Επηρεάζονται οι σχέσεις από την οικονομική κρίση;

Πόσο καιρό έχετε να κάνετε σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Λιγότερο από 1 μήνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 1-6 μήνες

    Ψήφοι: 2 4.4%
  • 6-12 μήνες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 1-2 χρόνια

    Ψήφοι: 5 11.1%
  • 2-4 χρόνια

    Ψήφοι: 5 11.1%
  • πάνω από 4 χρόνια

    Ψήφοι: 4 8.9%
  • είμαι σε σχέση

    Ψήφοι: 29 64.4%

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.


Ωραία κοπέλα ε; Κι ο φωτογράφος αποτύπωσε στο βλέμμα την ψυχρή αλήθεια. Μία λέξη...υστερία... :worry:
Έσπασε την σιωπή της η σύζυγος του προέδρου της Συρίας
Το κορίτσι συμπονά τα θύματα αλλά τι να κάνει; Θα στηρίξει τον άνδρα της... Εγώ τη λυπάμαι γιατί είμαι σίγουρος ότι έχει σιχαθεί τον ψυχάκια που παντρεύτηκε για την γκλαμουριά του αλλά τώρα είναι αργά.

Η Φύση εξελίσσεται κι εμείς μαζί της. Όλα τα είδη προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις δύσκολες συνθήκες βελτιώνονται. Μόνο ο άνθρωπος τείνει προς την αυτοκαταστροφή του...

Τα αρσενικά λιοντάρια π.χ. είχαν την κακή συνήθεια να σκοτώνουν τα μικρά λιονταράκια άλλων αρσενικών προκειμένου να εδραιώσουν την κυριαρχία τους πάνω στο κοπάδι. Παρατηρείτε όμως σημαντική μείωση αυτού του φαινομένου γιατί τα κορίτσια επαναστάτησαν! Προκειμένου να διατηρηθούν τα γονίδια στις ολοένα και δυσκολότερες συνθήκες, τώρα γίνονται δεκτά και τα μπάσταρδα... :)

Οι ουραγκοτάγκοι, ένα απ' το πιο συναισθηματικά είδη πιθήκου, έχουν σχεδόν εξαλείψει τη βία στις κοινωνίες τους. Ο λόγος είναι γιατί τα κορίτσια "στηρώνουν" του επιθετικούς ουραγκοτάγκους προτιμώντας τα ήρεμα αγόρια που τις φροντίζουν και τις ξεκουράζουν με λίγο μπέιμπι-σίτινγκ, προσέχοντας τα μικρά. Οι θερμόαιμοι ουραγκοτάγκοι γρυλίζουν επιδεικνύοντας την μπρουτίλα τους αλλά....κοκό δεν έχει! ;)

Αντίθετα οι ερωτευμένοι επιβραβεύονται!


αγαπητε παραφερναλια εδω δεν εχουμε καταληξει σαν κοινωνια τι κοινωνια θελουμε, τι σε κανει να πιστευεις οτι οι γυναικες εχουν καταληξει και το μονο που μενει ειναι να ψησουμε τους αντρες?:P

επίσης η επιβιωση στον κοσμο των ανθρωπων δυστυχως περνα απο τη βια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.


τιντουτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στην γερμανική κατοχή δεν ερωτεύονταν οι άνθρωποι και δεν έκαναν σχέσεις επειδή πεινούσαν ; Εγώ θυμάμαι κάποτε, την εποχή της ευμάρειας (δεκαετία 80 νομίζω), είχε βγει ένα βιβλίο υπό τον τίτλο "Τότε που ζούσαμε" και αναφερόταν στα χρόνια της κατοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην γερμανική κατοχή δεν ερωτεύονταν οι άνθρωποι και δεν έκαναν σχέσεις επειδή πεινούσαν ; Εγώ θυμάμαι κάποτε, την εποχή της ευμάρειας (δεκαετία 80 νομίζω), είχε βγει ένα βιβλίο υπό τον τίτλο "Τότε που ζούσαμε" και αναφερόταν στα χρόνια της κατοχής.
Καλά ναι, δεν νομίζω να αναζητάμε απόλυτες και ακραίες απαντήσεις. Άλλα νομίζω τα οικονομικά προβλήματα μπορούν να κόψουν την διάθεση σε κάποιον για παιχνιδάκια στο ερωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Με τα δεδομενα που εχουν οι γενιες μας μεγαλωσει, θα παιξει ρολο αλλά δε φταίει αυτή. Εδω όμως χρειαζεται ρεφλεξιον που λεν και οι Γαλλοι κι αλλαγη πορειας της στασης και της συμπεριφορας που αντικατοπτριζει την αλλαγη σκεψης και νοοτροπιας. Οσοι γκρινιάξουν περι κρίσης, θα γκρινιαξουν στα ερωτικά τους, όσοι ξανοιξουν πνεύμα κι ωριμασουν μεσα απο την κριση και σχεσεις θα κανουν και δημιουργικοί περισσοτερο θα ειναι. Δε χρειάζονται πολλά πολλά για να δημιουργηθεί μια όμορφη σχέση. Ατμόσφαιρα/θέληση και προσαρμογή/συνεργασία. Αλλωστε οι κρίσεις ξεπερνώνται ευκολότερα με την καλή παρέα και το μοίρασμα είναι ευεργετικό στην ανθρώπινη ψυχή
Μην ξεχνάμε τον αείμνηστο Καβάφη όταν μεσα στα σοφά του είχε πει '' τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους;Οι άνθρωποι αυτοί ήταν μια κάποια λύση'' κι ο Βάρναλης πως φταίει το κεφάλι το ξερό μας! Αρα, σίγουρα δε θα φταίει η κρίση αν οι άνθρωποι επιλέξουν να μη δεσμεύονται. Ας εκμεταλλευτούν το εμπόδιο αυτό ως καλό, διότι κάθε εμπόδιο είναι για καλό, καλό συλλογικά, καλό διαφορετικό για τον καθένα ξεχωριστά, τι θέλει, τι αναζητά, τα δεδομένα που έχει, πόσες απαιτήσεις έχει και πόσες υποχωρήσεις και φυσικά αλλαγές στη ζωή του είναι διατεθειμμένος να κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Φυσικά και επηρεάζονται. Το πιστεύω γιατί το βλέπω συνεχώς μπροστά μου.

Φίλοι, γνωστοί, συγγενείς...δεν βγαίνουν έξω ή το "διπλοτριπλοσκέφτονται" να βγουν έξω για να διασκεδάσουν ή έστω για να πάνε μία βόλτα. Παράδειγματα υπάρχουν πάρα πολλά, όπως... Αν οι γονείς σου έχουν να πληρωθούν δύο χρόνια και εσύ δουλεύεις λίγες ώρες για να βγάλεις την βδομάδα τότε λογικό είναι να σε παίρνει από κάτω και να μην θέλεις να βγεις έξω. Φυσικά δεν μιλάω για τα λεφτά...γιατί πιστεύω πως μπορείς να βγεις και να περάσεις καλά χωρίς καθόλου λεφτά. Μιλάω για την ψυχολογική συνέπεια που έχει αυτή η κατάσταση.

Ωστόσο, για να τονίσω πως πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά, πιστεύω πως πάντα υπάρχουν τρόποι διαφυγής ώστε να φτιάξει η διάθεση και να κοινωνικοποιηθείς. Τώρα τελευταία, όλο και περισσότερους βλέπω να καταφεύγουν στο να γυμναστούν χωρίς λεφτά, και αυτό νομίζω είναι μία καλή λύση για να αισθανθείς πιο όμορφα με τον εαυτό σου αλλά και με τους γύρω σου.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παρακολουθώντας τη συζήτηση απ' την αρχή, με όση προσοχή μπορούσα γιατί ταυτόχρονα χτυπάνε τηλέφωνα, έρχονται email και έχω ένα dev project να παραδώσω :angelnot:, το ξεκίνησες νορμάλ, είπες κάποια σωστά πραγματάκια και τα κορίτσια αντέδρασαν με πάθος. Τελικά αποδεικνύεται ότι η γυναικεία διαίσθηση είναι πιο δυνατή απ' τη δική μας.
Τι εξυπονοείς δηλαδή; Μίλα καθαρά. Ότι άρχισα να παραλογίζομαι και να ενστερνίζομαι ακραίες απόψεις;

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ η βιολογική θεωρία στα κοινωνικά συστήματα - ιδιαίτερα όπως αναπτύχθηκε απ' τον Noam Chomsky - πες μου αν θέλεις αυτή την "βιολογική" σου εξήγηση του "νομοτελειακού απλησίαστου" να δούμε αν έχει βάση.
Κοίταξε, σε οποιοδήποτε είδος του ζωικού βασιλείου τα θηλυκά επιλέγουν ως σύντροφο το δυνατότερο, ομορφότερο, υγιέστερο και δυναμικότερο αρσενικό, με άλλα λόγια το μέλος εκείνο με τον υψηλότερο δείκτη επιβίωσης, το επονομαζόμενο alpha male. Η αυστηρότητα και η τελειομανία του κριτηρίου τους εξυπηρετεί αφενός τη μετεξέλιξη, χάρη στη μεταβίβαση των καλύτερων δυνατών γονιδίων στις επόμενες γενεές, και αφετέρου στη διάκριση του καταλληλότερου πατέρα για τα παιδιά τους, ικανού να συντηρήσει και να προστατεύσει την οικογένεια. Ωστόσο, τα αρσενικά από τη φύση τους είναι επιφορτισμένα με το ρόλο του κηνυγού και ταγμένα να δώσουν σε όσο το δυνατόν περισσότερες το σπέρμα τους. Επειδή όμως τα θηλυκά στον αντίποδα από τον κυκεώνα των προσεγγίσεων που δέχονται πρέπει να καταλήξουν στον έναν και υπέρτερο υποψήφιο, λογική συνέπεια είναι να υιοθετούν δύσκολη στάση και να είναι επιλεκτικά. Σαν αποτέλεσμα, κάποια άλλα ασθενικά ή μη αρτιμελή αρσενικά, τα λεγόμενα beta και omega males, τίθενται σε γενετική καραντίνα και μένουν άγαμα. Έτσι γίνεται και στο υποσύνολο του ζωικού βασιλείου, τις ανθρώπινες κοινωνίες, που όσο κι αν έχουν εκπολιτιστεί από τα πρώιμα χρόνια και να έχουν αντικαταστήσει κατ' επίφαση το νόμο της ζούγκλας (ο ισχυρότερος επιβιώνει) από τον ηθικό νόμο, στην ουσία διέπονται από την ίδια αρχή.
Εγώ ξέρω ότι το Σύμπαν απαγορεύει τις νομοτέλειες και η ζωή, ως παραβίαση του Δεύτερου Θερμοδυναμικού Νόμου, ξεπήδησε απ' την αταξία. Οι σχέσεις ανάμεσα στις διάφορες βαθμίδες οργάνωσης είναι που δημιουργούν τις νέες συνθήκες. Οι σχέσεις αλλάζουν, το ίδιο επηρεάζονται και οι ανθρώπινες σχέσεις σε μη αντιστρεπτά συστήματα. Στην πορεία της ιστορίας, καμία ανθρώπινη κοινωνία δεν ήταν ίδια με την άλλη. Καμία όμως.
Αν κατάλαβα σωστά, εννοείς ότι η εντροπία του Σύμπαντος αυξάνεται διαρκώς, άρα και οι κοινωνίες δεν μπορεί να είναι αμετάβλητες. Σίγουρα, αλλά παραμένει ένας κοινός παρονομαστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κοίταξε, σε οποιοδήποτε είδος του ζωικού βασιλείου τα θηλυκά επιλέγουν ως σύντροφο το δυνατότερο, ομορφότερο, υγιέστερο και δυναμικότερο αρσενικό, με άλλα λόγια το μέλος εκείνο με τον υψηλότερο δείκτη επιβίωσης, το επονομαζόμενο alpha male. Η αυστηρότητα και η τελειομανία του κριτηρίου τους εξυπηρετεί αφενός τη μετεξέλιξη, χάρη στη μεταβίβαση των καλύτερων δυνατών γονιδίων στις επόμενες γενεές, και αφετέρου στη διάκριση του καταλληλότερου πατέρα για τα παιδιά τους, ικανού να συντηρήσει και να προστατεύσει την οικογένεια.

Kάτι αντίστοιχο είδα διαβάσει φίλε κάπου στο ίντερνετ. Έλεγε λοιπόν κάτι παλαβά για τους σεχσολόγους και την -αναμφίβολα- σημαντική προσφορά τους στον ανθρώπινο πολιτισμό, και συνέχιζε με τα κριτήρια κατά τα οποία επιλέγουν συντρόφους οι γυναίκες και οι άντρες.

για τις γυναίκες, έλεγε ο συγγραφεύς, πως επιλέγουν συντρόφους με μύες με κυρίως καλοσχηματισμένους γλουτούς, καθώς αυτοί οι άντρες προσφέρουν ισχυρότερες πιθανότητες για επιτυχή γονιμοποίηση και προστασία των νεογνών.

για τους άντρες, έλεγε μετά, το κριτήριο επιλογής συντρόφου είναι το μεγάλο στήθος, καθώς έχει πλάκα να παίζεις.



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Επανέρχομαι μετά από όλο αυτό το διάστημα, χωρίς καμία διάθεση να ξεθάψω το τόπικ μου, απλά για να παραθέσω το λινκ μίας έρευνας, η οποία επαληθεύει πανηγυρικά στο ακέραιο τη ρητορική μου περί κρίσης των σχέσεων. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γράψω κανένα άλλο μήνυμα μετά απ' αυτό, γιατί τα σοκαριστικά στοιχεία μιλούν από μόνα τους. Απορώ κιόλας πως το ποσοστό όσων δηλώνουν ότι έχουν σχέση εδώ μέσα αποτελεί το 60%. Μάλλον οφείλεται στο ότι λίγοι μπακούρηδες μπήκαν στον κόπο να μας απαντήσουν. Λοιπόν απολαύστε την κατάντια μας:

https://www.newsbomb.gr/sex/story/82199/to-69-twn-ellhnidwn-chwris-syntrofo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Επανέρχομαι μετά από όλο αυτό το διάστημα, χωρίς καμία διάθεση να ξεθάψω το τόπικ μου, απλά για να παραθέσω το λινκ μίας έρευνας, η οποία επαληθεύει πανηγυρικά στο ακέραιο τη ρητορική μου περί κρίσης των σχέσεων. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γράψω κανένα άλλο μήνυμα μετά απ' αυτό, γιατί τα σοκαριστικά στοιχεία μιλούν από μόνα τους. Απορώ κιόλας πως το ποσοστό όσων δηλώνουν ότι έχουν σχέση εδώ μέσα αποτελεί το 60%. Μάλλον οφείλεται στο ότι λίγοι μπακούρηδες μπήκαν στον κόπο να μας απαντήσουν. Λοιπόν απολαύστε την κατάντια μας:

https://www.newsbomb.gr/sex/story/82199/to-69-twn-ellhnidwn-chwris-syntrofo

Προφανώς Πρωτέα οι νέοι λόγω της οικονομικής κατάστασης που επικρατεί στη χώρα, που με τη σειρά της τους κάνει να βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο αναφορικά με το μέλλον τους, δεν έχουν τη διάθεση να συνάψουν σχέσεις. Δεν νομίζω λοιπόν ότι φταίει το κόστος συντήρησης μιας σχέσης (αν μπορεί να ειπωθεί ότι το να έχει κάποιος σχέση κοστίζει ντε και καλά) αλλά το γενικότερο mood που επικρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Προφανώς Πρωτέα οι νέοι λόγω της οικονομικής κατάστασης που επικρατεί στη χώρα, που με τη σειρά της τους κάνει να βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο αναφορικά με το μέλλον τους, δεν έχουν τη διάθεση να συνάψουν σχέσεις. Δεν νομίζω λοιπόν ότι φταίει το κόστος συντήρησης μιας σχέσης (αν μπορεί να ειπωθεί ότι το να έχει κάποιος σχέση κοστίζει ντε και καλά) αλλά το γενικότερο mood που επικρατεί.
Μα δεν αντιλέγω! Ασφαλώς και η οικονομική κρίση έχει διαλύσει τις σχέσεις με πολυποίκιλους τρόπους, όχι μόνο εξαιτίας του κόστους συντήρησής τους. Όταν είσαι καθυημερινά μέσα στην ένταση και το άγχος και αγωνιάς αν θα σου φτάσουν τα χρήματα μέχρι το τέλος του μήνα, πως θα βρεις δουλειά, πως θα φύγεις στο εξωτερικό κλπ, σιγά μην έχεις και την ψυχική διάθεση να κοινωνικοποιηθείς, πόσο μάλλον να φλερτάρεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί δε συμβαίνει εδώ το παράδοξο των υπανάπτυκτων χωρών, όπου παρατηρείται το αντίστροφο από το αναμενόμενο, δηλαδή έκρηξη στους δείκτες γεννητικότητας (άρα και στους αριθμούς των σχέσεων και των γάμων), παρά την κατάσταση οικονομικής εξαθλίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω ένα ζευγάρι που επειδή ο ένας δεν έβρισκε δουλειά και εδώ που τα λέμε δεν τον στεναχώρησε κιόλας (είχε βλέπετε την κοπελιά του να δουλεύει) δεν τον άντεξε και χώρισαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μα δεν αντιλέγω! Ασφαλώς και η οικονομική κρίση έχει διαλύσει τις σχέσεις με πολυποίκιλους τρόπους, όχι μόνο εξαιτίας του κόστους συντήρησής τους. Όταν είσαι καθυημερινά μέσα στην ένταση και το άγχος και αγωνιάς αν θα σου φτάσουν τα χρήματα μέχρι το τέλος του μήνα, πως θα βρεις δουλειά, πως θα φύγεις στο εξωτερικό κλπ, σιγά μην έχεις και την ψυχική διάθεση να κοινωνικοποιηθείς, πόσο μάλλον να φλερτάρεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί δε συμβαίνει εδώ το παράδοξο των υπανάπτυκτων χωρών, όπου παρατηρείται το αντίστροφο από το αναμενόμενο, δηλαδή έκρηξη στους δείκτες γεννητικότητας (άρα και στους αριθμούς των σχέσεων και των γάμων), παρά την κατάσταση οικονομικής εξαθλίωσης.
Κοίτα Prwtea, η Ελλάδα αντικειμενικά πριν τον Γιωργάκη, τα sequel των μνημονίων κλπ αντικειμενικά δεν ήταν μια υπανάπτυκτη χώρα. Μετά απ' όλα αυτά σαφώς και έχει μπει σε φάση υπανάπτυξης η οποία θα δούμε μέχρι που θα φτάσει....Επομένως, οι διάφορες γενιές Ελλήνων έχουν μάθει σε ένα Χ επίπεδο ζωής το οποίο ωθούνται στο να το στερηθούν με τη βία κ ως εκ τούτου δεν βρίσκονται και στην καλύτερη ψυχολογική διάθεση για να 'κυνηγούν' απεγνωσμένα γάμους κλπ. Αυτό που τους απασχολεί πρωτίστως είναι να επανέλθουν στη σχετικά πρόσφατη και πρώτερη κατάσταση στην οποία βρίσκονταν. Τώρα αν αυτή η εξαθλίωση συνεχιστεί θα δείξει...αλλά χρειάζονται αρκετά χρόνια για να δείξει αν η χώρα θα ακολουθήσει μια τέτοια πορεία.
Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο ότι ναι όντως ένα από τα χαρακτηριστικά που εμφανίζουν οι υπανάπτυκτες χώρες είναι η έκρηξη γάμων-γεννήσεων. Αναφορικά με τις γεννήσεις μην ξεχνάς ότι στις δυτικού τύπου κοινωνίες είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη η αντισύλληψη. Και τώρα με την κρίση....δύσκολα θα αποφασίζουν τα ζευγάρια για παιδί. Πόσο μάλλον για παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τώρα τελευταία σε συζητήσεις με φίλους και φίλες...άκουσα την άποψη ότι οι άντρες (ηλικίας 25+ ) που βρίσκονται στην πιο δημιουργική τους περίοδο, διότι έχουν πάρει πτυχίο και ψάχνουν να βρουν τι θα κάνουν στην ζωή τους, έχουν απογοητευτεί τελείως γιατί δεν βρίσκουν την επαγγελματική κατάρτιση που θα ήθελαν. Επομένως, δεν έχουν την οικονομική τους ανεξαρτησία...
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην έχουν την αυτοπεποίθηση και την σιγουριά που είχαν ώστε να δημιουργήσουν μία σχέση, δεν την πέφτουν τόσο εύκολα σε κοπέλες κτλ κτλ...

Άντρες που είστε σε αυτή τη φάση...ισχύει αυτή η άποψη; Ή μας τα λέτε αυτά για να χρυσώσετε κανα χάπι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Κοίτα Prwtea, η Ελλάδα αντικειμενικά πριν τον Γιωργάκη, τα sequel των μνημονίων κλπ αντικειμενικά δεν ήταν μια υπανάπτυκτη χώρα. Μετά απ' όλα αυτά σαφώς και έχει μπει σε φάση υπανάπτυξης η οποία θα δούμε μέχρι που θα φτάσει....Επομένως, οι διάφορες γενιές Ελλήνων έχουν μάθει σε ένα Χ επίπεδο ζωής το οποίο ωθούνται στο να το στερηθούν με τη βία κ ως εκ τούτου δεν βρίσκονται και στην καλύτερη ψυχολογική διάθεση για να 'κυνηγούν' απεγνωσμένα γάμους κλπ. Αυτό που τους απασχολεί πρωτίστως είναι να επανέλθουν στη σχετικά πρόσφατη και πρώτερη κατάσταση στην οποία βρίσκονταν. Τώρα αν αυτή η εξαθλίωση συνεχιστεί θα δείξει...αλλά χρειάζονται αρκετά χρόνια για να δείξει αν η χώρα θα ακολουθήσει μια τέτοια πορεία.
Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο ότι ναι όντως ένα από τα χαρακτηριστικά που εμφανίζουν οι υπανάπτυκτες χώρες είναι η έκρηξη γάμων-γεννήσεων. Αναφορικά με τις γεννήσεις μην ξεχνάς ότι στις δυτικού τύπου κοινωνίες είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη η αντισύλληψη. Και τώρα με την κρίση....δύσκολα θα αποφασίζουν τα ζευγάρια για παιδί. Πόσο μάλλον για παιδιά.

οκ,με το τελευταίο δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο
δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όποιον γνωρίζω κάνει παιδί ή παντρεύεται
τουλάχιστον 6 από τους δέκα ανύπαντρους(νταξ όχι στα 25,30-35-40)παντρεύτηκαν,και τουλάχιστον 10 μωράκια ξέρω που έχουν γεννηθεί μετά από το 11(που τότε άρχισαν να σφίγγουν τα λουριά)
βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει μόνο σε εμένα.....

όσο για το ότι πέφτει η διάθεση για φλερτ κλπ......νταξ συμβαίνει σε μερικούς γύρω στα 20-25 αλλά και πάλι όσοι γνρίζω εγώ κάνουν σχέσεις,συγκατοικούν και διάφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ή μας τα λέτε αυτά για να χρυσώσετε κανα χάπι;
Δικαιολογούνται. ;) Πού κολλάει η οικονομική ανεξαρτησία ή η δουλειά με ... το σεξ; Είναι ό,τι πιο φυσιολογικό στον κόσμο να πας και να γνωρίσεις μία κοπέλα. Το «άσε, δεν έχω δουλειά αυτήν την περίοδο» είναι απλώς μια δικαιολογία για να μην σηκωθεί κάποιος απ' τον καναπέ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δικαιολογούνται. ;) Πού κολλάει η οικονομική ανεξαρτησία ή η δουλειά με ... το σεξ; Είναι ό,τι πιο φυσιολογικό στον κόσμο να πας και να γνωρίσεις μία κοπέλα. Το «άσε, δεν έχω δουλειά αυτήν την περίοδο» είναι απλώς μια δικαιολογία για να μην σηκωθεί κάποιος απ' τον καναπέ του.

Well said! Αι σιχτιρ δηλαδή...Μας το παίζουν πονεμένοι και απογοητευμένοι, για να κάνουμε εμείς όλες τις κινήσεις! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top