άρχισω να ξεκινώ διαδικασίες
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Δυστυχως, ειδικα για το νετ, η νομοθεσια δεν καλυπτει ιδιαιτερα.
Μπα, δεν νομίζω να ισχύει, έτσι νόμιζα και εγώ μέχρι που το έψαξα περισσότερο το θέμα. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα μπορείς να κοιτάξεις το βίβλιο: Το δίκαιο του διαδικτύου του Θ. Σιδηρόπουλος από εκδόσεις ΣΑΚΚΟΥΛΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και μακαρι να ηταν τοσο ευκολο οσο ενα βιβλιο.
Το θεμα ειναι, οτι αν καποιος εχει κακη προθεση και θελει να σε ενοχλησει, μπορει να το κανει χωρις να παρανομησει, ακριβως επειδη η ερμηνεια των νομων ειναι ρευστη και το εκμεταλλευεται. Δεν θα επρεπε αλλα μπορει να συμβει.
Παρτο σα φιλικη συμβουλη, μη βαζεις φωτογραφιες σου οπου να 'ναι.
Εδω μια πλακα εκανα μεταξυ μας και παθατε πανικο μηπως θελω το κακο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@ζουμπουρλούδι: Αν παραποιήσει το πρόσωπο τόοοοοσο πολύ που δεν είναι αναγνωρίσιμο, αγνοώντας το νομικόν του θέματος, γιατι να ενοχλήσει τον ενδιαφερόμενο? Αφού κανείς δεν θα καταλαβαίνει οτι πρόκειται γι'αυτόν.

Επίσης για παράδειγμα η φωτογραφία που έχει ο Exposed στο προφιλ του τώρα, πως θα μπορούσε να "ενσωματωθεί" κάπου ώστε να είναι αναγνωρίσιμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Και μακαρι να ηταν τοσο ευκολο οσο ενα βιβλιο.
Το θεμα ειναι, οτι αν καποιος εχει κακη προθεση και θελει να σε ενοχλησει, μπορει να το κανει χωρις να παρανομησει, ακριβως επειδη η ερμηνεια των νομων ειναι ρευστη και το εκμεταλλευεται. Δεν θα επρεπε αλλα μπορει να συμβει.
Παρτο σα φιλικη συμβουλη, μη βαζεις φωτογραφιες σου οπου να 'ναι.
Εδω μια πλακα εκανα μεταξυ μας και παθατε πανικο μηπως θελω το κακο σας.
Καλα ηρέμησε, σιγά τον πανικό που πάθαμε. Όπως σου είπα, ο πανικός οφειλόταν στο τι θα μπορούσε να γίνει έπειτα σε άλλα μέλη απο κάποιο κακοπροαίρετο που θα έπαιρνε ιδέες απο αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ειναι ηδη φιλτραρισμενη απο τον ιδιο!!!!:P
Απλο παραδειγμα, κρυβει καποιος ματια και υποτιθεται προστατευει την ταυτοτητα του ενδιαφερομενου. [τακτικη σε sites ερωτικου περιεχομενου. και εχει συμβει να δω γνωστη μου που καποιος πρωην θελησε να εκδικηθει, αλλο παραδειγμα αυτο, λεμε ομως περιπτωσεις και οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι..εσυ κρινεις τι δημοσιευεις]
Η, σκεψου τα φιλτρα που βαζουνε καμια φορα στην τηλεοραση οταν μιλανε ατομα που κρυβουν την ταυτοτητα τους και ειναι εντελως αστειο γιατι για καποιον που τα ξερει εχουν "φωτογραφηθει".
Δεν μπορω να γνωρισω τους μηχανισμους με τους οποιους λειτουργει καποιο τρελαμενο μυαλο, δε μπορω να σου πω τι θα εκανε.
Με αφορμη την κουβεντα μας και το οτι φανταστηκες πως θελω να σε ενοχλησω και να σε γελοιοποιησω, φτασαμε να κουβεντιαζουμε για νομικα θεματα. Απο μονη σου φανταστηκες πως μπορει καποιος να εμπνεοταν και να εκανε κατι αντιστοιχο για αλλα ατομα, εγω παλι δε λειτουργω ετσι. Τωρα πως και τι θα εκανε, απλως το απευχομαστε, δε μπορουμε να το ξερουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Και μακαρι να ηταν τοσο ευκολο οσο ενα βιβλιο.
Το θεμα ειναι, οτι αν καποιος εχει κακη προθεση και θελει να σε ενοχλησει, μπορει να το κανει χωρις να παρανομησει, ακριβως επειδη η ερμηνεια των νομων ειναι ρευστη και το εκμεταλλευεται. Δεν θα επρεπε αλλα μπορει να συμβει.
Οκ για εμας μπορεί να είναι ρευστή αλλά για έναν δικηγόρο σίγουρα όχι.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Παρτο σα φιλικη συμβουλη, μη βαζεις φωτογραφιες σου οπου να 'ναι.
Εδω μια πλακα εκανα μεταξυ μας και παθατε πανικο μηπως θελω το κακο σας.
Δεν έχω πάθει προσωπικά κανένα πανικό αλλά όπως σου είπα δεν επιθυμούσαν το thread να γίνει γελοιοποίηση προσώπων. Για αυτό απομάκρυνα τις εικόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Απλο παραδειγμα, κρυβει καποιος ματια και υποτιθεται προστατευει την ταυτοτητα του ενδιαφερομενου. [τακτικη σε sites ερωτικου περιεχομενου. και εχει συμβει να δω γνωστη μου που καποιος πρωην θελησε να εκδικηθει, αλλο παραδειγμα αυτο, λεμε ομως περιπτωσεις και οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι..εσυ κρινεις τι δημοσιευεις]
Εγώ πιστεύω ότι και πάλι κάπως σε καλύπτει ο νόμος αλλά δεν ξέρω πως δεν το έχω ψάξει το θέμα και τόσο
Δεν μπορω να γνωρισω τους μηχανισμους με τους οποιους λειτουργει καποιο τρελαμενο μυαλο, δε μπορω να σου πω τι θα εκανε.
Η αποψή μου είναι ότι ένα τρελό μυαλό είναι συνήθως παθιασμένο και δεν κοιτάει τα πάντα και ίσως κάπου να κάνει ακόμη και ένα παραμικρό λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σωστες οι σκεψεις σου.
Το θεμα ειναι πως σιγουρα μπορεις να κινηθεις απεναντι σε κακοβουλες ενεργειες και πως ως προς εναν βαθμο ο νομος σε καλυπτει.
Τη ξεφτιλα ομως θα την εισπραξεις[και εδω κανενας νομος δεν σε προστατευει,σε αποζημιωνει και σωζει αλλους απο τον κακοπροαιρετο], και αυτο που λεω, ειναι να προστατευουμε εμεις οσο περισσοτερο μπορουμε τα προσωπικα μας δεδομενα.
Δεν σας κατακρινω για το οτι βαζετε τις προσωπικες σας φωτογραφιες στο νετ. Αυτοδιαθεση πανω απο ολα. Καποιες σκεψεις εκφραζω και οι συμβουλες μου ειναι παντα σε φιλικο τονο.
Επισης, με αφορμη το οτι μπορει καποιος κακοπροαιρετος να χρησιμοποιουσε φωτογραφιες μελων που ειχαν δημοσιευτει ως αβαταρς [εμπνευσμενος οπως λετε απο μια καλοπροαιρετη πλακα-χαιρομαι που γελασατε, αυτος ηταν ο σκοπος-]μπορουμε να το παμε και ακομα πιο μακρια [πανικος! και φυσικα εδω αυτοσαρκαζομαι]. Που ξερουμε οτι η φωτογραφια που καποιος λεει οτι ειναι δικη του, οντως του ανηκει?...Χαος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ σωστό κι αυτό αλλά πόσες φωτογραφίες να έχει αυτου του ανθρώπου? Πχ η gilie θυμάμαι ότι είχε βάλει τουλάχιστον 2 διαφορετικές φωτογραφίες της και είχα δει κι άλλη μια στο μσν. Βέβαια μπορεί να είναι κάποιος γνωστός τους αν το πάμε τόσο μακριά το θέμα.
Όσο για την ξεφτίλα, αν τελικά είναι μονταζ, πιστευω οτι θα την υποστει αυτός που το έκανε κι όχι ο "εικονιζόμενος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top