Επιλογή διανομής Linux

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Το προβλημα του Ubuntu ειναι οτι δεν συνεργάζεται καλά, επίτηδες (και καλά κάνει) με ntfs. Νομίζω ότι μόνο να διαβάζεις ntfs σου επιτρέπει

Δεν είναι αυτός ο λόγος από όσο έχω διαβάσει κι εγώ. Είναι ότι από όταν βγήκε το ntfs format η Micorosoft δεν δημοσίευε τον κώδικά του κι έτσι δε μπορούσαν να γράψουν σε δίσκους με ntfs. Όμως τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου υπάρχει το ntfs-3g που σου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα και είναι "προϊόν" του sourceforge.net.

Από εκεί και πέρα τα distros είναι ανάλογα με τις προτιμήσεις και τα κέφια του καθενός. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα OpenSuSe 11.0 και με εντυπωσίασε η συμβατότητα με όλες τις συσκευές. Μέχρι και το 3D-Acceleration της ATI φόρτωσε μόνο του. Χώρια που είναι απίστευτα σταθερά και χρησιμοποιούνται ευρέως σε πολλούς servers. Επί χρόνια ήμουν fan των Fedora αλλά νομίζω η Novell τους ξεπέρασε. ^^



Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Λέω να βάλω Linux..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ντροπή δεν είναι φίλε και δε σε μαλώνω. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε για να μάθουμε όσα μάθαμε. Δε γεννηθήκαμε αυθεντίες. Έτσι θα ξεκινήσεις κι εσύ. Πάμε!

Ξεκινάς με Sidux! Κατεβάζεις την έκδοση "Έρεβος" (ναι ναι ελληνικότατα ονόματα στις εκδόσεις τους οι Γερμανοί:D) και δοκιμάζεις. Είναι Live cd οπότε αν κολλήσεις κάπου στη διάρκεια της εγκατάστασης, ανοίγεις έναν konqueror και ψάχνεις τη λύση ή τη ρωτάς αν και δε χρειάζεται γιατί το manual που έρχεται μαζί, τσακίζει κόκκαλα.

Υπόψιν, στο Sidux τα upgrade γίνονται σε init 3 επίπεδο και όχι μέσα από το KDE σου (Init5). Επίσης οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων και τα συναφή γίνονται κονσολάτα πανεύκολα!;) Ξεκίνα κι αν δε σ' αρέσει αλλάζεις!:D

Αν δεν βαριέστε επιλέξτο το παρακάτω κείμενο για να το διαβάσετε αλλιώς πηγαίνετε κατευθείαν στο συμπέρασμα.
Το ότι χρησιμοποιείς Valder Sidux το οποίο είναι debian based το θεωρώ λόγω του fanboyism που με διακατέχει με ο,τιδήποτε έχει σχέση με το debian ως θετικό. Ωστόσω διαφωνώ με την συγκεκριμένη πρόταση σου παρότι πιστεύω πως το Sidux είναι μια πολύ καλή διανομή που συνδιάζει αρκετά θετικά στοιχεία.
Το Debian έχει την φήμη της πιο σταθερής έκδοσης (όσον αφορά την stable), ακόμα όμως και η testing προσωπικά τουλάχιστον την θεωρώ πιο σταθερή και από τις stable εκδόσεις του Ubuntu.
Το Sidux είναι βασισμένο στην unstable έκδοση του debian και προσπαθεί να είναι όσο το δυνατόν πιο bleeding-edge καθώς ειδικά η stable έκδοση του debian έχει αρκετά παλιά πακέτα, αφού τα αργούν να κατέβουν στα repositories λόγω της policy που ακολουθούν οι debian maintainers και πρέπει ένα πακέτο να πάει όλο τον δρόμο από unstable->testing->stable που παίρνει αρκετό καιρό.
Έτσι λοιπόν βγήκε το Sidux που ουσιαστηκά λένε, ξέρεις, κάνουμε κάτι πιο stable από το unstable debian με βάση τα καινούργια πακέτα που βρίσκονται στο unstable branch κτλ κτλ...
Όμως δυστυχώς από όσο ξέρω αρκετά συχνά σπάνε τα πακέτα σε αυτή την έκδοση και θέλει να έχεις αρκετές γνώσεις για να επαναφέρεις το σύστημα σου. Αυτό που κάνουν λοιπόν στο sidux, χρησιμοποιούν κάτι σαν reports και λένε, ξέρεις μην βάλεις αυτό το πακέτο, θα σπάσει το σύστημα σου. Όμως έτσι οι πρώτοι χρήστες είναι σαν να βαδίζουν σε ναρκοπέδιο και απλά οι επόμενοι βλέπουν ποιες νάρκες σκάσαν.
Δεν ισχυρίζομαι ότι σπάει συνέχεια, αλλά και μια φορά τον μήνα να σπάσει το σύστημα μετά ίσως απαιτούνται γνώσεις για να επανέλθει που εσύ μάλλον τις έχεις, όμως ένας καινούργιος χρήστης ίσως να μην τις έχει.
Επομένως καλό και άγιο το debian, αλλά για λίγο πιο προχωρημένος χρήστες. Και μάλιστα εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσει κατευθείαν debian testing κάποιος που έχει κάμποση εμπειρία από linux και νιώθει έτοιμος για μια αλλαγή σε ένα πιο γρήγορο, σταθερό αλλά και απαιτητικό σε γνώσεις σύστημα.
Προτείνω Ubuntu. Εύκολη μετάβαση, υπάρχουν τα πάντα στο ιντερνετ αρκεί να βάλεις δίπλα από το όνομα του προβλήματος σου την λέξη ubuntu.

EDIT: offtopic: Υπάρχει κουμπάκι spoiler?
Επίσης, αν ενοχλεί το λευκό γιατί από ότι είδα φαίνεται λίγο, πως μπορώ να κάνω αόρατα τα γράματα μιας και δεν είναι λευκό το φόντο εδώ.

EDIT2: ευχαριστώ την αγαπητή διαχείριση για το edit (Bill)! Μπράβο παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
@myle: Δεν διαφωνώ σ' αυτά που λες αν και η βέλτιστη λύση, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να αναβαθμίζεις το Sidux μια φορά το μήνα για να έχεις ελάχιστες πιθανότητες να σου σπάσει. Άλλο το κάθε μέρα κι άλλο μια το μήνα, ειδικά και με το smxi. Μη νομίζεις ότι έχω και τις τρελές γνώσεις, ναι δεν είμαι noob, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι στάζει η εμπειρία από τα μπατζάκια μου. Με λίγα λόγια απλά είμαι λίγο πιό "τριμμένος" με το ζήτημα. Αν ήμουν ο σούπερ γνώστης θα είχα καταλάβει γιατί όταν άλλαξα κέρνελ πχ., έπρεπε να ξαναπεράσω τους κλειστούς drivers της nvidia για να σηκώσω kdm και κατα συνέπεια το kde. Δεν ήξερα, ρώτησα, και έτσι έμαθα! Άλλη μια γνώση και εμπειρία στο τσεπάκι!;)

Για έναν φαν της debian σχολής, ναι όταν θέλει να προχωρήσει ας πάει testing, αν και για τους μερακλήδες υπάρχει και το Arch!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@myle: Δεν διαφωνώ σ' αυτά που λες αν και η βέλτιστη λύση, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να αναβαθμίζεις το Sidux μια φορά το μήνα για να έχεις ελάχιστες πιθανότητες να σου σπάσει. Άλλο το κάθε μέρα κι άλλο μια το μήνα, ειδικά και με το smxi. Μη νομίζεις ότι έχω και τις τρελές γνώσεις, ναι δεν είμαι noob, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι στάζει η εμπειρία από τα μπατζάκια μου. Με λίγα λόγια απλά είμαι λίγο πιό "τριμμένος" με το ζήτημα. Αν ήμουν ο σούπερ γνώστης θα είχα καταλάβει γιατί όταν άλλαξα κέρνελ πχ., έπρεπε να ξαναπεράσω τους κλειστούς drivers της nvidia για να σηκώσω kdm και κατα συνέπεια το kde. Δεν ήξερα, ρώτησα, και έτσι έμαθα! Άλλη μια γνώση και εμπειρία στο τσεπάκι!;)

Για έναν φαν της debian σχολής, ναι όταν θέλει να προχωρήσει ας πάει testing, αν και για τους μερακλήδες υπάρχει και το Arch!:clapup:

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος του ποστ σου, συμφωνώ ότι έτσι μαθαίνεις και πολύ καλά έκανες και ρώτησες, και πολύ καλά έκανες και πειραματίστηκες.
Όμως στο πρώτο μέρος, αυτό που γράφεις ότι κάνεις updates μια φορά τον μήνα αναιρεί τον λόγο να έχεις sidux ή ο,τιδήποτε γενικά bleeding edge. Μέσα σε ένα μήνα όλα σχεδόν τα πακέτα έχουν κατέβει στην testing του debian (ή στα repositories των άλλων διανομών) με διορθωμένα αρκετά bugs και παρουσιάζουν μεγαλύτερη σταθερότητα. Και αφού γενικά ότι βγει τώρα θα το πάρεις στην μέση περίπτωση μετά από δυο βδομάδες και με το μεγάλο ρίσκο που έχει το upgrade σε αυτή την διανομή (=πολύ μεγάλο), γιατί δεν γυρνάς σε κάτι πιο stable;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Όσον αφορά το δεύτερο μέρος του ποστ σου, συμφωνώ ότι έτσι μαθαίνεις και πολύ καλά έκανες και ρώτησες, και πολύ καλά έκανες και πειραματίστηκες.
Όμως στο πρώτο μέρος, αυτό που γράφεις ότι κάνεις updates μια φορά τον μήνα αναιρεί τον λόγο να έχεις sidux ή ο,τιδήποτε γενικά bleeding edge. Μέσα σε ένα μήνα όλα σχεδόν τα πακέτα έχουν κατέβει στην testing του debian (ή στα repositories των άλλων διανομών) με διορθωμένα αρκετά bugs και παρουσιάζουν μεγαλύτερη σταθερότητα. Και αφού γενικά ότι βγει τώρα θα το πάρεις στην μέση περίπτωση μετά από δυο βδομάδες και με το μεγάλο ρίσκο που έχει το upgrade σε αυτή την διανομή (=πολύ μεγάλο), γιατί δεν γυρνάς σε κάτι πιο stable;

Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου. Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.

Όταν έρθει η ώρα για την επόμενη έκδοση, εγώ θα σκάσω ένα smxi και τέλος. Ο αφρικάνος πρέπει ή να ματώσει με dist-upgrade που στα Ubuntu forums έχεις δει μάλλον τα τρελά ποσοστά προβλημάτων, ή πρέπει να κάνει ένα fresh installation, χωρίς να έχει κανένα smxi να του κρατάει πίσω τα προβληματικά πακέτα. Ότι οκ και ότι προβληματικό υπάρχει στο cd, θα το καταπιεί.

Για να μη μιλήσω για τη φιλοσοφία KISS και ψάχνουμε να δούμε που πήγαν όλοι.


Ακόμα πρέπει να δοκιμάσω σωστά το Arch για να βγάλω πλήρη συμπεράσματα βέβαια για το αν μου κάνει, αλλά επειδή μου τη σπάει λίγο το να βγαίνω σε init3 για το dist-upgrade στο Sidux, μάλλον κάτι μου λέει ότι η ώρα του Arch είναι κοντά, ειδικά με τόσο ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα πλέον.



Το κάτωθι ΥΓ δεν πάει για σένα, υπόψιν :)

ΥΓ: Για τα -1 σ' αυτό και στο άλλο θέμα, πολύ θα ήθελα αντί για στείρα εξυπνακίστικη καταδίκη, να έβλεπα να δοκιμάζατε κι εσείς διανομές -διότι το Hardy το δοκίμασα εγώ σε VB- και με βάση τις γνώσεις σας -εκτός κι αν δεν έχετε- να μας πείτε τι δε σας αρέσει από τις -υποκειμενικές- απόψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου. Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.

Όταν έρθει η ώρα για την επόμενη έκδοση, εγώ θα σκάσω ένα smxi και τέλος. Ο αφρικάνος πρέπει ή να ματώσει με dist-upgrade που στα Ubuntu forums έχεις δει μάλλον τα τρελά ποσοστά προβλημάτων, ή πρέπει να κάνει ένα fresh installation, χωρίς να έχει κανένα smxi να του κρατάει πίσω τα προβληματικά πακέτα. Ότι οκ και ότι προβληματικό υπάρχει στο cd, θα το καταπιεί.

Για να μη μιλήσω για τη φιλοσοφία KISS και ψάχνουμε να δούμε που πήγαν όλοι.

Μα δεν είναι μόνο τα ubuntu stable διανομή.

Ως προς τη φιλοσοφία kiss για εισαγωγή κάποιου σε linux πιστεύω ότι σε διανομές που σε μυούν στο χώρο είναι απαραίτητη.(βλέπε ubuntu)

Για τις πιο advanced διανομές ας είναι πιο περίπλοκες , αλλά είναι θέμα συνήθειας πιστεύω μετά από ένα σημείο και μετά.

Πλέον είμαι σε debian lenny (με πεδεύουν ακόμα , αλλά το έχω :P) .Η μετάβαση από ubuntu ήταν πολύ πιο εύκολη από ότι αν πήγαινα κατευθείαν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Let the flame war begin! Αλλά πριν από αυτό ας ξεκαθαρίσουμε ότι όλες είναι διανομές linux και ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει ότι του αρέσει και όπως τον βολεύει. Επομένως η συζήτηση γίνεται για να αναπτύξουμε τις απόψεις μας και όχι για να χαλάσουμε τις καρδίες μας.

Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου.

lol. Δεν έχει βγει ακόμα τέτοια έκδοση. Αν και ούτε εμένα μου αρέσει τόσο όνομα.

Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.

+1

PS: Ούτε εγώ σκοπεύω να πείσω για την ανωτερότητα κάποιας διανομής. Το ότι μου αρέσουν οι debian-based είναι απλά μια προσωπική προτίμηση. Ωστόσω δεν πιστεύω πως όλες είναι κατάλληλες για κάποιον που μόλις τώρα εισέρχεται στον χώρο. Και στο κάτω κάτω αυτό είναι το καλό του open source world. Η ευκολία να διαλέξεις.

Στο ubuntu είχε έρθει νομίζω πριν από το debian η έκδοση 3 του firefox (μόλις χθες κατέβηκε στα repositories). Βέβαια ο firefox 3 είναι κάτι που γνωρίζουν οι περισσότεροι και έτσι είναι πιο εφετζίδικο να έχεις τον καινούργιο. Από την άλλη στον gcc έχει παλιότερη έκδοση. Γενικά αν κάνεις dist-upgrade και στο Ubuntu πάνω κάτω περίπου στα ίδια θα είσαι, μόνο που θα είναι λίγο πιο παλιές οι εκδόσεις εκεί (αλλά και λίγο πιο stable). Σημείωση. Το Ubuntu δεν θεωρείται από τα πιο stable λειτουργικά (για linux πάντα, Windows χωρίς να κάνεις upgrade σου κολλάει! :D). Και αυτό νομίζω στο unstable branch του debian στηρίζεται. Πάντως για κάποιον που θέλει κάτι σταθερό δεν θα του πρότεινα Ubuntu αλλά debian testing εφόσον έχει εμπειρία. Εκεί όντως είσαι λίγο πιο πίσω σε εκδόσεις εφαρμογών, περίπου 2 - 3 βδομάδες. Πολύ είναι;

Όταν έρθει η ώρα για την επόμενη έκδοση, εγώ θα σκάσω ένα smxi και τέλος. Ο αφρικάνος πρέπει ή να ματώσει με dist-upgrade που στα Ubuntu forums έχεις δει μάλλον τα τρελά ποσοστά προβλημάτων, ή πρέπει να κάνει ένα fresh installation, χωρίς να έχει κανένα smxi να του κρατάει πίσω τα προβληματικά πακέτα. Ότι οκ και ότι προβληματικό υπάρχει στο cd, θα το καταπιεί.

Επειδή οι περισσότεροι linux users αρχίζουν από Ubuntu (citation: distrowatch, προσωπική εμπειρία), είναι φυσικό και στα Ubuntu forums να αναφέρονται σχετικά απλές απορίες. Έχω δει ακόμα και απορίες του στυλ πως εγκαθιστώ το τάδε πρόγραμμα, ενώ βρίσκεται ήδη στα repositories και αρκεί να να κάνεις apt-get. Χωρίς βεβαίως να είναι κακό να έχεις τέτοιες απορίες. Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Όμως για το ότι εκφράζονται αυτές δεν ευθύνεται το Ubuntu. Σε sidux θα είχαν τις ίδιες και ακόμα παραπάνω. Και στο κάτω κάτω, σιγά μην κάτσει ο απλώς χρήστης να μπει σε άλλο mode του init για να κάνει upgrade. Εδώ πολλές φορές υπάρχει σύγχυση όσον αφορά το τι είναι ο kernel και τι κάνει.

Ακόμα πρέπει να δοκιμάσω σωστά το Arch για να βγάλω πλήρη συμπεράσματα βέβαια για το αν μου κάνει, αλλά επειδή μου τη σπάει λίγο το να βγαίνω σε init3 για το dist-upgrade στο Sidux, μάλλον κάτι μου λέει ότι η ώρα του Arch είναι κοντά, ειδικά με τόσο ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα πλέον.
Καλό είναι να δοκιμάζεις καινούργιες distro. Το arch λέει ειδικά αν έχεις 64bit επεξεργαστή καθώς είναι optimised για αυτούς και είναι μια από τις πιο bleeding-edge distro με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό. Ωστόσω είναι και μια από τις πιο δύσκολες (μαζί με gentoo, slackware, debian κατά την γνώμη μου).

Αρχική Δημοσίευση από Bill:
Ως προς τη φιλοσοφία kiss για εισαγωγή κάποιου σε linux πιστεύω ότι σε διανομές που σε μυούν στο χώρο είναι απαραίτητη.(βλέπε ubuntu)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SustaineD

Νεοφερμένος

Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βάλε στα καπάκια opensuse 11 .Κάνε 2-3 πειράματα μέχρι να προσαρμοστείς με το OS , και στη συνέχεια κάντο format και βάλε Ubuntu ή κάποιον από τους κλώνους του (π.χ. Mint 5.1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλύτερα να πας σε ubuntu 9.04!!! Η πλέον εύχρηστη διανομή.
Ακόμα να θες να δεις κάτι ελληνικό και πιο εντυπωσιακό δοκίμασε monomaxos
https://www.monomaxos.gr/
είναι μια ελληνικήπαραλλαγή του ubuntu και πολύ διαδεδομένη κυρίως στην Γαλλία!!!:confused: !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χθες εβαλα σε ενα παλιο desktop linux kubuntu με kde 4.4. Ολα πηγαιναν τελεια εκτος απο το KPackageKit. Τελικα καταφερα να λυσω και αυτο το προβλημα με το να χρησιμοιω το synaptic. Σαν OS το kubuntu με το kde 4.4 μου αρεσει παρα πολυ. Ειδικα το kde 4.4 το βρισκω καλυτερο και πρακτικοτερο απο τα windows 7. Στο παλιο μου laptop που ετρεχε win 7 εβαλα τα linux mint με gnome και τωρα σκεφτομαι να βαλω linux και στο καινουριο μου laptop. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω ποιο να βαλω. Επεσε το ματι μου στο mandriva το οποιο μου φαινεται καπως πιο ευκολο στο να κανεις install διαφορα προγραμματα, αλλα απο την αλλη βρισκεις πιο πολλα προγραμματα για kubuntu/ubuntu. Απο την αλλη τα mint τα βρισκω ακομα πιο φιλικα και πιο ευκολα στην χρηση τους αλλα δεν μου αρεσει το gnome. Συγκεκριμενα το kde 4.4 το βρισκω εκπληκτικο (ειδικα το window tabbing τα σπαει!). Τι να κανω; Να βαλω mandriva, kubuntu ή mint με kde 4.4;;; Μεταξυ mandriva και kubuntu, ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι ειναι καλυτερο; Θα το εκτιμουσα να μου λεγατε και καποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω ubuntu 64 και λειτουργει μια χαρα..δεν ηξερα οτι δεν γραφει σε ntfs..ισχυει?
μεχρι τωρα μονο διαβαζα απο ntfs..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
χθες εβαλα σε ενα παλιο desktop linux kubuntu με kde 4.4. Ολα πηγαιναν τελεια εκτος απο το KPackageKit. Τελικα καταφερα να λυσω και αυτο το προβλημα με το να χρησιμοιω το synaptic. Σαν OS το kubuntu με το kde 4.4 μου αρεσει παρα πολυ. Ειδικα το kde 4.4 το βρισκω καλυτερο και πρακτικοτερο απο τα windows 7. Στο παλιο μου laptop που ετρεχε win 7 εβαλα τα linux mint με gnome και τωρα σκεφτομαι να βαλω linux και στο καινουριο μου laptop. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω ποιο να βαλω. Επεσε το ματι μου στο mandriva το οποιο μου φαινεται καπως πιο ευκολο στο να κανεις install διαφορα προγραμματα, αλλα απο την αλλη βρισκεις πιο πολλα προγραμματα για kubuntu/ubuntu. Απο την αλλη τα mint τα βρισκω ακομα πιο φιλικα και πιο ευκολα στην χρηση τους αλλα δεν μου αρεσει το gnome. Συγκεκριμενα το kde 4.4 το βρισκω εκπληκτικο (ειδικα το window tabbing τα σπαει!). Τι να κανω; Να βαλω mandriva, kubuntu ή mint με kde 4.4;;; Μεταξυ mandriva και kubuntu, ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι ειναι καλυτερο; Θα το εκτιμουσα να μου λεγατε και καποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.

Το ubuntu έχει πολύ καλή υποστήριξη για τα περισσότερα πράγματα που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις.
Κάτι αντίστοιχο με το οργανωμένο φορουμ του ubuntu δεν έχω δει από το mandriva.
Κάτι που δε ξέρω πόσο το χρησιμοποιείς είναι η κονσόλα (console terminal).Στο ubuntu είναι αρκετά εύκολη η χρήση της.
Γενικά αυτή η περίοδος είναι η χρυσή εποχή του ubuntu.Μόλις φύγει από τη μόδα, έχει ο θεός :P

Το mint από ότι έχει αναφέρει και ο Γιώργος σε κάποια ποστ του, είναι μια τροποποιημένη έκδοση του ubuntu οπότε μπορεί να το βρεις πιο συμπαθητικό.

Τώρα το καλύτερο και χειρότερο είναι υποκειμενικό.
Πρέπει να τα βάλεις να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο.
Αν και με το kde το περιβάλλον είναι το ίδιο.Μόνο οι packet managers αλλάζουν.
Αν τους χρησιμοποιείς πρέπει να δεις ποιος σε διευκολύνει περισσότερο.
Συνήθως χρησιμοποιώ terminal, μιας και δε μου αρέσει τόσο ο packet manager που έχει.

Στο ubuntu εμφανίζονται κάποια bugs κατά καιρούς, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο συνήθως τα λύνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
εγω εχω ubuntu 64 και λειτουργει μια χαρα..δεν ηξερα οτι δεν γραφει σε ntfs..ισχυει?
μεχρι τωρα μονο διαβαζα απο ntfs..
Μετά απο λίγο ψάξιμο φαίνεται οτι είναι αρκετά stable πιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχμ, δεν συμπαθω και πολυ το terminal. Βαριεμαι να ασχοληθω για να μαθω τις εντολες :P Αυτες τις μερες δοκιμασα kubuntu 9.10, mint 8 kai suse 11.2. Με το suse και το kubuntu ειχα δυστυχως προβλημα με το wireless. Με το mint δεν υπηρξε κανενα προβλημα, αλλα ανακαλυψα πως με τα Linux γενικοτερα μου ειναι δυσκολο να κανω sync το ipod touch 3g. Δεν θελω να κανω jailbreak το ipod μου γιατι θα χασω την εγγυηση και προς το παρον δεν καταφερα να το κανω sync με το itunes μεσω wine. Θα ηθελα πολυ να μεινω στα mint με kde 4.4 και να μπορω να κανω sync και το ipod χωρις να τρεχω windows. Επισης θελω να μαθω αν υπαρχει καποιο παρομοιο προγραμμα στο open office οπως το write n cite που μπαινει στο ms word και συνδεεται με το refworks. Το mint παντως ειναι πολυ πιο απλο και εργονομικο απο τα αλλα 2. Εχει σχεδον τα παντα περασμενα και δεν σου βγαινει η πιστη με το terminal!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι εγώ με το wireless αντιμετώπιζα συνήθως προβλήματα, αλλά μόλις έβρισκα το driver που ήθελε λυνόταν το πρόβλημα.

Για το open office και το write n cite, βρήκα αυτά τα δύο:
https://rivendell.lib.uic.edu/news/2008/09/25/openoffice-compatibility-with-refworks/
https://libraries.mit.edu/help/refworks/openoffice.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχουν διανομές το mint και σε kde νομίζω. Απλά η "κύρια" έκδοση είναι σε gnome, οπότε η kde αργεί να βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ!!! Ελπιζω τελικα να καταφερω να τα στησω οπως θελω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για το ipod έχεις δοκιμάσει αν σε καλύπτει το songbird;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
[Ειρωνία][Αυτοσαρκασμός][Σάτυρα]SongBird; Πφφφφ δεν είναι από τον Steve Job[/Σάτυρα]

Υ.γ.: Τον Αυτοσαρκασμό δεν τον σταματώ πότε :P
[/Αυτοσαρκασμός]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω ειμαι μεταξυ mint,opensuse και monomaxos,ποια θεωρειται οτι ειναι η καλυτερη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top