Επιβολή του Youtube κατά της χρήσης των Ad Blockers

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες το Youtube προσπαθεί να εντοπίσει ποιοι χρήστες του χρησιμοποιούν ad blockers και να τους σταματήσει, όπως και το κατάφερε σήμερα. Σήμερα εμένα μου εμφάνισε αυτή την ειδοποίηση που ειλικρινά με νευρίασε. Μία έρευνα το 2021 έδειξε ότι το 37% των χρηστών στο ίντερνετ χρησιμοποιεί ad blockers, ενώ στο youtube το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο. Δεν γίνεται τόσο απλά να επιβάλλουν κάτι τέτοιο, ειδικά όταν σου πετάει 2-3 διαφημίσεις σε ένα βίντεο. Έχω διαβάσει από πολλούς ότι αυτή η κίνηση θα συμβάλλει στην πτώση της ιστοσελίδας, κάτι που και εγώ ο ίδιος το πιστεύω. Πόσο άπληστη μπορεί να γίνει μια εταιρεία? Σε καμία περίπτωση δεν θα δώσω 8,5 ευρώ τον μήνα για το youtube premium. Εναλλακτικές υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Ποιά είναι η γνώμη σας για όλο το σκηνικό?
εικόνα_2023-10-18_233740482.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Έχω την οικονομική δυνατότητα για συνδρομή, αλλά διαφωνώ κάθετα με τις πρακτικές των πολυεθνικών να εφαρμόζουν αυτό το μοντέλο "ανεπαίσθητης" φτωχοποίησης του καταναλωτή. Δεν το καταλαβαίνουμε αλλά δεν μας συμφέρει, ματώνουμε λίγο από χίλιες μεριές και δεν το παίρνουμε είδηση και οπως και στην ακίνητη περιουσία ενίοτε το νοίκι βγαίνει πιο ακριβο από το ιδιόκτητο και δε σου μένει και τίποτα στο τέλος.

Παρόλο που δύναμαι να πληρώσω, δεν θα το κάνω επ ουδενί λόγω και θα ανεχτώ τις διαφημίσεις μέχρι να βρω έναν άλλο τρόπο να κανω τσατσιά για να κόψω τις διαφημίσεις.

Δε θα τους περάσει στις πολυεθνικές, στο τέλος θα κανουν και το νερό με συνδρομή ανα σταγόνα.

Και δεν ειναι μονο για λόγους αυτής της αντίληψης που έχω αλλά και για το οτι δεν θέλω να τους πληρώσω, γουστάρω το τζάμπα, εξάλλου δε μου προσφέρει η google τα βίντεο αλλά οι δημιουργοί τους. Σε πλατφόρμες και δημιουργούς που εγκρίνω το περιεχόμενο έχω δώσει χρήματα.

Εδω όχι, δεν αξίζουν ουτε τα λιγοστα Ευρώ που ζητάνε (κι αυτά με το μαχαίρι στο λαιμό).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,792 μηνύματα.
Χρόνια τώρα το YouTube έχει γίνει ένα έκτρωμα. Με υπέρτατη λογοκρισία, διαφημίσεις κλπ. Πρακτικά μπορεί να κάνει ο,τι θέλει αφού έχει το απόλυτο μονοπώλιο.

Έχω ευχηθεί χρόνια τώρα να έρθει η μέρα που θα καταρρεύσει αυτή η παλιοπλατφόρμα και να έχουμε νέες καλλίτερες.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Έχω την οικονομική δυνατότητα για συνδρομή, αλλά διαφωνώ κάθετα με τις πρακτικές των πολυεθνικών να εφαρμόζουν αυτό το μοντέλο "ανεπαίσθητης" φτωχοποίησης του καταναλωτή. Δεν το καταλαβαίνουμε αλλά δεν μας συμφέρει, ματώνουμε λίγο από χίλιες μεριές και δεν το παίρνουμε είδηση και οπως και στην ακίνητη περιουσία ενίοτε το νοίκι βγαίνει πιο ακριβο από το ιδιόκτητο και δε σου μένει και τίποτα στο τέλος.

Παρόλο που δύναμαι να πληρώσω, δεν θα το κάνω επ ουδενί λόγω και θα ανεχτώ τις διαφημίσεις μέχρι να βρω έναν άλλο τρόπο να κανω τσατσιά για να κόψω τις διαφημίσεις.

Δε θα τους περάσει στις πολυεθνικές, στο τέλος θα κανουν και το νερό με συνδρομή ανα σταγόνα.

Και δεν ειναι μονο για λόγους αυτής της αντίληψης που έχω αλλά και για το οτι δεν θέλω να τους πληρώσω, γουστάρω το τζάμπα, εξάλλου δε μου προσφέρει η google τα βίντεο αλλά οι δημιουργοί τους. Σε πλατφόρμες και δημιουργούς που εγκρίνω το περιεχόμενο έχω δώσει χρήματα.

Εδω όχι, δεν αξίζουν ουτε τα λιγοστα Ευρώ που ζητάνε (κι αυτά με το μαχαίρι στο λαιμό).
Βρήκα έναν τρόπο για να μπλοκάρω τις διαφημίσεις. Εδώ λίγες ώρες αφότου έγινε αυτό, κάποιος στο github έφτιαξε ένα script μέσω μιας επέκτασης του browser και κατάφερα να το κάνω να λειτουργήσει. Αν ενδιαφέρεσαι https://github.com/TheRealJoelmatic/RemoveAdblockThing ,αλλά το κακό είναι οτι για να λειτουργήσει πρέπει να απενεργοποιήσεις ότι ad blocker έχεις.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Χρόνια τώρα το YouTube έχει γίνει ένα έκτρωμα. Με υπέρτατη λογοκρισία, διαφημίσεις κλπ. Πρακτικά μπορεί να κάνει ο,τι θέλει αφού έχει το απόλυτο μονοπώλιο.

Έχω ευχηθεί χρόνια τώρα να έρθει η μέρα που θα καταρρεύσει αυτή η παλιοπλατφόρμα και να έχουμε νέες καλλίτερες.

Είναι πολύ χρήσιμο στην πληροφόρηση αλλά η συμπεριφορά του απέναντι στους χρήστες είναι άθλια.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Πρέπει χτες το βράδυ να έκαναν ενημέρωση το ublock origin επειδή σήμερα λειτουργεί μια χαρά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Από την άλλη, οι δημιουργοί του YouTube πώς θα παίρνουν χρήματα από διαφημίσεις αν όλοι χρησιμοποιούμε AdBlock ;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και δεν ειναι μονο για λόγους αυτής της αντίληψης που έχω αλλά και για το οτι δεν θέλω να τους πληρώσω, γουστάρω το τζάμπα, εξάλλου δε μου προσφέρει η google τα βίντεο αλλά οι δημιουργοί τους. Σε πλατφόρμες και δημιουργούς που εγκρίνω το περιεχόμενο έχω δώσει χρήματα.
Νταξ, δε χρειάζεται να το πας στο άλλο άκρο. Ο δημιουργός προσφέρει το βίντεο, η γοουγκλ προσφέρει τα εργαλεία με τα οποία φτάνει το βίντεο σε σένα. Το σωστό είναι να πληρωθούν και οι δύο, με μια δίκαιη τιμολόγηση και χωρίς να μας σπάνε τα @@.

Όταν γίνει αυτό θα βγάλω και εγώ το adblocker/vanced.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Είχα διαβάσει σε τεχνολογικές ειδήσεις ότι το YouTube δε φέρνει κέρδη αλλά ζημίες στη Google.
Αν πάρει απόφαση η Google να μπλοκάρει τα adblocks καθολικά, θα το κάνει, όσα updates κι αν βγάλουν τα extensions των browsers.
Κι εμένα με ενοχλούν οι 20 seconds διαφημίσεις, αλλά δε θα σταματούσα να χρησιμοποιώ το YouTube γι' αυτό το λόγο. Μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα το βράδυ με το tablet, δεν υπάρχει ανταγωνιστής του.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έχω κάνει ρουτίνα πλέον το "purge/update" στο ublock origin με το που σκεφτώ να μπω yt.
Όταν τύχει να φάω "you will be blocked" θα υποκύψω πια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
FB_IMG_1698265128181.jpg
 

A350

Νεοφερμένος

Ο A350 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ απλά χρησιμοποιώ δεύτερο φυλλομετρητή (browser) όπου δεν είμαι συνδεμένος με λογαριασμό της Google. Προς το παρόν έτσι δεν μπλοκάρει το uBlock Origin.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Από την άλλη, οι δημιουργοί του YouTube πώς θα παίρνουν χρήματα από διαφημίσεις αν όλοι χρησιμοποιούμε AdBlock ;
Σωστό κι αυτό, αλλά το έχουν παραχέσει παρακάνει.

Επιτέλους, ας μπει κάποιο όριο στον αριθμό των διαφημήσεων για κάθε βίντεο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Άραγε το μέλλον των μαζικών κοινωνικών μέσων προβλέπεται... freemium?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Παιδιά έβαλα YouTube Premium.
Θυμόμουν αμυδρά ότι έλεγε 1 μήνα δοκιμαστική περίοδο και είπα να το βάλω.
Και κατά τη διαδικασία μου έβγαλε 4 (!) μήνες δωρεάν δοκιμαστική περίοδο και μετά 8.49 EUR το μήνα.
Καλή φάση το 4μηνο, θα δω πως θα πάει. Απλά σου ζητάει να βάλεις την κάρτα, σε ειδοποιεί 7 μέρες πριν λήξει και μπορείς να το ακυρώσεις.
Μου την είχαν σπάσει οι διαφημίσεις στο android tablet κάθε τρεις και λίγο το βράδυ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Μου την είχαν σπάσει οι διαφημίσεις στο android tablet κάθε τρεις και λίγο το βράδυ.
Revanced? :hmm:

Καλά, λογικά θα αναγκαστούμε sooner or later αλλά όσο ακόμα περνάει.

Μετά θα γίνουμε νόμιμοι με vpn και συνδρομές από Τουρκία/Αίγυπτο/whatever.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες το Youtube προσπαθεί να εντοπίσει ποιοι χρήστες του χρησιμοποιούν ad blockers και να τους σταματήσει, όπως και το κατάφερε σήμερα. Σήμερα εμένα μου εμφάνισε αυτή την ειδοποίηση που ειλικρινά με νευρίασε. Μία έρευνα το 2021 έδειξε ότι το 37% των χρηστών στο ίντερνετ χρησιμοποιεί ad blockers, ενώ στο youtube το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο. Δεν γίνεται τόσο απλά να επιβάλλουν κάτι τέτοιο, ειδικά όταν σου πετάει 2-3 διαφημίσεις σε ένα βίντεο. Έχω διαβάσει από πολλούς ότι αυτή η κίνηση θα συμβάλλει στην πτώση της ιστοσελίδας, κάτι που και εγώ ο ίδιος το πιστεύω. Πόσο άπληστη μπορεί να γίνει μια εταιρεία? Σε καμία περίπτωση δεν θα δώσω 8,5 ευρώ τον μήνα για το youtube premium. Εναλλακτικές υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Ποιά είναι η γνώμη σας για όλο το σκηνικό?View attachment 124157
Με νευρίασε πολύ γιατί όντως είναι πολλές οι διαφημίσεις. Πολλές δεν μπορείς καν να τις κάνεις σκιπ αφού παίξουν για λίγη ώρα.

Ωστόσο αναγνωρίζω οτι είναι απαραίτητο για να είναι δωρεάν η υπηρεσία και επομένως χίλιες φορές καλύτερα έτσι απο το να μας έκαναν υποχρεωτική την συνδρομή. Είναι μια ενόχληση μεν αλλά είναι μια λύση που τους αφήνει όλους ικανοποιημένους σε έναν βαθμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top